LEIDSCH DAGBLAD Israël negeert kritiek VS Duphar sloeg tonnen illegaal op gif Robot vervangt Japanse visser AIJTO LEITHON 4P POLITIE M WD praat niet verder Gehandicapten leggen blokkade Opmars in West-Beiroet onverminderd voortgezet "Frank niet devalueren" Ongevallen door mist Westduitse regering nog onder druk Speedboot "torpedeert' rond vaartboot Bij na-ongeluk met DC-10 op Schiphol Export VS naar SU verdubbeld 1" r ui DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur G Koopman Hooldredacleur A A M Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw No. 36884 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BtfMu SrtJÜl aitBGlMfcn Voor m w* w coloÉon DEN HAAG (GPD) - De Tweede-Kamerfractie van de WD vindt verdere gesprekken met kabinetsinformateur Van Kemenade „thans zinloos". Fractieleider Ed Nijpels heeft dat Van Kemena de vanmiddag in een brief laten weten. De VVD zegt daarmee niet bij de kabinetsformatie betrokken te willen worden zolang Van Kemenade zich ten doel stelt een kabinet te vormen waarvan ook de PvdA deel uitmaakt. De WD-fractie wil dat zo snel mogelijk een coalitie van CDA en WD tot stand wordt gebracht en noemt de werkzaamheden van informateur Van Kemenade tijdverlies. UTRECHT (ANP) - Enkele honder den gehandicapten uit het gehele land, van wie de meesten in rol stoelen, hebben vanochtend ge durende enige tijd een blokkade gelegd rond het Jaarbeurscen trum in Utrecht. Met hun actie protesteerden de gehandicapten tegen de plannen van minister Gardeniers (volksgezondheid) die de eigen bijdrage van gehan dicapten in speciale woonvor men wil verhogen. Na gesprekken met vertegenwoor digers van de gehandicapten- bond ANIB en de Utrechtse poli tie besloten de gehandicapten hun blokkade op te heffen. Zij zegden toe het congres dat in de Jaarbeurs wordt gehouden we gens het 40-jarig bestaan van de ANIB, niet te zullen storen tot minister Gardeniers vanmiddag zou arriveren. De actievoerders lieten aanvanke lijk weten dat zij hun actie net zolang zouden volhouden tot mi nister Gardeniers en enkele Tweede-Kamerleden die het con gres bijwonen, akkoord zouden gaan met een openbare discussie over de bezuinigingen in de hal van de Jaarbeurs. BEIROET/WASHINGTON (GPD/UPI) - Israël heeft alle dreigementen van de Verenigde Staten in de wind ge slagen en de opmars in West-Beiroet vanochtend on verminderd voortgezet. Volgens de Libanese radio wordt heftig verzet geboden. De radio maakte melding van verschillende bomontplof fingen. Israël heeft in de loop van de ochtend een bestand afge kondigd, nadat militairen alle sleutelposities in West- Beiroet in handen hadden. BIKFAYA UPIDuizenden Lïbanezen verdrongen zich gisteren rond de begrafenisstoet i president Beshir Gemayel, die met militaire eer naar zijn laatste rustplaats werd gebracht. i de vermoorde AMSTERDAM (ANP) - In de grond rond de chemische fabriek Duphar in Amsterdam ligt zeker 600 ton van de giftige stof he- xachloorcyclohexaan opgesla gen. Deze stof - een soort insecti- cyde - kan zeer gevaarijk zijn voor mensen. Volgens de provin cie Noord-Holland heeft Duphar de stof in het begin van de jaren zeventig zonder de vereiste ver gunning en zonder doelmatige voorzieningen in de grond opge slagen. Ook had het bedrijf de opslag niet bij de provincie aan gemeld, zoals dat hoort. DRIEBERGEN (GPD) - Dichte tot zeer dichte mist heeft van morgen op de Nederlandse wegen geleid tot tientallen ongevallen met tenminste één dode en een nog onbe kend aantal gewonden. Bo vendien ontstonden er door de ongevallen 15 files met een totale lengte van 105 kilo meter. Dat heeft de algemene verkeersdienst van de rijks politie in Driebergen meege deeld. De ernstigste ongevallen von den plaats in de omgeving van Breda en op de Volkerak sluis. Alle ongevallen betroffen ket tingbotsingen, veroorzaakt door een te hoge snelheid. PARIJS (Reuter/AFP) - Frankrijk zal de waarde van zijn frank met alle beschikbare middelen be schermen. President Mitterrand zegt dit in een communiqué dat in Parijs is gepubliceerd na de wekelijkse vergadering van het Franse kabinet. Daarin werd be sloten ter ondersteuning van de frank een krediet van ongeveer elf miljard gulden aan te vragen bij een internationaal consor tium van banken. Mitterrand vindt dat er paal en perk moet worden gesteld aan de praktijken van de internationale valutaspeculanten. De Franse minister van financiën, Jacques Delors, deelde na afloop van de kabinetszitting mee dat er alleen van het internationale kre diet gebruik zal worden gemaakt als de frank niet meer op andere wijze te beschermen valt. De laatste tijd is er nogal een bres geslagen in de deviezenreserves van de Franse centrale bank, doordat er miljarden franken uit u>n,rl,n ..nn. Binnen anderhalve maand moet er Volgens Duphar is dit niet gebeurd omdat men verwachtte dat een oplossing voor de afvoer van de stof op korte termijn mogelijk zou zijn. Dit bleek echter niet het geval en het spul ligt nog steeds op het terrein, afgedekt met een dunne laag zand. Inmiddels is tijdens een vergade ring van de provincie, Duphar en de inspectie van de volksgezond heid besloten dat het terrein waar de stof ligt, zal worden afge sloten. Provinciale Waterstaat zal dan op kosten van het bedrijf een bodemonderzoek uitvoeren op het gehele bedrijfsterrein. de markt moesten worden geno men om de koersdaling af te remmen. Mist In de avond, nacht en ochtend op veel plaatsen mist. 's Middags zonnig maar nevelig. Minimumtemperatuur rond 11 graden, middagtemperatuur van 21 graden op de Waddeneilanden tot 27' graden in Brabant en Limbürg. Zwak ke naar zuidoost draaiende wind. 17 september 1982 Zon op 7.17, onder 19.51 uur, maan op 6.45, onder 20.21 uur. Hoogwater in Katwijk om 3.46 en 16.09 uur, laagwater om 12.53 uur. zekerheid komen over de vraag welke oplossing er moet worden gekozen voor het afvoeren van de stof. Vóór die tijd zal er in elk geval worden begonnen met het inpakken van de stof om het ge reed te maken voor verzending naar een depot of - indien er ver traging optreedt bij het verlenen van een vergunning - voor tijde lijke opslag, aldus de provincie. Ook Duphar zelf zal intussen zo snel mogelijk een oplossing moe ten zoeken voor de verwijdering van de stof.De provincie zal de officier van justitie vragen een proces-verbaal tegen het bedrijf op te maken. BONN (DPA/Reuter/UPI) - De crisis in de Westduitse regerings coalitie van sociaal-democraten (SPD) en liberalen (FDP) blijft onverminderd voortduren. De opgelopen spanning, die het ge volg was van de openlijke "aan varing" tussen Bondskanselier Schmidt en zijn liberale minister van economische zaken, Otto Lamsdorff, werd door de SPD nog verhoogd door de medede ling dat FDP-voorzitter Gen- scher, als voorbereiding op de re geringswisseling, dagelijks con tact onderhoud met CDU/CSU- leider Kohl. De woordvoerder van de liberalen noemde dit be richt echter een "infame poging de publieke opinie te misleiden". Regeringswoordvoerder Bolling zei dat Schmidt een openlijke loyaliteitsverklaring van Lambs- dorff had gevraagd ten opzichte Tegen de twee inzittenden is pro- Het Witte Huis heeft de regering Begin opgeroepen niets te doen dat de spanning vergroot. Ge steld werd dat Israël zich moet terugtrekken, maar dat de VS niet van plan zijn voor die terug trekking het scenario te schrij ven. De opmars begon dinsdagnacht, nadat bekend was geworden dat de nieuwe Libanese president Gemayel bij een bomaanslag om het leven was gekomen. Premier Begin rechtvaardigde de opera tie met de mededeling dat "de rust na de dood van de Libanese president gehandhaafd dient te worden". Het Israëlische leger leed gisteren vrij ernstige verliezen: twee do den en 42 gewonden, het resul taat van sluipschutters in de nau we straten van Westelijk Beiroet. Desondanks noemen de Israëli's het verzet dat geboden wordt ge ring. De Israëli's hebben nu het zuidelijk gedeelte van Westelijk Beiroet in handen, en de buiten wijken. Terwijl de vluchtelingen kampen waar de linkse milities zich verschanst hebben, zijn om singeld. Verder zijn de Israëli's de kampen Boeijel Barajne, Sa- bra en Satilla binnengetrokken, tot twee weken geleden bolwer ken van de PLO. Palestijnse vluchtelingen die daar jaren ge woond hebben, zijn bijna alle maal al in een eerder stadium van de oorlog gevlucht. De Moe- rabitoen die zich daar verschanst heeft, beschikt hoofdzakelijk over lichte wapens en mortieren. De hernieuwde oorlog heeft ook binnen Israël de vraag opgeroe pen waarom de Israëli's "het werk voor de Libanezen moeten opknappen"? (Van een onzer verslaggever) WARMOND - Een door twee jon gens (16 en 17 jaar) bemande speedboot belandde gistermid dag met zijn neus in het midden van de bakboordzijde van een Warmondse rondvaartboot. Het ongeluk gebeurde op de War mondse Dieperpoel (Kagerplas- sen). Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Daar waar de speedboot de rondvaartboot tor pedeerde zaten geen passagiers. Er waren voornamelijk 65-plus- sers aan boord. Het ongeluk gebeurde toen de speedboot met een snelheid van veertig kilometer per uur de rondvaartboot wilde inhalen De jonge snelheidsmaniakken kwa men in de zogenaamde hekgolf van de rondvaartboot terecht en verzuimden aldus de politie "de ze haaks te nemen". Door de kracht van de hekgolf brak de stuurinrichting van de speed boot. van de politiek van de regering, omdat hij eerder een radicale be leidswijziging had voorgesteld met drastische bezuinigingen op de sociale voorzieningen. ces-verbaal opgemaakt. Om een speedboot te mogen besturen moet men achttien jaar zijn. De schade wordt geraamd op vele duizenden guldens. De 82-jarige oud-president Sha- moen is de meest waarschijnlijke nieuwe presidentskandidaat in Libanon. Shamoen heeft be kendgemaakt „serieus te over wegen" zijn kandidatuur te stel len. Het is de bedoeling snel nieuwe presidentsverkiezingen te houden, mogelijk al volgende week. Shamoen, één van de oude christelijke leiders, was in de ja ren vijftig al president van Liba non. Andere kandidaten die tot dusver genoemd worden zyn Amin Gemayel, broer van de ver moorde Bashir, of de huidige president Sarkis. Voor een ver lenging van de ambtstermijn van Sarkis met een jaar zal echter een grondwetswijziging nodig zijn. Tot dusver heeft Sarkis boven dien steeds geweigerd om nog langer in functie te blyven. 36 PAGINA'S Al volop aandacht voor wintersport PAGINA 17. 19 en 21 Maandag a.s. praten over kernraketten In Euro-parlement kritiek op begroting PAGINA 9 Alb. Heijn dit jaar naar meer winst TOKIO (GPD) - De Japanse visse rij-industrie gaat robots inzetten voor de visvangst, die elk vijf vis sers zullen vervangen. Deze be drijfstak heeft de laatste jaren nogal wat klappen te verduren gehad. Met de robots hoopt men uit de rode cijfers te komen. In de laatste vijf jaar zijn steeds meer landen met kustwater er toe overgegaan een economische zone van 200 mijl langs de kust te creëeren, waardoor Japan be langrijke visgronden heeft verlo ren. Door de sterk stijgende kos ten werken veel Japanse bedrij ven in de visserij-industrie met zware verliezen, en robotizering van Japans omvangrijke vissers vloot wordt gezien als de beste oplossing voor het herstel van de industrie. Het Japanse bureau voor visserij heeft 4 miljoen gulden beschik baar gesteld voor de ontwikke ling van de robots, die in staat zullen zijn de vislijnen (voor 'longline' vissen) met aas te voor zien, de lijnen in het water te leg gen en vervolgens weer in te ha len. De Japanse vissersvloot is momen- SCHIPHOL (GPD) - Een DC-10 van de KLM met 240 passagiers heeft op Schiphol omstreeks het middaguur de start moeten af breken omdat twee van de drie motoren plotseling een veel te grote hitte ontwikkelden. De passagiers hebben het toestel via de glijbanen verlaten. Vier van hen liepen verstuikte en kels. Toen de problemen met de tempe ratuur van de twee motoren ontstond, besloot gezagvoerder Braspenning de start af te bre ken en terug te taxién naar het stationsgebouw. Omdat de rem men echter te heet werden en kans op brand ontstond, liet hij de passagiers via de glijbanen het toestel verlaten. Bij het hoofd landingsgestel was reeds rookontwikkeling bespeurd. De passagiers zijn een uur later met een ander toestel alsnog vertrokken. teel de grootste ter wereld. Sche pen van Nippon Suisan, Japans belangrijkste vismaatschappy, zijn over de hele wereld actief. Vorig jaar brachten de Japanse vissers bijna 12 miljoen ton vis aan land. Maar de Japanners zijn ook de grootste visconsumenten ter wereld. Bijna de helft van de dierlijke eiwitten in het dieet be staat uit vis. Volgend jaar zullen de eerste ro bots voor de tonijryacht ingezet worden, en in 1985 hoopt men dat de eerste drijvende robots aan het werk gaan MOSKOU (Reuter) De uitvoer van (vooral) graan van de Ver enigde Staten naar de Sowjet- Unie is in de eerste helft van dit jaar bijna verdubbeld. Dit blijkt uit een rapport van het handels bureau van de Amerikaanse am bassade in Moskou. De export naar de Sowjet-Unie vanuit de VS nam in totaal met 87 procent toe en bereikte een waarde van byna 2 miljard dol lar. De levenng van agrarische producten had een waarde van 1.64 miljard dollar, ruim twee maal zoveel als in de eerste zes maanden van vong jaar Deze cij fers betekenen nieuwe olie op het vuur in het conflict tussen de Eu ropese Gemeenschap en de Ver enigde Staten rond de door pre sident Reagan afgekondigde py- plijnboycot. Deze boycot heeft tal van Westerse toeleveringsbe drijven, waaronder het Voor- schotense bedrijf Sensor, in moeilijkheden gebracht Reagan sloot onder druk van Ame rikaanse boeren graanverkopen uit van Amerikaanse sancties je gens de Sowjet-Unie. Intussen dreigt in Rusland voor de vierde achtereenvolgende maal de graanoogst te mislukken Het handelsverkeer van de Sowjet- Unie naar de Verenigde Staten slonk in de eerste helft van dit jaar met 45 procent ten opzichte van de eerste zes maanden in 1981. In dollars gemeten een te ruggang van 211 naar 116 miljoen dollar. Opnieuw is er deining rond het optreden van de politie btj rel len. In dit geval wordt de korpsleiding van Leeuwarden verweten onvoldoende te hebben opgetreden tegen relschoppende Haagse voetbalsupporters na al- loop van de wedstn|d SC Cam- buur-FC Den Haag Bi| de scher mutselingen schade ruim een ton - vielen 26 gewonden, onder wie It politiemensen, van wie dne ernstig. De verwitten aan de korpsleiding zijn terecht. Ze richten zich op twee Ironten Het niet vemchten van arrestaties en het onvoldoen de voorbereid zijn op de rellen. tetwi|l de korpsleiding zowel door de Haagse politie als door de Spoorwegpolitie was gewaar- schuwd Het laatste leil weegt het zwaarst Inmiddels hebben dne kamerleden van de PvdA vragen gesteld aan de ministers van binnenlandse zaken, justitie en CRM De Friese afdeling van de Nederlandse Po litiebond beeft woedend gerea geerd op de houding van de Leeuwardense korpsleiding Vooral deze reactie is opmerke lijk. Doorgaans vormt de politie naar builen toe een gesloten blok. Hel is daarom ook niet ver wonderlijk dat de Algemene Christeli|ke Politiebond in Leeu warden de actie van de zusteror ganisatie betreurt. De vuile was dient niet buiten te hangen, aldus de voorzitter. In principe heelt deze voorzitter ge lijk Een goede politie-organisatie behoort eigen lalen zoveel moge lijk intern op te lossen, maar er zi|n grenzen en die zijn in dit ge val ruim overschreden De politie man, die op straat het leiteli|ke werk moet doen. dreigt door dit soort incidenten (dat geldt ook voor de rel bij de Stopera, met het verschil dal het hier uitsluitend om vandalisme ging) zijn ge loofwaardigheid Ie verliezen. Een toeschouwer, die algelopen zaterdag in de buurt van de rellen zijn aulo verkeerd had gepar keerd. liep lerechl de kans be keurd te worden. Wat anders is het de toeschouwer op het bu reau in Leeuwarden duidelijk te maken dat zulke dingen in het Konmkrt|k der Nedertanden niet door de beugel kunnen, wanneer op hetzelfde ogenblik een horde vandalen kermeli|k ongestraft in datzelfde koninknjk zijn gang kan gaan De reactie van de Algemene Poli tiebond dient te worden gezien als een symptoom van wat er leeft binnen veel Nederlandse politiekorpsen Een gevaarlek symptoom, dat veel aandacht vraagt Aan de andere kant be staal er in dit soort gevallen kans op overreactie bij andere korp sen. wat eveneens gevaarlijke kanten heelt Het verdient aanbeveling te komen tot een meer unitorm beleid als het gaat om de bestnjding van dit soor, uitwassen. Er zijn rapporten en studies genoeg om te weten waar de knelpunten liggen Niet alleen de burger, maar ook de politieman heeft daar recht op S. 71WERELO,71 LA/V0.71 STREEK Nieuws van verre en nieuws van nabij Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1