"Actie is een steun in de rug" Spoorlijnen in streek kort leven beschoren Minister stelt nieuwe installatie in gebruik 'Procedures moeten veel eenvoudiger' Pater van Zonneveld uit Oeganda op bezoek in Lisse: Ook zoekactie helikopter zonder succes Van Scheyndel exposeert in Expressie '70 Terlouw op bezoek bij Katwijks bedrijf Streek VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1982 LISSE - "Het geld is belang rijk voor de mensen in die landen en voor ons die daar werken is de wetenschap dat er "thuis" aan ons wordt ge dacht een belangrijke steun in de rug". De mening van pater Jaap van Zonneveld over de inzamelingsactie die de Werkgroep Ontwikke lingssamenwerking Lisse momenteel houdt en die in de week van 11 tot en met 16 oktober met een groots opge zet activiteitenprogramma wordt besloten. De opbrengst van deze actie gaat naar de openbare school van pater Van Zonneveld in Oeganda en naar zuster Greet Rietkerk in Kenia. Tien pro cent van de opbrengst wordt gebruikt om andere activitei ten van Lissenaren in den vreemde te steunen. De steun aan pater Van Zonne veld, aan het eind van zijn vakantie in ons land een paar dagen op bezoek in Lisse, is een voortzetting van de actie van vorig jaar toen in een paar dagen tijd tienduizend gulden bijeen werd gebracht. Dit geld is gebruikt voor re paratie van een waterpomp in een school in Namagasali, de plaats in Oeganda waar de pater als econoom bij de school met 820 studenten, vergelijkbaar met het havo- onderwijs in ons land, werk zaam is. Aanvankelijk was hij leraar ge schiedenis op de school, waarvoor hij zelf een leer boek over de geschiedenis van Oeganda schreef dat nog steeds op de school wordt ge bruikt. Van Zonneveld is zesentwintig jaar geleden als lid van de congregatie van Mill Hill naar Oeganda vertrokken, dat toen nog door Engeland werd bestuurd. Een rustige perio de van zes jaar. Daarna volg de de onafhankelijkheid en na verloop van tijd de perio- de-Amin, die naast de gewel dige terreur een totale af braak van het land bracht. door Kees van Kuilenburg "Langzaam is men in Oeganda weer bezig de zaak op poten te zetten en de kans dat er volgend jaar weer wat katoen kan worden uitgevoerd en op w die manier de economie weer wat beter in het zadel te krij gen lijkt aanwezig. Maar de negen jaar Arnin en daarna de periode van herstel heb ben veel van ons gevergd, maar vooral van de bevol king. Ondanks de moeilijkhe den die ze hebben gehad en nog hebben lachen ze nog steeds. Daar kunnen wij een voorbeeld aan nemen". De school waaraan de Lissese pater in Namagasali is ver bonden, is een oud spoor wegcomplex dat in 1961 werd gesloten omdat er een ande re, kortere lijn in gebruik werd genomen en het com plex niet meer nodig was. De naam echter herinnert nog aan de spoorwegperiode en betekent: "Ik heb het wiel be groet". Vroeger maakten de Oegandezen lange tochten om de treinen bij het com plex te zien. Gali betekent wiel, fiets of locomotief of iets anders dat rijdt. In 1967 kreeg de orde van Mill Hill van het provinciaal be stuur toestemming om het oude spoorwegcomplex in gebruik te nemen. "We moes ten op de daken klimmen om te kijken hoe het er uitzag, zo was het in die paar jaar door planten en struiken overwoe kerd. Je kunt je voorstellen wat een werk het is geweest om die zaak weer wat leef baar te maken", vertelt de pa ter nu lachend. Het complex werd met behulp van financiële steun van de regering wat opgeknapt en langzaam kreeg de school zijn vorm. De komst van het bewind-Amin gooide echter roet in het eten. De zaak kwam in de verdrukking en een periode van stilstand volgde. De daarna volgende periode van opbouw bete kende ook voor de school weer een opleving. Het grootste probleem waar mee men nu echter te kam pen kreeg was het langzaam kapot gaan van de waterlei ding van de school. Van Zon neveld: "We repareerden het ene stuk en achter onze rug ging het weer stuk en ook de waterpomp begaf het, een trieste situatie". Contacten met het thuisfront in de bollenstreek zorgden vo rig jaar dat er met een blik semactie geld beschikbaar kwam voor reparatie van de waterpomp. Tevens ontstond na die actie de Werkgroep Ontwikkelingssamenwer king Lisse, de groep die zich met de zendelingen, missio narissen en ontwikkelings werkers afkomstig uit Lisse bezighoudt. De eerste aanzet voor de nieu we actie is al gegeven, op de christelijke mavo Uitermeer in het bloembollendorp werd al een belangrijk geldbedrag bijeengebracht. Straks in ok tober echter moet een actie week voldoende geld opbren gen om verder te kunnen werken aan de watervoorzie ning van de school, het zie kenhuis en andere gebouwen in het Oegandese dorpje. Mo gelijk zelfs kan met steun van de Europese Gemeenschap het gehele dorp een nieuwe waterleiding krijgen. Aan deze hulp van de EG is nog een heel verhaal verbonden. Een van de ambtenaren van het EG-kantoor in de Oegan dese hoofdstad Kampala ont moette vorig jaar Pasen pater Van Zonneveld bij het vis sen. Doordat de man, een Ier, weinig kaas van het vissen had gegeten, kreeg hij wat tips van de Lissese pater. Een en ander leidde tot een ge sprek en de man beloofde zich bij zijn organisatie sterk te maken voor steun aan Na magasali. Met deze hulp èn met geld van het thuisfront in Lisse hoopt de pater dat er dan het nodige aan de situa tie kan worden verholpen. KATWIJK - Minister J. Terlouw (economische zaken) vindt dat er een eind moet komen "aan de wirwar van regelingen" die voor bedrijven in het leven zijn geroepen om te kunnen mo derniseren. De minister pleit ervoor dat spoedig een eenvoudi ger stelsel wordt ontwikkeld. Terlouw onderschrijft daarmee de conclusie van de commissie Wagner dat het regelingenbestand moet worden "opge schoond en procedures moeten worden vereenvoudigd". De bewindsman verwacht dat begin 1983 de eerste voorstellen op dit vlak worden gepresenteerd. Terlouw gaf gisteren blijk van zijn visie tijdens de afronding van een innovatie-project (IPP) bij Slotboom-Plaatwerken in Katwijk. De minister stelde hier een zogenaamde pons-/wals- straat in gebruik, een nieuwe machine die deel uitmaakt van een modernisering bij Slotboom. In zijn betoog adviseerde Terlouw ondernemers wel gebruik te blijven maken van de huidige regelingen die bestaan om be drijven te vernieuwen. "Hoewel het op dit moment niet een voudig is de weg te vinden in premieland mag dit voor bedrij ven geen aanleiding zijn daar maar van af te zien", sprak de bewindsman. "De regelingen zijn er vóór de bedrijven. Wie er onvoldoende of geen gebruik van maakt doet zichzelf tekort", zo ging hij verder. In dit verband sprak Terlouw zijn lof uit over de modernisering bij Slotboom, een bedrijf dat die be staande mogelijkheden wel heeft aangegrepen. Terlouw wees met name nog op een bestaande regeling voor technische ontwikkelingskredieten. Een regeling die voorziet in het verstrekken van geld uit de rijkskas voor de ontwikke ling van nieuwe produkten, produktieprocessen en diensten tot een maximum van 70 procent van de ontwikkelingskosten. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een helikopter van de luchtvaart dienst van de rijkspolitie heeft gisteren vanuit de lucht meter voor meter de Zegerplas afge zocht naar de stoffelijke over schotten van de verdronken Al- phenarcn F.W. van der Meer (26) en H. de Ridder (21). Ook deze poging om klaarheid te brengen in het dramatische ongeluk op zaterdag 14 augustus is op niets uitgelopen. Nostalgische ansichten uit 1912-1936 Het station in Alphen aan den Rijn, gefotografeerd in 1935. Het in 1879 gebouwde station was verbouwd, waarbij de overstekende kap over het perron was verdwenen. Op het tweede perron staat de trein van Utrecht naar Leiden klaar. Het stationsgebouw in Rijpwetering. De ansichtkaart is van vóór 1918, in welk jaar de topgevel van het station in een overstekende kap werd veranderd. ALPHEN AAN DEN RIJN - Tussen Alphen aan den Rijn, Leiden, Nieuwer sluis, Haar lem en Amsterdam heeft vroe ger een uitgebreid spoorweg net gelegen. Het net droeg de naam "Haarlemmermeer spoorlijnen", hoetvel slechts een derde van het net in de Haarlemmermeerpolder lag. Een stukje nostalgie dat de le zer terugvoert naar de tijd van de stoomlocomotieven en statige stationsgebouwen. Aanvankelijk zouden elektri schetramlijnen worden aan gelegd, maar die zijn er nooit gekomen. Na veel tegenslagen werden ten zuiden van de hoofdstad tussen 1912 en 1918 enige lokale lijntjes in ge bruik genomen. De treinen kwamen onder meer m Lei- muiden, Oude Wetering, Roe- lofarendsveerr, Rijpwetering, Nieuwveen, Ter Aar, Nieuw koop, Aarlanderx>een en Al phen aan den Rijn. De Hol- landsche Ijzeren Spoorweg Maatschappij en later de NS hadden de exploitatie in han den. Volgens de schrijver van het boekje A.W.J. de Jonge uit Aalsmeer is het spoorwegnet nooit een succes geweest. Tij dens en na de Eerste Wereld oorlog stegen de lonen en prij zen van steenkool en materia len sterk. De opkomst van de vrachtwagens en autobussen roomde de vervoersmarkt vol ledig af. Toen de economische crisis zich na 1930 in alle he vigheid aftekende was het ge beurd met de Haarlemmer meerspoorlijnen. In 1936 iva- ren de meeste lijnen alweer opgeheven. Het volledige net is nog geen achttien jaar in bedrijf geweest. De nog overgebleven lijnen van Amsterdam naar Aalsmeer en Nieuwersluis kregen in en na de Tweede Wereldoorlog veel reizigers door het uitval len van de autobussen. Het verouderde materieel kon het echter niet meer bolwerken te gen de nieuwe opmars van de autobus. Precies 32 jaar gele den, op 2 september 1950, reed de laatste personentrein op de Haarlemmermeerlijnen. Het goederenvenxter werd in 1973 gestaakt. Alleen de lijn Nieuwersluis-Uithoorn wordt nog steeds bereden. In 92 oude ansichtkaarten en foto's kunnen ouderen, die zich de treinverbinding en de stationsgebouwen nog kun nen herinneren èn natuurlijk de vele trein- en tramhobbgis- ten zich vergapen aan een sfeervol stukje verleden. Er moet gezien de verkoopprijs van 33,75 gulden wel een fors bedrag voor op tafel worden gelegd ALPHEN AAN DEN RIJN - De Leidse schilder Willem van Scheyndel exposeert vanaf maandag 6 september in het creativiteitscentrum Expressie '70 aan de Hooftstraat in Alphen. Zelf zegt Van Scheyndel over zijn werk: "Ik streef ernaar beelden te projecteren die een zo groot mogelijke eenheid en harmonie tussen schijnbare tegenstellin gen overbrengen. Indien de beel den buiten het gevestigde reali teitsprincipe vallen komt daarbij de aangename verwarring, dat de vaak prestatiegerichte maat schappij haar normen niet meer kan toepassen". De openingstijden van de tentoon stelling zijn van maandag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 12.00 en 14.00 en 16.00 uur. Tevens op maandag- tot en met donderdag avond tussen 19.30 en 21.30 uur. Op zaterdag zijn de schilderijen te bewonderen tussen 10.00 en 12.00 uur. ZOETERWOUDE - In de nieuwe sporthal aan de Dr. Kortmann- straat is vanochtend omstreeks tien uur een brandje uitgebro ken. Isolatiemateriaal op het dak vatte vlam. De Leidse brandweer bluste het vuur. De schade wordt geschat op ongeveer tienduizend gulden. De sporthal wordt volgende week officieel geopend. Volgens de po litie kunnen de festiviteiten ge woon doorgang vinden, "omdat een en ander provisorisch zal worden opgelost". KATWIJK Met een druk op de knop heeft minister J. Terlouw van economische zaken gister middag de nieuwe pons/wals- straat van het Katwykse bedrijf Slotboom Plaatwerken officieel in gebruik gesteld. De machine maakt deel uit van het binnen kort af te ronden innovatie-(ver- nieuwings) project (IPP) by het bedrijf. De "aanpassing" van Slotboom, gespecialiseerd in het vervaardi gen van brandstoftanks, houdt in dat een hogere produktie kan worden bereikt. Tevens is het de bedoeling dat over enige tijd een nieuw produkt van stapel loopt. Over de aard van dat produkt konden gezien de nog lopende octrooi-aanvraag geen verdere mededelingen worden gedaan. In de personele sfeer betekent een en ander dat er ondanks het ge bruik van de nieuwe machine geen arbeidsplaats verloren gaat. Werknemers zullen elders in het bedrijf worden geplaatst. Ver wacht wordt zelfs dat het perso neelsbestand met tien procent zal stijgen door deze modernise ring. Momenteel werken bij Slot boom 120 mensen. Slotboom is een ruim 65 jaar oud familiebedrijf, voortgekomen uit het bedrijf Knapen in Wassenaar. Al geruime tijd bevindt de vesti ging zich in het Katwijkse indus triegebied 't Heen. In 1979 werd de leiding overgenomen door de heer F. 't Hart. De fabriek bestaat voornamelijk uit een grote pershal, een lasserij, de tankafdeling met daarin de nu in gebruik genomen pons-/wals- straat en enkele voor- en nabe handelingsafdelingen. Ongeveer vyftig procent van de produktie bestaat uit brandstoftanks voor trucks en speciale voertuigen, waaronder bussen vuilniswa gens en militaire voertuigen. Adviseur Directeur 't Hart ging in zijn toe spraak uitvoerig in op de handel en wandel in zijn bedrijf. Hij noemde modernisering een noodzaak. "Wie niet vernieuwt valt af', zo sprak hij. En verder: "Het is een noodzaak van de eer ste orde om niet in te slapen". In 1980 werd via de ryksnijver- heidsdienst de eerste stap gezet tot het deelnemen aan het IPP- project, een initiatief van het mi- nisterie van economische zaken dat tot doel heeft (redelijk) ge zonde bedrijven te begeleiden bij hun vernieuwingsactiviteiten. De hulp van de zijde van de over heid bestaat in eerste instantie uit het ter beschikking stellen van een zogenaamde innovatie adviseur. Een man die het bedrijf gedurende een jaar helpt bij het zoeken en ontwikkelen van een voor dat bedrijf geschikte ver nieuwing. Slotboom heeft voor de totale aan passing ongeveer een miljoen gulden op tafel moeten leggen. De ministeries van economische- en sociale zaken hebben onge veer 65.000 gulden bijgedragen om een en ander te verwezenlij ken. Directeur 't Hart sprak nog de hoop uit dat in de IPP-voor- waarden wordt opgenomen dat de adviseur na verloop van tyd het totale project bij een bepaald bedrijf nader toetst. "Dit bete kent een stimulans voor het be drijf om op eigen kracht daad werkelijk door te gaan". Boek Na het officiële gedeelte gisteren volgde nog een rondleiding door het bedrijf- Minister Terlouw, die overigens meer dan een half uur te laat verscheen bij Slotboom, kreeg een boek van de tekenaar Peter van Straaten en een pente kening overhandigd. Het perso neel kon 's avonds het "ver nieuwde" bedrijf bewonderen en het officiële gedeelte via de video bekijken. Vandaag zullen kopers "en vooral potentiële kopers" Slotboom bezoeken. Minister J. Terlouw neemt een nieuwe installatie van Slotboom in gebruik door een druk op de knop.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 22