5 0 T Ajax kan nog geen dag zonder Cruijff "Ik denk niet aan'n medaille" Memorabele klap Charles Urbanus Rob Druppers opgelucht na finale-plaats op 800 meter t&y Oostblok regeert Israel nu coach PEC SPECIALE AANBIEDING VOOR ONZE LEZERS Be?>svrïi»!Sl£ LEIDSCH m DAGBLAD H WERELD 'MANDTl STREEK BN KRANT t&z op zP awzumvs.7 cpzaj WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1982 Sensationele winst op Italië SEOEL (ANP) - De honkbal geschiedenis tussen Neder land en Italië kende reeds een flink aantal hoogtepun ten. Het duel dat de beide Eu ropese aartsrivalen echter gisteren in het Seoel-stadion uitvochten doet alle vorige confrontaties, hoe spannend en sensationeel die soms ook waren, verbleken. In een werkelijk bloedstollende fi nale greep Nederland de 34e overwinning in de historie. In de tiende inning, noodzake lijk geworden, omdat de stand na de reglementaire ne gen slagbeurten 11-11 was, knalde Charles Urbanus de bal over de schutting voor zijn tweede homerun van de wedstrijd: 12-11 en einde wedstrijd omdat Nederland 'thuis' speelde en dus steeds als tweede mocht slaan. De laam van Charles Urbanus is mede door die klap onmid dellijk gevestigd op mondiaal niveau. In al zijn zes slag beurten sloeg hij een honk- slag, waaronder twee keer een horerun en één keer een twee-honkslag. Zes uit zes is een prestatie, die hoogst zel den wordt vertoond. Jim Stoeckel, de van trots glim mende bondscoach: "Werkelijk ongelooflijk. Ik kan me niet herinneren, dat ik ooit zoiets heb gezien. Ur banus is een unieke speler. Ik ben er zeker van, dat hij in de mégor leagues in de Verenig de Staten zou kunnen spelen. Hij kan alles". De overwinning van Nederland was natuurlijk niet alleen te danken aan het geweldige slaan van Urbanus. De gehele ploeg toonde een mentaliteit, die niet meer voor verbete ring in aanmerking lijkt te kunnen komen. In de begin fase van het duel ging het na melijk helemaal mis. Nadat een homerun van wie an ders? - Urbanus een achter stand van 0-2 had doen ver dwijnen, stortte de Oranje- ploeg in de derde inning in een diep ravijn. Werper Eric de Vries bleek onvoldoende controle te hebben, kreeg honkslagen van Guggiana, Orrizzi en Carelli tegen en zag drie man over de thuisplaat snellen. Voor Jim Stoeckel reden om hem te vervangen door Bertil Haage. De Twen tenaar zakte nog verder naar de bodem van het ravijn, kreeg een grand-slam home run tegen van Mike Romano en toen eindelijk de derde nul werd gemaakt stonden er acht Italiaanse punten in die dramatische derde inning op het scorebord. In de tiende slagbeurt leek Ita lië toch weer een voorsprong te nemen toen Lonero de bal ogenschijnlijk voor een ho merun wegsloeg. Maar over de 1.50 meter hoge schutting heen, liet Sidney Hickinson 3—0 zege kan vormcrisis niet verhullen ROTTERDAM - Zonder de hand van de meester schotelde Ajax gisteravond Excelsior, voor het financiële gewin uitgeweken naar de Kuip, te lang een balletje-breed voor dat driemaal met een pikant sausje werd opgesmukt. Besluiteloosheid troef gisteravond in het kamp van dt Amsterdamse landskampioenen, waar het charisma van Johan Cruijff en de spitsvondigheid van Wim Kieft node werden gemist. Leo van Veen zag het gat in de Excelsior-verdediging en stuurde Lerby op weg naar de openingstreffer. De Deen strafte beheerst af (0-1). Hoewel de namen van deze sleutel figuren wel degelijk op de spe lerslijst prijkten, bleef Cruijff in het burgerpak en hield Ajax-trai- ner Aad de Mos Kieft op de bank. De 0-3, aangebracht door Lerby en Vanenburg (tweemaal), bena drukte het standsverschil tussen de hoofdstedelijke topper en de als vanouds tot degradatievoet bal gedoemde 'thuisclub'. Maar de bai in de handschoen. Dat gebeurde in twee instanties, voor de Italianen reden om een rel te schoppen, omdat zij meenden dat het wel degelijk een homerun was. De scheidsrechters waren echter een andere mening toege daan. En toen kwam Charles Urbanus voor een van de meest memorabele klappen uit de geschiedenis van het Nederlandse honkbal. Nederland deelt na drie wed strijden de eerste plaats met Zuid-Korea, Japan en Tai wan. Alle 4 punten. ZWOLLE (ANP) - Rinus Israel is de nieuwe coach van PEC Zwolle '82. De 40-jarige Amsterdammer, die enkele maanden geleden zijn actieve voetbalcarrière afsloot en als trainer van PEC Zwolle's tweede elflal aan het werk ging, is de opvolger van Bas Paauwe Aanleiding voor de interne mutatie vormden de slechte resultaten, die PEC in dit nog prille seizoen heeft geboekt: nul punten uit vier wed strijden. Paauwe blijft wel aan als veldtrainer, maar de samenstelling van het elftal en de coaching laat hij met ingang van vanavond, wan neer de thuiswedstrijd tegen FC Utrecht wordt gespeeld, over aan Is rael. Het besluit om de verantwoordelijkheid over de dragen aan Rinus Israel nam Paauwe na overleg met manager Henk van Ginkel zondagavond op de terugweg van Tilburg, waar met 2-5 van Willem II was verloren. Volgens zowel Paauwe als Van Ginkel hebben het bestuur en de spon sors geen invloed op de besluitvorming gehad. de toch nog ruime score kon geenszins de vormcrisis, waarin de Amsterdammers momenteel verkeren, verhullen. Het misbaksel dat Ajax in de met 11.267 toeschouwers bezette Kuip brouwde, gaf andermaal voedsel aan de gedachte dat speelse types als de gisteravond onzichtbare Frank Rijkaard. Ge rald Vanenburg en de boven Wim Kieft verkozen John van "t Schip slechts optimaal renderen in geval ze zich geruggesteund weten door een ruime voor sprong. Talent hebben ze zat. dat staat buiten kijf, maar bij afwe- ATHENE (GPD) Voor het eerst sinds 1974, toen de Europese atletiekkampioenschap- pen in Rome werden gehouden, heeft Nederland weer een finalist op de middenlange afstand. Acht jaar nadat Haico Scharn in de Italiaanse hoofdstad voor het kunststukje zorgde de 1500 meter als vierde Europeaan te besluiten, kon de Arnhemmer, nu in de rol van KNAU-coach, Rob Druppers complimenteren met zijn in de halve finale be werkstelligde tweede plaats op de 800 meter: 1.48,92, ruimschoots voldoende voor de eindstrijd van vanavond. De 20-jarige Rob Druppers, die voor het eerst in zijn zo storm achtig verlopende carrière twee belangrijke internationale races in even zovele dagen liep, ver toonde gisteravond voor het eerst sporen van opluchting. „Ik was nu werkelijk zenuwachtig. Ik vond het een heel zware serie en merkte dat ik de internationa le ervaring mis, die je ook nodig hebt om zo'n lange moeilijke dag voor de wedstrijd door te ko men", aldus de atleet uit de 'Hel las-stal' van de in Athene overi gens niet aanwezige clubtrainer Jon Wellerdieck. Rob Druppers steunt weliswaar veel op de zowel als loper en als coach bijzonder slimme Haico Scharn, die naast zijn succes in Rome al eerder .bij de EK Helsin ki, 1971, ook al een finaleplaats in de wacht sleepte. „Maar die steun neemt niet weg dat er toch veel door je heen gaat. Dat is nu voorbij. Er valt nu een heleboel van me af. Ik wilde hier een fina leplaats bereiken en die heb ik nu. Echt, ik denk niet aan een medaille. In de finale lopen zo veel routiniers". Rob Druppers blijft de boot afhou den. Begrijpelijk, want van avond ontmoet hij oudere en meer ervaren concurrenten, die al vaker een serie van drie wed strijden in drie dagen afwerkten. Door de niet onverwacht gekomen uitschakeling van Arno Korme- ling staat Druppers vanavond al leen tegen twee Oostduitsers (ook de Europees kampioen van 1978 Beyer kwalificeerde zich), twee Westduitsers (ook Wul- beck), de verrassende Fin Haer- koenen en twee Britten komt te staan, want uiteraard won Seb Coe zijn serie soepeitjes. Tegenover dit fraaie succes van Druppers stond het wegvallen van twee andere mogelijke fina lekandidaten: Arno Kormeling en Elly van Hulst. Kormeling, die vier jaar geleden in Praag ook in de halve finale strandde, gaf onmiddellijk toe dat dit voor hem het hoogst haal bare is. „Ik heb het nu eemaal moeilijk met tempoversnellin- ADVERTENTIE Afgehaald bij het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1kost dit boek tot 1 oktober a s. slechts 15,-. Daarna wordt de verkoopprijs 29,95. Beleef nog eens opnieuw hel wereld kampioenschap voetballen 1982. Ben de Graaf, de bekende sportjournalist S. schreef het. Prachtige kleurenfoto's omlijsten het. I 9 Tweehonderd pagina's kersverse voetbalgeschiedenis. Talloze kleurenfoto's, dynamische verslagen. Een Ingenaaid meesterwerk met harde katt voor zes rijksdaalders. Da s echt een vriendenprijs Da' gen. Voor de race had ik mezelf nog een klein kansje gegeven, maar dan had ik toch geluk moe ten hebben. Dat bleef uit. Deze keer heb ik me niet opzij laten zetten bij het vele duwwerk. Ik heb alles gedaan wat ik kon. Het ging echter niet. Misschien is het het warme weer. Maandagavond voelde ik me tenminste veel be ter", ondervond de na 1.49,20 als voorlaatste eindigende Alme- loër, die gisteren tot zijn verras sing hoorde dat hij ook is inge schreven op de 1500 meter van morgen. Voor Elly van Hulst bleef de eind strijd ook ver buiten bereik. Evenals Arno Kormeling werd het een voorlaatste plaats voor haar. „Ik heb de hoop dat het morgen op de 1500 meter toch beter gaat, maar het is nu wel duidelijk ge worden dat de zeven weken die ik vanwege ziekte heb gemist, hun tol eisen. Mijn trainer, Theo Kersten, had er al langer angst voor. Die terugval moest komen als je zolang uit de roulatie bent in een periode waarin je juist snelheidswerk moet doen", al dus Elly van Hulst, die in die moeilijke twee maanden boven dien vele kilo's verloor en nog niet helemaal op haar oude li chaamsgewicht terug is. „Ik had gehoopt dat die terugval pas na Athene zichtbaar zou wor den. Overigens is het niet dat ik nu helemaal uitgeblust ben. Mor gen dus de series 1500 meter, een afstand waarop ik met dat Ne derlandse record van 4.03,78 dit jaar wel sneller ben geworden. Dat is ook logisch. Voor dat lan gere werk doe je minder snel heidstraining. Nee, ik wanhoop toch niet", vertelde de dubbele nationale recordhoudster, die gisteren met een tijd van 2.02,62 afscheid nam van het 800 meter- gebeuren. Frank Emmelmann bezorgde Oost-Duitsland gisteravond eindelijk de gouden medaille op de 100 meter. Niet eerder in de historie stond een Oostduitser op dit onderdeel als eerste genoteerd. ATHENE (ANP/GPD) - Drie van de vijf titels die gisteren op de tweede dag van de Europese at- letiekkampioenschappen wa ren te verdienen, zijn bij Oost- Duitsland terecht gekomen. In totaal kwamen tien medailles bij Oosteuropese atleten en at letes terecht. Frank Emmelmann bezorgde de DDR voor het eerst in de ge schiedenis de gouden plak op de 100m bij de heren. Hoewel de Italiaan Pavoni in de finale met geheven hand en het overbeken de zegevierende vingertje ge strekt door de finish ging en daarmee nog voor verwarring zorgde. Emmelmann feliciteer de hem zelfs al met de zege, toen een herhaling van de race op het scorebord de 80.000 toeschou wers en de kemphanen uit hun twijfel haalde: 10.21 om 10.25 se conden in het voordeel van Em melmann. Wereldrecordhoudster Marlies Göhr won -uiteraard- de sprint- titel bij de dames. Speerwerper Hohn maakte met een w innende worp van 91.34 meter dl Oost- duitse hegemonie compleet. Ook een andere Onsthloknatie stuntte. Vali Ione«-r■i; 'b.79mi en Anisara Cusmir (6.73m> bewe zen nadrukkelijk dat Roemenië dit seizoen over de beste ver- springsters beschikken. De Spanjaard Jose Marin verover de de titel op de 20km snelwan delen. Hij kw am twee kilometer voor het einde aan de leiding, toen de Italiaan Maurizio Dami- lano na drie waarschuwingen de rode vlag ten teken van dis kwalificatie werd getoond. Tienkamper De Wit op achterstand ATHENE (ANP) Tienkamper Robert de Wit, met zijn tunn- tig jaar de jongste tienkam per van de 27 deelnemers bij de Europese kampioenschap pen, w naar Athene gereisd met in zijn achterhoofd de ge dachte als eerste Nederlander de 8000 puntengrens te passe ren. De jonge Eindhovenaar zal er waarschijnlijk niet in slagen de magische grens te bereiken, maar een verbete ring van zijn nationaal re cord. dat hij op 17 en 18 juli in Stockholm op precies 7800 punten bracht, zit er mogelijk nog wel in. Gisteravond sloot De Wit na twaalf uur in touw te zijn ge weest de eerste dag af met een totaal van 3817 punten, slechts 43 minder halverwege bij zijn recordprestatie van bijna twee maanden geleden. Het all-round-nummer uan de atletiek was voor de Bra bander met een tijd van 11.40 op de 100 meter niet optimaal begonnen door een misstap bij de start. Het daaropvol gende verspringen (6,46 me ter) en kogelstoten (13£3 me ter) waren regelrechte tegen vallers. Toen de tienkamp 's middags weer werd hervat, bleek De Wit de teleurstellingen goed verwerkt te hebben. Bij het hoogspringen haalde hij voor de eerste maal in een tien kamp twee meter en op de 400 meter volgde met 48.72 secon den en ook een beste prestatie in de tienkamp. Het is echter bekend dat de nationale re cordhouder een veel sterkere tweede dag heeft De rechtstreekse confrontatie tussen oud-wereldrecordhou der Daley Thompson (Enge land) en zijn opvolger Jurgen Hing sen (West-Duitsland), die betden dit jaar het we reldrecord verbeterden, lijkt een overwinning op te gaan leveren voor de Brit. die na de eerste dag leidt met 4549 te gen 4435 punten. zigheid van de geblesseerde 'voortrekker' CrugfT missen ze ten enenmale het inzicht de lij nen uit te zetten Ook Soren Ler by slaagde daar tegen Excelsior niet m, eens te meer liet hg zich herkennen als een noeste arbei der. Niet meer en niet minder. In navolging van het Hondurese voetbalelftal, dat zich tgdens het WK in Sparge met stapelvoetbal verrassend lang op de been wist te houden, dekte Excelsior de posities massaal af en gokte op een bevlieging van de behendige opportunist Ton Blanker. Ajax zag er zichtbaar geen gat in. ver loor zich in breedvoerige, tempo- arme combinaties. De aan Excel sior uitgeleende goalie Sjaak Storm raakte amper onder de in druk van de operaties van zgn voormalige ploegmaten: slechts Olsen, Van 't Schip en Lerby kwamen in de buurt van Storm. Lerby dankte dat nog aan een flater van Excelsior linksback Carlo van Tour, die zich met al te veel franje van zgn tegenstrever Van 't Schip wilde ontdoen. Venijn Feitelgk droeg Ton Blanker in zgn eentje meer venijn aan dan aan de overzijde zgn vroegere club genoten Van 't Schip, Vanen burg en Olsen tezamen. De dit maal als voorstopper fungerende Edo Ophof, vrijwel nooit in de rug gedekt door libero Leo van Veen. was als de dood voor Blan ker, terwijl Boeve en Molenaar de Excelsior-spits zelfs hardhan dig moesten afremmen, toen die laatste zich had ontdaan van de scherpe mandekking van Ophof. Arbiter Geurds bestrafte die ver grijpen terecht met een gele kaart, maar toonde zich ten op zichte van Ajax coulant, nadat Keje Molenaar de ovengens zwakke Carlo de Leeuw had ge torpedeerd. Geurds wekte daarmee de woede op van Excelsior trainer Rob Ja cobs: ..Je vraagt je af wat zo'n man hier eigenlgk kwam doen Voor zo'n wanoptreden krggt hg nog geld ook. het was een duide lijke strafschop. Met een 1-0- voorsprong had je een hele ande re wedstrijd gekregen Nu kon Aiax orde op zaken stellen". Sören Lerby deed dat in de 43ste minuut en nam zodoende Excel sior de defensieve wa pens uit handen. Na een kort passje van Vanenburg ontdekte de Deen, totaal ongemoeid gela ten, de bres in de Rotterdamse defensie waar tevoren Ajax zo hulpeloos naar had gezocht Werkloos Het bezit van de 0-1 gangmaakte de Amsterdammers m de tweede penode hoegenaamd niet Wel het Excelsior veel meer ruimte open dan voor de pauze, maar vooralsnog verkozen Lerby en Van 't Schip de tweede ring van de Kuip boven het door Storm verdedigde raakvl.ik H< n npns ping van Ton Pattinama moest aan de overkant zelfs nog wor den beteugeld door Piet Schrij vers, die verder werkloos moest toezien hoe de Amsterdamse frontlinie voorin maar wat aan klungelde. Eerst in het laatste kwartier profi teerde de als centrumspits ge posteerde Gerald Vanenburg MpMBMI van voorbereidend werk van Jesper .-n, m.i.ir dat kon niet verhullen dat Ajax Jo han Crugff niet kan missen, geen dag Ajax trainer Aad de Mos was naderhand de eerste om die stelling te onderschrgven ..Maar we wilden geen risico nemen, daarom het ik Johan bewust aan de kant Net als Kiefi trouwens, die tengevolge van een auto-on- gcluk wat kneuzingen heeft op gelopen Crugff mag zaterdag te gen Sparta de hele wedstrgd proefdraaien. Ik hoop dat hg zich goed houdt want alleen al uit tactisch oogpunt zal ik hem te gen Celtic nodig hebben" GERARD VAN PUTTEN C*?k//AZ?/AtZ> /A/ //£T~ c5ê? OPT£ V/P57ü£iTJ£<; Ia/A4P /£T5 7E Z/SV zjv /?s~c&/a£v P&? H/£DS7PJ?

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13