c 3 "Joop ging geheel onbezonnen te werk" Steeds Jan Hoekema en de geheime onderhandelingen over een 9rechts9 college HI-FI GEHTRUm OUERGflflUUJ MEMO RIJNLAND Sen met /cclemib btadbtee/d LL VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1982 Leiden LEIDEN - CDA-fractie- leider Walenkamp deed in de krant van afgelopen dinsdag, een interessant boekje open over de college vorming achter de schermen. Achter de schermen van besloten fractievergaderingen en van Haagse horeca gelegenheden. Zijn conclusie was niet zo verrassend dat alle partijen behal ve het CDA met de brokken zaten, dat het CDA zijn traditionele middenpositie had heroverd en dat D'66 de onderhandelingen had verprutst. De krant was amper in de brievenbus van D'66-leider Hoekema beland of deze greep de telefoon: Er zouden door Walenkamp per tinente onjuistheden zijn verkondigd. Hoe kema vertelde het re laas van de collegevor ming, gezien door een D'66-bril. En zie: het beeld is aanzienlijk anders. Er blijken meer onder onsjes in Haagse res taurants geweest te zijn en vele telefona des. De conclusie van Hoekema staat lijn recht tegenover die van Walenkamp: Het CDA heeft de onder handelingen voor zich zelf verprutst door zijn troeven te snel bij de PvdA op tafel te leg gen en door afspraken met de WD en D'66 niet na te komen. Het CDA zou tot prak tisch alles bereid zijn geweest, in het uiter ste geval wellicht zelfs akkoord zijn gegaan met één wethouder- spost. En er zou door Walenkamp een oneer baar voorstel gedaan zijn om persoonlijke vriendschappen te ge bruiken vóór politieke doeleinden. Het verhaal van Walen kamp was kortom ver re van compleet en soms in strijd met de waarheid. "Het hele verhaal van Joop is één frontale aanval op mij. Dat het CDA meent achteraf via de krant zijn gram te moeten halen, dat te kent een totaal gebrek aan loyaliteit van het CDA. Het is dom en het is laf', aldus een ver ontwaardigde Hoeke ma. "De WD heeft gewoon veel behoedzamer gemanoeuvreerd. De WD leek de slag te zullen gaan missen, maar het CDA heeft te snel de slagen willen maken. Joop Walen kamp gedroeg zich als een onbeholpen militair, terwijl Fred Kuijers zich als een behen dig strateeg liet kennen. Kuijers diende weliswaar 93 amendementen in, maar hij bouw de vooraf wisselgeld in. Zodat hij later dingen kon prijsgeven en toch nog voldoende uit de onderhandelingen zou slepen". Begin juli schreef de .PvdA een ontwerp van een beleidspro gramma voor het nieuwe college. De overige partijen kregen ver volgens drie weken de gelegen heid om wijzigingen hierop voor te stellen. Het was in die periode dat Fred Kuijers (WD), Joop Walenkamp (CDA) en Jan Hoe kema (D'66) voor het eerst om de tafel zaten. In het Haagse restaurant De Post hoorn gebruikten de drie op maandag 26 juli de lunch om "ge woon eens na te lopen welke wij zigingsvoorstellen gedaan zou den worden". Het was vlak vóór de sluitingsdatum voor het indie nen van de voorstellen. "Het initiatief voor dit eerste con tact was afkomstig van Kuijers. Het was een informatief gesprek. Fred en ik waren heel open, ter wijl Joop alleen maar ja en amen knikte. We waren het erover eens dat we niet tegen elkaar uitge speeld moesten worden. Twee parkeergarages, dat moest wor den genoemd. Het emancipatie werk, daar waren we het ook wel ongeveer over eens". "En wat bleef ervan over bij de amendementen van het CDA? Niets, over het emancipatiewerk stelde het CDA zelfs alleen maar een vraag! Dat soort gebeurtenis sen ,heeft het vertrouwen van de WD in het CDA ondermijnd. Onderbieden, dat heeft het CDA steeds gedaan". "Joop heeft steeds zijn kaarten op de PvdA gezet. Het CDA heeft als eerste de zetelverdeling vier- twee geaccepteerd. De WD heeft als enige niet gezegd dat de PvdA in het college vertegen woordigd moet zijn. Dat Joop nu beweert dat Ik eerder had moe ten aanstevenen op een coalitie van WD, CDA en D'66, dat is pure kul, dat is een omkering van de feiten. "Ik heb toen al tegen Walenkamp gezegd: Je moet je opstelling meer enten op je eigen program ma. Het onderbieden door het CDA bevestigt slechts het be staande beeld dat met die partij geen goede afspraken te maken zijn". Profiteren De verhouding tussen WD en CDA was volgens Hoekema toch al slecht. "Joop had in de privé- sfeer totaal geen contact met de WD. Hij wilde van mijn per soonlijke vriendschappen met Fred Kuijers en Michiel Zonne vylle - Michiels' vrouw en de mijne kennen elkaar al vele jaren profiteren". "Ik ben in tegenstelling tot wat Joop beweert veel meer de be middelaar geweest dan hij. Joop wantrouwde Kuijers. Hij had een zekere angst en nervositeit voor hem. Vaak belde Joop dan naar mij om te horen hoe het ermee stond, soms urenlane". "Joop heeft mij ook gesuggereerd om Zonnevylle wat te kietelen ADVERTENTIE- HAAL DE FIRATO KRANT Boordevol nieuws bij: BREESTRAAT 148,LEIDEN, TELEFOON 071-126862 Benoemd LEIDEN Dr. Jef Moonen, mede werker aan de subfaculteit psy chologie van de rijksuniversiteit in Leiden, is met ingang van 1 oktober benoemd tot directeur van het centrum voor onderwijs en informatietechnologie, dat door de technische hogeschool Twente in Enschede is ingesteld. Het centrum is er voor het hele onderwijs in ons land en kwam bij de TH-Twente die een onder afdeling toegepaste onderwijs kunde kent. Moonen studeerde wiskunde in Leuven. Nieuwe directeur volkenkunde LEIDEN - Drs. W. van Gulik is de nieuwe directeur van het museum van volkenkunde geworden. Hij volgt prof. dr. Pott op, die in november met pensioen gaat. Van Gulik werd in '44 geboren in China, dus in de tijd dat dat land nog geen volksrepubliek was. Hij woonde o.a. ook in India en het Midden- Oosten. In Leiden studeerde Van Gulik Japans, Chinees en culturele antropologie. Sinds "71 is hij als conservator werkzaam aan het museum van volken kunde. Op 20 oktober promoveert hij op de geschiedenis en ontwikke ling van het verschijnsel tatoeage. ADVERTENTIE Van: direktie Aan: verkopers gebruikte auto's Zoals u weet, krijgen we over 'n paar weken de introduktie van ae sportieve Ford Sierra. Dat wordt VERKOPEN, VERKOPEN en nog 'ns VERKOPEN. En dus: inruilen. Maar dan moeten we wel plaats hebben voor al die inruilers. Dus heren: aan de gang met de huidige voorraad. Stunt ermee, geef de hoogste inruil, doe de scherpste zaken. Weg is weg en elke plek is er één. Lammenschansplein 6 - Leiden - Telefoon 071-769358 door Leo Maat met het vooruitzicht dat hij wet houder kon worden in een rechtse combinatie. Maar zoiets doe ik niet. Daarvoor ga je geen persoonlijke vriendschappen ge bruiken". Op vrijdag 30 lunchten, Kuijers en Hoekema in het Pulchri-restaurant op het Lange Voorhout in Den Haag. "Even om de hoek bij De Posthoorn, maar het eten is er iets beter. Het was het enige moment dat Fred zich wat ongemakkelijk voelde. Hij had toen ook net kennis ge nomen van de CDA-amende- menten. Ik zei toen: Degene die afvalt zal wel vrij snel bij ons op de stoep staan". Een week later, vrijdag 6 augustus. De PvdA-onderhandelaars Tes- selaar en Peters waren inmiddels teruggekeerd van vakantie en de socialisten zouden zich de vol gende week gaan beraden over de ingediende wijzigingsvoor stellen. "Ik was in Wassenaar aan het ten nissen met onze toekomstige voorzitter Bert Biemans, toen ik hoorde dat Walenkamp had ge beld. Het was heel erg dringend. Toen ik hem sprak zei Joop dat hij voelde dat het mis ging. Niet dat hij daar aanwijzingen voor had. Nee, het was meer intütie". Jan Hoekema (D'66) "Het beeld is bevestigd dat met het CDA geen goede afspraken te maken zijn". "Joop vond dat we snel met z'n drieën moesten praten. Liefst diezelfde avond nog. Ik had die behoefte wat minder. Maar, zei Joop, hij kon niet het initiatief nemen. Joop zei: Jan, bel jij Kuij ers. Maar ik had die avond be zoek en ik wist dat Kuijers een caravan aan het kopen was". Zenuwachtig 'Toen ik Kuijers sprak zei hij slechts: O, Joop wordt zenuw achtig. In elk geval was het ge sprek dat de maandag daarop volgde, de tweede ontmoeting in De Posthoorn, - anders dan hij in de krant heeft verklaard - op zijn eigen verzoek belegd". "We hebben toen allemaal gezegd dat we ons gebonden voelden, vanwege de continüteit van be stuur, door de koers van de frac tie en ik door de resolutie van de leden. Wel is er inderdaad ge sproken over een portefeuille verdeling, maar meer - na vier biertjes in de badinerende sfeer". "Volstrekt onjuist in het verhaal van Walenkamp is het dat Kuij ers geen kandidaat zou zijn voor het wethoudersschap. Fred was de eerste kandidaat en Michiel Zonnevylle de tweede. Kuijers was niet enthousiast, dat niet. En misschien heeft dat bij de WD ook een rol gespeeld, zij het een geringe, bij de uiteindelijke keu ze voor de PvdA". "In dat gesprek is ook inderdaad het woord aanbod gevallen. Kuij ers gebruikte dit woord en ik zei dat je het best een aanbod mag noemen, maar dat ik wel gehou den was aan de resolutie van de ledenvergadering. Walenkamp zei later: Kuijers pakt je nog eens met dat woord aanbod" Walenkamp verklaarde in de krant van dinsdag dat bij deze gelegen heid de woorden 'officieel aan bod' waren gevallen. Hoekema: "Lariekoek. Dat is gewoon kwaadaardig. Hoe konden wij iets officieel aanbieden? Daar voor verkeerden we helemaal niet in de positie". "Ik ben ervan overtuigd dat Kuij ers nooit met dergelijke verhalen in de krant zou komen. Over de werkwijze van de WD hebben wij geen klagen". De volgende dag, dinsdag 10 au gustus. heeft Hoekema de zaak in zijn fractie besproken. "Ook al in tegenstelling tot wat Walen kamp beweert. In de fractie is er een fikse discussie geweest. Er was een grote aarzeling ten aan zien van het aanbod, maar er werd ook geen stop gezegd. We zouden ons zonodig aansluiten bij initiatieven van anderen". Struikelen Vrijdag de dertiende. De PvdA- fractie koos de WD als eerste om mee (verder) te onderhande len. Nog diezelfde avond zetten CDA en D'66 hun aanbod zwart op wit. In de nachtelyke uren verspreidde Walenkamp de brief door de stad, vooral onder de meest betrokkenen. "Die vrijdagavond heb ik een tele fonade gehouden en toestem ming gekregen van de (steun- )fractie, zij het niet unaniem. Als er een goed akkoord was ge weest, dan zou ik het ook verde digd hebben in de ledenvergade ring". Zondagmiddag overlegden CDA FORD. MEER WAARD OP DE WEG. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Bijdrage: Wim Brands. IJsverdriet (1) De laatste wanhopige poging van Ton Menken om zijn ijs baan voor Leiden te redden, lykt tot mislukken gedoemd. Via onder meer een open brief aan de Leidse bevol king, opgenomen in de ad vertentiekolommen van deze krant, probeerde de voorma lige ijsmagnaat de regiobe woners massaal te verleiden tot het kopen van een sei zoenabonnement van hon derd gulden. Menken had uitgerekend dat er in een straal van tien kilome ter rond de ijshal ongeveer 390.000 mensen wonen. Wan neer zevenduizend van hen een abonnement aanschaf fen, dan is het mogelijk om de exploitatie van de ijsbaan sluitend te maken. "Dat moet toch op de een of andere ma nier mogelijk zijn?", vroeg Menken zich in zijn adverten tie af. IJdele hoop, zo lijkt het. Er hebben zich nog maar enkele tientallen abonnementlief hebbers aangemeld. Menken heeft de regiobewoners nog tot uiterlijk zaterdag 11 sep tember de kans gegeven om honderd gulden te storten op zijn girorekening of bij de lo ketten van de hal aan de Von dellaan af te dragen. Overi gens bleken die loketten gis teren hermetisch gesloten, ondanks dat er aan de gevel van de hal uitnodigend vlag getjes wapperden. Menken zal de paar duizend gulden die de afgelopen week op z'n giro zyn bijge schreven dus hoogstwaar schijnlijk weer keurig netjes moeten terugstorten. Zelf heeft Menken overigens nog een sprankje hoop. Vooral na gisteren, "toen het aantal mensen dat een abonnement wil opeens werd verdub beld". Niettemin dreigt een triest ein de van het Menken-verhaal. De dramatische slotzinnen van zijn advertentie: "U hebt het nu zelf in de hand. Voor ons zijn dit de spannendste twee weken in ons leven", wekken daarbij een gevoel van medelijden op met de voormalige 'ambassadeur' van Leiden op. Ton Menken van miljonair tot krantejon gen... ZORG DAT DEZE YSBAAN BLYFT NU OF NOOIT MEER M NU ABONNEMENTEN F 100-PER PERSOON 250- PER GEZINl GR 138 IS 10 'Zorg dat deze ijsbaan blijft. Nu of nooit meer. Neem nu abonnementen'. Die dramatische oproep vult het aankondigingen bord van de Menkenhal. De loketten waren overigens gesloten. IJsverdriet (2) De wanhopige reddingsactie van Ton Menken heeft overi gens de nodige bevreemding gewekt bij Menkens voor naamste schuldeiser, de Westland Utrecht hypotheek bank. Menken heeft i den geleden uitgeroepen dat hij hoe dan ook z'n handen van de Leidse ijshal zou af trekken. Het lot over het voortbestaan van de hal kwam dus in handen van de hypotheekbank Nog altijd onderhandelt de bank met de gemeente Leiden, die de hal wil kopen voor drie mihoen minus de achterstallige erf pacht. Gaat die transactie met door dan zijn er nog vier andere mogelijkheden. De eerste mogelijkheid is dat Sporeeo uit Lisse onder beheer van de Westland Utrecht de exploi tatie van de hal op zich neemt. Een tweede mogelijk heid is dat de stichting Schaatscentrum Leiden, een samenklontering van regio nale schaatsclubs, de hal gaat exploiteren (die stichting gaat volgens Menken ook nog proberen mensen warm te maken voor een abonne ment). De derde, minst voor de hand liggende, mogelijk heid is dat zich alsnog een ko per meldt en de laatste moge lijkheid is dat de Westland Utrecht overgaat tot veiling van de hal... Woordvoerder en onderhande laar Kool van de Westland Utrecht verwacht dat eind volgende week de beslissing zal vallen over de toekomst van de hal. Kool: "Er volgt eerst nog een onderhande lend gesprek met de gemeen te Leiden. Na dat gesprek we ten we waarschijnlijk hoe de vlag er byhangt. Wat ons be treft gaat Menken ondertus sen vrolijk verder met het werven van abonnementhou ders. Alhoewel we het een beetje een vreemd initiatief vinden, bijt het de onderhan delingen natuurlijk niet". Plasje en hoopje Sommige ouders zullen het probleem wel kennen zegt je zoontje dat-ie even gaat voetballen op het sportveld, komt-ie even later onder de stront thuis. In de Professo ren- en Burgemeesters wijk schijnen ze er ook last van te hebben. In de Buurtkrant meldt een gemeentewerker dat hij blij Is dat er een spat bord op z'n maaimachine zit, want anders zou de stront de beste man om de oren vliegen. De schrijver van het artikel kan de verontwaardiging van de ze man goed begrijpen. Maar, schrijft hij, ook de honde-ei- genaar kan het niet helpen dat hij zijn beest laat ronddo len op velden die daarvoor niet zijn bestemd "Waar kan men z'n huisdier uitlaten'' Nergens toch. plasje en hoop je in de goot, zegt hogerhand, maar 't zou aan te bevelen zijn als hogerhand een stukje terrein in onze wyk zou vrij geven om de hond uit te la ten. Na gesprekken met hon- de-eigenaren ben ik er achter gekomen dat een wandelin getje in de trottoirgoot met voldoende is voor een boxer of een Duitse herder". Of de gemeente dus maar een stukje grond zou willen rescr veren "Vergeet dat maar", zegt ambtenaar Bollen van de directie Groen. "Als je een veldje voor honden vrijgeeft, verga je op een gegeven mo ment van de stank En wie moet die veldjes schoonma ken? De mensen zelf? Ver geet dat maar, dat doen ze met. Bovendien is het met dit soort zaken net zo als met bo men in de straat Iedereen wil het, maar als het er op aan komt zeggen de mensen: be ver geen boom voor myn huis. Trouwens, we hebben helemaal geen grond be schikbaar". Jonge voetballers zullen dus maar aan de bolus van buur man» bouvier moeten wen en D'66 met de WD. De Überale onderhandelaars hadden inmid dels een programmatisch ak koord bereikt met de PvdA. "De WD had al een programma met de PvdA op zak. Moesten wy ze dan ook een programma aanbie den. Ik vond dat dat niet kon De WD moest eerst breken met de PvdA. De politieke wil van ons moest voldoende zijn". "Joop was bereid om meteen een programma te maken. Hy strui kelde zowat over z'n eigen be nen, zo'n haast had hy. Joop ging geheel onbezonnen te werk en dat tekent hoe ver hy heeft wil len gaan". Zo ver ging volgens Hoekema de zucht naar het pluche, dat Walen kamp zelfs in het uiterste geval zou willen praten over een colle ge. waarin de PvdA vier wethou derszetels zou bezetten en het CDA en D'66 elk één "Ook al zei hy erbij dat de fractie en de leden hem dan zouden villen" "Ook dat tekent hoe ver hy heeft willen gaan. Maar er zijn toch grenzen aan je pobtiek hande len". Hoekema zegt over de ge beurtenissen die daarop volgden (het sluiten van een definitief ak koord tussen WD en PvdA en de ledenvergadering van D 66) "Ik trek zelf het boetekleed aan Ik ben door de leden teruggeflo ten en in myn hemd gezet. Er is met hun uitspraak een tydbom onder het aanbod gelegd De fractie kan in onze party niet zonder de steun van de leden Maar daarbij moet bedacht wor den, dat toen iedereen al wist dat het PvdA/WD-college gebak ken zat. Een ander college was toen niet meer dan een hersen schim De WD had geen enkele indicatie gegeven dat de optie werd overwogen". Inbraak in drogisterij en kledingzaak LEIDEN - Uit een drogistery aan de Haarlemmerstraat is in de nacht van woensdag op donder dag een party sigaretten en shag gestolen. De daders, van wie tot nu toe elk spoor ontbreekt, kwa men binnen door de voordeur te forceren. Via de drogistery drongen zij ove rigens ook een belendende kle dingzaak binnen. Uit deze win kel werd honderdvyftig gulden meegenomen. Of er kleren zijn gestolen is nog niet bekend Fietser (65) zwaar gewond na aanrijding LEIDEN - Een 65-jange man uit Leiden moest gistermiddag om streeks half vyf met een zware hersenschudding naar het AZL worden vervoerd nadat hy op de parallelweg van de Lammen sc hans weg was aangereden door een brommer die op de foute weghelft reed De man kwam met zyn fiets van de Petruskerk en wilde de parallel weg opryden. De bromfietser gaf hem geen voorrang ADVERTENTIE ti'l'niii^ :ix**i;nxi LlUliJ OPEN HAARDEK -V' 'i i'-il WANDBEKLEDDU GEREEDSCHAP IJZERWAREN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3