"Eerst afrekenen met PLO Een historisch tijdperk van 13 jaar is ten einde Poolse kerk: land verkeert in crisis Hong Kong gaat onzekere toekomst tegemoet Israël weigert terugtrelddng uit West-Beiroet T> Junta in Bolivia stapt op Invincible weer thuis wmwm. fATERDAG 18 SEPTEMBER 1982 STOCKHOLM - Dat cr in Zweden morgen meer aan de hand is dan een gewone verkiezing, mag blij ken uit de buitengewoon felle discussies en het grote aantal 'branche-vreemde' prominenten dat zich in de strijd heeft gewor pen. Op 19 september zal socia listenleider Olof Palme een der de poging doen weer terug te ke ren op het regeringsfluweel, waarvan hij zes jaar geleden door de niet-socialistische partijen werd verdreven, iet middel dat hem daarbij zou moeten helpen heeft lontagarf- onderna, wat zoveel wil zeggen als werknemersfondsen en dat een uitgebreide vorm van vermo- gensaanwasdeling is. Worden de ze fondsen geaccepteerd, dan lijkt het erop dat Zweden over enkele jaren geen vrije markt economie in de huidige vorm meer kent. maar één waarin fondsbesturen het geheel voor het zeggen hebben. Het is nog niet zo lang geleden dat Zweden in de westelijke wereld als voorbeeldnatie werd gezien. Politieke en andere experimen ten werden met grote aandacht gevolgd, en niet zelden nage volgd. Tegenwoordig is dat niet meer zo. Zweden werd de afgelo pen jaren een 'gewoon' land, waar ook economische proble men en werkloosheid voorkwa men en waar ook arbeidsonrust bleek te kunnen ontstaan. De in Js de Nederlanders net weer zijn bijgekomen van vervroegde verkie zingen is het de beurt aan de Zweden om hetzelfde te doen. Morgen gaat het in dit Scandinavische land nu eens niet zozeer om de 'gewo ne' politieke zaken, maar om een uitgebreide vorm van vermo- gensaanwasdeling, in Zweden lontagarfonderna (werknemersfond sen) genoemd. )e socialisten denken op die manier het land uit zijn economische dal te kunnen halen. De conservatieven, liberalen en Centrumpartij noe men het voorstel in een land met 'maar' 3 procent werklozen 'een levensgevaarlijk experiment'. 1976, na een periode van bijna 45 jaar socialistisch bewind, aan het roer gekomen coalitie van Cen trumpartij. liberalen en conser vatieven had het er maar moei lijk mee. maar kreeg toch de kans van de kiezers om langer dan één periode van drie jaar te blijven zitten. Nu. in nog slechtere tijden, komen ook in Zweden de wezenlijke verschillen in crisisaanpak tus sen de twee blokken naar voren. De niet-socialistische partijen (in Zweden burgerlijke partijen ge noemd) zoeken het vooral in be zuinigingen en investerings steun voor het bedrijfsleven. De socialisten, onder leiding van Olof Palme, hopen de Zweedse welvaartsstaat te verdedigen met de hogere belastingen en de werknemersfondsen. De socialistische partij en de Zweedse Federatie van Vakver eniging en (LO). noemen de werknemersfondsen een instru ment om het bedrijfsleven te de mocratiseren, zowel wat betreft het eigendom als wat het functio neren van de ondernemingen be treft. De fondsen moeten op twee manieren aan hun geld komen, deels door een nieuwe werkge versbijdrage van 1 procent van de loonsom voor alle werkne mers in zowel bedrijfsleven als overheidsdienst, deels door het laten betalen van een vijfde van alle 'overwinsten' door de bedrij ven. Met 'overwinst' wordt dan dat deel van de winst bedoeld, dat de 15 procent te boven gaat. Optellen van deze bedragen levert een gigantische som op, die wel enigszins kan schommelen, maar die toch zeker in de buurt van de 1,60 miljard gulden per jaar zou komen te liggen. Althans dat be drag is de uitkomst van bereke ningen van de werkgeversorga nisatie SAF. op grond van de 1981-cijfers. Het is de bedoeling met dat geld aandele® te gaan kopen in alle ondernemingen van enige omvang. En niet zo weinig valt aan te nemen, want voor 1.60 miljard gulden is aardig wat te koop. Met een bedrag van 1,60 miljard gulden per jaar in de buidel kun nen de fonHccn dn« binnen tien jaar heer en meester zijn binnen alle ondernemingen. De socialis ten hopen met deze aanpak geld te kunnen steken in het bedrijfs leven. dat nu over te weinig mid delen beschikt om te kunnen in vesteren. Een buitengewoon intensieve cam pagne. zowel voor als tegen, is het gevolg geweest van de aan kondiging van de fondsen. Nog nooit werd er zoveel geld in een dergelijke actie gestoken als nu. De werkgevers trokken boven dien Amerikaanse reclame- en marketing-experts aan om het Zweedse volk ervan te overtui gen dat invoering van de fondsen een ramp is voor het bedrijfsle- Met de verkiezingsenquétes in de hand lijkt het erop dat Palme wel weer terug zal keren als premier, maar eerder ondanks dan dank zij de werknemersfondsen. Zijn partij beschikt nog steeds over de meerderheid, maar in enquê tes over de fondsen spreekt een grote meerderheid zich uit tegen dit experiment. ERUZALEM/BEIROET (GPD/AFP/Reuter) - Israël zal zich pas uit West-Beiroet terugtrekken als de ongeveer 2000 achtergebleven Palestijnse strijders "eruit zijn ge werkt". De troepen zullen de sleutelposities houden, die ze na twee dagen zware gevechten hebben ver overd, aldus minister van defensie Sharon. Maar Israël wil wel "zo spoedig mogelijk" overleg, opdat het Liba nese regeringsleger deze posities kan overnemen. Rharon maakte de Amerikaanse af- gezant Draper duidelijk dat de Israëlische militairen niet on middellijk uit West-Beiroet zul- len worden teruggetrokken, zo- als de Verenigde Staten ondub- I belzinnig hebben geëist. "Eerst zullen alle achtergebleven Pale stijnse en Syrische strijders moe ten verdwijnen en zal vernietigd worden wat moet worden vernie tigd", aldus een felle Sharon. Hij sprak over 2000 gewapende PLO-strijders die in strijd met de bereikte overeenkomst verleden maand niet uit de Libanese LA PAZ (Reuter/UPI) - De Bo liviaanse legerleiding heeft temidden van groeiende ar beidsonrust en een diepe eco nomische crisis besloten de macht over te dragen aan een burger-regering. In een reso lutie vraagt de legerleiding aan de president, generaal Guido Vildoso, om binnen een week het democratisch gekozen parlement bijeen te roepen, dat dan de nieuwe president moet kiezen. Dat parlement was na de mili taire staatsgreep van juli 1980 ontbonden. De machtige Boliviaanse vak centrale had gisteren een al gemene staking aangekon digd met het aftreden van de militaire regering als voor naamste eis. Atoomfabriek slecht bewaakt I WASHINGTON (DPA) - Terroris ten hebben gemakkelijk spel wanneer zij de Amerikaanse atoomwapenfabrieken willen be zetten en uitschakelen, volgens het dagblad de Washington Post. Bij een veiligheidsproef hebben ze ven deskundigen in de strijd te gen terrorisme voorzien van val se papieren zonder moeite alle j beschermingsinstallaties van een atoomwapenfabriek in Zuid- Carolina kunnen passeren, kon den zij het personeel gijzelen en tot in de kern van de installatie doordringen waar plutonium voor atoomwapens wordt bereid. Het ministerie van energie en de directies van de betrokken fa briek hebben geen commentaar willen geven. hoofdstad zijn meegeëvacueerd. Chamoun In het Libanese christelijke kamp heeft de onenigheid over de op volging van de vermoorde geko zen president Beshir Gemayel opnieuw de kop opgestoken, nu de 82 jaar oude ex-president Ca- mifle Chamoun zich kandidaat heeft gesteld tegenover Amin Gemayel, broer van de vermoor de Beshir. Het is de bedoeling dat komende week het parle ment in Beiroet bijeen komt, om een nieuwe president te kiezen, nog voordat op 23 september de ambtstermijn van de huidige president Sarkis afloopt. De kandidaatstelling van Cha moun compliceert deze verkie zingen, omdat daardoor de keuze van Amin Gemayel mogelijk ge blokkeerd kan worden. Verliezen Bij de strijd in Beiroet hebben de Israëli's ook gisteren weer be trekkelijk hoge verliezen gele den: drie doden en meer dan veertig gewonden. Het hoofd kwartier van de belangrijkste linkse militie, de Mourabitoen, werd veroverd, waarop deze be sloten de strijd te staken. Hun wapens werden ingeleverd en op grote vrachtwagens geladen. Terwijl Amerika aan het lijntje wordt gehouden met allerlei for mules over een toekomstige Is raëlische ontruiming, geven Is raëlische generaals voor het thuisfront interviews waarin wordt gesteld dat het binnen trekken van West-Beiroet Israël voor een grote ramp heeft be hoed: na de moord op Beshir Ge mayel dreigde volgens opperbe velhebber Etan de winst van de Libanese invasie verloren te gaan. Een strijdpunt is de vraag of Israël al dan niet de Russische ambas sade in Beiroet heeft bezet. Een dergelijke beschuldiging is door Israël ontkend, en de Israëlische radio meldde uit de mond van buitenlandse journalisten dat er zich in de Russische ambassade geen Israëlische soldaten bevon den. Israëlische soldaten hebben gister avond voor de Israëlische televi sie wel bevestigd dat zij tijdelijk onderdak gezocht hebben in de Russische ambassade in Beiroet. Zij hadden dat donderdagavond gedaan toen zij knel raakten in een vuurgevecht met linkse mili ties en van alle kanten werden beschoten. De Russische consul-generaal pro testeerde in een gesprek met de Israëlische televisie tegen deze schending van de diplomatieke status. Bij hun aankomst in de zeehaven Portsmouth kregen alle opvarenden van het Britse vliegdeksehip Invincible zen roos aangeboden. Aan boord bevond zich ook prins Andrew, een helikopterpiloot, die lachend de landen zette in de hem aangeboden bloem. LONDEN (GPD) - Duizenden en thousiaste, met vlaggetjes zwaai ende en nationale liederen zin gende Britten hebben gisteren in de Zuidengelse havenplaats Portsmouth de duizendkoppige bemanning van het vliegdek sehip 'Invincible', onder wie prins Andrew, een heldenont vangst gegeven. De Invincible was een van de laat ste grote Britse oorlogsschepen die nog van de Falkland-eilan- den moesten terugkeren. Het schip, dat op 5 april vanuit Ports mouth vertrok, heeft 166 dagen op zee doorgebracht en in die tijd een afstand van meer dan 80.000 kilometer afgelegd. Tijdens de oorlog op de Falkland eilanden was de nog nieuwe In vincible het wellicht meest be geerde jachtobject voor de Ar gentijnse luchtmacht. Als de Ar gentijnen erin zouden zijn ge slaagd het schip te doen zinken dan zou Engeland zeker de log verloren hebben. In de Argentijnse pers verscheen tijdens de oorlogsdagen zeker zes keer het bericht dat het vlieg deksehip was gezonken. Van enige beschadiging was echter niets te zien. toen de Invincible rond het middaguur vanuit de mist bij Portsmouth opdoemde. Een speciale ontvangst was er voor prins Andrew, de jongere broer van kroonprins Charles. Als heli kopterpiloot nam hij deel aan tal van soms zeer gevaarlijke mis sies. De prins heeft er altijd op gestaan, geen voorkeursbehan deling aan boord van een schip te krijgen. Marcos ontkent schending van mensenrechten WASHINGTON (Reuter/UPI) President Marcos van de Filippijnen heeft gisteren ontkend dat zijn regering zich schuldig maakt aan schending van de rechten van de mens. Op de tweede dag van zijn staatsbezoek aan de Verenigde Staten verde digde hij het beleid van zijn regering tegenover de com missie voor buitenlandse za ken van het Huis van Af gevaardigden De democratische afgevaardig de Stephen Solarz zei dat in een nieuw rapport van Am nesty International staat dat er sprake is van wijdverbreid gebruik van foltering en van verdwijningen van politieke tegenstanders. Marcos ant woordde dat Amnesty "nu niet direkt de meest betrouw bare beoordelaar is". WARSCHAU (Reuter) - De rooms-katholieke kerk van Po len heeft gisteren verklaard dat het land door een crisis op zijn grondvesten schudt en waar schuwt dat de recente onlusten in de steden zouden kunnen lei den tot een bedreiging van het bestaan van de natie. In een krachtige en pessimistische verklaring, die werd uitgegeven na een bisschoppenconferentie in Warschau, veroordeelt de kerk ook het gebruik van geweld te gen betogers door de autoriteiten van het militair gezag. In de verklaring wordt gepleit voor toegevingen, verzoening en ver geving en wordt de weg van "af- wijzing om de alwijzing en haat" afgewezen. Activisten van de verboden vak bond Solidariteit hebben giste ren in Warschau pamfletten uit geworpen waarin het optreden van de Poolse militaire autoritei ten wordt afgekeurd. De pam fletten dwarrelden van het dak van een gebouw, terwijl op de straat enkele honderden mensen op weg waren naar de militaire begraafplaats om dar vader landslievende liederen te zingen en te bidden onder het spiedend oog van politie in burger. Op de militaire begraafplaats wer den bloemen gelegd, kaarsen neergezet en vlaggen met het op schrift Solidariteit uitgespreid HONGKONG Engeland en China heb- ben nog bijna 15 jaar om tot een regeling te komen voor de toekomstige status van Hong Kong. In 1997 loopt het 99-jarig huurcontract af, dat het bestuur in han- I den legt van Groot-Bnttaniè. In de welva rende kroonkolonie begint het vertrou wen in de toekomst voelbaar af te r door Ruud Kreutzer al zal de Britse premier Thatcher daar tij dens haar bezoek deze maand niet veel van kunnen zien. Voorlopig schieten de nieuwe kantoorgebouwen en flats nog ge stadig uit de grond. Margaret Thatcher is voor twee weken in het Verre Oosten, voor een bezoek aan achtereenvolgens Japan, China en Hong Kong. Het belangrijkste reisdoel is onge twijfeld Peking, waar zij woensdag aan komt De orakel-achtige uitspraken die tot nu toe over de toekonst van Hong Kong uit de Chinese hoofdstad kwamen, hebben de onzekerheid bij de inwoners alleen maar vergroot. Het enige houvast dat de 5.5 miljoen bewoners hebben, is dat de su per-kapitalistische economie van Hong Kong China geen windeieren legt. Veer tig procent van de buitenlandse deviezen stroomt binnen via de Britse kroonkolo nie (ruim 8 miljard dollar per jaar). Hong Kong vormt de sluis tussen het nog altijd gesloten China en de westerse economi sche wereld, waarmee Peking banden wil. Communistisch China heeft nog m< delen van de status quo. Via stromannen kan het een inzicht krijgen in de werkin gen van de kapitalistische wereldmarkt, indirect handel drijven met Taiwan en Zuid-Korea (waarmee officieel geen be trekkingen bestaan), en bepaalde Ameri kaanse technologie bemachtigen die het langs directe weg niet in handen krugt. Politieke waarnemers gaan er dan ook van uit dat Peking deze kip met gouden eie ren niet zal slachten. Maar aan de andere kant denkt China er niet aan om de soeve- reniteit over Hong Kong op te geven. Hoewel^ Engeland op papier het eiland Hong Kong zelf plus Kowloon (samen 10 procent van de totale oppervlakte) in 1842 voor „eeuwig" in bezit heeft gekregen. De rest van de kroonkolonie, de 'New Terri tories'. is tot 1997 gepacht Officieel wil de Britse regering niets weten van opgeven van ae aanspranen op het bezit van Hong Kong zelf. Aan mevrouw Thatcher de taak om van de Chinezen concessies los te kragen die de vrijheid en levensstandaard in Hong Kong zoveel mogelijk in stand houdt Een recente opiniepeiling wees uit dat 95 procent van de inwoners de status quo wil handhaven, en dat 22 procent geen middel onbeproefd zou laten om te ver trekken als China de kolonie overneemt De verwachtingen in Hong Kong over het bezoek van mevrouw Thatcher zijn niet hoog gespannen, maar toch wordt ernaar uitgekeken Van haar wordt niet minder verwacht dan dat zij borg staat voor de belangen van de inwoners van de kroon kolonie. Harde garanties zal de 'Iron La dy' echter niet kunnen geven, hoe graag zij dat ook. met de Falkland-crisis nog vers in het geheugen, ook zou willen De coalitie van sociaal-demo craten (SPD) en liberalen (FDP) in de Bondsrepubliek heeft bijna 13 jaar bestaan. In de nacht na de Bondsdagver kiezingen van 28 september 1969 kwamen de partijvoor zitters Willy Brandt en Walter Scheel overeen samen een kabinet te vormen Een maand later, op 21 oktober 1969, werd Willy Brandt door de Bondsdag als kanselier ge kozen Hij was de eerste so ciaal-democratische rege ringschef na de oorlog. Het had ruim veertig jaar ge duurd voordat een SPD'er weer kanselier werd. in de Bondsrepubliek Duits land brak een „nieuw tijd perk" aan. De sociaaldemo- cratisch-liberalc regering ging van start onder het mot to „meer democratie wagen" De hoekstenen van de nieu we politiek waren ontspan ning met het Oosten, vooral met de Duitse Democrati sche Republiek (DDR), en binnenlandse hervormingen 'op bijvoorbeeld het terrein van het strafrecht, het onder wijs en de economie. Niet vlekkeloos De samenwerking tussen so ciaal-democraten en libera len verliep ook in de beginja ren van het Brandt-tijdperk niet altijd vlekkeloos. Door dat een aantal FDP-afgevaar digden overliep naar het kamp van CDU en CSU, pro beerde de toenmalige opposi tieleider Rainer Barzel in 1972 via een zogenoemde constructieve motie van wan trouwen bondskanselier Brandt ten val te brengen. Barzels opzet lukte niet. om dat uiteindelijk een paar par lementsleden toch niet tegen Brandt stemden. Destijds werd gesproken over omko ping. maar het bewijs daar voor is nooit geleverd. door Hans Amesz In ieder geval waren vervroeg de verkiezingen, zoals ook nu. nodig geworden. Brandt stelde de vertrouwensvraag, verloor die met bewuste me dewerking van zijn eigen fractie, en het gevolg was dat er inderdaad algemene ver kiezingen moesten worden gehouden. Het resultaat was een groot succes voor het so- ciaaldemocratisch-liberale regeringsbondgenootschap De SPD werd de grootste partij in de Bondsdag. Twee jaar na die voor SPD en FDP zo glorieuze verkie zingsoverwinning moest kan selier Willy Brandt aftreden. De aanleiding daartoe was de affaire rond de spion uit Brandts bondskansclarij, Gunter Guillaume, die maak te dat Willy Brandt niet meer in staat werd geacht het „schip van staat" met vaste hand te sturen Op 6 mei 1974 schreef Brandt in een korte brief aan bondspre sident Heinemann dat hij be sloten had af te treden Brandts partijgenoot Helmut Schmidt, die toen minister van financiën was. volgde hem op 16 mei 1974 op. De li beraal Hans-Dietrich Gen- scher werd minister van bui tenlandse zaken en vice-kan- selier. "Der Macher" Helmut Schmidt ontwikkelde zich al snel tot een kanselier die de bijnaam „Der Ma cher". kreeg de man die het 'wel zal regelen'. Zijn popula riteit steeg tot ongekende hoogte, niet in de laatste plaats omdat de sociaaldemo- cratisch-liberale Westduitse regering onder zyn leiding in staat bleek de Bondsrepu bliek beter door de economi sche moeilijkheden te lood sen dan bijna alle andere westerse regeringen Bij de Bondsdagverkiezingen van 1976 behielden SPD en FDP de meerderheid, hoewel CDU en CSU met bijna 49 procent het op één na beste resultaat na de oorlog bereik ten De verkiezingen van ok tober 1980 leverden echter een grote overwinning voor SPD en FDP op. wat zeker mede veroorzaakt werd om dat de zo omstreden Franz Josef Strauss kandidaat-kan selier van CDU en CSU was Bergafwaarts Ondanks de goede uitgangspo sitie van de sociaaldemocra- tisch-liberale regering in de herfst van 1980 ging het al snel bergafwaarts met de ver houding tussen beide rege ringspartners Als gevolg van de steeds slechter wordende conjuncturele situatie en de daaruit voortvloeiende als maar stijgende werkloosheid scheidden zich de sociaalde mocratische en liberale gees ten. Bondskanselier Helmut Schmidt en. zij het schoor voetend. zijn party waren lange tijd bereid compromis sen met de regeringspartner te sluiten, die wellicht ten koste gingen van het eigen sociaaldemocratische ge zicht. Op den duur bleek dit echter niet vol te houden. De FDP eiste steeds meer toe zeggingen van de SPD en be woog zich steeds meer in de richting van de CDU CSU "Pijnlijk slecht" Toen ten slotte een openbaar gemaakte harde strijd uit brak tussen de liberale minis ter van economische zaken, graaf Otto Lambsdorff. en Helmut Schmidt over het feit hoe het verder moet met de economische en financiële politiek, barstte de kruik. Schmidt eiste van Lambs dorff dat hij zich zou distan tiëren van zijn eigen voorstel len om de staathuishouding te saneren De bondskanse lier noemde het plan van Lambsdorff. dat onder meer neerkomt op vermindering van de werkloosheidsuitke ringen tot 50 procent, „so ciaal onevenwichtig" en „pijnlijk slecht in de analy se". De minister van economische zaken gaf niet toe. waarop de bondskanselier besloot het initiatief voor het beëindigen van de binnenlandse crisis in eigen hand te nemen. Het ge volg was dat de vier liberale ministers in het Westduitse kabinet gisteren zijn terugge treden. Daarmee kwam een einde aan een „historisch tijdperk". Voorlopig blijft Helmut Schmidt chef van een so ciaal-democratisch minder heidskabinet. Dat kan hij vol houden totdat CDU-CSU en de FDP besluiten een con structieve motie van wan trouwen tegen hem in te die nen. Dat die wordt aangeno men. dus dat Schmidt moet vertrekken, staat vast. De vraag is alleen nog maar wan neer dat zal gebeuren. Overi gens houdt dit in dat via een 'vliegende wissel' CDU-op- positieleider Helmut Kohl kanselier wordt. Die kan dan overeenkomstig de grondwet een kabinet vormen dat zelf kan bepalen wanneer er eventueel vervroegde verkie zingen zullen worden gehou den. ti Helmut Schmidt (links): de twee grote leiders i de afgelopen jaren.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9