Tweede periode Pvd A/WD Steeds Meer dan 250 stands op Leidato-huishoudbeurs Tientallen fietsen boven water Vrijdagavond opening Verstandshuwelijkcollege-partners nu LA T-relatie Over stemmen gesproken Sen eiet fcofomk kladbheefd WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1982 Lelden LEIDEN - Leden van studen tenvereniging Minerva heb ben samen met ambtenaren van de gemeentelijke reini gingsdienst de afgelopen da gen het water van het Rapen burg en de Apothekersdijk schoongedregd. De 'buit': 120 a 150 fietsen, een wc-pot, twee fornuizen, een wasma chine, boodschappenwagen- tjes, een skelter, een drang hek, fïetsklemmen enzo voorts. Vorige week werden eerste jaarsstudenten van Quintus bij deze milieu-vriendelijke werkzaamheden ingescha keld, net als bij Minerva in het kader van hun ontgroe ning. Reinigingsvoorlichter Tol is zeer tevreden over deze steun. "Als er soms nog meer groepen zijnzegt hij hoopvol, "het water van de Steenschuur bijvoorbeeld is ook erg vuil". Jongeren moe ten wel zestien jaar of ouder zijn. Voorschrift van de GG en GD. de Apothekersdijk werd gisteren onderhanden genomen door de studenten en de reinigingsamb- LEIDEN - Mr. M. Vrolijk, com missaris van de koningin in Zuid-Holland opent vrijdag avond om zeven uur in de Groenoordhallen de traditionele Leidato huishoudshow. Muzika le medewerking verlenen zange res Martine Bijl en gitarist Henk van der Molen. In totaal zullen op deze 21-ste Leidato, die tot en met 19 september gehouden wordt, 138 standhouders en 251 stands te vinden zijn. De comple te Groenoordhallen zijn daarmee bezet. Ook het Gewestelijk Arbeidsbu reau is weer vertegenwoordigd. Op de beurs komt een stand met daarin een vacaturebank met ba nen in Leiden en wijde omge ving. Deskundigen kunnen in formatie verstrekken over ar beidsbemiddeling en ook over START, het uitzendbureau van de overheid. In de stand is ook plaats ingeruimd voor het Cen trum voor Vakopleiding van Vol wassenen in Leiden. Dit oplei dingsinstituut geeft kosteloos opleidingen aan werklozen of mensen die dat dreigen te wor den. Naast de Groenoordhallen is ook een evenementenpaviijoen ge plaatst. waarin onder meer een dagelijkse modeshow wordt georganiseerd. Verder wordt daar een miss Sleutelstad verko zen (voorronden 11 en 15 septem ber, finale 18 september), is er een kindershow met wereldkam pioen goochelen Henk Driessen, wordt dinsdag een demonstratie body building gegeven en is er tenslotte donderdagmiddag om twee uur een klaverjasmiddag Door de Kennemer modelclub wordt op de galerij een grote vij ver aangelegd, waarin zelfge bouwde en radiografisch be stuurde modelboten zullen va ren. De NZH-modelclub toont een aantal zelfgebouwde model auto's en de Goudse Modelvlieg club verstrekt informatie over de modelvliegsport. Voor de lief hebbers is er ook nog een grote modeltreinbaan. Op de Leidato wordt vooral aan dacht besteed aan alles wat met wonen te maken heeft. Acht wo ninginrichters richten een stand in. Verder natuurlijk ook infor matie over eten en drinken, klei ne huishoudelijke apparaten en voorlichting voor doe-het-zel- De huishoudshow is dagelijks van 13 00 uur tot 17 00 uur en van 19.00 uur tot 22.30 uur geopend. Op de beide zondagen van 11.00 uur tot 17.00 uur. De eerste dui zend bezoekers krijgen vrijdag een welkosmtgeschenkje. LEIDEN - De samenwerking tussen PvdA en WD in het dagelijks bestuur van de stad is gisteravond voortgezet en ging daarmee een tweede periode van vier jaar in. De nieuwe gemeenteraad van Leiden werd gisteravond gën- stalleerd. Uit zijn midden koos de raad zes wethouders, afkomstig uit PvdA en WD: Bordewijk, Tesselaar en Waal (PvdA), Fase en Schoute (WD) werden herkozen. Nieuw achter de college-tafel is alleen Peters (PvdA), die in de plaats komt van zijn partijgenoot Van Dam. Peters kreeg net als de andere kan didaten 23 van de 39 stemmen, naar men mag aannemen van de fracties van PvdA en WD (sa men 23 zetels). Het CDA, D'66 en SP stemden blanco, terwijl CPN, Portheine in raad universiteit LEIDEN Hoewel de teitsraad hem had voorgedragen is het buitenuniversitaire lid van deze raad, Coops, niet opnieuw benoemd. Het rijk heeft de voor keur gegeven aan Portheine, oud-WD-kamerlid uit Leiden. Een meerderheid in de raad gaf in een motie te kennen het te be treuren dat de Kroon geen moti vering voor haar besluit heeft ge geven. De buitenuniversitaire leden wor den benoemd door het rijk; af wijken van een voordracht mag dus. Maar volgens een aantal le den van de universiteitsraad had hierover toch op z'n minst kun nen worden overlegd. "Onzin", oordeelde mr. Cath, lid van het dagelijks bestuuf van de universiteit. "De raad is pedant en maakt zich belachelijk als dit voorstel wordt aangenomen". PSP en PPR hun stem uitbrach ten op PvdA-raadslid Van Don gen. Voor het tot de benoeming van de wethouders kwam, blikten de fractieleiders nog terug op de collegevorming. Met name CDA en VVD zaten elkaar in de haren over de vraag wie wie liet vallen. Walenkamp (CDA) herinnerde aan de collegevorming van vier jaar geleden, waarbij - aldus Walen kamp - de WD het CDA in de steek liet. "Een traumatische er varing", zei Walenkamp. "De WD schept de situatie dat ieder voor zich moet vechten". Hij verweet de liberalen in één week tijd voorstellen te hebben gedaan en ook weer te hebben ingeslikt. Walenkamp stelde on danks een 'opgedrongen' opposi tie-rol voor het CDA, toch een constructieve opstelling in het vooruitzicht. Kuijers (WD) gooide olie op het vuur met zijn opmerking dat het verhaal van D'66-leider Hoeke- ma, zoals dat vorige week in deze krant stond, een getrouwe weer gave was van de feiten. "D'66 komt afspraken na", constateer de Kuijers. Van der Molen (PvdA) verklaarde dat de WD in Leiden een links- liberaal gezicht laat zien. "Het verstandshuwelijk is een LAT- relatie (living apart together) ge worden. Dat is een vooruitgang", aldus Van der Molen. De kleine linkse partijen hadden vooral kritiek op de PvdA, die de schuld kreeg van het uitblijven van een links college, en op D'66, die een rechts college in het za del zou hebben willen helpen. Zij stelden, net als D'66 en het CDA, het college een zakelijke beoor deling op zijn daden in het voor uitzicht. ADVERTENTIE Tot vanavond 19.00 uur kan uw stem meetellen. Daarna gaan de stembussen echt dicht. Vanaf 19.00 uur kunt u de verkiezingsuitslagen volgen op een supergroot TV- scherm. In de stadsgehoor zaal, ingang Breestraat. Hel college van B en W. Van links naar rechts D J. Tesselaar (PvdA). J.G. Fase-Dubbelboer (WD); C.J.D. Waal (PvdA); burgemeester C.H. Goekoop; gemeentesecretaris H. Lodder; P.H. Schoute (WD); J.A. Peters (PvdA), de enige nieuwe wethouderP. Bordewijk (PvdA). dansexpressie. etsen! zeef druk. donkere-kamertechn te ken. jazzballet, kleding ver nieuwen. massage, poppen maken, stoel bekleden, weven, yoga. boemerangs maken en zovoorts. Meer informatie: tel. 141141 of bij het bureau van K&O. Oude Vest 45 Heempark Anthroposofie Het studiecentrum anthroposo fie organiseert een aantal le zingen over de leer van Ru- dolf Steiner, de anthroposo fie. P C. Veltman geeft op vier avonden in de vorm van een doorlopende cursus voorlich ting in de Rudolf Steiner- school. Cesar Franckstraat 9. Vanavond is de eerste; de vol- GCTLCZÏTIQ gende lezingen zijn op 15. 22 en 29 september De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurberscher- mmgseducatie (IVN) organi seert zaterdag een aantal rondleidingen door het Heem park aan de Oegstgeester- weg. met een bezoek aan de bijenstal. De rondleidingen, die door natuurgidsen wor den begeleid, beginnen om tien, elf, twaalf en één uur. Vooraanmelding is 9 en 10 september mogelijk tussen ze ven en negen uur 's avonds, tel. 071-760109 Creativiteit KIK. het creativiteitscentrum van K&O aan de Hazewind- steeg geeft het komend seizoen weer vele cursussen. Een greep: beeldhouwen/boetse ren, binnenhuisarchitectuur. In de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat is vrijdagavond een samenkomst waarop Nita Edwards, een vrouw uit Sri Lanka, zal vertellen hoe zij van haar totale verlamming ls genezen. Een genezing die zij toeschrijft aan een wonder van God. De aanvang is acht .iië>iEa:ie;rï!; Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser. op de receptie, die ter gele genheid van het diamanten jubileum in de kantine van jachthaven De Does in Lei derdorp werd gehouden. "Hij heeft een paar dingen opgete kend uit onze mond en de rest er bij gefantaseerd", zo zouden De Haas en de Mank tegenover de ledenadvies raad hebben beweerd. Slechte reclame (2) Voorzitter De Haas (links) en se cretaris Mank (zittend): "Intervie wer heeft maar wat gefantaseerd". Slechte reclame (1) Leden van de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken, zo'n viereneenhalf duizend in getal, kregen onlangs een merkwaardig epistel in de bus. Gé de Haas, voorzitter van de bond en Nico Mank, secretaris, meldden in een soort open brief dat zij alsnog afstand deden van de inhoud van een artikel in het Leidsch Dagblad van 13 april 1982 naar aanleiding van het 60-ja- rig bestaan van de henge laarsbond. Het bewuste artikel was het ge volg van een interview dat met beide bestuursleden werd afgenomen op dinsdag 30 maart in het bondsbureau aan de Morsweg. Gé de Haas (hij vooral) en Nico Mank hebben toen meer dan een uur vrolijk zitten verhalen over 'hoe goed het huidige bestuur het wel niet deed en welk een zooitje het onder het oude bestuur was'. De uitlatingen van het tweetal schoten bij het halve leden bestand van de bond in het verkeelde keelgat. De adviesraad van de leden riep vervolgens De Haas en Mank ter verantwoording. Beide bestuurders wisten zich opeens niets meer te her inneren en zouden volgens de leden van deze raad zelfs hebben beweerd dat er nooit een interview in het bonds bureau heeft plaatsgehad. De schrijver van het bewuste ar tikel, ondergetekende, zou al leen even langs zijn gekomen De raad adviseerde De Haas en Mank vervolgens om afstand te doen van het artikel en openlijk te betreuren dat een aantal leden zich door ge noemd artikel gekwetst voel de. Praeses en scriba volgden dat advies op, schoven in een open brief de schuld in de schoenen van de schrijver van het artikel en dachten kennelijk dat er nooit meer een haan naar zou kraaien. Een fanatieke hengelaar at tendeerde ons echter op de 'schijnbeweging' van het duo De Haas-Mank. Genoemde ledenadviesraad van de hengelaarsbond is in april van dit jaar in het leven geroepen om de rust te her stellen in een bond die door ruzies tussen bestuursleden en 'gewone' leden en door persoonlijke intriges kopje onder dreigt te gaan. Enige leden van de raad, onder wie voorzitter Jan Hoeks, zeggen inmiddels stevig te balen van de manier waarop het bestuur van de bond zich manifesteert en overwegen zelfs het bijltje er bij neer te gooien. De hoofdpersonen. Gé de Haas en Nico Mank. hebben het geluk dat de volgende leden vergadering pas ergens in april 1983 is gepland en kun nen tot die tijd op hun be stuurszetel blijven zitten Luisteren we ten slotte nog even naar het antwoord van voorzitter Gé de Haas op de vraag waarom hij niet onmid dellijk heeft gereageerd toen het geruchtmakende artikel in de krant verscheen. De Haas: "In het bestuur hebben we tegen elkaar gezegd: beter slechte reclame dan helemaal geen reclame". J.V. Advertentie (1) Helemaal de bedoeling is het De bewuste advertentie uit de krant van afgelopen zaterdag - waarschuwing of gratis publici teit? natuurlijk niet, maar bij poli tieke advertenties (zoals die waarin de Leidse bevolking afgelopen zaterdag werd ge waarschuwd tegen racisme en vreemdelingenhaat) kijk je toch vooral naar het rijtje ondertekenaars. Heel leer zaam vaak, want wie had er bijvoorbeeld gehoord van de groepering 'Werknemers Me- renwijk'? Wij in elk geval niet. Ook de Merenwijkse werknemers zijn bezorgd over het opkomend fascisme, dat is nu duidelijk. Samen met zo'n negentig andere or ganisaties, in alfabet varië rend van de ABOP afdeling Leiden tot de Werklozen Be langen Vereniging Leiden. Ook een paar politieke partij en riepen Leidenaars op "zich af te keren van fascisti sche groeperingen als de Centrumpartij en de Neder landse Volksunie". 'Klein Links' natuurlijk, maar ook D'66 Leiden Zo niet echter de plaatselijke PvdA. CDA en WD Hoe zit dat7 VVD-s Korthals Altes weet van geen advertentie "Wij hebben he lemaal geen verzoek ontvan-i gen om iets te ondertekenen. Ik wist niets af van die adver tentie. Niet dat ik geloof dat we hadden meegedaan, hoor. Ik vraag me af of zoiets kan in een parlementaire democra tie". Op zijn beurt vraagt ad vertentie-organisator Jurjen Jacobs zich af of "er mis schien iets schort aan het in terne functioneren van de WD. Want we hebben ze wel degelijk een verzoek gedaan. Zowel het bestuur als de frac tie". Advertentie (2) In dat geval is het 'interne func tioneren' bij de christen-de mocraten kennelijk beter verzorgd. Fractievoorzitter Joop Walenkamp: "Op twee fronten zijn we gevraagd de advertentie te onderteke nen". Toch maar niet? "Nee, toch maar niet. Als door be paalde partijen grenzen wor den overschrijden, dan is dat toch primair een taak van jus titie. De weinig plezierige te neur, waarmee die partijen naar buiten treden, heeft na tuurlijk wel onze zorg. Maar er was toch grote aarzeling om als ene partij een andere partij te beoordelen. Op per soonlijke titel had ik de ad vertentie best willen onderte kenen, hoewel de formule ring wel iets genuanceerder had gekund. Maar het ging uitsluitend om organisaties, dus dat kon niet" Ook de PvdA ontbrak op het appèl. En dat in tegenstelling tot de socialistische zusters van de Rooie Vrouwen en de dito dochten en tonen van de Jonge Socialisten "Er is in de praktijk iets misgelo pen", vermoedt PvdA-sccre- taris Ronald Plastcrk. "want het was wel de bedoeling dat we er onder zouden staan" Misgelopen? Helemaal niets misgelopen, zo leert een tele foontje naar raadslid Jit Pi ters, "We hebben niets op de tekst tegen. Maar je geeft daarmee toch extra publici teit aan partijen als de Cen trumpartij. En dat willen ze juist. Toen bleek dat ook an dere partijen als CDA en WD niet meededen, hebben wij besloten het ook niet te doen" In die redenering kan Plasterk zich wel kan vinden "Ja. hoe je het ook bekijkt, het is toch een vorm van gra tis reclame" B J Duur bezoek aan snackbar LEIDEN - Even met de auto en hartig hapje halen in een snack bar aan het Jac Urlusplantsoen kwam een Leidenaar gister avond duur te staan. Een op schepperig 17-jarig ventje die in de snackbar ook zijn trek aan het stillen was. ging met de man een weddenschap aan dat hy de auto die op de stoep stond geparkeerd wel even in een parkeervak zou draaien. De man gaf zijn sleutels prijs. En kele minuten later kon hy buiten de schade opnemen. De jonge Leidenaar had in plaats van te remmen te veel gas gegeven en knalde daardoor met hoge snel heid op een reeds geparkeerd staande auto. Deze wagen schoot door en raakte opnieuw een auto Alle drie de auto's werden flink beschadigd Passagier (21) helpt handje LEIDEN - Een 24-jange man, die in een auto aan de Leeghwater- straat zat te wachten op de be stuurder, merkte door wat getoe ter achter zich dat deze de auto wat ongelukkig had geparkeerd Op eigen initiatief probeerde hij de wagen te verplaatsen. Aan de Storm Buysingstraat zag hij een mooi parkeerpiaatsje Vanaf zyn plaats poogde de man, die geen rijbewys had. de pedalen te be dienen Met alle gevolgen van dien De auto belandde in een tuinfje van een woning aan de Storm Buysingstraat en kwam tegen de pui van dit huis tot stil stand De auto zat van voren in elkaar en in het tuintje was het een enorme ravage ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3