Nederland steunt uitbreiding EDA Israël wil vrede Libanon opleggen Nieuw spionagevliegtuig VS in Engeland opgesteld P Spaanse regerings partij onder druk Licht optimisme op Arabische top Bemiddeling Bern op gang gekomen Minderheid regeert Denen Van der Stee: wel effectiever werken Philip Habib onderscheiden Solidariteit houdt zich afzijdig L Buitenland PAGINA 9 WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1982 WASHINGTON (AFP) - De Ver enigde Staten staan op het punt hun vermogen om Oost-Europa vanuit de lucht te controleren, aanzienlek op te voeren door nieuwe spionagevliegtuigen in West-Europa te stationeren. Dit is gisteren vernomen van het Pentagon, het Amerikaanse mi nisterie van defensie in Washing ton. Het "strategisch luchtcommando" (SAC) heeft besloten begin vol gend jaar in Groot-Brittanië een eskader "TR-l"-vliegtuigen te stationeren. De TR-1 is een nieuw tactisch verkennings vliegtuig dat op grote hoogte opereert. Van militaire zijde gaf men te ver staan dat 18 toestellen van dit ty pe komen te staan op de basis Al- conburry, in Cambridgeshire, die de Verenigde Staten samen gebruiken met het Verenigd Ko ninkrijk. Het is voor het eerst dat Van der Stee ziet liever dat de IDA, de Wereldbankdochter die zich bezighoudt met steunverlening aan de Derde Wereld, met be trokken landen éénjarige rege lingen sluit. "Dan ontstaat een beter zicht op het aanpassings proces van het betreffende land", zo zei hij. De minister kon digde aan dat Nederland onder handelingen wil beginnen met de IDA over de gezamenlijke fi nanciering van projecten in ont wikkelingslanden. Daartoe zal BERN/BRUSSEL/WARSCHAU (DPA/Reuter) - In Bern is giste ren de bemiddeling op gang ge komen in de zaak van de bezet ting van de Poolse ambassade, maar Solidariteit verklaarde in tegenstelling tot eerdere persbe richten geen aanbod tot bemid delen te hebben gedaan. Een 80- ADVERTENTIE dit spionagevliegtuig, waarvan het eerste in juli 1981 de Lock- heed-fabriek in Californié ver liet, buiten de Verenigde Staten wordt gestationeerd. Met de TR-1 krijgen de Verenigde Staten en hun NAVO-bondgeno- ten het vermogen het operatie- terrein van de troepen van het Warschau-pact veel beter te con troleren zonder dat ze boven die landen hoeven te vliegen. Dank zij zijn hypermoderne elektroni sche uitrusting kan de TR-1 "ver Nederland volgens Van der Stee in 1984 meer geld beschikbaar gaan stellen. Om welk bedrag het daarbij gaat bleef onduidelijk. Van der Stee sprak zijn bezorgd heid uit over de tendens om offi ciële ontwikkelingshulp steeds gemakkelijker te gaan nemen. Hij wees er op dat kapitaal nodig blijft om economische en sociale vooruitgang in ontwikkelings landen te financieren. Instellin gen die zich daarmee bezighou den. verdienen de steun van de jarige pater Dominicaan van Poolse afkomst is gistermiddag voor het eerst de ambassade bin nengegaan om de bezetters ertoe te bewegen hun actie op te ge ven. Het is een vroegere theolo gieprofessor aan de Zwitserse universiteit Freiburg, Joseph Bochcnski. Hij bemiddelt op ver zoek van de Zwitserse minister van justitie, die aan het hoofd staat van het crisisteam van de Zwitserse regering. De Poolse regering heeft de Zwit serse regering om toestemming gevraagd "direct een speciale groep uit Polen naar Bern te mo gen sturen, die met de Zwitserse autoriteiten zou moeten gaan sa menwerken inzake de bevrijding van de gijzelaars", zo heeft het officiële Poolse persbureau PAP gisteravond bekendgemaakt. Over de samenstelling van de "spe ciale groep" deelde het officiële Poolse persbureau niets mee. Het verzoek van het Poolse mi nisterie van buitenlandse zaken werd overgebracht door tussen komst van de Zwitserse ambas sadeur in Polen. Het betrof in het bijzonder de verlening van vi sums aan de "speciale groep" en toestemming voor haar landing achter de vijandelijke linies kij ken", om met een militaire des kundige te spreken. De hoofdkleur van de TR-1, die af geleid is van het strategische ver kenningsvliegtuig "U-2". is zwart. Het nieuwe toestel, dat groter en zwaarder is dan de sinds 1955 in gebruik zijnde U-2, wordt in de Verenigde Staten ge stationeerd op de basis Beale in Californié. De TR-1. die uitgerust is met een rijke landen, aldus de minister. Ook Engeland en Frankrijk heb ben zich in toronto geschaard aan de kant van de landen die een aanzienlijke uitbreiding van de middelen van het IMF voor staan. De Verenigde Staten zijn er tegen, zoals eerder gemeld, en willen een apart fonds gevormd zien voor landen die hun schul den niet kunnen betalen. De Britse minister van financiën, Geoffrey Howe, en zijn Franse collega, Jacques Delors, gaven als hun mening dat de internatio nale kredietverschaffende instel lingen versterkt moeten worden om de toenemende internationa le economische en financiële problemen het hoofd te kunnen bieden. Delors zei dat er veel zorgwekkende tekenen zijn, zo als het feit dat de arme landen de rente die ze verschuldigd zijn nauwelijks kunnen betalen, laat staan de hoofdsom van de lenin gen aflossen. Mexico De centrale banken van de grote industrielanden hebben de uit betaling van het bedrag van 1,85 miljard dollar dat ze Mexico heb ben beloofd om dat land te hel pen bij de oplossing van zijn eco nomische problemen gisteren opgeschort. Volgens de zegslieden willen de centrale banken druk uitoefenen om van Mexico gedaan te krijgen dat het zich voegt naar de econo mische voorwaarden die het IMF verbindt aan de verstrekking van een krediet van 4,5 miljard dollar waarom de Mexicaanse regering het fonds heeft gevraagd. Het be stuur van het IMF werkt nog aan de richtlijnen en zal ze vermoe delijk begin november aan Mexi co voorleggen. De Mexicaanse minister financiën, Jesus Silva Herzog, heeft gezegd dat Mexico de aflossing van de hoofdsom van zijn buitenlandse schuld, naar schatting tachtig miljard dollar, tot eind volgend jaar wil opschorten en alleen maar de rente wil betalen. Dat zou dan voor dit jaar nog 2,8 mil jard dollar zijn en voor het ko mendejaar 14 miljard. Mexicaan se overheidsinstellingen hebben al drie maanden uitstel van beta ling van hun buitenlandse schuld gekregen. Joseph Bochenski (80) is de be langrijkste onderhandelaar. in Bern "aan boord van een Pools vliegtuig", aldus het bu- Als reden gaf de Poolse regering op het feit, dat "de bezetting van de ambassade voortduurt en een directe bedreiging vormt voor het leven van Poolse burgers". Pratt-Whitney-reactor en de ei genschappen heeft van een straal- en een zweefvliegtuig, kan op een hoogte van 27.000 meter een snelheid ontwikkelen van ongeveer 700 km per uur. De ac tieradius is geheim, maar des kundigen schatten hem op meer dan 5.000 km. De TR-1, die dag en nacht operatio neel kan zijn bij alle weersge steldheden, zal onmisbare inlich tingen verschaffen aan de land en luchtstrijdkrachten van de MADRID - Precies een maand voor het begin van de verkie zingscampagne begint er enige duidelijkheid te komen in de coalitie en blokvorming in Span je. Het bestuur van de regerings partij Unie van het Democra tisch Centrum (UCD) besloot gis teren na lange interne debatten toch op eigen houtje aan de ver kiezingen van 28 oktober deel te nemen. De laatste weken was er toenemen de druk op partijvoorzitter Lavil- la uitgeoefend om een centrum rechtse coalitie aan te gaan met Over het aantal bezetters en hun identiteit tastte men gisteren nog steeds in het duister. Maandag ochtend had het zich "comman do van het Poolse opstandige pa triottische leger" de ambassade bezet en de 13 aanwezige diplo maten en personeelsleden gegij zeld. Zij dreigden het gebouw met gijzelaars en zichzelf in de lucht te laten vliegen als niet voor vanmorgen 10 uur aan hun eisen zou zijn voldaan, te weten vooral opheffing van de staat van beleg, vrijlating van alle politie ke gevangenen en opheffing van de interneringskampen. De Zwitserse regering gaf gisteren evenwel te kennen dat Polen vierkant het denkbeeld afwijst van onderhandelingen over de eisen. Zij hoopt volgens functio narissen dat de bezetting op vreedzame wijze kan eindigen. Een man die zich leider noemde van de groep die de Poolse am bassade bezet heeft, zei in een te lefonisch vraaggesprek met het in Wenen verschijnende blad Kronen Zeitung dat hy en zijn collega's vastbesloten zijn te sterven voor de strijd tegen dic tatuur. De man noemde zich een ex-Pools legerofficier, kolonel Wysocki. NAVO. Bij missies langs de grens tussen de twee Duitslan- den kan dit type spionagevlieg tuig elke ongewone troepencon centratie van het Warschau-pact onderkennen. Vooruitlopend op de stationering van een eskader TR-l's in Enge land stuurt het Amerikaanse mi nisterie van defensie 1.450 mili tairen extra naar de basis Alcon- bury. Het Pentagon is verder van plan 18 miljoen dollar 48 mil joen) uit te trekken voor moder nisering van de basis. De versterking van de Amerikaan se luchtverkenning in Europa was in december 1980 begonnen. Het Pentagon, dat in die tijd een Sowjet-interventie in Polen vreesde, stuurde vier vliegende radarstations (Awacs) naar de Bondsrepubliek. Deze moesten toezicht houden op de militaire activiteit van de Sowjet-Unie. door Gerrit-Jan Hoek de conservatieve partij Alianza Popular van Fraga Iribarne. An dere sectoren in de UCD dron gen aan om voor de start van de campagne alsnog tot een pro grammatisch vergelijk te komen met ex-premier Suarez, die in ju li de UCD de rug toekeerde en een eigen centrum-linkse partij oprichtte (CDS). Deze voorstanders van coalitievor ming vooraf, naar welke kant ook, zijn uiterst bezorgd dat de UCD met het imago van een ver scheurde, impotente partij, ver zwakt bovendien door de con stante stroom militanten die de partij als ratten op een zinkend schip verlaten, in zijn eentje geen schijn van kans zou maken bij de komende verkiezingen. Daarbij beriepen zij zich onder meer op enquêtes van het weekblad Cam- bio-16, die uitwezen dat een ver snippering van het centrum in afzonderlijk optredende partijen de socialisten de absolute meer derheid in de schoot zou werpen. Het besluit van het UCD bestuur zal zeker geen rust brengen in de partij. Het door partijvoorzitter La villa geuite dreigement van disciplinaire sancties tegen alle leden die toch persoonlijk toena dering zoeken tot verwante par tijen, belooft alleen maar een averechts effect te krijgen en een stimulans te vormen voor de dis sidenten om nog tijdig voor de verkiezingen elders politiek on derdak te zoeken. Paus Johannes Paulus II heeft zijn bezoek aan Spanje zeventien da gen uitgesteld. Aanvankelijk zou de paus van 14 tot 22 oktober Spanje aandoen. Door het uit schrijven van vervroegde verkie zingen zou het geplande bezoek echter geheel samenvallen met de verkiezingscampagne. Het besluit tot uitstel van het pau selijk bezoek tot na de verkiezin gen is door de politieke partijen bijna algemeen positief ontvan gen. Op het centrale plein in Sidon had dinsdag een feestelijke manifestatie plaats moeten vinden, ter ere van het ver trek van de Palestijnen uit Li banon. De Christelijk Falan- gistische Partij. Israèls be langrijkste bondgenoot in Li banon, had dit volksfeest georganiseerd met duizen den deelnemers, toespraken. Libanese vlaggen en gebed. Het feest is echter niet door gegaan, want de Israëlische autoriteiten hebben het op het laatste moment verbo den. Reden: er ontbraken en kele spandoeken die naar de mening van de Israëli's in een dergelijk volksfeest onmis baar zijn, te weten 'Vrede met Israël' en 'Dank aan het Israë lische leger'. Het politieke bureau van de Fa- langistische Partij weigerde deze leuzen in te lassen, en het feest ging niet door. De plaatselijke vertegenwoordi ger van het politieke bureau van de falangisten in Sidon. ligt het standpunt van de aan staande president Beshier Gemayel toe: „Er zal vrede komen tussen Libanon en Is raël, maar alles heeft tijd no dig. Dat moet niet gehaast en onder dwang gebeuren. Wij moeten eerst in Libanon orde op zaken stellen". Over dat vredesverdrag, dat premier Begin zo graag en snel wil, is de afgelopen da gen heel wat te doen Maan dag stelde minister van de fensie Sharon de Libanezen voor de keus: of Libanon sluit een vredesverdrag met Israël, zo niet dan zal Israël zelf maatregelen moeten ne men om zijn veiligheid te ga randeren, en dat betekent een bijzondere status voor Zuid-Libanon. Dat zal dan geregeld worden in samenwerking met de mili ties van majoor Haddad, die in dit soort veiligheidszaken met Israël rijke ervaring heeft opgedaan gedurende de afgelopen jaren Eigenlijk was die manifestatie in Sidon door de falangisten opgezet tegen Haddad en de Israëli sche vredesplannen. Want Si don behoort tegenwoordig al tot het gebied dat Israël aan Haddad heeft toegedacht en de falangisten krijgen geen toestemming om zich in Zuid-Libanon te organiseren. door Jaap van Wesel Het botert steeds minder tus sen Haddad en het toekom stig wettig gezag in Beiroet, omdat Haddad zeer wel be seft dat zijn rol is uitgespeeld als het Libanese leger zijn taak overneemt. Aan de an dere kant is het de Israëli's zeer welkom om Haddad in stand te houden als pion te gen de falangisten. Gemayel heeft zijn redenen om niet zo'n haast te maken met een formeel vredesverdrag. Hij wil Libanon weer opbou wen. Daarvoor heeft hy steun nodig van zoveel mogelijk andere groeperingen in Liba non die elkaar de afgelopen jaren m de haren zijn gevlo gen. van links tot rechts. En aangezien Libanon oorlogs moe is, is er een redelijke kans dat Gemayel er in ieder geval op korte termijn in zal slagen de nationale verzoe ning tot stand te brengen die in het verleden niet mogelijk bleek te zijn. Het is evenmin een belang van Gemayel om de Arabische wereld meer dan nodig is te gen zich in het harnas te ja gen. Hij wil Libanon weer tot het financiële centrum van de Arabische wereld maken En in de Arabische wereld is tot dusver op zijn verkiezing als president opvallend ge matigd gereageerd. Op de topconferentie in Fez is tot dusver zelfs geen woord van kritiek geuit Allemaal rede nen om met al te snel en al te veel aan de leiband van Be gin te lopen Een vredesver drag van I&raél zou de kansen van Libanon om er weer bo venop te komen alleen maar verkleinen. Begin van zyn kant had het zich allemaal anders voorge steld: na deze oorlog zou als bewys van de rechtvaardig heid van de oorlog snel een vredesverdrag met Libanon tot stand moeten komen. Be gin zelf wil direct na de in stallering van Gemayel als president op 23 september al een officieel bezoek aan de bevriende hoofdstad Beiroet brengen. Zowel voor eigen als wereld publieke opinie zou een vredesverdrag met Libanon geweldige waarde hebben, een extra bewijs dat het de moordenaars van de PLO en de extremistische Syriër* waren die tot dusver dit vredesverdrag hebben te gengehouden. Libanon zou dan het tweede land zijn dat na Egypte vrede met Israël sluit De onwil van Gemayel om Begins spel mee te spelen heeft vorige week tot een onaangenaam ge sprek tussen de twee geleid Dat gesprek vond in het diep ste geheim plaats, maar mi nister van defensie Sharon heeft het laten uitlekken, zeer tot ongenoegen van Ge mayel. die daardoor in verle genheid werd gebracht het geen juist Sharons bedoeling was. Waar Begin zich in het bijzonder kwaad om heeft ge maakt is de weigering van Gemayel om een garantie te geven dat majoor Haddad vrijuit gaat als de milities in Libanon worden opgeheven Het is best mogelijk dat Had dad dan terecht zal moeten staan als deserteur van het Libanese leger en samenwer king met een vreemde mo gendheid. Wat hypocriet, ge zien de staat van dienst van Gemayel zelf. maar in Liba non is dat allemaal mogelijk De weigering om een derge- lyke belofte te geven heeft natuurlyk ook te maken met het feit dat Gemayel een goe de indruk wil maken op de Arabische wereld Het lykt er nu op dat het hard tegen hard gaat: voor het eerst is het dinsdag tot een openlijke confrontatie gekomen tussen de falangisten en de Israëli's in Sidon. En niets wijst erop dat het de laatste keer zal zijn. Integen deel, de rol en het belang van Haddad zal gaan toenemen, want de Israëli's zullen hem in toenemende mate gaan ge bruiken als de advocaat voor vrede tussen Libanon en Is raël. Want in het vrije Liba non van Haddad is de bevol king wel degelijk bereid urn de spandoeken mee te dra gen voor vrede met Israël en dank aan de Israëlische strijdkrachten. KOPENHAGEN (DPA/AFP/Reuter) - Denemarken zal waarschijnlijk nog voor het eind van deze week een minderheidsregering hebben zon der deelname van de socialisten Kabinetsformateur Poul Schlueter, le.dor van de conservatieve party, bereikte overeenstemming met de liberale party, de centrum-democraten en de christelijke volksparty over de vorming van een kabinet onder zyn leiding Schlueter (53). die de eerste conservatieve regeringsleider in Denemar ken kan worden sinds het begin van deze eeuw, wil zyn ministersploeg vrydag voorstellen. Schlueter werd gisteren door koningin Mar gare the II belast met de vor ming van een burgerlyke minderheidsregering, nadat hy de opdracht tot vorming van een meerderheidsregering met medewerking van de sociaal-democraten van aftredend premier Joergensen of alle zes niet socialistische partyen had moeten teruggeven. ADVERTENTIE NUBIJ JACRY ORIGINELE DAMASTENDALLAS-SERVETTEN^ MET UW EIGEN NAAM V TORONTO (ANP/Reuter/DPA) - De Nederlandse minister van financiën Van der Stee heeft zich gisteren in zijn rede tot de vergadering van IMF/Wereldbank in Toronto aangesloten bij de gedachte dat aanzienlijk meer geld beschikbaar moet komen voor kredietverlening aan ontwikkelingslanden. De bewindsman verbond daaraan echter wei een aantal voorwaarden. Zo plaatste hij kanttekeningen bij het fenomeen van de meerjarenregelingen, die met ontwikkelingslanden worden afgesloten en vond hij ook dat de organisatie "effectiever" moet werken. Een eenzaam protest was gisteren te zien voor de deur van het Toronto- hotel waar de vergadering wordt gehouden van IMF/Wereldbank. Ban kiers zijn boeven, luidde de tekst op het bord van Raymond Tunnel, die kennelijk enige teleurstellingen achter zich heeft. En hij niet alleen: een dag eerder had broer John met hetzelfde bord gepost. In beide gevallen vroeg de politie de actie te staken. FEZ (UPI/Reuter/DPA) - Koning Hassan II van Marokko heeft gis teren negentien vermoeide ko ningen, presidenten en andere delegatieleiders van landen van de Arabische Liga voor de lunch ontvangen. De gastheer van de twaalfde Arabische topconferen tie nodigde de staatslieden uit voor een bezoek aan zijn op 60 km van Fez gelegen winterpa leis. De staatshoofden zaten met rood- WASHINGTON (DPA/UPI) - Pre sident Reagan van de Verenigde Staten heeft Philip Habib onder scheiden met de "vrijheids-me daille" (Medal of Freedom). De speciale gezant voor het Midden- Oosten kreeg de hoogste burger- onderscheiding voor zijn inspan ningen voor een vreedzame rege ling van het conflict in Libanon. Reagan, die gisteren in Washing ton terugkeerde van een vakan tie van ruim twee weken in Cali fornié, noemde Habib een "waar lijk grote Amerikaan". omrande ogen aan de dis: de e ste gezamenlijke vergadering achter gesloten deuren duurde tot maandagochtend vier uur. Voor de officiële opening door koning Hassan II hadden de de legatieleiders maandag zeven uur lang gesprekken gevoerd. De besprekingen werden gisteren voortgezet door lagere functiona rissen. In kringen rond de dele gaties legde men de nadruk op de gematigde toon van de inter rupties tijdens de werkvergade ring van gisterochtend. De topconferentie richt zich voor namelijk op het Palestijnse vraagstuk, het nieuwe vredes voorstel van Saoedi-Arabië en Tunesië en het intiatief van de Amerikaanse president, Ronald Reagan. De delegatieleiders zul len de bevindingen van de diver se commissies later bespreken. Bijzonderheden over de bespre kingen zijn niet gegeven, maar een bron bij één van de Arabi sche delegaties zei dat het feit dat de top niet uiteen is gevallen op zichzelf een goed teken is. De leider van de PLO, Jasser Ara fat, van wie uiteindelijk Arabi sche overeenstemming over de voorwaarden voor een vredesre geling afhangt, heeft zijn stand punt nog niet bekendgemaakt. Van hem verwacht men dat hij een politiek initiatief lanceert teneinde stichting van een Pale stijnse staat te verkrijgen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9