c De ondergang van een firma BOEKEN Verhelderend boek over politiek POLITIEK contactlenzen, da's pas fijn Bij Credietbank meer banen weg van der WIEL Geyerstein s dynamiek Anti-Mafiawet nog deze week ingevoerd WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1982 Extra Dat we voor het vinden van schatten niet alleen op de Sierra Madre zijn aangewe zen, maar dat ook het Hoge Noorden nog heel wat glansrijks in petto heeft, is door auteurs als Strindberg en Sande- mose, van wie in de Scandinavische se rie van uitgeverij Meulenhoff vertaald proza is opgenomen, afdoende bewe zen. Alleen al de uitgave van een werk als 'Eenzaam' van Strindberg staat borg voor de waarde van zo'n reeks. Hoopvol gestemd begon ik dan ook met het lezen van Axel L. Kielland's 'Gar- man Worse, de ondergang van een fir ma', een uit het Noors vertaalde roman die onlangs bij bovengenoemde uitge verij verscheen. Axel L. Kielland werd op 18 februari 1849 in Stavanger geboren, in hetzelfde jaar als waarin Strindberg in Stockholm het grauwe. Noordelijke, levenslicht aan schouwde. Na een juridische opleiding vestigde hij zich in 1871 als fabrieksei genaar vlak boven Stavanger. Hij kwam in aanraking met de ideëen van Bran- des, de invloedrijke Deense literatuur historicus en criticus, die, in navolging van o.a. Zola, voor het eerstproblemen ter discussie brengt' in de gezapige Scandinavische letteren. Spoedig volg de zijn eerste roman en hoofdwerk 'Gar- man Worse'. In deze roman beschrijft Kielland de lot gevallen van een handelsfirma, die on der leiding staat van 'de jonge consul' Christian Frederik Garman, een koop man van de oude stempel, en diens zoon, Morten Garman, die er een wat dubieuze manier van zakendoen op na houdt. Richard Garman, een broer van de consul, heeft in een losbandig leven zijn erfdeel erdoor gejaagd en is nog slechts via wat onduidelijke wissels ver bonden met het bedrijf. Voor zijn best wil heeft zijn broer hem 'verbannen' naar Bratvold, alwaar hij de zorg heeft voor een vuurtoren en zijn dochter Ma deleine, een kind dat hij heeft overge houden aan een, keurig onder de dek mantel van het fatsoen verborgen ge houden, liaison. Wanneer Madeleine verliefd wordt op Per, een eenvoudige visser, acht haar vader het raadzaam haar voor een 'ontwenningskuur' naar het buiten van zijn broer te dirigeren. Daar komt Madeleine in aanraking met de betere kringen, een kennismaking die haar aanvankelijk slechts matig be valt. Op het landgoed van haar oom wordt elk weekend een diner aangericht voor zakenrelaties, kennissen en naaste familieleden. Madeleine maakt er onder andere kennis met haar nicht Rachel, een vooruitstrevende jonge vrouw, die ijvert voor emancipatie in het, wat dat betreft, achterlijke Noorwegen. Ra chel's liefste wens is te worden op genomen in het bedrijf van haar vader. Deze heeft dit, conservatief als hij is, botweg geweigerd. Madeleine wordt in het begin van haar verblijf op Saalland verteerd door heim wee. Op zekere dag echter krijgt zij in de gaten dat zaakgelastigde Delphin, een trouw gast tijdens de wekelijkse bijeen komst, wel wat in haar ziet. Diep ont goocheld echter zakt zij in haar lethar gie terug, wanneer zij merkt dat Del phin avances maakt tegenover Fanny, Morten Garman's behaagzieke vrouw, die zich wel een slippertje denkt te kun nen veroorloven aangezien Morten wat dit betreft in het verleden ook niet brandschoon is geweest. Deze laatste heeft een affaire gehad met Marianne, het dienstmeisje van de familie Gar- Richard Garman, de vader van Madeleine, heeft nauwelijks in de gaten dat zijn dochter een geestelijke crisis door maakt. Ook hij is een regelmatig bezoe ker van wekelijkse bijeenkomsten. Sa men met zijn broer. C. F. Garman. die hem voorspiegelt nog enige belangrijke wissels in bezit te hebben, onderneemt hij menigmaal een geheime tocht naar de kelder, alwaar zij op haast rituele wij ze enkele goede flessen Bourgogne ledi gen. Zoals te doen gebruikelijk in de Scandina vische letterkunde ontbreken ook de geestelijken hier niet. Vermakelijk zijn de spirituele duels tussen pastor Mar tens en theologant Johnsen. De laatste voelt zich, onder invloed van Rachel, die moed in een man erg op prijs stelt, geroepen om een donderpreek af te ste ken, waarin hij op indirecte wijze de hy pocrisie van de kerkelijke stand hekelt. Echter, na een gesprek met deken Spar- re, die Johnsen's wereldbestormersi- dealen met het pantser van de allesbe- grijpende, milde, glimlach tegemoet treedt, gaat de theologant overstag en verliest daarmee Rachel's sympathie. Wanneer op zekere dag - éen dag voor de tewaterlating van het nieuwe schip, - de werf van de firma door de wraak zuchtige broer van Marianne in brand gestoken wordt, krijgt C.F. Garman een beroerte.Ondanks de spectaculaire red ding van het schip, bezwijkt de consul aan deze slag. Op zijn sterfbed bekent hij zijn broer dat hij die affaire met de wissels heeft verzonnen. Vanaf dat mo ment stevenen de gebeurtenissen in het boek af op een schijnbaar 'happy end'. Dit boek van Axel Kielland schetst niet alleen de ondergang van een firma, maar tegelijkertijd ook de afbrokkeling van traditionele waarden, van de heer sende moraal. Het illustreert goed hoe de geestelijkheid in die tijd de ongelijk heid tussen arm en rijk trachtte te rechtvaardigen en met zalvende praatjes probeerde te verdoezelen. Of het boek echter nog zo 'springlevend' is als men op de achterflap meldt, waag ik te betwijfelen. Toegegeven - Kiellands humor is niet van enig raffinement ont bloot, maar uitzonderlijk beeldend is zijn stijl bijna nergens. Het blijft alle maal een beetje jpngejuffrouwachtig, zweverig poëtisch. Éen van de levendig ste passages vind ik het verhaal van de dronken doodgraver die kampt met plaatsgebrek, een passage die satinsch erg sterk is. Ook de tocht van de twee broers naar de wijnkelder wil nog wel in het geheugen blijven hangen, evenals het personage van de flirtzieke Fanny Garman. De figuur van Jacob Worse echter.de zoon van de vroegere compag non van C.F. Garman, komt mijns in ziens niet erg uit de verf. Hij handelt wat al te beheerst voor een man die in feite nogal opvliegend van aard is. Verwarrend is af en toe de naamgeving in deze roman. Richard Garman bijvoor beeld wordt op'éen pagina afwisselend 'de legatiesecretaris','oom Richard' en 'Pirre' genoemd. Wellicht heeft Kielland deze kunstgreep toegepast om monoto nie te vermijden, maar de lezer wordt zo wel op een dwaalspoor gebracht. Het is toch al niet gemakkelijk om alle perso nen in deze roman uit elkaar te houden. Op de achterflap van dit boek wordt ge wag gemaakt van het feit dat Garman Worse in het verleden wel eens is verge leken met Thomas Manns Budden- brooks. Hoewel deze vergelijking wat mij betreft maar zeer ten dele opgaat en in het nadeel uitvalt van Kiellands ro man, heeft Garman Worse mij toch enkele uren ongebreideld leesgenoegen verschaft. Maar een meesterwerk, neen, dat zie ik er niet in. CEES VAN HOORE Politici ziin "zakkenvullers, baantjesjagers en oplich ters". Het politieke bedrijf is niet minder dan "een spel letje van hoge heren onder el kaar". En verkiezingen zijn een farce, want uiteindelijk zijn het toch de politici die bepalen wie er in de regering komt. De kiezer die dit beeld van de politiek voor ogen heeft, en dat zijn er velen, doet geen recht aan de werkelijkheid. De politiek is een ingewik keld bedrijf. De besluitvor ming is vaak ondoorzichtig. Hooggespannen idealen ver liezen het van een noodzake lijk compromis. Bovendien zijn politici ook maar men sen. Veel kiezers nemen niet de moeite zich in het politie ke bedrijf te verdiepen, ande- rep weten er om voor de hand liggende redenen te weinig van. Zo ontstaan de misver standen. •Over de politiek zijn veel boe ken geschreven, maar het merendeel daarvan biedt voor de doorsnee kiezer te weinig houvast. Ze zijn te technisch of te eenzijdig. Te gen die achtergrond is het boek van de maand, getiteld "Politiek, mensen, macht en mogelijkheden", een verade ming. Het voormalige team van "Den Haag Vandaag" - Henk van Hoorn, Fred Ver bakei en Ton Planken - zet in het schitterend geïllustreerde boekwerk op heldere en vooral luchtige wijze uiteen hoe het politieke bedrijf in el kaar zit. Achtereenvolgens behandelen zij de manier waarop de politiek zich met mensen bemoeit, het gereed schap waarmee de kiezers de politiek naar hun hand kun nen zetten en ten slotte de manier waarop politici met elkaar omgaan. De eerste twee hoofdstukken bevatten geen nieuws, maar zijn voor de modale kiezer die iets meer van de politiek in Nederland wil begrijpen, buitengewoon leerzaam. Het derde hoofdstuk is pas echt leuk. Ton Planken beschrijft daarin de vele duistere we gen die politici (moeten) be wandelen om aan hun trek ken te (kunnen) komen. Via de lobby in de achterkamer tjes of een diner in een sjieke bistro, waar de vorming van een nieuw kabinet boven een glas wijn wordt beklonken. Politieke macht - en dat wordt andermaal door Planken be vestigd - is betrekkelijk. Waar de macht formeel berust wordt zij niet optimaal uit geoefend. In ondoorzichtige kanalen gedijt macht vaak het beste. Wat dat betreft zijn beleidsambtenaren, vanwege hun grote invloed, net zo goed politicus als kamerle den. Planken illustreert "de vierde macht" (van de ambtenaren) met een aantal voorbeelden. Daar tegenover steekt de for mele macht van de Tweede Kamer schril af. In theorie is de Kamer machtiger dan het kabinet. Zij kan ministers naar huis sturen, hen op het matje roepen en plannen la ten intrekken. "Toch is de praktijk een heel andere", schrijft Planken. "In de over grote meerderheid van de ge vallen slikt de Kamer wat de regering wil, waarbij het kan vóórkomen dat de meerder heid van de Kamer het er he lemaal niet mee eens is. De Kamer oefent dus de macht die zij volgens haar bevoegd heden heeft, niet uit". Het complexe karakter van de politiek komt hier duidelijk uit de verf: de Kamer heeft qua kennis een achterstand ten opzichte van een door ve- HENK VAN HOORN, TON PLANKEN EN FRED VERBAKEL k" ™*TR iT le deskundige ambtenaren gesteunde minister, een be windsman naar huis sturen is politiek gesproken geen pretje, het afwijzen van een bepaald voorstel heeft voor regeringspartijen vaak on aangename (politieke) gevol gen omdat daarmee het be leid van de coalitie op een an der gebied op de tocht kan komen te staan. Het politieke stratego vergt dus inzicht en een zakelijke op stelling. Maar ook emoties spelen een rol. Soms zijn ze echt. In andere gevallen heb ben ze een functie. Planken noemt het voorbeeld van de ministers Klompé en Veld kamp, van wie wordt verteld dat zij gebak naar elkaar gooiden. Minister Lubbers smeet de deur van de verga derzaal in het Cathuis veel vuldig achter zich dicht om pas na enkele indringende gesprekken met partijgeno ten de zaal weer te betreden. Uit een en ander blijkt dat de intensiteit van het politieke bedrijf bijzonder groot is en dat een eenduidig oordeel over de politiek niet past. Want, zoals Planken terecht constateert: dè politiek be staat niet, evenmin als het al gemeen belang; er zijn deel belangen; zekerheden be staan niet; alles wordt afgere kend, al of niet door middel van vechtpartijen. En on danks alles worden er uitein delijk natuurlijk wel beslis singen genomen WIM WIRTZ (Politiek, mensen, macht en moge lijkheden. Uitgeverij Bert Bakker, Willem Frederik Hermans: de da mes en heren criti ci te kijk zetten? Willem Frederik Hermans heeft de smaak van het dunne-bockjes- schrijven klaarblijkelijk goed te pakken. Hoewel zijn vijanden het er waarschijnlijk bever op zullen houden dat hij bezig is met het uitblazen van zijn laatste adem, de meester bezig aan de terugtocht zogezegd. Hoe dan ook, in de boekhandel hgt sinds enige dagen Geyerstein's dynamiek, 56 pagina's dik of dun zo u wilt. We volgen een 28-jarige journaliste die voor een reportage de hoogbejaarde kunstenaar Geyerstein bezoekt Ze heeft pas haar man verloren; de man. een ballonvaarder, is met mandje en al uit de lucht komen vallen. Een tijdje later overleed hy ten gevol ge van de verwondingen. Dit ongeluk spookt de vrouw vanzelf sprekend door het hoofd tijdens haar tocht naar de kunstenaar, die de pers jaarlijks in de gelegenheid stelt om zyn werk te be zichtigen. Eenmaal aangekomen by het huis van de kunstenaar blykt er iets zeer wonderlyks aan de hand te zyn met dat onderkomen. Geen twee lynen zijn even lang. Volgens een ingewyde heeft Geyer stein dit huis zo ontworpen, omdat hy als kreupele het pubbck deel wil laten nemen aan de wereld die de zyne is. "Zoals wy ons nu voelen, zo voelde hy zich als hij trappen moest lopen' De manier waarop Geyerstein zich aan de pers vertoont heeft nog het meest weg van een circusoptreden Geholpen door een aan tal jonge heren en blote dames wordt de kunstenaar die in een rolstoel zit heen en weer getrokken op een kantelbare vloer Af en toe laten ze hem stilhouden voor een paneel waarop hy dan "met woedende kracht" strepen op aanbrengt. Als het spektakel is afgelopen praten de kunstcritici nog wat na. de journaliste, Carolien geheten, hoort dit gezwets aan en vertrekt dan weer Geen schokkend verhaal, om niet te zeggen een mager verhaal Welke bedoehng kan Hermans gehad hebben met deze novelle"' De heren en dames kunstcritici te kyk zetten"* Ongetwyfeld, en het moet gezegd: hy is daar ook wel in geslaagd, want de perso nen die hij portretteert vallen inderdaad op door hun gewauwel. Er is ook al op gewezen dat deze novelle Hermans antwoord aan de critici is. Als Geyerstein klaar is met zijn gespetter, vragen de critici zich af of de kunstenaar de slaaf van zyn omgeving is geworden: het stelt toch helemaal niets voor wat hy doet' Hermans schrijft dan: "Ach kom, zei het meisje in het Duits met schallende stem, ik acht het heel goed mogelyk dat juist de aller beroemdste kunstenaars mislukte kunstwerken maken met op zet! Alleen maar om te bewijzen dat ze niet de slaaf zyn van hun roem, dat hun reputatie hun vrijheid niet beperkt. Dat ze nog altyd kunnen maken waar ze zin in hebben, net als in hun jeugd, toen ze immers ook doen en laten konden wat ze wilden, zonder dat iemand zich ermee bemoeide, want ze waren toch niet be roemd". Even verder zegt dit meisje "O nee Geyerstein kan überhaupt geen kunstwerken maken die mislukken Ook al haalt hy er een heel bordeel bij om zich te laten opvrolyken en al mag iedereen zien hoe hy zyn kunstwerken schept" Alsof Hermans daarmee wil zeggen luister eens even, het is ook mijn recht om een middelmatig boek te schryven als ik daar zin in heb. Hoewel...misschien is deze conclusie wat al te snel ge trokken. beweert Hermans binnenkort het tegenovergestelde om daar mee aan te tonen dat de critici er weer helemaal mets van hebben begrepen WIM BRANDS Dienstenbond CNV: AMSTERDAM (ANP) - Bij de reorganisatie van de Neder landse Credietbank (NCB) zullen tot 1986 waarschijnlijk zo'n 600 van de 2600 banen verloren gaan en geen 400, zo als de bank twee weken gele den heeft bekendgemaakt. Bij het vervallen van die ar beidsplaatsen zullen ge dwongen ontslagen boven dien bijna onvermijdelijk zijn. Dat stelt bestuurder Ni co van der Stel van de Dien stenbond CNV in het blad van die bond. Volgens Van der Stel is de NCB veel te optimistisch bij zijn prognose van een volume groei van 2 procent. "Alle banken in Nederland komen op dezelfde markt terecht: kredietverlening aan het be drijfsleven. Een groei van 2 procent voor een middelgro te bank als de Nederlandse Credietbank is dan ook een nogal overdreven verwach ting", zo stelt hij. Mede daar om verwacht van der Stel ook een lager natuurlijk ver loop dan waar de bank op re kent. "Het wordt ook voor bankpersoneel steeds moei lijker een andere baan te vin den". Volgens Van der Stel is de hele reorganisatie bij de NCB een "schijnvertoning", die uit sluitend bedoeld is voor het verlagen van de personeels kosten en het doorvoeren van automatiseringsprojecten. De NCB heeft bekendge maakt 40 van zijn 115 kanto ren te willen sluiten. In ver band met een nieuwe plaats bepaling op de markt. "Dat is niet de belangrijkste reden. De banken zijn er gewoon op uit de economische neergang te gebruiken als dekmantel voor het doorvoeren van ver regaande automatisering", zo vreest Van der Stel. Volgens hem zullen binnen afzienbare tijd ook andere banken met vergelijkbare herstructure ringsplannen komen. Versoepeling houding VS Russisch gas TORONTO (UPI) - Tijdens infor mele besprekingen in Toronto hebben de Verenigde Staten te verstaan gegeven dan ze moge lijk bereid zijn zich wat soepeler op te stellen in het geschil met vier Westeuropese landen over de aanleg van de gasleiding van Siberië naar West-Europa. De Britse minister van financiën, Geoffrey Howe, heeft dit giste ren meegedeeld In Toronto is de gemeenschappelijke jaarverga dering van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) aan de gang. Volgens Howe is het duidelijk dat de Amerikaanse autoriteiten steeds meer begrip krygen voor de lastige en schadelijke gevol gen van hun pogingen om de aanleg van de buis te verhinde ren of tenminste te vertragen. Howe heeft samen met de minis ters van financiën van West- Duitsland en Frankryk. Manfred Lahnstein en Jacques Delors, in formeel overleg over de zaak ge pleegd met de Amerikaanse mi nister van financiën Donald Re gan. WARSCHAU/DEN HAAG (ANP/ Reuter) - De gebeurtenissen van de afgelopen weken in Polen to nen aan dat er "een brede, en nog steeds breder wordende, kloof bestaat tussen de regering en het Poolse volk. De situatie in Polen is zeer verontrustend", aldus heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag verklaard. Ministers van buitenlandse zaken van de tien landen van de Euro pese Gemeenschap, die de laat ste maanden herhaaldelijk geza- menlyke verklaringen over Po- ROME (Reuter) - Tegen het aan staande weekeinde wordt in Ita lië een wet van kracht die voor het eerst het lidmaatschap van de Mafia tot een strafbaar feit maakt. Dit is gisteren vernomen uit parlementaire kringen in Ro- De moord op generaal Carlo Dal la Chiesa, zyn vrouw en een lijf wacht vorige week vrydag in Pa lermo. heeft de behandeling van de wet door het parlement ver sneld. Zy geeft de bestryders van de geheime broederschap be voegdheden als nooit tevoren by het ontrafelen van de bronnen van inkomst en de invloed van de Mafia De verwachting was dat een parle mentaire commissie van de ka mer van afgevaardigden het wetsontwerp vandaag zou teke nen en doorsturen naar de senaat voor definitieve goedkeuring nog voor het einde van de week Voor het eerst zal het deel uitma ken van een Mafia-familie een strafbaar feit worden waarop minstens drie jaar gevangenis straf staat Om de 'Omerta'. de erecode van het zwygen van de Mafia te doorbreken, zal de justi tie tydens een onderzoek de be voegdheid hebben om getuigen onder vier ogen te horen, om ze te behoeden voor vergelding. Is een lid van de Mafia met naam en toenaam bekend geworden, dan kan hem opgedragen worden te verhuizen naar een "stad, klein genoeg om afdoende politietoe zicht mogelijk te maken". len hebben afgelegd, zullen dui- delyk te kennen geven, dat zy van mening blyven dat Polen pas nieuwe kredieten krygt wan neer de staat van beleg wordt op geheven, de politieke gevange nen worden vrygelaten en het gesprek tussen kerk. staat en vakbond wordt hervat. Het op treden tegen aanhangers van "Solidariteit", de afgelopen week, heeft echter duidelyk ge maakt dat inwilliging van deze eisen niet op korte termyn is te verwachten Ruim drieduizend personen zijn in Puien via snelr. li' v.m v. «nu rechtbanken veroordeeld tot boetes of celstraf na de demon straties by de herdenking van de tweede verjaardag van Solidari teil vonge week. zo heeft het Poolse persbureau gisteren be kendgemaakt Zy waren gearres teerd by deze betogingen Byna 110 personen werden vrygespro- ken. Hogere hoven veroordeel den 111 personen Verder onder zoek was nog aan de gang in de zaken van ruim 230 personen, van wie wordt aangenomen dat zij een leidende rol speelden by de demonstraties Daarnaast werden byna 190 personen "pre ventief geïnterneerd", omdat zy gevaar zouden vormen voor de openbare orde, aldus het bureau. ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden 071-124108

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19