c Een 'fraude' van 65 cent Achtergrond Half miljoen dollar voor bestrijding racisme Voorschotense leraar Jagt misbruikte dienstenvelopppe Topambtenaar: „Hij is er bij!" WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1982 Varia Mijn favoriete boek, kort na de oor log, was „In zoeklicht en afweer- vuur" van Guy Gibson, zelf een piloot die aan de Battle of Bri tain het Victoria Cross had over gehouden. En mijn favoriete Spitfire-piloot was uiteraard Douglas Bader, die afgelopen za terdag op 72-jarige leeftijd als Sir overleed. Bader was de Sprookjesprins onder de Jacht- vliegers, want hij toist minstens 22 vijandelijke tiwbtellen (mis schien zelfs acht meer) neer te ha len, terwijl hij beide benen miste. Voor de reconstructie van zijn le vensverhaal heb ik The Guar dian van maandag en The Peop le's Almanac II geraadpleegd, waarbij bleek dat Douglas als kind net zo gefascineerd was ge weest door oorlogsverhalen als ik, want de verhalen van zijn oom, een RAF-vlieger uit de Eer ste Wereldoorlog, deden hem be sluiten zich bij de Royal Air For ce te melden. In 1930 kreeg hij zijn brevet; in 1931. toen hij 21 jaar was, stortte hij door eigen roekeloosheid neer (de vleugel van zijn Bristol Bulldog raakte de grond), zijn rechterbeen werd boven de knie afgezet, en enkele dagen later werd ook zijn linker been geamputeerd, maar 15 cen timeter onder de knie. Dat gaf hem ten minste nog enige bewe gingsmogelijkheid, hij liet zich twee kunstbenen aanmeten en leerde daarmee te dansen, zwem men, tennissen, cricketen en squash spelen. Voor golf liet hij een speciaal paar kunstbenen maken (het ene korter dan het an dere), waardoor hij een heel be kwaam golfer werd. Ondanks dat alles mocht hij niet meer vliegen van de RAFmaar toen in 1939 de nood aan de man kwam, mocht hij het toch weer eens proberen. Het eerste Duitse' vliegtuig schoot hij boven Duin kerken neer; er zouden binnen een jaar tijd nog 21 volgen. Ook stelde hij enkele officiële theo rieën over het luchtgevecht naar eigen inzicht bij. Als commandant van een squa dron van 12 Spitfires liet hij zijn manschappen op grote hoogte vliegen, om ze van bovenaf op een groep Duitse bommenwer pers te laten neerduiken. Daarbij zoveel paniek zaaiend met hun mitrailleurvuuT, dat de Duitse vliegers hun formatie verbraken en een makkelijke prooi werden voor Bader en zijn mannen. Die nieuwe tactiek bleek zo succesvol dat ze ook door alle andere squa drons werd overgenomen. Daar na kreeg Bader op zijn verzoek het commando over een onge bruikelijk grote concentratie van 60 jachtvliegtuigen, die in een maand tijd 152 vijandelijke toe stellen neerhaalden. Op 9 augustus 1941 (het Engelse luchtruim was toen al gezuiverd) ging het mis boven bezet Frank rijk. Douglas Bader verloor het contact met de rest van zijn squa dron, kreeg zes Duitse jachtvlieg tuigen achter zich aan en schoot er twee neer, maar de propeller van een van die twee sneed, zijn Spitfire doormidden. Toen hij op 7000 meter hoogte uit het toestel wou springen, bleef zijn rechter- kunstbeen in de cockpit klem zit ten. Zo is er altijd wat. Half buiten zijn neertollende Spit fire hangend wist hij zich op 1200 meter hoogte van zijn kunstbeen te ontdoen en veilig met zijn pa rachute te landen. Hij werd door de Duitsers in een ziekenhuis ge vangen gezet, waarna zij, in een ridderlijke bui die aan de Eerste Wereldoorlog deed denken, de RAF per radio een vrijgeleide aanboden voor een Engels vlieg tuig dat een nieuw kunstbeen voor Douglas Bader mocht ko men brengen. De Engelsen gaven er echter de voorkeur aan het nieuwe kunstbeen, als speciale attractie, bij een volgend bom bardement in de buurt aan een parachute omlaag te gooien. Niet zodra had Bader zijn nieuwe kustbeen omgegespt, of hij bond 15 lakens aan elkaar en ontsnap te door het raam uit het zieken huis. Twee dagen later werd hij echter weer gepakt, zijn kunstbe nen werden (tijdelijk) geconfis- keerd, en hij werd naar een krijgsgevangenkamp in Duits land getransporteerd. Daar nam hij ook aan enkele ontsnappings pogingen deel, hij werd overge plaatst naar Stalag VlllB, van waar hij ontsnapte naar een an der kamp vlak bij een vliegveld, waar hij een vliegtuig wilde ka pen. De Duitse commandant, ver moedend dat hij in zijn kamp zat ondergedoken, liet alle gevange nen aantreden en hun broek uit trekken, waardoor Bader lelijk door demand viel met zijn kunst benen. Hij werd 'naar Colditz overgebracht, waaruit het schier onmogelijk was te ontsnappen, zoals u zich van de televisieserie ongetwijfeld herinnert. Ook Baderwiens kunstbenen har- haaldelijk gerepareerd dienden te worden door de plaatselijke hoefsmid, moest tot het eind van de oorlog wachten voordat hij weer naar Engeland terug kon Hij ontving hoge Engelse en Franse onderscheidingen, nam ontslag bij de RAF, trad in dienst van de Shell, en merkte bij het af werpen van levende schapen aan parachutes voor mijnonderzoe kers in Ecuador dat de dieren al tijd op hun pootjes terecht kwa men en dan onmiddellijk van het gras begonnen te eten. Dit kan model staan voor Douglas Ba ders eigen leven. „Het leven is om te leven, en niet om te zeuren, hoe groot de moeilijkheden ook zijn", was altijd zijn standpunt. Twee hooggeplaatste ambtenaren van het ministerie van CRM en justitie zitten al an derhalf jaar een leraar uit Voorschoten op de hielen, omdat deze een dienstenveloppe heeft gebruikt voor privé- post. De man, die vol komen te goeder trouw is, heeft de scha de, een postzegel van 65 cent en een envelop pe ter waarde van twee cent, willen ver goeden. Hij wenste echter niet als een klein kind voor het bu reau van de twee amb tenaren te verschij nen. Het gevolg is dat hij zich nu voor de rechter moet verant woorden. Hugo Raes, de bekende Vlaamse schrijver aan wie de brief was gericht, noemt het een Kafka- achtige horrorstory. In een vrij uurtje tijdens exa mentijd op het Grotius Colle ge in Delft schrijft leraar Ne derlands Bouke Jagt snel een kort briefje aan zijn vriend, de Vlaamse schrijver Hugo Raes. Hij pakt een bruine en veloppe die in de lerarenka- mer rondslingert, doet daarin het schrijven en plakt hem dicht. Het adres van het Algemeen Rijksarchief in Den Haag, dat op de enveloppe onder het woord „dienst" gedrukt staat, streept hij door. Behal ve het adres van Raes ver meldt Bouke Jagt ook zijn ei gen adres in Voorschoten ón der dat van het Rijksarchief. Thuisgekomen 's middags vraagt hij aan zijn vrouw of zij de brief wil versturen. In het postkantoor zegt de lo- kettiste dat de brief geen postzegel behoeft en gooit de brief in een mand. Mevrouw Jagt vindt dat op dat moment niet opmerkelijk en vertelt er evenmin iets over tegen haar man. Het is 21 mei 1981. Vergrijp Een kleine week later belt mr. A. E. M. Ribberink, rijksar chivaris, naar het huis van de familie Jagt. Hij heeft het over een vergrijp aan rijksei gendommen, omdat Jagt een dienstenveloppe voor privé- post heeft gebruikt. Op hoge toon sommeert hij de verbou wereerde leraar de brief zelf bij hem terug te komen ha len. Anders maakt de top ambtenaar er politiewerk Terwijl de rijksarchivaris naar het oordeel van Jagt onbe houwen tekeer gaat, begint de leraar langzamerhand te begrijpen wat er aan de hand is. Hij vertelt Ribberink geen prijs te stellen op zijn scheld partij en wil niet verder dis cussiëren. Bouke Jagt toont zich wel bereid de schade en Bouke J«ft: „De officier van Justitie laat ilch gebruiken kis een loopjongetje van CRM". de portokosten te vergoeden en eist vervolgens zijn brief terug. De ambtenaar weigert daar op in te gaan. Na dit onplezierige gesprek neemt Bouke Jagt contact op met de adjunct-directeur van het postkantoor in Voorscho ten, de heer Van Veen. Deze begrijpt hoe de brief is terug gegaan naar de verkeerde af zender. Een dienstenveloppe kan alleen binnen de Neder landse grenzen ongefran- keerd worden verstuurd. Naar het buitenland moet dit soort brieven zijn voorzien van een postzegel. Van Veen erkent dat de lokettiste een vergissing heeft gemaakt. Drie maanden later, in septem ber, krijgt Bouke Jagt onver wacht bezoek van twee heren van de postale recherche. Ze stellen hem voor de zaak af te kopen. Bouke Jagt gaat daar niet op in en krijgt een pro ces-verbaal. Hij geeft wel een verklaring van het gebeurde en stuurt vervolgens een doorschrift hiervan aan de di recteur musea, monumenten en archieven van het ministe rie van CRM, voorzien van de vraag of dit alles niet te ver gaat. Dagvaardiging De plaatsvervangend directeur van deze afdeling, dr. Th. J Meijer, meldt een maand la ter dat de zaak aan de rijksre cherche is doorgespeeld, dat Jagt geweigerd heeft Rib berink te vertellen waarom hij voor eigen corresponden tie een dienstenveloppe heeft gebruikt. Ook de weigering om de brief aan Raes per soonlijk af te halen bij Ribbe rink heeft het ministerie ge dwongen tot een verder on derzoek, aldus Meijer. Bouke Jagt hoort verder mets meer tot 12 augustus 1982. De postbode brengt hem een aangetekende brief, waarin een dagvaarding. Bouke Jagt moet op 27 september voor de kantonrechter in Leiden verschijnen. Hij wordt ervan verdacht een brief „te heb ben doen vervoeren", zonder dat de inhoud de openbare of kerkelijke dienst betrof. Over diefstal van een enveloppe wordt niet gesproken. Bouke Jagt heeft de PTT tekort ge daan, omdat er geen postze gel op de brief zat, luidt de beschuldiging. Bouke Jagt zegt niet te weten hoe de bruine dienstenvelop pe in de lerarenkamer terecht is gekomen. Hij houdt staan de dat van opzet van zijn kant geen sprake is, omdat hij de brief aan Raes anders zeker zonder tussenkomst van een lokettiste in een brievenbus had geworpen. „Ik heb niet een brief „doen vervoeren". Het was geen po ging tot misleiding. Het is misbruik van de rechtsgang om een bureaucratische gel dingsdrang te verdedigen. De officier van justitie laat zich gebruiken als loopjongetje van CRM". Hugo Raes adviseert Bouke Jagt de enveloppe-geschiede- nis op te schrijven. „Dat kan een Kafka-achtige horror-sto- ry worden, of een amusant, edoch verontrustend en leer zaam stuk". De Vlaamse schrijver heeft hierin gelijk. De kwestie ligt fundamente ler. Schending Bouke Jagt, die in zijn vrije tijd niet alleen schrijft en dicht maar ook nog rechten stu deert, stoort zich in hoge ma te aan de schending van het briefgeheim. „Mijn brief aan Raes is in beslag genomen en men weigert die te retourne ren. Volgens de Grondwet is het briefgeheim onschend baar. FIT-ambtenaren die het briefgeheim schenden, kunnen een maximale gevan genisstraf van twee jaar krij gen. Ribbelink opende de brief, terwijl het adres van de afzender er op stond en dat van het Rijksarchief was doorgestreept". „De officier van justitie mag al leen het briefgeheim schen den in geval van misdrijven waarbij de verdachte in voor lopige hechtenis kan worden genomen. Dat geldt niet voor mij. De wet zegt verder: zo dra de officier de bnef niet meer nodig heeft, dan moet het schrijven onverwijld wor den teruggestuurd. De offi cier van justitie zit dus ook fout". Bouke Jagt vervolgt, fel „Voor 65 cent lappen ze fundamen tele burgerrechten aan de laars. Het is een enorme inti midatie die op je afkomt. Die mentaliteit van: 'we zullen je pakken' blijkt niet alleen uit het autoritaire geschreeuw van Ribbelink door de tele foon, maar ook uit de brief van zijn chef Meijer en uit de dagvaarding". „Ik snap het wel, denk ik: die Ribbeünk heeft een rang die gelijk staat met kolonel. Op kantoor is hij nog nooit te gengesproken Ik wilde niet naar zijn geschreeuw luiste ren. Hij kreeg zijn orgasme niet door de telefoon" Gevraagd om commentaar maakt rijksarchivaris Ribbe link inderdaad niet de indruk de man te zijn van het jofele gebaar. Zonder verder iets van Bouke Jagt te weten, suggereert hij opgewonden dat de leraar een groot op lichter is. van wie het tijd werd dat justitie hem aan pakte. Volgens Ribbelink steelt Bouke Jagt in rijksge bouwen dienstenveloppen. Fraude Een paar teksten van de top ambtenaar: „Dus u vindt het versturen van privópost in een dienstenveloppe een klein vergrijp? Dus u wan delt ook zomaar weg in een jas van een ander? Of u rijdt in andermans auto en zegt te gen de eigenaar later: o. sor ry. ik zal de schade vergoe den. zeg maar wat de kosten zijn. Dat kan toch niet. Jagt maakt gebruik van een enve loppe die hem niet toebe hoort en betaalt geen porto. Hy graait in andermans zak". ..De hele vraag is: hoe komt Jagt aan die envelop? Dat heeft hy niet willen zeggen, vandaar dat de recherche op onderzoek is gegaan. Maar de envelop heeft hy niet toeval lig. Jagt heeft geknoeid, er is geen sprake van een misver stand. Hy benadeelt de ge meenschap. Het gaat niet om één envelop, maar als je steeds andermans jassen ge bruikt, heb je een systeem, dat misschien berust op een psychiatrische tik, maar je bent fout". „De man heeft veel boter op het hoofd, anders zouden ze hem niet dagvaarden voor het ge bruik van één dienstenvelop pe. Waarom reageerde hy an ders zo emotioneel en niet za kelijk. Hy is leraar, geen schoonmaker. Het is goed dat zijn oplichterspraktyken worden aangepakt. Nee. mynheer, ik ga niet uit van kwade trouw. Ik kreeg geen antwoord op mijn vragen. Hy is erbij". Tot slot en dat snijdt enig hout: „Ik vind dat ik over dit soort dingen moet vallen. Het be treft hier fraude. Het gaat er om of hij meer misbruik maakt van dienstenveloppen. waardoor de PTT geld wordt onthouden. Daar betalen we geen belasting voor. Wie weet hoeveel van die rykseigen- dommen hij thuis heeft rond slingeren. Wellicht klauwt hy uit allerlei rijksgebouwen en veloppen". Hysterie De Haagse officier van justitie mr. H A Holthuis stelt dat er geen enkel vermoeden be staat dat Bouke Jagt by voor beeld 150 dienstenveloppen thuis heeft liggen of andere dingen op zyn kerfstok heeft, zoals de ryksarchivaris sug gereert. Hy vertelt dat Bouke Jagt is gedagvaard omdat hy geen schikking wenste; dan volgt automatisch een dag vaarding. Hugo Raes reageert vanuit Vlaanderen: „Vroeger dacht ik dat dergelijke hysterie, waanzin, dolgedraaid zyn. al leen in Belgie mogelijk was. maar het is natuurlyk univer seel. Ik geloof dat by jullie in Nederland, waar evenwicht en rede altijd in hoog aanzien stonden, de hysterie op talry- ke terreinen hand over hand is toegenomen". De Wereldraad van Kerken heeft via zijn fonds tot bestrijding van het racisme 489.500 dollar beschikbaar ge steld aan groepen die om ras of afkomst wor den onderdrukt, en aan groeperingen die de be strijding van het racis me ondersteunen. Het meeste gaat naar Zuidelijk Afrika. Ook organisaties in de Ver enigde Staten krijgen bij elkaar een groot be drag, zoals het Greens boro Justice Fund, dat slachtoffers van fascis tische en nazistische groepen helpt. Het bedrag dat het fonds jaar lijks kan besteden wordt sinds 1980 minder. In dat jaar was het nog 775.000 dollar. Volgens de Nederlandse ver tegenwoordiger, ds. R. J. van der Veen (secretaris van de Nederlandse Zendingsraad), is de daling van de uitkerin gen beslist niet te wijten aan verminderde belangstelling. Met de toenemende kritiek uit conservatieve hoek op het fonds is de steun van andere groepen toegenomen. De oorzaak van de daling is van administratief-organisatori- sche aard. Doordat het dage lijks bestuur van het fonds zijn jaarlijkse vergadering telkens op andere data houdt, zijn de uitkeringsperioden niet gelijk. De Zuidafrikaanse bevrijdings beweging African National Congress krijgt 65.000 dollar en de Swapo (Namibië, Zuid- west-Afrika) 100.000 dollar. Naar Azië, Australië en Nieuw-Zeeland gaat een bij drage van 100.000 dollar (in de laatste twee landen naar organisaties die opkomen voor de belangen van de oor spronkelijke bewoners), naar Latijns-Amerika 22.000 dol lar. De giften naar organisaties in Europa - voornamelijk voor steun aan gastarbeiders zijn betrekkelijk klein, ge middeld 4000 dollar Er is ook een Nederlandse groep bij, namelijk de Coördinatiecom missie voor Marokkaanse werkers in Europa. Deze krijgt een bedrag voor de or ganisatie van een traditioneel Marokkaans feest. De Wereldraad verbindt aan al deze giften enkele voorwaar den. Zo mogen de doelstellin gen van de begunstigde orga nisaties niet in strijd zijn met die van de Wereldraad Het geld moet worden gebruikt voor menslievende doelein den. De Wereldraad oefent echter geen controle uit op de besteding van het geld Sixtijnse kapel goudmijntje Japanse tv-ondernemmg het exclusieve recht verkocht om in de komende vyftien jaar de restauratie van de Sixtijn se kapel te fotograferen en te filmen Op deze manier wil het Vaticaan de restauratie bekostigen van de beroemde schilderyen van Michelange lo. Volgens de experts zal de komende restauratie alle be staande foto's en films van de Sixtijnse kapel in één klap waardeloos maken. Het contract bepaalt uitdruk kelijk, dat de tv-onderne- ming alle soorten camera's mag gebruiken, ook toestel len die in deze penode ont wikkeld zouden worden. De Japanse onderneming mag ook de resultaten van haar werk commercieel uitbuiten Volgens deskundigen zal het langdunge restauratieproces voor alle tv-kykers een 'op windend beeld' kunnen oplc- Dc Japanse onderneming is al van plan om twee uitzendin gen van een uur te maken en die te verkopen aan alle mo gelijke tvstations tn de we reld. Er komen ook twee rijk geïllustreerde boeken ran en een serie prentbriefkaarten. De maatschappij verwacht, dat alleen al de verkoop van prentbriefkaarten genoeg zal opleveren om de kosten te dekken. Hervormde Kerk De Nederlandse Hervormde Kerk telt niet meer 54 maar <l.i i:Vni Hrt breed moderamen (algemeen bestuur) van de synode heeft de besluiten goedgekeurd van de besturen van de kerk provincies Gelderland en Zuid Holland voor de ItiHWl classes. Ede en Alblasscr- dam. De classis Ede is afge- -helden Harderwijk, de classis Alblasserdam van Go- rinchem. Reden van de uitbreiding is, dat de classes Harderwyk en Gonnchem zoveel predi kantsplaatse telden dat hun vertegenwoordiging in de sy node geen recht deed aan hun grootte. Beroepingswerk. Hervorm de Kerk: beroepen te Capelle aan de IJssel B van 't Veld Nunspeet; bedankt voor Eg- mond aan Zee en Egmond- Binnen J de Gier Marknesse- Lutlelgeest. voor Maasdyk J L Raves loot HmBM

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17