c Grote belangstelling voor alfabetiseringscursussen tLafofc® Loonbedrijven naar Moerdijk agenda In Lisse en Katwijk: jUzqrtu. Inbreker Wrakken ontdekt Voetgangersbrug hersteld Eenmaal andermaal ...verkocht Stad en rand LISSE/STREEK - Overdonderend. Zo noemen Nel Prins en Aad Sluys de belangstelling voor de alfabetiserings cursus die in verschillende plaatsen de bollenstreek wordt gegeven. Deze week is in drie plaatsen, Noord- wijk, Lisse en Hillegom, de cursus lezen en schrijven voor volwassenen begonnen. In totaal zes cursusbegeleiders proberen de komende maanden een groep van ongeveer dertig deelnemers by te spijkeren. In Lisse worden de lessen gegeven in het VJV-centrum "Qbus", "De Kuip" is in Noordwijk cursus plaats en in Hillegom volgen de deelnemers de cursus in het VJV-gebouw "Cirkel". Vorig jaar, bij het begin van de cur sus lezen en schrijven voor jong volwassenen, bleek dat ook veel ouderen aan deze cursus wilden deelnemen. Een verzoek waar toen op financiële gronden geen gevolg aan kon worden gegeven. De cursus werd vorig jaar voor het eerst gegeven in het kader van het werk voor jong volwasse nen. Alleen de groep van onder de dertig jaar kwam daardoor voor subsidie in aanmerking. Een situatie waar Nel Prins, die de zaken rond de cursus coördi neert en ook als als begeleider optreedt, en haar collega's uit de werkgroep een beetje mee om hoog zaten. "Want uit de verha len die we hoorden bleek dat er in de groep van mensen van bo ven de dertig ook veel belang stelling voor een dergelijke cur sus was". De werkgroep heeft zich niet bij die situatie neergelegd. Navraag leerde dat er bij het ministerie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk voor dergelijke projecten geld beschikbaar wordt gesteld. Een aanvraag voor subsidie voor een groep van dertig cursisten werd door het ministerie gehonoreerd. Een pro bleem is echter dat het geld nog steeds niet van het ministerie is ontvangen. "Een situatie waarin het moeilijk werken is", aldus Nel Prins. door Kees van Kuilenburg Gemeenten Om het risico van een ministerieel "nee" te kunnen opvangen heeft de groep een aantal gemeenten in de bollen- en duinstreek ge vraagd om in geval van afwijzing garant te staan. Dat bleek niet al lemaal even succesvol te zijn af gelopen zomer. "Voorhout was de enige gemeente die spontaan voor zes cursisten garant wilde staan. De overige gemeenten rea geerden aanzienlijk minder posi tief. Lisse, Sassenheim en Noordwijkerhout wilden een veel lager bedrag geven en Noordwijk reageerde pas toen bleek dat we al subsidie zouden krijgen van het ministerie", ver telt Nel Prins wat cynisch. De mensen waar het intussen om ging reageerden echter spon taan. "Binnen de kortste keren hadden we een kleine dertig deelnemers bij elkaar, zodat we zelfs met vijf groepen moesten gaan werken. Een aantal waar we mee in ons schik zijn", vindt Aad Sluys. Bewondering schemert door in hun gesprekken over de stap die de cursisten gezet. "Je moet niet vergeten dat ze jarenlang allies in het werk hebben moeten stel len om deze handicap te verber gen. En dan is dit nog maar een topje van de ijsberg, want reken maar dat het aantal dat of hele maal niet of slechts gedeeltelijk kan lezen noch schrijven", meent Nel Prins. Ongeveer een kwart van de deelne mers kan helemaal niet lezen of schrijven. Niet alleen te vinden in de wat oudere leeftijdsgroep, maar ook bij jongeren van rond de dertig. "Een zeer trieste zaak, die maar al te vaak tot proble men kan leiden", is de mening van Nel Prins, die aan de hand van een voorbeeld de nood van een van de deelnemers aan de cursus aangeeft. Zij schetst het verhaal van een bouwvakker die op een voor hen kwade dag zon der werk komt en vervolgens tal van formulieren moet invullen. De man raakt volkomen het spoor bijster in deze voor hem onbegrijpelijke papierwinkel. Positief is echter de reactie van KATWIJK - Ook in Katwijk blijkt ruime belangstelling voor de cursus lezen en schrij ven voor volwassenen. Inmid dels hebben zich bij de Open School 20 cursisten opgegeven. Het project dat in Katwijk op poten is gezet is ook bestemd voor inwoners uit Valkenburg en Rijnsburg. De gemeente Katwijk heeft intus sen bij het ministerie van on derwijs een subsidie aange vraagd om de kosten te dekken. Van de zijde van de hogere over heid is daarop nog niet gerea geerd. Mocht het ministerie het geld (duizend gulden per cur sist) niet uitkeren, dan staan de drie gemeenten garant. het personeel op het betreffende arbeidsbureau dat na een ver zoek om hulp zo lang het nodig is de administratie van de man voor zijn rekening neemt. Eerste indruk De eerste indruk is volgens Prins en Sluys zeer positief en ook de cursisten laten zich in die rich ting uit. Zelfs belde een van hen zijn begeleidster om een uur of elf 's avonds uit bed om te vertel len hoe fijn hij het vond dat er wat aan zijn handicap wordt ge daan. "Ondanks het late uur een fijne ervaring voor die begeleid ster", weet Aad Sluys. ZATERDAG 18 SEPTEMBER li Nel Prins en Aad Sluys: „Een enorme winst is dat de mensen deze voor hen toch zo belangrijke stap hebben genomen." Wat bezwaarlik vinden beiden het dat het werk voor een groot deel op de schouders van vrijwilligers rust. Er is wel een eerinee nnirnc. tenvergoeding, maar dit dekt bij lange na niet de werkelijke kos ten die deze vrijwillige krachten hebben. "Soms denk ik. wel eens dat het wel plezierig zou zijn als we over wat meer geld zouden kunnen beschikken. Op die ma nier ontloop je ook het ricico dat de vrijwilligers iets anders gaan zoeken. Al ben ik daarvoor, wat onze mensen betreft, niet bang voor", is de stellige overtuiging van Nel Prins. De subsidieaanvraag voor volgend jaar gaat spoedig weer de deur uit. "Gezien de landelijke ten dens zou een verdubbeling van het bedrag een normale zaak zijn. Maar daar moeten we ons eerst nog over buigen. Monde ling hebben we in elk geval de toezegging al in huis en daar ve- trouwen we maar op", aldus Nel Prins. Feestmiddag betrapt In dp Mnznnhnf I oiriprrinrn wnrrlt In de Muzcnhof Leiderdorp wordt morgenmiddag een speciale feestmiddag georganiseerd voor alle buitenlanders en an dere inwoners van Leiderdorp. De middag is mede mogelijk ge maakt door de Sjelter. Het pro gramma begint om 14 uur met een volksdansgroep. Drie kwar tier later begint het muziek concours. Iedereen mag hierbij aan meedoen. Vanaf 16.15 uur speelt de groep Gurbetciler in de Muzenhof. Cantate In de dorpskerk van Leiderdorp zal zondag om 18.30 uur een can tatedienst worden gehouden. Muzikale medewerking wordt verleend door het Leiderdorps Kamerkoor. Sopraansolisten zijn Els van Onselen en Wil van der Velde. De dienst zal in het teken staan van de vredesweek. Koffieconcert Het Ahrend en Brunzeraa orgel in de Kievietkerk in Wassenaar wordt zondag bespeeld door An ton Doornheim. Dit Alles in het kader van de maandelijkse kof fieconcerten. Het concert van Doornheim begint om 11 uur en op het programma staan werken van Buxtehude, Tele- mann, Krebs en Bacb. VOORSCHOTEN - Een 43-jarige Leidenaar is vanochtend om streeks vier uur op heterdaad be trapt bij een inbraak in een grote supermarkt aan de Papelaan in Voorschoten. De man was juist bezig pakken koffie in zijn auto te laden toen de politie, gewaar schuwd door de alarminstallatie, hem in de kraag vatte. De Leide naar zit nog vast op het Voor- schotens politiebureau. OEGSTGEEST - Bij een techni sche controle aan de Gevers- straat in Oegstgeest zijn gisteren in één uur tijd drie potentiële wrakken uit het verkeer geno men. De personenauto's vertoon den mankementen die varieer den van gladde banden tot een verrot chassis en van kapotte ac cu's tot veerdempers die volgens de politie "eerder op een fiets dan in een auto thuishoren". Te gen de eigenaren van de auto's werd proces-verbaal opgemaakt. WASSENAAR - De voetgangers brug over de Rijksstraatweg na bij de Maaldrift in Wassenaar is eindelijk hersteld. In mei van dit jaar werd de brug geramd door een vrachtwagen. Pas deze week werd aan de herstel werkzaamhe den begonnen. ,x -• Het ministerie van verkeer en wa- komen. De gemeente Wassenaar terstaat is de eigenaar van de heeft de laatste maanden meer brug, die vooral dienst doet om dere malen aanaedrongen bij het bij de nabij liggende bushalte te ministerie om de brug te repare ren. Problemen met de verzeke ring en het vinden van een goede aannemer leidde tot maanden lange vertraging. Begin augus tus verklaarde een woordvoerder van het ministerie dat direct na de bouwvakkantie met het herstel van de brug zou worden begon- Raadslid benthuizen burgemeester BENTHUIZEN - De heer drs. A.W.M. Brugman, raadslid in Benthuizen, is benoemd tot burgemeester van de ge meente Peize. Hij volgt daar jhr. J. Alberda van Ekenstein op, die begin juli met pen sioen ging. Brugman is lid van D'66 en rooms-katholiek. Nu nog is hij organisatie-ad viseur bij de directie over heidsorganisaties en -auto matisering van het ministerie van binnenlandse zaken. Uitbreidingskansen te beperkt ZOETERWOUDE - Eenmaal, an dermaalverkocht. Bijna vier honderd keer werden deze woor den gisteravond uitgeroepen tij dens de missieveiling in Ons Huis in Zoelerwoude (zie foto). Aan het eind van de avond bleek dit bijna bijna 21 mille te hebben opgeleverd. De missionarissen kunnen alvast op dit bedrag re kenen, aangevuld met wat er vanavond, wanneer er een twee de veiling wordt gehouden, nog wordt verdiend. De twee veilingen vormen het hoog tepunt van de Zoeterwoudse mis- sieweek. De klapper van gister avond, wat betreft hilariteit én prijs, was wel het bieden op een bon goed xxtor het vervoer van één koe naar de Leidse veemarkt. Uiteindelijk bestond iemand het om maar liefst zeshonderd gul den neer te tellen voor dit ritje. Maar wat te denken van honderd piek voor een liter jenever of nog eens zo'n bedrag voor een kasje uit Edam. Twee kubieke meter grint ging even zo snel weg voor de somma van honderd gulden. Tweehonderdvijftig gulden voor het laten verrichten van een kei zersnede bij een koe, honderd flo rijnen voor een kilo karbonade of vijftig gulden voor een slagroom taart, het lijkt de zwarte markt wel. De opbrengst van de Zoeterwoudse veilingen gaal in zijn geheel naar de derde wereld De gister avond aanwezige missionarissen Vaneman en Rekelhof toonden zich zeer teverden met de op brengst. Voor hen telt echter niet puur de financiële kant van de missieweek; het morele aspect en de wetenschap dat Zoeterwoude meeleeft, is minstens zo belang rijk. LEIDERDORP - Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Ruitervereniging Liethorp (sportpark De Bloemerd) houdt de manege morgen vanaf tien uur een groot hippisch evene ment. In drie ringen kunnen door meer dan honderd leden van Liethorp dessuurproeven worden afgelegd op ponies en paarden. Toegang tot dit evene ment is vr(j. VALKENBURG - De Zuid-Hol landse Loonbedrijven in Valken burg gaan, na 30 jaar, het Rijn dorp 1 oktober aanstaande defi nitief verlaten en zich vestigen in Moerdijk. Tegelijkertijd zal het verpakkingsbedrijf van chemi sche bestrijdingsmiddelen zijn naam veranderen in Chemie- Pack Nederland B.V. Directeur G. van Halem van het be drijf legt uit dat de verhuizing noodzakeljk is geworden omdat er in Valkenburg geen uitbrei dingsmogelijkheden zijn. Van het dertigtal personeelsleden gaan er acht mee naar Moerdijk. Het verpakkingsbedrijf kampte de laatste jaren met problemen met de buren van het bedrijf die bij EU bol ZATERDAG lo b het Leiden - Stadsgehoorzaal, achtste Le 611 Folkfestival, 14.30-24 uur. {,111 Groenoordhallen - Leidato 13-17 uui 19-22.30 uur. iew Tafeltennisvereniging Scylla - Cath ke: nestraat 10, instuif voor kinderen vat _i, 8 jaar, 10 uur Leonardushuis - Haagweg 14, kledij beurs, 10-13 uur. r LVC - Breestraat 66. open café, vidr middag. 14-17 uur. n~ Speeltuinvereniging zuiderkwartiei P7 hoek Anjelierstraat. Seringenstraat, r Bi; jorettenconcours, 10.45 uur. en Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - i tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, c* avond, 21-1 uur. 'nj Leidse Werkgroep Homoseksualitel dei Caeciliastraat 18, jongerencafé, tot t en geveer 20 jaar, vanaf 22 uur, disco. de Jongeren Advies Centrum - Caecil straat 67, 14-17 uur. Leiderdorp - Houtkamp, vredesman tatie, vanaf 14.30 uur; vertrek 13 uur p Kamsteeg. in Manege in de Bloemerd - sterrenslag gr kermis, 13 uur. Muzenhof - cabaret Purper, 20.15 uu(_ Voorschoten - Voorstraat, romm markt, Pico Bello's, 10-16 uur. Q< ZONDAG Leiden - Groenoordhallen, Leidato, 1 17 uur. hi Middelweg 19c - kindervoorstellii h> Leids Poppentheater, 14.30 uur.tj ei 125802. g, Leidse Werkgroep^ Homoseksualiteiljgcj de Raad van State hadden gepro testeerd tegen de door de ge meente verleende hinderwetver gunning. Zij vreesden dat met name bij brand de opgeslagen chemische producten in de bui tenlucht zouden kunnen komen en eisten dat het bedrijf zou vol doen aan de in de hinderwetver gunning gestelde veiligheidsei- De directie van het bedrijf voerde al tijdens de zitting van de Raad van State, vorig jaaraan, dat het de zeer dure veiligheidsvoorzie ningen niet allemaal zou aan brengen omdat een verhuizing in het verschiet lag. Overigens heeft de Raad van State in deze zaak nog geen uitspraak gedaan. Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon' Ontmoetingscentrum - hoek Boshuiz< laan, bejaardensoos Zuid-West, n 14.30 uur. e Rijksmuseum voor Volkenkunde s Steenstraat 1, filmprogramma over <j Indiase cultuur, 15 uur. Leiderdorp - Muzenhof, feestmiddj voor buitenlandse en andere inwonet "7 van Leiderdorp, 13.30 uur. LJ' Wassenaar - Kievietskerk, koffieconce Antom Doornheim, 11 uur. j MAANDAG Leiden- Stadhuis, raadscommissie algi mene en bestuurlijke aangelegenhed« en politiezaken, 20 uur. Pand Clarensteeg 29 - openbare inle ding voor de Baha'i'gesprekskring ovi het bestuursstelsel bij de Baha'i, 20.1 Breehuys - Breestraat 19, film-praaj avond over de effecten van ei atoomoorlog, georganiseerd door Leidse Werkgroep Dienstweigeren de Interkerkelijke Werkgroep Dieni weigeren, 20 uur. Zaal Middelweg 28 - Spiritisch Genoo; schap Leiden, 'Psychometrische Séaf ce' door Mw. Nieuwenhuis uit Haarleh ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 8 uur en eindigt zondag onj 24 uur. Wyk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad Noord, Groenoord, Kooi, Merenwyk: za 8 uur tot zo 24 uur: S. Kooyman, Nooreindsplein 2a, tel. 122268, spreek uur vlgs afspraak. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel. 122538, spreekuui vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877, spreekuur 12 en 17 uur. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za 8 uur tot zo 8 uur: E.H. Nieuwenhuis- Smalbraak, Bevrijdingsplein 60, tel, 768918, spreekuur 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347, spreekuur vlgs afspraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwijneburg: za, M.J.H. v. Tol, de Sitterlaan 80, tel. 142427, spreekuur 11-11.30 uur in Ge zondheidscentrum Merenwyk, Rosmo len 2. zo, R. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Lei derdorp, tel. 412166, spreekuur 11-11.30 uur in Gezondheidscentrum Meren- wijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - za, F.O.A.M. kemme, Gro- tiuslaan 12, tel. 893139; zo, S.P. Ouwer- kerk, Loevestein 40, tel. 891037; za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur. Florijn 26. tel. 170605. Voorschoten - za, A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159; zo, B. Schotanus, Leid seweg 302, tel. 766462. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 17 sept tot 24 sept door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, tel. 120502; Apotheek Linnaeus, Kempe- naerstraat 31. tel. 173330. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel. 764058 Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne dy laan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegsgeest wordt waargenomen door: M G. Wieringa, Joseph Haydnlaan 6, Leiden, tel. 762925. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp. Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebou.w, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Floryn 10, tel. 896193, spreekuur, ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgevers maatschappi) Lantech Dagblad B V Hoofdkantoor Wrtle Singel 1. 2311 BG LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 07M23143 tussen 18 00-19 30 uur (nabfzorgmg na 19 30 uur), zaterdag van 16.30-18 00 uu. Abonnementsgelden txj vooruitbetaling te voldoen Bi| automatische overschn|vmg geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79,70 Jaarabonnement 217.90 Per post 1 307.30 Losse nummers 0.80 J. Ruygrok-Hoogeveen Ptv AJg redactiechef Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs Washington, Cpiro Directie G Koopman Rubriekchefs J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H. I J Veldhuizen (regio) H v.d Post (plv) W F J Wirtz Redactie stad en randgemeenten lel 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2