Roda "in elke linie even sterk Optreden Boeve en Ophof in Oranje nog niet zeker C D- "Toch heeft Talan nog te weinig laten zien" Washington:Pak de poen en smeer 'm' Ajacieden worden vandaag getest Katwijker scoort hattrick voor AZ: Van der Wiel twee remises Waterski-cup Van der Meer Feyenoord brouwt er weinig van in Kerkrade Tafelpoten dienen als slagwapens MAANDAG 20 SEPTEMBER 1982 Sport UTRECHT (GPD) - De vraagtekens over het meespe len van de Ajacieden Edo Ophof en Peter Boeve in de kwalificatiewedstrijd tegen Ierland, woensdag avond in Rotterdam, zijn nog niet weggenomen. Vandaag wordt het tweetal medisch getest door bondsarts Kessel, die vervolgens in overleg met Ajax-collega Rolink de beslissing over het al dan niet meedoen neemt. Boeve verdraaide tegen Celtic zijn knie, maar ver wacht te kunnen spelen. Ophof werd in dezelfde partij geblesseerd aan zijn enkelbanden. Ophof: „De laatste dagen is het beter gegaan, de bloeduitstor ting is naar buiten gekomen. Het zou voor mij een grote teleurstelling zijn als ik niet kon spelen". Mochten de beide Ajacieden medisch fit zijn, dan blijft Club Brugge-verdediger Ronald Spelbos op de bank. Hij zit daar in gezelschap van Kees van Koo- ten. Op zijn keuze is zeer veel kritiek geweest. Rij vers: „Kees is een jongen waarop ik kan rekenen. Ik kies hem liever dan een jonge speler, die ik een vol gende maal weer moet laten vallen omdat hij nog niet rijp is voor het Nederlands elftal". Rijvers, die ervoor waakt bij de jongeren valse illusies te wekken, bekeek gisteren René van der Gijp bij Lokeren en Spelbos aan Brugse zijde, zaterdag avond was hij in Nijmegen bij NEC-Go Ahead Eagles. Hij heeft Simon Tahamata zaterdagavond dus niet zien schitteren in de topper tegen Anderlecht. Taha mata, die voor de interland tegen IJsland met een blessure afschreef, maar wèl met zijn club een vriendschappelijk toernooi in Spanje afwerkte, werd door Rijvers niet geselecteerd. Het gebeuren voor de interland tegen IJsland heeft bij het schrap pen van de kleine aanvaller meegespeeld. Rijvers: „Maar het is ook een kwestie geweest van voorkeur geven aan een ander". Op de bank bij het Nederlands elftal zit ook Michel Valke. Hij speelde, met assistent-coach Rob Baan op de volgepakte tribune, in Kerkrade met Feye noord tegen Roda een zwakke partij, maar mag zich vandaag toch melden. Zeventiende man René van de Kerkhof hoeft niet naar de Zeister bossen te ko men. Voor de interland in Rotterdam bestaat tot op heden overigens bijzonder weinig belangstelling. Nog geen tienduizend mensen hebben zich in de voor verkoop een entreebewijs aangeschaft. De NOS brengt woensdagavond alleen een uitgebreide sa menvatting op het scherm. ALKMAAR (GPD) - Rick Talan heeft afgelopen zaterdagavond aange toond dat AZ'67 zijn aanvallende mogelijkheden nog lang niet optimaal heeft benut. Hoewel het te ver zou voeren om te stellen dat de Alkmaarse formatie geen versterking voor de frontlinie meer behoeft, maakte de 22-jarige Talan, die vier jaar geleden als een talent werd binnengehaald maar nooit het vertrouwen wist af te dwingen van de technische staf, tegen FC Utrecht ondubbelzinnig duidelijk dat zijn werkgever hem te lang heeft genegeerd. In precies elf minuten manoeu vreerde de jeugdige aanvaller AZ in een vroegtijdig stadium - tus sen de 26e en 37e minuut - met drie even fraaie als doeltreffende acties in een riante positie. MOSKOU John van der Wiel (foto) heeft gisteren tijens het interzonale schaaktoernooi in Moskou twee remises gte- boekt en een partij afgebro ken. De Leidenaar kwam de ling van het punt overeen met de Joegoslaaf Velimiro- vic en de Argentijn Quinteros op de dag dat de eerder afge broken partijen werden uit gespeeld. Zijn partij voor de negende ronde tegen de Israëliër Mu- rey moest Van der Wiel op nieuw afbreken. De Leide naar is met 2,5 punten en een afgebroken partij dertiende en voorlaatste. Leider in Moskou is de verras sende Cubaan Carcia. Hij speelde remise tegen de Rus Geiler, kwam daardoor op 6,5 punten en heeft nog een hangpartij tegen concurrent Beljavski. Op de gedeelde tweede plaats staan Anders- son, Kasparov en Tal met 6 punten. ROELOFARENDSVEEN - De plaatselijke favoriet Peter van der Meer heeft gisteren op het Braassemermeer de waterskiwedstrijden om de NWB-club bij de heren senio ren gewonnen. Hij verzamel de op de onderdelen slalom, schansspringen en figuren in totaal 6084 punten. Van der Meer won het schanssprin gen en de figuren en werd in de slalom vierde. Dit laatste onderdeel was voor Jan van Santen uit Amster dam, die met 4891 punten tweede werd. Braasem won voor de vierde achtereenvolgende maal het clubkampioenschap, voor Hoornse Hop. Utrecht kon die ondanks vele mogelijkheden in het tweede be drijf en een treffer van Gerard van der Lem niet meer kon on dermijnen (3-1). Talan revancheerde zich met zijn hattrick voor eerdere denigre rende uitlatingen van trainer Hans Eykenbroek aan zijn adres. De oefen mees ter noemde de Katwijker te flegmatiek en te zachtaardig voor het harde be taalde voetbal. Bovendien was hij teleurgesteld in Talan's ont wikkeling tijdens diens verblijf in Alkmaar. Een verblijf dat vo rig seizoen overigens werd on derbroken voor een tijdelyk dienstverband van een half jaar by het Belgische Cercle Brugge. Hoewel de ^Z-coach die uitspra ken na afloop van het matige duel enigszins afzwakte, bleef hij op de tekortkomingen van de fragiele spits wijzen. „Talan is een onberekenbare voetballer. Soms zie je hem een hele wed strijd niet. Op zich heb ik daar geen moeite mee, als je dan maar iedere week scoort. Talan bezit zeker kwaliteiten, al zal er nog geschaafd moeten worden aan zijn tactisch inzicht en overzicht Tot dusver heeft hij nog te wei- KERKRADE (GPD) - Wie de afgelopen weken nog twijfelde aan de kracht van het huidige Ro da JC, heeft na gistermiddag zekerheid. De overwinning (4-1) tegen Feyenoord in een sprankelende partij toonde aan dat de Kerk- raadse ploeg momenteel met recht de ranglijst aanvoert. Achttienduizend toeschouwers (bijna uitverkocht) werden op een enerverende pot getracteerd. De complimenten waren alleen voor Roda JC, omdat Feyenoord - hoewel hoog geklasseerd - er weinig van brouwde. Rob Baan, namens Kees Rijvers op de tribu ne om Michel Valke te bekijken met het oog op de interland te gen Ierland, had het over een „magnifieke Kerkraadse ploeg, die in elke linie even sterk-is". Baan zag óók de falende Oranje klanten Gullit en Valke, maar raakte onder de indruk van René Hofman en Peter van der Ven, spelers die gisteren opnieuw' op internationaal niveau speelden maar door Rijvers nog te licht worden bevonden voor het Ne derlands elftal. „Ik bepaal niet het beleid van Oranje", aldus het commentaar van Roda-coach Piet de Visser. „Ik ga niet roepen wie wel en niet geselecteerd moet worden. Ik hou me met dit Roda JC bezig. Ook na deze 4-1 blijf ik dezelfde Piet de Visser. Deze week ga ik weer lekker naar de pupillen kij ken, in de hoop daar jong talent KERKRADE - De politie in Kerk rade heeft het afgelopen weekein de heel wat te stellen gehad met aanhangers van voetbalvereni ging Feyenoord. In Kerkrade zelf en op het station van Heerlen werden veertien supporters, on- der wie één meisje gearresteerd. De arrestaties vonden plaats op grond van uiteenlopende vergrij pen als mishandeling, verboden wapenbezit, belediging, verzet te gen politie en vooral wegens ver nielingen. Tot de inbeslaggeno- men wapens behoorden ploerten doders, wurgstokjes, gummik nuppels en tafelpoten. Zaterdagavond al was het onrustig in Kerkrade, onder andere door vechtpartijen met aanhangers van Roda. Tijdens en na de wed strijd van gisteren had de politie handen vol werk aan de suppor ters. In en rond het stadion van Roda JC werden veel vernielin gen aangericht. De politie spreekt van een schade van min stens enige tienduizenden gul dens. te ontdekken. Kijk, bij Roda doen we altijd heel gewoon. Mijn stokpaardje is de persoonlijke aanpak. En dat levert rendement op". „Ik noem mezelf geen topcoach, al lemaal flauwekul. En ik roep ook niet dat ik een topteam heb. Ik beschik wel over een heerlijke groep van spelers die voor elkaar willen werken. Nu komt pas het moeilijkste. Aan de top komen gaat nog wel, maar daar moeten we ook blijven. Neemt niet weg dat ik ervan geniet dat we Feye noord met 4-1 aan de kist hebben genageld. Héérlijk!", aldus Piet de Visser. Feyenoord, tot gistermiddag nog ongeslagen, moest het zonder Vermeulen doen, die zaterdag geblesseerd afhaakte. Ab Fafié, die tot nader order Hans Kraay vervangt bij wedstrijden (be stuurslid Van der Laan: „Geen idee wanneer Hans terugkeert in de dug-out"), had het op papier allemaal leuk uitgedokterd. Via de vleugels spits Houtman be dienen en Roda JC zal voor eigen publiek wel komen. Maar Piet de Visser was net even cleverder dan de tijdelijke Feye- noord-trainer. Martin van Geel. die zaterdag pas liet weten dat hij met een 'Coumans-bandage' kon spelen, kreeg een vrije rol op het middenveld. „Daar had ik inder daad niet op gerekend", aldus Fafié. En het was Van Geel die een groot aandeel had bij de eer ste twee Limburgse treffers. In de 18e minuut bediende hij Ma- rijnissen (1-0), tien minuten voor rust stelde hij Hofman in de gele genheid om te scoren (2-0). Een magistraal doelpunt overigens van Roda's rechterspits. Hij om speelde doelman Hiele en uit een moeilijke hoek schoof hij de bal in het net. Feyenoord, dat in de beginfase even domineerde, stelde daar een slecht georganiseerde defen sie en nutteloos breedtespel te genover. En Houtman, voortref felijk geschaduwd door Degens, kwam niet één keer in het stuk voor. „Ik kreeg ook geen ballen vanaf de vleugels", luidde zijn excuus. De Kerkradenaars, zonder Ehlen en met drie spelers (Marynissen, Van Geel, Raeven) op halve kracht, hadden met een beetje meer zuiverheid voorin Feye noord met een forsere afstraffing naar huis kunnen sturen. Want de kansen waren legio. De Rot terdammers kregen er ook een paar. maar doelman Jos Smits was in dat geval steeds paraat. De derde Roda-goal viel vlak na rust. Vrye trap Hanssen, Raeven tikt door en Eriksen kopt in: 3-0. j Pe treffer van Feyenoord in beeld. Langs Calderwood (6) tikt Jeliazkov de 3—1 binnen tegen Roda JC. Een Rotterdamse treffer die alleen belangrijk was voor de statistiek Dat Jeliazkov, na rust ingevallen voor Van Hanegem, even later te- genscoorde (3-1) was eigenlijk al niet meer van belang. Het duur de overigens tot vlak voor tijd al vorens Hofman via een keihard schot aan alle twijfels een eind maakte (4-1). „Een grote ploeg", zei Fafié later. En niet omdat hij daarmee de nederlaag van zijn ei gen team wilde 'goedpraten', maar puur uit bewondering. Iets verderop zat Piet de Visser voor de tiende keer dit seizoen uit te leggen wat het 'geheim' van dit Roda JC is. „Voetballen met drie spitsen, hard trainen, geen kapsones, werken voor el kaar", aldus de Zeeuwse coach. „Wat kan voetbal toch heerlijk zijn. Heb je die mensen hier ge hoord? Die gaan nu al kaartjes kopen voor de komende twee thuiswedstrijden tegen Fortuna Sittard en Ajax. Als je maar iets te bieden hebt, komen ze wel". Intussen probeerde Fafié op fluis tertoon de nederlaag te analyse ren. Hy kwam niet verder dan de slotconclusie dat dit Roda JC tactisch beter was en terecht koploper is in de eredivisie. LEIDEN - Hoewel de basket balcompetitie nog maar net is begonnen, zijn de zaken bij Elmex-Leiden al flink uit de hand gelopen. Sterspeler Wilson Washington is vorige week donderdag zonder ken nisgeving, maar met mede neming van een flinke bom duiten richting geboorte land Amerika vertrokken. De club niet alleen in zak en as maar ook verdeeld ach terlatend. De rijen die eerst zo hecht ge sloten waren zijn dat nu niet meer. Een eerdere con troverse binnen het manage ment kon nog binnenska mers worden gehouden, maar nu Washington er zo plotsklaps de brui aan gaf stonden coach Theo Kins- bergen en zijn staf opeens lijnrecht tegenover elkaar. De verwijten vlogen zater dagavond na de bizarre ver- liespartij tegen Donar (53- 55) dan ook openlijk door de 5 Mei-hal. Kinsbergen betichtte zijn ma nagement ervan „als kruide niers" te hebben gehandeld. „Wilson", zo zei hij, „is bin nen het basketbal een super vedette. Die moet je ook als zodanig behandelen. Hem dus niet in een vies en mor sig huis stoppen en als hij vraagt om een kleuren-tv, die ook gewoon geven. Hij beklaagde zich daar vorige week al over en ik heb ge zegd dat ze die zaakjes moes ten regelen en hem ook op tijd zijn centjes moesten ge ven. Kijk, als ze dat niet doen, dan houdt wat hem be treft alles op. Zo is hij nu eenmaal. Dan pakt-ie het eerste de beste vliegtuig en is weg". Henk Reekers en Koos van Eek, de mensen die verant woordelijk zijn voor de da gelijkse gang van zaken bij de club, kwamen met een heel ander verhaal. Reekers: „Onzin, wij stoppen onze spelers niet in vieze huizen. En Washington had een fat soenlijke tv, weliswaar geen kleur, maar dat zou Kinsber gen zelf regelen voor hem. Hij moet dus niet zeuren". En Van Eek: „Washington wilde zijn salaris plus een voorschot. Dat hebben we hem vorige week woensdag gegeven. Hoeveel? Dat zeg ik liever niet, maar het was flink wat Meer dan een paar duizend gulden. We zijn er inmiddels wel achter dat hij vorige week maandag al had geboekt voor Amerika. Het was dus opgelegd pandoer. Het ging niet om die futili teiten. Hij had het niet naar zijn zin en wilde gewoon weg". Extra vervelende consequen tie van Washington's op stappen Is dat Leiden slechts met één Amerikaan aan het Europa Cup 3-toer- nooi moet beginnen, omdat de spelerslijst uiterlijk van avond (maandag) bij de PI- BA moet zijn. Kinsbergen: „Er komt voor hem wel een ander, maar haast heb ik niet. Ik ga rustig op zoek naar een evengoede vervan ger. Die Europa Cup interes seert me niet zo. Kampioen worden, dat is veel belang rijker. Maar eerst zullen er nog een paar hartige woor den vallen". nig laten zien. Ik heb hem nu de kans gegeven en hy moet het in zijn vijfde seizoen by AZ maar eens waar maken". Ook Talan realiseert zich dat terde ge, al noemt hij het onzin dat hy "onberekenbaar" wordt ge noemd. „In feite geldt dat voor elke spits. Iedere aanvaller moet het hebben van momenten. Nu draaide het gewoon goed en was ik er telkens op tijd by. Na rust was die scherpte weg". In die penode had de AZ-speler, wiens belangrykste wapen zyn snelheid is. nog nadrukkelyker uit de anonimiteit kunnen treden als hij even koelbloedig te werk was gegaan bij de afwerking als in het eerste deel. Driemaal ver scheen de Katwyker nog eens al leen voor Utrecht-sluitpost Jan- Willem van Ede, maar by die ge legenheden vergat Talan zyn imago nog verder op te poetsen. Hoeveel tyd de aanvaller daar nog voor krijgt, blijft vooralsnog een vraag, want de geruchten over het aantrekken van een puntspe- ler van allure (de naam van Ruud Geels wordt in dit verband na drukkelijk genoemd), houden aan. Zolang die aankoop echter uitblijft, heeft de jeugdige spits de mogelijkheid het ongelijk van Eykenbroek en zijn voorganger Georg Kessler te bewijzen In ze kere zin deed Talan dat al by Cer cle Brugge, by welke club hy 17 wedstrijden achtereen speelde, maar desondanks niet meer dan driemaal scoorde. „Toch, zo stelt hy met nadruk, „heb ik in dat halve seizoen in België méér geleerd dan in de pe node by AZ. Daar ben ik. op de eerste twee jaar na, eigenlyk stil blijven staan. Om die reden wil de ik ook weg. Ik zag het niet meer zitten op de bank. Dat werkte enorm frustrerend, want door de grote concurrentie kreeg je toch geen kans. Ik was graag by Cercle gebleven, maar AZ vroeg een te hoge transfersom voor mu. Aanvankelijk was ik helemaal niet blij dat ik terug moest Vooral omdat er toen nog geen sprake van was dat Kees Kist weg zou gaan. Ik zag de bui alweer hangen. Na Kist's vertrek ben ik pas weer in een nieuwe kans gaan geloven". Na een paar incidentele invalbeur- Ü6S maakte Eykenbroek pas in AZ's vijfde competitietreffen (te gen FC Groningen) een plaats voor hem vrij, rij het als midden velder. Tegen Willem II hand haafde de technisch leider Talan op die plaats, maar in het Europa Cup-duel tegen Limerick United bleef hij opnieuw buiten de ba sis. De terugval van de 18-jarige Fokke Zwart noopte de AZ-trai- ner Talan naast Pier Tol in de punt van de voorste lijn te poste ren. en met succes. Want de 'on berekenbare' aanvaller rekende, behalve met zijn bewaker Her man Vernps. ook met de kritiek Dat deed trouwens ook Hugo Ho- venkamp. die na zijn knieopera tie na lange tijd weer eens de 90 minuten vol maakte. De libero, die eerder dit seizoen zijn terug keer met halve wedstrydjes wil de forceren, maar daarvoor de re kening kreeg gepresenteerd, le verde solide werk af en hield zich vrywel uitsluitend bezig met het ontregelen van de UtfechUe da dendrang Alleen na rust, toen de confrontatie al beslist leek, werd in alle linies de hand gelicht met de discipline en de concentratie De gedegen aanpak voor rust ver raste Utrecht, dat zonder Jan van de Akker (gepasseerd). Ben Riet veld (geschorst) en Jan Monster (geblesseerd), speelde, aanvan kelijk duidelijk. Vooral de af weer had moeite met de aan val- spa tronen van de Alkmaarders en de individuele acties van Ta lan in het bijzonder. Dnc mo menten van onachtzaamheid de den de ploeg, die in de laatste drie ontmoetingen vijf punten had behaald en zelfs Roda JC op zij had gezet, de das om. Eerst tikte Talan een hoekschop van Roelf-Jan Tiktak via de paal bin nen, vervolgens rondde hy een dieptepass van Amtz af en ten slotte kopte hij de bal binnen na een omhaal van Tol. Pas na de hervatting herstelde het vleugellamme Utrecht zich enigszins en werd via een va- banauc offensief de AZ-defen- sie. die in de eerste helft nauwe lijks in problemen was geweest, op zyn betrouwbaarheid getest Ger Kruys en Jan Wouters kwa men oog in oog met doelman Ed dy Treytel. maar zy lieten het ook toen Van der Lem de ban had gebroken met een afstands schot afweten.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11