c Terlouw: losser prijsbeleid y HBO straks voor iedereen mogelijk Eiland voor nucleair afval Gebruik CS-gas meer aan banden Bij het Leidsch Dagblad staan wintersporters er goed op. Vrouw maakt dienst uit in Blaricum KNMP niet blij met nieuwe apothekenwet Bonden en Konsumenten Kontakt vrezen daling koopkracht Resultaat studie in opdracht ECN: Vastgebonden bejaarde vrouw dood gevonden -> DE WINTERSPORT DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1982 DEN HAAG (ANP) - De ministers Deetman van Onderwijs en De Koning van Landbouw willen dat iedereen in de toekomst het recht heeft zich in te schrijven bij een school voor Hoger Beroeps onderwijs (HBO). Dat recht op inschrijving moet het toelatings systeem vervangen. Ook willen de bewindslieden dat zogenoem de toehoorders zich in kunnen schrijven. Dit blijkt uit de memorie van ant woord, die de ministers gisteren aan de Tweede Kamer hebben gestuurd. De behandeling van de wet op het HBO kan, volgens de ministers, het komende parle mentaire jaar worden afgerond. De wet zou dan met ingang van het cursusjaar '85-'86 in werking kunnen treden. Voor lerarenopleidingen komt niet, zoals het tweede kabinet Van Agt heeft aangekondigd, een afzonderlijke wettelijke re geling. Volgens het antwoord aan de Tweede Kamer worden de opleidingen ondergebracht in Ministers Deetman en De Koning: Binnenland de wet op het HBO. Binnenkort zullen de betreffende bepalin gen, via een nota van wijzigin gen, worden aangebracht. Het recht op inschrijving bij het HBO ontstaat als aan minimu meisen voldaan wordt en in- schrijvings- en collegegeld is be taald. Bijzondere instellingen kunnen inschrijvingen weigeren indien de student niet wil verkla ren de grondslag en doelstellin gen van de instelling te respecte- len de maatschappelijke behoef te in aanmerking worden geno men. Aangekondigd wordt een wetsontwerp voor het vaststellen van studentenstops in het HBO. Taakverdeling en concentratie in het HBO achten de bewindslie den onvermijdelijk. Capaciteits plannen gelden voor telkens vier jaren. Ze worden opgesteld door de departementen, deelplanorga- nisaties en de hbo-raad. Na over leg hierover formuleren de be windslieden hun beleidsvoorne- Voor het starten van studierichting moet aangetoond worden, dat tenminste 200 stu denten belangstelling hebben. Zo n studierichting kan dan wor den verbonden aan een HBO-in- stelling die tenminste 600 stu denten telt. Dit geldt niet voor de Pedagogische Academies voor het Basisonderwijs (PABO), waarvoor de minister een lager aantal vaststelt. In hun antwoord kondigen de be windslieden een reeks wijzigin gen aan, die vooral zijn ingege ven door de HBO-raad. het over leg- en adviesorgaan voor hoger beroepsonderwijs, en door het beroepenveld. Er komt bij het HBO, in navolging van het We tenschappelijk Onderwijs (WO), meer ruimte voor onderzoek. De minister zal dit onderzoek moe' ten goedkeuren. Het vervolg- HBO wordt een afzonderlijke tweede fase van het HBO. Daar mee wordt eenzelfde systeem in gevoerd als recentelijk voor het WO is ingesteld. BLARICUM (GPD) - Er komt sinds vandaag geen man meer aan te pas aan de sa menstelling van het college van Burgemeester en Wet houders in de Gooise ge meente Blaricum. Met me vrouw Koster als laatste aan vulling van de dames Le Coultre (burgemeester) en Ewals werd het vrouwelijke driemanschap aan de B en W- tafel een feit. Bovendien le verde mevrouw Koster ook nog een huzarenstukje door zonder voorafgaand raadslid maatschap in het zadel van het wethouderschap plaats te nemen. UTRECHT (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie is teleurgesteld over het wetsontwerp ves tigingsregeling voor apothekers en apotheekhoudende huisartsen dat minister Gardeniers (volksgezondheid) binnenkort voor advies naar de Raad van State stuurt. De apothekersorganisatie heeft bezwaar tegen de voorgestelde vesti gingsnorm voor apothekers: een gebied met een straal van 3.5 kilome ter en minstens 8000 inwoners. De KNMP heeft steeds gepleit voor vyf kilometer en 8000 tot 12.000 inwoners. Verbaasd is de apothekersorganisatie over de aankondiging, dat de ver gunning van een apotheekhoudende arts niet op verzoek van een apo theker zal worden ingetrokken, als deze apotheker zich aan de dag van pubhkatie van de mededeling over het wetsontwerp in de staatscou rant heeft gevestigd in een gebied met minder dan 8000 mensen binnen een afstand van 3.5 kilometer van zijn apotheek De dag van pubhkatie was 6 september. Dit betekent, aldus de KNMP dat de minister aan dit wetsontwerp, dat nota bene nog naar de Raad van State moet en pas daarna naar de Tweede Kamer, terugwerkende kracht geeft tot 6 september. "Een dergelijke terugwerkende kracht is een staatsrechtelijke novum en een juridisch monstrum", zegt de KNMP. Schematische voorstelling van het kunstmatige eiland boven een Noordzee-zoutkoepel en de weg van het afval van opwerkingsfabriek en kerncentrales, ziekenhuizen en laboratorium via twee overslaghavens naar de mijn. GRONINGEN (GPD) - Opslag van radio-actief afval, waar onder het hoog radio-actief, warmte afgevend splijtings- afval, vanaf een kunstmatig aan te leggen eiland. Kosten inclusief onderzoek 500 tot 600 miljoen: 150 miljoen voor een caissonplatform. 50 tot 100 miljoen voor verkenning zoutkoepel, 400' miljoen gul den voor het uiteindelijk aan te leggen eiland. Dit mijnbe drijf (350 arbeidsplaatsen) zou over vijftien jaar in ge bruik kunnen worden geno- Dat beeld schetsen RSV Proces en Energie BV te Utrecht en Hydronamic BV te Slie- WEERRAPPORTEN ei t c 1-i té E Amsterdam 19 10 0 De Bilt 21 10 0 licht bew. 20 12 0 Eelde 20 8 0 Eindhoven zwaar bew. 21 14 0 Den Helder half bew. 18 11 0 Rotterdam zwaar bew. 19 13 0 Twente 21 11 0 Vlissingen 19 15 0 Zd.Limburg 20 11 0 Aberdeen 16 2 0 onbew. 29 18 0 Barcelona 26 17 0 Berlijn licht bew. 23 13 0 Bordeaux 24 12 0 Brussel 20 13 0 Frankfort licht bew. 24 11 0 Genève 21 12 0 Helsinki 12 10 4 Innsbruck zwaar bew. 17 13 07 Klagenfurt regenbui 21 14 3 Lissabon onbew. 29 15 0 m Locarno licht bew. 24 13 0 Londen half bew. 20 14 0 Luxemburg onbew. 19 11 0 Madrid 31 13 0 26 19 0 Mallorca 27 15 0 München half bew. 20 15 0 Nice onbew. 25 19 0 Oslo 17 6 0 Parys 21 11 0 Rome geheel bew. 23 16 22 Split geheel bew. 25 18 143 Stockholm licht bew. 17 11 03 Wenen half bew. 26 16 05 j Zurich 20 14 0 Casa Blanca 26 20 0 1 Istanbul onbew. 27 19 0 Las Palmas 27 22 0 J Tel-Aviv onbew Tunis licht bew. 30 19 0 drecht in een gezamenlijke studie in opdracht van het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN). Deze stu die zal binnenkort als alterna tief voor een opbergmijn voor radioactief afval in een Drentse of Groninger zout koepel door minister Ter- louw (economische zaken) aan de Tweede Kamer wor den aangeboden. Samen met het rapport van de Rijks Geologische Dienst voor het seismisch onder zoek aan twee geselecteerde zoutkoepels in de Noordzee (blokken L4, L5, L7), waaruit blijkt dat geen van beide vol doen aan de eerder door de Interdepartementale Com missie Kernenergie (ICK) ge formuleerde eisen. RSV en Hydronamic spreken zich in hun studie niet uit over „de wenselijkheid, toe laatbaarheid en veiligheid van berging van radioactieve stoffen in een zoutformatie". Zij stellen wel, dat de galerij mijn zo moet worden aange legd, dat „het binnenstromen van een zeer grote hoeveel heid water in zeer korte tijd nooit mag voorkomen". Mede daarom kiezen zij voor een verkenning van het in wendige van de Noordzee- zoutkoepel (via een schacht en verkenningsgalerijen) vanaf een verplaatsbare con structie. Zou men immers eerst een eiland bouwen en zou daarna bij het verkennen van het inwendige van de koepel blijken dat deze zich toch niet voor het dumpen van radioactief afval leent, dan zou „de hoofdinvestering tevergeefs kunnen blijken te zijn". Afsluitsysteem Gedurende de honderd jaar, die men als bedrijfstijd yoor de opbergmijn voor ogen heeft, voortdurend werken van een (of twee) platform- caissonconstructies af, zou een geheel nieuw te ontwik kelen afsluitsysteem voor de mijn vergen, opdat de mijn - ook na aanvaring door het grootst mogelijke schip op volle snelheid - niet vol water loopt. Dat vinden RSV en Hydrona mic weliswaar technisch ont- werpbaar en 100 miljoen gul den goedkoper, maar - mede door de aanlandingsproble men van het per schip te ver voeren afval - „te veel futuris tische kenmerken bezitten met nog te veel onzekere as pecten". Gekozen werd daarom voor het alleen tijdens het verkennen van de zoutkoepel gebruiken van een platform-caissoncon structie. Daarna zou een kunstmatig eiland van zand met een honderd meter brede aanvaringsberm met een dijk van 7,75 meter boven gemid deld zeeniveau (bestand te gen golfcondities die een maal per 10.000 jaar voorko men) moeten worden ge bouwd. In de studie wordt uitgegaan van een maandelijkse aan voer van 7000 vaten licht en middel radioactief afval van kerncentrales, ziekenhuizen en laboratoria via een Neder landse haven en van driemaal driehonderd containers kernsplijtingsafval per jaar via een buitenlandse haven. Deze afvalstromen wil men bij het vervoer, op het eiland zelf en in de mijn strikt ge scheiden houden. Capaciteit De maximale capaciteit van de mijn wordt berekend op 360 diepe boorgangen en 200 stortbunkers van 5000 kubie ke meter en daarop zijn ook de havenfaciliteiten van het kunstmatig eiland berekend. Na honderd jaar - als de mijn wordt afgesloten - zou er dan 657.000 kubieke meter licht en middel radioactief afval van kerncentrales en opwer kingsfabrieken. 47.000 kubie ke meter van hetzelfde afval van ziekenhuizen en labora toria. 5400 kubieke meter kernsplijtingsafval (36.000 containers) en het puin van 25 ontmantelde kerncentra les van 1000 Mwe elk en een levensduur van veertig jaar in kunnen zijn opgeslagen. De nu geschatte hoeveelheid afval is viermaal groter dan voorzien in de ECN-studie voor een afvalmijn in een Groninger of Drentse zout koepel. DEN HAAG (ANP) - Minister Terlouw van Economische Zaken wil met ingang van 1 januari 1983 de prijzen vrijlaten. Wel wil hij via een prijsbewakingssysteem voorkomen dat ongewenste en een ongerechtvaardigde prijsstijgingen optreden. Zouden die plaatsvinden dan zou daar iets aan gedaan kunnen worden via dan als nog in te voeren prijsbeschikkingen. Dat bleek gisteren na een gesprek van staatssecretaris Van Zeil van Economische Zaken met de vak bonden en de consumentenorga nisaties. Minister Terlouw was verhinderd dat gesprek bij te wonen. Van Zeil zei na afloop dat de plannen zich nog in het stadium van on derzoek bevinden. Het prijsbe leid wordt definitief tegen het eind van het jaar vastgesteld al is het niet uitgesloten dat daarover in de komende kabinetsformatie afspraken over worden gemaakt. De consumentenorganisaties en vakcentrales zijn falikant tegen het plan. Woordvoerder Donia van het Konsumenten Kontakt verwacht dat het gevolg zal zijn dat de koopkracht nog verder op de tocht komt te staan. Hij wees erop dat er al een btw-verhoging van één procent is aangekondigd die met de afronding de prijzen omhoog zullen drukken. De neerwaartse spiraal van minder koopkracht en minder bestedin gen wordt er volgens hem door versterkt. Donia zei verder dat de economische controledienst van het ministerie, die de prijzen zou moeten bewaken, onvoldoende is toegerust om zo'n 10.000 prij zen goed te controleren. Volgens Van Zeil heeft het experi ment van dit jaar om voor een aantal sectoren in handel in in dustrie geen prijsbeschikkingen meer vast te stellen aangetoond dat er daar geen sprake is van on gewenste of ongerechtvaardigde prijsontwikkelingen. Hij kon daarover geen cijfers op tafel leg gen. Voor de sectoren waarin de prijzen werden vrijgelaten bestaat de verplichting veranderingen in prijzen en marges te melden, maar wat dit betreft heeft de PTT weinig werk gehad, aldus Van Zeil. Het staat verder volgens hem vast dat onder de prijzenbe- schikkingen voor 1981 en voor 1982 door concurrentie de prij zen minder zijn verhoogd dan op grond daarvan was toegestaan. NIJMEGEN (ANP) - In een wo ning aan de Graafseweg in Nij megen hebben buren gisteren- morgen de 84-jarige bewoonster Overheidsregelingen dood en vastgebonden op bed aangetroffen. Een eerste onder zoek van de politie heeft echter geen uiterlijke verwondingen aangetoond die zouden kunnen duiden op een gewelddadige dood. Een nichtje van het slachtoffer wil de 's morgens een bezoek aan haar tante brengen maar kwam voor een gesloten deur te staan. Nadat zij de buren had gewaar schuwd slaagde een buurjongen erin het huis binnen te komen. Hij vond de bejaarde vrouw dood op bed en waarschuwde de politie. Volgens de Nijmeegse politie is nog niet duidelijk of de vrouw slachtoffer van een roofmoord is geworden. Uitlevering van "Heer Olivier" AMSTERDAM (ANP) - "Heer Oli- vier", de 43-jarige Arie O. uit La ren, die zich in Nederland zou hebben schuldig gemaakt aan een miljoenenzwendel, wordt vandaag door de Belgische justi tie aan Nederland uitgeleverd. Dit heeft de Belgische procureur generaal des konings gisteren bekend gemaakt. Heer Olivier werd vorig jaar in Bel gië veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf wegens oplichting en valsheid in geschrifte. Neder land vroeg echter om zijn uitle vering, omdat hij ook hier het een en ander op zijn kerfstok zou hebben. Zo wordt hij ervan ver dacht de ex notaoris mevrouw S. uit Amsterdam drie miljoen gul den lichter te hebben gemaakt. Deze oplichtingszaak deed de ex- notaris zelf de das om: toen zijn hiervan aangifte deed bleek by nader onderzoek dat zij zichzelf ook had schuldig gemaakt aan" een mi(joenzwendel. Zij zit hier voor nu een gevangenisstraf van drie jaar en vier maanden uit. LAREN (ANP) - De Fiscale In lichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) heeft dinsdag in samen werking met de gemeentepoli tie van Laren een 31-jarige be lastingadviseur uit die plaats aangehouden op verdenking van knoererijen met aangiften van hemzelf en anderen. Dit heeft de officier van justitie, mr. H. Wooldrik, gisteren be kend gemaakt. Bij de aanhou ding werd beslag gelegd op zijn bankrekeningen in binnen- en buitenland, waar in totaal onge veer zeven ton op stond. Het nieuwe beleid, dat overigens niet van toepassing zal zijn op overheid starieven waarvoor af zonderlijk een stijgingspercenta ge wordt vastgesteld, moet ook een bijdrage leveren aan de dere gulering, het verminderen en vereenvoudigen van overheids regelingen. Op deze manier wordt de verantwoordelijkheid gelegd bij mensen die erbij zijn betrokken, aldus Van Zeil. Minister Terlouw heeft de pnjzen- beschikking voor de handel die voor de eerste helft van 1982 be stond voor het tweede halfjaar ongewijzigd gelaten. Voor de in dustrie en de dienstensector gold een beschikking voor het helt jaar. Volgens de beschikking voor de handel mochten de mar ges met vijf procent worden ver ruimd. Consumentenorganisaties en vak bonden zijn het eens met de ver lenging van de beschikking voor de handel. Dat geldt niet voor de ondernemersorganisaties in het midden- en kleinbedrijf KNOV en NCOV, waarmee Van Zeil vo rige week heeft gesproken. Van daag overlegt hij nog met de werkgeverscentraües VNO en NCW Gebalde vuisten bij de Centrumpartij, die zich met lijsttrekker Janmaat (op de schouders) in de Tweede Kamer heeft weten te werken. De partij is met woorden van afschuw onthaald in overig politiek Nederland. DEN HAAG (ANP) - De ministers Rood (binnenlandse zaken) en De Ruiter (justitie) vinden dat het gebruik van CS-gas verder beperkt moet worden dan nu reeds het geval was. Zij hebben dit gistermiddg gezegd tijdens het overleg met de politievakor- ganisaties over het TNO-rapport waarin advies wordt uitgebracht over het gebruik van het CS-gas. Dat advies komt er in het kort op neer dat het gebruik van deze soort traangas opgeschort moet worden tot er voldoende dierex perimentele gegevens zijn om een reële schatting te maken van de risisco's voor de gezondheid. Het gas wordt door de politie met name gebruikt bij rellen. Beide ministers hebben met in stemming van de politievakorga nisaties besloten tot het instellen van een ambtelijke werkgroep die op korte termijn met voor stellen moet komen voor een na dere regulering met betrekking tot het gas. Daarbij moet het spe ciaal gaan om de bevoegdheid tot het gebruik, het vaststellen van de situatie waarin het gas nog mag worden gebruikt, be perking van de hoeveelheid en de manier van verspreiding. Beperking van het gebruik van CS- gas in afwachting van nadere richtlijnen houdt volgens be stuurder H. Teeuwen van de Christelijke Politiebond ACP in, dat dat giftige gas niet meer in gesloten ruimten, bijvoorbeeld kraakpanden, ingezet zou mogen worden, terwijl in open veld de concentratie omlaag moet. De precieze regels zouden er tegen het eind van het jaar volgens hem moeten zijn. Hoewel de po litiebonden verder onderzoek noodzakelijk vinden, is van rege ringszijde nog geen toezegging gedaan dat het onderzoek naar de schadelijke gevolgen van het gas verder bevorderd wordt De ministers hebben alleen gezegd dit te zullen overwegen, aldus Teeuwen. De gezamenlijke conclusie van bonden en minsters dat er mo menteel nog geen redelijk alter natief is voor het rellcngas. bete kent dat wij nog niet van het gas af willen, meende Teeuwen. "An ders ontstaat er een gevaarlijk gat tussen de wapenstok en het gebruik van vuurwapens". De zaak veandert natuurlijk als blijkt dat het gas echt gevaarlijk Evenals voorzitter Leen van der Linden van de Nederlandse Poli tie Bond (NPB) vond de ACP-be stuurder dat de bewindslieden het advies van de bonden het ge bruik van CS gas bij politieoefe ningen te verbieden, moeten op volgen. Van der Linden noemde Mfl heel zwaar wapen" dat alleen in situaties van levensbe dreiging gebruikt moet worden Dus alleen als laatste stap voor het schieten, aldus de NPB-voor zitter HOORN (ANP) - In Hoorn is de 44-jarige J.B. aangehouden, zo Is gisteren door de politie medege deeld. B. wordt ervan verdacht de belastingdienst voor ruim 2,5 miljoen gulden te hebben opge licht. De man had een tandtechnisch la boratorium en kiezen kon laten trekken en kon laten vervangen door een kunstgebit. - X. Minstens JW vierentwintigduizenddriehonderdenachtenvijftig lezers van deze krant gaan straks naar de wintersport. Op donderdag 16 september kunt u al die wintersporters in een keer bereiken, dan besteedt uw krant aandacht aan Voor onze adverteerders dé gelegenheid om in te haken op o a het reisgebeuren. verzekeringen, de laatste modesnuties. accessoires, enz enz tegen de normale tarieven Wacht met. reserveer nu Bel onze advertentiealdeling wi/ geven u graag alle inlichtingen LEIDSCH DAGBLAD VAN 16 SEPTEMBER EEN SNEEUWZEKER GEBEUREN!

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11