Quick Boys zucht RCL komt niet uit de verf 5 0T -CT Noordwijk laat langs Spijkenisse Mat Lisse moet stap terug doen RB doet het oude AZ 67 herleven... Ter Leede haalt punt Katwijk mist kansen MAANDAG 20 SEPTEMBER 1982 SPIJKENISSE - Heel lang heeft Noordwijk zaterdag in Spijke- nisse opgescheept gezeten met een 1-0 achterstand. Zó lang bleef die score onaangetast en zo weinig kansen schiepen de roodwitten zich dat de eerste nederlaag van het prille seizoen niet te vermijden leek. Gemis aan een zekere routine, gekop peld aan onvoldoende doortas tendheid speelde het jonge Noordwijk nogal parten. Maar in de slotfase betraden Bogers en Gerlof gezamenlijk toch nog het pad dat naar de gelijkmaker voerde: 1-1. Dat ene punt kwam de Noordwij- kers ook dubbel en dwars toe. Gebrek aan routine en doortas tendheid - die woorden zullen de komende maanden nog wel vaker vallen als het om Noord wijk gaat. Liever dan de afbraak van het gelauwerde Eelman- team tot de grond toe mee te ma ken. heeft coach Buter gekozen Sport voor de verjonging. Hij heeft dat dusdanig radicaal gedaan dat er in en rond Noordwijk wel enig gemor over bestaat. Maar hij heeft die kritiek eenvoudig door geslikt. De vrees dat talentvolle jongeren zouden vertrekken én de ongetwijfeld bij hem zelf le vende wens een Noordwijk op te bouwen dat wat meer ztfn hand en stijl te zien geeft, zullen hem hebben gesterkt in de overtui ging dat zijn koers - en geen an dere - de juiste is. Hij heeft zich daarmee wel onder een zekere druk gezet. Noord wijk heeft een lange periode van grote successen achter zich. Bij de aanhang zal de zandloper met geduld snel leeg zijn als de ploeg niet kwiek aansluit bij de vorige periode. Buter is echter vol vertrouwen. Hij gokt op een plaats bij de eerste drie. Of dat lukt staat te bezien. De ploeg zal het in menige uit wedstrijd en zéker in de talrijke streekderby's (waarbij zoveel meer komt kijken dan goede techniek) heel zwaar krijgen. Noordwijk speelde de eerste 25 mi nuten tegen Spijkenisse stellig verdienstelijk. Het dreef de gast heren voortdurend met soepele combinaties naar de eigen helft terug. Doordat het spel evenwel onvoldoende breed werd gehou den, kwam aan vele aanvallen een vroegtijdig einde. En als Bakker en Vink hun heil langs de vleugels zochten dan deden zij dat te vaak langs de linkerzij de, waar verdediger Jardez de houding aannam van een noot die heel moeilijk te kraken viel. Echte pressie voerden Smits, Gerlof en John Marijt niet uit, maar dat kwam vermoedelijk door een aanwijzing van Buter: "Bij de warming-up merkte ik hoezeer het broeierige weer van invloed zou zijn op het wedstrijd- verloop. Ik heb toen gezegd: voorzichtig beginnen, geef in de eerste fase niet te veel, want dat bezuur je in de tweede helft". Noordwijk ging dus niet vol-uit en waarschijnlijk daardoor schiep het zich maar weinig goede kan sen. Maar in de 18de minuut had het toch raak moeten zijn. Bo gers verstuurde toen een pass waarin de Spijkenisse-defensie zich verslikte en Klaas Vink kon daarna alleen op doelman Veen- man afstuiven. Van succesrol af ronden kwam echter niets. In de 26ste minuut trok de Spyke- nisse-aanval voor het eerst goed op avontuur en tot schrik van Noordwijk leverde dat meteen een doelpunt op. Van Rij schoof de bal schuin-scherp door het centrum waar Trouw wat alerter reageerde dan verdediger Wendt, die een doorbraak alleen kon verhinderen door zijn tegenstan der te torpederen. Buvers verzil verde de strafschop feilloos. Dit doelpunt wierp Noordwijk dusdanig uit het evenwicht dat de roodwitten tot de rust aanval lend vnjwel niets meer klaar maakten. Buter "Ervaren spe lers weten dat je by een achter stand karakter moet tonen. By jongere spelers duurt het wat langer voor ze over de slag heen zyn". Antijn Marijt, Sluis en Van Beve- ren hielden in die periode de Noordwykers overeind. In de tweede helft was het al spoe dig duidelyk dat Spykemsse niet zo nodig meer hoefde dh 1 was mooi genoeg. Toch moest Sluis na 10 minuten, by één van de sporadische counters, m de doelmond redden toen Dort mund al gepasseerd was. Noord wijk ging na rust voortdurend op zoek naar de gelykmaker. maar hoewel het spel nu wat meer over de flanken hep, deden zich opnieuw bitter weinig kansen voor. De vedcrgewichten Bakker en Vink werden door de potige Spijkenisse-verdedigers of van de bal óf uit de juiste koers ge drongen Acht minuten voor tyd. toen Noordwijk nauwelyks nog hoop zal hebben gehad, kregen de roodwitten loon naar werken. Uit een vrye schop van Bogers zag Timo Gerlof zyn kopbal eerst door doelman Veen man gepa reerd, maar in de rebound trof hy onvervaard doel 11 RUUD PAAUW VLAARDINGEN - "Laten we voorzichtig zijn", zei FC Lisse- trainer Talsma vorige week, na dat zijn pupillen DOTO met 5-0 hadden verpletterd. Inderdaad, één zwaluw maakt nog geen zo mer. Dat heeft Lisse zaterdag on dervonden. De Talsma-brigade ging op bezoek bij Zwaluwen Vlaardingen en keerde met lege handen terug. De 'vogels' uit Vlaardingen 'pikten' beide pun ten van het veld en de 1-0 uitslag was niet eens onverdiend. Lisse was zaterdag geen schim van het team dat DOTO had ge- deklasseerd. De toen aanwezige werklust had plaats gemaakt voor een algehele passiviteit. Er zat geen enkele agressie in de ploeg en omdat ook Zwaluwen niet van plan was het zweet uit het lijf te lopen werd het een matte vertoning die het predi kaat 'zomeravondvoetbal' meer dan verdiende. Lisse heeft het vooral in de eerste helft laten liggen. Het lichte vel- doverwicht werd niet in doel punten omgezet. In de tiende mi nuut verdween een kopbal van Ruud Bröring net over de lat, ter wijl een schot van diezelfde Brö ring juist naast ging. Ook Jan van Slooten was dicht bij een treffer. Een corner van Rob Sut- torp werd slim door hem ingetikt maar de doelman stond op de juiste plaats. Zwaluwen kon er weinig tegenover stellen. De strijd werd op het middenveld uitgevochten met als resultaat een dubbelblanke ruststand. De thee had de Zwaluwen kenne lijk goed gedaan. Agressief start ten ze het tweede bedrijf. Lisse had het moeilijk en na een kwar tier ging Hans Westgeest in de fout. Erik Visser kreeg teveel ruimte van hem en kon in volle vaart op Nico Groeneweg afste venen. Met een harde schuiver in de hoek gaf hij Lisse de gena deklap, 1-0. De Lissenaren probeerden nog wat terug te doen maar konden niet imponeren. Beide vleugels, Jan van Slooten en Rob Suttorp, kwamen niet in hun spel. Ruud Bröring liet zich vaak te ver uit de spits terugzakken, terwijl ook het middenveld met de gebroe ders Schalk en Frans van der Laan haar draai niet kon vinden. De Talsma-elf was dan ook niet bij machte de stand recht te trek ken. Eerder zou het zelfs 2-0 zijn geworden, ware het niet dat Nico Groeneweg weigerde daaraan zijn medewerking te verlenen. De betrouwbare doelman schroomde daarbij niet zijn do mein ver te verlaten om achter eenvolgens Theo Juistenga, Erik Visser en Peter Stoebele het sco ren te beletten. Schamele zege tegen 'succesvol PPSC KATWIJK - De zucht naar een persoonlijk succesje heeft het eerste optreden van Quick Boys voor eigen aanhang grondig verpest. Een veelzeggende, minieme 1-0 stond er na het duel met PPSC op het scorebord omdat hun trainer Arie Kurver eenvoudigweg niet wilde afgaan. De nederlaag beperken, geen risico's nemen. Dat lukte, waarmee bijna alles is gezegd. Vijf minuten is Quick Boys-PPSC oud en beslist. Huug Aandewiel (mid den) kopt het eerste en enige doelpunt binnen. (Foto: Holvast). De oud-leerling van Berry Janse, tot vorig seizoen assistent hulp trainer op Nieuw Zuid, wilde met de priemende blik in z'n rug van 'al die bekenden' op de tribu ne achter hem. zijn ploegje maar vooral ook zichzelf niet te kijk zetten. In plaats van zijn spelers in de slotfase op jacht te sturen naar de gelijkmaker, omdat Quick Boys opgebrand leek zat die mogelijkheid er dik in, juich te Kurver slechts om het feit dat hij zijn doelman Spierings de juiste hoek had gewezen voor een penalty van Ouwersloot. Geen 2—0 dus. maar een 1-0 eindstand. Tel uit je winst... "Hij liet zich leiden door sentimen ten", stelde Quick Boys-trainer Janse na afloop. Vergoelijkend "Trainer zijn is van hem wellicht een hobby, 't Is mijn vak. Ik zit op de bank om te observeren, ob jectief te oordelen, conclusies te trekken en als het nodig is maat regelen te nemen. Dat wordt van mij verwacht". Quick Boys maakte aanvankelijk de incfruk korte metten te zullen maken met PPSC. een Schie- damse vereniging met maar een paar honderd leden die vorig jaar promoveerde uit de tweede klas se. Maar met de 1-0 van Huug Aandewiel in de vijfde minuut, na voorbereidend werk van Ar nold Boers en op aangeven van Mart van der Plas, liep de thuis club te hard van stapel. Ook al om zich tegenover Kurver met z'n allen eens duidelijk te mani festeren, holden de Katwykers zich over de kop. Eén kans kwam er nog kort na de ope ningstreffer, toen Boers zyn kop stoot door Spierings met één vuist gekeerd zag Vervolgens dutte Nieuw Zuid in. ROTTERDAM - Ter Leede keek bij Heinenoord al na een minuut tegen een 1—0 achterstand aan. De Sassemers vonden snel de weg naar herstel en namen het initiatief. In de defensie, waar de teruggehaalde Nanne Sluymer de rol van vrije verdediger was toebedeeld, moest Ter Leede echter voortdurend waakzaam zijn. Heinenoord houdt er geen ingewikkelde spelpatronen op na. Voorin lopen twee snelle spit sen die al hun energie aanwen den om achter lange trappen aan te draven. Na bijna een half uur spelen was Ter Leede helemaal terug in de wedstrijd, toen de vrijgespeelde Frits Hoekstra een uitstekende aanval doeltreffend afrondde. Direct na rust zette Ter Leede opnieuw aan. Frits Hoekstra was present voor de 1-2. Nog in de zelfde minuut drukte Hei nenoord met de gelijkmaker het gejuich de kop in. Aan twee kan ten werden toen de mouwen op gestroopt om de fel begeerde vol le winst in de wacht te slepen, maar de verdedigingen hadden er goed het oog in en gaven geen kansen meer weg. Kozakken Boys met meer fut: 0-1 LEIDERDORP - De drukkende mist die het sportpark de Bloemerd zaterdag omhulde deed RCL het spoor in het treffen met Kozakken Boys volledig bijster geraken. Ter wijl de toeters van de verder ook al gezapige supporters- schare als misthoorns over het veld loeiden, legden de Leiderdorpers een loom spelletje op de mat. Bij de Werkendammers zat meer fut in het spel, zij waren het dan ook die met 0-1 aan het langste eind trokken. leen op Kurvers instelling af te schuiven (Janse cynisch: "Zou hy binnen een paar maanden zó veel invloed hebben, dan kan hy elders veel geld gaan verdie nen"). Met het achteruitvoetbal schetsten zij de ruim 2000 toe schouwers het enige dat in hun mogelykheid lag. gezien de ab sentie van dne spelers door hun verplichtingen in militaire dienst. In het centrale verdedi gersduo Winkelman/De Nijs had PPSC trouwens twee 'rotten' die het vertragen uitstekend beheer sten. 'Last but not least' droeg ook doelman Ruud Spienngs met een spaarzaam aantal kundi ge reddingen zyn steentje by aan 'het succes' van Kurver Veel moeilykheden heeft de sluit post echter met gehad. Het was overvol op de PPSC-helft, elke Katwykse actie smoorde vroeg tijdig. "En dan kryg je een verve lend spelletje, ook al door de warmte", zuchtte Janse. Zyn dubbele wissel Eysberg/Van der Kley (vorige week nog in de ba sis. ingewisseld voor Gert Ou wersloot en ex-Katwyk-speler Arnold Boers) voor Boers/Aan dewiel (dizzy) bood weinig sou laas. Had twee minuten eerder Enk van Harmeien zich minder zelfzuchtig getoond en in plaats van op Guyt te schieten ploegge noot Carli bediend, dan had dat zonder twijfel 1-1 betekend Het gevaar van die gelykmaker bleef tot het laatste fluitsignaal be staan, ook al omdat Kurver zijn keeper de goede kant op stuurde by de penalty van Ouwersloot, overigens een caedaut)e van scheidsrechter Van Beek aan Martin van der Plas. Spierings keerde de elfmeter met de vuist en Kurver juichte Maar blij9 GERARD HAVERKAMP i der Bijl legt het Kozakken-doel onder vuur. De spits was, evenals zijn collega-aanvallers weinig (Foto Holvast). De voor voetbalwedstrijden onge wone weersomstandigheden mochten een excuus voor RCL zijn, de nederlaag verklaren de den zij niet. Kozakken Boys voel de de hitte immers net zo goed. Eens te meer bleek dan ook dat RCL gewoon moeite heeft het spel te maken. Rappe klanten als Erik van Doeselaar en Pierre van Gemerden zijn levensgevaarlijk als zij de ruimte hebben, maar krijgen zij stringente bewaking dan blijkt prompt de voorhoede van RCL vleugellam. Vorige week bij Nieuw lekkerland was het eerste (nog) het geval, met al le positieve gevolgen van dien, maar zaterdag was het tweede scenario van toepassing. De "Ko zakken" De Vries en Van Weel den zich evenwel uitstekend van hun bewakerstaak. De beide spitsen kwamen kwamen dan ook niet in het spel voor. Van Doeselaar trachtte dit met veel inzet nog te camoufleren. Van Gemerden was helemaal on zichtbaar. Dick van der Bijl kwam bovendien Vitesse Delft kijkt naar pakkende demonstratie als hangende spits ook niet uit de verf. Op het middenveld ver richtte hy goed werk. maar een maal voorin beland kon ook hy geen potten breken. Het spel beeld liet zich gedurende de eer ste 45 minuten raden. RCL veel vuldig aan de bal, maar het aan tal doelrijpe kansen bleef be perkt. De bal ging van schakel naar schakel, maar de beslissen de opening bleef door gebrek aan elke vorm van verrassing uit. Kozakken Boys deed het wat dat betreft in de counter beter Met direkt spel bracht het de Leider- dorpse defensie herhaaldelyk in de problemen. Die snelle uitvallen van de Bies- bosch-bewoners brachten tevens een tweede Leiderdorps manco aan het licht Het centrale duo Koos Haneveld-Cees Ruis mag sterk zyn in de lucht en onder pressie goed schoon schip weten te houden, op snelheid zyn bei den kwetsbaar Bovendien hield Cees Ruis het hoofd niet altijd even koel en greep hy te panisch in. Acties van vleugelspitsen Da- mm en Klop stichtten d.m ook heel wat gevaar De doorgebroken middenvelder Boonstoppel echter kreeg in de 7de minuut de beste kans uit de eerste helft. De vingertoppen van de weer uitstekend keepen de Peter van der Heyden voor kwamen vroegtydig onheil. De wapenfeiten van RCL beperkten zich tot enkele scrimmages voor het Kozakken-doel en kopballen van Dick van der 3yl (2x) en Ben Heemskerk, die echter een ge willige prooi vormden voor goa lie Ottevanger. Aan de andere zy- de stelde Damen het houtwerk met een fraai schot van afstand op de (kwaliteits)proef. Had RCL voor de rust het initiatief nog in handen, in de tweede helft bleef ook daar weinig van over Onder auspiciën van de bekeken spelende De Haan zaaide Kozak ken Boys steeds meer paniek on der de Leiderdorp se gelederen. De werklust van "stofzuigers" Thijs Bruna en H.in Br.i.it kun dit tij ook niet meer keren. Op een doorbraak van Damen wist Van der Hcyd.-n met snel uitko men nog redding te brengen, maar vlak voor tyd werd de zo veelste goede voorzet van De Haan en De Waard-equipe fataal De vogelvry staande invaller Schouten trof met het hoofd de 0 1 RUUD DOBBELAAR DELFT - Met verve bracht Rijnsburgse Boys zaterdagmiddag in Delft een ode aan het AZ'67 van toen. Op papier tegen stander keek thuisclub Vitesse stijf van bewondering toe, hoe de voetballers van Arie Lagendijk op verkleinde schaal het uitgebalanceerde spel van Kesslers ster renteam heten herleven. Op dik 100 kilometer afstand van de Alk- maarderhout dook RB anderhalf uur in het recente verleden van de nu uitgekle de voetbalstichting, waarin de Noordhol landse voetbalsterren vrijwel wekelijks straalden, terwijl geldschieter Klaas Mo lenaar uitbundig met duizendjes wapper de en kwistig groeibnljantjes uitdeelde. Wat Rijnsburgse Boys m Delft aanrichtte, ging Vitesse véél te hoog. De inwoners van de Pnnsenstad moesten in de vorm van een 0-5 nederlaag fors dokken voor de pakkende Rijnsburgse voetbaldemon stratie. Met Marcel van der Blom als stamspeler paste RB het 4-4-2 systeem toe, zoals het uitgevoerd behoort te worden. Niet als zovele amateurploegen die bij gebrek aan ploegdiscipline, loopvermogen en vaar digheid dit concept in defensieve zin ple gen uit te dragen, hetgeen tot het wijdver- beide misverstand heeft geleid als zou 4- 4-2 een negatief uitgangspunt van het voetbal zyn. In navolging van het 'oude' AZ bewees Rijnsburgse Boys zaterdag dat het ook anders kan. Voortreffelijke balcirculatie achterin als het móést, in hoog tempo meedogenloos toeslaan als het kón. Met Martin Toet en Johan de Kroon als gretig opkomende vleugelverdedigers. Met Gé Perfors als technisch begaafde, opvallend bezield tacklende voorstopper, in de rug gesteund door goalie Henk van Voorber gen en door übero Nico Kuyt, die soms moeite had met zijn lange pass. Op het middenveld zette de tactisch volgroeide Jack Manuputty alles naar zijn hand. knapte Arie van Dijk in de achterste punt uiterst nuttig werk op en gaf de tweeling Hogewoning diepte aan het spel. Voorin impliceerden de acties van de beweeglij ke Henk Merbis vrijwel altijd dreiging. terwijl Marcel van der Blom een hoofd stuk apart vormde. Nu van meet af aan ingezet, zadelde hij zijn mandekker John Zoutendijk met een minderwaardig heidscomplex op. Soepel draaide de Lei- denaar steeds uit de dekking, bood zich voortdurend aan als betrouwbaar aan speelpunt en bracht voor RB bovendien drie goals aan. De trage, want in leeftijd gevorderde spe lers van Vitesse Delft hadden er goed aan gedaan vooraf een kaartje te kopen; ze ké- ken vooral toe. Pas een kwartier voor tijd kwam vrije verdediger Ruud van der Lee tot de eerste Delftse doelpoging; vijf mi nuten voor tijd trof Han Steutel zowaar de lat. Verder sjokte de thuisploeg achter de zoveel rappere Rynsburgers aan. op afstand constaterend dat RB het 4-4-2 moeiteloos in 3-3-4 of 4 2-4 liet vloeien. Al na tien minuten was Vitesse Delft volle dig zoek gespeeld Martin Toet, voortref felijk op dreef, liet de 0-1 op het score bord verschijnen na voorbereidend werk van Marcel van der Blom en Peter Hoge woning, alsmede een foutje van doelman Paul Oortwijn. De ongelyke strijd was toen al beslist, alleen de uitslag nog niet bepaald Om aan te tonen dat Vitesse Delft er met de 0-5 feitelyk nog genadig van af kwam, dienen de uitgespeelde, doelrype moge lykheden van Manuputty (alleen voor Oortwijn), Merbis (3x), Jan Hogewoning, Perfors (scheidsrechter Bulthuis gaf geen voordeel) en De Kroon (solo) aan de ver getelheid ontrukt te worden. Maar ook met de goals van Marcel van der Blom (vyf minuten voor rust). Gé Perfors (zes tig seconden na de pauze) en nogmaals Van der Blom (76ste en 89ste minuut) dongen de Rynsburgers naar een voor aanstaande positie in de zaterdagcer- steklasse Tegen sterkere elftallen dan Vi tesse Delft zal moeten blijken of RB het kleinschalig portret van het AZ van toen met net zoveel verve weet te penselen Vooralsnog hebben de geelzwarten de schyn niet tegen GERARD VAN PUTTEN KATWIJK - Katwijk tobt met een schuttersprobleem In de thuis- beurt tegen Excelsior Pernis (1-1) misten de aanvallers veel precisie. Voor rust bracht Mart van der Plas het er met een kop bal tegen de lat nog het beste van af. Ook Jan van Duyn was. even eens met het hoofd, dicht by een doelpunt Zyn kopstoot ver dween luttele centimeters naast. Bij vlagen lieten de manschapen van trainer Huguenin goed voet bal zien. Was eenmaal de kans daar. dan was men niet thuis Na ruim een half uur kwam Katwijk op achterstand loan hal op da counter loerende Excelsior on verwacht succes had 0-1. Katwijk bleef in de tweede helft beneden de maat Vooral de aan voer uit de tweede lyn liet veel te wensen over, waardoor snelle spitsen als Van der Plas en Van 1 lus II fint ui! k a .Itni n Het aantal kansen was spaar zaam. tot het moment waarop de Katwykers uiteindelyk gelyk maakten De wyze waarop was typerend Jan van Duyn reageer de alert by een te zachte terug speelbal en passeerde de Excel sior goalie In de resterende speeltijd kreeg Katwyk nog een aantal keer riant uitzicht op de volle winst, maar slaagde ook toen nu t in het verzilveren van de mogelykheden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15