Israël vervroegd naar de stembus It's all British in the Casino! Reagan verzacht straf voor ontduiken boycot ,Helsinki-groep heft zichzelf op Bezetters krijgen geen vrije aftocht n -c Europese bedrijven negeren verbod VS Syrische raketbasis gebombardeerd Poolse regering maakt ruimte voor vakbond Massamoord in El Salvador Casino Scheveningen Politici heulen met mafia ZOALS 't Ruige katoen: broek 80.- DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1982 Buitenland WASHINGTON (UPI) - President Reagan heeft de straf die hij aan het bedrijf Dresser France heeft opgelegd, omdat deze Franse dochteronderneming van Dres ser industries in Dalles tegen zijn uitdrukkelijk verbod in turbines aan de Sowjet-Unie heeft gele verd, enigszins verzacht. Het is Amerikaanse bedrijven nu niet meer volledig verboden za ken te doen met Dresser France. Alleen materiaal dat met de win ning van olie en gas te maken heeft, mag niet aan de Franse on derneming geleverd worden. Dresser France maakt bij de pro- duktie van de turbines, die over enige jaren gas uit de Sowjet- Unie naar West-Europa moeten gaan pompen, gebruik van Ame rikaanse technologie. De verzachting van de maatregel tegen Dresser France biedt haar Amerikaanse moedermaatschap pij nauwelijks voordeel. Dresser Industries maakt hoofdzakelijk materiaal dat voor de winning van olie en gas wordt gebruikt. Het wordt ook gewoonlijk vanuit de Verenigde Staten aan het Franse bedrijf geleverd. Het Brit se bedrijf John Brown, dat ver moedelijk deze week op een soortgelijke straf van Reagan mag rekenen omdat het even eens turbines aan de Sowjet- Unie levert, zal wel baat hebben bij de verzachting, omdat het in een veel grotere verscheidenheid van apparatuur handelt. De straf van Dresser France is nu gelijk aan de maatregel die Rea gan tegen Nuovo Pignone in Ita lië heeft genomen. Ook dat be drijf heeft zich niets van Reagans exportverbod aangetrokken, en eind vorige week de eerste door de Sowjet-Unie bestelde turbi nes verscheept. Het Westduitse bedrijf AEG-Kanis heeft deze week laten weten dat het Russi sche bestellingen normaal zal uitvoeren, zodat mag worden verwacht dat deze dochteronder neming van AEG-Telefunken zich ook het ongenoegen van Reagan op de hals zal halen. Alle Europese fabrieken die turbi nes voor de gasleiding vanuit Si berië naar West-Europa maken hadden de Russische bestellin gen al binnen voordat in decem ber van het afgelopen jaar de oor logstoestand in Polen werd uit geroepen Dat was de directe aanleiding voor Reagan om eco nomische maatregelen tegen de Sowjet-Unie te nemen. Met zijn verbod aan de Europese bedrij ven om de trubines af te leveren dwingt Reagan de bedrijven con tractbreuk te plegen. Bijna alle leden gearresteerd KOPENHAGEN MOSKOU CDPAI - De "Helsinki-groep" in Mos kou. die al zes jaar lang de aan dacht vestigde op schendingen van de mensenrechten in de Sowjet-Unie, heeft zichzelf opge heven. De groep had door arres- JERUZALEM (GPD/Reuter/UPI/AFP)- Premier Begin heeft in de Knesset voorgesteld het volgend jaar nieuwe vervroegde verkiezingen te houden. Aangezien zeer waar schijnlijk de oppositie daarmee akkoord gaat, zal dat een verkiezingsstrijd worden met het vredesplan van president Reagan als inzet. De Israëlische regering heeft dit radicaal van de hand gewezen, terwijl de oppositie het beschouwt als basis voor onderhandelingen. De Israëlische minister van de fensie Sharon tijdens het debat in de Knesset over de invasie van Li banon. Het houden van nieuwe verkiezin gen in Israël is een verrassende zet, want er is geen directe aan leiding toe. Premier Begin heeft de afgelopen weken de basis van zijn regering uitgebreid door een tweetal kleine rechtse partijen aan zijn regering toe te voegen, waardoor hij over een vrij com fortabele meerderheid in het par lement beschikt. Het houden van vervroegde ver kiezingen is echter een buitenge woon slimme manoeuvre van Begin, bedoeld om tijd te winnen in het internationale spel. Het be tekent namelijk dat Amerika moet wachten op de verkiezings uitslag in Israël met het uitvoe ren van de vredesplannen, waar de Israëlische regering zich zo te gen verzet. De ervaring in het Midden-Oosten leert dat de tijds factor van groot belang is. Als Begin er inderdaad in slaagt het tempo van een vredesoffensief te vertragen, dan heeft hij een be langrijke slag gewonnen. Goedgekeurd Het Israëlische parlement heeft gisteren het beleid van de rege- WARSCHAU (UPI/AP) - Waar schijnlijk zal het Poolse parle ment nog deze herfst een nieuwe vakbondswet aannemen, aldus Jozef Czyrek, secretaris van het centrale partijcomité. Daarmee zal een juridisch kader worden geschapen voor de wedergeboor- LIMA/SAN SALVADOR (AP) - Een commandant van de Salva doraanse burgerwacht heeft be richten van vluchtelingen beves tigd dat het Salvadoraanse rege ringsleger tijdens een recente ac tie tegen verzetsstrijders honder den ongewapende burgers heeft gedood. Drie boerenvrouwen die uit het ge bied waren gevlucht vertelden afgelopen maandag op een pers conferentie, die was belegd door de Salvadoraanse commissie voor de mensenrechten, dat de soldaten in de provincie San Vin- cente ongeveer 300 mensen had den gedood. De junta heeft de beschuldiging ontkend, maar de burgerwacht- commandant, die anoniem wilde blijven, zei dat de regeringstroe pen ongeveer 400 mensen heb ben gedood. Onder de doden be vonden zich enkele bewapende guerrillastrijders, maar het me rendeel van de slachtoffers be stond uit ongewapende burgers, aldus de zegsman. Hij heeft onder meer gezien hoe de soldaten zestig oude vrouwen neermaaiden, die hun toevlucht in een huis hadden gezocht. Volgens de vrouwen op de bijeen komst waren de meeste slachtof fers ouden van dagen, vrouwen en kinderen die het verzet steun den. Ze voegden eraan toe dat er geen gewapende guerrillastrij ders in het gebied waren toen het leger in de aanval ging. Peru Het Peruviaanse leger zal recht streeks worden betrokken bij de strijd van de regering tegen de communistische guerrilla op het platteland. Dat heeft minister van binnenlandse zaken gene raal José Gagliardi gisteren be kend gemaakt. Het zal de eerste keer zijn dat het leger de politie direct zal assiste ren tegen de guerrilla. te van de vakbeweging, aldus Czyrek, die zei te hopen dat dit, samen met de reactivering van het arbeiderszelfbestuur, gunstig zal zijn voor de toestand in de be drijven. Czyrek betreurde het dat een deel van de jeugd "geloof hecht aan de vijandelijke propaganda dat de communistische partij geen overleg wenst". Volgens hem wil de meerderheid van de bevol king en de arbeidersklasse rust. "Over het algemeen volgt ook de rooms-katholieke kerk een der gelijk beleid", aldus Czyrek. Intussen veroordeelde het rege ringsblad 'Rzeczpospolita' woensdag het optreden van bis schop Ignacy Tokarczuk van Przemysl, die afgelopen zondag in een preek tot 300.000 boeren in Czestochowa felle kritiek heeft geoefend op de staat van beleg. Het blad schreef dat de bisschop denkbeelden verkondigde waar door "haat wordt gekweekt tus sen de Polen onderling". Het knoopte daaraan de waarschu wing dat geestelijken zich niet met de politiek moeten inlaten en geen politieke uitspraken meoten doen in hun preken. "Wil de kerk dezelfde fout maken als Solidariteit door de rol van een politieke oppositiepartij te spe len?", zo vroeg het blad zich af. ring-Begin inzake de invasie in Libanon goedgekeurd. Een mo tie van de oppositie waarin de aanvallen op Beiroet werden ver oordeeld werd afgekeurd. Israë lische ministers herhaalden tij dens het debat hun afwijzing van het vredesinitiatief voor het Mid den-Oosten van president Rea gan. Ze waarschuwden de Ame rikaanse regering Israël niet te dwingen de voorstellen te aan vaarden. Buiten het parlements gebouw demonstreerden onge veer 1500 aanhangers van de be weging 'Vrede nu'. Zij riepen op tot het sluiten van vrede met de Palestij nen. Intussen heeft Israël al meteen te kennen gegeven dat het de twee de ronde in Libanon, het terug trekken van alle vreemde troe pen, even hard gaat spelen als de eerste. De Israëlische lucht macht bombardeerde gisteren Syrische SAM 9-luchtdoelraket- ten, die volgens een bekendma king van premier Begin zelf in strijd met het bestand naar Liba non waren gebracht. Een woord voerder van de Amerikaanse re gering riep kort daarna op tot- „uiterste terughoudendheid" door alle partijen in het Midden- Oosten. „Dit illustreert eens te meer dat alle vreemde troepen uit Libanon moeten worden te ruggetrokken", aldus de woord voerder. Habib Op de stoep van het Witte Huis ver klaarde president Reagan later dat vanaf morgen de Amerikaan se mariniers als eersten van de internationale politiemacht uit Libanon zullen worden terugge trokken. Samen met Italianen en Fransen hadden zij tot taak de af tocht van de PLO uit Beiroet te begeleiden. Verder zei Reagan dat hij een van de hoge ambtena ren van zijn ministerie van bui tenlandse zaken naar het Mid den-Oosten zal sturen om de on derhandelingen van Philip Ha- bib voort te zetten. Habib zal wel aanwezig zijn bij de inauguratie op 24 september van de Libanese president Gemayel. Waarschijnlijk niet toevallig vond het Israëlische bombardement op de SAM 9-batterijen plaats op de dag dat de Syrische president Assad de Arabische top in Fez heeft voorgesteld het mandaat van de uit 30.000 man Syrische troepen bestaande Arabische vredesmacht in Libanon te beëindigen. Gaat de Liga hier mee akkoord, dan kan Syrië zijn troepen terugtrekken zonder ge zichtsverlies tegenover Israël. Egypte heeft zijn handelsbetrek kingen met Israël voorlopig ver broken. Het bezoek van een Egyptische delegatie aan Israël om gezamenlijk economisch overleg te plegen is afgezegd. ADVERTENTIE Als je binnenkomt stralen de Laura Ashley stoffen je al tegemoet (aren't they simply wonderful? en s middags serveert het café 'Afternoon Tea' met Twinings beste melange en diverse soorten Engelse cake en voor de rest is het natuurlijk Roulette en Black Jack from two-to-two as usual. Van 3 t/m 12 september. Legitimatie en korrekte kleding graag. Zoon Dalla Chiesa: ROME (AP) - De zoon van de vermoorde generaal Dalla Chiesa heeft gisteren een po litieke storm ontketend. In het linkse dagblad 'La Repu- blica' beschuldigde hij de christen-democraten op Sici lië ervan samen te werken met de mafia. Vorige week vrijdag werd Dalla Chiesa onder spervuur geno men, terwijl hij met zijn echt genote in zijn auto zat. De au toriteiten noemden de aan slag "een klassieke mafia- hinderlaag". Er zijn echter geen arrestaties verricht na de moord op Dala Chiesa, die niet lang daarvoor tot prefect van Palermo op Scilië was benoemd. Twee tot nu toe on bekende groeperingen heb ben de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist, maar de politie neemt de aan giften niet serieus. Volgens Fernando Dalla Chiesa had zijn vader zich te veel met de "zaken" van de mafia bemoeit. "Het is belangrijk dat de mensen die deze moord op hun geweten heb ben worden opgespoord. Naar mijn overtuiging moe ten de daders worden ge zocht in de kringen van de christen-democraten", aldus de zoon van de vermoorde veiligheids-commandant. Volgens Fernando Dalla Chiesa is zijn vader koelbloedig gee- xecuteerd omdat hij te vaak voor zijn principes uitkwam. De uitspraken van Fernando hebben een politieke tijdbom op scherp gesteld. Met name de machtige communistische partij ziet in deze zaak het be wijs dat de christen-democra ten in Zuid-Italië gemene zaak maken met de mafia. Vooraanstaande christende mocraten hebben daarente gen verontwaardigd gerea geerd op de uitlatingen van Dalla Chiesa jr. Dalla Chiesa zei dat zijn vader bewust had afgezien van de hulp van "een aantal voor aanstaande Sicilianen" en al les op alles had gezet om met speciale volmachten het ter rorisme te bestrijden. BERN (DPA/Reuter/UPI/AFP) - De Zwitserse regering heeft het commando dat de Poolse ambas sade in Bern gezet een vnje af tocht geweigerd. Het commando had daarom gevraagd. Volgens de woordvoerder van het Zwit serse crisisteam, Ulrich Ubacher, is het in "een rechtsstaat" onmo gelijk dat wordt toegezegd dat geen straf zal worden gegeven. De Zwiterse regering blijft eisen dat de gijzelaars onmiddellijk en onvoorwaardelijk worden vrijge laten en dat het commando zich overgeeft. Gisteravond is vanuit het zolder raam een diplomaat ontsnapt, die zich sinds de bezetting ver borgen had weten te houden Het is de Poolse diplomaat Jozef Ma- tusiak, wiens vrouw al eerder door de gijzelaars is vrijgelaten. Het echtpaar bewoont een appar tement op de hoogste verdieping van het ambassadegebouw. Aan genomen wordt dat nu nog vijf personen door het Poolse com mando in gijzeling worden ge houden. Tot nu toe zijn 8 mensen vrijgela ten. Onder de vrijgelaten gegij zelden waren zes vrouwen, van wie er een zwanger was. Ze wa ren alle echtgenoten van ambas sadefunctionarissen. Voorts mochten een man, die aan hoge bloeddruk leed. en een jonge Poolse student de ambassade verlaten De student was op de ambassade voor de verlenging van zijn visum toen het gebouw afgelopen maandag werd bezet. Dinsdagnacht ontdekte het com mando in de ambassade de Pool se militaire attaché, kolonel Zyg- munt Drobuszewski Hij had zich verborgen weten te houden in een kamer. De Zwitserse vice-kanselier Casa nova bevestigde dat het com mando bestaat uit vier man. Het was 'If Strata keer dat de Zwiter se autoriteiten een exact cijfer gaven over de grootte van de groep bezetters. In Warschau werd bekendgemaakt dat door de Zwiterse autoriteiten is mee gedeeld dat de groep de beschik king heeft over gasmaskers en zware wapens, met inbegrip van anti-tankwapens. De identiteit van het commando is nog steeds het onderwerp van veel speculaties. "Kolonel Wy- socki". de leider van de groep, heeft al te kennen gegeven dat hij mets te maken heeft met de verboden Poolse vakbond Soli- taties nog maar dne leden. Dit heeft Jelena Bonner, de vrouw van de m ballingschap levende Nobelprijs winnaar Andrej Sa- charov. gisteren in Moskou mee gedeeld. Maandag werd tegen eén van de weinige leden die nog vrij waren, de 75-jarige dissidente advocate Sofia Kallistratova. een aan klacht ingediend wegens haar activiteit voor de groep. "Onder die omstandigheden kan de or ganisatie de taken die zij op zich had genomen, niet uitvoeren en ziet zij zich, onder de druk van de overheid, genoodzaakt, haar werk te staken", aldus mevrouw Bonner. De in mei 1976 in Moskou opge richte groep heeft 194 documen ten samengesteld over schendin gen van de mensenrechten, die volgens de groep in de Sowjet- Unie zijn gepleegd en in strijd worden geacht met de slotakte van Helsinki. Sedert de oprichting van de groep zijn haar leden wreed vervolgd. Op het ogenblik zitten 16 leden van de groep van Moskou in de gevangenis of in een kamp", al dus mevrouw Bonner. Het internationale Sacharov-comi- té heeft laten weten dat de orga nisatie haar activiteiten gewoon zal voortzetten, ondanks het feit dat de "Helsinki-groep" in de Sowjet-Unie zichzelf heeft opge heven. Het Sacharov-comité werkt op dit moment aan de voorbereiding van een in Bonn te houden hoor zitting over het tewerkstellen van politieke en religieuze ge vangenen aan de aardgaspij plei- ding van Siberie naar West-Euro pa ADVERTENTIE De Poolse diplomaat Jozef Matusiak houdt voor een zolderraam van de bezette Poolse ambassade tn Bern een papier omhoog. Even later zou Ma tusiak. die zich voor de bezetters verborgen wist te houden, uit het gebouw te ontsnappen. Nog vijf gegijzelden in ambassade dariteit, zoals het Poolse bewind meent. De Zwiterse regering heeft giste ren een aanbod van de Poolse au toriteiten om een speciale een heid naar Bern te sturen van de hand gewezen. De anti-terreur- eenheid zou assistentie hebben moeten verlenen bij de beëindi ging van de bezetting van de Poolse ambassade. De telefonische onderhandelingen (in het Duits en het Pools) tussen de Zwiterse autoriteiten en de bezetters gaan gewoon door. Het gaat er volgens de Zwitsers hard aan toe bij de onderhande lingen. Bovendien hebben de bezetters het ultimatum voor de inwilli ging van hun eisen met 48 uur verlengd tot morgen 10.00 uur Nederlandse tijd. De bezetters dreigen de ambassa de, zichzelf en de gijzelaars op te blazen als met aan hun eisen wordt voldaan. Deze luiden: op heffing staat van beleg in Polen, vrijlating politieke gevangenen, stopzetting van de onderdruk king van het Poolse volk en het afschaffen van de concentratie kampen. Regering India wil overleg met journalisten NEW DELHI (Reuter) - De rege- ring van India is bereid met de journalisten een dialoog te voe ren over de "anti-pers-wet" die sinds juli van kracht is in Bihar en verscheidene andere Indiase staten. Tijdens een openbare ontvangst verklaarde mirmt.r Sjthc van verlichting dat men niet ma>; twijfelen aan de wil van de rege ring van premier Indira Gandhi "de persvrijheid te handhaven" Indira Gandhi veroordeelde vorige week de nationale staking van de journalisten. Deze eisten de in trekking van een wet. die gevan genisstraffen van twee of dne jaar in het vooruitzicht stelt voor ieder die een "obsceen en beledi gend" artikel schrijft-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13