Rijk redt wapenfabriek 3- Penningmeester sportclub weer zonder zorgen EG-subsidie naar kleine veehouders GATT: protectionisme neemt toe Beurs Amsterdam kort zakelijk -C DAF vol vertrouwen in weerwil recessie marktberichten Extra defensie orders Eurometaal Beursoverzicht VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1982 Ennia De nettowinst van het verzeke ringsconcern Ennia is in het eer ste halfjaar ten opzichte van de zelfde periode van 1981 met bijna 7 pet toegenomen van 44,5 min tot 47,5 min. Er zal een onver anderd interimdividend worden betaald van 4,25 in contanten. Ennia ervaart meer en meer de in vloed van de verslechterende economische toestand, tot uiting komend in onder meer toene mende concurrentie en druk op de tarieven, een stijgende scha delast en druk op de beleggings resultaten. Daarom verwacht het concern dat de winst over 1982 ongeveer op het niveau van vorig jaar zal komen. Economie Dogst EINDHOVEN (GPD) - Ondanks een produktievermindering met bijna 25 procent door de econo mische recessie kan DAF Trucks vol vertouwen verder. De liquidi teit van het bedrijf is goed en het marktaandeel van DAF in Euro pa is gestegen, waardoor DAF Trucks nu tot de vijf belangrijk ste vrachtwagenbouwers van Europa behoort. Dit verklaarde ir. Aart van der Padt, vice-voorzitter van DAF Trucks bij gelegenheid van de zogenaamde Transportdagen die DAF nu voor de derde keer sinds 1980 organiseert om de trans portsector in de ruimste zin de produkten van DAF onder ogen te brengen. Niet statisch zoals op de RAI, maar in gebruiksverto- ning, en idee dat DAF heeft afge leid van de jaarlijkse landbouw- dagen in het nabije Liempde. Tot de nieuwste produkten van DAF behoort een chassis dat speciaal is gebouwd voor ge- bruik in kleine gemeenten. Zij hebben dikwijls een vrachtwa gen voor het leeghalen van riool- putten, maar die kan 's winters niet worden gebruikt, en een sneeuwruimer die in de zomer ongebruikt blijft. DAF heeft een chassis ontwikkeld waarop ver schillende opbouwen kunnen worden verwisseld, zodat het chassis het hele jaar door kan rij den. DAF Trucks heeft in de afgelopen vijfjaar ruim 330 miljoen gulden geinvesteerd, bijna 5 procent van de netto-omzet in die jaren. Van der Padt schriift hieraan de gun stige positie van DAF temidden van zijn concurrenten toe, omdat dit bedrag vrijwel geheel is ge stoken in het verbeteren van pro dukten. In de komende vier jaar zal DAF voor ongeveer 300 mil joen gulden investeren in het produktiebedrijf te Oevel in Bel- giè, nog afgezien van investerin gen elders. In Nederland rijden in totaal rond 75.000 trucks, trekkers en bussen van meer dan negen ton. Statis tisch betekent dat dat elk jaar 11.000 stuks vervangen moeten worden. Vorig jaar waren het er echter 9300 en dit jaar verwacht DAF, dankzii een lirht herstel. ongeveer 9000. Ook voor 1983 verwacht DAF dat er minder vrachtwagens en bussen vervan gen zullen worden dan de statis tische 11.000. Dat wordt mede veroorzakt door dat het aantal beroepsvervoer ders afneemt (van 10.000 in 1976 tot 7500 nu) zodat ook het aantal voertuigen afneemt. Volgens Lennards zal deze ontwikkeling zich voortzetten, omdat - in elk geval DAF - trucks bouwt die voor meer dan een doel kunnen worden gebruikt en dus in staat zijn in vijf jaar een miljoen kilo meters te rijden. Een combinatie die erg goed aan slaat is de trekker met tan de maanhanger, die DAF op aan drang van enkele luchtvaart maatschappijen heeft ontwik keld voor het vervoer van vlieg tuigpallets. Deze combinatie van hoge trekker en vracht-caravan werd begin dit jaar geintrodu- ceerd op de bedrijfsauto-RAI. De opbrengst per hectare ligt dit jaar voor bijna alle akkerbouw gewassen flink hoger dan het ge middelde over de laatste vijf jaar. Met name bij de granen, met uit zondering van wintergerst en ha ver, en de peulvruchten valt de hectare-opbrengst rond de 20 25 procent hoger uit. Dat blijkt uit de eerste voorlopige oogstraming van eind augustus die het Centraal Bureau voor de Statistiek met hulp van de con sulentschappen voor de akker bouw heeft opgesteld. Vooral de zomergerst heeft een op vallend hoge opbrengst van 5700 kilo per hectare, 27 procent meer dan in het zeker niet slechte jaar 1981, aldus het CBS. Daarnaast is ook van de handelsgewasen kar- wijzaad en blauwmaanzaad de oogst zeer groot. De opbrengst van koolzaad ligt 9 procent bo ven het vijfjaarsgemiddelde. De vlasoogst valt dit jaar duidelijk tegen. Autoprijzen De bond van garagehouders (BO- VAG) heeft EG-commissaris Frans Andriessen gevraagd maatregelen te treffen waardoor de fabrieksprijzen van auto's in Nederland en België worden ge lijk getrokken. Volgens de Bovag komen in het zuiden van Nederland steeds meer autodealers in de proble men omdat een snel groeiend aantal Nederlanders in België een personenauto koopt. Auto's in België zijn sinds de devaluatie van de frank en de revaluatie van de gulden aanzienlijk goedko per. Bij wagens van rond de dertigdui zend gulden scheelt het de Ne derlander vijf zesduizend gul den indien hij de auto in België aanschaft. Bij auto's in de prijs klasse van twintigduizend gul den is het verschil nog altijd tweeduizend gulden. Tapioca-akkoord De Europese Commissie van Thai land hebben donderdag een overeenkomst ondertekend die voorziet in een beperking van de export van Thailandse tapioca naar de EG in de jaren 1982-1986. Tapioca wordt in Europa ge bruikt als grondstof voor de vee voederindustrie. Thailand zal volgens het akkoord in de jaren 1982, 1983 en 1984 tel kens maximaal vijf miljoen ton naar de EG mogen exporteren. Voor de jaren 1985 en 1986 geldt een maximum van 4,5 miljoen ton. De EG van haar kant heeft zich verplicht de invoerrechten voor tapioca te beperken tot zes pro cent en Thailand te helpen bij het overschakelen op andere ge wassen in gebieden die onder de vermindering van de tapioca-ex- port zullen lijden. LEIDEN - groenteveiling: aardappelen 15-49, andyvie 84-1,12, pronkbonen 1,60- 1,95, snijbonen 2,85-5,90, stambonen 1,35-2,25, kroten 29, rode kool 29, spits kool 1,39-1,46, postelein 88-1,34, prei 75- 1,40, spinazie 1,29-2,08, spruiten a 1.02- 1,15, spruiten b 1,32-1,47, spruiten c 1,15, èpruiten d 1,-1,30, uien 18-63, winter- rien 30, meloenen 1,50-3,50, bloemkool p. bak 2,50-3,15, bloemkool 8 p. bak 1,35-1,75, knolselderij 82-85, sla 28-73, bleekselderij 84-97, bospeen 73, peterse lie 29-59, radijs 59-65, selderij 31-55, pa prika st. 14-43 DEN HAAG <GPD> - Extra orders van defensie zul len de Zaanse munitiefa briek Eurometaal voorlo pig uit de financiële zor gen halen. Een zeer bin nenkort te benoemen ge delegeerd commissaris zal bij het bedrijf orde op zaken moeten stellen om een gezonde toekomst te waarborgen. Bij de nodi ge reorganisatie wordt rekening gehouden met het verlies van 350 van de 1050 arbeidsplaatsen. Staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) onderschreef gisteren in overleg met de vaste kamer commissie voor defensie de hoofdlijnen van een „overle vingsplan" dat bestuur en werk nemers van Eurometaal geza menlijk hebben gemaakt. Om de meest prangende financiële nood op te heffen is hij bereid munitieorders te vervroegen. Defensie zal nog dit jaar voor 165 miljoen gulden aan munitie ko pen bij Eurometaal. Dat is twee keer zo veel als eigenlijk de be doeling was. Volgens Van Hou welingen hoeft Eurometaal niet bang te zijn dat de vervroeging van orders zal leiden tot een in zinking van de bestellingen over een paar jaar. Het leger kampt met zulke tekorten aan munitie, dat er de komende jaren extra veel nodig is. Nog deze maand verwacht Van Houwelingen de benoeming van een gedelegeerd commissaris die verregaande bevoegdheden krijgt om orde op zaken te stel len. Drie maanden lang komt die boven de huidige directie te staan, die elk vertrouwen bij vak bonden en ondernemingsraad heeft verspeeld. Van Houwelin gen rekent op instemming van alle betrokkenen met de ben- moeming. De gedelegeerd commissaris zal niet alleen de bezem door de or ganisatie van het bedrijf halen, hij krijgt ook opdracht om in het buitenland contacten aan te kno pen voor samenwerking met soortgelijke bedrijven. Daarbij is, aldus Van Houwelingen, het meerderheidsbelang van de Ne derlandse staat in Eurometaal (70 procent) niet heilig. Overigens wil de Westduitse aan deelhouder Dynamit Nobel van haar belang van dertig procent in Eurometaal af. Van Houwelin gen wil die firma overhalen om de aandelen toch te houden. Bo vendien zal hij er bij de Westduit se regering op aandringen nu eindelijk eens met de beloofde compensatie-orders voor de Ne derlandse aanschaf van Duitse tanks over de brug te komen. Behalve in een nauwere internatio nale samenwerking en daardoor betere exportpositie, zoekt Euro metaal ook toekomstmogelijkhe den in civiele produktie naast de militaire. Daardoor zou het be drijf minder afhankelijk worden van defensie-orders. De huidige problemen zijn hoofdzakelijk veroorzaakt door besparingen op de munitieaanschaf. PARIJS (AP) - Het wereldbeken de restaurant "Tour d'Argent" viert dit jaar zijn 400ste verjaar dag. Eigenaar Claude Terrail (midden) praat ter gelegenheid daarvan met een dinerend stel op de zevende verdieping. Op de ach tergrond de Notre Dame en rechts de Seine. Windmolen order VS voor Holec UTRECHT (ANP) - De plan nen om het Holec-concern (transformatoren) gezond te maken verlopen volgens plan. De meeste reorganisa ties, die bijna 1300 arbeids plaatsen hebben gekost, zijn voltooid, terwijl na een zwak eerste half jaar in augustus een stroom orders op gang kwam. Belangrijk voor Holec was dat voor het eerst de sector Ener giesystemen bijdroegen aan het order-herstel. In augustus kreeg Holec een opdracht voor de levering van 186 windturbines naar de VS. Over de eerste helft van dit jaar gemeten heeft Holec nog for se verliezen geleden. Ten op zichte van de eerste zes maanden in 1981 steeg het verlies van 1,5 tot 12,4 mil joen. Het verlies is samenge steld uit een negatief bedrag van 20,9 miljoen, voorname lijk onderbezettingsverliezen en aanloopkosten van nieu we activiteiten, en een posi tief bedrag van 8,5 miljoen, dat kon worden onttrokken aan de reserve voor reorgani saties. DEN HAAG (ANP) - Het land bouwschap en de minister van Landbouw en visserij hebben, naar het schap meedeelt, vrijwel overeenstemming bereikt over de besteding van de bijna 22 mil joen gulden, die de Europese Ge meenschap beschikbaar heeft gesteld voor kleine melkveehou ders. De bewindsman is in beginsel ak koord gegaan met het voorstel van het Landbouwschap, een deel van het geld uit te keren in de vorm van een uniform voor schot van 750 gulden. Om hier voor in aanmerking te komen moet de melkveehouder verkla ren dat hij bedrijfsinvesteringen heeft gedaan of nog zal doen van minimaal 2500 gulden. Minister en schap hebben in hun maandelijks overleg afgespro ken, dat de bedrijven die voor de 22 miljoen in aanmerking komen nog nader zullen worden afgeba kend. Het schap mikt op bedrij ven tot 30 melkkoeien, waarvan de veehouder jonger is dan 35 jaar. Het bedrijf moet voor ten minste zestig procent gebaseerd zijn op meLkveelhouderij. De mi nister wil de bedrijfsomvang wat beperkter houden, namelijk ma ximaal 130 zogenaamde stan daard bedrijfseenheden. Daarvan zou tenminste 60 procent moeten bestaan uit melkveehouderij. Bij de bedrijfsuitgaven die voor de EG-bijdrage in aanmerking ko men wil de minister, als het om verbeteringen van de bedrijfs voering gaat, een extra accent leggen bij het verbeteren van vakkennis. In het bedrag van 2500 gulden zal eigen arbeid wor- den meegerekend. ALKMAAR (ANP) - Het land- bouwprijsbeleid moet niet wor den gebruikt als middel om te komen tot een herverdeling van boereninkomens: hoge prijzen voor kleine bedrijven. Er is nog al wat aandrang om dit wel te doen, maar het prijsbeleid is voor dit doel een ongeschikt in strument. Voorzitter Jaap van der Veen van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond stelde dit gisteren op de bondsdag van zijn organisatie in Alkmaar. De dreiging van de belasting dienst is weg boven de hoofden van penningmees ters van sportverenigingen en andere instellingen die niet op winst uit zijn. De mi nisters van justitie, van finan ciën en van sociale zaken en werkgelegenheid hebben hun wetsontwerp dat mis bruik van bv's en andere rechtspersoonlijkheid bezit tende lichamen moet tegen gaan, zodanig gewijzigd dat de penningmeesters geen ge vaar meer lopen dat zij per soonlijk aansprakelijk zullen worden gesteld voor eventu eel niet afgedragen belastin gen of sociale premies. De hele sportwereld liep enige maanden geleden te hoop te gen de plannen van de minis ters. Men vreesde dat het aan tal mensen dat de penningen van clubs, verenigingen en ook kerkgenootschappen zou willen beheren, drastisch zou afnemen. In hun plannen hadden de mi nisters het onderscheid aan vankelijk niet gemaakt. Het misbruik van bv's en derge lijke om belasting en sociale premies te ontduiken schat ten zij zo groot dat zij met ri goureuze maatregelen kwa men. In dat verband kwam voor de bouw de Wet Kete naansprakelijkheid tot stand (die aansprakelijk maakt voor de afdracht van belas tingen en sociale premies die onderaannemers (koppelba zen) verschuldigd zijn. Voor verdere bestrijding van ontduiking van belasting en premies werden wijzigingen van enige sociale-verzeke- ringswetten, van de wet be- door Jan Harren treffende verplichte deelne ming in bedrijfspensioen fondsen en van enige fiscale wetten voorbereid. De ministers meenden dat er voor een rigoureuze aanpak volop reden was. „Uit som mige uitlatingen kan worden afgeleid, dat ,om er niet ten volle van doordrongen is, dat het hier gaat om een ver schijnsel waarvan de omvang en de ernst moeilijk kunnen worden oveschat", zo schrij ven de bewindslieden nu in hun memone van antwoord aan de Tweede Kamer. Ze verwijzen daarbij naar een onderzoek dat het Weten schappelijk Onderzoek en Documentatie Centrum van het ministerie van justitie heeft verricht naar misbruik van rechtspersonen. Bij dat onderzoek werden bijna dui zend rechtbankdossiers derzocht van vennootschap pen die failliet waren gegaan Bij ruim 1 op de 3 bleek de ad ministratie geheel of ten dele te ontbreken. In bijna alle ge vallen was er niets of nauwe lijks iets waarmee aan schuldeisers nog iets kon worden betaald. In 2 van de 3 gevallen waren er aanwijzin gen dat er met de vennoot schap was geknoeid. In 36 procent van de gevallen was er sprake van duidelijke ma- lafiditeit. In deze malafide groep lag de schuldenlast ruim boven de 220 miljoen gulden; het ging daarbij voornamelijk om niet betaalde belasting en niet af gedragen sociale premies. Overigens een fractie van wat fiscus en sociale fondsen jaarlijks ontgaat Alleen al door koppelbazen wordt er jaarlijks voor 4 tot 5 miljard aan premies en belastingen niet betaald. Justitie mist tot dusver effec tieve wapens voor de bestrij ding van het misbruik of het oneigenlijke gebruik van vennootschappen, omdat be stuurders van rechtsperso nen in het algemeen met hoofdelijk aansprakelijk zgn voor schulden van de rechts persoon. De wetswijzigingen moeten daar een eind aan maken. Een stroom van kritiek kwam los toen de ministers niet aangaven dat bij instellingen zonder winstoogmerk (sport organisaties, jeugdverenigin gen, muziekgezelschappen, hobbyclubs enzovoort, maar allemaal ook rechtspersonen) sprake is van grote schulden of van misbruik van de rechtspersoonlijkheid. Toch werden ook zij onder de werking van de voorgestelde wet gebracht. Behalve het verenigingsleven (vooral de sportwereld) zelf mengde ook de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten zich in de discussie. „De wet is een bedreiging voor het voortbestaan van veel in stellingen en organisaties omdat het besturen als vrije tijdsbesteding al zijn aantrek kelijkheid verbest wanneer een bestuursUd de conse quenties van zijn hobby ten opzichte van zijn of haar ei gen portemonnee niet meer kan overzien en aanvaarden". De ministers hebben de kritiek, die op dit punt ook in ruime mate uit de Tweede Kamer is gekomen, aanvaard. De rege- bng dat (financiële) bestuur ders hoofdelijk aansprakelijk zijn voor de afdracht van be lastingen en premies zoals in de wetswijzigingen wordt voorgesteld, zal „niet van toe passing zyn op verenigingen, stichtingen, kerkgenoot schappen en in het algemeen rechtspersoonlijkheid bezit tende lichamen waarbij het streven naar winst geheel ontbreekt of van bijkomstige betekenis is". GENÈVE (Reuter) - De Wereldhandel toont steeds gevaarlijker wordende paralel len met de gang van zaken in de jaren dertig, zoals de spanningen binnen het internatio nale bankstelsel en de opleving van het pro tectionisme. Dit constateert de GATT (Alge mene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel) in een rapport over de ontwikkeling van de internationale handel in de afgelopen anderhalf jaar. De grote vraag naar bankkrediet in de jaren zeventig, vergelijkbaar met de gang van za ken in de periode die aan de Grote Depressie voorafging, heeft veel landen en onderne mingen met te grote schulden laten zitten en grote problemen veroorzaakt voor het inter nationale financiële systeem. Regeringen gaan er steeds vaker toe over om de industrie bescherming te bieden tegen de inflatie, de hoge rente en de stijging van de energieprijzen alsmede de concurrentie van goedkope buitenlandse produkten, aldus de GATT In haar rapport, dat twee maanden voor een grote internationale conferentie over de we reldhandel verschijnt, waarschuwt de GATT ervoor dat het samenvallen van de twee ge signaleerde verschijnselen wel eens voor een ineenstorting van de prijzen zou kunnen zorgen. Het protectionisme zelf vormt al een ernstige bedreiging van de wereldhandel maar het grootste gevaar zit hem in de in storting van het internationale financie ringsstelsel die erdoor zou kunnen worden veroorzaakt. Bescherming van de eigen markt tegen bui tenlandse concurrentie door middel van in voerbeperking zou een internationaal tekort aan kasmiddelen kunnen veroorzaken, groot genoeg om een reeks faillissementen op gang te brengen. VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1982 ACTIEVE AANDELEN Glit Broeide, 20«,30 208,50 BINNENLANDSE AANDELEN 172.80 172.00 320.00 330.00 Gamma H id. 5% PW Gel. Drift. Cei Grrofabr. Gicsvn - Goudsmit HoTdoh ,aCh 151.00 150.50 31.00 31.30 26.80 27.50 85,00 85.00 182.00 183.00 3050.00 3060.00 «30.00 630.00 53.00 53.00 *3.10 53.60 52.80 52.80 118.00 118.00 123.00 118.00 30.00 30.10 35,00a 34.00a 358.00 365,00e 96,00a 297.00 22.50 62,00 64.50 «5.00 505.00 510.00 60,50 «1.20 12.00b 1500e 73N 50 73.00 51.50 51.80 17.00 300.00 61.50 81.50 BELEGGINGS INSTITUTEN 104.00 105.00 172.00 173.30 544.00 *45.00 102.50 105.00 Technologie F 27.00 27.10 Vance Sand 16.00 15.80 GOUD EN ZILVER goud onbew 3523O-33730 vorige 35200-35700 zilver onbew 635-705 vorige 640-710 BUITENLANDS GELD Amerikaanse dollar 2.66 2.76 F.ngeUc pond 4 A3 4 83 4250 4550 39 00 42 00 28.7» 3275 AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse efTectenbeurs ging vandaag goed geluimd van start, waarbij de handel een gcam meerd beeld bood. De vaste stemming in Wall Street bete kende dan ook een flinke steun in de rug. Hier kon een flink aan tal fondsen van profiteren en koerswinsten binnenslepen. Zo was Elsevier-NDU vast Het fonds maakte bovendien giste ren een winststijging bekend, wat de beleggers blijkbaar erg op pnjs stelden, want de koers steeg maarliefst 5.50 op 151.50 Ook de verzekeraars waren vandaag in trek. terwijl de banken, welis waar iets minder omhoog gin gen Bu de internationals klom Kon. Olie 1,10 op 90.40 KLM won 1,40 op 93,40 en Unilever 1,20 op 160 Philips, Akzo en Hoogovens hielden het bg dub- beltjeswerk. Bg de banken won ABN 3 op 244 en NMB 1 op 108. Amro maakte pas op de plaats.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23