c CDA kiest met WD voor makkelijkste Verlies D'66 naar de PvdA Nek-aan-nek-race terecht voorspeld Synodebesturen over 'anti-discriminatie' „Hoe gaat het nou verder, na de verkiezingen?" DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1982 Binnenland Is een verkiezingsuitslag een oordeel over het gevoerde be leid of is het een vingerwij zing voor de samenstelling van een nieuw te vormen ka binet0 Die vraag legde oud minister Marcel van Dam (PvdA) gisteren in de voor avond op tafel bij het bekend worden van de definitieve prognoses van het onder zoeksbureau Intomart. Hij trok daar een heel serieus gezicht bij, maar in het licht van de kabinetsformaties van '77 en '81 is zijn discussie punt er één van betrekkelijk geringe actualiteitswaarde. Dat geldt al evenzeer de uit slag van strijd om de positie van grootste partij. Kiezers mogen in het stemlo kaal een persoonlijk oordeel uitspreken over de richting door Wim Wirtz en Ton van Brussel van het vredes- en veilig heidsbeleid en de sociaal- economische politiek, maar tot meer dan een eenvoudig spel van optellen en aftrek ken leidt hun arbeid niet. Dat sommetje levert CDA en WD 81 zetels op en die uit komst zal vermoedelijk alles bepalend zijn voor de afloop van de komende kabinetsfor matie. Nooit eerder immers koerste het CDA zo nadrukkelijk aan op een coalitie met de WD en over de bedoelingen van deze laatste partij bestond al evenmin twijfel. De al enige jaren dreigende opkomst van de Centrumpartij, die giste ren een kamerzetel in de wacht sleepte, fungeerde als symbool voor wat verliezer Terlouw (D'66) de "ruk naar rechts noemde". Zijn partij loopt sinds gisteren een grote kans in alle opzichten buiten spel te staan. Uit het oogpunt van doelmatig formeren is het alleen maar lastig dat de nek-aan-nek-ra- ce tussen PvdA en CDA in het voordeel van de sociaal democraten is beslecht. Net als vijf jaar geleden gebiedt de beleefheid de WD eerst in de portiersloge van het Catshuis plaats te nemen; een verblijf echter dat in het zicht van kabinetsdeelname allerminst ondragelijk zal zijn. Welk Beleid? Eén- of tweesporen beleid, be zuinigingen die investerings ruimte voor het bedrijfsleven scheppen of bezuinigingen die de werkgelegenheid die nen, daar ging het volgens PvdA-leider Den Uyl om. Het zal gezien de opmars van de WD, die op meer ministerze tels mag rekenen dan in '77, vooral het eerste worden. Lafheid kan beide partijen in deze moeilijk worden verwe ten. Het CDA koos in mei van dit jaar voor een duidelijke positie en schroomde niet aan de vooravond van de ver kiezingen de bevriezingsbe ginselen die straks in de Mil joenennota ontvouwd zullen worden, al vast naar buiten te brengen. De herstelvisie van de WD laat evenmin veel ruimte tot twijfel. De "hete winter" die zowel FNV als CNV in reactie op dat beleid in het vooruitzicht heeft ge steld gaat er komen. Zo eenvoudig als de keus voor een coalitie CDA/WD lijkt, zo ongewis is de uitkomst van de dan te voeren sociaal- economische politiek. Het veelbesproken financierings tekort is voor welke regering dan ook een moeilijk be heersbare factor. Inkomsten van de overheid uit belastin gen en aardgas laten een da lende lijn zien en daar kan weinig aan veranderd wor den. Bezuinigingen op de overheidsuitgaven kunnen aan de andere kant weer las tenverzwaringen voor de overheid met zich mee bren gen. Dat gevaar is niet alleen dreigend, er moet zelfs in toe nemende mate rekening mee worden gehouden, zo zeggen recentelijk ook het Centraal Planbureau en topambtena ren van het ministerie van fi nanciën. Zo bezien zyn de verlangens van de PvdA kin derspel vergeleken bij de am bities van CDA en WD. Fikse botsing In het streven naar verminde ring van de overheidstekor ten. speelt herziening van het stelsel van sociale zekerheid een vitale rol en ligt een fikse botsing tussen Van Agt en Nijpels in het verschiet. Daarbij gaat het om de vraag of één gezin meer dan één so ciale uitkering ten deel mag vallen. Als bijvoorbeeld man en vrouw beiden werkloos zijn, moet er in de visie van het CDA maar één keer wor den uitgekeerd. De WD zegt nadrukkelijk dat iedereen die een sociale premie betaalt, ook recht heeft op een sociale uitkering. De WD heeft in die kwestie gouden papieren. Binnen de Europese Ge meenschap is afgesproken dat uiterlijk in 1984 man èn vrouw ook op het terrein van de sociale zekerheid gelijk worden gesteld. Nog zo'n hobbel is de vraag of de lonen de komende jaar al dan niet aan banden worden gelegd. Los van een handje vol PvdA-economen is er in Nederland geen luide roep om een geleide loonpolitiek De afgelopen jaren volgde evenwel de ene loonmaatre gel de andere op en het CDA blijkt daar ook nu nog veel minder moeite mee te heb ben dan de WD, die vrije loononderhandelingen in de afgelopen campagne zo onge veer tot een principe heeft verheven. De "winst" van vier jaar Van Agt/Wiegel bleek in '81 een fors gestegen werkloosheid en een uit de hand gelopen fi- nancierinsgtekort. Op een herhaling van die uitkomst de NOS-sludio. De hete winter zal zit niemand te wachten, maar het nogal eens onderschatte aantal geschilpunten tussen CDA en WD kan ook nu weer een soepele en vooral snelle besluitvorming in de weg staan. Kernraketten Anders ligt het met de plaat sing van "die dingen" Voor de PvdA is dit thema boven elke twijfel verheven. Zij wijst de stationering van 48 kruisraketten op Nederlands grondgebied onvoorwaarde lijk af. Onderhandelingen of geen onderhandelingen, zo lang de PvdA in de regering zit komen ze er niet. In de verkiezingscampagne placht CDA-lysttrekker Van Agt op zulke momenten onrustig op zyn stoel te schuiven. Hij voelde er niets voor om straks opnieuw een tijdbom onder het kabinet te leggen. En ook die "rim-ram" met PvdA-voetnoten in het re geerakkoord moest maar es afgelopen zijn. De PvdA moest voorat klaarheid scheppen. Anders zou "rege ringssamenwerking met deze partij wel buitengewoon moeilyk worden". De atoomraketten komen de CDA-top inmiddels nog steeds goed van pas Het PvdA-standpunt wordt als een onoverkomelijke hinder nis beschouwd en kan na de eerste rituele dans in de kabi netsformatie als rechtvaardi ging dienen om vervolgens met de WD in zee te gaan De discussie kan in dat geval zakelijk blijven en de politie ke voorkeur (voor de libera len) blijft buiten beeld Het is een kwestie van politieke wU om de verschillen van op vatting tussen PvdA en CDA op dit punt te overbruggen. Minister van defensie Van Mierlo (D'66) heeft daartoe al eerder een "scenario" ge schetst; een PvdA-voetnoot by het regeerakkoord blijft achterwege. het kabinet neemt te zijnertijd een meer derheidsbesluit. legt dat voor aan de Tweede Kamer en treedt af indien de Kamer dat besluit verwerpt. Pikant Van Mierlo houdt er daarbij re kening mee dat een plaat- singsbesluit voorlopig nog niet aan de orde is. Het NA- VO-principebesluit tot plaat sing van 572 atoomraketten in West-Europa staat nog steeds overeind en vormt in tussen ook de inzet van de wapenonderhandelingen tus sen Sowjet-Unie en de VS in Genève. In combinatie met het voorbehoud dat Neder land indertijd bij het bondge nootschappelijke besluit heeft gemaakt, schept dat ruimte voor de lange-baan- techniek. Een pikant gege ven daarbij is het CDA-ver- kiezingsprogram. dat er als het ware op geschreven lijkt te zijn. De christen-democraten stel len. overeenkomstig hun pro gram, een Nederlandse be slissing over de plaatsing af hankelijk van de uitkomsten van het Geneefsc overleg. Anders gezegd; zolang dat overleg nog gaande is en dat kan zeer lang duren - hoeft er geen beslissing te worden ge- Het gevaar van een kabinetscri sis is daarmee weliswaar niet volledig afgewend, maar hoeft ook weer niet de dra matische vormen aan te ne men die bijvoorbeeld CDA- lijsttrekker Van Agt in de campagne bij herhaling heeft geschetst Een kwestie dus van politieke wil. Voor de PvdA behoeft dat geen probleem te zijn. Maar waarschijnlijk zal het CDA het niet meer kunnen opbrengen. De voorgeschie denis van de verkiezingen - het rakettengedoe in de for matie. de sociaal-economi sche strijd in het kabinet biedt geen aanlokkelijk per spectief. Een omarming van de WD is. ondanks de aangegeven hob bels, dan toch eenvoudiger Tenslotte is een parlementai re meerderheid van 81 zetels voldoende om vyf erkende CDA-loyalisten buiten spel te zetten Het kernwapenpro bleem is daarmee opgelost. Bovendien kan de inmiddels in gang gezette sociaal-eco nomische koers met de libe rale hand aan de ploeg op voortvarender wyze wor den voortgezet. WD wint fors van CDA OVERZICHT NA-OORLOGSE KAMERVERKIEZINGEN Namen partijen 1946 1948 1951 1956 1959 1963 1967 1971 1972 1977 1981 1982 CDA') 51.5 53.4 48.9 50.0 49.1 49.2 44.5 36.7 31.3 31.9 30.8 29.3 PvdA 28.3 25.6 29.0 32.7 30.3 28.0 23.5 24.6 27.4 33.8 28.3 30.3 VVD 6.4 8.0 88 8.8 12.2 10.3 10.7 10.4 14.4 180 17.3 23.1 D'66 - 4.5 6.8 4.2 54 11.1 4.3 PSP - - - - 1.8 3.0 2.9 1.4 1.5 1.0 2.1 2.3 CPN 106 7.7 6.2 4.7 2.4 2.8 3.6 3.9 4.5 1.7 2.1 1.8 SGP 2.2 2.4 2.4 2.3 2.2 2.3 2.0 2.4 2.2 2.1 2.0 1.9 PPR 1.8 48 1.7 2.0 1.7 RPF 0.6 1.2 1.5 GPV - - 0.7 0.7 0.7 0.8 0.9 1.6 1.8 1.0 0.8 0.8 Overige 1.0 2.9 4.0 0.8 1.3 3.6 7.4 10.4 7.9 2.8 2.3 3.0 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 Van 1946 lot 1972 KVP, ARP en CHU. Een overzicht van de na-oorlogse ontwikkelingen. Opvallend is de voortdurende afkalving i daarmee omgekeerd evenredige ontwikkeling van de WD, die steeds groeit. i het CDA en de DEN HAAG (GPD) - Het verband tussen het verlies van D'66 en de winst van WD is slechts ge zichtsbedrog. Uit een nadere analyse van de verkiezingsuit slag blijkt namelijk dat D'66 tweemaal zoveel heeft verloren aan de PvdA als aan de WD. De winst van de liberalen is wel voor het grootste deel van D'66 geko men maar ook van het CDA. Het verlies van het CDA is voorna melijk naar de WD gegaan. Zij zijn in totaal 71.000 stemmen aan de liberalen kwijtgeraakt. Zoals ook opinie-onderzoeker Maurice de Hond verwachtte, heeft het CDA vooral in het zuiden de strijd verloren. De WD heeft daar op grote schaal ingebroken in de traditionele aanhang van de christen-democraten. Bovendien was de opkomst in alle grote steden laag, waardoor het CDA relatief minder zetels be haalde. De PvdA heeft daarvan geprofiteerd en is weer de groot ste partij in Nederland gewor den. Hoe D'66 verloor De WD heeft van D'66 100.000 kie zers overgenomen. Slechts iets meer dan de winst van het CDA. Van de PvdA wonnen de libera len 33.000 kiezers. De PvdA zelf heeft haar verkiezingswinst bij na uitsluitend aan de Democra ten te danken. Bijna 200.000 kie zers trokken van D'66 naar de so cialisten. D'66 heeft grote delen van beide vleugels van de partij verloren. De kiezers stemden blijkbaar voor de zekerheid van een door hen gewenst beleid op de socia listen of op de liberalen. Opmer kelijk is dat de Democraten ook 30.000 kiezers aan het CDA verlo ren, terwijl dat toch ook min of meer een middenpartij is. Leeftijdsopbouw De leeftijdsopbouw van de kiezers van de diverse partijen is nauwe lijks veranderd. Het CDA blijft een sterk vergrijsde partij: bijna 50 procent van de aanhang is ou der dan 50 jaar. Slechts een kwart van de aanhang is jonger dan 35 jaar. De opbouw van de PvdA-kiezers is wat evenwichtiger. Zij halen re latief weinig stemmen bij de jongste kiezers (16 procent), maar driekwart van de aanhang is ouder dan 25 en jonger dan 65 jaar. De WD is tegenwoordig de partij voor jongeren. Nadat de WD ook als grote overwinnaar bij de verkiezingen op de scholen uit de bus kwam, blijken de libera len ook bij de echte verkiezingen de meeste jongeren voor zich te hebben gewonnen: 21 procent was jonger dan 24 jaar en 23 pro cent lag in de leeftijdsgroep van 25 tot 34 jaar. Uit de gratie D'66 is nog steeds de party voor de jongere kiezers, alhoewel bij de jongste kiezers de Democraten uit de gratie zijn. De belangrijk ste aanhang bevindt zich onder mensen van jong-middelbare leeftijd, die de oprichting van de partij zo'n 16 jaar geleden actief hebben meegemaakt Ruim 60 procent van de D'66-kiezers was ouder dan 25 en jonger dan 50 jaar Tenslotte de Centrumparty, een van de twee nieuwelingen in de Tweede Kamer. De stemmen winst kwam vooral uit de grote steden. Rotterdam spande de kroon met 4 procent van de stemmen. Daarna kwam Amster dam met 2,8 procent. Ook de an dere grote steden, met een uit schieter in Maastricht, leverden een bijdrage aan de opkomst van de Centrumpartij. DEN HAAG (GPD) - In tegenstel ling tot vorig jaar hebben de opi niepeilers. die een nek-aan-nek- race tussen CDA en PvdA voor spelden. gelijk gekregen. Verder is de door Maunce de Hond in zijn opiniepeilingen gesignaleer de overwinning van de PvdA in deze strijd uitgekomen. Zyn con current het Nipo. dat het CDA als grootste partij tipte, heeft on gelijk gekregen. Opmerkelijk was de 'misser' van de voorspelling van het bureau Intomart een uur na de sluiting van de stembussen. Gedurende de dag heeft het onderzoeksbu reau schaduwverkiezingen ge houden bij de stemlokalen, waar zij ongeveer 35.000 en vroegen wat zij gestemd hebben. Op basis van dit onderzoek concludeerde het bureau dat de christen demo craten de grootste party zouden worden Het CDA kreeg van het onder zoeksbureau echter 0.8 procent teveel stemmen toegemeten De socialisten werden met 1,2 pro cent onderschat, terwyl de VVD in werkelijkheid 1 procent stem men minder haalde dan het on derzoek voorzag. Het bleef vol gens de directeur van het bureau in een toelichting binnen de nor male statistische marges, maar de gevolgen voor wie de grootste party werd, waren groot De voorspellingen van Intomart zyn tot nog toe altyd zeer accuraat geweest De uiteindelyke zetelverdeling is binnen de prognose van de on derzoeker Maunce de Hond ge bleven. maar dat is niet zo ver wonderlyk omdat de marges die De Hond heeft aangenomen erg ruim waren. Hy voorspelde voor het CDA een uitslag tussen de 40 en de 48 zetels. Het zyn er 45 ge worden. Hetzelfde geldt voor de andere par tyen De Hond zei te verwachten dat de PvdA tussen de 42 en 48 zetels zou halen en dat zyn er 47 geworden De WD met zyn 36 kamerzetels blyft ook keung binnen de lynen (De Hond tus sen 31 en 39). Voor D'66 voor spelde De Hond tussen de 4 en 10 zetels, terwyl de Democraten zes zetels hebben gekregen De cijfers van de laatste opiniepei lingen zaten er meer naast Het meest betrouwbaar is het Nipo gebleken, dat de laatste twee we ken voor de TROS-radio onder zoek verrichtte. De laatste pei ling van vorige week zaterdag voorspelde voor het CDA 30 pro cent. PvdA 28 procent, WD 22,5 procent, D'66 5 procent. Het breed moderamen algemeen bestuur) van de synode van de Hervormde Kerk heeft zich na drukkelijk gesteld achter de be doelingen van de anti-discrimi- natiewet, maar het ziet er wel on volkomenheden in. Dat blijkt uit de brief die het moderamen de staatssecretaris van sociale za ken over dit onderwerp toestuur de. Een duidelijk standpunt kan het hervormde synodebestuur in deze zaken nog niet geven, omdat ze in de kerk nog volop aan de orde zijn en er "ook bij ons bij lange na nog geen algemeen in zicht is gevormd" Volgens het synodebestuur wor den in het voorontwerp van de wet twee categorieën naast el kaar gezet die eigenlijk niet met elkaar zijn te vergelijken, name lijk homofielen en ongehuwd sa menwonenden. Ongehuwd sa menwonenden nemen hun vrije beslissing, bij homofielen is er sprake van geaardheid. De kwestie van de homofilie is in de Hervormde Kerk nog in dis cussie. De synode is nog niet tot een uitspraak gekomen. Hetzelf de kan worden gezegd over de veranderingen rond het huwelijk en het ongehuwd samenwonen. Het voorontwerp bevat bepalingen die een uitzondering maken voor 'godsdienstige activiteiten en voorzieningen', zoals eredien sten, bezinningssamenkomsten en catechisaties, omdat de over heid zich niet wil bemoeien met de interne zaken van kerken. De moderamen van de synode aan vaardt een dergelijk onderscheid niet. Het belijden van een geloof kan niet apart worden gezet van de uitwerking daarvan in het dagelijkse leven. Juist met het oog op dit voorontwerp is er een gesprek nodig over de grenzen van de grondrechten van de mens. zoals de vrijheid van gods dienst. van meningsuiting en van onderwijs. Compromis Het breed moderamen (algemeen bestuur) van de synode van de Gereformeerde Kerken betwij felt, of discriminatie van perso nen op grond van geslacht, sek suele geaardheid of huwelijkse staat door een algemene wet moet worden tegengegaan. Het synodebestuur vraagt de over heid, of het niet wenselijker is om via een proces van menings vorming discriminatie te bestrij den. Als echter tóch wetgeving op dit punt nodig is, dan willen de gere formeerden graag eerst de vraag onderzoeken of dat wel mogelijk is zonder afbreuk te doen aan de vrijheid van godsdienst, onder wijs. vereniging en vergadering. Want, aldus de brief aan de in stanties in Den Haag, het valt moeilijk te ontkennen, dat het voorontwerp de vrijheid van een aantal conjessionele organisaties ernstig lijkt te beknotten. De gereformeerde brief doelt daar mee op de vrijheid om beslissin gen te nemen die geworteld zijn in godsdienstig-zedelijke opvat tingen en inzichten, met name binnen het onderwijs en de maatschappelijke zorg Deze or ganisaties zullen werknemers moeten gedogen wier le venspraktijk naar hun vaste overtuiging in stryd is met de Heilige Schrift, die zij als grond slag voor hun instelling hebben gekozen Overigens beklemtoont het gere formeerde moderamen, dat het voorontwerp terecht uitgaat van de gedachte, dat terwille van de gelijkwaarigheid van mensen discnmininatie in de samenle ving moet worden bestreden. De tekst van deze brief kreeg niet de volle instemming. Tussen le den van de synodale adviesorga nen voor 'contact met de hoge overheid' en 'gemeente-opbouw' bestonden beduidende verschil len. Een commissie had gepro beerd, de twee opvattingen bij el kaar te brengen. Het resultaat was deze bnef, waarmee echter niet iedereen gelukkig was Zo typeerde dr. G Manenschijn, lid van de commissie (deputaat- schap) 'gemeente-opbouw', de bnef als een compromis. Met de ene hand geiten en met de andere hand terugnemen "Zo'n houding kan de kerk zich niet veroorlo ven". reageerde hij. Hij had lie ver gezien, dat het synodebestuur zich van harte achter het voor ontwerp had geschaard. Beroepingswerk. Gereformeer de Kerken: beroepen te Ensche de kandidaat H. C. de Jong Die ren Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Gro- ningen-West J. de Gelder Dam- woude-Driesum (Fr.) Gerefor meerde Gemeenten: bedankt voor Werkendam M. Mondna Waardenburg. Samen op weg Op zaterdag 25 september wor den in Drachten, Deventer, Am sterdam, Schiedam en Etten- Leur regionale bijeenkomsten voor hervormde en gereformeer de synodeleden gehouden ter voorbereiding van de gemeen schappelijke vergadenng van de hervormde en gereformeerde sy nodes op 17 en 18 november in Lunteren Op die regionale ver- gaderingen zal onder meer de no ta Toekomstige vormgeving van hereniging' onderwerp van ge sprek zyn. Er ligt een ontwerp klaar dat het classicale (regionale) vergadenn gen mogelyk moet maken, tot fe deratieve samenwerking te ko men, zoals plaatselijk nu al veel gebeurt. Ook zal getracht wor den, de werkgroepen van beide kerken meer op elkaar te betrek ken en zo mogelijk samen te voe gen. By de hervormden heten die werkgroepen 'organen van bystand', by de gereformeerden 'deputaatschappen Smokkel. Volgens secretans-gc nedraal Ulnch Fick van de We reldbond van Bybelgenoot schappen brengt bybelsmokkcl christenen in communistische landen in gevaar In enkele sta ten is legale bybelverspreiding mogelyk. maar deze wordt ge hinderd door bybelsmokkel Hij noemde vooral Polen. Roemenie en China. Fick verklaarde zich tydens een gesprek met journalisten in Stuttgart tegen acties die niet met de binnenlandse byl>clge nootschappen zyn afgesproken Kinderdoop. Dominee Dieter L*>est (37) van devangelische ge meente in Hollen Filsum tbij Au- rich. West-Duitsland) moet op laat ran de kerkeraad zijn werk beeindigen omdat hij weigerde een kind te dopen De predikant heeft steeds meer bezwaren tegen de kinderdoop gekregen De ker keraad nam zijn besluit na over leg met hogere kerkelijke nrgQ. ADVERTENTIE In liet nieuwe B<iek v an ck* M ind .Politiek"wijzen Henk von Hoom. Fred Ver- bakel en Ton Planken «ns de wei} door het politieke doolhol. )p dezelfde heklere en onthullende wijze waarop zij dat roor Den Haag Vanckiag hebben ^«-daan Een amusant en k-erzaam m k T m 2"> ypterutier 26. (Echter zolang de vo arna 145

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9