"Ferner kwam me direct na de race bedanken EEIBEHJ: nm BEIOHIHE (Ml Het Motorhuis Relletje rond tegenvallende Ria Stalman A-^CVy'.<. 'r« .rv. t-j 'itei >47 Druppers valt buiten prijzen, maar: Medaille-verdeling van EK in Athene DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1982 ATHENE (GPD) - Woedend zocht KNAU-penningmeester Turk in het Olympisch Stadion van Athene naar de man die verant woordelijk is voor het toezicht op het tenue dat de Nederlandse atleten op de baan dragen. Hij had namelijk geconstateerd dat discuswerpster Ria Stalman in de discusring was verschenen in kledij van een andere sponsor dan die waarmee de KNAU vorig jaar een contract aanging. Een 'zonde' waarop officieel zelfs diskwalificatie kan staan, al is het tekenend dat een KNAU-offi- cial daarvoor blijkbaar meer oog heeft dan voor Stalman's presta ties, die overigens erg tegenvie len. Wanneer de zaterdag voor studie en training naar Amerika terug kerende Haagse zo'n vijf meter minder ver zou hebben gewor pen dan haar nationale record van 66,58 meter, had ze in elk ge val zes keer kunnen werpen en niet drie keer zoals weggelegd is voor degenen die de beste acht niet halen. Nu werd ze met 58.48 meter twaalf de, ver achter de Bulgaarse Christova, die met 68,34 meter eerste werd voor haar kandleno- te en wereldrecordhoudster Pet- kova (67,94) en de Russing Savin- kova (67,82). Niet alleen Ria Stalman zal met ge mengde gevoelens aan dit toer nooi terugdenken, maar ook die KNAU-officials. De officiële KNAU-sponsor verraste de atle- tiekunie onlans al met een pro testbrief, omdat dezelfde Haagse atlete bij de interland in Bir mingham met afwijkende spon- sorkleding op het erepodium verscheen. Daarbij kwam dat de eerste man van de KNAU-spon sor, Henny Warmenhoven, giste ren in het hotel waar de Neder landers verblijven achtereenvol gens Druppers, Kormeling, Beurskens en Van Stiphout in de outfit van de concurrent aantrof. „En ook dat mag niet, want in het contract staat dat de atleten tijdens, voor en na de wedstrijd in ons tenue moeten lopen". Sport wm y r V T 1L. ATHENE (GPD) - „Ik denk niet dat Coe het leuk heeft gevonden, dat ik met nog 200 meter te gaan de sprint heb ingezet. Het was mijn enige kans. Coe werd er blijkbaar door verrast, en de man met de vorm-van-de- dag, de Westduitser Ferner, profiteerde ervan. Hij bedankte me onmid dellijk na afloop. Nee, van Coe heb ik na de race niets meer gezien. Hij was meteen verdwenen". Zo reageerde gisteravond Rob Druppers na die zo sensationeel verlopen 800-meter-finale, waar in hij zelf vijfde (1.47,06) werd. Sensationeel, vooral omdat de man die nu al voor het vierde jaar wereldrecordhouder op dit num mer is, de Britse 'goudhaan' Coe, voor de derde achtereenvolgen- Geen record, maar wel een sensatie van de eerste orde in beeld. Hans Peter Ferner klopt Sebastian Coe (r), wiens gezichtsuitdrukking boekde- de maal faalde op het moment dat het er echt op aan kwam. In '78 bij de EK van Praag was het verlies van de toen erg jonge Bnt tegen de Oostduitser Bever nog niet zo schokkend, maar in Mos kou ging het op 'zijn' nummer weer mis, want Ovett won die af stand speels. Gisteravond leek Coe. in de tweede ronde althans, de race naar zijn hand te zetten. Tot die alles-of- niets aanval van Rob Druppers kwam. De opzet mislukte, maar wat Coe altijd kon, versnellen als dat nodig is, ging nu niet. In Athene werd duidelijk dat ook Coe met ongestraft kan kampen met blessureperikelen. Duidelijk ATHENE - Een voetblessure is tienkamper Robert de Wit giste ren fataal geworden. Na het eer ste nummer van de tweede dag, de 110 meter horden, kon de Ne derlander niet verder meer als gevolg van zijn kwetsuur. Dat kwam voor hem hard aan. Vooral omdat hij op de laatste twee nummers van de eerste dag de opgaande lijn te pakken had gekregen en gisteren rond zijn recordscore van 7800 pnt had moeten kunnen eindigen. ATHENE (GPD) - Wat dit seizoen vooral van de Amerikanen was ver wacht tijdens hun lucratieve bezoekjes aan Europa, daarvoor zorgden gisteravond in Athene de bij de EK zonder geldelijke beloning meedraai ende Europese atletiektop. Drie wereldrecords en één Europees record was de indrukwekkende oogst die de Europese atletiekelite binnenhaal de. Uiteraard mede dank zij de in Athene zo opvallende inbreng van de zijde van de DDR in de persoon van 400-meterloopster Marika Koch (48,15 seconden). Maar gisteren liet ook West-Eu ropa zich zien. West-Duitsland zelfs met een wereldrecord van hoogspringster Ulrike Meyfarth (2,02 meter) en een Europees re cord voor 400-meterhordenloper Harald Schmid (47,48 seconden). En ook Engeland, dat de West duitsers en daarmee de twee me ter lange en 100 kilo zware Hingsen, via Daley Thompson het tienkamprecord ontnam (8744 punten). Een schoonheidsprijs kent de EK- organisatie niet, of een prijs voor de beste atleet van de avond. De jury zou ook voor een onmogelij ke opgave komen te staan bij die overgelijkbare prstaties, al zou de Oostduitse Marita Koch waar schijnlijk het hoogst scoren. Nog maar acht jaar geleden liep de Poolse Irena Szewinska als eer ste vrouw de 400 meter binnen de 50 seconden: 49,9 seconden, zij het handgeklokt. Vier jaar te rug dook Marita Koch als eerste vrouw ter wereld al onder de 49 seconden en gisteren toonde de zelfde 25-jarige Oostduitse stu dente medicijnen met een fabel achtig wereldrecord van 48,15 (was 48,60 seconden) aan dat zelfs de 47-secondengrens bij de dames niet onbereikbaar is. Handgeklokt zou er namelijk 48 'rond' uitgerold zijn. Het was al de zesde achtereenvol gende keer dat Koch het record op die ene baanronde scherper stelde. Dit keer had ze daarvoor het rechtstreekse duel met de ge spierde Tsjechische Jarmilla ADVERTENTIE Kratochvilova gekozen, die haar vorig jaar bij de strijd om de we reldbeker had geklopt, door in Rome met 48,61 seconden maar 0,01 seconde van Koch's wereld record verwijderd te blijven. „Toen had ik een jaar met blessu res. Nu heeft Kratochvilova te genslag gehad", aldus de Euro pese kampioene van '78 en olym pisch kampioene van Moskou. Voor nog twee olympische kam pioenen was er gisteravond een wereldrecord. Een voor een olympisch kampioen van '80, tienkamper Thompson, en een voor een kampioene van precies tien jaar geleden, de toen 16- en nu 26-jarige Ulrike Meyfarth. Vooral die laatste prestatie was te gen die achtergrond een opmer kelijke, al was de 1,88 meter lan ge sportstudente in Athene wel favoriet. De Westduitse, die al haar vierde outdoor-EK be streek, won begin dit jaar de EK- indoortitel met de indoor-we- reldrecordhoogte van 1,99 meter (even later sprong de Ameri kaanse Colleen Rienstra van Ne derlandse afkomst 2 meter) en nog meer indruk maakte Mey farth toen zij in juli van dit jaar als derde vrouw ter wereld (na Rosemarie Ackermann en de nu onttroonde wereldrecordhoud ster Sara Simeoni) outdoor 2 me ter overbrugde. In Athene maakte ze waar wat ze bij de EK-indoor na die 1,99 me ter zei: „Buiten moet ik twee me ter en iets meer kunnen sprin gen". Dat iets meer was 2 centi meter, waarmee de in Athene weer na een lange pauze terugge keerde olympisch kampioene van Moskou, Sara Simeoni, haar wereldrecord in Westduitse han den zag overgaan. Daarnaast was er voor de Westduitsers de niet onverwachte gouden plak voor 400-meterhordenloper Harald Ulrike Meyfahrt 'klimt' ruggelings over 2.02 meter: een nieuwe wereldrecord. Schmid, die het verwijt had ge kregen nogal erg veel wedstrij den (ook 800-meters) te hebben gelopen. Schmid, een collega van Ulrike Meyfarth zette de cri tici voor schut met de prolonga tie van zijn Europese titel van Praag in een nieuwe Europese recordtijd van 47,48 seconden (was 47,85). Het was allemaal meer dan vol doende voor de Westduitsers om de bittere pil die de Engelse tien- kamper Daley Thompson hun bezorgde te kunnen doorslikken. Ook, of misschien wel juist op de tienkamp, is duidelijk dat de grens van het menselijk kunnen nog lang niet is bereikt. De 24-jarige Britse olympisch kam pioen van Moskou had dit jaar al eerder een wereldtopper ge scoord (8707 punten), maar nog geen maand geleden ontnam de Westduitser Jurgen Hingsen hem dat record met 8723 punten. Na de eerste dag lag Thompson achter op dat laatste wereldre cordtotaal, maar gisteren sloeg hij keihard toe. Met de discus, de speer, op het polshoog en op de 1500 meter scoorde hij beter ten opzichte van zijn record van be gin van dit jaar. Over het slot nummer, de 1500 meter, mocht hij 4.26,5 doen om Hingsen net te onttronen Via een snelle laatste ronde perste hij er zelfs 4.23.79 uit Hingsen. die na zijn wereld record nogal bezig werd gehou den met interviews en het ope nen van zaken, ziet zich nu voor de opgave gesteld 8744 punten te scoren om Thompson weer te onttronen. werd ook. waarom hij eerdertot tweemaal toe, de Cubaan Juanto- rena ontliep. Het was zoals de jonge debutant Druppers zei. „In zo'n finale is de vorm-van-de-dag beslissend. Op een andere dag was Ferner mis schien wel laatste geworden". Hans Peter Ferner werd dus de on verwachte overwinnaar. De al 26- jange Westduitser, die een spe cialist is op het gebied van een lange eindspnnt - vandaar het bedankje voor Druppers - kwam ineens uit de schaduw van bij voorbeeld landgenoot Willy Wul- beck, nu achtste in de finale. Tydens de Westduitse kampioen schappen was er voor hem altijd alleen maar zilver of brons, al leen indoor pakte hij een paar keer goud. Toch was het deze student die dit seizoen in Dur ham, tijdens het duel Amenka- West-Duitsland, de Amerikaanse top al onaangenaam verraste Ferner. een toch vrij onbekende Europese kampioen in 1.46.33. zoals de Fin Haerkoenen (1.46.90) dankzij slim sluipwerk binnen door een verrassende bronzen- medaillewinnaar werd. Ook al een 26-jarige, zoals Coe (1.46,68) ook een midden-twintiger is. „En daar heb je nu toch het ver schil met mijn 20 jaren. Nee. ik geloof niet dat ik tydens de race echt een grote fout heb gemaakt. Door een actie van Wulbeck kwam ik even laatste te liggen en later werd ik nog een keer inge sloten, maar ik ben er toch uitge komen. Dat heeft inderdaad erg veel kracht gekost, want ik moest ver buitenom", aldus Rob Druppers, die ook nog eens te maken kreeg met tempowisse lingen, al zorgde hij dan zelf voor die laatste beslissende". „Ten koste van alles wilde ik voor in komen tijdens de race. Dat is slopend. Ik vind dat je altyd aan vallend moet lopen, want anders bereik je niets. Maar vergeet niet dat ik voor het eerst v\jf dagen alleen met atletiek bezig ben ge weest. Dat blijft zo tot donder dagavond. want ik help Arno Kormeling tijdens de voorberei ding op de 1500 meter van don derdag Daarna pas laat ik de teu gels vieren". Al met al een heel nieuwe wereld dus voor Rob Druppers. die toch niet ontkwam aan de druk die de buitenwereld op hem legde. „Met opzet heb ik al die dagen geen contact met Nederland ge had. Maar je hoort toch wat er ge schreven wordt. Ja. ik heb ook gehoord van Duitse wedden schappen waarbij ik als winnaar werd getipt". „Ik was werkelyk heel erg nerveus dit keer Ik ben niet zo nuchter als ik lijk. Het is voor een deel een pose waarmee ik mijn nervo siteit afreageer Zelfs Coe was ui terst zenuwachtig. Ik geloof dat hij voor de wedstrijd wel dne keer zijn trui heeft aan- en uitge trokken". „Ik zie dit toernooi vooral als een stap naar Los Angeles", aldus de jonge Utrechtse atleet, van wie bondstrainer Haico Scharn gis teravond zei .Je ziet dat Rob nog net dat kleine beetje extra mist dat je door ervaring krygt, zoals je trouwens ook hebt ge zien hoe dicht alles by elkaar zit. En wij hadden er nu een talent bij zitten", aldus een tevreden Scharn, die acht jaar geleden, bij de EK in Rome. zelf zo'n. zij het toen veel ouder talent was op de 1500 meter en net het brons mis te. „Rob heeft enorm veel indruk ge maakt. Vooral bu de televisiekij kers. Dat moet straks gevolgen hebben, in de vorm van een toe loop van jongens en meisjes die willen gaan lopen. En daarvan moeten we het toch hebben", vindt de Arnhemse bondscoach. De 800 m. voor dames leverde een zege op voor Olga Minageva, in 1.55,41, die de Sowjet Unie de eerste gouden plak bezorgde Haar landgenote Vesselkova werd tweede (1.55,96(. de West duitse Khnge derde: 1.57,22. Het Motorhuis Leiden zoekt gebruikte auto's van alle merken voor een grote occasionshow. Om deze auto's bij elkaar te krij gen, zullen we de komende weken nog flink moeten inruilen. Wie slim is laat dusnü zijn auto vrijblijvend bij Het Motorhuis taxeren. We hebben hem nodig en we betalen er zonder blikken of blozen de hoogste inruilprijs voor. Dan kunt u bovendien vast wennen aan de ongeëvenaard hoge inruilprijs die u straks als Opel-bezitter heel gewoon gaat vinden! Vondellaan 80. Leiden. Tel 071-769313. Het Motorhuis laat Leiden rijden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15