Weer snelrecht na Poolse rellen Deens kabinet gevallen Aanvaarden plan VS landverraad C It's all British in the Casino! El Al mag van rechter wel op zaterdag vliegen Kinkhoest- epidemie in Engeland Ongeregeldheden houden aan Scheldeborg ongehinderd Tien weken Libanon: 17.000 doden Casino Scheveningen Aanslag in N.-Ierland Israëlische premier woedend: Vuurgevecht in Beiroet VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1982 JERUZALEM (AFP/Reuter) - Het Israëlische opperste gerechtshof heeft gisteren bepaald dat de nationale luchtvaartmaatschappij "El Al" haar vluchten op zaterdag mag voortzetten. Dit vonnis is in tegen spraak met het besluit van de regenng-Begin alle vliegverkeer op de Sabbath en joodse feestdagen te verbieden. Het vliegverbod moet morgen voor het eerst ingaan. In de afgelopen weken is er heftig tegen geprotesteerd. Zo hebben werknemers van El Al gedreigd vanaf zaterdag in staking te zullen gaan. De directie van de onderneming heeft in afwachting van het vonnis van het hooggerechts hof voorlopig gewoon reserveringen voor aanstaande zaterdag aan vaard. De uitspraak betekent dat het ingestelde vliegverbod is opgeheven. De regering heeft de opdracht gekregen binnen 45 dagen aan te tonen dat het vebod wettig is. De regering-Begin vaardigde het uit nadat de ex treem-orthodoxe coalitiepartner "Agudat Israël" gedreigd had haar steun aan Begin in te trekken. Buitenland LONDEN - Het Britse ministerie van volksgezondheid gaat een miljoen gulden besteden aan een advertentiecampagne die ouders ertoe moet bewegen hun kinde ren te laten inenten tegen kink hoest. Het aantal gevallen van kinkhoest heeft de laatste weken in Engeland epidemische vor men aangenomen. Alleen al vorige week kwamen er bijna 2.000 nieuwe gevallen van kinkhoest aan het licht, een stij ging van 500 vergeleken met de week daarvoor. De ziekte heeft dit jaar tot dusver 33.199 kinde ren aangetast, en vijf baby's zijn als gevolg van kinkhoest overle den. Bij het ministerie van volksge zondheid wordt gevreesd dat de epidemie zich in de wintermaan den in nog veel sterkere mate zal uitbreiden. De kinkhoestepide- mie zal dan duidelijk ernstiger vormen gaan aannemen dan de laatste grote epidemie van kink hoest in Engeland, dertig jaar ge leden. toen in totaal 17 kinderen om het leven kwamen. De bestrijding van kinkhoest wordt bemoeilijkt doordat veel ouders hun kinderen niet tegen de ziekte willen laten inenten. Deze inenting kan namelijk in een op de 100.000 gevallen com plicaties met zich meebrengen en lijden tot onherstelbare be schadigingen aan de hersenen. Nog niet de helft van de Britse kin deren is momenteel tegen kink hoest ingeënt. Minister Fowler (volksgezondheid) heeft ervoor gewaarschuwd dat die kinderen ernstige risico's lopen. De kans dat een kind dat kinkhoest krijgt sterft, is een op 3.000, zo heeft de minister verklaard. Kinkhoest komt het meest voor by kinderen tussen een en vier jaar oud, maar kan ook bij oudere kinderen (tot 10 jaar) worden ge constateerd. De ziekte is zeer be smettelijk. WARSCHAU (Reuter/AFP/UPI/DPA) - Twee dagen na de herdenking van de tweede verjaardag van de akkoorden van Gdansk, die gepaard ging met grootscheepse ongere geldheden, zijn in Polen al honderden mensen met snelrechtprocedures veroordeeld. De meesten kregen hoge geldstraffen van 5.000 zloty (130 gulden) tot 30.000 zloty (780 gulden). Het gemiddelde salaris ligt in Polen rond de 10.000 zloty. Gisteravond werd bekend dat een aantal van de "agressiefste" deel nemers aan de rellen veroor deeld zijn tot vrijheidsstraffen tot anderhalf jaar. Radio en televisie brachten nog verscheidene details over het verloop van de gebeurtenissen op 31 september en beklemtoon den steeds weer dat er zeer veel jongeren aan de straatgevechten hadden deelgenomen. Een hoog percentage van de gearresteer den zou arbeidsschuw zijn en geen werkkring hebben, aldus de officiële media. In het zuidwestelijke stad Lubin gingen de ongeregeldheden woensdag door, toen woedende demonstranten marcheerden naar het plaatselijke hoofdkwar tier van de communistische par tij. Zij stichtten brand in een leeszaal van het gemeentehuis en gooiden stenen en benzinebom men naar politie en brandweer. Er waren gisteren berichten dat er in Lubin weer schermutselingen waren uitgebroken, maar deze konden nog niet worden gecon troleerd, omdat de telefoonver bindingen met de stad verbro ken zijn. Het persbureau PAP meldde dat het woensdag ook tot MADRID (ANP) - Het hinde ren door Spaanse en buiten landse milieubeschermers van het Nederlandse kernaf- valschip Scheldeborg is gis teren voorlopig opgeschort. Terwijl het Spaanse vissers vaartuig Pleamar de door averij getroffen Arosa-1 met 75 milieubeschermers en ge meentepolitici, begeleid door een Spaans marineschip, naar de kust sleept, vaart het Greenpeace-schip Sirius naar Brest om te bunkeren. De zijn milieubeschermers over het verloop van hun tie tevreden, hoewel zij het storten van het afval maar tij delijk konden verhinderen. Ze hebben internationaal op zien gebaard en hebben de Spaanse regering gedwongen tot stellingname. Madrid zal zich voortaan tegen het stor ten van kernafval voor zijn kust verzetten. gewelddadige confrontaties kwam in de zuidelijke stad Czes- tochowa, het pelgrimsoord van de "zwarte madonna", waar in twee agen 251 personen gearres teerd zouden zijn. Dinsdag, op de dag van de herdenking, arres teerde de oproerpolitie in heel Polen na felle gevechten met de politie meer dan 4000 mensen. Het Poosle persbureau berichtte dat groepen betogers, vooral jon geren, zich verzamelden in Lu bin (een centrum van koperwin ning niet ver van een grote mili taire Sowjet-basis) en optrokken naar het plaatselijke hoofdkwar tier van de communistische par tij onderwijl leuzen roepend te gen het militaire bewind. Jonge ren bekogelden brandweerlie den die het vuur in het ge meentehuis wilden blussen met stenen en molotov-cocktails. Ook wierpen ze volgens het nieuwsagentschap in de hele stad barricades op. In de hele provincie kondigden de autori teiten een uitgaansverbod af evenals in drie andere westelijke provincies. Gisteren kwam PAP met meer de tails over de omvang van de ge welddadigheden op dinsdag en over het aantal doden en gewon den. De ongeregeldheden waren volgens het officiële persbureau het hevigst in de zuidwestelijke stad Wroclaw, een bolwerk van Solidarnosc. Het verkeer werd daar tot stilstand gedwongen door de vele straatbarricades, 24 De voorlopige balans van het aan tal doden, gewonden en gearres teerden tijdens de herdenking van de geboorte van het eerste vrije vakverbond in de Poolse volksrepubliek luidt: drie doden, 211 gewonden en 4320 arrestan ten. De legerkrant "Zolnierz Wol- nosci" legde de verantwoorde lijkheid voor de doden en de ge-' wonden bij de activisten van So lidarnosc en schreef dat het door de rellen onmogelijk was gewor den om het vakverbond te be trekken bij enige nationale dia loog. MILAAN (AP) Giovanni Agnelli, president van de Italiaanse Fiatfa- brieken moest gisteren voor de rechtbank verschijnen. De ondervraging maakte deel uit van een grootscheeps onderzoek dat de justitie heeft gelast naar de dood van de omstreden bankier Robert Calvi, wiens Banco Am brosiana in een schandaal is betrokken. BEIROET (AP) - Meer dan 17.000 mensen zijn omgekomen gedu rende de 10 weken durende oor log in Libanon, aldus de Libane se politie. Er zijn 30.000 mensen gewond geraakt. Israëlische functionarissen schatten het aan tal doden op enkele duizenden en verklaarden dat 300 Israëli sche militairen zijn gesneuveld. Woordvoerders van de Libanese politie maakten bekend dat 17.825 Libanezen en Palestijnen bij de Israëlische invasie zijn ge dood. 5.515 van de slachtoffers vielen bij de strijd in Beiroet. Het aantal gewonden werd door de politie gesteld op 30.203, van wie 11.139 in Beiroet. De aantallen zijn gebaseerd op cij fers van ziekenhuizen, veldhos pitalen en de burgerbescher ming, aldus de politie. De zegs- lieden voegden eraan toe dat do den die in massagraven zijn be graven of verliescijfers in gebie den waar de Libanese regering geen toegang heeft niet bij het to taal zijn opgeteld. Ook is het onmogelijk om een scheiding aan te brengen tussen Libanese en Palestijnse slachtof fers in Beiroet. Van de 12.310 dodelijke slachtof fers buiten Beiroet waren 2.513 Libanese staatsburgers. De an deren waren leden van linkse Li banese milities en Palestij nen, vrouwen, kinderen, en al dan niet actief aan de strijd deelne mende mannen. Het was niet mogelijk om een scheiding aan te brengen tussen het aantal PLO-stnjders en Palestijnse bur gers dat is gedood. De politie begon tellingen by te houden toen Israëlische straalja gers op 4 juni twee dagen achter een bombardeerden. Op 6 juni begon de Israëlische invasie. De telling werd beëindigd na de zware Israëlische bombarde menten op 12 augustus, De dag daarna werd een staakt-het-vu- ren bereikt waarbij de evacuatie van de PLO uit West-Beiroet werd geregeld. Crisismaatregelen krijgen meerderheid KOPENHAGEN (DPA/UPI/Reuter) - De Deense regering is ge vallen. De sociaaldemocratische premier. Anker Joergensen, biedt vandaag zijn ontslag aan koningin Margrethe aan. De premier maakte gisteren bekend dat zijn minderheidsrege ring zal aftreden wegens afwijzing van zijn plan voor herstel van de Deense economie. Premier Joergensen biedt vandaag het ontslag van zijn kabinet aan bij de Deense koningin. ADVERTENTIE Als je binnenkomt stralen de Laura Ashley stoffen je al tegemoet (aren't they simply wonderful? en s middags serveert het café 'Afternoon Tea' met Twinings beste melange en diverse soorten Engelse cake en voor de rest is het natuurlijk Roulette en Black Jack from two-to-two as usual. Van 3 t/m 12 september. Legitimatie en korrekte kleding graag. BELFAST (UPI) - Leden van het verboden Ierse nationale bevrij dingsleger, een afgescheiden tak van het verboden Ierse republi keinse leger, hebben gisteren een aanslag gepleegd op een pro testants gemeenteraadslid van Belfast, aan het begin van de campagne voor de verkiezingen in oktober voor de voorgestelde nieuwe volksvertegenwoordi ging. Het 35-jarige gemeenteraadslid Billy Dickson werd in zijn huis in de borst geschoten en levens gevaarlijk gewond. Bij hun vertrek lieten de daders een kleine bom in de voortuin achter die een uur later ontplofte zonder slachtoffers te maken. Dickson is gelieerd aan dominee Ian Paisley's democratische Unionistische Party, op éën na grootste protestantse party in Noord-Ierland. Het besluit van de Deense premier volgde na twee dagen intensieve besprekingen waarbij bleek dat de oppsitie niet van plan was zijn economische plan te steunen. Dit woensdag aan het parlement gepresenteerde plan voorzag in bezuinigingen op de overheids uitgaven, verhoging van de be lastingopbrengst en verbetering^ van de buitenlandse concurren tiepositie van Denemarken. Joergensen zei tijdens een pers conferentie dat hij het ontslag van zijn regering aan de konin gin zal aanbieden. Hij heeft met verschillende partijen sinds 1975 de regeringsmacht gehad. Het nu gesneuvelde kabinet kwam be gin dit jaar aan het bewind. Joergensen zei dat hy voor de keus stond om af te treden of verkie zingen uit te schrijven. "Verkie zingen onder de huidige omstan digheden zouden geen oplossing voor 's lands problemen bieden". Denemarken kampt met een werkloosheidspercentage van 10, een groeiend tekort op de be talingsbalans en een aanzienlijke buitenlandse schuld van 125 mil jard kroon (ca. 41,7 miljard gul den). Door de alsmaar stygende overheidsschuld zyn verder de rentetarieven de pan uit gerezen en eis er een stagnatie in de in vesteringen door het bedrijfsle- In verband met het voor 1983 ver wachte begrotingstekort van 74 miljard kroon (ca. 24,7 miljard gulden) wilde Joergensen 10 mil jard kroon (ca. 3,1 miljard gul den) extra bezuinigen. Zowel linkse als rechtse partijen waren tegen maatregelen als het heffen van belastingen over rente-in- komsten van pensioenfondsen en verzekeringsmaatschappijen, het aanslaan van particuliere stichtingen en de voorgestelde versoberingen in de overheids sector. Pogingen van Joergensen om de leiders van deze partyen, varië rend van de conservatieven tot de socialistische volkspartij, voor zijn plannen te winnen lie pen op niets uit. De conservatie ven en liberalen vonden de maat regelen ontoereikend terwyl de linkse partyen als een "knieval" voor de burgerlijke partyen zag. Hoewel de lucht boven Joergensen kabinet de laatste maanden be trok, kwam zijn besluit om af te treden min of meer als een ver rassing Algemeen werd ver wacht dat de sociaaldemocraat pas na het aflopen van het Deen se voorzitterschap van de Euro pese Gemeenschap eind dit jaar zou aftreden. Joergensen kabinet met alleen so ciaaldemocraten kwam aan de macht na de verkiezingen van 8 december vong jaar. Koningin Margrethe zal na het aanvaarden van het ontslag vermoedelijk een formateur aanwijzen. De voorzit ter van de conservatieve party, Paul Schluter. zei voor die func tie te voelen. "Het is alleen maar logisch dat de koningin de leider van de op éën na grootste party ais formateur vraagt" De Israëlische regering heeft de nieuwe voorstellen van president Reagan over de toekomst van de bezette ge bieden met verontwaardi ging van de hand gewezen. Israël zal met niemand op ba sis van deze voorstellen on derhandelen. staat in een re geringsverklaring die gister middag is uitgegeven na een spoedzitting van het Israëli sche kabinet, waarvoor pre mier Begin zijn vakantie had onderbroken. Zaken als het bevriezen van het nederzettingenprogramma in de bezette gebieden, een band tussen de bezette gebie den en Jordanië, en de deel neming van Arabisch Jeruza lem aan de Palestijnse auto nomie. zoals de Amerikaanse president voorstelt, worden strijdig genoemd met de ak koorden van Camp David. Premier Begin sprak op de ka binetszitting zeer geëmotio neerd en verbitterd over het Amerikaanse plan. Volgens Begin krygt Israël stank voor dank Israël heeft Libanon Amerika op een presenteer blaadje aangeboden door de anti-westerse PLO uit Liba non te verdrijven, en als dank voor dit Amerikaanse belang moet het nu ook nog de wes toever inleveren. Begin noemde de dag dat hij de brief van president Reagan met de nieuwe voorstellen ontvangen had de donkerste dag uit zyn loopbaan als pre mier Aanvaarding van het plan betitelde Begin als land- door Jaap van Wesel verraad, omdat daarmee het voortbestaan van Israël in ge vaar wordt gebracht. In een brief aan president Reagan heeft de zeer boze Begin het Israëlische antwoord uitvoe rig toegelicht De regering bereidt zich voor op een frontale botsing met Ajnenka. De betiteling „land verraad" is met name gencht aan de oppositie. Die heeft zich veel positiever uitgela ten over de nieuwe Ameri kaanse politiek. Oppositielei der Peres heeft twee weken geleden op het Witte Huis zijn „Jordaanse optie" aan president Reagan voorge legd. en die Jordaanse optie is ruimschoots aanwezig in de nieuwe Amerikaanse poli tiek. Reden voor de regering om de oppositieleiders ervan te beschuldigen de nationale belangen van Israël te onder- mynen Het is duidelijk dat Begin niet alleen met Amerika, maar ook met de oppositie thuis de zaken zeer fors zal aanpak ken De Arbeiderspartij heeft de regering aanbevolen de plannen van Reagan met van de hand te wyzen. Volgens Peres is het een basis voor onderhandelingen. Daarmee denkt hy met name aan on derhandelingen met Jorda nië. Het Amerikaanse plan is niettemin ook voor de Ar bei dersparty niet in zyn geheel aanvaardbaar, want een tota le ontruiming van de bezette gebieden wordt ook door de oppositie afgewezen Zoals een van de oppositieleiders zei: het gaat met om een keu ze tussen een goed en een slecht plan. maar tussen een slecht en nog slechter plan, want het alternatief voor on derhandelingen met Jorda nië is een Palestiinse staat. hetgeen voor Israël levensge- vaarlyk is. Net als in de Arabische wereld is ook in de bezette gebieden de reactie afwachtend en wantrouwend. Een van de onlangs afgezette burge meesters op de westoever, Ibrahim Tauwil van het stad je El Bire. die als radicaal be kend staat, noemde de nieu we Amerikaanse politiek „een keine stap". .Bet is nog niet duidelijk waar het heen gaat. Iedere oplossing moet via de PLO lopen. Wat de Amerikanen nu voorstellen, is Camp David met een heel klein verschil. Het Palestyn- se vraagstuk kan pas opge lost worden als Amerika en met Israël de Amerikaanse politiek bepaalt", aldus Tau wil. Dat wantrouwen over de Ame rikaanse bereidheid een op lossing nu echt af te dwingen, overheerst. Aan de andere kant zien de Palestynse lei ders in de bezette gebieden met welgevallen hoe Ameri ka en Israel met elkaar op de vuist gaan dat kan de Pale stijnse zaak nooit kwaad doen. Uiteindelyk blykt ook nu dat het Palestijnse vraagstuk alle crises overleeft, ook de Liba nese crisis en de aftocht van de PLO uit Beiroet, zo word gezegd In een heel moeilijk parket zit ten de dorpsüga's, door Israël het afgelopen jaar in het le ven geroepen en gesteund als alternatief Palestijns leider schap in de bezetten gtblt den. Hun belangrykste lei der, de uiterst geslepen Moes taf a Doedin. liet zich po sitief uit over het plan, omdat hy altijd een hechte band tus sen de beide Jord aan oevers heeft voorgestaan. Maar daarmee zyn de proble men voor Doedin en de zy- nen met opgelost Doedin, een voormalig Jordaans mi nister, heeft alt yd zyn trouw aan koning Hoessein be tuigd, ook toen hy met de Is raëli's in zee ging. Maar in Amman is hij vanwege die activiteiten samen met zyn collega's als landverrader ter dood veroordeeld, zodat de heren nu in een zeer lastig parket zitten als het ooit tot onderhandelingen met Jor danië zou komen. Ook de PLO heeft het moeilyk Faroek Khadoenü. de minis ter van buitenlandse zaken van de PLO. zei dat er nu iets is om over te praten. Maar an dere Palestynse leiders we zen het Amerikaanse plan van de hand Het dilemma voor de PLO is. dat de Ameri kaanse plannen om de Israe lische annexatie tegen te gaan. natuurlyk positief beoordeeld worden, maar aan de ander kant zou de Jor daanse optie de PLO buiten spel zetten. In Jordanië zelf. evenals in de meeste andere Arabische lan den is nog geen oficiele reac tie men is yveng de tekst aan het bestuderen, zoals dat m diplomatieke taal heet Dal studeren zal ongetwijiVM doorgaan tot aan de Arabi sche topconferentie in Fes in Marokko. die komende maandag begint Daar zal het plan van Reagan evenals het Saoedische plan-Kahd ter sprake komen. Het is duidc lyk dat Reagans plan bedoeld is als een steunde in de rug voor het Saoedische plan en de pro-westerse Arabische landen. Tot dusver zeggen de Saocdi's dat hun plan beter is dan dat van Reagan, omdat het Saoedische plan uitdruk kelyk over een Palestynse staat spreekt BEIROET (Reuter) - In Beiroet is afgelopen nacht weer gevochten ter wijl de Libanese overheid haar best deed de orde in de verscheurde stad te herstellen De vuurgevechten deden zich voor by de zogenaam de groene lyn, die de scheiding vormt tussen oost- en west Beiroet. Overdag hadden zich daar ook al schermutselingen voorgedaan Uit niets bleek dat er Israëlische troepen by de gevechten waren betrok ken. Er werd met geheel duidelyk welke partyen elkaar bestreden Volgens Libanese veiligheidstroepen ging het om een treffen tussen een Koerdische groepering en de Sji'itische beweging Bewoners verklaarden echter dat er was geschoten tussen veiligheids troepen en de linkse militie Moerabitoen Het waren in u-der geval de ernstigste onderlinge gevechten in Beiroet sinds de Israëliërs Libanor binnenvielen op 6 juni

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9