Jarige padvinderij gaat vragen stellen Ruim half miljoen voor 'Wilde Ganzen' VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1982 Het mooiste moment in de Ameri kaanse presidentsverkiezingen is altijd dat, waarop de verslggen kandidaat zijn tegenstander feli citeert met de overwinning. Mét Churchill denk je dan: ..This is his finest hour", hoewel het in werkelijkheid toch het mooiste uur van de overwinnaar is. Maar je ontkomt niet aan de in druk dat de verliezer er behagen in schept zich in zijn nederlaags rede van zijn sportiefste, ootmoe digste en onbaatzuchtigste kant te laten kennen. In zijn met vaste en warme stem glimlachend uit gesproken erkenning van zijn ne derlaag. wil hij de bevolking op de rand van het afscheid nog even inpeperen dat hij toch ei genlijk de aardigste, nobelste en meest faire kandidaat was van de twee. Iemand die zó verliezen kan, zou een heel wat waardiger winnaar zijn geweest, moeten de kiezers denken! Ook Jan Terlouw bleek woensdag avond het métier van verliezen uitnemend onder de knie te heb ben. Hij leverde een afgewogen speech af, waarin eigen schuld beleden werd, de tegenstander aan zijn trekken kwam, en de ei gen achterban moed werd inge sproken. Zijn partijgenoot Hans van Mierlo, die zich na deze doffe dreun niet in staat achtte iets zinnigs voor de camera te zeggen, moet volgens De Volkskrant heb ben gezegd „Niemand in Nederland, die dat zo goed kan als Jan Terlouw: zó praten na zo'n verlies". Nu had Terlouw zich natuurlijk al dagenlang op de voorspelde gro te nederlaag kunnen voorberei den. Hij had, vertelde hij, de bun del „De Nederlaag" van de dich ter J C. Bloem doorgekeken, maar daarin had hij, ondanks de veelbelovende titel, niets bruik baars gevonden. Ook niet, blijk baar, in het gedicht .Afscheid", dat toch de regel bevat: Het leven stuurt ons hooploos heen s ook de hoopvolle r Is er één verdriet nooit geneest" buiten de boot gevallen, evenals de strofe: „En er is niets wat nog vertroosting heeft Dan één gedachte in deze doodse tijden: Wat ook het latere te lijden geeft - Al wat men leed kan men niet wé der lijden". Op de vraag of hij nu, na deze de bacle, aan aftreden dacht, ant woordde Terlouw dat hij daar niet over peinsde, vandaar na tuurlijk dat hij zichzelf niet her kende in „Een man": „Een rood raam aan een oude gracht, Een deur die open schrijnt, En een man, die even wacht Eer hij in de nacht verdwijnt. De sleetse rug was krom, Gebogen onder de smaad, Toen wendde hij zich om, Op weg naar de Dapperstraat". Om daar weer „domweg gelukkig" te worden, - die laatste regl is een eigenmachtige variatie mijner zijds. Blijkbaar voelt Jan Ter louw zich binnen zijn partij nog niet eenzaam of alleen: „De stilte keert. Na kreet en strijd Wordt 't hart gemeerd Aan eenzaamheid". Merkwaardig is wel, dat hij ook niets in Bloems gedicht „De Hin derlaag" zag .A was bestemd voor B en C voor D, Als antwoord op des harten diepste vraag. Maar onverhoeds in liefde's hinder laag Gevallen, paren blindlings C en B. En 't resultaat? Dat deze twee hun bond Vergiftigen met ontrouw en ver wijt. Terwijl A zich verdoet, het leven rond. In 't hooploos wisselspel van roes en spijt. En D haar verdren tijd, voorgoed gewond, In een verbitterde eenzaamheid verslijt". Voor iedereen met politiek inzicht is het duidelijk dat D hierin D'66 voorstelt, bestemd voor C fis: Partij van de Arbeid), die echter blindelingsAmet B (is: CD paarde, enzovoort. ot nu toe leek Joop den Uyl het al leenrecht als politicus op poëzie te hebben (op de Uitmarktzei uitgever-schrijver Geert van Oor schot: „Hé, daar heb je Han Hoekstra, sinds Den Uyl van hem „De Ceder" citeerde kan ik dat gedicht alleen nog maar met ge mengde gevoelens lezen.'"), maar nu heeft Jan Terlouw, door de derde strofe van Bloems „Dode- noffer" te citeren hem dit privile ge ontnomen: Maar dit blijft steken in ons vaag begrijpen. verder als gevoel De padvinderij, of zoals zij nu heet Scouting Nederland, is jarig. Althans de wereldorganisatie. Vijfenzeventig jaar geleden richtte Lord Baden Powell, een Engelse generaal, de padvinderij op. Die verjaardag wil Scouting Nederland niet geruisloos voorbij laten gaan. Samen met de Stichting Liliane Fonds wordt er een actie op touw gezet die geld in het laatje moet brengen voor individuele hulp aan gehan dicapte kinderen in de Derde Wereld. Het fonds, dat nu twee jaar draait, heeft ontdekt hoe met een relatief klein bedrag de uitzichtloze toekomst van de armsten onder de armen kan worden opgeheven. Geld is het sleutelwoord in deze landelijke actie. Een actie die in september en oktober in de vorm van fiets-, wandel- en bromfietstochten gestalte moet krijgen. Sponsors belonen de deelnemers voor elke afgelegde kilometer met een stuiver, dubbeltje, kwartje of wat het hun meer waard is. Wat doet de Stichting Liliane Fonds nu precies het met ingezamelde geld? Het is al gezegd: op kleine schaal hulp bieden. De Derde Wereld herbergt 120.000.000 ge handicapte kinderen. Slechts één op de honderd van hen wordt geholpen. De meeste kinderen zijn onbereik baar. Ze leven vaak in de sloppenwijken van de grote steden of ver weg op het platteland. Die onbereikte kin deren wil Liliane bereiken. Het fonds heeft een netwerk van relaties (landeigen religieuzen, missionarissen en zendelingen) dat tussen of in de naaste omgeving van die gehandicapte kinderen leeft. De hulp is recht streeks, de giften worden optimaal aangewend. Scouting Nederland telt vijftienhonderd groepen. Alle maal zijn ze benaderd om aan de actie mee te doen. Vroeger was dit helemaal geen punt. Wat de hopman of akela (leider en leidster) zei gebeurde. De tijd van een 'heitje voor een karweitje' is al lang vervlogen. Zo maar even vijftienhonderd groepen 'bevelen' wat er moet worden gedaan is er niet meer bij. Scouting nü is niet meer de padvinderij van vroeger. Mevrouw Wil Mientjes-Waale, zij coördineert de actie voor Scouting Nederland, heeft dit heel duidelijk ondervonden. Dc padvinderij is de padvinde rij niet meer. Gezicht '82 is Scouting Nederland. Wat rest is pure nostalgie. Over straat lopen in je uniform? Vergeet het maar! Ja, vroeger wel, maar de jeugd van nu schaamt zich daar voor. Je wordt nagewezen en voor 'vreemd' versleten De hop man of akela blindelings ge hoorzamen? Die tijd is óók geweest. Eerst praten, dan doen. Zo gaat dat thans. Neem de actie voor de gehandi capte kinderen uit de Derde Wereld. Met een hart vol goe de moed gingen Wil en Leo Mientjes aan de slag. Vijftien honderd groepen, hadden zij uitgerekend, kunnen voor een aardig cadeautje zorgen. Een half miljoen gulden zou veel leed in één klap kunnen doen omslaan in een mens waardig bestaan. Zou Want van al die padvinders- groepen in Nederland doen er maar 125 aan de actie mee. Begrüpelijk dus dat het echt paar Mientjes, dat zo optimis tisch de schouders onder de inzameling zette, teleurge steld is. "Het landelijk bu reau kan wel zeggen dat de respons groot is. Mijn man en ik vinden van niet. 't Is toch betreurenswaardig dat zo'n schijntje meedoet. Daarom durf ik nu geen bedrag meer te noemen waarop we gok ken. Zeker, zo nu en dan rin kelt de telefoon en infor meert er een leider of 'ie nog kan meedoen. Slechts negen duizend jeugdleden (van de 90.000) zullen er meedoen. Té weinig, vind ik. Laten we blij zijn dat er toch nog zoveel zijn die wat voor een ander over hebben." Opdracht Jaren geleden kon je zeggen: we gaan zus of zo doen. Dat was geen punt. Dan wérd er zus of zo gedaan. Die tijden zijn veranderd. Mevrouw Mientjes: "Met zoiets hoef je tegenwoordig niet meer aan te komen. Niet dat ik daar moeite mee heb hoor. Inte gendeel zelfs. Hier ligt het verschil tussen vroeger en nu. Uit mijn jonge jaren weet ik nog wel dat het een eer was om diensten te verlenen. Bij de groepen die mijn man en ik leiden proberen we dat hoog te houden. Helaas, het ebt toch weg. De kinderen staan niet meer te dringen om een goede daad te ver richten en ook van de vaak jonge leiders gaat té weinig uit." Mevrouw Mientjes heeft er geen enkele moeite mee om hiervoor een verklaring te vinden. "De mensen die een groepje onder hun hoede hebben, hebben het allemaal zo verschrikkelijk druk. Ze kunnen zich nog net met de padvinders bezighouden, maar voor extra dingen heb ben ze geen tijd. Het sociale leven is heel anders ingericht dan vroeger. Vraag maar eens wat aan de kinderen? Of ze moeten naar voetbal óf ze moeten naar judo óf ze moe ten hockeyen óf ze moeten zwemmen óf, ach, vul zelf maar in. Helpen? Oh, ja, dat willen ze best hoor. Helemaal geen punt. Maar het is vaak de onmacht waarom ze nee moeten verkopen." Het is duidelijk; tussen de pad vinder van vroeger en die van nu zit een verschil als dat van de dag en de nacht. Wat heeft een padvinder in deze haasti ge tijd nog te betekenen? Een 'heitje voor een karweitje' kennen we niet meer. Ver dwenen is ook het beeld van de padvinder die een oud vrouwtje helpt een drukke verkeersweg over te steken. Wat zoekt de jeugd van he den waaraan de leeftijdsge nootjes van vroeger geen be hoefte hadden? En kan de De padvinderij vroeger en nu: padvinderij daaraan vol doen? Contact Mevrouw Mientjes: "Ze willen andere dingen, avontuur, dingen ontdekken. De kinde ren willen spelend leren. Ja ren terug was het precies an dersom. Toen wilden ze le rend spelen. Er is bij ons heel veel veranderd. De jeugd wil nog best de natuur ontdek ken, maar heeft daarnaast ook oog voor problemen. We kunnen er niet omheen dat er, waar dan ook ter wereld, ellende heerst. Maar nog al tijd hebben wij het idee om de kinderen iets mee te geven waaraan zij later wat heb ben." "Nou, geloof dat maar niet", lacht mevrouw Mientjes. "Het waren heus geen heilige boontjes hoor. Verschil tus sen de jeugd van toen en die van nu? De hedendaagse kin deren zijn veel opener. Als de hopman of akela vroeger wat beweerde was dat geen enkel punt. Dat werd voor waar aangenomen. Nu gaan de kinderen er tegenin. Het voordeel daarvan is datje een veel beter contact met ze krijgt. Ze zien je als hun gelij ke. afstand is er nauwelijks. Wat ik als nadeel ervaar is dat de kinderen veel minder ge makkelijk te motiveren zijn om iets voor een ander te doen. Zei je vroeger: we gaan voor die kreupele mevrouw op de hoek boodschappen doen, dan wérden er bood schappen gedaan. Wat men nu doet? De jeugd vraagt waarom het nodig is. Voor de leiding is het een flink stuk moeilijker geworden. Als je soms hoprt wat ze naar voren brengen, nou, dan sta je echt wel eens te kijken." Salueren Zo mondig als de kinderen nu zijn, zo meegaand waren ze toen. De hele padvinderij was eigenlijk anders. Kwam je el kaar in uniform tegen, dan groette je. Op de verjaardag van Lord Baden Powell ging je in dat uniform naar school. "En op koninginnedag", her innert mevrouw Mientjes zich, "moest je voor elke wapperende vlag salueren. Nou, dat hoeft voor mij ook niet. Wat ik wél triest vind is dat de kinderen zich scha men om in een uniform over straat te lopen. Gewoon om dat ze bang zijn als een 'apar te' groep te worden nagewe zen. Voor Scouting Neder land is dat niet leuk." Zou dat tot de ondergang van de vroegere padvinderij kun nen leiden? Het heeft er even naar uitgezien. Mevrouw Mientjes: "Inderdaad, we hebben wel eens gedacht: we redden het niet. Het aantal le den daalde schrikbarend. Tot nauwelijks zestigduizend. Gelukkig gaat het de laatste jaren weer goed, zitten we in de lift. Ondanks die negatie ve benadering van de buiten wacht bloeit Scouting Neder land. Ik denk dat wij niet ka pot te krijgen zijn." Waar dit aan ligt kan mevrouw Mientjes alleen maar raden. Wellicht aan de rigoureuze koerswijziging, toen het fout dreigde te gaan? "Ik denk dat die goed is geweest. Hoewel niet iedereen er gelukkig mee was. Er dreigde zelfs een nieuwe padvindersgroep te ontstaan. Maar het hoofdbe stuur heeft dit kunnen voor komen. Dit heeft de verande ringen zó goed begeleid dat iedereen er uiteindelijk wel vrede mee kon hebben." Adopteren Hoe dan ook: zoals nu bij de ac tie voor de gehandicapte kin deren blijkt, treedt de pad vinderij niet als één geheel naar buiten. Mevrouw Mien tjes: "De groepen die mee doen gaan werken voor een kind. Nee, dat kind kennen ze niet. Dat hebben we be wust gedaan. Om te voorko men dat iemand zegt: ik wil het adopteren. Het enige dat ze van het gehandicapte kind weten is waar het vandaan komt. Een adres of plaats naam houden we geheim." En als een groep wat speciaals wil.doen? "Dan gaan we eerst praten met het Liliane Fonds. Pas daarna kunnen er mis schien contacten worden ge legd. Wij, Scouting Neder land dus, wil het fonds zeker niet in de wielen rijden. Wat we per se willen voorkomen is dat een kind uit de 'boes boes' een briefje gaat schrij ven om een groep te bedan ken. We doen dit werk in stil te en willen geen dankbaar heid." En dat is precies wat Lord Ba den Powell en zijn vrouw driekwart eeuw geleden voor ogen stond toen zij de pad vinderij in Engeland in het le ven riepen. De financiële actie ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de 'Wilde Ganzen' heeft ruim een half miljoen gulden opge bracht. Er was gerekend op f. 400.000. Dat bedrag is dus ruim overschreden. Het bestuur van de 'Wilde Ganzen' had negen andere organisaties gevraagd, een project te noemen waarvoor zy een gift van f. 40.000 goed konden gebruiken. In over leg met deze organisaties is het overschot aan gelijksoortige pro jecten besteed. band met En zinkt naar hart Wij reiken weer naar stig rijpen Ei\ jagen voorwaarts, verward". het toekom- Andere IKON Ds. J Helderman, gereformeerd predikant in Badhoevedorp. zou graag zien dat de IKON (Inter kerkelijke Omroep Nederland) op de een of andere manier wordt verbonden met de Raad van Kerken. Helderman is voor zitter van het gereformeerde ad viesorgaan ('deputaten') voor de IKON en tweede voorzitter van het IKON-bestuur. Een band van de IKON met de Raad van Kerken ligt. gezien het interkerkelijke karakter van bei de, voor de hand, meent ds. Hel derman. Bovendien interesseert de raad zich voor het mediabe leid, gezien zijn rapport 'Kerken en ontwikkelingen in de media' (zomer 1982). In het blad 'Kerkinformatie' noemt de predikant als voornaamste ar gument, dat de kerken hun leden soms het gevoel geven, niet in staat te zijn het IKON-beleid meer af te stemmen op wat men noemt - 'bijbelse normen en waarden'. Deze ontwikkeling is slecht voor de IKON en voor de kerkelijke interne verhoudin gen Ds. Helderman stelt nu voor, dat de Raad van Kerken een bestuur samenstelt dat geheel uit capabe le mensen bestaat. Synoden kun nen dan binnenkomende 'signa len' doorgeven aan hun afgevaar digden in de raad, die op zijn beurt het te volgen beleid in gro te lijnen bepaalt. Tweeslachtig Het adviesorgaan van de synode typeert in een rapport de huidige situatie als 'in zekere mate twee slachtig'. Aan de ene kant moet men als bestuurslid van de IKON een eenmaal ingenomen standpunt helpen uitvoeren en naar buiten toe verdedigen, ter wijl men anderzijds rekening moet houden met het eigen ker kelijke gezichtspunt (men denke aan de 'signalen' vanuit de kerk). Daarbij komt dan nog. dat ook de gereformeerde kerken geen duidelijke identiteit meer heb ben. "Er bestaan grote verschil len tussen bijvoorbeeld kerken in Noord-Holland en in Overijs sel", schrijft ds. Helderman. En dus ook in waardering van de IKON-programma's. Gezien de ervaringen van de laat ste jaren is hij een sterk voorstan der van een heel andere relatie tussen IKON en kerken. De reac ties die de gereformeerde deputa ten met betrekking tot de IKON krijgen zijn 'voor het merendeel kritisch'. Ze betreffen vooral de opiniërende programma's, zoals Kenmerk en de praatshows. "Af gezien van de kerkdiensten (40 procent van de zendtijd) en cate- chetische programma's, die over het algemeen lof verdienen en ook krijgen, is die kritiek begrijpelijk en verklaarbaar", zegt ds. Hel derman zelf. "De IKON bewan delt stellig niet de middenweg". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te 's Heer Arendskerke kandidaat M. T. P. M. Oomen Wassenaar; be dankt voor Maartensdijk S. de Jong Katwijk aan Zee. Gereformeerde Kerken: beroepen te Meppel M. M. den Hollander Assen, te Uithoorn kandidaat D. H. Kuiper Amsterdam. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Rijssen en voor Ha milton (Canada) J. J. van Ecke- veld Zeist. Evangelisch-Lutherse Kerk: aan genomen naar Amsterdam (nu officieel) J. Happee Leiden. Zondagmorgen om 11 uur wordt in het Burgemeester Berkhout- park in Voorschoten een open- luchtsamenkomst gehouden bij het begin van het nieuwe jeugd werkseizoen van de hervormde gemeente en de gereformeerde kerk. De twee jeugdraden heb ben de samenkomst voorbereid. Voorganger is de plaatselijke predikant A. van der Schoot. De Dorpskerk is deze morgen geslo ten. In de gereformeerde kerk en in Ontmoeting (Noord-Hofland) zijn wel gewone diensten. In het kader van de jeugdweek wordt op vrijdag 17 september van 7 tot 10 uur 's avonds een markt gehouden op het voor plein van de gereformeerde kerk. De Big Band Bollenstreek treedt de volgende dag, zaterdag 18 sep tember. op om half 7, ook op dit voorplein. Zondagmiddag om 5 uur is er in de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg te Leiden een jeugd dienst ter afsluiting van de jeugdweek. Voorganger is ds. M. H. Boogert uit Apeldoorn. The ma van de dienst is: 'Kiezen of delen' Medewerking verlenen een gospelkoor uit Bilthoven en de organist Hans Karstens. De Leidse baptistengemeente begint zondag weer met haar bij zondere diensten in de school aan de Lusthoflaan (Herensin gel). Zondagavond om half 8 spreekt daar de heer R. Th. Qui- spel over 'Alles op z'n kop'. De 'Glorysisters' werken mee. Na af loop is er koffie. Drie lutherse kerken in de Ver enigde Staten gaan fuseren. Ze tellen bij elkaar meer dan 5 mil joen leden In Zuidafrikaanse kerkelijke kringen wordt rekening gehou den met een nieuw reisverbod voor de bekende bisschop Tutu, secretaris-generaal van de Raad van Kerken. In Amerika leverde hij deze week felle kritiek op het apartheidsbeleid van de Zuid afrikaanse regering. Bisschop Benetti van Foligno in Italië heeft f. 10.000 losgeld ge boden voor het hoofd en de han den van een heiligenbeeld die onlangs uit zyn kathedraal zijn gestolen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 18