Steeds Speelplaatsen geopend Uitslag in Leiden weerspiegelt goed landelijk cijfers Sen met /colonic bladbteefd Plotseling afscheid raadslid Dallinga -.1 Redactie: Bert Jungmann Jaap Visser Bijdrage: Wtm Brands LEIDEN - Het PvdA-raadslid G. Dallinga verlaat per 1 ok tober de gemeenteraad. In een brief aan fractievoorzitter Van der Molen schrijft Dal linga, afgelopen maandag nog (andermaal) geïnstal leerd als raadslid dat de aan leiding tot zijn terugtreden is "het slechts langzaam weer op dreef komen na mijn ziek- zijn van deze zomer". De combinatie van het raadslid maatschap met zijn werk op het ministerie van onderwijs is hem soms te zwaar ge weest. Dallinga. oud-voorzitter van de Leidse afdeling van zijn par tij zegt dat zijn besluit niet het gevolg is van het besluit van de fractie rond de benoe ming van een wethouders kandidaat. De fractie pas seerde de vrouwelijke kandi daat voor het wethouder schap van onderwijs en emanciapatiezaken. Van Dongen, ten gunste van een mannelijke kanidaat: ex-frac tieleider Peters. Dallinga: "Hoe zeer ik ook van mening ben dat de fractie op dit punt een onjuiste beslissing heeft genomen, dat zou voor mij nooit een reden zijn om weg te lopen". Dallinga, die in de periode 1978-1982 tussentijds raads lid werd, schrijft dat hij, wan neer de gelegenheid zich voordoet, graag weer in de fractie zal terugkeren. In de loop van 1983 eidnigt zijn loopbaan bij het ministerie van onderwijs. LEIDEN - Het kersverse echtpaar Marian van der Heemst en Bart van Boheemen zorgde gisteren op het Leidse stadhuis voor wat vrolijk tumult, door onmiddellijk na de huwelijksvoltr ekking met alle bruiloftsgasten zijn stem uit te brengen. Burgemeester Goekoop liet voor deze bijzondere gelegenheid het stembiljet begeleid gaan met een gemeentelijk borrelglaasje. LEIDEN - De Leidse verkiezings uitslag weerspiegelt de landelij ke: herstel voor de PvdA, forse winst voor de WD en een even fors verlies voor D'66, terugloop bij het CDA. De tendensen zijn hetzelfde, hooguit liggen de ac centen in Leiden iets anders. Opmerkelijk is allereerst dat de WD met 23.5 procent van de stemmen haar positie als tweede partij van de stad nu 'definitief heeft gevestigd. In de vorige ka merverkiezingen wisten de christen-democraten de libera len nog juist achter zich te laten. Bij de verkiezingen van dit jaar, staten- en raadsverkiezingen, rukte de WD op naar de tweede plaats. En de kloof tussen WD en CDA is meteen ruim vijf pro cent. Het Leidse CDA zakte bij de vorige kamerverkiezingen voor het eerst in haar geschiedenis bene den de twintig procent. Bij de staten- en raadsverkiezingen kwam het CDA weer uit dat dal, maar gisteren kreeg de partij een Leids laagterecord te verwerken: 18.3 procent van de stemmen. De PvdA heeft in Leiden door de jaren heen een aanhang die glo baal schommelt tussen de dertig en de veertig procent van de stemmen. De score van gisteren (38.8 procent) was weliswaar geen absolute topprestatie, maar toch aan de ook voor Leiden zeer hoge kant. Dramatisch was de terugval van D'66. Met 5.3 procent van de stemmen werd de partij meer dan gehalveerd ten opzichte van de vorige kamerverkiezingen. Ook ten opzichte van de staten- en raadsverkiezingen verloor D'66 kiezers. De PSP haalde in Leiden al eens ('78) een beter re sultaat, dan de democraten giste- Die PSP verloor in Leiden overi gens eveneens, zowel in vergelij king met de vorige kamer- als met de raadsverkiezingen. Dat geldt evenzeer voor de PPR en de CPN. Ook de SP verloor ten opzichte van de raadsverkiezin gen. De RPF en de Centrumpar tij kregen in Leiden 0.9 procent van de stemmen, EVP en SGP 0.6 procent. Als de uitslagen van gisteren van toepassing zouden zijn op de ge meenteraad, dan zag het stadsbe stuur er als volgt uit (tussen haakjes de huidige zetelverde ling in de raad): PvdA 16 (13), WD 10(10), CDA 8 (9). D'66 2 (2). PSP 1(2), CPN 1(1), PPR 1 (l)en SP 0(1) De opkomst was gisteren laag in vergelijking met voorgaande ka merverkiezingen (alleen in '71, onmiddellijk na afschaffing van de opkomstplicht, was de op komst lager). De opkomst bleef gisteren ruimschoots beneden de tachtig procent. Bij de vorige kamerverkiezingen ging nog 86 procent van de Leidse kiezers naar de stembus. Van de binnenstadskinderen moest Waal utt de top van dit speel-werk- tuig een ballon halen. Daarna van de glijbaan naar beneden. Leyden Nee, niet schrikken. Steeds is geen wedstrijd in vakantie kiekjes begonnen. Dat ge beurt al vaak genoeg. Maar deze foto die het echtpaar Broekhuizen uit de Meren- wijk in de Amerikaanse staat Massachusetts nam, is te aar dig om te laten liggen. Neef Broekhuizen uit Canada, bij wie het echtpaar half juli op bezoek was, wist in de VS een plaatsje dat ze vast wel zou interesseren. Terugko mend van een grote familie- picknick vlakbij New York werd richting Vermont ge koerst en wat stond daar op de richtingaanwijzer? Ley den. "Ja, het is maar een klein gehuchtje hoor. Dui zend inwoners op z'n hoogst", zegt mevrouw Broekhuizen. "Maar we dachten dat het misschien toch wel leuk voor de krant zou zijn". En dat is het. Behalve Leyden kennen de United States trouwens ook nog een West Leyden. "Maar dat zie je wel vaker in Ameri ka", zegt haar man. Toen de Broekhuizens voet zetten op Leydse bodem was het dorp je uitgestorven. Een gras- maaiende heer wilde hen echter wel even te woord staan. "Een heel enthousiaste man. Een professor, maar he lemaal niet uit de hoogte of zo. Die vond het hartststikke leuk dat wy uit Leiden kwa men. Zijn vrouw kende het wel. Hij liet nog een krantek nipsel zien uit de Washington Post. Het bleek dat de hele bevolking van Leyden in de maand mei geprotesteerd had tegen nucleaire bewape ning" Daarom ook lijkt het mevrouw en meneer Broekhuizen wel wat als Leiden een jumelage begint met haar (bijna) naam genoot. "Zeker nu het met Krefeld niet meer zo goed gaat" Zelf hadden ze nog nooit van deze Amerikaanse versie van Leiden gehoord en ook op de universiteit is het nieuws. 'Haring en hutspotten-doc- ;or' Dick de Boer verwtyst oi.s naar collega Lammers en Bij het speelplaatsje aan de Stadhouderslaan moest wethouder Waal de bal door een gat zien te krijgen. Wethouder Waal mag bij openingen even terugkeren naar zijn kindertijd LEIDEN - Het leek er gistermiddag even op dat wethou der Waal (ruimtelijke ordening) op het laatste moment de mensen er toe wilde aanzetten om op de juiste partij te stemmen. Echter zijn publiek was nog te klein om de afbeelding van de badge op zijn jas te begrijpen. Onder toeziend oog van die kin deren opende hij drie speelplaat sen. In alle gevallen mocht de wethouder even terug keren naar zijn kindertijd. Desondanks waren de moeders en alle andere buurtbewoners erg tevreden over deze nieuwe speel- gelegenheid. "Een aanwinst voor de buurt". Ze drukten alleen de meegekomen ambtenaren van Waal nog eens op het hart dat er nog paaltjes en borden "verbo den te poepen voor honden" moeten komen. grenzend aan de spoorlijn, een betonnen ondergrond heeft. Hier was het de beurt aan de ambte naren om te klagen De hekken, die de kinderen van de spoorhjn moeten afhouden, zitten vol met gaten. Ambtenaar Bolle. "Steeds zeggen de spoorwegen toe dat ze dat vlug zullen maken. En nu is het speelterreintje klaarHy wees de plaatsen aan waar de hekken wijken en het gaas is ver dwenen. Ondertussen nam Waal een glijvlucht. Kostbaar De eerste speelplaats, die hij aan deed, ligt tussen de Stadhou derslaan en de Leuvenstraat in de buurt Tuinstad-Staalwijk. Op deze plek zijn stevige houten speelwerktuigen neergezet. Ook is er een betonnen basketbal veldje aangelegd. Waal moest hier proberen een lederen bal door een muur met gaten te schieten. Niemand vermoedde een scherpschutter in hem; reeds bij de derde poging had hij suc ces. Twee moeders, de dames Beelen en Landino, hebben negen jaar voor dit speelterreintje gevoch ten. Het wrange is dat hun kinde ren inmiddels tiener zijn gewor den en nog weinig op deze plaats zullen vertoeven. Honden Honden zijn dè grote tegenstan ders van de ambtenaren, die deze speelvoorzieningen moeten aan leggen. De kinderen uit het Morskwartier hadden voor hun speelterreintje aan het eind van de Wetstraat mooi groen gras in gedachten. "Dan kunnen we pas lekker voetballen. Nu hebben we elke keer kapotte knieën", rie pen ze in koor. De ambtenaren hielden dat tegen. Niet om de kinderen te pesten. Maar uit ervaring weten ze dat grasveld een eldorado is voor de honden en hun 'uitlaters'. "Bin nen de kortste keren kun je daar niet meer spelen en zitje met een ondragelijke stank in de buurt". Vandaar dat ook dit speelplaatsje, Van de glijbaan ging Waal bij het speelplaatsje aan de Wetstraat. De bril moest er even bij af De duurste speelplaats ligt aan de Van de Werfstraat. Gemiddeld komt het aanleggen van een speelterrein op zo n honderdui zend gulden. Deze kostte de helft meer. Een groot terrein, waar al lerlei activiteiten kunnen plaats vinden met een 't reitkvr speel plaats. Een ingenieus speelwerk- tuig waar de binnenstadskinde ren al hun energie aan kwijt kun nen. is hier de meest geliefde at tractie Natuurlijk mocht Waal ook klaute ren - naar het hoogste puntje zelfs - en dan van de glijbaan roetsj naar beneden. Hij kon zelf constateren dat de glijbaan iets te stijl was uitgevallen. De kinde ren eisten een andere. Wederom kregen de ambtenaren een op dracht. Leidenaar Broekhuizen maakte een foto van het Leydse stadhuis. In 1930 gebouwd en gezien al het hout ook niet brandvrij. Mevrouw Broekhuizen zit in het midden. professor Schulte Noordholt, twee Amerika-kenners Bei den horen er van op. Al zegt Lammers: "Het komt wel va ker voor: plaatsnamen in Amerika die op Hollandse namen lyken". Schulte Noordholt belooft een kijkje te gaan nemen. "Bij Vermont in de buurt zei u? Nou, ik moet van het najaar daar toch in de buurt zijn. Dan ga ik er wel even langs". B.J. Dikke agenten De gemiddelde agent in Neder land heeft meer overtollig vet en een hogere bloeddruk dan de gemiddelde burger G.C.K Vlek die wetenschappelijk medewerker is van de direc tie politie (binnenlandse za ken) heeft die conclusie ge trokken na een onderzoek te hebben gedaan onder sur veillance-agenten van de ge meentepolitie Het begint allemaal tijdens de opleiding De aspirant-agen ten zitten veel. om te begin nen. En bovendien is de weg naar de bar gauw gevonden Eenmaal in dienst blykt de weg terug moeilijk gevon den De agent heeft onregel matige diensten, eet daar door niet altijd op gezette tij den en kan bovendien niet meedoen aan clubsport. Het resultaat staat in de aanhef van dit stukje. Hoofdinspecteur Mostert van de Leidse politie maakte be gin deze week melding van het voornoemde onderzoek toen hy twee nieuwe krach ten beëdigde. Veel hilariteit onder de speculaas etende agenten natuurlyk Gelach dat overigens niet de nieuwe lingen kon gelden, want kwabbuikjcs hadden zy be slist niet Niettemin moeten er by de Leidse politie dus een paar agenten rondlopen die te dik zyn. Klopt dat, vragen wy aan voorlichter Graveland En zo ja. zou hun dan de toe gang tot de kantine kunnen worden ontzegd1 Graveland: "Om met dat laatste te begin nen in onze kantine kun je alleen maar een kopje koffie of thee krygen En tussen de middag een kom soep Maal- tyden serveren wij dus niet En wat betreft agenten die te dik zijn bij ons valt dat alle maal reuze mee". Maar er zullen er toch wel een pa;ir tussen lopen waarvan je zegt: nou. nou Graveland "Ja. kyk eens er zyn hier wel een paar agenten die vry ste vig zyn" En die moeten af en toe noodgedwongen op de weegschaal gaan staan ne men wij aan1 Nee hoor. eens in de zoveel tyd worden we allemaal geconctroleerd door de GG GD Is er wat mis met je. dan kryg je dat te ho ren en kun je er wat aan doen" En voegt hy cr met lichte trots aan toe "Ik ben overigens honderd procent in orde". W B. ■BI BIB T 9*|

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3