Kinderrijke 3-oktoberviering Steeds G Ijshal gaat volgende maand toch nog open ~y Tien jaar huiswerkklas Financiële slag voor buurt-en clubhuizen Cornelisz JoppenszManneke Pis en vele anderen in optocht Schaafwonden bromfietsers Dames, nog 15 nachtjes slapen. Sen met /cclenib bladbteefd "Overleg over plannen Hema en C en A heropenen" Minister tikt Agnes- school op de vingers - WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1982 LEIDEN - De huiswerkklassen van Leiden Noord en De Kooi bestaan binnenkort tien jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt er een reünie gehouden voor alle (ex-)begeleiders en begeleid sters, van wie er inmiddels al zo'n honderdtien zijn achter haald. De i s wordt gehouden op j terdagavond 20 november van half acht tot minstens één uur in 't Spoortje aan de Bernhardkade. Het programma bevat o.a. een tentoonstelling over tien jaar huiswerkklas, een disco met de grootste hits van de laatste tien jaar, een show la "De Bonte Avond" en een optreden van de Amazing Dr. Brobbel Band. De organisatie is overiges nog op zoek naar vrijwilligers die bij het organiseren van deze activiteiten een handje willen helpen. Be langstellenden kunnen contact opnemen met Tijmen Koet, Su- matrastraat 19 in Leiden. Leiden LEIDEN - Ambtenaren van de gemeente Leiden hebben de aangekondigde bezuinigin gen op het sociaal-cultureel werk van B en W nader uitge werkt. In het ontwerpro- gramma 'Welzijn' staan alle cijfers nog eens volledig uit gewerkt; zelfs met een ver klaring waarom er moet wor den ingeleverd. Tot 1 oktober hebben de instel lingen de gelegenheid om schriftelijk te reageren. Ook zullen er op 23 en 30 septem ber twee inspraakavonden worden georganiseerd. Zoals de plannen er nu voor staan krijgt het club- en buurthuiswerk het meeste te verduren. Deze groep zal het komende jaar 285.000 gulden minder krijgen. Het voorstel ligt er om dit vooral op de personele kosten in minde ring te brengen. Dit betekent vijf arbeidsplaatsen inleve- Door een aantal buurt- en club huizen met elkaar samen te laten gaan of door een andere organisatiestructuur te kie zen hoopt men het één en an der te kunnen verwezenlij- ken. De buurt- clubhuizen om wie het hier gaat zijn: De Mirt, Zevensprong, Klinker, Tamboerijn, Morschkwartier en 't Mierennest. Een andere instelling die een veer zal moeten laten is de Stichting Welzijn. Zij ont vangt 226.000 gulden minder aan subsidie. Directeur Kamphuis heeft zich hier over direct na de bezuini gingsvoorstellen in juli al ver schrikkelijk kwaad gemaakt. De twee personeelsleden die het kantoor moet inleveren zullen moeten komen uit de sector renovatie en stadsver nieuwing De streekmuziekschool en de volksuniversiteit K&O zullen 10.000 gulden minder krij gen. Terwijl de kunstacade mie Ars Aemula Naturae 40.000 gulden meer krijgt om de gestegen energiekosten de baas te blijven. Vastgehouden wordt aan de prioriteiten educatie en erna- nicipatie. De subsidiëring van het vrouwenhuis en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen/ Leidse Vrou wenraad gaat onverminderd voort. Evenals de subsidie voor het Leids Educatief Sentrum en de Stichting Ou ders op Herhaling. Voor de kinderopvang wordt 200.000 gulden extra uitge trokken. De helft voor het peuterspeelzaalwerk en de helft voor de kinderdagver blijven. Dit geld wordt ge bruikt voor extra personeel en de oprichting van een nieuwe speelzaal in het ge bied van de Zeeheldenbuurt/ Haven Zuid. De speel-o-theken zullen geen aparte subsidie meer krijgen. Het is de bedoeling dat zij als een activiteit van het het buurt- en clubhuis worden beschouwd. Exploitatiecontract voor één seizoen LEIDEN - De ijshal aan de Vondel laan gaat zaterdag 2 oktober weer open, waarschijnlijk onder de naam Ijsbaan Leiden. De Ex ploitatie Maatschappij Ijsbanen (EMY bv.) uit Lisse heeft van de Westland Utrecht hypotheek bank de opdracht gekregen om de exploitatie van de vier voor malige Menken-ijsbanen op zich te nemen. Dit in nauwe samen werking met de stichting Schaatscentrum Leiden, een sa menwerkingsverband van regio nale ijsverenigingen. De EMY is een 'zuster-firma' van Sporeco, de bv. die al eerder on der meer de ijshal in Leiden a- LEIDEN - 'Kinderrijk' is het thema dat dit jaar zal wor- den uitgebeeld in de grote optocht ter gelegenheid van r. de 3-oktoberviering. Een feest dat ditmaal op 4 oktober wordt gehouden. De derde oktober valt op zondag. Van- daar. ^(Vas de traditionele optocht vorig jaar door de historische aankle- id ding misschien wel meer voor ouderen interessant, dit jaar is er op de eerste plaats aan de jeugd r' gedacht. "We hebben gepro- ,Q beerd te kijken met de ogen van een kind. Daaruit is een hele 3, bonte stoet te voorschijn geko men", schrijft het bestuur van de ;g 3 October-Vereeniging in de k- feestwijzer die het programma bevat t)e eerste groep lag voor de hand: ,p de baby en alles wat daar bij- 10 hoort. De volgende groep is ge wijd aan kinderliedjes als Dik- kertje Dap, Alle eendjes zwem- r- men in het water en Onder moe- ders parapluie. De Vier Heems- kinderen, die nog elk jaar op één t,f paard door Dendermonde trek- ig ken, vormen groep 3, gevolgd door de bekendste Leidse tiener: Cornelisz Joppensz. Hij was het 2' die als weesjongen op 3 oktober 1574 een hutspot vond bij de Lammenschans. Groep vijf is ge- q. wijd aan verjaardagspartijtjes en wat daarop kan gebeuren. !1 Sprookjes en vertellingen zijn de inspiratiebron voor de volgende s' groep: Hans en Grietje, Klein Duimpje, allerlei figuren van de Efteling zullen meelopen. Mozart ui was als jongetje een wonderkind it dat prachtige muziek uit de pia- no wist te laten klinken. Aan de- ze componist is ook een groep r. gewijd. 'Manneke Pis', bekende Brusselse druppelaar is het on derwerp van groep 8 en het zoon- 1. tje van Wilhelm Teil (dat de ap- n pel op het hoofd droeg die er door zijn vader met pijl en boog i" werd afgeschoten) van groep ne- gen. Groep tien beeldt het kin- 1 dercarnaval uit. Inschrijving haring en wittebrood LEIDEN - Haring en witte brood worden ter gelegen heid van de 3-oktoberviering gratis uitgedeeld. Het be stuur van de 3-October-Ver- eeniging rekent erop dat daarvoor ook dit jaar zo'n 15.000 mensen in de rij zullen staan. Voorwaarde is wel dat zij zich vantevoren laten in schrijven. Dat kan morgen: in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat, van vier uur 's middags tot negen uur 's avonds. De grote optocht is voor velen het hoogtepunt van de 3-oktobervie- ring. Maar uiteraard is er op dit traditierijke feest nog veel meer te doen. Zaterdagavond 2 okto ber is de grote taptoe van Leidse verenigingen, met een kransleg- ging bij het standbeeld van bur gemeester P.A. v.d. Werf in het park dat naar hem is genoemd. Ook begint zaterdag de kermis rond molen De Valk en de feest- markt langs Turfmarkt, Oude Singel enz. De avond en de nacht wordt in de Stadsgehoorzaal be steed aan muziek: De Leidse Nacht '82 van acht tot drie uur met vele beat- en popgroepen en een videoshow. Op het Stadhuis plein wordt zaterdagavond een taptoe gespeeld door K en G. Zondag is dus grotendeels een rustdag, al is dan wel (evenals za- LEIDEN - Een foute van een Belgische automobilist was er de oorzaak van dat twee bromfietsers, zestien en negen tien jaar oud, gistermorgen om streeks half negen op de Doeza- straat ten val kwamen. De man zwiepte plotsklaps het portier van zijn geparkeerde wagen open, waardoor de brommers moesten uitwijken. De twee jon gens liepen schaafwonden op. terdag) in het Galgewater een vlootschouw van zeilende be- drijfsvaartuigen en het patrouil levaartuig Hr. Ms. Bulgia van de Koninklijke Marine te zien. De 3-oktoberviering zelf, op maan dag 4 oktober dus, bevat tal van bekende onderdelen: de reveille van het Leids Politie Muziek Ge zelschap 's ochtends vroeg op het Stadhuisplein, het uitdelen van gratis haring en wittebrood in het Waaggebouw, koraalmu- ziek in het Van der Werfpark, ca rillonbespeling door stadsbaiaar- dier Rien Ritter, poppenkast en een herdenkingsdienst in de Pie terskerk. De doorgewinterde 3-oktobervier- der zal ook de volgende evene menten vertrouwd in de oren klinken: een vlettenroei wed strijd in het water van de Apo- thekersdijk, touwtrekken in de Doezastraat en polsstokversprin- gen over het water van de Steen- schuur, bij het Van der Werf park. Uiteraard is er maandag ook kermis en een feestmarkt. Holland Duck Club Nieuw is de medewerking van de Holland Duck Club aan de 3-ok- toberviering, een organisatie van vrachtwagenchauffeurs die on der meer bekend werd van een groots voedseltransport naar Po len. Zij verzorgen met twaalf truckers een tocht door de stad; de voertuigen zullen bij het stad huis te bezichtigen zijn. Op het Stadhuisplein is er een manifes tatie met als motto "kunst en muziek, hand in hand". Diverse kunstenaars laten hun vaardig heden zien, terwijl er de hele dag in een muziektent groepen optre den, onder andere The Key Town Presentators en solisten; een keur van Leidse solisten worden hierbij begeleid door het orkest van Henny Langeveld. Drie oktober is een feest van tradi ties. De geur van haring, paling en hutspot met klapstuk zal de hele dag in de stad hangen. Die tradities getrouw zal het festijn 's avonds laat worden afgesloten met een groot vuurwerk op het Schuttersveld. "Vrijheid en verdraagzaamheid" was het motto van de 3-oktoberoptocht van 1981, met taferelen uit de tijd van Willem van Oranje, Louise de Coligny en Frederik Hendrik. Op de foto een windmolen, ontworpen door Simon Stevin. heeft beheerd. Directeur Beers heeft in het verleden nauw mengewerkt met Ton Menken de bouwer en eigenaar van de Menken-ijsbanen in Leiden, Rot terdam, Dordrecht en Enschede. Maar vooral de laatste maanden is de relatie tussen Beers en Men ken sterk bekoeld door de enor me schulden die de Oegstgeeste- naar bij Sporeco zou hebben. EMY krijgt een contract om de hal één winterseizoen te exploiteren. Zoals bekend zal de hal hoogst waarschijnlijk volgend voorjaar in handen van de gemeente Lei den komen, die de ijshal wil om bouwen tot een sporthal. Voor de overige ijshallen (Dordrecht, Rotterdam en Enschede) zou EMY een meerjarig contract van de formele eigenaar Westland Utrecht hebben gekregen. EMY-directeur Beers wil samen met de stichting Schaatscentrum strijden voor behoud van de ijs hal voor Leiden. "Met medewer king van de de gemeente en de banken móet het mogelijk zijn om de ijsbaan in stand te hou den", aldus Beers. Wethouder sportzaken Tesselaar merkte evenwel gisteren in deze krant op dat hij weinig zin heeft om de ijsbaan kunstmatig in le ven te houden. Volgens hem is er te weinig animo voor de schaats sport in Leiden en omgeving. Voorzitter Zaalberg van de stich ting Schaatscentrum is het daar beslist niet mee eens. Hij zegt: "Tesselaar praat helemaal naar zichzelf toe. Hij vergeet dat de ijsvloer zestig uur in de week aan verenigingen wordt verhuurd. Dat betekent dat wekelijks zo'n tweeduizend schaatsers in ver enigingsverband van de baan ge bruik maken. Maar Tesselaar kijkt alleen naar het aantal ver kochte jaarabonnementen en niet naar de 'gewone' kaartver koop". Net als Beers geeft Zaalberg de ijs hal nog niet op: "Het is duidelijk dat de actie van Ton Menken is mislukt. Dat is vooral heel verve lend voor hemzelf maar volgens ons wil dat nog niet zeggen dat er onvoldoende animo voor de LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag weer een aantal fietsen op het Stationsplein ver wijderd, die her en der waren neergesmeten. De eigenaars van de in totaal 24 fietsen kunnen hun eigendom tegen betaling van tien gulden op het politiebu reau komen ophalen. ADVERTENTIE Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser. Bijdrage: Wirn Brands panden Foplichten Bewoners van de Rijnsburgerweg 8 moeten onlangs, bij het verla ten van hun garagepad, zo'n beetje van verbazing van hun fiets zijn gevallen dan wel de macht over hun autostuur zijn kwijtgeraakt. Waar ke ken zij namelijk tegenaan? Tegen een tweetal stoplich ten- Natuurlijk is het uitkijken ge blazen bij het oprijden van de razend drukke Rijnsburger weg, maar om nu voor elke in- of uitrit een stoplicht te plaatsen is wat al te dwaas. Niet dan? Of zou de afdeling verkeersza ken van de gemeente de ge- varenput op het kruispunt Rijnsburgerweg - Houtlaan - Wassenaarseweg willen dem pen voordat het kalf er ver drinkt? De bewuste stoplich ten maken namelijk deel uit van het palenwoud op dit kruispunt waar vaak de meest vreemdsoortige onge lukken gebeuren. Tuintjes worden door uit de bocht vliegende automobilisten omgeploegd, lantaarnpalen geknakt en voorbijgangers bijna (tot nu toe dan) ge schept. Maar de opstelling van de twee rood-oranje- groene 'lichtbakken' lijkt eer der een kwestie van het kalf dempen dan de put. Gerard Aletrino van bureau verkeerszaken geeft ophelde ring: "Aan het kruispunt Rijnsburgerweg-Houtlaan wordt op dit moment ge werkt. Er komt een andere regeling van de verkeerslich ten. Twee palen zijn een stuk je verplaatst omdat ze als het ware in de weg stonden en ik geloof graag dat dat best een vreemd gezicht is". Foplichten dus.. J.V. Bieb Het bezuinigingsmonster slaat weer toe. Ditmaal in de per soon van minister De Boer (CRM) die de bibliotheken op hun begrotingen voor vol gend jaar flink wil korten. Vijftien miljoen moet er af en ook de Leidse bibliotheek moet er aan geloven, al heeft directeur De Caluwé dan nog een klein hoopje dat de ge meente het boekenwezen spaart en zelf voor de bezui nigingen opdraait. "Maar die hebben ook niet zoveel meer, althans zoiets is mij ter ore gekomen", beseft De Caluwé met enig gevoel voor under statement. Wethouder Schoute was niet bereikbaar om daar verder uitsluitsel over te geven. Eén ding weet De Caluwé in elk geval nu al wel zeker: op het personeelsbestand zal niet worden gesnoeid. Blij ven over de overige laster., zoals dat wordt genoemd: minder boeken in de biblio theek, verhoging van de abonnementsgelden of mis schien wel een vergoeding per uitlening. Niets is uitgesloten, maar De Caluwé wil er nog wel even aan herinneren dat het nu juist zo goed ging. "De laatste tijd hebben we er echt veel le zers bij gekregen. Juist om dat met de nieuwe behuizing de voorzieningen zo ontzet tend verbeterd zijn. In princi pe dus geen verhoging van de contributie". Met andere woorden: "We moeten toch vooral proberen om deze be zuinigingen niet op de lezers te verhalen". Over een paar maanden denken ze bij de bi bliotheek wel te weten hoe de pijn precies wordt verdeeld, zoals dat inmiddels in jargon- taal is gaan heten. B J Rubinstein-lezing Begin deze week zijn in de uni versiteitsraad door mevrouw Van Boheemen-Saaf (lid van de Progressieve Party) vra gen gesteld over een in stukje het universiteitsblad Mare waarin stond dat schrijfster Renate Rubinstein de ko mende Huizinga-lezing zal geven. De Huizinga-lezing is een jaarlijks gebeuren ter ge legenheid van de geboorte dag van de Leidse weten schapper Johan Huizinga. Verontrust is Van Boheemen- Saaf daarover, want de co lumns die Rubinstein (Ta- mar) in Vrij Nederland publi ceert hebben toch geen we tenschappelijk gehalte! Wat is formeel, zo wilde het raads lid weten, de band tussen de Huizinga-lezing en de Leidse universiteit? Zij vroeg ook of er een commissie bestaat die de lezing organiseert en "zo ja, wie zijn de leden en hoe worden ze gekozen?" Tenslotte wilde zij antwoord op de vraag of het dagelijks be stuur van de Leidse universi teit wordt gekend in het be sluit om een bepaalde spre ker uit te nodigen. Secretaris van de commissie die de Huizinga-lezing orga niseert is J. Donker, (in de commissie zitten vertegen woordigers van het dagblad NRC-Handelsblad, de Leidse universiteit en de Maatschap pij van Nederlanse letterkun de.) Hij beaamt dat Renate Rubinstein de komende le zing zal geven. "Ze staat al een aantal jaren op het lijstje van gegadigden Vorig jaar kon het niet, want toen was er een buitenlander aan de beurt". Donker vindt het merkwaardig dat Van Boheemen-Saaf die vragen in de universiteits raad heeft gesteld. "Ze had toch gewoon even bij mij langs kunnen komen. Ik had haar dan mondeling een en ander kunnen uitleggen; haar kamer zit hier nota bene om de hoek. Uit haar vragen zou je wellicht kunnen afleiden dat zij vindt dat bijvoorbeeld het college van bestuur ook wat te zeggen moet hebben over de keuze van de men sen; daar heeft de commissie echter helemaal geen behoef te aan De mensen die in de commissie zitten zijn be kwaam genoeg om zelf uit te maken wie er voor de Huizin ga-lezing moet worden uitge nodigd". W.B. schaatssport is. In het komende seizoen hopen we het tegendeel te bewijzen. In elk geval hebben we nu al een paar honderd abon nementen verkocht". LEIDEN - Het PPR-raadslid Van Oosten heeft het college van B en W gevraagd met C en A en de He- ma overleg te openen over een aanpassing van de nieuwbouw plannen waarby rekening wordt gehouden met de bezwaren uit de buurt. De bouwplannen van C en A en de Hema worden al jaren bestreden door de buurtverenigingen van Maredorp en de Pieterswyk. De ze week werd een provinciale verklaring van geen bezwaar, die de nieuwbouw mogelijk maakte, door de afdeling rechtspraak van de Raad van State, geschorst om dat de bouwverordening van de gemeente Leiden op sommige punten in strijd is met bepalin gen in de woningwet. Van Oosten zegt dat de PPR zich destyds voor een groot deel heeft kunnen vinden in de bezwaren tegen de nieuwbouwplannen, maar dat een verbeterde huisves ting voor beide winkelbedrijven door niemand wordt bestreden. Volgens het raadslid moet het mogelijk zijn overeenstemming te bereiken over aanpassing van de plannen. DEN HAAG, LEIDEN - Steeds meer scholen nemen het recht in eigen hand en wyken zonder voorafgaande toestemming van het ministerie van onderwijs af van het huidige eindexamenpro gramma handelskennis. De minister heeft daarom het be stuur van de Agnes-scholenge- meenschap in Leiden op de vin ger getikt. De minister deed dit na een advies van de Onderwijs raad over de deelname van de Agnes-scholengemeenschap aan het experimenteel nieuw eindex amenprogramma handelskennis Uit de aanvraag van de Leidse school om aan het experiment te mogen meedoen, bleek dat de scholengemeenschap de leerstof van het vak handelskennis voor het tweede leerjaar mavo al op het nieuwe programma had afge stemd. „Nergens blijkt echter", aldus de Onderwysraad aan de minister, „dat de school hiervoor toestem ming is verleend. Overigens krijgt de onderwysraad langza merhand de indruk, dat een aan tal scholen, dat destijds niet offi- cieel tot expenmenteerschool is aangewezen, het recht in eigen hand neemt door van het be staande eindexamenprogramma handelskennis af te wyken". In een boze brief aan het bestuur van de Agnes-scholengemeen schap schrijft de minister onder meer dat hij het in beginsel on juist acht dat de school op eigen houtje de leerstof voor het vak handelkennis heeft aangepast. De minister: „Ik zal er echter by wijze van uitzondering, en uit sluitend in belang van de leerlin gen, in berusten dat de school voor mavo alsnog wordt opgeno men in de groep van mavo-scho len, die zich voorbereiden op het experimentele eindexamenpro gramma". In het schooljaar '84-'85 zullen nu de eerste mavolecrlingen by de Agnes-scholengemeenschap ein dexamen doen in het vak han delskennis volgens het experi mentele programma. ADVERTENTIE ld (071) 413 Open op weifcd*9en »m9Uu 13 X uur

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3