c "Zelfs een muis had van ons gewonnen 5D T Roodenburg: half werk UVS vaagt Lisse weg D WSB herstelt zich bij Vredenburch: 3-0 Lugdunum weggespeeld door Aalsmeer: 0-6 Jos Alders scoort 'goal van de maand' MAANDAG 20 SEPTEMBER 1982 Sport Leidse ploeg trekt goede lijn door LISSE - UVS wil van het toer- nee door de tweede klasse kennelijk geen langdurige kwestie maken. Met de kracht van een orkaan schoot de ploeg in de strijd met Gou da (7-1) uit de startblokken en gisteren tegen FC Lisse bleek de storm nog niet geluwd. De fusieclub werd kansloos met 0-3 'weggewaaid'. 'Geen woorden, maar daden', luidt dus het nieuwe clublied van de formatie uit de Kik kerpolder, waar tijdens de zo mer gevestigde voetbalrepu taties hun domicilie kozen. Die spelers nu (Leen de Goey, Bert Jansen, Wijnand Sloos en Theo van Seggelen -Henskens is nog gebles seerd) bepalen het gezicht van het nieuwe UVS. Zij heb ben het elftal 'volgepompt' met kwaliteit, waardoor ook anderen, die vorig seizoen nog geen bushalte konden passeren, aanmerkelijk beter presteren. Een zwaluw maakt nog geen zomer, zal Gerard Désar zijn pupillen ongetwijfeld voor houden, maar dit UVS heeft mogelijkheden de titeldans met succes te beeindigen. Ui teraard zullen niet alle tegen standers van zo n geringe kwaliteit zijn als FC Lisse, maar er zullen in deze afde ling weinig teams de Leidse stoomwals kunnen afstop pen. Met name oud-Spartaan Bert Jansen heeft het niveau van de de blauwwitte équipe aan merkelijk opgekrikt. Alsof-ie voor een moddervet contract bij een profclub loopt de spe len, zo bezield is Jansen bezig bij UVS. Op papier heeft hij de functie van libero, maar in de praktijk is-ie verdediger, middenvelder en aanvaller tegelijk. Alle aanvalsopzetten beginnen dan ook bij Jansen, die vervolgens in de meeste gevallen zo snel mogelijk de kortste weg naar het doel kiest. In zijn ijver trekt Jan sen wel eens teveel arbeid naar zich toe. Een correctie vanuit de dug-out is dan meestal voldoende om de ex- prof wat in de dammen. Het Leidse middenveld heeft door Leen de Goey en Theo van Seggelen verfrissende impulsen gekregen. Beiden bouwen, zo leerden de beel den van de wedstrijd, niet louter voor de leut hun sport- carrière bij een 'amateurclup- pie' af. Ook de onaantrekke lijke dekkingstaken werden niet verzaakt. Daarnaast vond het duo elkaar blinde lings in de combinatie. Voorin was vooral Mario Faber op de rechterflank nadrukke lijk aanwezig. Zó spelend is de UVS'er een bruikbare pion, maar Désar weet dat z'n spits "ook wel eens een paar potten met sambal nodig heeft om te vlammen". Als linkerspits speelde Hans van Leeuwen wisselvallig, terwijl Cock van Weerlee in de punt een nuttige partij afleverde. Van Weerlee was dan ook be trokken bij de eerste Leidse treffer, die al na nauwelijks zes minuten werd opgete kend. In de door Leen de Goey opgezette één-twee werd de bal door de tengere spits voortreffelijk doorge- kaatst, waardoor De Goey ge heel vrij voor goalie Aad van Ruiten verscheen: 0-1. Na drukkelijk bleef UVS nadien de wedstrijd dicteren. Tegen stander Lisse werd onophou delijk op eigen helft vastge zet en moest hulpeloos con stateren dat de weg naar Sloos telkens werd versperd. Eenmaal was de formatie van Bert Jansen. Jan Faas daadwerkelijk aan wezig, maar het schot van Wim Bouckaert belandde op de lat. UVS was veel gevaar lijker. De doelpunten bleven evenwel uit. Nadat Cock van Weerlee in de 75ste minuut voor 0-2 had ge zorgd (na goed voorberei dend werk van Hans van Leeuwen) wierp UVS alle schroom van zich af. Met de motor in de hoogste versnel ling werd FC Lisse volledig door Jansen c.s. platgewalst. Het derde doelpunt van Aad Neuteboom was derhalve een magere afspiegeling van de krachtsverhouding ROB ONDERWATER LEIDEN - De kritiek van Wim Eilander striemde Lugdunum. Nadat Aals meer in het veld de zweep over de Leidse eer steklasser had getrokken door in de Kikkerpolder met 6-0! te winnen, haal de de nieuwe oefenmees- ter ook verbaal uit naar zijn formatie. "Als je van middag een muis tegen over ons had gezet, zou die muis gewonnen heb ben", sneerde hij nader hand sarcastisch. "Na de eerste winst dachten ze dat ze er al waren, maar ze zijn nu goed op hun bek gevallen. Ze zijn ver zopen in het diepe, omdat ze nog in het kikkerbadje thuishoren. Met de kurk- jes om". Keiharde taal, maar de trainer had wel gelijk. Al na twee competitie wedstrijden weet de oud-speler van Neptunus precies waar het gevaar schuilt bij de voetballers van Lugdunum. Talent is er vol doende, maar aan de mentaliteit wil het nog wel eens schorten. Is er een keer redelijk gepresteerd, dan denken teveel spelers dat het allemaal vanzelf gaat. Niets is dus minder waar, zoals gis teren op schrijnende wijze werd aangetoond. Lugdunum mag nog zoveel talent hebben, als die kwaliteit niet aan inzet wordt ge paard, blijft er ook van dat team maar heel weinig over. Dan valt de groep uiteen in eenzaam ploe terende individuen, die geen par tij zijn voor een elftal dat wél col lectief wil werken. Aalsmeer hoefde niet eens alles uit de kast te halen om dat pijnlijk bloot te leggen. Alleen al door het koppie erbij te houden, er stevig tegen- aan te gaan en de ruimte goed te benutten, kon die équipe in Lei den de bloemetjes stevig buiten zetten. Op alle elementaire onderdelen kreeg Lugdunum gisteren les. Of het nu om de balbehandeling ging. of om het spel zonder bal. het dekken of het overnemen, het (mee)verdedigen of het be nutten van de kansen (dat voor al); de partner was op alle fron ten superieur en tekende 90 mi nuten lang het gezicht van de tweekamp. Zonder iets af te willen dingen op de kracht van Aalsmeer, dat zich liet kennen als een uitgebalan ceerd geheel, was dat dit keer ook niet zo moeilijk. Lugdunum liep van het begin af aan tegen zichzelf te voetballen en vond dat zo'n onmogelijke opgave dat de spelers in de tweede helft het voetbalwerk maar helemaal neerlegden. De voorhoede zat 'op slot' en achterin werd zo on geveer open huis gehouden. De twee loeigevaarlijke spitsen Bouwman (hij scoorde twee maal) en De Rijk, middenvelder De Mey en pauze-invaller Ham- me (2x) profiteerden er dankbaar van. Via directe, snelle counters voerden zij de score op tot de ronduit blamerende 0-6. Al in de tweede etappe van de "ontdekkingsreis" door de Am sterdamse afdeling kwam Lug dunum zichzelf dus tegen. Niet alleen figuurlijk - ook letterlijk, want de tegenstander van giste ren hanteerde de speelwijze die de Kikkers zelf zo graag uitvoe ren. Met direct voetbal zo snel mogelijk op voorsprong zien te komen, dan de zaak achter dicht gooien en snel de (twee) spitsen zien te bereiken om de winst vei lig te stellen. Bij NFC lukte d*» de Leidenaars uitstekend - in 1. koekje van eigen deeg verslikten ze zich gisteren lelijk. Het eerste tegendoelpunt was de moeilijkst te verteren hap, nu in de voorbereiding van de 0-1 (Arie Bouwman, 17de minuut) een overtreding tegen Robert de Roo was genegeerd. Toen al kondig de zich het debacle aan, want met De Roo is éen van de Lugdu- nummers genoemd die het giste ren zeer moeilijk had. Van origi ne 'rechts' stond hü dit keer als linkerverdediger geposteerd nu Bennie de Roo zijn besluit om te stoppen had teruggedraaid en zijn rentree maakte als tweede mandekker. Door de absentie van de geblesseerde Koos Be- kooy was Wim Oppelaar boven dien doorgeschoven naar het LEIDEN - In de derde klasse heeft WSB zich gisteren knap hersteld van de neder laag van een week eerder Vredenburch werd in eigen huis het slachtoffer: 0-3. Ook UDO leverde een goede pres tatie door RKAW met 3-1 tc verslaan. LFC sleepte bij Ce leritas een 1 1 gelijkspel uil het vuur. Vredenburch-WSB 0-3. On danks het gemis van de drie gerenommeerde krachten Jo- han van der Berg, Albert van der Burg en Leo van Beek heeft WSB de thuisploeg volkomen afgetroefd. Afge zien van het eerste kwartier waarin Vredenburch wat kleine kansjes kreeg, hebben de Noordwijkerhouters het beste van het spel gehad Voor de pauze wist WSB het veldoverwicht maar één keer uit te buiten. Gerrie van der Burg rondde een combinatie met Jos van Gijlswyk be heerst af. Na de thee moest Vredenburch het spel maken. De Hage naars waren wel veel aan de bal. maar de snelle counters van WSB waren een stuk gevaarlijker en doelpunten konden dan ook niet uitblij ven. Halverwege de tweede helft scoorde Gerrie van der Burg zjjn tweede doelpunt. Een man tegen man situatie werd met een fraaie lob over de keeper afgerond. Tien mi nuten later kopieerde Van der Burg deze treffer en be sliste daarmee de wedstrijd 0- 3. John van Elk was dicht bij de vierde goal. maar zijn knal eindigde op de lat. UDO-RKAW 3-1. In de eer ste helft van dit treffen ging de strijd aardig gelijk op. Er deden zich over en weer wat kansen voor, maar de kee pers hielden hun doel vrij simpel schoon. Twintig mi nuten voor het einde kwam daar pas verandering in. En hoe. Een wegdraaiende cor ner werd door Jan van der Zalm van ongeveer vijftien meter afstand met een halve omhaal steenhard in de krui sing gejaagd: 1-0. Deze volgens trainer Leo Holl "onvoorstelbaar mooie goal" gaf de Oegstgeestenaren vol doende puf om door te sto ten. Dick Witteman kopte een voorzet van broer Wilbert in de touwen en en Hans Su zan scnoot ae aerae irener achter de Haagse keeper. Het tegendoelpunt na een foutje van doelman Kees van Rijn kon de zege niet meer in ge vaar brengen. Celeritas-LFC 1-1. In een niet al te beste wedstryd heeft LFC op het nippertje één punt binnengesleept. Drie minuten voor tijd scoorde Jan Kromwijk de gelijkma ker De Leidse ploeg was op achterstand gekomen na een foutje van doelman Peter van der Wal halverwege de eerste helft. Van der Wal verkeek zich op een bal die op de lat eindigde en het was toen voor Eddy Meyer een koud kunstje om Celentas aan de leiding te helpen: 1-0. Na de rust ging LFC. met als grote animator de als van ouds vlammende Bles Zuma. op jacht naar de gelijkmaker De 'Kanaries' bleven druk ken en Peter van der Wal maakte zijn foutje meer dan goed door de uitvallen van Celentas knap onschadelijk te maken. Vlak voor tijd kreeg LFC de beloning. Van grote afstand schoot Jan Kromwijk LFC dan eindelijk op gelijke hoogte. Wim Ligtvoet (links) mist de kans op een tegentreffer. Na een fout van de overigens sterke doelman Tao tikt de Lugdunumspeler te zacht in. De bal zal voor de lijn nog worden weggewerkt <Foto Jan Holvast). middenveld, waar hij naast o.a. Jan Verver en Frans Sjardijn ac teerde. Die twee steunden Ro bert de Roo nauwelijks bij zijn verdedigende werk, waardoor hij volkomen ten onder ging. In zijn kielzog volgde Henk de Cler, die nog best laatste man kan spelen maar dan moeten de taken voor hem wel naar beho ren worden vervuld. Gebeurt dat niet, dan mist de routinier de souplesse en de snelheid om zich te handhaven in één-tegen-éen situaties. Dat gegeven mag ook binnen de spelersgroep als be kend worden verondersteld, niettemin verzaakten zijn mid denveld-collega's hun taken na dien doorlopend. Gevolg: vooral op links vielen in de Lugdunum- defensie gaten zo groot als een zwembad en daar vond ook de tweede goal (Hans de Rijk, 36e minuut) zijn oorsprong. Toen die eenmaal gevallen was. ging Lugdunum compleet kopje- onder en de ploeg zakte defini tief naar de bodem nadat Wim Ligtvoet en Frans Sjardijn twee kansen op de aansluitingstreffer hadden gemist. Met John van der Leest voor Oppelaar (wiens slaande beweging naar de bal voor rust niet was opgemerkt, zo dat Lugdunum nog een penalty bespaard bleef) beten de Leide naars zich willoos slachten. Door Bouman. De Mey en Hamme, die tweemaal zomaar mocht doorlo pen Goed, Koos Bekooy ontbrak en hij is als spelbepaler belangrijk voor Lugdunum. maar Eilander wilde van dat excuui niets weten. "Ze hebben elkaar laten verzuipen", oordeelde hij bikkelhard, "en daar zyn ze terecht voor op hun nummer gezet. Ze kunnen nu hun schoenen weer aantrekken inplaats van ernaast te gaan lo pen" PAUL DE TOMBE Eén helft op dreef LEIDEN - Roodenburg leverde gistermiddag tegen HOV half werk af, maar kon uiteindelijk toch twee punten aan het totaal toevoegen. Twee dikverdiende punten, dat wel. De blauwzwar ten dienen er echter wel reke ning mee te houden, dat HOV een zogenaamde 'zwakke broe der' in de eerste klasse is. De ploeg uit de Rotterdamse wijk Krooswijk lijkt nu al gedoemd om straks, aan het einde van de rit, opnieuw tegen de degradatie te moeten vechten. Roodenburg (dat met 4-2 won) zal dat lot bespaard blijven, afgaan de op de beelden van de eerste helft. Sterker nog. de blauwzwar te formatie zou zich wel een met de besten kunnen gaan meten. Om straks een woordje mee te gaan spreken in de top van de af deling. zal de Kooiclub evenwel negentig minuten lang op rede lijk niveau moeten blijven spe len. Daar was gistermiddag geen spra ke van. Natuurlijk, na de 0-1 van vorige week tegen Nieuwen- hoorn kreeg de goede start van de blauwzwarten tegen HOV een vervolg. Maar de Mouter-équipe Üet alleen in de eerste helft zien, waartoe het werkelijk in staat is. Vol zelfvertrouwen, dat vooral, en in een hoog tempo werd de opponent toen van het kastje van de muur gestuurd. De 3-0 score die bij rust was bereikt, zegt wat dat betreft voldoende. Handen wrijvend had de supportersscha- re het aangezien en die verheug de zich op het tweede bedrijf, waarin "HOV waarschijnlijk zou worden weggespeeld". Zover kwam het dus niet. Met Peter Ciere voor de jonge Mar co van Alphen kon Roodenburg nog vaag herinneringen oproe pen aan de eerste helft. Waar de spelers voor de pauze dolden met hun Rotterdamse tegenspe lers, waren zij nu genoodzaakt achter hun opponenten aan te hollen. De Rotterdammers, die altijd het principe 'zekerheid voor alles' hanteren, gooiden al- les-op-alles teneinde het doel als nog enige eer te behalen. De thuisploeg raakte er door in pa niek. "Vooral de hitte, maar ook het wegvallen van Marco van Al phen speelde ons parten", gaf Laurens Mouter na afloop de oorzaken van de terugval aan. Veel jongens konden gewoon niet meer. Ik wil me daar overi gens niet achter verschuilen. Ook denk ik dat ze het na rust te makkelijk hebben opgevat. Dat heeft met onervarenheid te ma ken. Als het even niet goed gaat. komen ze moeilijk over het dode punt heen". Dat bleek, toen Roodenburg na de pauze met zichzelf worstelde. Daarvoor was dat wel even an ders. Vanaf de eerste minuut toonde Roodenburg zich agres siever en vindingrijker dan HOV, dat niets anders wist te beden ken dan de lange trap. Omdat Henry Pouw in het centrum stond geposteerd, viel er op die manier weinig eer te behalen voor de Rotterdammers, die met tot een andere speelstijl in staat leken. Lange trappen, gauw thuis derhalve en bij het gerings te kansje een schot lossen. Bij Roodenburg zat het veel beter in elkaar. Volgens de basisprinci pes van het voetbal werd het middenveld wel degelijk in het spel betrokken Het trio Koet- Verver-Van Alphen mengde zich veelvuldig in de combinaties en zorgde voor aanvoer van bruik bare ballen naar de voorwaart- sen. Kees Verver zelf bracht het zelfvertrouwen waarmee hij liep te voetballen na tien minuten tot uiting Van zo n twintig meter knalde hij de bal met een enorme vaart in het vijandelijke doel. Vanaf het moment dat Hennie Koet in de 15de minuut op aan geven van uitblinker John van de Wetering 2-0 scoorde, speel den de Noordbewoners een ge wonnen wedstrijd. Simon Ippel en Leen v.d. Weel werden spora disch nog wel gevaarlijk, maar de van zijn blessure genezen Sjaak Nievaart toonde zich tel kens attent. Toen Ronald Jansen na een prima actie van Richard Klein in de 40ste minuut 3-0 scoorde, leken de pupillen van Mouter op weg naar een mon sterscore Het liep weer eens heel anders Als versuft stapten de Roodenb.ir gers in het tweede part over het die alles in het werk stelt om Pijnak- Foto Holvast). veld Niemand kwam dan ook op het idee om de opgerukte Arris de Bruyn af te stoppen. Makke lijk passeerde De Bruyn twee Leidenaars om vervolgens met een fraaie lob Nievaart kansloos te laten V.d. Weel en Rob Ou wendijk kregen hierna zelfs goe de kansen op een tweede treffer Opnieuw Nievaart redde zijn ploeg in die fase Een benutte pe nalty van Henrue Koet (Klein was door invaller Balkhoven ge veld) bracht Roodenburg op 4 1. maar opnieuw De Bruyn zorgde even later voor 4 J Net /Iin .-rr-tr g.»a! in... n' h: doorlopen om 4 2 te scoren Het was tekenend voor de houding van Roodenburg, dat half werk afleverde. FRED SEGAAR Tijdens SJC-Blauw Zwart (2-2) N00RDWIJK - SJC en Blauw Zwart hebben gisteren voor 600 toe schouwers in een spectaculair duel dr punten broederlijk gedeeld: 2-2. Die uitslag kan juist genoemd worden omdat SJC met werklust en karakter compenseerde wat Blauw Zwart aan techniek meer in huis had. De ploegen gingen agressief van start Blauw Zwart was het eerst gevaar lijk. maar SJC het eerst effectief Al na dne minuten leed de Wassenaar se voorstopper Ruigrok balverlies op het middenveld Jos Alders werd daarop de diepte ingestuurd en haalde van twintig meter verwoestend uit Keeper Verhart was kansloos bij deze 'goal van de maand' Vanaf dat moment toonde Blauw Zwart zich de betere ploeg. Waar de Noordwijkers het te vaak moesten hebben van lange halen, was de aanvalsopbouw bij Blauw Zwart technisch goed verzorgd. Maar in het eigen zestien-meter gebied hield SJC de zaak gesloten Toch waren er kansjes voor de gasten. Grundeken zag de bal net voorlangs gaan en SJC-goalie Zuidhoek redde knap na een inzet van Karremans Aan de andere kant werd Verhart niet serieus op de proef gesteld Scheidsrech ter Van Erkel wel. Slachtoffer werd Blauw Zwart spits Ruud v d. Vel den. die zijn eerste overtreding bestraft zag met een officiële waarschu wing Beter op zyn plaats waren de waarschuwingen die Ruigrok (op zettelijk hands) en Van der Reid (onderuithalen tegenstander) kregen. Die overtreding van v.d.Reid in het begin van de tweede helft toonde aan dat SJC het toen moeilijk had Toch vielen de Blauw Zwart-goals in een periode dat SJC weer wat sterker werd Na een uiLstekende actie van Ruud Alkemade had Alders zijn ploeg zelfs 'binnen' kunnen schieten. Verhart redde echter en de Wassenaarse aanval die daarop volgde was wel raak Karremans tikte de bal langs Zuidhoek na een pass van Ger Smit. Twee minuten later waren de rollen zelfs omgedraaid. Voorham schoot .naar binnen draaiend, fraai in SJC vocht op karakter terug en zag zich beloond met alweer 'n goal van afstand nu van Maarten Plug De laatste tien minuten brachten veel spanning, maar geen goals meer. Jos Alders' boogbal werd van de lijn gehaald en aan de andere kant treuzelde van Leeuwen te lang na een knappe Blauw Zwart aanval De 2-2 stand werd dus behouden en de neutrale toeschouwer kon daar vrede mee hebben THIJS BRUNA

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13