Op de bres voor muziekonderwijs leidsel agenda Feestweek in Zoeterwoude 'is een PvdA/PPR Vschoten weer aan onderhandelingstafel Leiderdorpse werkgroep maakt zich sterk voor muzische vorming LEIDSCH £L DAGBLAD Aangesloten t*| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen. Panis Washinqjoa Cpiro V VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1982 - VRIJDAG Leiden. Filmhuis Leids Vrijetijds Cen trum, Breestraat 66: film "Patton" van Franklin Schaffner, 21.15 uur Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66: swingavond, 21 uur. Jeugdsociëteit Time, Herenstraat 45, 20 NVSH-trefcentrum, Rapenburg 48: open soos. 22 uur. Lesbiese Vrouwen Leiden, Caecilia- straat 18. open-huisavond, 21 uur. Wassenaar. Wassenaarse Slag; strand- loop A.V. Holland, 19.30 uur. Zoeterwoude. Opening rondweg, met diverse festiviteiten, vanaf 19 uur. Voorschoten. Roel van Duyn bij boek handel Moesker, 20 uur. Ginjaar-Maas in cultureel centrum, 20 ZATERDAG Leiden. Groenoordhallen: Vebo-ten- toonstelling 7-14 uur. Terrein Morschwijk, Topaaslaan: majo- rettenconcours WZMG, 10-17 uur. Hooglandse kerk, Hooglandsekerk- gracht: Santenkraam, 10-17 uur. Ars Aemula Naturae, Pieterskerkgracht 9: open huis, 9-17 uur. Filmhuis Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66: film "Patton" van Franklin Schaffner, 21.15 uur. De Linde, Herenstraat 45: bingo-avond buurtcomité Tuinstad-Staalwijk, 19.30 Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66: optreden reggaegroep Reality, 22.30 Scarabee, Pieterskerkchoorsteeg: rock roll-avond met Nico Bill, 20 uur. Nieuwe Mare, hoek Oude Singel: an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis, Hooigracht 79: café avond. 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Caeciliastraat 18: jongerencafé, 22 uur. Jongeren Advies Centrum, Caecilia straat 67. 14-17 uur. Leiderdorp. 10 uur Gading spelinstuif. Politiek Café Houtkamp, 14 uur. Zoeterwoude. Doorlopende festivitei ten rond oude dorpskern vanaf 10 uur. ZONDAG Leiden. Terrein Morschwijk, Topaas laan: majorettenconcours WZMG, 13- 16.30 uur. The Jam, le Binnenvestgracht: optre den groep Next Crisis, 22 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Caeciliastraat 18: sociëteit De Roze Sa lon. 14-18 uur. Zoeterwoude. Wielerwedstrijd, 12 uur Schenkelweg. ARTSEN LEIDEN. De weekenddienst begint za terdag om acht uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk I - Boerhaavedistrict, Binnenstad noord, Groenoord, de Kooi, Merenwijk. Zaterdag 8 uur tot zondag 8 uur: F.B. Kruis, Hooigracht 24, tel. 126371; spreekuur 12 uur en 17 uur. Zondag 8 uur tot 24 uur: J. Rus, Middelstegracht 131, tel. 132500; spreekuur volgens af spraak. Wijk II - Binnenstad-zuid, Tuinstad- wijk, Professorenwijk, de Waard. Zater dag 8 uur tot zondag 8 uur: R.M.G. Tay- telbaum, Hogewoerd 138, tel. 120266; spreekuur volgens afspraak. Zondag 8 uur tot 24 uur: H. Engel, De Meij van Streefkerkstraat 53. tel. 121334; spreek uur volgens afspraak. Wijk III - Morskwartier, Haagwegkwar- tier én Zuid-West. Zaterdag 8 uur tot zondag 8 uur: A A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797; spreekuur volgens af spraak. Zondag 8 uur tot 24 uur: F. Lahr, Zoeterwoudsesingel 11, tel. 120347; spreekuur volgens afspraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Verhage en Zwijnenburg: IJ. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 133834; spreekuur 11.00-11.30 uur in gezond heidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. LEIDERDORP. O. du Ry van Beest Holle en R.W.M. van Velzen, Vlaskamp 16, tel. 891100. Spreekuur zaterdag en zondag van 12.30 tot 13.00 uur. OEGSTGEEST. J W. de Haan, Oranje- laan 26, tel. 170605, van zaterdag 10 uur tot maandag 7.30 uur. VOORSCHOTEN Zaterdag S M. Plat- teel-De Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 01717-5417. Zondag C. Meyer, Rouw- cooppark 11, tel. 01717-2493. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt van vrijdag 3 september tot 10 septem ber waargenomen door Doeza apo theek, Doezastraat 31, tel. 121313 en door apotheek Boehmer, Florijn 19, Lei derdorp, tel. 894400. DIERENARTSEN LEIDEN - Voor de praktyk van Muur- ling. Helder en Roest: A.W. Helder, Her melijnvlinder 36, Leiden, tel. 146686. Voor de praktijk van Vesfjens en Van der Wouw: E.J.M. van der Wouw, Bos- huizerlaan 26, tel. 764058. VOORSCHOTEN. C P. van Oostrom, Veurseweg 36. tel. 01717-2317 E.J.M. v.d Wouw, Boshuizerlaan 26, Leiden, tel. 764058. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door H.C. Teune, Roodenburger- straat 18, Leiden, tel. 124724. WIJKVERPLEGING LEIDEN - Interkruis, Middelweg 38, telefoon ten noorden van de Rijn: 134604; telefoon ten zuiden van de Rijn; 121753. LEIDERDORP, ZOETERWOUDE Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, telefoon 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 Gezondheidscentrum Florijn 10, tele foon 896193, spreekuur ma, woe, vr van OEGSTGEEST - Interkruis, Lijtweg 7, telefoon 154500 VOORSCHOTEN - gezondheidscen trum, Van der Waalslaan, telefoon 01717-4641. PAGINA 2 N 1 Stad en rand 1 Wassenaar mag Jeroenhuis nu overnemen WASSENAAR - Het Jeroenhuis in Wassenaar mag door de ge meente worden overgenomen. In het gebouw wil de gemeente een sociaal—cultureel centrum on derbrengen. De totale kosten be dragen hiervoor ongeveer twee- -eneenhalf miljoen gulden. De commissie financen gaf gister avond haar fiat hiervoor aan. Toch werd in de commissie dui delijk dat de zaak nog niet hele maal in kannen en kruiken is. CDA-commissielid Schelhaas, waarschuwde dat de kosten voor de verbouw niet hoger mogen worden. Verder maande Schel haas tot "versobering" in de uit voering. Volgens wethouder Bar- ning moet het sociaal-cultureel centrum wel neutraal dienen te draaien, dus zonder verlies. De kans dat de beheer anders wordt geregeld voor Wassenaar- se accommodaties alsnog veran derd, is aanzienlijk toegenomen. Wethouder Barning kreeg gister avond van Cocheret de la Mori- nière, de nieuwe WD-fractie- voorzitter, te verstaan dat hij het voorstel zoals nu geformuleerd "onpraktisch" vindt. Dit voorstel voorziet in een beheer waarbij de gemeente de uiteinde lijke beslissing neemt en eerste verantwoordelijke is voor de ver huur van de gemeentelijke ac commodaties. Verenigingen zou den dan per ruimte bij de ge meente kunnen huren. Chocheret de la Morinière is het hiermee niet eens. "Dit frusteert een goed en doelmatig beheer", zei hij. Zijn voorstel is dan ook om Time Out, dat al geprotes teerd heeft tegen deze plannen, het gebouw Ter Weer "in handen te geven". ZOETERWOUDE - Geboren: Bas van Dijk, Marieke Johanna Cornelia Pieter- se. Marloes van Leeuwen Gehuwd: Paulus Gerardus Johannes Maria Oltshoorn met Theresia Petronel- la Maria van Bemmelen, Christiaan Knook met Johanna Catharina Chris- tiaanse, Nicolaas Wilhelmus Maria Zwetsloot met Johanna Anthonia Elisa beth Maria Kwakkenbos, Willem Jan Hospers met Mana Johanna Martina Am me r laan. Overleden: Elisabeth Antonia Kappes- teijn geb. Olijerhoek (31 mei 1911), Gijs- bertus van der Lee (20 maart 1907). LEIDERDORP Op de Leider- dorpse kleuter- en lagere scho len zal het muziekonderwijs in de toekomst meer inhoud krij gen. Een experiment van de School Kastanjelaan, het Onder wijs Advies Centrum (OAC) en streekmuziekschool Rijnak koord is goed verlopen. De ver wachting is dat het muziekwerk plan volgend schooljaar defini tief kan beginnen in Leiderdorp. De muzieklessen op de Nederland se scholen hebben zich jarenlang gekenmerkt als een 'verplicht nummertje'. Er moest dan wel gezongen worden, maar als men het even kon laten, deed men dat liever. In het huidige schoolsys teem wordt vooral aandacht be steed aan vakken als rekenen, le zen en taal, de zogenaamde cog nitieve vakken. Op het tweede plan staan de wereldoriënteren- de vakken als natuuronderwijs en geschiedenis. En op de laatste trede de muzische vakken. "Stiefmoederlijk bedeeld zijn deze vakken", stelt Wim Klaassen van het OAC. Samen met Eric Vogel van de streekmuziekschool heb ben zij het project in Leiderdorp opgezet en begeleid. "Het is het enige project in Nederland waar bij scholen samen met een mu ziekschool en een onderwijsbe geleidingsdienst zo'n systeem aan het opzetten zijn voor de mu zische vorming", vertelt Klaas sen dan ook met enig trots in zijn stem. "Weet je dat wel zeker?", vult Vogel hem bescheiden vra gend aan. "In feite gebeurt er helemaal niets aan muziek op de scholen. Wij vinden dat er meer gedaan moet worden. De vraag is natuurlijk hoe pak je dat aan. Als je al op de lagere school niets doet dan moet je als student aan de peda gogische academie het vak nog helemaal ondergaan. Je roept dan een bepaalde aversie tegen het vak op. Iets wat minder leuk is, heeft minder interesse", aldus Vogel. Volgens Klaassen heeft dit als resultaat dat de onderwij zers met "angst het vak geven en het vaak daarom laten". men die in de nabije toekomst opgelost moeten worden. De be langrijkste hiervan is uiteraard de financiële kant van de zaak. Het werk van het Onderwijs Ad vies Centrum ligt ingekaderd in de normale begeleidingsafspra ken die dit centrum met de Lei derdorpse scholen heeft. Daar aan zijn dus geen extra kosten verbonden. Anders ligt dat met het werk van de streekmuziekschool. Het ex periment heeft ongeveer 1800 gulden gekost. Kosten die ge maakt zijn door medewerkers van de muziekschool. Nu is het zo dat dit werk van de muziek school kan worden omschreven als Algemene Muzikale Vorming (AMV). De begeleiding van de AMV kan gesubsidieerd worden door de provincie. Dit zou dan gaan via de zogenaamde Rijks bijdrageregeling. De streekmu ziekschool Rijnakkoord is op dit moment bezig om deze subsidie los te krijgen van de provincie. Kort geleden heeft de Leiderdorp- se Adviesgroep Sociaal—Cultu rele planning het vierjarenplan 1982-1985 uitgegeven. Daarin staat dat de AMV belangrijk is op de lagere scholen. De Advies groep is echter wel van mening dat dit alleen zou gelden voor de vierde, vijfde en zesde klas. De mening van de werkgroep is dus duidelijk anders: die wil van vier tot twaalf jaar. "Wat de Advies groep wil is dweilen met een open kraan. Het moet voor de he le groep gelden", is dan ook de mening van Klaassen. Tijdens een onlangs gehouden overleg van de hoofden van de scholen in Leiderdorp, is duide lijk geworden dat er veel animo is voor het project. In Leiderdorp zijn vijftien scholenkoppels, die een deelschoolwerkplan moeten gaan ontwikkelen. Zowel de OAC als de streekmuziekschool gaan ervan uit dat per jaar twee scholen met het project kunnen beginnen. Over zeven acht jaar zou dan het muziekonderwijs op alle scholen verbeterd zijn. door Paul van der Burg Ongeveer vier jaar geleden is men in Leiderdorp begonnen om te kijken wat er met het muziekon derwijs gedaan kon worden. "Het zoeken van mogelijkheden en middelen om bij de scholen in Leiderdorp de juiste plaats van de muzikale vorming te bevorde ren, waarbij dat gezien wordt als onderdeel van de totale vor ming". Dat werd de doelstelling van de gevormde werkgroep. Een werkgroep waarin buiten de twee eerder genoemde instelling, OAC en Rijnakkoord, ook twee scholen waren vertegenwoor digd. Eén school viel al vrij snel af. Nascholing Zeer nauwgezet ging de groep te werk. Er werd eerst een raam plan muzikale vorming opge steld. Daaraan zouden de scho len dan enig houvast hebben. Het team van de School Kastan jelaan ging toen een 'deelschool werkplan muzikale vorming voor vier tot twaalf-jarigen' ont wikkelen. Een plan dat op de ei gen school toegepast kon wor den. Het zou tevens kunnen die nen als een voorbeeld voor ande re scholen. Daarmee was pas een gedeelte ge realiseerd. Want de onderwijzers moesten nog nageschoold wor den. Hun kennis was door de 'desinteresse' van het vak mu ziek duidelijk achtergebleven. Aandacht werd hierbij besteed aan de eigen muziektechnische vaardigheden, de theorie en de praktijk van het lesgeven. "Je geeft ze dan praktische handrei kingen. Bijvoorbeeld hoe je alle kinderen op één toon krijgt. Vaak blijkt het niet echt nieuws te zijn voor de leerkrachten. Ze weten het vaak wel, maar nog niet in welk verband het thuis hoort", aldus muziekspecialist Vogel. Begin dit jaar werd het eerste deel- plan uitgevoerd. Tijdens de les sen werd zowel door het OAC (onderwijsinhoudelijk) als door de streekmuziekschool (vakin houdelijk) de onderwijzers bege leid. "Een begeleiding die als on misbaar is ervaren", staat in het evaluatierapport. Om een muziekplan voor een school vast te stellen en tevens de scholing en begeleiding te re gelen, is een periode van onge veer twee jaar nodig. De werk groep sluit overigens niet uit dat het geheel in een kortere periode gerealiseerd kan worden. Eén waarschuwing wil zij daarbij dan wel uiten: "Dit mag geenszins leiden tot een vermindering van de nascholings- en begelei dingsuren". Financieel Er zijn nog wel een aantal proble- dat de optocht van vandaag veel mensen op de been brengt. "Kom bij het begin en maak het hele feest mee", is de oproep die Van Winden aan de inwoners van Zoeterwoude doet. "Wij heb ben ons best gedaan, nu moet de bevolking het maken. Bezorgd ben ik hier overigens niet om want Zoeterwoude heeft in het verleden wel laten zien dat ze weet wat feestvieren is". 'In Zoeterwoude Is het vereni gingsleven de bevolking. Ik ge- De Noordbuurtseweg is al versierd voor de feestelijkheden die vanavond beginnen, loof dat er weinig andere ge meenten zyn waar je zoiets te genkomt". Illustratief voor de bloei van het clubleven in Zoe terwoude is het volgende voor val. Toen de scholen werden ge vraagd mee te lopen in de op tocht konden zij aan dit verzoek niet voldoen omdat zeventig pro cent van de schooljeugd al mee liep bij verenigingen. De andere dertig procent wordt langs de route verwacht. Terugblikkend op de geboorte van het comité "Verkeer(s)weg" meent de voorzitter dat het begin erg moeilijk was. "Je begint als een stel idiote particulieren, je weet nog niet hoe het vereni gingsleven reageert. Na de eerste vergadering met de verenigingen in het raadhuis ging het balletje rollen. De voorbereidingen gin gen in een zeer goede sfeer. Ie dereen kende zijn verantwoorde lijkheden, het liep gewoon". Zuurkool Eén keer was er tijdens de bijeen komsten een verschil van me ning. Toen het gerecht voor de openluchtmaaltijd bepaald moest worden bleek het comité verdeeld te zijn in voor- en tegen standers van zuurkool met worst. Voorzitter Van Winden was tegen "omdat ik nou een maal geen zuurkool lust". Na een hoofdelijke stemming bleek het merendeel van het feestcomité liefhebber van zuurkool te zijn. Voor een goede voorstelling van zaken moet aangetekend worden dat de discussie over al dan niet zuurkool onder bloedhete weers omstandigheden werd gevoerd. Hoogtepunten van de feestweek kan de man die wél worst lust niet aanwijzen. "Achteraf kan je pas de balans opmaken. In feite is hét hoogtepunt dat dit feest überhaupt plaatsvindt. Dat het nu mogelijk is om iets midden in het dorp op straat te organiseren, is toch geweldig". Tenslotte wil Van Winden, wiens taak er bijna op zit, de Zoeter- woudse bevolking op het hart drukken het slotfeest te bezoe ken. Niet alleen om de opening van de Klaverhal ("een giganti sche hal") mee te maken maar voornamelijk omdat zo'n feest iets is waar nog jaren over ge sproken wordt. Hij noemt het een 'must" voor iedere Zoeter- woudenaar om er bij te zijn. "Dat moet je meegemaakt hebben" is zyn wervende tekst. Overtuigen "Dat de muziek op de lagere school wordt vergeten, kan aan de on derwijzer liggen. Maar je kunt het ook anders zien. Op de lagere school zijn bepaalde gebieden die veel belangstelling hebben. Gezegd wordt dan dat 'het mu ziekonderwijs nooit ten koste mag gaan van de andere vakken' Je krijgt dan weer de discussie of je meer moet doen aan bijvoor beeld lichamelijk opvoeding". Vogel vult deze stelling van Klaas sen aan: "Iedereen is ervan over tuigd dat schoolzwemmen be langrijk is en dat het geleerd moet worden. Bij dit vak ligt het anders, maar gelukkig dringt het wel langzaam door dat het ook belangrijk is. Juist de vaardig heid van het onderdeel gehoor, het luisteren naar elkaar. Hoe slecht wordt er niet geluisterd". "Maar denk ook aan de vrijetijds besteding. Ook kinderen krijgen steeds meer vrije tijd. Ze kunnen dan makkelijker naar een streek muziekschool. De vaardigheid is dan al op een goed peil door de vorming", zegt Klaassen vooruit kijkend naar een korte werk week. De heren Klaassen rechts) en Vogel voor het gebouw van het Onderwijs Advies Centrum. "De muzische vakken zijn stiefmoederlijk bedeeld", vindt Klaassen. ZOETERWOUDE - Na een lange voorbereidingsperiode begint vandaag de feestweek in Zoeter woude. De Klaverhal is byna uit de steigers, de muziektent staat, feestverlichting siert de huizen langs de Noordbuurtseweg, bal lonnen hangen in de tuinen en de "Vinkenbuurt" laat door een ere poort over de Noordbuurtseweg weten "Oók blij te zijn". Kortom Zoeterwoude-Dorp is klaar voor de viering van het verdwijnen van het doorgaand verkeer uit de dorpskom. De regen plenst twee dagen voor de opening met bakken naar be neden. Jan van Winden, voorzit ter van de organisatie, wil overal over praten, behalve over het he melwater dat de feestvreugde da nig kan drukken. Veel activitei ten gebeuren in de openlucht op de route die voor 10 juni, toen de provinciale omleidingsweg opengesteld werd, een grote ver keersstroom te verwerken had. Er zyn echter alternatieven wan neer het regent. Ons Huis en Don Bosco hebben al laten weten als uitwijkplaats te willen dienen. Naast de angst voor slecht weer is Van Winden ook bezorgd over de financien van de feestweek. De verkoop van de luchtfoto's valt hem enigszins tegen. De eerste dag dat de posters verkocht wer den gingen er 650 exemplaren over de toonbank. "Te weinig", vindt de voorzitter. "We hebben natuurlijk nog een hele week om aan ons streefgetal van duizend stuks te komen maar ik had toch meer van de huis—aan—huis ver koop verwacht". Het comité heeft van de gemeente Zoeterwoude een startsubsidie ontvangen van 5.000 gulden maar wil deze het liefst niet aan spreken. De inkomsten voor het comité moeten naast de eerder genoemde posterverkoop vooral uit de verkoop van drank komen. Daarnaast vormt het entreegeld voor het slotfeest een belangrijke bron van inkomsten. "Dit is hard nodig omdat op het laatste mo ment de "Shoes" nog zijn gecon tracteerd voor het popfestival op 11 september en ook de kermis voor de kinderen van Zoeter woude nogal wat geld kost". Clubleven Een grote wens van het comité is VOORSCHOTEN - De onderhan delingsdelegatie van de PvdA/ PPR heefi zich gisteravond weer rond de tafel geschaard met de WD en CDA in Voorschoten. Twee dagen geleden maakte de PvdA/PPR bekend dat ze uit de college-onderhandelingen stap te omdat er te weinig "politieke beleidszaken in hun portefeuil le" zat. In een gisteren uitgebracht persbe richt van WD en CDA stond al dat "hiermee helaas een eind is gekomen aan het streven van alle partijen naar een college op zo breed mogelyk basis". In hoever re bepaalde partyen gisteren wa ter in de wyn hebben gedaan, is vooralsnog niet duidelyk. Het 'college-plan' dat nu op tafel werd gedeponeerd, wordt nu be sproken door de verschillende partijen. Formateur Van Dalen verwacht dat hij vandaag het re sultaat verneemd van de drie fracties. "Er zijn gisteravond een paar voor stellen op tafel gekomen om weer een weg naar elkaar te vin den", aldus Van Dalen, "maar geen nieuwe varianten". Volgens Van Dalen begreep niemand meer waar nu precies over ge praat werd, of zoals hy het zei: "Er wordt nu wat gebrabbeld in de marge". Van WD-zijde is nu exact opgeschreven hoe de scheidslijnen zouden moeten lo pen tussen de verschillende be leidstaken en portefeuille-verde ling De tijd gaat steeds meer dringen om het college nu eens te forme ren. "Je zit met een paar partijen om de tafel, je hebt niet meteen alle fractieleden bij elkaar. Dat maakt het allemaal niet even ge makkelijk, omdat het resultaat van het gesprek teruggevoerd moet worden naar de eigen gele dingen", aldus Van Dalen, "nie mand heeft ooit een absoluut mandaat. Er moet telkens terug gekoppeld worden" De (toekomstige) fractieleider van de WD, Willemsen, zei gister avond desgevraagd dat een af spiegelingscollege nog steeds mogelijk is. "Als deelnemer aan de onderhandelingen heb ik zelfs goede hoop dat een dergelijk col lege tot stand komt". Visser wilde namens de PvdA/ PPR vanochtend geen commen taar geven op de ontstane situa tie. Een broeiende kip moet niet gestoord worden, was zijn ge dachte.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2