Bezoekers gevangenis gefouilleerd op drugs Top in Fez eens over vredesplan C Wervelbed bij kolenstook is steun waard Oranje: geen nieuwe stunt Order voor zuiveringsketel blijven uit Winnen akkoord met Post Koningin begint consultaties De Engel moet delen Telstar-spelers sinds juni zonder salaris DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1982 Met steun van de overheid heeft TNO het systeem van wervelbed verbranding bestudeerd. Het on derzoek vormt een onderdeel van het omvangrijke regerings programma voor de herintroduc tie van steenkool. Omdat bij het stoken van massale hoeveelhe den kolen een ernstige lucht verontreiniging te verwachten is, zocht de overheid naar alterna tieve verbrandingstechnieken die een veel geringere uitworp aan schadelijke stoffen hebben. Het onderzoek bij TNO in Apel doorn, waar voor 7,5 miljoen gul den een proefinstallatie werd ge bouwd, heeft aangetoond dat de uitworp van alle vrijkomende stoffen duidelijk beneden de door de regering gestelde nor men blijft. Voorts hebben proe ven aangetoond dat het rende ment bij het stoken van steen kool bijzonder hoog is. De kolen worden vrijwel volledig ver brand. De vrijkomende energie Varia Gunstig Het onderzoekinstituut komt tot de conclusie dat de installatie gunstiger perspectieven voor in dustriële toepassing biedt. De heer Van Gasselt is van mening dat door deze ontwikkeling elke andere methode van steenkool- verbranding niet meer interes sant is. De wervelbedketel bevat een roos ter, waarop zandkorrels zijn gele gen. Van onderen wordt lucht door het rooster geblazen. Hier door ontstaat een constante wer veling van zand dat wordt ge mengd met verfijnd steenkool. Op deze manier wordt de brand stof bij betrekkelijk lage tempe ratuur vrijwel volledig verbrand. Het rendement loopt van 96 tot 99 procent. De industrie aarzelt nog bij kolen- stook over te stappen op de door TNO ontwikkelde wervelbed- vuurhaard, waarmee de uitworp van schadelijke stoffen aanzien lijk kan worden teruggebracht. Overeenkomstig het ontwerp van TNO heeft Stork KAB een modelketel gebouwd, waarin miljoenen gulden zijn geïnves teerd. De orders blijven echter uit. Tijdens een bijeenkomst van het TNO-instituut in Apeldoorn gis teren zei ir. M. van Gasselt, pro jectleider van het kolenonder- zoek, dat de overheid meer finan ciële steun zal moeten verlenen om het bedrijfsleven over zun drempelvrees heen te helpen. De wervelbedketel is kleiner, goed koper en milieuvriendelijker dan de conventionele koleninstalla- tie. Bovendien gaat ons land de markt voor nieuwe kolenketels missen. "Het buitenland zit niet stil. ter wijl wij over voldoende weten schappelijk en technisch poten tieel beschikken om internatio naal een stevige concurrentiepo- Terughoudend De terughoudendheid van het be drijfsleven om over te schakelen op een wervel bed vuurhaard is volgens de projectleider onder meer het gevolg van de huidige economische situatie De indus trie is uiterst voorzichtig gewor den met investeringen Boven dien heerst er onzekerheid over de miheu-eisen. die de overheid aan het stoken met steenkool ilell Een andere factor die meespeelt is de gemakkelijke beschikbaar heid van aardgas. Tenslotte moe ten de ondernemingen nog wor den overtuigd van de bedrijfsze kerheid van de wervelbedketel. De beperking van de uitworp van schadelijke stofTen is aanzienlijk. De overheidsnorm voor de uit stoot van stikstofoxyden be draagt 150 gram per gig^joule (energie-eenheid). Deze kan met wcrvelbedverbranding gemak kelijk worden gehaald Voor zwaveldioxyde geldt een ma ximum van 230 gram per giga- joule. Volgens de projectleider kan de uitworp van deze stof met de nieuwe installatie terugge bracht worden tot 50 gram Van vliegas, waarvoor de regering als norm 35 gram per gigqoule had gesteld, is bijna niets meer terug te vinden Tijdens de proeven kwam nog slechts 2 gram vr\j Plan Justitie: DEN HAAG (GPD) - Op het ministerie van justitie wordt gewerkt aan een voorstel bezoekers van gedetineerden voortaan voor elk bezoek tot op het lichaam te fouille ren. De maatregel wordt voorgesteld door een speciale ambtelijke werkgroep om de invoer van drugs in de gevangenissen en Huizen van Bewaring tegen te gaan. De werkgroep brengt volgende maand verslag uit aan staatsse cretaris Scheltema van justitie. Het tijdschrift Kri van de vereni ging van reclassenngsinstellin- gen kan nu al melden dat het stelselmatig fouilleren van be zoekers een van de belangrijke onderdelen van het rapport zal zijn. Alle andere voorstellen heb ben betrekking op scherpere in spectie van de cellen, gangen en gedetineerden zelf, zoals het de partement van justitie bevestigt. Het fouilleren van bezoekers is for meel toegestaan zolang het be perkt blijft tot het aftasten van de kleding. In Rotterdam, Am sterdam en Scheveningen zijn echter gevallen bekend van be zoeksters die zich voor bewaar sters moesten ontkleden. Omdat de bevoegdheid tot op het blote lichaam te fouilleren eigenlijk al leen toekomt aan de politie zou de directie van de Scheveningse strafgevangenis rechercheurs van de narcoticabrigade inscha kelen. Enkele officiële klachten zijn inge diend door bezoeksters die zich vernederd voelden door het on derzoek van bewaarders. In één geval leidde dat tot een terecht wijzing van de directie van het Rotterdamse Huis van Bewa ring. In andere gevallen werden klachten afgewezen. Het pro bleem voor bezoekers is dat fouillering voorafgaand aan het bezoek plaatsvindt. Men mag weigeren maar wordt dan niet verder toegelaten tot de gedeti neerde. Overleg met president Reagan FEZ (GPD/Reuter/DPA/UPI) - Op de topconferentie in het Marokkaanse Fez is overeenstemming bereikt over een vredesplan voor het Midden- Oosten. Het plan is gebaseerd op voorstellen van Saoedi-Arabië en Tu nesië en bevat ook elementen uit het vredesplan van de Amerikaanse president Reagan. Het akkoord werd bereikt achter gesloten deuren door de leiders van Saoedi-Arabië, Tunesië, Marokko, Syrië, Jordanië en de PLO. Officiële mededelingen zijn niet gedaan. Naar verluidt wil de Arbische Liga na beëindiging van de top drie vertegenwoordigers naar Washington sturen voor overleg met president Reagan. Het Arabische vredesplan omvat de volgende punten: de stichting van een Palestijnse staat op de bezette westoever van de Jordaan, de Gaza- strook en Oost-Jeruzalem onder bestuur van de PLO, en erkenning van de PLO als enige wettige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk. De overeenstemming over een gezamenlijke Arabische strategie inzake de Palestijnse kwestie lijkt een overwinning van de gematigde Arabi sche landen. Eerdere pogingen tot een gezamenlijk plan werden ge dwarsboomd door radicale leden van de Liga zoals het nu afwezige Libië en Syrië. De top in Fez wordt door Arabische waarnemers gezien als een 'top van de verzoening'. IJSSELSTEIN (GPD) - Peter Win nen heeft definitief gekozen voor de ploeg van Peter Post en zal nog deze week een afrondend ge sprek met de ploegleider van Ra leigh hebben. Beide partijen hebben inmiddels overeenstem ming bereikt over een eenjarig contract. Onzeker is nog of hier een optie voor 1984 aan wordt toegevoegd. "Ik heb nu wat meer zekerheid voor de toekomst gekregen. Bo vendien krijg ik nu de kans om in de Tour de France nog een paar plaatsen te klimmen in het eindklassement. Want dat moet lukken met de .steun van de ploeg van Post. Problemen met Johan van der Velde verwacht ik daarbij niet, want wat voor hem geldt, geldt ook voor mij: als er voor de ploeg gereden moet wor den dan gebeurt dat gewoon", al dus de Limburger, die bij Post waarschijnlijk gezelschap krijgt van zijn huidige ploeggenoot Theo de Rooy. De Rooy heeft nog enkele dagen bedenktijd ge vraagd De Oostduitse wielrenners heb ben gisteren de proloog van de open Ronde van de Toekomst, een tijdrit over 4,2 kilometer, vol ledig beheerst. Onder aanvoe ring van Uwe Raab (5.20 min.) eindigden vijf Oostduitsers aan de kop van de ranglijst, waaron der wereldkampioen der ama teurs Bernd Drogan. Daniel Gisiger heeft in Playa de Aro de proloog van dc Ronde van Catalonie gewonnen. De Winnen, zekerheid Zwitser in Italiaanse dienst legde de 3,8 kilometer af in 5 minuten en 13 seconden. Van der Wiel breekt af MOSKOU (Tass) - John van der Wiel heeft ook zijn partij voor de tweede ronde van het Interzone schaaktoernooi in Moskou afgebroken, ditmaal met wit tegen de Zweed Ulf Andersson Michael Tal is de enige, die na twee ronden een score van honderd procent heeft. Uitslagen: Tal (Sow)-Rodriguez (Phi) 1-0, Velimirovic (Jsl)-Chns- tiansen (Vst) 1-0; Sax (Hon)-Bel- javski (Sow) 1-0, Quinteros (Arg)-- Kasparov (Sow) 'A-Vj. Murey (Isr- Geiler (Sow) 'A-'A; Van der Wiel (Ne- a)-Andersson (Zwe) afg Gheorg- hiu (Roe)-Garcia (Cuba) 'A-V*. Stand 1 Tal 2 punten, 2 Kasparov 1VA, 3. Beljavski. Sax. Gheorghiu. Geiler, Quinteros en Velimirovic 1, 9. Garcia en Rodriguez 'A en 1 afg 11. Murey en Chistiansen 'A; 13. Van der Wiel en Andersson 2 afg Het gebruik van drugs en de han del daarin binnen de strafinrich tingen vormt een groot probleem voor de Nederlandse justitie. Om de toevloed tegen te gaan is het de laatste jaren in Amsterdam, Scheveningen, Rotterdam en an dere inrichtingen gewoonte om gedetineerden na elk bezoek, ook al betreft dat bezoek van ad vocaat of hulpverlener, te fouille ren. Omdat drugs makkelijk inwendig verstopt kunnen worden moeten mannen dan onder meer ont kleed bukken en vrouwen ont kleed tien diepe kniebuigingen maken. Mond, oren en dergelijke worden dan ook geinspecteerd. Volgens advocaten en reclasse- ringsmedewerkers moeten ook gedetineerden van wie bekend is dat ze niet verslaafd zijn of ooit iets gebruiken zich na elk bezoek aan dergelijk onderzoek onder werpen. Dat zou nodig zijn om dat zij als koerier voor medege detineerden kunnen dienen. Ondanks de strakke maatregelen is het gebruik van drugs nog over vloedig. Het departement van justitie geeft dat ook toe. „Er gaat zo'n grote stroom van goe deren naar de inrichtingen toe dat de mogelijkheden om daar gebruik van te maken groot zijn. Drugs zijn zo klein, dat kan over al in verstopt worden". Het tijdschrift Kri geeft talloze voorbeelden van gedetineerden die aangeven op welke manieren de inwendige lichamelijke on derzoeken worden omzeild. Bij voorbeeld door de onderbroek vol te smeren met pindakaas zo dat de bewaarder verdere lust tot fouilleren ontgaat. Volgens het relaas in Kri zijn som mige bewaarders de leveranciers van de verdovende middelen. Van een niet nader aangeduide bewaarder is bekend dat hij drugs verkoopt binnen de inrich ting. Een andere bewaarder zou zelf hasj roken binnen de gevan genismuren alleen om de joint door te kunnen geven. FARNBOROUGH Groot-Brittannië- De nieuwste uitvinding van het Engelse leger de vliegende spion Deze radiografisch bestuurbare helikopter biedt vele mogelijkheden, waaronder het opsporen van doelen, en het binnen enkele seconden zenden van foto's. Het UFO-achtige voorwerpje kan een snelheid ontwikkelen van 110 km. per uur. DEN HAAG (GPD) - Koningin Beatrix begint vandaag met de eerste consultaties voor de benoeming van een (infor mateur. Verwacht wordt dat zij morgenavond iemand uit de PvdA zal vragen te onder zoeken op welke wijze zo snel mogelijk een kabinet tot stand kan komen. Traditiege trouw neemt de grootste par tij het voortouw bij de poging een kabinet te formeren Deze poging lijkt weinig kans van slagen te hebben, nu CDA-voorman Van Agt op nieuw duidelijk heeft ge maakt niet met de PvdA te willen samenwerken. Hij geeft de voorkeur aan een coalitie met de WD en (eventueel) D'66. WD-leider N ij pels voelt ook voor een dergelijke combinatie. Snel heid in de nieuwe Tweede Kamer. De komende forma tie moet volgens Van Agt snel leiden tot een kabinet. Daarbij zijn eensgezindheid en daadkrachtigheid belang rijker dan de breedte van de meerderheid van het kabinet in de Kamer. PvdA-lijsttrekker Den Uyl is het hier niet mee eens. Hij heeft al laten weten dat het nieuwe kabinet over een zo groot mogelijke meerderheid moet beschikken, zodat een combinatie van PvdA en CDA voor de hand ligt Op merkelijk is dat hij ook een coalitie met de WD niet uitsloot, en daarover serieus lijkt te willen praten. PvdA en WD hebben samen 83 ze tels in de nieuwe Kamer Koningin Beatrix wachtte van morgen nog met het consul teren van haar gebruikelijke adviseurs (de vice-voorzitter van de Raad van State, dc voorzitters van Eerste en Tweede Kamer en de fractie leiders) totdat de nieuwgeko- zen fracties in d. 'I wt ede K.i mer zich zouden hebben be raden. In de loop van de mid dag kwamen de fracties bij een. Naar verwachting zou de koningin aan het eind van de middag de eerste adviezen in winnen. Vermoedelijk ko men de voorzitters van de kleine fracties pas morgen aan de beurt Wallace weer in race voor gouverneur MONTGOMERY (DPA) - George Wallace die in de jaren '60 een overtuigend aanhanger was van de rassenscheiding, probeert voor de vierde maal gouverneur van de zuidelijke staat Alabama te worden. Bij een voorverkie- zing voor de Democratische kan didatuur kwam hij weliswaar ruimschoots als eerste uit de bus. maar hu haalde niet de vereiste meerderheid van 50 procent plus één. Op 28 september zal er daar om nog eens moeten worden ge stemd De 63-jarige Wallace is aan een rol stoel gekluisterd, sinds er tien jaar geleden een moordaanslag op hem werd gepleegd. In de ver kiezingscampagne heeft hu toe gegeven dat zun uveren voor ras senscheiding desfijds een fout was Hu kreeg ditmaal dan ook de steun van veel zwarten Amerikaanse overheid liet homofielen registreren WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse regering heeft ge durende tientallen jaren bu wijze van routine organisaties in de ga ten gehouden die yverden voor de rechten van homofielen en omvangruke hjsten met namen van homofielen bugehouden. Een woordvoerder van de FBI wil de geen rechtstreeks commen taar geven, maar zei dat de diehst omwille van de nationale veilig heid automatisch njksambtena- ren aangaf van wie was ontdekt dat zu homoseksueel waren De stukken, die in handen zun ge komen van het Bntse persbu- raau Reuter, onderstri p, n <i. angst van Amerikaanse inlichtin gendiensten dat men met homo fielen een risico zou lopen wat de nationale veiligheid betreft Een woordvoerder van de CIA ver klaarde dat Sowjetrussische agenten van de inlichtingen dienst de gewoonte hebben ho mobars te bezoeken om er kandi daten voor spionage uit te zoe ken. LISSE - Het zaalvoetbalpu- bliek dat gisteravond de nieuwe Sporthal van de FC Lisse had verkozen boven de verkiezingsuitslagen op tv keerde voldaan terug naar huis. De Engel en De Tegel- handel hielden elkaar op 4-4 na een sportieve en een van beide partijen goed gespeel de wedstrijd. Debutant Van der Plas behaalde in Den Haag in een doelpuntrijke wedstrijd een 9—7 zege op Silva Boys De Engel - De Tegelhandel 4-4 Een bijzonder aantrekkelijke wedstrijd waarbij de punten terecht verdeeld werden. De Leidse ploeg was met ge mengde gevoelens naar Lisse Zege Polen en Roemenië KUOPIO - In Kuopio heeft Polen gisteravond met 3-2 ge wonnen van gastheer Fin land. Bij de rust leidden de Polen reeds met 2-0. De wed strijd werd gespeeld voor groep 2 van de voorronde in het toernooi om het Europese kampioenschap. Voor Polen waren Smolarek (strafschop), Dziekanowski en Kupcewicz de doelpuntenmakers. Pas in de slotfase kwam Finland sterk terug door treffers van Valvee en Kousa. De ontmoe ting werd bijgewoond door 3526 toeschouwers. In Boekarest won Roemenië zijn eerste wedstrijd in groep 5 tegen Zweden met 2-0 Hal verwege was de stand 1-0. doek15 getrokken omdat door de ve le blessures amper een ploeg op de been kon worden ge bracht. Achteraf viel alles mee en werd een verdiend punt in de wacht gesleept. In het begin van de wedstrijd zag het daar zeker niet naar uit. Al na zes minuten had de ploeg uit Lisse een 2-0 voor sprong via Theo Godyla en Frans van der Laan. Vier mi nuten voor het rustsignaal van de uitstekende scheids rechter Oorthuys kwam de ommekeer. John van der We tering bracht de stand op 2-1. Nadat doelman Bart de Bruin nog een drietal Leidse schoten onschadelijk had ge maakt. zorgde Ronald van der Pot toch voor de gelijk maker. De Leidenaars druk ten door. Na een fout van de Lisser doelman verzilverde Wim Oppelaar de toegekende strafschop: 2—3. Toch kwam De Engel terug, weer door Frans van der Laan die met twee treffers voor 4-3 zorgde. De Tegel- handel speelde de laatste mi nuten een alles of niets spel letje. Even leek dit verstoord te worden door het wegzen den van Gijs Collé. Toen de Leidse ploeg die straftijd on geschonden doorkwam schoot André Pracht de ver diende gelijkmaker achter doelman De Bruin. Silva Boys - Van der Plas 7-9 Ook nu waren de Katwijkcrs erg productief. Negenmaal wisten de pupillen van Floor Schaap het Haagse doel te vinden. Jan Hogewomng (3x). Mart van der Plas (2x). Huug Aandewiel (2x), Peter Hogewomng en Adne Pluymgraaf komen op de topscorerslijst. Alleen verde digend lieten de Katwijkers nogal eens wat steekjes val len. Aanval honkbalteam komt tekort VELSEN GPD) - Sinds juli hebben de spelers van Telstar nog steeds geen geld van de stichting ontvangen. De oorzaak hiervan ligt in het feit dat door de zienswijze van CRM-minister Hans de Boer met be trekking tot de bordenreclame in de stadions een bodem-uitkering van de NOS ten bedrage van 54.000 gulden die voor 14 augustus w as toegezegd op de lange baan is gesehoven. Op 22 september wordt wederom over deze financiële aangelegenheid gesproken. Trainer Joop Brand, naar zijn zeggen geconfronteerd met een spelers groep die nu zo langzamerhand wel eens inkomen wil zien, acht het steeds moeilijker worden het team telkens optimaal te motiveren. Hij vervolgt: ...Maandagavond is de spelers duidelijk gemaakt dat ze nog geduld moeten hebben. Jawel, maar dat mag niet te lang meer duren". Telstar-voorzitter Jos de Waard betreurt de uitspraken van Brand, al lereerst al „omdat die niets van de problemen oplossen". We zijn op andere fronten druk bezig onze verplichtingen aan de spe lers zo spoedig mogelijk na te komen, zeker in de loop van de volgen de weck". SEOEL Het Nederlands honk balteam is er dinsdag tegen Italië in geslaagd een forse achterstand goed te maken Gisteren tegen Australië lukte dat met Neder land verloor zyn vierde wedstnjd tijdens het wereldkampioen schap in Seoel met 2-6, na in de tweede inning reeds een beslis sende achterstand van 0-5 te hebben opgelopen Vijf punten in één slagbeurt waren er dan nog wel niet zoveel als één dag eerder tegen Italië (acht in de derde inning), maar desondanks was het een zeer pijnlijke Mak zo vroeg in de wedstrijd Evenals in de duels tegen Zuid Korea en Italië bleek de startende werper over onvoldoende controle te be schikken. Haitzc de Vries kwam de eerste slagbcurt van de Australiërs met de hulp van zun veld nog goed door, maar kon het in de tweede inning niet meer bolwerken Een dnehonker van Tony Thompson was de start van een sene van zes honkslagen, die goed was voor vijf punten VoorH dc Vries betekende dat het einde van zun eerste optreden in de nationale ploeg in het buiten land Hoofdcoach Jim Stoeckel zond Bart Volkeruk als vervan ger naar de heuvel. Dc 25 jange Hagenaar was de enige Neder landse werper, die het als starter tot nu toe in het toernooi goed deed. Ook als relief-pitcher deed Volke ruk het goed Hu maakte de zwakke tweede inning snel af en stond Australië in de volgende vier beurten slechts ëën run toe Verdedigend zat het derhalve goed in elkaar, maar de aanval het het goeddeels afweten Eddie Tromp eindigde op twee uit twee, Sid ney Hickinson op dne uit vier en Charles Urbanus, tot en met de vierde speeldag de beste slag man van het toernooi (D 692). was in twee van zun vier beurten suc cesvol. maar dc hele produktie was onvoldoende om zoveel pun ten te scoren, dat er enige span ning in de wedstrijd kon komen Hickinson werd in de vierde in ning binnengeslagen door Tromp, die dat later ook bu Ur banus deed, maar meer stond dc uitstekende pitcher Greg Elk son. die de wedstnjd begon met dne keer dne slag. niet toe Vandaag hebben alle ploegen een rustdag Morgen gaat Nederland verder met de wedstnjd tegen de Verenigd» |M Uitslagen Zuid Korea-Taiwan 4-0. Ja pan-Dominicaanse Republiek 6-3, verenigde Staten - Panama 7-6. Cana da- Italië 10-6. Australië-Nederland 6-2 Stand 1 Zuid Korea 3 overwinningen, 1 nederlaag 2 Japan 3-1 3 Canada 3-2 4 Verenigde Staten 3-2 5 Taiwan 2-2 6 Nederland 2-2 7 Italië 2-3 8 Panama 1-2 9 Dominicaanse Repu- MÉM 10 Australië 1-3

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19