'Het CDA wilde ons alleen maar uithoren' Steeds LSB: rijk moet universiteit tijd geven voor bezuinigingen Fred Kuijers en de geheime onderhandelingen over een 'rechts' college Tentooiistelling tuinders MEMO RIJNLAND over rol pers bij formatie Expositie van jonge dieren Sen niet fïofenib bladbkee/d VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1982 LEIDEN - De vorming van het tweede PvdA/VVD- college in Leiden is deze zomer formeel door mid del van een onberispelij ke procedure tot stand gekomen. Het informele circuit bleek iets minder onberispelijk, als we al thans de lezingen mogen geloven van de fractielei ders Walenkamp (CDA) en Hoekema (D'66), die vorige week in deze krant hun visie gaven op de ge heime onderhandelingen in Haagse restaurants. Die - tevergeefse - onder- LEIDEN - De Leidse universiteit zal meer tijd van het rijk moeten krijgen om de ingrijpende bezui nigingsplannen gestalte te kun nen geven. Mocht dat niet kun nen, dan moet de overheid zelf maar iets bedenken. Het is ook van belang dat de Nederlandse universiteiten en hogescholen één front maken, omdat zij an ders tegen elkaar kunnen wor den uitgespeeld. De Leidse Stu- dentenbond heeft deze menin gen verwoord in haar eigen be leidsplan voor het jaar '82/'83. Verdere negatieve gevolgen van de bezuinigingen voor het onder wijs moeten volgens de LSB re soluut tegen worden gegaan. Dat kan, volgens de LSB alleen als het onderwijs meer beschermd worden dat het onderzoek. Ook vindt de LSB dat er garanties moeten worden gegeven om we tenschapswinkel-onderzoek en onderzoek in het kader van vrou wenstudies voor langere tijd mo gelijk te maken. Over de tot nu toe geproduceerde bezuinigings plannen zegt de LSB dat "zij zich niet aan de indruk kan onttrek ken dat hier sprake is geweest van door middel van super-ge heime beleidsvoorbereiding in zeer kleine kring klaargestoom de graag-of-niet-plannen". Er is te weinig overleg geweest, meent de studentenbond. Nu de tweefasenstructuur per 1 september effectief is geworden, moet er volgens de LSB extra voorzichtig worden omgespron gen met de studentenvoorzienin gen. "Ontzie de studentenwel zijnsdienst en de mensa bij de bezuinigingen". handelingen lijken achteraf CDA, D'66 en VVD eerder verder uit el kaar te hebben gedreven dan bijeen gebracht. De waarheid volgens Walen kamp was op sommige punten heel anders dan de waarheid volgens Hoekema. Vandaag geeft fractieleider Kuijers (VVD), inmiddels terug gekeerd van vakantie in Italië, zijn privé-mening over de gebeurtenissen. Weer een andere waar heid. al kiest Kuijers dui delijk partij tegen het CDA. Behalve Haagse restau rants blijkt ook de Leidse horeca te hebben geprofi teerd van de onderhande lingen over een centrum rechts college. Kuijers vertelde ook gesprekken te hebben gevoerd en marge van de raadsver gaderingen en op terras jes bij het Heerenloge ment en op de Stille Ma- LEIDEN - Groente, fruit, planten en bloemen sieren dit weekeinde De Waag. Gisteren opende de Leidse Bond van Amateurtuinders daar haar jaarlijkse tentoonstelling die tot en met zondag duurt. Voorbeelden van het op Leidse volkstuinen gekweekte is te be zichtigen. De tentoonstelling is vandaag nog tot negen uur 's avonds te zien. Zaterdag van tien tot zes uur en zondag van twaalf tot vijf uur. Van: direktie Aan: chefs werkplaats en onderdelenmagazijn Zoals u weet, krijgen we over 'n paar weken de introduktie van de sportieve Ford Sierra. Van 't onder houd zullen we niet rijk worden, want de Sierra heeft 'n uitgekiend onderhoudsschema. De reparatie tijden zijn kort, dus u helpt méér klanten per dag. Zorg dat u vol doende materiaal in huis heeft voor de afleverings- en gratis eerste on derhoudsbeurt, want we verwach ten TOP-VERKOPEN. Leiden Leiderdorp Katwijk Vijf Meilaan 7 v d Valk Boumanweg 71 Kon Wilhelminastraat 16 Tel 071-310031' Tel 071 899301 Tel 01718 72744 i het verleden, met defrustra- "Anders dan vier jaar geleden was de procedure heel gestructu reerd. Het was onmogelijk om van tevoren afspraken te maken over de afloop. Dat te suggere ren, zoals het CDA deed, noem ik wild om je heen trappen. Zo'n af spraak zou ook dom geweest zijn". Fred Kuijers begint meteen kritiek te spuien op het CDA, geheel in de lijn van de raadsvergadering van deze week waarin het nieu we college werd benoemd en WD en CDA ook elkaar in de haren zaten. "We zijn verheugd dat bij de PvdA eveneens de continuïteit van be stuur voorop gestaan heeft. In de onderhandelingen bleek ook van hun kant geen van de punten on onderhandelbaar. We hebben steeds vanuit onze tekst gespro ken. Het grootste deel van onze amenderingen, ook inhoudelijk gesproken, is overgenomen. Ik ben er gelukkig mee, dat Van Oosten (PPR-raadslid, red.) dat heeft geconstateerd". door Leo Maat "Zou je een programma van PvdA en CDA hebben gekregen, dan denk ik dat je tot heel verrassen de dingen zou komen. Het zou veel meer het PvdA-verkiezings- programma zijn geworden. En dan ga ik er nog van uit dat alle CDA-amendementen zouden zijn aanvaard". De PvdA concludeerde toch dat de inhoudelijke verschillen tussen WD en CDA gering zijn geble ken? Kuijers: "Dat is de conclu sie van de PvdA. Ik treed niet in overwegingen van andere partij en". "We zijn op dit moment aan het uit vogelen of het CDA met zijn amenderingen het eigen pro gramma naast zich heeft neerge legd. Haakse bochten bevorde ren niet altijd de betrouwbaar heid van een partij. In elk geval heeft het CDA zich niet gehou den aan het vormen van een col lege op brede basis, zoals in het verkiezingsprogramma staat". "Als je dat voor de verkiezingen vindt, dan moet je dat ook erna zeggen. Dat is niet gebeurd en dat is betreurenswaardig. Het komt in het algemeen de geloof waardigheid van de politiek niet ten goede". Dolksteek Kuijers vertelt regelmatig contact te hebben gehad met zijn CDA- collega Walenkamp. Onmiddel lijk na de verkiezingen, om pre cies te zijn op 7 juni, zaten de he ren op het terras op de Stille Ma re. "In ieder gesprek met Walenkamp, ook in telefonische contacten, hebben we gezegd dat het on zorgvuldig en onhandig zou zijn als we zouden ónderbieden. Vooral Walenkamp was daar bang voor". "Ik was dan ook uitermate verrast toen ik hoorde dat het CDA een voorkeur had uitgesproken voor een college met verder alleen de PvdA erin. Dat was de eerste dolksteek in onze rug. We zou den er immers voor zorgen dat we niet uit elkaar gingen lopen". "De bijeenkomst in De Posthoorn (Den Haag) op 26 juli was door ons belegd. Dat leek ons nuttig. We hebben met zijn drieën het concept-programma van de PvdA alinea voor alinea doorge nomen. Over het parkeerbeleid, de drank en horeca en de ver- keerscirculatie en dergelijke wa ren we het eens". "Het was een informatief gebeu ren, ook wat dat betreft is het verhaal van Hoekema juist. Er werden geen harde afspraken ge maakt, maar wel verwachtingen gewekt. Wat bleek bij de amen deringen bijvoorbeeld op het punt van de Marktenroute? D'66 hield zich aan de afspraak, het CDA niet". "Dat was de tweede keer dat het CDA ons in de steek liet. Ik denk dat de bijeenkomst in De Post hoorn alleen bedoeld was om ons uit te horen, om vervolgens on der de markt te gaan zitten. Dat is een vorm van politiek bedrij ven, die niet de onze is". "Het derde punt was het feit dat het CDA akkoord ging met een zetelverdeling van vier-twee. Wy hebben steeds getracht het zo breed mogelijk te houden. Ik heb nu begrepen dat de houding van het CDA nog steeds gebaseerd is op de collegevorming van 1978". "In de periode '74 tot '78 maakten we ook steeds afspraken met het CDA. maar dan waren er telkens bloedgroepen die uit de boot vie len. Goed. dat is oude koeien uit de sloot halen. Ik had er hoop op dat dit CDA een zekere mate van vernieuwing zou geven. Ze pra ten over zichzelf als over een pro gressieve fractie. Dat betekent kijken naar de toekomst. Ik was daarom verrast: Ze leven nog in het verleden, met de frustraties van '74 en '78". Onzeker "Het aanbod van CDA en D'66 is door ons in serieuze overweging genomen. Er is in de fractie lang over gepraat. Een punt van onze kerheid was natuurlijk D'66. Op zondagmiddag 15 augustus, in het gesprek met de onderhande- lingsdelegaties van CDA en D'66, heb ik nog aan de nieuwe voor zitter van D'66, Bert Biemans, gevraagd wat zijn standpunt was. Hij zei dat hy er geen prd- blemen mee had". "Maar de ledenvergadering van D'66 maakte het een uiterst onze ker gebeuren. Het kwam niet slecht uit, dat toevallig de ter mijn voor inspraak over de be zuinigingsvoorstellen nog niet was beëindigd. Het akkoord over de bezuinigingen zou zodoende pas na de ledenvergadering van D'66 gesloten kunnen worden". De ledenvergadering van D'66 zei echter praktisch nee tegen een WD/CDA/D'66-combinatie en het akkoord tussen PvdA en WD was kort daarop een feit Als de leden van D'66 anders hadden beslist was het dan mo gelijk geweest om over de bezui nigingen te struikelen'' "Ja hoor. er is nog vrij lang over gekoekhapt. Het is zoals Van Dam laatst zei: politiek is het ma- kon van keuzes De bezuinigin gen geven aan hoe de begrotin gen er de komende jaren uitzien. Het programma zegt alleen maar welke nota's er zullen worden uitgebracht". "De keuze voor de PvdA is ook in gegeven doordat een inzicht in een ander collegeprogramma op dat moment ontbrak. Als we uit gingen van de CDA-amendenn- gen dan was het totaal onaan vaardbaar. Er zou een program ma uitkomen, analoog aan het PvdA-verkiezingsprogrem". "Het CDA had geschreven dat ze tactische amenderingen achter wege hadden gelaten Hun wijzi gingsvoorstellen gaven dus weer wat zij er eerlyk van vonden. Ja. ja, toen ik het las sprongen de tranen me in de ogen". Samenvattend komt Kuyers tot de conclusie dat de WD tevreden kan zyn met het resultaat, met de kanttekening, dat dit het meest haalbare was. "Ik ben niet tevre den als je de totaliteit bekakt en ziet dat dank zy de binnenring (CDA en D'66 zitten in de reads zaal aan de binnenste tafel, red.) de meerderheidsstrategie van de PvdA niet is doorbroken". "Uit meerdere bronnen heb ik ver nomen dat het CDA zelfs ak koord zou zijn gegaan met een zetelverdeling van vier-één-één, zij het in uiterste instantie. Ook een afspiegelingscollege van drie PvdA. twee WD en één CDA was voor hen aanvaardbaar". Het college is tot stand gekomen; de WD blijft op het pluche Kuijers' taak is dus volbracht. Treedt hij, wat al eerder de be doeling was. nu terug? 'Taak volbracht? Nee hoor, maar ik weet nog niet of ik de periode vol zal maken. Het raadswerk is maar moeilijk met een volle baan te combineren" FORD. MEER WAARD OP DE WEG. «5^ LEIDEN - De rol van de pers bij de kabinetsformatie. Dat is het onderwerp van een discussiebij eenkomst die morgen door het CDJA-Zuid-Holland (de CDA- jongeren) in Leiden wordt be legd. Sprekers zijn de fractielei der van het CDA in de Tweede Kamer, R.F.M. Lubbers; J.Th.J. v.d. Berg. directeur van de Wiar- di Beckmanstichting (het weten schappelijk bureau van de PvdA) en oud-journalist; J.M. Bik. politiek commentator van NRC/Handelsblad. De bijeen komst begint om twee uur en wordt gehouden in restaurant Wienerwald aan de Steenstraat. LEIDEN - De Leidse Pluimvee en Konijnensportvereniging organi seert dit weekeinde in het Vijf Hovenhuis (Hoflaan 69) weer een tentoonstelling van jonge dieren. De LKPV-lcden leggen hun dit jaar gefokte dieren voor aan keurmeesters ter beoordeling en vervolgens kan ook het publiek daar kennis van nemen. Grote hoenders, dwerghoenders, sier- duiven, konijnen en cavia's wor den getoond. De LKPV-tentoon- stelling is morgengavond van acht tot tien uur en zondag over dag van tien tot vijf uur. Taxi!!! Voor de fotografen wil Limbur ger Greijn wel even op de achterbank van de taxi plaatsnemen. Hij maakt van zijn rechterhand een vuist en vraagt dan: "Moet ik eigen lijk niet een mes in mijn hand hebben"? Maar nee. dat hoeft niet. Dan buigt hij zich voor over en maakt een slaande beweging naar voren. Klik, klik zeggen de toestellen en de taxi-chauffeur blijft la chend ongeschonden. Een eerste kennismaking met de Protax, waarvoor ontwer per Greijn al vroeg woon plaats Reuver moest verla ten. De Protax is een 6 mm perspex koepel die de taxi chauffeur zonder veel moeite aan zijn rugleuning beves tigd. Het resultaat doet den ken aan een moderne versie van die ouderwetse rieten strandstoelen. Jan Kleijn: "De chauffeur kan daardoor niet meer van ach ter worden aangevallen". Kleijn is taxibestuurder bij firma De Groot en initiatief nemer achter deze doorzich tige bescherming in de taxi. Verontrust over het toene mend aantal aanslagen op zijn collega's, nam hij contact op met de politie. En daar wilde men best helpen bij het zoeken naar een soort be scherming van taxichauf feurs. Politieman Van Piest: "Ja. in Leiden valt het inder daad wel mee. Ik kan me her inneren dat er vorig jaar één keer een chauffeur is be dreigd. Dat valt dus wel mee. Maar aan de andere kant: moet je dan wachten tot er iets ernstigs gebeurt"? Van Piest is van verkeerszaken en werd door de politie verko zen als gesprekspartner van Kleyn. De ogen werden gericht op Zweden, waar al een soortge lijke bescherming bestaat. "We kwamen al snel in con tact met meneer Greijn die de Protax verder heeft ontwik keld. Dit ontwerp heeft als extra voordeel dat de chauf feur ook aan de zijkant is be schermd". Jan Kleijn mag de primeur hebben van de Pro tax. maar zal zich naar eigen zeggen daarin snel vergezeld weten van zijn collega's by De Groot. Politieman Van Piest hoopt dat ook de ande re bedrijven zich tot de Pro tax laten overhalen. "Het kan ook zo in andere type auto's en het is nog betaalbaar ook". Betekent dit nu dat Kleijn geen passagier meer naast zich kan dulden? Vandaar is hij immers nog een eenvoudig doelwit voor kwaadwillen den. "Dat is wel zo. ja. Maar na zoveel jaren weet je na tuurlijk al gauw genoeg wat voor vlees je in de kuip hebt" Wie bij Kleijn achterin wordt gezet, weet dus waar het aan ligt. B.J. Tweekamp (1) De 'tweekamp' tussen de ge meente Leiden en de familie Van Hagen duurt onvermin derd voort In het provincie huis m Den Haag stonden de beide kemphanen afgelopen maandag voor de zoveelste keer tegenover elkaar. Inzet van deze eindeloos lijkende schaakparty zyn nog altijd de verheelde flatwoningen (twee flats werden één flat) aan het Van Vollenhoven- plein 13 en 14. Voor het gaat duizelen eerst een overzicht van de tot nu toe gedane zetten: Het echtpaar Van Hagen be trok veertien jaar geleden (mét woonvergunning) de huurflat Van Vollenhoven- plein 13. In 1960 werd deze woning zonder bouwvergun ning verbouwd Van twee drie kamerflats (no. 13 en 14) werd één vierkamer- en één twee kamerflat gemaakt. De Van Korte sketch voor de heren Greijn en Kleijn. Protax-ontwerpe- r Greijn probeert 1 Jan Kleijn, taxichauffeur te Leiden, te stompen. Maar dankzij zijn koepel kan Kleijn zonder vrees naar de fotograaf blik ken. Hagens gingen in de grootste flat wonen. Inmiddels was meneer Van Hagen een im portbedrijfje aan huis begon nen, dat hij in de kleinste flat runde. In 1970 deed hy bij de gemeente een aanvraag om Van Vollenhovenplein 34 te mogen betrekken. In num mer 13 werd het te krap om én te wonen en te onderne men'. Van Hagen kreeg toe stemming van de gemeente om op nummer 34. geschei den van zyn gezin te gaan wo- In 1976 ruilde ondernemer Van Hagen flat nummer 34 in voor nummer 14. De gemeente wist echter niet beter dan moeder en zoon Van Hagen op Van Vollenhovenplein 13 woonde en meneer Van Ha gen op Van Vollenhoven plein 14. Door het wegbreken van een tussenwand maakten de 'buren' van nummer 13 em 14 een zeskamer flat. die in middels van huisbaas Huur man was gekocht Korte tijd later kocht Van Ha gen ook Van Vollenhoven plein 23 en vroeg de gemeen te om deze flat aan de woon ruimte-bestemming te mo gen onttrekken. Dat mocht niet Toch ging Van Hagen nummer 23 vrolijk als be- dryfsruimte gebruiken Na vyf jaar moest hy de flat - om vordenng door de ge meente te voorkomen - op geven en verkopen Mevrouw Van Hagen, voormalig voor zitster van de propaganda commissie van de VVD, pro beerde met behulp van zoon Leo (destyds hoofdredacteur van het 'clubblad' van de Li berale jongerenveremng JOVD) en enkele partygeno ten de vordering te ontlopen Maar noch de WD-wel pen noch de WD-senioren kon den de 'flatketen' voor de li berale familie behouden. Tweekamp (2) Het familiebezit schrompelde dus meen tot Van Vollenho venplein 13 en 14. de laatste werd voor 95 000 gulden te koop aangeboden. Toen ko pers uitbleven hebben de Van Hagens beide flats als één zeskamerappertement voor 215.000 in de 'aanbie ding' gedaan (inmiddels is de vraagprijs naar 180000 gul den gezakt, m de uitverkoop dus). Daardoor 'ontduiken' de slim me Van Hagens de verkoop- prysgrens die voor flatwonin gen op 150 000 gulden ligt. Op die manier is geen specia le woonvergunning nodig. Bureau huisvesting kreeg er in de maand november lucht van dat meneer Van Hagen nog altyd beide te koop staande flats als kantoor ruimte gebruikte. Een bui tendienst-ambtenaar consta teerde dat beide flats inder daad aan de woonbestem ming waren onttrokken De vorderingscommissie werd opnieuw in stelling gebracht Ook liet de gemeente de Van Hagens schriftelijk weten dat er nooit toestemming tot sa mensmelting van beide flats was gegeven en dat zy deze niet als één geheel te koop mogen aanbieden Daar hebben de Van Hagens by de provincie tegen geprotes teerd. De geschillencommis sie van Gedeputeerde Staten toetst nu de zetten die de ge meen te en Van Hagen heb ben gedaan De vordenngscommisate staat te popelen om één van de twee flats te vorderen maar wacht eerst de uitspraak van de geschillencommissie af Dat kan nog wel een paar maanden duren De Van Ha gens hebben dus wederom bclangrykc tyd winst ge boekt. Hun Alkmaarse advo caat mr. Boddaert kan rustig over een nieuwe zet naden ken. J V

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3