Specialist gaat flink achteruit Is Lijsttrekkers (te) vriendelijk C Intomart: 56 procent tegen atoomraketten IV" J Milieuclubs: stel dna-onderzoek uit Maximaal 50.000 minder Geding tegen sluiten ziekenhuis verloren UlXmotvamU- WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1982 Binnenland Bureau noemt correctie NTW van Brandpunt-enquête misleidend DEN HAAG (GPD) - Het onderzoeksbu reau Intomart heeft zijn collega-institu ten Veldkamp en ISEO in bescherming genomen tegen de kritiek van het Neder lands Instituut voor Vredesvraagstukken (NIVV). Het gaat daarbij om de interpre tatie van een onderzoek, gehouden in de zomer van 1981 over de vraag hoeveel Ne derlanders tegen kernwapens op eigen grondgebied waren. Intomart komt bij herberekening van de cijfers uit op een percentage van ongeveer 56 procent. Dat wijkt weliswaar af van de door Veldkamp gepresenteerde conclusie (zestig pro cent), maar komt niet in de buurt van de uitkomst van een studie van het NIW, die maandag verscheen. Die kwam uit op en percentage van 39, hetgeen Intomart „misleidend" noemt. Op verzoek van de redactie van KRO's ac tualiteitenrubriek Brandpunt heeft bu reau Intomart de gegevens van de enquê te opnieuw bekeken in het licht van de NlW-bezwaren. In een persbericht van de KRO worden de conclusies van dat on derzoek samengevat. Intomart consta teert -aan de ene kant dat het „onder zoeksmateriaal verschillende interpreta ties toelaat", maar zegt verder met stellig heid dat het aantal tegenstanders van kernwapens (in Nederland) ongeveer 56 procent is. Hoe het bureau aan dit percen tage is gekomen, wordt uit het KRO-pers- bericht niet duidelijk. Overigens levert Intomart ook kritiek op de collega's van Veldkamp en ISEO, die ver antwoordelijk waren voor het opstellen van de vragen en het interpreteren van de cijfers. Zo waren de vragen niet op alle punten even helder en was de kernvraag niet rechtsstreeks gesteld. De Brandpuntredactie betreurt het in de verklaring dat het onderzoek niet zo hel der van opzet was dat misverstanden uit gesloten waren, en dat zij pas deze week op de hoogte is gesteld van de al een jaar "Uitglijder" Een van beide auteurs van de NI W-studie, drs. O. Schmidt van de Universiteit van Amsterdam, bleek gisteravond niet erg onder de indruk van de conclusies van Intomart. Hij zou eerst wel eens willen zien hoe dat bureau aan 56 procent is ge komen. Dat ligt nogal ver van de veertig procent waar hij op uit kwam. Voorlopig gaat Schmidt uit van het vermoeden dat ook daarbij een „uitglijder" is gemaakt. De wetenschapper heeft zo zijn twijfel over de talrijke enquêtes die door commercië le marktonderzoekbureaus worden ver richt. Zij moeten snel werken, en willen graag spectaculaire uitslagen. Vooral om dat zij toch nauwelijks door mensen van buiten de branche worden gecontroleerd, kan de neiging ontstaan om daarbij een beetje te helpen door vragen met mooie antwoorden er uit te lichten en zo een op vallende uitslag te boeken. Vooral voor de media is dat interessant, aldus Schmidt, die in het midden laat of dit al dan niet bewust gebeurt. Niet-weters Volgens Schmidt heeft hij, samen met Sic- cama van het NIW, een methode ge bruikt die voor sociaal-wetenschappelijk onderzoek gebruikelijk is. Daarbij wor den mensen die op verschillende vragen tegenstrijdige antwoorden geven (de 'in- consistenten') in een aparte categorie in gedeeld. Zodoende worden ze niet mee geteld bij de voor- of tegenstanders. Dit wordt gedaan, omdat geconstateerd is dat er mensen zijn die het niet weten, maar om wat voor reden dan ook toch weet-antwoorden invullen. Zy kunnen dan later in de problemen komen doordat zij bij een volgende vraag een onlogisch antwoord geven. Plan Organon gevreesd DEN HAAG (ANP) - De Süchting Natuur en Milieu en de Brabant se Milieufederatie hebben giste ren bij de Raad van State ge vraagd om schorsing van een hinderwetvergunning voor re- combinant-dna-onderzoek bij Organon in Oss. Volgens beide milieu-organisaties is de veilig heid voor mens en omgeving on voldoende gewaarborgd. Orga non wil eind deze maand met het onderzoek beginnen. By de voorzitter van de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State, drs H G. Verin- ga, voerden de milieu-organisa ties gisteren aan dat er geen be- DEN HAAG (GPD) - Het inkomen van het merendeel van de medische specialisten gaat drastisch omlaag. Cardiologen en radiologen moeten dit jaar 50.000 gulden inleveren. Andere specialisten gaan er tussen de 15.000 en 45.000 gulden op achteruit. Huidartsen, oogartsen en psychiaters behouden hun huidige inkomens, terwijl kinderartsen hun inkomen met 10.000 gulden zien stijgen. Dat blijkt uit een brief van de ministers van sociale zaken, economische zaken en volksgezondheid en milieuhygiëne, die gisteren bij de Eerste en Tweede Kamer is gedeponeerd. Na langdurig overleg met de Lan delijke Specialisten Vereniging (LSVj - die in sommige gevallen slechts schoorvoetend akkoord is gegaan - hebben de bewinds lieden een voorlopig norminko men vastgesteld, dat overeen komt met het inkomen van een topambtenaar. Dat bedrag is ruim 121.000 gulden, maar omdat ambtenaren geen sociale lasten en pensioenpremie betalen is dat inkomen voor medische specia listen met ruim 65.000 gulden tot 186.600 gulden verhoogd. Het verschil tussen het werkelijke inkomen en het norminkomen van 186.600 gulden moet ten dele worden weggewerkt. Dat deel, dat met de term restpost wordt aangeduid, hoeft echter voorlo pig niet helemaal te worden inge- proefde wetenschappelijke theo rie is waaraan de nsico's die zijn verbonden aan het werken met behulp van recombinant dna ge vormde nieuwe organismen, kunnen worden getoetst Verder hebben zy er bezwaar tegen dat bij het verlenen van de ver gunning is afgegaan op een door de regering in het leven geroe pen tijdelijke commissie, die al leen adviezen geeft en geen bin dende bevoegdheden heeft in het kader van de hinderwet Een vertegenwoordiger van de ge meente Oss beriep zich op de nchtlynen die deze commissie begin vorig jaar heeft laten uit gaan. De werkzaamheden die Or ganon in het laboratonum wil verrichten, blyven ruimschoots binnen deze richtlijnen De gemeentewoordvoerder trok het belang van Natuur en Milieu en de Milieufederatie by een voorlopige voorziening van de voorzitter van de afdeling sterk in twyfel. Er ontstaat volgens hem geen onevenredig nadeel als Organon voor de behandeling van de eigenlyke beroepschrif ten door de Raad van State al met het onderzoek begint. Ook een vertegenwoordiger van Organon zelf vroeg de voorzitter de gevraagde voorziening te wei geren. "Voor een innoverende farmaceutische industrie is het recombinant dna onderzoek van het grootste belang". Het onder zoek kan volgens hem alleen in Oss gebeuren omdat de onderne ming anders octrooien zou kun nen mislopen. Ambtenaren leverd, zo stellen de bewindslie den. Dit omdat de grootte van de praktijk en de werkbelasting een belangrijke rol in de vaststelling van het inkomen spelen. Omdat nog geen betrouwbare ge gevens over de relatie werkbelas ting-inkomen bekend zijn, heb ben de bewindslieden de rest post aan de lage kant vastge steld. Bovendien behoeft dit jaar slechts een deel van die restpost te worden ingeleverd. „Het aan vaardbaar inkomensniveau 1982", zoals de ministers het noe men, blijft daardoor in veel ge vallen nog beduidend hoger dan het norminkomen van 186.600 gulden. van zyn collega s vast te stellen welk inkomensniveau hij voor een categorie vrije beroepsbeoe fenaars aanvaardbaar acht. In onderstaand staatje vermelden de drie kolommen achtereenvol gens: 1. specialisme, 2. aanvaard baar inkomensniveau voor 1982, 3. het bedrag dat dit jaar moet worden ingeleverd. Stropen door werkloosheid ARNHEM (GPD) - De toenemende werkloosheid werkt de wildstro- perij in de hand. Dat is de me ning van Veluwse jachtopzie ners, boswachters en leden van de veldpolitie (vliegende briga de) in Gelderland. Het „stropers- seizoen" is in vele delen van ons land drie tot vier weken eerder begonnen dan andere jaren. Jachtopzieners en manschappen van de veldpolitie worden steeds vaker geconfronteerd met in de strik gelopen hazen en konijnen. Volgens deskundigen wordt er voornamelijk gestroopt op klein wild. Steeds vaker komt het voor dat werklozen die met hun vrije tijd geen raad weten voor de ei gen pot „strikken uitzetten om op die manier de hoge slagersre kening wat in te dammen". WEERRAPPORTEN Bevoegdheid De voorgenomen besluiten over de inkomensniveaus zijn genomen op grond van de Tijdelijke Wet Normegng Inkomens Vri e Be roepsbeoefenaars. Deze wet geeft de minister van sociale za ken de bevoegdheid om in over eenstemming met één of meer Anaesthesie Cardiologie Chirurgie Dermatologie Gynaecologie Int. geneeskunde KNO-ziekten Longziekten Oogheelkunde Orthopaedie Radiologie Urologie Psychiatrie 207.900 15.000 292.900 50.000 235.900 35.000 189.700 0 216.900 20.000 222.900 15.000 233.900 40.000 257.900 45.000 189.700 0 239.900 35.000 290.900 50.000 227.900 35.000 189.700 0 Voor kinderartsen is het aanvaard baar inkomensniveau vastge steld op 179.800 gulden. Dat be tekent een toename van 10.000 gulden. DEN HAAG (ANP) - De Haarlem se neuroloog J.C.J. van Hemert heeft het kort geding tegen slui ting van het ziekenhuis Marias- tichting in Haarlem verloren. De president van de Haagse recht bank, mr. M.R. Wynholt, heeft hem gistermiddag in het ongelijk gesteld. Van Hemert was in het geweer ge komen tegen de plannen van mi nister Gardeniers (volksgezond heid) om een groot aantal zieken huizen, waaronder de Marias- tichting, te sluiten. De neuroloog is bang dat hij zijn praktijk in het ziekenhuis met een goodwill- waarde van bijna vier ton niet meer kan verkopen. De president van de rechtbank stelt in zijn vonnis dat de minis ter van volksgezondheid en mi lieuhygiëne bevoegd is tot slui ting van ziekenhuizen over te gaan. Het verwijt dat Gardeniers bij haar beslissing voorbij is ge gaan aan de in de wet voorge schreven regionale besluitvor ming gaat volgens hem niet op. In de Wet Ziekenhuisvoorzienin gen (WZV) staat namelijk dat het initiatief tot sluiting moet uit gaan van het centraal gezag. Ook de stelling dat de minister ten onrechte de WZV gebruikt als wapen in de bezuinigingsstrijd, wordt door de president in zyn vonnis verworpen. De bezuini gingen zullen immers voorko men dat de voorzieningen onbe taalbaar en daardoor ondoelma tig worden. Verder is de eis om de neuroloog de geleden schade (375.000 gulden) te vergoeden niet toegewezen. Amsterdam De Bilt Eelde Den Helder Rotterdam Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Malta München Nice Oslo Parys Rome Split Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv half bew. 19 13 zwaar bew. 20 15 zwaar bew. 19 15 licht bew. 19 15 zwaar bew. 18 14 zwaar bew. 19 14 geheel bew. 20 14 on bew 17 8 licht bew. 26 17 zwaar bew. 21 14 mist 21 10 zwaar bew. 20 13 half bew. 20 13 zwaar bew. 14 1 regen 16 13 zwaar bew. 20 onbew. 29 onbew. 27 onbew. 26 half bew. 30 geheel bew. 18 half bew. 24 licht bew. - zwaar bew. 18 zwaar bew. 27 geheel bew. 32 regen 14 regen 26 geheel bew. 15 half bèw. 27 onbew. 27 licht bew 26 onbew. 30 LEIDEN - Bijna twee miljoen Nederlandse kiezers, goed voor 30 Tweede-Kamerzetels, wisten tot gisteren nog niet op welke partij zij vandaag zouden gaan stemmen. Vol gens de opiniepeilers plegen die twijfelaars pas op het laat ste moment hun stem te be palen, daartoe mede geïnspi reerd door een televisiedebat zoals dat van gisteravond. Het is de vraag of de lijsttrek kers van de vier grote partij en, Van Agt (CDA), Den Uyl (PvdA), N ij pels (WD) en Terlouw (D'66), die keuze eenvoudiger hebben ge maakt. De verkiezingscam pagne heeft zich tot nog toe langs duidelijke scheidslij nen voltrokken: vóór of tegen een CDA-WD-kabinet, vóór of tegen de kruisraketten, vóór of tegen het loonbeleid van het kabinet-Van Agt-Ter- louw. Die heldere keuzemogelijkhe den kwamen in het tv-debat, geleid door Jaap van Meek- ren, minder uit de verf. Bij elk van de vijf hoofdonder werpen van het debat werden de scheidslijnen ergens an ders getrokken. Bovendien leken het soms eerder stip pellijnen dan een duidelijke streep. Opwindend was het debat geen moment. Verhelderend zel den. De fundamentele ver schillen die er toch bestaan, bleven onderbelicht omdat de vier politici opmerkelijk voorzichtig met elkaar om gingen. De onzekerheid over de verkiezingsuitslag en wat daarna gaat gebeuren zal daar zeker debet aan zijn ge weest. Als het al een bokswedstrijd was, dan was het er een waar bij de tegenstanders rondjes om elkaar draaiden en ver meden elkaar te hard te slaan. Den Uyl was vriende lijker voor Terlouw dan tij dens de hele voorbije cam pagne Maar ook Van Agt en Den Uyl ontweken elkaar En door al die omzichtigheid tussen de voormalige coali tiepartners kwam ook WD's Ed Nijpels minder goed uit de bus. De vier lijsttrekkers mochten elk een zelfgekozen onder werp aan de orde stellen, waarover vervolgens kon worden gedebatteerd. De keuze was niet verrassend: Den Uyl koos de kernwa pens, Van Agt de sociale ze kerheid, Nijpels de politieke samenwerking na de verkie zingen, en Terlouw het mi lieubeleid. De standpunten waren niet ver rassend. Wie de verkiezings campagne tot nog toe een beetje gevolgd heeft, had het allemaal al eens eerder ge hoord. Niemand kijkt er im mers nog van op dat CDA, D'66 en WD een aboluut en onvoorwaardelijk 'nee' tegen de kruisraketten afwijzen ter wijl de PvdA daar juist een voorstander van is. De premier stelde zelf het pro bleem van de dubbele (mini- mum)uitkeringen in een ge zin aan de orde en kreeg op zijn beurt Den Uyl, Terlouw en Nijpels tegenover zich, die voorstanders zijn van indivi dualisering van het uitke ringsstelsel. Of zoals Nijpels PPR-kamerlid Lankhorst de magogie en misleiding. zei: „Wie premie betaalt, heeft recht op een uitkering". Terlouw verweerde zich tegen de vele kritiek op het milieu beleid van de D'66-bewinds- lieden, met name op milieu- staatssecretaris Ineke Lam- bers. Hij kwam wat veronge lijkt over en daarvan werd vooral door Nijpels en Den Uyl dankbaar gebruik ge maakt. Aardig was overigens de wijze waarop Van Agt zei het loya lisme te zullen bestrijden wanneer dat toch weer de kop opsteekt. „Mijn vaste hand is er ook nog. Laat dat maar aan mij over". Eventue le loyalisten zijn dus gewaar schuwd voor de hand van Van Agt. Jeugd wil WD De WD blijkt een populaire partij onder de ongeveer 85.000 leerlingen van twaalf jaar en ouder, die dit jaar heb ben deelgenomen aan Kee- sings scholierenverkiezingen voor de Tweede Kamer met 55 (1981: 35) zetels weer de grote winnaar. De verkiezin gen werden evenals in 1977 en 1981 georganiseerd door de redactie van Kccsings on derwijsbladen "Reflector", "Blikopener" en "Antenne". Het CDA eindigde als tweede met 29 (1981: 32) zetels, ge volgd door de PvdA met 23 (1981 25) en D'66 met 14 (1981: 29) zetels. De PSP zag haar aanhang onder de scho lieren groeien Die party kreeg dertien zetels, een ver dubbeling sinds 1977, aldus de redactie van de onderwys- bladen. De PPR handhaafde zich op een niveau van acht zetels De CPN haalde vyf ze tels. SGP en RPF elk een ze tel en de Centrumparty een zetel. Het GPV kreeg geen ze tel. "Misleiding" Tydens een verkiezingscam pagne is niet alleen sprake van misleiding. Dit zei het Tweede-Kamerlid Peter Lankhorst (PPR) gisteravond op een verkiezingsbijeen komst in Leiden. Lankhorst gaf voorbeelden. Van Agt en Bukman (CDA) hebben zich uitgesproken voor het, uitsluitend nog in deeltijd, uitgeven van over heidsbanen. "Een paar maan den geleden stemde de CDA- fractie tegen een PPR-motie van die strekking". Het D'66-kamerlid Schaper be toonde zich onlangs een warm voorstander van het omschakelen van oorlogspro- duktie naar civiele produktie. "Een paar maanden geleden stemde de hele D'66-fractie tegen een PPR-voorstel over dat onderwerp", aldus Lank horst. Tydens een forum in Hoorn bleek er een politieke meer derheid te zyn voor legalise ring van softdrugs. "PvdA en WD, die zich daar voor lega lisatie uitspraken, stemden niet lang geleden tegen een PPR-voorstel om de verkoop van softdrugs een beetje uit te breiden", zei Lankhorst. Einduitslag vroeger Ongeveer één uur na het slui ten van de stemlokalen van daag met de Tweede-Kamer verkiezingen, zal de verkie- zingsdienst van het ANP in staat zyn een eerste prognose van de einduitslag te geven. Daarmee wordt waarschyn- lyk het 'record' van anderhalf uur gebroken. De dienst is daartoe in staat doordat dne van de vier grote gemeenten gedeeltelyk of ge heel op de verwerkende com puter zyn aangesloten. De prognose wordt dan, tezamen met de al binnengekomen re sultaten van kleinere ge meenten, ook wat breder van basis. Politie vindt hennepveld (marihuana) NISTELRODE (ANP) - De rijkspolitie heeft weer een veld met volgroeide hennep planten gevonden, ditmaal in het Brabantse Nistelrode (zie foto). Vorige week vond de politie een dergelijke akker in Delden. Het veld in Nistelrode is 6000 vierkante meter groot. De mannelijke planten waren verwijderd. De politie leidt hieruit af dat de hennep be wust werd geteeld om er ma rihuana van te maken. Daar voor kunnen namelijk alleen de vrouwelijke planten wor den gebruikt. De eigenaar, een 30-jarige man uit Sint Oedenrode, is aange houden. De politie was het hennepveld op het spoor ge komen nadat in Nistelrode al lerlei geruchten de ronde de den. Bovendien was het ge was, aldus een woordvoerder van de politie, op enige af stand goed te ruiken. De hen nepplanten werden gister morgen gemaaid en meteen daarna verbrand. overwegen acties DEN HAAG (ANP) - De ambtena ren en trendvolgers die zyn aan gesloten by de Algemene Centra le van Overheidspersoneel (ACOP) zullen acties gaan voe ren als het overheidspersoneel niet gelijk wordt behandeld met andere werknemers Dat kondig de ACOP-voorzitter J van de Scheur gisteren aan in Den Haag tydens een kaderbyeenkomst van deze centrale in een volledig gevuld Congresgebouw De kaderleden demonstreerden te gen de aangekondigde bevrie zing van de ambtenarensalaris sen, die moet bydragen aan de oplossing van de begrotingspro blemen De ACOP heeft er schoon genoeg van "dat de mi nister van binnenlandse zaken de arbeidsvoorwaarden by dic taat oplegt". Van de Scheur zei, dat als de amb tenaren en trendvolgers eenzij dig de rekening van wat hy "dit beroerde bezuinigingsbeleid" noemde, gepresenteerd krygen, het de hoogste tyd wordt de te genstand op te voeren Hy kreeg ruime by val van de kaderleden De ACOP-voorzitter gelooft niet meer in een gelykwaardige be handeling tussen overheidsper soneel en werknemers in het be- dryfsleven. Hy leidt dat af uit uit latingen van minister De Graaf (sociale zaken). ADVERTENTIE I ft KI APSTOEL van mawitf blank fr- -A gelakt bcukehout. Van 25.- nu 1 MEIWEI OOGST DROOGBI Of MI N Exportkwalneit 20 soorten 4.95 per bo> TAo''' Lalden, Breestraat 142-144. tel 133511

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7