c Verkiezing nieuwe wethouders niet geheel vlekkeloos 3- Beleidsplan Leiderdorp zonder problemen door de nieuwe raad Verwijten PZ aan adres e WD en CDA co üeg< Ozd eidse agenda CDAen PW steunen college van WD, PvdA en D'66 niet In Oegstgeest VVÜ-W armond teleurgesteld bij installatie nieuwe raad Rijnlands krijgt internationale studierichting Grootse reünie op braderie Nieuwe raad Voorschoten geïnstalleerd Acacialaan weer open leipsch m dagblad LEIDERDORP - De meenteraad in Leiderdorp is gis teravond akkoord gegaan met het beleidsplan, dat voor de ko mende raadsperiode is uitgestip peld. Alle partijen konden zich vinden in het terubrengen van het aantal wethouders van vier naar drie. De portefeuille van ex-wethou der Verdier is verdeeld over de rest van het college. Ook de in krimping van het aantal commis sies werd door de raad gesteund. Van nu af aan zullen vijf commis sies de adviserende taak aan het college van B en W op zich ne- Mevrouw Huigen, de nieuwe WD- fractieleider, noemde het een unicum dat alle partijen bij het overleg over het nieuwe beleids programma betrokken zijn ge weest. Wel waarschuwde zij voor de geringere betrokkenheid van de burger bij het besturen van de gemeente, doordat door de op heffing van een aantal commis sies, het aantal burgerleden met de helft terugloopt. Problemen Stad en rand W0ENSDAG.8 SEPTEMBER 1982 worden echter verder door de WD-fractie niet gemaakt. Den Boeft (CDA) daarentegen vond het programma nog wel wat erg vaag, hoewel hij erkende, dat dit noodzakelijk was. Hij uit te wel kritiek op het feit, dat er weinig aandacht wordt besteed aan de culturele minderheden. Bovendien is de belangstelling voor het openbaar groen erg ge ring. Meer belang nog hechtte hij aan het instellen van een zoge naamd managementteam, dat gaat bekijken in hoeverre het ambtelijk apparaat efficient functioneert. Hij waarschuwde ervoor, dat efficiency op zich nooit een doel mag zijn. Den Boeft vond bovendien, dat de be stuurders uit meer alternatieven moet kunnen kiezen in de toe komst. Hij had evenals zijn colle ga-raadslid Huigen kritiek op het steeds kleiner wordende aantal burgerleden in de raadscommis sies. "Het principe van een aan tal burgerleden in de commissies is in de afgelopen jaren steeds meer verlaten, maar het comple te faillissement was wel de in stelling van de commissie voor ruimtelijke ordening", aldus Den Boeft. De instelling van drie wet houders viel ook bij hem in goe de aarde. Vooral het feit dat de portefeuilleverdeling ongeveer gelijk is gebleven vond hij een goede zaak. Een andere verde ling was volgens hem alleen maar verspilling van ervaring ge weest. Fractievoorzitter Bezemer (PvdA), die dit ambt voor slechts enkele agendapunten mocht uitvoeren voordat hij officieel weer tot wet houder werd gekozen, had grote waardering voor de wijze waarop Scheffer (WD) de onderhande lingen had geleid. De objectieve manier van onderhandelen heeft volgens hem geleid tot een vlot verloop van de onderhandelin gen. Hij constateerde in reactie op opmerkingen van Den Boeft dat het beleidsprogramma nu eenmaal vaag is, omdat een vol ledig programma niet tot de mo gelijkheden behoort. "De priori teiten van alle Dartiien ziin er in onder gebracht. Dat is het aller belangrijkste. Over de rest van de programmapunten, de zoge naamde vrije kwesties, zullen we wel snel tot overeenstemming komen. We hebben best wel compromissen gesloten. Iedere partij heeft zo z'n pijnpunten", aldus Bezemer. Het nieuwe ge zicht van D'66 in de raad, liet we ten bezorgd te zijn over de afta keling van bepaalde voorzienin gen. Zo plaatste fractievoorzitter Stam vraagtekens bij de bezuini gingen op het schoolzwemmen en de schooltandverzorging. Ook de zwakke culturele paragraaf kon het bij hem niet goed doen. Desondanks zal de fractie het be leid in de komende jaren kritisch maar welwillend steunen. De PPR tenslotte, die tevens voor D'66 het woord tijdens de onder handelingen had gevoerd, sprak haar waardering uit voor de wij ze waarop 'formateur' Scheffer de onderhandelingen had ge voerd. Volgens Hein van der Zande is er voor de PPR reden tot voorzichtige tevredenheid. WARMOND - De benoeming van de raadsleden en de verkiezing van de wethouders leverde in Warmond geen bijzonderheden op. De WD sprak nogmaals haar teleurstelling uit over het niet bereiken van een volledig akkoord over het nieuwe college en het te voeren beleid tussen de drie partijen. Alleen bij de stemming bleek dat wethouder Van Schagen (CDA) iets beter valt dan zijn collega van Progressief Warmond me vrouw Dalhuysen. Driemaal werd er blanco gestemd bij de verkiezing van Van Schagen. Bij Dalhuysen was dat vier keer. De WD nam drie van de blanco- stemmen voor haar rekening. Waarschijnlijk kwam de vierde blanco-stem bij de verkiezing van Dalhuysen uit het CDA- kamp. OEGSTGEEST - De verkiezing van de wethouders en de installatie van de gemeenteraad in Oegstgeest is gister avond niet geheel vlekkeloos verlopen. Bij de verkie zing van de wethouders kreeg de CDA-kandidaat Van Hazel slechts elf stemmen. Drie raadsleden (PvdA en PPR) vulden Kohlbeck in. Dat bleek later een vergis sing. Een raadslid begreep het allemaal niet en had het stembiljet gevuld met een vraagteken. Een laatste had helemaal niets ingevuld. i dergelijke Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Bernardus Adria- nus, zv. W.A.F. Turenhout en J.J. van Lierop, Martijn Adriaan, zv. G.G.M. Pij nenburg en Th.Z.M. van Schagen, Maks, zv. J. Verver en M A Boere, Arie Johannes, zv. B. H. van Meeteren en E. Roest, Frederikus Adrianus, zv. F A. Gorter en I. Scheffer, Tim, zv. J.G.M. Elsgeest en J.F. van Rijn, Jannetje Jac queline, dv. N.A. van Duijn en J. Hoek, Rutger, zv. T. Maaskant en M.K. Mon- tagne, Emma Maria, dv. 'j.M. Star en D. Kuijt, Alexander, zv C.Th Disscldorp en F.F.A. Schoenmaker. Ondertrouwd: R.C. Bekooij en D.D. de Jager, D W. De Ru en C. Hartevelt, R. van Kooten en M A. Dumas, J. van Scheepen en A.J.M.H. van der Laan. B.L.J Ponsioen en W M. van Mil. D. van Deventer en M L Holler, H E. de Zeeuw en A.J. Joustra, I. Bekooij en I.Y.M Vin- kestijn, R. Wansink en W. Pauw. F.W. Elfert en M.A. Verkade. DEN HAAG/OEGSTGEEST - Op het Rijnlands Lyceum in Oegst geest wordt volgend jaar begon nen met een twee-jange VWO-opleiding voor het inter nationale bacculaureaat. Een in ternationaal erkende schooldi ploma. De opleiding is voor kin deren die de Nederlandse natio naliteit niet bezitten. De eerste cursus is vorige maand begonnen met zeventien leerlin gen op de scholengemeenschap Van der Putt in Eindhoven. Vol gend jaar dus ook de cursus, met als voertaal Engels, in Oegst geest en op Alberdingk Thijm scholengemeenschap in Hilver sum. Het niveau voor toelating komt overeen met dat van een goede leerling die vier jaar VWO heeft gehad. Tot de opleiding werd in 1962 besloten in Geneve. Thans wordt het bacculaureaat op 200 scholen in 52 landen gegeven. Evenals de school in Eindhoven kennen die in Hilversum en Oegstgeest problemen van kin deren met een buitenlandse schoolopleiding. Behalve taal problemen zyn er moeilijkheden bij het erkennen van resultaten en diploma's. In en rond Eindho ven, Rijnmond-Den Haag en Amsterdam-Utrecht concentre ren zich veel buitenlanders die bij internationale ondernemin gen en instellingen werken. Bij de benoeming van sieleden ging het wederom fout. Slechts elf raadsleden konden hun stembiljet volledig én goed invullen. De andere vijf hadden hier of daar een steekje laten val len. De procedure die burgemeester Scheenstra volgde bij de verkie zing van de wethouders leidde tot de verwarring. Scheenstra kondigde eerst de verkiezing van de "eerste wethouder" aan. Dat was, zo begreep iedereen, de WD-kandidate Blom. Zij is na melijk loco-burgemeester. Toen Scheenstra verder ging met de "tweede wethouder" dachten de Pvda en de PPR dat bedoeld werd de tweede loco-burgemees- ter. En dat is Kohlbeck. Toen er ook nog twee stemmen verloren gingen (een blanco en een met een vraagteken) bleven er maar elf stemmen voor Van Hazel CDA-fractieleider Van Veen rea geerde gelijk door te stellen dat er geen weerstand in de raad kon zijn tegen de verkiezing van Van Hazel. Ook de PvdA-fractieleid- Eén van de vele attracties tijdens de braderie i rondweg duurt nog tot en met zaterdag. i Zoeterwoude gisteravond. De feestweek vanwege de nieuwe ster Bosman sprak bewoordingen. Toen de diverse fracties hun licht T _r lieten schijnen op het door de In YX/'iccf*riïliir> vijf partijen opgestelde beleids- 111 W döOCllddr programma sloeg de vlam nog eventjes in de pan. Van Veen en D'66-leider Wuisman constateer den fijntjes dat de WD ondanks haar verkiezingswinst geen zwaardere portefeuille in het col lege had gekregen. Van Veen: "De WD heeft daar consequen ties uit moeten trekken en dat betekent dat men intern en ex tern gewond en geschaafd naar buiten is gekomen". WD-frac- tievoorzitter Rijks vroeg na die uitspraak om een tweede ronde aan burgemeester Scheenstra. Iets dat bij de beschouwingen over het beleidsprogramma in Oegstgeest niet gebruikelijk is. Hij kreeg zijn zin en zei toen: "Met verbazing heeft mijn fractie geconstateerd dat het CDA zijn rentmeesterschap gemeend heeft te moeten uitbreiden over onze wonden. Wij hebben daar aan geen behoefte. Misschien moet het nog wat wennen aan zijn uitgedunde kiezersvolk". WASSENAAR - Officieel heeft Wassenaar sinds gisteravond de primeur van een WD—PvdA— D'66 college. De nieuwe wethou ders, raadsleden en commissiele den werden gisteravond beëdigd voor vier jaar. Duidelijk werd wel dat zowel CDA als Partij Wassenaar gekant waren tegen het nieuwe college. Het CDA en PW hebben in de col lege—onderhandelingen vroeg- Geen onvoorwaardelijke steun ZOETERWOUDE - Progressief Zoeterwoude heeft gisteravond tijdens de raadsvergadering waar de raadsleden benoemd en de wethouders gekozen werden haar misnoegen over het nieuwe college gespuid. Op voorhand wenst PZ het college geen steun te verlenen. Het beleid zal iedere keer opnieuw beoordeeld wor den. Toen de wethouders Van der Heijden (CDA) en Graniews- ki (WD) door de raadsleden moesten worden gekozen stem de PZ blanco. De fractievoorzitter van PZ, De Graaff, kwam uitgebreid terug op de collegevorming en de ver kiezingsstrijd. De teleurstelling over het nieuwe CDA/WD-col- lege noemde hij zeer moeilijk te verwerken omdat "het CDA voor de verkiezingen al afzettend te gen PZ de VVD omhelsde". On verteerbaar vond hij het verder dat het CDA na een oriënterend gesprek van anderhalf uur met PZ de WD koos als collegepart ner. De motivering voor die keus noemde De Graaff "onduide lijk". Grote bezwaren had PZ tegen de post openbare werken die burge meester Houdijk in zijn porte feuille krijgt. Die post is te poli tiek geladen en kan daarom niet door een persoon die boven de partijen behoort te staan beheerd worden. WD-fractieleider Kre- mer was het daar niet mee eens. Volgens hem is de post openbare werken helemaal niet politiek geladen. PZ werkt overigens wel mee aan het maken van een beleidspro gramma voor de komende vier jaar. De drie fracties hebben hun wensen ingediend en men is nu bezig met het schrijven van het programma. Wanneer het klaar is, weet men nog niet. Wel valt hier en daar te horen dat het pas in december gereed zal zijn en dan tegelijktertijd met de begro ting voor 1983 zal worden behan deld. tijdig afgehaakt, alhoewel ze zelf het tegendeel blijven beweren. "Het was voor ons slikken of stikken", zei Van Rij (CDA) hier nog over. Op de formatiebesprekingen werd tijdens de toespraken van de ver schillende fractievoorzitters veelvuldig teruggekeken. Nieu we standpunten leverde dit ui teraard niet op, men bleef volhar den in het elkaar de zwarte piet toe te spelen. D'66-er Nieuwen- hoven was heel kort: "Het CDA heeft een lesje onderhandelen geleerd, zij had de deur op een kier moeten laten". Hierbij doel de hij op het feit dat het CDA, ook na herhaald aandringen van de anderen, niet terugkeerde naar de onderhandelkamer. Hoe de waarheid ook zij, alle partij en verklaarden met frisse moed te willen beginnen. Dat de for matie littekens heeft achtergela ten lijkt logisch en zal zich in de komende raadsperiode zeker doen laten voelen. Het CDA stel de dan ook dat "het stemgedrag in overeenstemming zal zijn met de bedenkingen die tegen het te vormen college bestaan". Opvallend was dat ook de burge meester het enkele malen moest ontgelden. Raadslid Lodder (Partij Wassenaar) maakte het hierbij erg bont: "Hoe minder zeggenschap de burgemeester heeft, hoe minder zorgen wij hebben". Bij de stemming voor de wethou ders kregen, bij afwezigheid van WD-er Pruis, zowel Barning, Dijkstal als Van der Wiel (allen WD) twaalf stemmen, de socia list Greep kreeg elf stemmen. Acht stemmen bleken constant blanco, zes van CDA en twee van PW. De WD maakte tevens van de ge legenheid gebruik een beleids wijziging bekend te maken. Bin nenkort zal de WD met een nieuw voorstel komen voor de woonwagenkwestie. Tot nu toe was de WD voorstander van de inrichting van een 'kamp' aan de Ruigelaan, waar de wagens ook nu staan. Het CDA en de andere fracties hadden een andere op lossing voor ogen om de twaalf wagens te plaatsen. Wellicht een eerste compromis van het libe raal—progressieve blok. ZOETERWOUDE - "Eigenlijk komen ze niet om naar de kraampjes te kijken maar om elkaar te zien". Een veel ge hoorde opmerking gister avond tijdens de braderie in Zoeterwoude-dorp. De markt op 't Watertje bleek één van de grootste publiekstrek kers van de Zoeterwoudse feestweek in verband met de rondweg. Een ongelooflijke hoeveelheid mensen liep gisteren over de voormalige - winkelstraat van het dorp dat zo groen als gras heet te zijn. Iedereen passeerde elkaar in paasbes- te kleren. Knikjes rechts en links, af en toe stilstaand voor een begroeting en kort gesprek. Niet alleen Zoeter- woudenaren die nu in het dorp wonen bevolkten de straat, er waren ook veel ex-inwoners die het dorp voor hun werk of wegens hu welijkse voorwaarden ver ruild hadden voor een andere woonplaats. Opstopppingen vonden dan ook op grote schaal plaats. "Waar woon jij tegenwoor dig" en "hoe gaat het met die en die" waren de geijkte vra gen, die de argeloze passant, wachtend in de file, opving. Eén grote reünie. Een feestco mitélid had het vooraf al ge zegd: "Het is niet zozeer die weg waarom zo'n week geor ganiseerd wordt, we hebben gewoon zin in een feestje. De onderlinge band in het dorp wordt versterkt". De veertig standhouders waren over het algemeen ruim tevre den met de getoonde belang stelling. Veel folders, hazeli- no's (een plaatselijke bakker had geadverteerd met 'vijf hazelino's halen zes betalen en broodjes makreel gingen over de toonbank. Schrijnend is de tegenstelling tussen 't Watertje als braderie en 't Watertje zoals het er over luttele maanden uit zal zien. Nu de winkelconcentraties steeds meer naar het dorp verschuift, over zes weken zit het winkelcentrum vol en ook de supermarkt is dan te vin den in de Dorpstraat, dreigt 't Watertje zijn loop te verlie- WOENSDAG Leiden - Filmhuis LVC, film 'High and low'-Akira Kurosawa. 20 en 22.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Oblong Box' van Gordon Hessier, 20 en 22.15 uur Kapelzaal K&O-gebouw - kinderfilms, 14.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; do soos met films en informatie-programma's, 15-17 uur. Stadsgehoorzaal - uitslagenavond ka merverkiezingen, 19 uur. Volkshuis - Apothekersdijk 33, filmoch tend voor vrouwen. 9.30 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Bahéi-geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Voorschoten - keet Churchillweg, pop pentheater Wellus Nietus, 14.30 uur. Oegstgeest - Taberna, uitslagenavond, 20 uur. DONDERDAG Leiden - Filmhuis LVC, film 'High and low'-Akira Kurosawa, 20 en 22.15 uur. Augustinus - Rapenburg, film '39 steps' komst streekcommissie Leiden e geving. 20 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies. 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, inl. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18,'open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur. tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE. 19-20 uur. Voorschoten - Lindehoeve, optreden Wild Rose, 20.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt van vrijdag 3 september tot 10 septem ber waargenomen door Doeza apo theek, Doezastraat 31, tel. 121313 en door apotheek Boehmer, Florijn 19, Lei derdorp, tel. 894400. WIJKVERPLEGING LEIDEN - Interkruis, Middelweg 38, telefoon ten noorden van de Rijn: 134604; telefoon ten zuiden van de Rijn; 121753. LEIDERDORP, ZOETERWOUDE Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, telefoon 410131, spreekuur mai t/m do van 13-14 Gezondheidscentrum Florijn 10, tele foon 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. OEGSTGEEST - Interkruis, Lijtweg 7, VOORSCHOTEN - Zeven nieuwe en twaalf oude raadsleden wer den gisteravond in Voorschoten gënstalleerd door burgemeester Cannegieter. Tevens werden de drie moeizaam bijeen gebrachte wethouders gekozen. Politiek gezien is er wel een ver schuiving in Voorschoten. Deze raadsperiode is de WD voor het eerst de grootste partij met acht zetels, dan volgt het CDA met ze ven, PvdA/PPR mét drie en D'66 met één zetel. Onderhandelaar en formateur Van Dalen (WD) gaf voor de gemeenteraad een korte uiteenzetting van de for- matiegesprekken. Het bleek een moeizaam overleg te zijn ge weest met als uiteindelijk resul taat een afspiegelingscollege. Van Dalen wethouder voor de WD, Marselis voor het CDA en Van Leeuwen namens PvdA/ PPR. Omdat de drie ook in het vorig col lege zaten, is er slechts een gerin ge verschuiving in de portefeuil les. Van Dalen verzocht de bur gemeester om het bereikte resul taat van een afspiegelingscollege en een beleidsprogramma voor de komende vier jaar, te willen zien als een vaststaand gegeven. De daarop volgende verkiezing van wethouders leverde geen problemen op. De nieuwe raad benoemde tevens de commissies. Ook in deze raad speriode komen er vier commis sies van advies en bijstand aan burgemeester en wethouders, te weten algemene zaken, finan ciën, welzijn en openbare werken. LEIDERDORP - De Acacialaan is de'komende zes weken niet berijd baar (zie foto). In die tijd wordt tussen het Burgemeester Brugplein en de Hoogmadeseweg de fundering vernieuwd en opnieuw geasfalteerd. De vernieuwing van de Acacialaan is nodig omdat het verkeer is toegeno men en de oude fundering daar niet op berekend is. Verder hebben bewoners nogal last van het zware verkeer. Het is overigens de tweede keer dat de Acacialaan dit jaar afgesloten is. Voor de zomer werd het stuk bij de kruising met de Persant Snoepweg gereconstrueerd. Het verkeer naar Leiderdorp-oost en richting Kouderkerk aan de Rijn kan gebruik maken van de Hoogmadeseweg of van het Burgemeester Brugplein en de Hoofdstraat. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Lantech Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Sinqel 1 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071 144941 Geen krant ontvangen tal 07'-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabfzorgmg na 19 30 uur), zaterdag van 16.30-18 00 uui Abonnementsgelden b»j vooruitbetaling te voldoen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 57,35 Per post 79.70 Jaarabonnement f 217,90 Per post 1 307.30 Losse nummers 0.80 Directie G Koopman Hoofdredacteur AAM Scbuurmans Rubriekchefs J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H I J, Veldhuizen (regio) H. v.d Post (plv) W. F. J, Wirtz (binnenland, buitenland, economie) J. Ruygrok-Hoogeveen (Plv) W C. H. Schrama (nieuwsdienst en leature) P. C. Rosier (radio, televisie, kunst) S. J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten os in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs Washirxuon. Quro. Commentator W F J Wirtz I 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2