Experiment Leids auto bedrijf met deeltijdarbeid Verversbuurt: bedrijven sta-in-de-weg In de gaten Beginsel LEZERS SCHRIJVEN Stijlvolle modeshow Leidse bedrijven Tien jongeren werken twintig en studeren achttien uur Bouwplan voor 51 woningen aan Oude HerengrachtVerversstraat en Zijlstraat Zekere heer Ton Jansen vaart nog al uit in een ingezonden stukje in Uw blad van 4 dezer. Hij heeft in een weekblad (Vrij Ne derland) het onware bericht gele zen als zouden door mij de publi caties welke de Centrumpartij uitgeeft, te voren worden gecon troleerd. Aan de redactie van dat blad is verzocht dit onware be richt te rectificeren. Hieraan is nog steeds niet voldaan. Verder moge de heer Ton Jansen bedenken dat een advocaat in beginsel ieder die rechtsbijstand behoeft, die behoort te verlenen. Zonder dit beginsel zou de rechtsstaat niet kunnen functio neren. Zoals ook een medicus zijn diensten behoort te verrich ten jegens ieder die deze behoeft. Bedacht zij ook dat de ene cliënt van een advocaat niets uitstaan de heeft met een andere cliënt die toevallig dezelfde advocaat voor een geheel andere zaak heeft ingeschakeld. Het is vreemd dat nog niet ieder een deze waarheden beseft. Overigens zou het geen kwaad kunnen indien de heer Ton Jan sen zelf, alvorens iets ter publica tie in te dienen, zich deskundig laat voorlichten. Dit stukje was onbehoorlijk. En dat ware toch beter te voorkomen. Mr. L. van Heijningen Koninginnegracht 138 Den Haag LEIDEN - Stijlvol. Zo kan de mo deshow, gisteravond gebracht in een daarvoor goed geschikte Stadsgehoorzaal, nog het beste worden omschreven. De Leidse zaken Warnecke mode/lingerie, Van Dalen/Bally (schoenen). Da vid Nieuwenburg (bloemsier- kunst) Messchers Modehuis (nouveautées) en Look (brilmo- de) liet daar een uitvoerige greep uit hun nieuwe najaars- en win tercollectie zien. Dit zestal bleek erin te zijn ge slaagd om alle 'onderdelen' die een modebewuste vrouw nodig heeft om een aantrekkelijk uiter lijk te scheppen, de make-up daargelaten, perfect op elkaar af te stemmen. Er werd geen japon geshowd zonder de daarbij pas sende schoenen, hoedje en dito tas. Zelfs de bril was op het be treffende kledingstuk aangepast. Uit de collectie die Warnecke c.s. gisteravond liet zien blijkt dat juist de 'grote maten' dit seizoen een uitgebreide keuze kunnen doen. Deux-pièces, mantelpak jes, japonnen, zelfs de 'eenvoudi ge' rok-met-blouse in de maten 44746 zijn er ook in de nieuwe modekleuren en afgewerkt vol gens de normen van de nieuwe wintermode. De draagbaarheid staat voorop, maar modegrapjes zijn zeker niet vermeden De vleermuismouw bijvoorbeeld keert terug. De ondergeschoven mouw is troef. De rokken zijn wat wijder vallend, maar zonder (dikmakende) plooien. Daar naast blijft de klassieke rok, met zowel een plooi voor als achter. De mantels, er waren prachtige exemplaren van alcantara bij, vallen ruim. Praktisch voor de vrouwen die het altijd koud heb ben en onder hun winteijas een pakje of dikke trui dragen. Prak tisch zijn de jassen ook vanwege een uitritsbare voering. Goed koop daarentegen is alcantara niet, maar Warnecke heeft ook 'nep'alcantara, ook wel suèdézet geheten. Lelden Het mantelpak is en blijft een favoriet kledingstuk. Dit exemplaar uit de collectie van Warnecke is "sportief' gemaakt door het vlotte hoedje en de laarzen, plus koltrui. Favoriete stoffen blijven natuur- produkten als wol en zijde. We derom geldt: niet goedkoop, wel lang goed. Het mantelpak is en blijft een must. Het merk Delmod heeft pakjes, in rustige kleuren, be stemd voor vele gelegenheden: de tijd van de 'feestjurken', die na één gelegenheid in de kast moeten blijven, is voorbij. Ook de japonnen krijgen het predi kaat 'goed voor alle gelegenhe den' met zich mee. Warnecke voert de sjaal in, die over de japon of jas heen kan worden gedrapeerd. En ook het lurex draadje, door de stof heen gewe ven, ontbreekt zelfden. Wat de nieuwe kleuren betreft: Warnecke houdt het rustig. Zwart, grijs, bruin, blauw/paars zijn de hoofdkleuren. Een enkel fel kledingstuk daargelaten. Zo heeft Warnecke een prachtige, knalrode mantel van Menuetto (Nederlands fabrikaat!) in de col lectie opgenomen. Opvallend was ook de mantel die volgens het principe ton-sur-ton (kleur op kleur) is vervaardigd: vier nuances groen verwerkt in één jas. Echter, een nieuwe kleur als oker geel wordt in de collectie slechts als 'steunkleur' gebruikt, maar komt wel weer terug in bijvoor beeld de hoed. Een hoed die trouwens weer helemaal terug van weggeweest lijkt te zijn Messchers Modehuis heeft gek ke, leuke, frivole en statige hoe den vanaf ongeveer vijftig gul den, in alle kleuren van de regen boog. De laarzen uit de collectie van Van Dalen/Bally zijn van soepel leer en in alle mogelijke lengtes te dragen; de brillen licht en speels. LEIDEN - Wethouder Fase (eco nomische aangelegenheden) heeft gisteren in Leiden het start sein gegeven voor een interes sante landelijke primeur met deeltijdarbeid in het kader van het leerlingenstelsel voor de au tomobielbranche. Tien schoolverlaters, merendeels LTS-ers uit Leiden en omgeving, tekenden gisterochtend een leer overeenkomst, met Het Motor- huis aan de Vondellaan in Lei den, dat hen in staat stelt 20 uur te werken in het bedrijf en 18 uur een aanvullende beroepsoplei ding te volgen. De normale over eenkomst gaat uit van vier dagen werken en 1 dag onderwijs. Door de andere opzet kunnen niet vijf, zoals normaal bij dit bedrijf, maar het dubbele aantal leerlin gen in deeltijdarbeid aan de slag. Het is de bedoeling dat de leer lingen, ondanks het kleinere aan tal werkuren, toch na twee jaar hun vakdiploma halen. De Leidse primeur is tot stand ge komen in nauwe samenwerking met de BOVAG, de stichting Be- vam (opleidingsinstituut voor de autobranche), de Leidse streek school voor beroepsbegeleidend- onderwijs, de gemeente Leiden en het Gewestelijk Arbeidsbu reau. Wethouder Fase, die ook de werk gelegenheid in haar portefeuille heeft, noemde het "goed nieuws" dat in Leiden een bij drage wordt geleverd aan scho ling en bestrijding van de jeugd werkloosheid. "Bovendien raken deze jongeren op natuurlijke wij ze vertrouwd met deeltijdar beid". Fase vestigde de aandacht op het feit dat op dit moment 320 schoolverlaters in Leiden hun De tien jongeren en hun leerovereenkomst met het Motorhuis. Derde van links wethouder Fase en naast haar J.G.H. Boon, directeur van het Leidse autobedrijf en voorzitter van de Stichting Beroepsopleiding Bevam. beroepsopleiding niet kunnen voltooien. "Als deze jongeren niet snel geplaatst worden zijn ze te oud (en daardoor te duur) en moet gevreesd worden dat ze blijvend de aansluiting op de ar beidsmarkt verliezen", aldus de wethouder. Volgens wethouder Fase is het aantal van tien schoolverlaters dat nu aan de slag kan nog klein, maar moet dit voorbeeld navol ging vinden. Het initiatief van Het Motorhuis om zoveel moge lijk schoolverlaters aan werk te helpen kan ook worden toege past in andere branches (de me taal en bouwnijverheid) waar schoolverlaters worden opge leid. Het riik zal dan wel de nodi ge subsidies in het kader van het leerlingenstelsel ter beschikking moeten stellen en de capaciteit van de streekscholen zal aange past moeten worden", zei de wet houder. De heer Kleyheeg, hoofd van de so ciaal-economische dienst van de BOVAG, drong aan op een bij drage van de overheid in de op- leidingskosten van leerlingen die in verhouding staat tot de werkelijk gemaakte kosten. Veel regelingen voor een beroepsop leiding voor jongeren zijn vol gens de BOVAG zo ingewikkeld dat vele ondernemers er geen touw meer aan kunnen vastkno pen. De overheid zou hierdoor veel kansen laten liggen. Kley heeg pleitte voor een praktijkop leiding voor schoolverlaters in het autobedrijf zelf en voor een zorgvuldige afweging van plaat sen in het land waar deze extra opleidingen dienen plaats te vin den. De gemeente Leiden zou goed passen in dit plaatje. De vraag is nog of de tien school verlaters na afronding van de aanvullende beroepsopleiding aan de slag kunnen komen. "Het is echter duidelijk dat vijf jonge mensen extra een afgeronde be roepsopleiding hebben", zei wet houder Fase, "Dit verhoogt hun kans op werk en als de werkgele genheid aantrekt is een voordeel voor de autobranche dat er vak bekwame mensen klaar staan". LEIDEN - De Leidse Ver- verstuurt wordt de ko mende jaren in een nieuw jasje gestoken. Bedrijljes in de buurt, gevestigd in grauwe fabriekspanden o( voormalige woonhuizen, moeten wijken voor wo ningbouw. De gemeente heeft een plan gemaakt voor de bouw van 51 wo ningen aan de Oude He rengracht, de Ververs- straat en de Zijlstraat. Als alles meezit gaat de eerste paal voor de nieuwbouw volgend jaar de grond in. De Verversbuurt is een klein wijk je dat wordt omsloten door de door Jan Rijsdam Haven, Herensingel en Oude He rengracht. Het dankt haar naam aan lieden die in vroeger jaren het ambacht verver uitoefenden De ververs werkten toen nog niet in de fabriek, maar waren eigen baas en haalden het water dat zij nodig hadden uit de Binnenvest of Verversgracht. Het stadsbe stuur was daar niet zo blij mee want de ververs vervuilden het water met hun "vuile nering". Het ambacht wordt allang niet meer uitgeoefend in deze wyk. Gedurende vele jaren was nog het textielbedrijf Clos en Leem bruggen gevestigd in een fa brieksgebouw aan de Verver straat. Maar ook dat is verleden tijd. Wel zijn er vandaag de dag andere fabriekjes die hun stem pel op de buurt drukken. Ze zor gen ook voor overlast, vervuiling of horen gewoon niet thuis in een woonwijk als de Verversbuurt. De gemeente vindt dat de be drijfjes moeten verhuizen naar bedrijfsterreinen buiten de bin nenstad Maar de eigenaren van de bedrijfjes geven zich niet zo maar gewonnen. Actie In de afgelopen jaren hebben de bewoners vaak actie gevoerd voor het opknappen van de Ver verstraat en is een deel van de bestaande woningen gereno veerd. De gemeente heefi samen met bewoners en ondernemers een verbeteringsplan gemaakt voor de hele Verversbuurt. Stra ten. rioleringen, kademuren en bruggen moeten worden ver nieuwd en een parkje aangelegd Op open plekken in de Leidse binnenstad, of op plaatsen waar leegstaande of leegko mende fabrieken staan, kun nen de komende jaren bonder den woningen worden ge bouwd. De bebouwing van de- se "gaten" heeft de afgelopen jaren voorrang gekregen bo ven de bouw van een nieuwe woonwijk in de Stevenshofjes- polder. In een serie artikelen besteden we de zomermaanden aan dacht aan de woningbouw plannen die nog voor de bin nenstad op stapel staan. Niet alle plannen zijn even bard, sommige zelfs twijfelachtig. De gemeente tal in de komen de jaren alles op alles moeten zetten op alle "gaten" in de binnenstad bebouwd te krij gen. nen in totaal 51 woningwetwo ningen worden neergezet. De bouwplannen zijn op een oor na gevild. Woningbouwvereniging Werkmanswoningen gaat de wo ningen beheren. De toekomstige bewoners zijn al geselecteerd en mogen meepraten over de nieuwbouw. Parkje Architect Schutte heeft een geva rieerd bouwplan gemaakt met veel verschillende woningtypen die in vier blokjes over de wfjk verdeeld worden. Achter de wo ningen komen tuintjes en langs het water van de Binnenvest gracht is een stukje gemeen schappelijk groen en een wan delpad geprojekteerd. Op het ter rein van de stadshulpwerf zal in de toekomst een parkje worden aangelegd dat via twee voetgan gersbruggetjes over de Binnen vestgracht bereikbaar wordt. Kleine bedrijfjes mogen in de wijk blijven maar worden vooral verwezen naar de Oude Heren gracht, de West Havenstraat en de Haven. Het wonen staat de komende jaren voorop in de Ver versbuurt. De plannen zijn klaar. Er is nu genoeg gepraat, vinden de buurtbewoners: er moet nu wat gebeuren. JAN RIJSDAM Het braakliggende stuk grond op de hoek van de Oude Herengracht en de Ververstraat met daarachter de voormalige fabriek van Clos en Leembruggen. De fabriek en de twee panden links op de foto moeten plaats maken voor nieuwe woningen. (Foto Holvast* Voordat de grond bouwrijp ge maakt kan worden, moet een drietal bedrijfjes uit de wijk ver dwijnen. Met Goldline neon, aan de Oude Herengracht, bestaat overeenstemming over de ver huizing van het bedrijf naar het bedrijfsverzamelgebouw dat in de Merenwijk gebouwd wordt. Aanvankelijk was ook overeen stemming bereikt met de bouw- niaterialenhandel Fontein over de verplaatsing van dit bedrijf naar het industrieterrein De Waard. De problemen in de bouwwereld hebben het bedrijf echter op andere gedachten ge bracht. Fontein ziet af van Zo gaat de nieuwbouw aan de Ou afgewezen omdat hij weigert grond in erfpacht te aanvaarden. Bovendien kunnen Jesse en de gemeente het niet eens worden over een schadevergoeding. De afdeling grondzaken van de ge meente zegt dat Jesse nog een maal een aanbod wordt gedaan voor een schadeloosstelling en dat, als hij daar niet op ingaat, een juridische procedure in wer king wordt gesteld om hem weg te krijgen. Volgens de fabrieksdi recteur gaat de verplaatsing van zijn bedrijf minstens een mihoen Herengracht er uitzien. gulden kosten en kan hij dat "in deze slechte tijd" onmogelijk op brengen. "De gemeente wil hooguit drie ton betalen en dan moet ik maar zien hoe ik terecht kom", zegt Jesse. Aan vertrek ken denkt de oude fabriekbaas nog niet. "We wachten de bui maar af', zegt hij- Op de plaats van de fabriek van Jesse, op het terrein van Fontein aan de Zijlstraat en op het braak liggende stuk grond op de hoek van de Oude Herengracht kun- op het terrein van de Stadshulp werf. Wie z'n ogen te kost geeft ziet dat er nog heel wat moet ge beuren wil de Verversbuurt een aantrekkelijke woonwijk wor den. De gemeentelijke commissie voor de volkshuisvesting heeft beslo ten dat met man en macht ge werkt moet worden om te trach ten volgend jaar een begin te ma ken met de nieuwbouw in de wijk. Een aantal problemen staat een spoedige bouw echter in de weg. De gemeente moet ervoor zorgen dat het bouwtterrein snel bouwrijp is d.w.z de riolering vernieuwen en de oude bebou wing slopen. Ondertussen is het een kwestie van afwachten of het rijk met geld over de brug komt. nieuwbouw in De Waard en blijft zitten waar hij zit. Het gaat om terreinen aan de Sumatrastraat. de Haven en aan de Zijlstraat. Op dit laatste terrein kunnen vier eengezinswoninkjes worden ge bouwd. Jesse Al jaren heeft de gemeente het aan de stok met ondernemer Jesse die met zijn elektro-apparaten- en transformatorfabriek is geves tigd in het voormalige pand van Clos en Leembruggen aan de Ververstraat. Het fabriekje is de belangrijkste hinderpaal voor de bouw van de 51 woningen. De gemeente probeert al bijna zes jaar om Jesse weg te krijgen. Maar directeur Jesse (76) houdt zijn poot stijf. Elk aanbod om naar elders in Leiden te verhui zen is door de oude fabrieksbaas

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4