NCW: sneller ontslag EU0CHT: HBEE BHONINE ■c Discussie rond DC-10 laait op •u Het Motorhuis Beurs Amsterdam hort zakelijk marktberichten Franse horeca klaagt over zuinige toerist Vakbeweging verwerpt 'banenplan' werkgevers Japan in toestand van financiële nood Duitse spoorwegen heffen TEE op Beursoverzlcht DINSDAG 14 SEPTEMBER 1982 AGO AMSTERDAM Het verzeke ringsconcern AGO heeft in de eerste zes maanden van dit jaar netto iets minder verdiend dan in dezelfde periode van 1981. De nettowinst was met 39 min 2 min lager. De omzet steeg even wel met 35 pet tot 1886 min. In deze stijging had de Amerikaan se dochter Life Investors een be langrijk aandeel, aldus AGO. Het resultaat Leven is nadelig beïnvloed door de afsluitkosten verbonden aan de sterke omzet stijging van het Amerikaanse be drijf en hogere dotaties aan debi teurenvoorziening in Nederland. Het resultaat Schade in Nederland stond onder druk door de met de invoering van het bonus-malus systeem in de motorrijtuigensec tor gepaard gaande premieverla ging. Verwacht wordt dat het nettoresultaat van het concern dit jaar iets beneden dat van 1981 zal liggen. GATT/Japan De directeur van de GATT (Alge mene Overeenkomst inzake Ta rieven en Handel), Arthur Dun- kel, heeft van Japan medewer king gevraagd om van de confe rentie van ministers van de bij de GATT aangesloten landen, die in november in Genève wodt ge houden, een succes te maken. Dunkel wil dat er in november overeenstemming wordt bereikt over de nog niet vastgestelde cri teria voor de zogenoemde garan tieclausule. Een land kan zich op deze clausule beroepen en zijn import beperken als het meent dat zijn industrie schade onder vindt van een te grote invoer De GATT-directeur heeft de Ja panse minister van financiën, Michio Watanabe, gevraagd de invoertarieven te verlagen en de handelsbelemmeringen op de import van agrarische produkten af te schaffen. Kernenergie Kernenergie levert op dit ogenblik negen procent van de elektrici teitsopwekking ter wereld maar ondervindt in een aantal landen ernstige moeilijkheden. Dat heeft de directeur-generaal van het Internationale Bureau voor Kernenergie (IAEA), Hans Blix, gezegd bij de opening van een conferentie van het IAEA over ervaringen met kernenergie. Er nemen duizend afgevaardigden uit 52 landen aan deel. Hij noemde kernenergie een be drijfstak waar men niet gemak kelijk omheen kan. Er zijn op het ogenblik over de hele wereld 270 kernenergiecentrales in werking en 238 in aanbouw. Er is nu omvangrijke ervaring met het opwekken van elektriciteit met behulp van kernenergie op gedaan en het doel van de confe rentie is deze ervaring samen te vatten. LEIDEN - De veemarkt in Leiden werd onder gunstige weersomstandig heden gehouden. De aanvoer was totaal 5872, waarvan vandaag 4277. Slaehtrun- deren 200, gebruiksvee 321, graskalve ren 39, nuchtere kalveren 1801, pony's 10, varkens 772, biggen 24, schapen 984, geiten 125. Prijsnotering slachtvee als gisteren. Melk en kalfkoeien 2250 3050, varekoeien 1850 - 2550, pinken 1150 - 1650, graskalveren 750 1250, nuchtere kalveren rood 400 - 675, zwart 300 - 550, biggen 130 - 140, schapen 180 220, lammeren 200 - 240, geiten 20 - 90. Toelichting, aanvoer, handel, prijzen: slachtrunderen normaal, matig, lager, kalf en meikoeien normaal, redelijk sta biel, idem varekoeien, vaarzen, graskal veren, nuchtere kalveren meer, vlot, ho ger, varkens normaal, redelijk, stabiel, biggen minder, redelijk, iets stijgend, lammeren meer. redelijk, stabiel, geiten normaal, redelijk, stabiel. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 13 september 1982 Andijvie per kg 63-68, spitskool 82-83, bospeen II 1,13-1,43, waspeen Al-per kist 4,00-6,70, all 3,20-4,50, BI 3,50-7,30, CII 1.10 Aanvoer: 108 ton. Prei A per kg 86, sla (natuur) 144-57, spi- Economie PARIJS (GPD) De Franse hore ca is ten einde raad. De klanten bleven weg dit jaar. en als ze nog komen, doen ze „net als de Ne derlanders en de Duitsers": ze zijn zo krenterig als het maar zyn kan. Alle hotels en restaurants, van duur tot goedkoop, verdien den afgelopen zomer 20 tot 30 procent minder dan vorig jaar, en het ziet ernaar uit dat het nog erger zal worden. De schuld krij gen de algemene recessie en de socialistische regering, die een forse btw heeft ingesteld op de inkomsten van vier-sterrenho- tels en op de onkostennota's van de beroepslunchers. „Typisch Nederlands" wordt het gedrag genoemd van Franse fa milies die in de betere hotels de mini-bar leeghalen en daarna volstoppen met meegebrachte tomaten, ham en mayonaise, waarmee later op de rand van het bed wordt gepicknickt. Zo mo gelijk wordt het ontbijt omzeild en gaan de klanten besmuikt langs de portiersloge met koel- trommels, gevuld met klandes- tiene mondvoorraad. Wie nog of ficieel aan het diner verschijnt, slaat het apéritief over en holt weg voordat het bedienend per soneel het voorstel tot een cog nac of een „poire William" heeft kunnen doen, dranken die in be paalde kring voorheen werden beschouwd als onontbeerlijk voor een gezonde spijsvertering. Een gouden tijd daarentegen zijn de eigenaars van fritestenten en pannekoekkramen ingegaan, om nog niet te spreken van de verko pers van hot-dogs en hambur gers. Vooral de clièntèle van de kleinere bistro's vond hier een nieuwe vorm van nog goedkoper eten. Aan de andere kant van de culinaire ladder komt ernstig de klad in de praktijk van de drie- en meer-sterrenrestaurants. De regering-Mauroy eist voortaan tot 30 procent btw op het totaal aan onkostennota's boven een bepaald niveau. In dezelfde cate gorie is de door de hoteliers te betalen btw van 7 procent geste gen tot 18 procent. Pogingen van hoteliers om zich onopvallend te rug te trekken op een van de door de staat ingestelde lagere categorieën van luxe. werden door de fiscus verydeld Franknjks anti-Israèlpolitiek heeft ook te maken met het uitblijven van Amerikaanse toeristen, die met hun ijzersterke dollar Frank rijk met zijn steeds zwakker wor dende frank uitstekend zouden uitkomen. De meeste Ameri kaanse reisbureaus zijn in han den van joodse Amerikanen, die door hun clienten elders heen te voeren zoete wraak nemen op Mitterrands sympathie voor de Palestijnen. Veel hoop op verbetering van de toestand zit er voor de Franse ho reca niet in. Binnen het beroep hoopt men in stilte op het ver trek van een aantal beunhazen. En het publiek kan zich mis schien vleien met de hoop dat er in hotels en restaurants wat eco nomischer zal worden gedacht en dat de moeiteloos omhoogge- schroefde rekeningen naar een menselijker niveau zullen dalen. nrvuA ACiront cuA_ij DEN HAAG (GPD) Snellere ontslagprocedures kunnen de werkgelegenheid bevorderen. Met deze opvatting als achtergrond heeft het Nederlands Christelijke Werkgeversverbond (NCW) gisteren een plan gepresen teerd ter versoepeling van het ontslagbeleid. In de redenering van het NCW zul len ondernemers voor het uit breiden van bestaande of het aanvatten van nieuwe activitei ten gemakkelijker nieuw perso neel willen aantrekken als zij er op niet al te moeilijke manier weer vanaf kunnen. Nu worden ondernemers daar volgens het NCW dikwijls van weerhouden, omdat de huidige ontslagproce dures moeilijk en vooral tijdro vend zijn. In de opzet van het NCW komt het aanvragen van een ontslagver gunning bij het arbeidsbureau te vervallen. Op het ogenblik moet voor elk (individueel) ontslag een vergunning worden aange vraagd. Daarvoor in de plaats zou een pro cedure voor de kantonrechter moeten komen, die echter pas zou kunnen worden gevoerd na dat het ontslag is aangezegd. Wel zou moeten worden bepaald dat bij een aangezegd ontslag in be ginsel sprake is van onvrijwillige werkloosheid waardoor recht op een ww-uitkering ontstaat.Het NCW meent dat een procedure bij de kantonrechter betere rechtsbescherming biedt dan de huidige by de Gewestelijke Ar beidsbureaus. „De behandeling van ontslagaanvragen bij het GAB is ontaard in een toetsing van individuele belangengeschil-' len op basis van een arbeidscon tract. Dit is een zaak die toebe hoort aan de rechter, die boven de partijen staat", aldus de secre taris Arbeidszaken van het NCW, mr. Sip Nieuwsma. In de nieuwe opzet zou de kanton rechter - in een snel verlopende procedure van slechts enkele we ken - het herstel van het arbeids- verband kunnen bevelen of de werkgever tot betaling van een schadevergoeding kunnen ver oordelen, indien het ontslag niet kan worden goedgekeurd. Met name ook de mogelijkheid van de schadevergoeding zou werk gevers ervan moeten weerhou den al te lichtvaardig personeel aan de dijk te zetten. In kringen van de vakbeweging heeft men zich in een eerste reac tie al „falikant tegen" de gedach ten van het NCW uitgesproken. ADVERTENTIE NEW YORK Prins Hendrik van Denemarken aanschouwt de wondere wereld van de aandelenhandel in New York, terwijl beurs-president Ro bert J. Bimbaum rechtshem tekst en uitleg verschaft. De prins bezoekt New York in het kader van Scandinavie-vandaag manifestatie i Het Motorhuis Leiden zoekt gebruikte auto's van alle merken voor een grote occasionshow. Om deze auto's bij elkaar te krij gen, zullen we de komende weken nog flink moeten inruilen. Wie slim is laat dus nü zijn auto vrijblijvend bij Het Motorhuis taxeren. We hebben hem nodig en we betalen er zonder blikken of blozen de hoogste inruilprijs voor. Dan kunt u bovendien vast wennen aan de ongeëvenaard hoge inruilprijs die u straks als Opel-bezitter heel gewoon gaat vinden! TOKIO (ANP/UPI) - De Japanse premier Zenko Soezoeki is van plan donderdag een financiële noodtoestand af te kondigen en een pakket bezuinigingsmaatre gelen bekend te maken. Dit heb ben regeringsambtenaren het af gelopen weekeinde verklaard. Ministers van het Japanse kabinet zijn afgelopen vrijdag bijeen ge weest om te praten over de finan ciering van een tekort aan in komsten van vijf a zes biljoen yen (52 63 miljard gulden) in het op 1 april begonnen begro tingsjaar. Volgens ambtenaren van het ministerie van financiën zal het verschil tussen belasting inkomsten en begrotingsuitga ven in het komende begrotings jaar zelfs kunnen oplopen tot acht biljoen (84 miljard gulden) als de economie niet tijdig aan trekt. Het afkondigen van een financiële noodtoestand is nog niet eerder vertoond in Japan. Volgens poli tieke waarnemers gaat het om een tactische manoeuvre van Soezoeki waarmee de premier wil bereiken dat hy later dit jaar herkozen wordt als voorzitter van de regerende liberaal-demo cratische party. Soezoeki heeft van andere kandidaten veel kri tiek gekregen op zyn zwakke economische en financiële be leid. Volgens het Japanse bureau voor economische planning zit de eco nomie nog steeds in het slop. In zijn maandag gepubliceerde maandelijkse rapport zegt het bureau dat er nog geen tekenen zijn van een spoedig economisch herstel Vondellaan 80, Leiden. Tel. 071-769313. Het Motorhuis laat Leiden rijden. FRANKFURT (GPD) De Duitse Bondsspoorwegen (DB) heffen eind mei volgend jaar bijna alle TEE-treinen op, zowel de nationale als de internationale. Tussen Amsterdam en Stuttgart verdwynt de TEE Rembrandt. De Rheingold tussen Amsterdam en Basel blyft rijden en wordt zelfs gemoderniseerd, aldus de DB. De Duitse spoorwegen hebben tot deze maatregel besloten om te bezuini gen: voor dit jaar wordt gerekend op een verlies van cirka vijf miljard gulden. Naast de Rheingold is de Mediolanum (Munchen - Milaan) de enige Duitse TEE die blijft bestaan. Het ongeluk met het Spantax- toestel kan opnieuw voedsel geven aan de veronderstel ling van sommigen dat de dnemotonge DC-10 geen vei lig vliegtuig is. Feit ts dat by alle DC-10 ongelukken by el kaar nu circa duizend inzit tenden om het leven zyn ge komen. Dat is, hoe het ook wordt bekeken, vanzelfspre kend duizend doden te veel. Mur bewijst het dat de DC- 10 een onveilig vliegtuig is? In da elf Jaar dat de DC-10 nu in gebruik is. zyn er (tot 1 sep tember jl.) 390 miljoen passa giers mee vervoerd. Er zijn op het ogenblik 350 vliegtui gen van dit type in gebruik en zy maken samen gemid deld 850 vluchten per dag. Toch is er. onmiskenbaar, met de DC-10 vaker iets ge beurd dat mensenlevens heeft geëist dan met de Boeing-747, de Lockheed- Tristar of de Airbus-300 - de dne andere breedrompvlieg- tuigen van de westerse we reld. Afgaande op wat onze corres pondent in Spanje bericht, en onder alle voorbehoud, ont staat het beeld van twee mo gelijkheden: de gezagvoerder besloot de start af te breken toen hy het moment waarop hy zich dat uiterlyk kon ver oorloven. reeds achter zich had. of zyn toestel was te zwaar om tijdig los te komen van de (op Malaga vry korte) baan. Tydens de start komt het accel- lererende vliegtuig op een snelheid die de tweede vlieger aan de gezagvoerder rapporteert als „V-l". Het vliegtuig heeft dan een snel heid (V) bereikt waarop de start moet worden doorgezet, omdat het vliegtuig - in volle belasting een massa van rond 270 ton - anders niet meer zonder ernstige brokken tot stilstand kan komen. door Harry Kuiper De volgende fase is „V-R", het snelheidsmoment waarop de neus omhoog getrokken wordt (roteren). Het losko men van de grond is daarna een natuurlijke zaak. gege ven vleugeloppervlak, de stand van vleugelkleppen en motorstuwkracht. Gezagvoerder Perez, die de ramp heeft overleefd, zou hebben verklaard dat een motor plotseling begon te trillen en stuwkracht begon te verliezen, waarop hy had besloten de start alsnog af te breken. Het onderzoek zal moeten uitwijzen op welk moment hy daartoe besloten heeft. Feit is echter dat ook een volbe- laste DC-10 op twee motoren kan opstijgen en dat vliegers worden getraind op starts met motoren die op het moei lijkste moment - tussen V-l en V-R - uitvallen. De kans van slagen van zo'n start is het best bewezen door een met vracht volbelaste DC-10 van Martin air waarvan tydens een start op Schiphol twee motoren werden getrof fen door vogels. Eén motor viel helemaal uit, de tweede voor driekwart. Groot vak manschap had tot gevolg dat het vliegtuig heelhuids in de lucht en daarna weer zo snel mogelijk op Schiphol kwam De DC-10 heeft by sommigen, het meest in de VS, het odium een onveilig vliegtuig te zijn vooral gekregen door het ongeluk op 3 maart 1974 bij Parijs. Door ondeugdelijk ontworpen afsluiting viel een luik uit een Turkse DC-10, waarna het vliegtuig onbe stuurbaar werd en veronge lukt. ten koste van alle 346 inzittenden. Daar kwam by dat een soortge- lyk ongeluk enkele jaren eer der bijna was gebeurd met oen DC-10 van American Air lines. De gezagvoerder, toe vallig een die zichzelf vrijwil lig juist op zulke situaties uit voerig had getraind, maakte een geslaagde noodlanding op de luchthaven van De troit Een verkeerd gevolgde monta geprocedure tijdens onder houd door American Airlines was er op 25 mei 1979 oorzaak van dat van een DC-10 van deze maatschappy tydens de start te Chicago een motor af brak. Het vliegtuig steeg op en viel omlaag, waarby alle inzittenden om het leven kwamen - 273 Dit ongeluk had een wereldom vattend vliegverbod voor de DC-10 tot gevolg, omdat in de VS aanvankelijk werd ver moed dat ook hier een ont werpfout was gemaakt. Maar dat bleek een onjuiste veron derstelling. terwyl later bo vendien bleek dat de vlieger het toestel nog wel had kun nen redden Want k maanden later verloor een andere DC-10 ook een motor tydens de start, en kon des ondanks weer op de luchtha ven van Washington aan de grond worden gezet. In oktober dat zelfde jaar land de in Mexico-City een DC-10 van Western Airlines op een verkeerde, wegens QOfa houd afgesloten baan en bot ste op een truck - 75 doden. Weer een maand later vloog op Antarctica een Nieuwzee- I and se DC-10. waarvan de vliegers een verkeerd vlieg- plan hadden gekregen, door de zon verblind tegen een be sneeuwde berg Ook hier kwamen alle 257 inzittenden om het leven. Het is onweerspreekbaar een tnest overzicht By het byna- ongeluk ui Detroit en de ramp by Parys was de oor zaak een ontwerpfout door de fabnek. McDonnell- Douglas. By de andere was dat niet het geval, zodat ook geen grond is voor de stelling dat de DC-10 een onveilig vliegtuig is Gezien het grote aantal vluchten dat dagelijks met de DC-10 wordt ge maakt, spelen onderhoud en vliegvakmanschap een veel grotere rol. Echter, met de andere bree- drompvliegtuigtypen is in de afgelopen jaren ook wel het een en ander gebeurd, tot dusver met uitzondering van de Airbus 300 In byna alle gevallen, met uitzondering van de botsing op de grond van twee Boeing 747's op Te- nerife met 583 doden, waren de gevolgen echter niet zo ernstig als met de DC 10 De langer wordende lyst van grote aantallen verongeluk ten wanneer er met een DC 10 iets mis gaat begint even wel grond te g.-v< n .i.m 1 veronderstelling dat wanneer er met een DC-10 Mi M beurt, de gevolgen meestal ernstiger zyn Misschien kan de DC-10 toch minder heb ben dan andere breed romp vliegtuigen DINSDAG 14 SEPTEMBER 1982 n«iim ACTIEVE AANDELEN 224.00 222.00 85.50 85.50 29.50 28.70 81,20 81.00 64.20 63.50 120.00 120.00 212.50 213.50 166N70 166.70 BINNENLANDSE AANDELEN Dell Mij Deiuui Dorp rn a 50.00e 49.80 105.00 105.00 188.00 188.00 92.10e 91.00 213.OOd 215.00 54N50 53.50 20.20e 20.30 17.00e 18.00e 145.00 145.00 3080.00 3080.00 53.50 53.90 350.00 350,00 Trlef r»«f Testlrl T* Tllb Hyp 67.00 «7.00 120.00b 125.00 22.00 23.00e 38.50 37.00 30 ZO 30.00 65.00 65.00 155.00 153.00 7 7 SO 78.00 BELEGGINGS INSTITUTEN 188 00 186.00 95 00 95 OOC 93.80e 9360 GOUD EN ZILVER 39878 Zilver oabe» 718418. vorifc 715-815 BUITENLANDS GELD ZwerdM- kroon 100) 45.25 41.88 «58 AMSTERDAM - De beurs wa dinsdag in navolging van Wall Street vriendelijk gestemd, waarby de noteringen over een breed front vooruitgingen De verzekenngswaarden en met na me Enma bleven daarby achter De stemming voor Ahold was enigszins wisselvallig, waarby enige nervositeit over de woens dag te publiceren halQaarcyfers een rol spoelde Na in de ochter duren te zyn begonnen op 90,50, steeg de koers in snel tem po naar 96.50. om kort daarop weer te duikelen tot iets beneden de 95 en dat betekende een kleine vooruitgang van zestig cent. Enma, die ook maandag flauw was kon opnieuw geen weerstand bieden aan hernieuwd aanbod en op 112 werd een verlies geleden van 1,50. Nationale Nederlan den ging na een zestig rent hoge re opening op 107.60 terug naar af cn ook AMEV bleef met 85,30 vrywel onveranderd De banken waren in herstel

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21