Celstraf straks dichter bij huis C Van Agt laat plan vallen D CNV dreigt kabinet met acties 'Middenschool onder druk door plannen bovenschool' v* Staatssecretaris wil regio's Mestkalverenbesluit alsnog aangehouden Kruisraketten geen vrije kwestie meer PvdA nu veruit de grootste d j \A VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1982 UTRECHT (GPD) - Op drie mas saal bezochte protestbijeenkom sten in Utrecht, Breda en Zwolle hebben vakbondsbestuurders van het Christelijk Nationaal Vakverbond het kabinet gister avond gewaarschuwd voor een frontale botsing met de christe lijke vakcentrale. Zo'n confron tatie dreigt als het kabinet z'n plannen uitvoert om de salaris sen van ambtenaren en die van trendvolgers zoals werknemers in de gezondheidszorg en bij het openbaar vervoer per 1 januari a.s. te bevriezen. Op de drie de monstratieve bijeenkomsten werd in zeer krachtige taal stel ling genomen tegen de kabinets- Binnenland CNV-voorzitter Van der Meulen verweet in Utrecht minister Rood van binnenlandse zaken onzorgvuldigheid. Hij noemde de bewindsman die verantwoor delijk is voor de ambtenarensala rissen een „spookrijder die de ambtenarenvakbeweging links en rechts passeert en daarom in frontale botsing kan komen met het CNV". Van der Meulen benadrukte dat het CNV in z'n zojuist versche nen nota over het arbeidsvoor waardenbeleid aantoont bereid te zijn tot vergaande loonmati ging (5 procent per jaar) maar dat het dan wel wil meepraten over de besteding van dat geld. „Het overheidsbeleid ten aanzien van de ambtenaren heeft echter niets meer van doen met het uitgangs punt van draagkracht en gelijke behandeling van ambtenaren en van werknemers in het particu liere bedrijfsleven", aldus Van der Meulen. Steun Hy gaf te kennen enige hoop te koesteren op een goede afloop. „De eerste reacties op ons plan geven aan dat vrijwel iedereen het met ons eens is. De heer Van Agt meldde in Assen dat het CNV-plan de kern uitmaakt van het CDA-verkiezingsprogram ma. De heer Den Uyl liet weten dat het PvdA-programma alle ruimte biedt voor CNV-initiatie- ven. De FNV staat achter onze Averechts plannen en D'66 ziet onze oplos sing ook zitten". dereen het roerend met ons eens is en met het CNV-plan als basis aan de gang wil, dan kan het inte rim-kabinet vandaag nog het trendmechanisme herstellen en de bevriezing ongedaan maken. Ik concludeer ook dat de stand punten van dit kabinet minder hard zijn, dan de presentatie het vorige weekend deed vermoe den. Er kan blijkbaar nog duch tig gekneed worden". „Ook de christelijke werkgevers zien aanknopingspunten. Mijn conclusie is heel simpel: als ie- Voorzitter Ter Haar van de by het CNV aangesloten protestante on derwijsbond zei m Zwolle dat het kabinetsbeleid ten aanzien van de ambtenaren averechts werkt. „Het grootste deel van de bezuinigingen op de salarissen moet immers weer worden uitge geven aan uitkeringen. Dit be leid schept geen arbeidsplaat sen", zo zei Ter Haar, „maar moe deloosheid en gebrek aan moti vatie. Het creëert overbelaste mensen! Hij riep op „het heilloze beleid tegen te houden". „Want er zijn grenzen. En die grenzen dreigen schromelijk te worden overschreden". Bijzonder fel van leer trok secreta ris Stoop van de katholieke on derwijsbond. Hy noemde de kor ting op de ambtenarensalarissen en op die van het onderwijzend personeel a sociaal. .A-sociaal omdat in dit beleid op geen enke le wijze sprake is van een gelijke behandeling van alle werkne mers in ons land. A-sociaal in die zin dat ambtenaren én trendvol gers misbruikt worden als een sluitpost op de rijksbegroting. De maat is meer dan vol En het moet maar eeos gezegd zyn dat wy het meer dan spuugzat zyn om nog langer als nationale melkkoe te moeten fungeren", zo sprak Stoop in Utrecht op welke byeenkomst ook politici waren uitgenodigd. In zijn toespraak zei voorzitter Groenendijk van de Vervoers- bond CNV tot hen U wilt vol gende week opnieuw gekozen worden. Mede aan u de taak er voor te zorgen dat ambtenaren en trendvolgers in hun arbeids voorwaarden niet minder wor den behandeld dan anderen. Laat u door de regering met monddood maken, maar zet u in voor gelijke behandeling van alle werknemers". DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Scheltema (justitie) wil dat er in alle regio's in het land huizen van bewaring en gevangenissen komen zodat de gedetineerden zoveel mogelijk in eigen omgeving hun straf kunnen uitzitten. De bewindsman schrijft dit in de beleidsnotitie Taak en Toekomst van het Nederlandse gevangeniswezen, die hij gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. In de notitie staan de ideeën van de bewindsman over de richting die het gevangeniswezen in de na bije toekomst op moet gaan. De vorige nota over dit onderwerp was afkomstig van mr. H. Zee- valking, de huidige minister van verkeer en waterstaat, maar toen staatssecretaris van justitie. Deze nota verscheen in 1976. De plannen van de regering voor het gevangeniswezen moeten in hun uitvoering beperkt blijven vanwege de slechte financiële si tuatie, zegt Scheltema. Toch vindt hij juist deze moeilijke tijd geschikt om met een beleidsnoti tie te komen, omdat met het alge mene beeld dat de notitie schetst verantwoorde keuzes voor bezui nigingen kunnen worden ge maakt. De staatssecretaris benadrukt dat behalve het straffen van mensen de 'resocialisatie' een taak voor het gevangeniswezen is. „De ge detineerde moet als een 'beter' mens in de samenleving terugke ren", schrijft hij. Omdat de erva ringen in het verleden nogal eens teleurstellingen hebben laten zien, kiest Scheltema voor een „realistische" invulling van de opdracht aan het gevangeniswe zen. Deze opdracht is volgens Schelte ma streven naar humanisering van vrijheidsstraf, voorkomen of zoveel mogelijk beperken van de schadelijke effecten van de ge vangenisstraf en een voorberei ding van gedetineerden op de te rugkomst in de maatschappij. Drie regio's Een belangrijke voorwaarde daar bij is de soort inrichting waar een gevangene zyn straf moet door brengen. In de notitie geeft Scheltema daarom aan dat een gevangene zodra het kan ge plaatst moet worden in een (half- )open inrichting, waar weekend verlof mogelijk is. Verder is van belang een gevange ne zo veel mogelijk in de eigen DEN HAAG (ANP) - De minister van landbouw en visserij, De Ko ning, heeft het mestkalverenbe sluit gisteren aangehouden. Het besluit, dat tot stand was geko men op aandringen van onder meer de Dierenbescherming en actiegroep "Lekker Dier", voor zag in een ruimere behuizing en betere leefomstandigheden voor de kalveren. Hoewel het besluit klaar lag voor publicatie, maakte de minister gisteren bekend dat het voorstel nog niet ingevoerd zou worden. Tijdens een commissievergade ring van de vaste kamercommis sie voor landbouw deelde hij mee dat er nog te veel twijfels rond het besluit waren. Dit heeft een woordvoerder van het minis terie bevestigd. De woordvoerder voegde hier later aan toe "dat het invoeren van het voorstel de situatie eerder zou verslechteren dan verbeteren. Doordat de kalveren zich in de ruimere hokken kunnen om draaien, zouden ze hun nek kun- nen breken" WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Oslo Split Stockholm onbew. - onbew. 19 licht bew. 19 onbew. 18 onbew. 20 onbew. 18 onbew. 19 onbew. 19 onbew. 18 onbew. 18 regen 18 onbew. 33 zwaar bew. 25 zwaar bew. 20 licht bew. 20 onbew. 20 onbew. 22 geheel bew. 23 onweer 17 onbew. - onbew. 30 onbew. 25 licht bew. 21 half bew. 31 mist 20 onbew. 28 onbew. 18 onbew. 23 licht bew. 29 onbew. 31 onbew 17 licht bew 23 onbew. 21 De zegsman ontkende dat het aan houden iets te maken had met de lastenverzwaring voor de boe ren, die uit het besluit voort vloeit. Hij deelde mee dat er mo menteel proeven worden gedaan met groepshuisvesting van de kalveren. Het ministerie wacht het resultaat hiervan af. De stichting "Aktie Lekker Dier" die de argumenten van "Lekker Dier" bestrijdt, is zeer tevreden over het besluit van de minister om het mestkalverenbesluit aan te houden. "Hiermee ligt de weg naar groepshuisvesting weer vol ledig open", vertelde woordvoer der IJzerman van de stichting. Het opschorten van de maatregel noemde hij een politiek moedige daad. "Met het alsnog aanhou den van dit besluit, dat zelfs al getekend was, toont De Koning niet doof te zijn voor kritiek", al dus IJzerman. "Lekker Dier heeft de hele zomer actie gevoerd tegen het besluit", gaat hij verder. "Voornaamste kritiek was dat het verbreden van de boxen tot 70 cm niets op lost. Het vergt echter wel inves teringen, zodat de kans op groepshuisvesting voor tenmin ste vijftien jaar verkeken zou zijn. Niemand is immers bereid voor enkele jaren zoveel geld uit te geven". Volgens de stichting zijn de voor delen van groepshuisvesting voor de kalveren legio. "Nadelen lijken er nauwelijks aan verbon den. De kalveren hebben meer ruimte, vervelen zich minder, en hebben weer kans op sociaal contact", stelt IJzerman. "Door vijf boxen met de daarach ter liggende gang aan elkaar te trekken, hebben de dieren veel meer bewegingsvrijheid, terwijl de ingenomen ruimte niet groter is dan bij aparte boxen. Wy als stichting zullen ons de komende tijd dan ook voor honderd pro cent toeleggen op het bevorde ren van de groepshuisvesting". Prins in ziekenhuis DEN HAAG (ANP) - Prins Claus is gisteren voor een "algemeen onderzoek" enige dagen opgeno men in het Radboudziekenhuis in Nymegen. De Prins voelt zich al enige tyd niet goed, aldus een mededeling van de Rijksvoor lichtingsdienst. De prins ver wacht aanstaande maandag zijn verjaardag weer in huiselijke kring te vieren. omgeving zijn straf te laten uit zitten. Om een dergelijke regio nalisering te bereiken, denkt Scheltema aan de instelling van drie regio's. Utrecht, Zuid- en Noord Holland vormen regio West; Groningen, Friesland, Drente en Overijssel regio Noord, Gelderland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg re gio Zuid. Familiecontacten De contacten van de gedetineerde met de samenleving en met zyn vrienden en familie is de derde pijler van het beleid van Schelte ma. De contacten met de wereld buiten de muren van de gevange nis moeten gebeuren door spor- tontmoetingen, voorstellingen en gespreksgroepen. Verder wil Scheltema een nauwere samen werking van de reclasseringsin- stellingen en de gevangenisdi recties. Voor individuele gevangenen spe len briefwisseling, verlofregelin gen, de telefoon en het bezoek een grote rol, aldus Scheltema. Vooral de telefoon wil de staats secretaris in de toekomst meer voor de gedetineerden ter be schikking stellen. Speciaal voor mensen die lang achter de tralies moeten blijven, wil Scheltema de mogelijkheid openen om be zoek zonder toezicht te ontvan gen. DEN HAAG (ANP) Premier Van Agt ontving gisteren in de Trèveszaal van het Binnenhof complex een aantal Amerikaanse bevrijders van toen, 1945, die met een 150 man sterk gezelschap gedurende twee weken een bezoek brengen aan ons land. Het bezoek staat in het teken van het 200-jarig beslaan van de Verenigde Staten. DEN HAAG (ANP) De midden school komt onder zware druk te staan door de plannen voor de tweede fase van het vervolg-on- derwijs, de bovenschool. Dit stel len de onderwijsvakorganisaties in hun eerste commentaar op de plannen van minister D eet man. Door het stellen van toelatingsei sen ontstaat er een selectieslag op de middenschool, zodat slechts in het eerste leerjaar van deze school sprake zal zijn van werkelijk geïntegreerd voortge zet onderwijs. Dit zegt de groot ste onderwijsbond van ons land, de Katholieke Vakorganisatie (KOV) in haar commentaar op de plannen van de minister. Het lijkt volgens haar eerder op een terugkeer naar de brugklas van de Mammoetwet. De Protestants-Christelijke Vakor ganisatie (PCO) stelt zich in een voorlopige reactie gereserveerd op tegenover de structuur van de bovenschool. De tweejarige op leiding voor algemeen voortge zet ondewijs is eruit verdwenen. Daar kon volgens de PCO nog wel eens grote behoefte aan blij ken te bestaan. Ze vreest voorts een grote indivi duele prestatiedruk en een voort durende examendruk. Is de se lectie uit de middenschool ver dwenen, dan komt ze waar schijnlijk des te harder aan in de bovenschool, meent de PCO. De Algemene Bond van Onderwy- zend Personeel (ABOPi. dit een vierjarige middenschool voor staat. vindt dat de plannen van Deetman de ontwikkeling van de middenschool onaanvaardbaar onder druk zetten. De ABOP is verontrust door de selectie, al leen doorstroming naar de twee jarige korte beroepsgerichte op leiding op de bovenschool is ge garandeerd. Naar alle andere op leidingen kunnen alleen leerlin gen die op de middenschool ver- diepings- of verrijkingsstof heb ben gehad. LEIDEN (GPD) - CDA-lyst- trekker Van Agt ziet af van zijn suggestie om de beslis sing over de plaatsing van kruisrakketten in Nederland over te laten aan het parle ment. De PvdA heeft dat voorstel van de hand gewe zen „en daarom heeft het geen zin meer". „Het was bedoeld als een hand reiking naar de PvdA. Die toegestoken hand is afgewe zen", aldus Van Agt bij KRO's Brandpunt. Hij ver weet de PvdA „het enig con structieve idee van tafel te hebben geveegd". Van Agt wilde aanvankelijk dat het kabinet zich zou neerleg gen bij een meerderheidsbe sluit van het parlement. Dat zou betekenen dat geen partij om deze zaak een kabinets crisis zou mogen veroorza ken. De PvdA is daar steeds tegen geweest, omdat dat zou bete kenen dat PvdA-ministers mede-verantwoordelijkheid zouden moeten accepteren voor een eventuele plaatsing van kruisraketten. Dat mag Van Agt, gezien de onvoor waardelijke afwijzing door de PvdA van die kruisraketten, onmogelijk van ons vragen, zegt Den Uyl. WD-kamerlid Rietkerk Op zijn beurt wees Van Agt de suggestie van Den Uyl af om de kwestie van de kruisraket ten niet in de formatie te re gelen maar de ontwikkelin gen af te wachten. „Dat kan niet. Je kan niet een kabinet ingaan waarin van tevoren de mogelijkheid is ingebouwd van een crisis over een of twee jaar". Van Agt herhaalde dat Neder land in 1983 over plaatsing moet beslissen. Dan zal vol gens hem duidelijk worden of de Russen aan de onder handelingstafel in Genève bereid is tot concessies. „Het heeft geen' zin om eindeloos te blijven wachten", aldus Van Agt. Maar in tegenstelling tot Van Agt meent CDA-partyvoor- zitter Bukman dat het „niet absoluut noodzakelijk" is in 1983 een besluit te nemen over de plaatsing van nieuwe kernwapens. Bukman zei dit gisteravond in Hengelo. Vol gens de CDA-voorzitter is het START-overleg in Genève over de terugdringing van de kernwapens van zeer groot belang voor een plaatsings- besluit in ons land, maar er kunnen zich omstandighe den voordoen waardoor het besluit alsnog kan worden uitgesteld. Rietkerk hekelt CDA dissidenten Een regeringscoalitie tussen CDA en VVD is alleen moge lijk wanneer het CDA geen dwarsliggende dissidenten kent. 'Er kan niet geregeerd worden met een partij waarin mensen by voorbaat de han den vry houden'. Dit zei het WD-Tweede Kamerlid Riet kerk gisteravond op een ver kiezingsbijeenkomst in Sas- senheim. Een CDA met dissi denten kan een eventueel re geringsakkoord met de libe ralen blokkeren Gelukkig heeft het CDA zelf, met name de heer Lubbers, dat ook be grepen en besloten 'het dissi- dentenverschijnsel' de kop in te drukken, aldus Rietkerk. Het kamerlid zei niets te zien in een mogelijke regeringssa menwerking met de PvdA. In beginsel wil de WD de so cialisten niet uitsluiten. Maar gekeken naar de standpun ten die de PvdA momenteel inneemt, is het volgens Riet kerk onmogelijk voor de WD met deze partij samen te werken binnen een rege ring. Alleen als de PvdA zich wat 'realistischer' opstelt over de aanpak van de econo mische crisis valt over een sa menwerking op den duur te praten, aldus het WD-ka- merbd. Homo-vriendelijk Een groot aantal Tweede-Ka merfracties stelt zich tegen over de homosexualiteit tole ranter op dan de verkiezings programma's van de desbe treffende partijen doen ver moeden. Dat is de belangrijk ste conclusie die de Jhr. mr. J.A. Schorerstichting, een consultatiebureau voor ho mofilie in Amsterdam, trekt uit een door haar gehouden enquête onder de Tweede- Kamerfracties van CDA. PvdA. WD, D'66. PPR. PSP. CPN. EVP en DS'70 Klein rechts werd niet by de enquê te betrokken. Doel van de enquête was de be leidsvoornemens te inventa riseren van de belangrijkste politieke partijen voor de be langenbehartiging van homo- sexuelen. De fracties werden geconfron teerd met 12 stellingen die betrekking hebben op de an ti-discnrrunatiewetgeving, het onderwys. weLzynswcrk en gezondheidszorg, sociaal- economisch beleid, huisves ting, zedelijkheid, adoptie en buitenlanders. Alle aangeschreven partyen. op het CDA na, deden aan de en quête mee. De christendemo craten verontschuldigden zich met een verwyzing naar de discussienota homofilie en het argument dat de stel lingen niet met een simpel ja, nee of gedeeltelijk konden worden beantwoord. Wel stelde het CDA in haar bnef aan de SchorerstichUng nog eens duidelyk tegen iedere vorm van discriminatie op grond van sexuele geaard heid te zyn. "CDA is verward" "Het CDA is in verwarring en slaat wild om zich heen. In de tot nu toe zeer zachtmoedig verlopen verkiezingscampag ne is de eerste wanklank ge hoord". Dit zei het PvdA- Tweede Kamerlid Ed van Thyn gisteren op een matig bezochte verkiezingsbijeen komst in Noordwyk. Hy rea geerde met deze opmerking op de uitspraak van minister Van der Stee dat hij "lichte lijk onpasselijk wordt van de kritiek van de vakbeweging". Van Thyn zei deze wrw.ir ring" van het CDA wel te kunnen begrijpen. "De plan nen van Van Agt om de PvdA door de kiezers te laten "tuchtstraffen" zyn anders verlopen dan hy had ver wacht De PvdA zit in de lift en het CDA lydt verlies vol gens de opiniepeilingen", al dus Van Thyn. Van Thijn verweet Van der Stee niet alleen dat hy de vakbeweging voor "rotte vis" heeft uitgemaakt, hij vond ook dat de minister de vak bonden van de onderhande lingstafel heeft "weggejaagd" met de voorgenomen bevrie zing van de ambtcnarensala nssen, uitkeringen en het mi nimumloon Het kabinet moet, zo zei Van Thyn, "de beshssing terugnemen en met een schone lei met de vakbeweging rond de tafel gaan zitten". HILVERSUM (ANP) - De Par tij van de Arbeid komt by de komende verkiezingen als de grootste party uit de bus met 46 tot 47 kamerzetels (31 pro cent). aldus het gisteren be kendgemaakte resultaat van een onderzoek door bureau Lagendyk m opdracht van de AVRO onder 1200 stemge rechtigden. Volgens de en quête gaat 86 procent naar de stembus. Het CDA haalt volgens deze en quête 40 tot 41 kamerzetels (27 procent). VVD 34 tot 35 zetels (23 procent) en D'66 9 zetels (6 procent). Klein links haalt 10 tot 11 zetels (7 pro cent) en klein rechts 7 tot 8 zetels (5 procent). Een NIPO-TROS-enquête. vo rige week. wees uit dat het CDA de grootste party wordt met 30 procent van de stem men. Daarna kwamen PvdA met 27 procent, WD met 22 en D'66 met 7 procent De VARA-De Hondtenquète concludeerde zaterdag dat het tussen CDA en PvdA een nek-aan-nekrace wordt, maar door de sterke winst van de WD zouden nu CDA en WD een meerderheid in het parlement krygen van 79 ze tels. D'66 blijft verliezen. Vijf Poolse handbalsters duiken onder SITTARD (ANP) - In verband met de situatie in hun land zyn gistrr morgen vyf handbalsters van de kampioensploeg van Polen, Aks Chorzow, niet met hun ploegge noten teruggegaan naar hun va derland. Zy ontbraken by het vertrek van de bus in Sittard. waar zy een week lang te gast waren by de leden van de dames- handbalploeg Sittardia DVO Volgens mevTouw Dykstra van het bestuur van Sittardia. zyn de achtergebleven speelsters, onder wie de beste handbalster van Po len Barbara Krefft. ondergedo ken in West-Duitsland. Tijdens het voorbye weekeinde waren al twee speelsters van de zestien verdwenen en gistermor gen ontbraken er opnieuw dne op het appèl. In totaal dus vyf. Het hele gezelschap bestond uit 22 mensen, zestien dames en zes heren ADVERTENTIE EEN PAAR UURTJES VAN DIT, SCHEELT DAGEN VAN DAT. Een geslaagde ski vakantie staat of valt met 'n goede voorbereiding. Ski- gymnastick bijvoorbeeld. Dat scheelt straks spierpyn en daaaagen sneeuwpret De priis voor 20 lessen f 98 - voor leden, f115,- voor met-leden. U kunt zich nu aanmel den. Op onderstaand adres. ANWB SK1-GYMNASTIEK. 071 146241 ANWB

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7