J Nijpels: „Sprookje is uit, we krijgen gelijk" Volkswagen Golf. Vanaf f.6900,- Verkiezingsportret (4) -c U\ kamsteeg VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1982 Varia Woensdagavond, heb ik een uurtje in het elektronische doolhof van de Firato rondgedwaald, en heb daar de ontdekking gedaan dat deze supermarkt van tv-toestel- len, video's, radio's, beeldbuis spelletjes en cassetterecorders verkeerd is ingericht. Ik wil niet dreigen waar iedereen bij staat, maar als het volgende keer niet anders wordt blijf ik misschien thuis. Wat is de makke van de Fi rato? De makke is, dat ik net een nieuwe videorecorder heb, daar heel tevreden over ben, en daar om om twee redenen niet geinte- resseerd ben in videorecorders. Niet in Philips-videorecorders omdat ik er al zo eentje thuis heb staan, en niet in al die andere vi deorecorders omdat ik niet het ri sico wil lopen dat die nog mooier, nog beter, nog handiger zijn dan mijn nieuwe videorecorder. Ik wil, ronddwalend over de Firato, dus eigenlijk geen videorecorder zien! Wat wilde ik dan wel zienTwee dingen. Televisietoestellen, in al le soorten en maten, want mijn eigen televisietoestel begint lang zamerhand wat ouderdoms- kwaaltjes te vertonen, en video clubs. Daarover straks. Ik heb een mooi tv-toestel gezien waar van ik dacht: als er geen beeld op is, en dat is het grootste deel van de dag, bezeert hij de ogen ten minste niet (als ik een schoor steenmantel had zou ik hem daar niet meteen op zetten als pronk- vaas, dat nu ook weer niet, maar het was een aangenaam toestel om naar te kijken als hij uit stond), en ik heb het kleinste kleu- ren-tv-toestelletje ter wereld ge zien (dat zeiden ze tenminste dat zo kersvers was dat de folders nog niet gemaakt waren. Want zoals je een baby pas na de ge boorte kunt fotograferen, zo kun je ook pas een folder van een tv- toestelletje, hoe klein ook, maken als het er eenmaal is! De diago naal van de beeldbuis was 7,5 centimeter, uitstekend kleuren beeld, dus prima geschikt voor kinderen die 's avonds in bed, als moeder het licht heeft uitgedaan, onder de dekens nog even stiekem naar 'Taxi' willen kijken. De mo derne variant op het lezen met zaklantaren onder de dekens, zo als dat in IJsland nog wordt ge daan, als we die IJslandse film 'Punt, punt, komma, streep' mochten geloven... In videoclubs was ik ook geïnteres seerd, zoals ik al zei. Ik ben lid geworden van zo'n club, heb bij defotohandel die videotapes ver huurt 100 gulden inschrijfgeld betaald dat je geloof ik weer kan terugverdienen, en hoef nu nog maar f 7,50 per film te betalen, die je dan een dag mag houden. Of een week-end, dan betaal je een rijksdaalder per twee films (meer mag je niet meenemen) ex tra. De kinderen hebben nu al een smurfenfilm en 'Sound of Music' gezien, allebei twee keer natuur lijk want zo zijn kinderen, en wij (mijn vrouw en ik, maar ook en kele vrienden, want je bent toch geneigd er een soort huisbioscoop van te maken, ja gezellig...) heb ben nu eerst 'Don't look now' te ruggezien, en daarna 'M.A.S.H.' Op de een of andere manier vind ik het verbazingwekkender dat je, op je eigen tijd, in je eigen rit me (je kan de film even stopzetten als er opgebeld wordt of de SRV- man aan de deur komt), met vier toeschouwers voor nog geen 2 gul den de man een echte bioscoop film kunt bekijken, dan wanneer je zo'n zelfde-film, bij wijze van spreken 'voor niks', via Hilver sum op het scherm krijgt. Het ver schil is in wezen denkbeeldig, maar het voelt toch net zo aan als het verschil tussen een ingeblikt en een 'live' programma, waar bij de functie van het 'live' pro gramma met zijn extra dimensie merkwaardig genoeg door de vi deofilm wordt ingenomen! Maar ik zou vertellen waarom de Firato verkeerd is ingericht. Als ik speciaal geïnteresseerd ben in draagbare tv-apparaten en niet in videorecorders, dan moet ik me per stand toch door al die ap paratuur heenwerken die mij op dat moment niet interesseert. Van het eilandje Philips roei ik naar het eilandje Grundig, van daar naar het eilandje Sony en dan weer naar het eilandje Pa nasonic, ik moet overal aanleg gen, zoeken naar de draagbare tv's, ik verlies tijd, ik word ver moeider dan nodig is, ik raak het overzicht kwijt, daardoor gedes oriënteerd en daardoor gedesin teresseerd. Mijn voorstel is dat Philips, Sony, Panasonic en Grundig en al die anderen op één 'eiland' al hun kleuren-tv's zetten, op een ander 'eiland'al hun draagbare tv's, op weer een ander 'eiland' al hun vi deorecorders, etcetera. Op de Al- bert Cuypmarkt staan de viskra men toch ook bij elkaar, en de groentekramen? In Praag heb je toch het Zilversmedenst raatje waar vroeger) alle zilversmeden zaten, in Sarajevo heb je nog steeds het Koperslagersstraatje waar alle koperslagers bij elkaar zitten, en in de Spiegelstraat in Amsterdam staan de antiquairs toch ook schouder aan schouder de klanten op te wachten? Zo hoort dat op een elektronische markt als de Firato. Waar je spe ciale interesse naar uit gaat staat allemaal bij elkaar, waar door ook de vergelijkingsmoge lijkheden groter zijn. Organisa torisch zal dat wel hoofdbrekens opleveren, maar zolang Carel Briels nog leeft hoeft dat geen on oplosbaar probleem te zijn. In een serie portretten van de belangrijkste politieke partijen en hun lijst trekkers - met het oog op de Tweede-Kamerverkiezingen - is het vandaag de beurt aan Ed Nijpels, lijsttrekker van de WD. Eerder verschenen portretten van PvdA-leider Den Uyl (dinsdag j.l.), klein links en klein rechts (woensdag) en van CDA-lijsttrekker Van Agt (gisteren). „Drie maanden geleden zegt D'66 nog: we houden de koppeling in stand. Het CDA heeft gezegd: we doen ons uiterste best. En men zal z'n best wel ge daan hebben, maar nu, na het afgelopen weekein de, is het sprookje uit, al voor de verkiezingen. Dat vind ik wel eerlijk, maar het toont ook aan dat we wat onze voorkeur voor een koppeling tussen lo nen en uitkeringen op afstand betreft gelijk krij gen..." WD-leider Ed Nijpels is in grote lijnen tevreden over het bezuini gingsplan dat het CDA-D'66-kabinet bijna een week terug ont vouwde, in eikder geval voor wat de effecten op de uitkeringen betreft. Die uitkeringen worden, zegt hij, losgekoppeld van de ontwikkeling van de lonen, al wordt dat een beetje verdoezeld door het minimumloon alvast te bevriezen en door een beroep op het bedrijfsleven waarin matiging wordt gevraagd. Politiek op z'n minst relevant daarbij is dat die ontkoppeling, die het kabinet volgens Nijpels heeft doorgevoerd, in strijd is met wat de verkiezingsprogramma's van CDA en D'66 beloven: „Die ont koppeling gebeurt in feite toch. Wat dat betreft wordt ons urgen tie-program uitgevoerd..." "Full-swing" Het jeugdig talent dat de WD-fractie leidt, zoals hij mild-spottend door CDA-lijsttrekker Van Agt wordt genoemd, lijkt de enige politicus die nu al zeker is van een flinke stembusoverwinning volgende week woensdag. Verschillende opinie-onderzoeken plaatsen de WD op respectievelijk 33 en 35 kamerzetels, veel méér dan de 26 van nu. De campagne is in "full-swing", bij de leden en aspirant-stemmers in het land overheerst het optimis me. Wanneer Nijpels, zoals zaterdag op z'n partijcongres in Amersfoort, de zaal betreedt ontstaat een stemming die zich het best als een licht besmettelijke vorm van euforie laat omschrij ven. door Louis Burgers en Hans Laroes leest dat er allerlei fraaie din gen over het bedrijfsleven in staan. De PvdA schuift op naar het midden, maar ik denk dat ze nog altyd met in dat midden terecht is geko men. Dat bepaalt het ant woord op de vraag in hoever re met de PvdA te regeren valt" Om de tafel zitten met de PvdA wil hij overigens wel, dat kan nog interessant worden. Im mers, een kleine door Den Uyl in Breda georganiseerde enquête onder zijn toehoer- ders over de vraag met wie geregeerd zou moeten wor den. leerde dat de helft het wel met de WD wil probe ren. De socialisten leider be loofde z'n gevolg het aan Nij pels te zullen voorleggen. „Ik denk, dat als we nu met de PvdA om de tafel gaan zitten, we niet tot een akkoord kun nen komen, zowel op sociaal- economisch gebied als wat vrede en veiligheid betreft". Loyalisten Nijpels: "ik constateer dus dat het loyalisme weer volop bestaat". „Toch zullen we verdomd hard moeten knokken om op 30 zetels te komen", zegt een van de campagneleiders woensdagmorgen in de auto op weg naar Maastricht. De partijtop is wat minder opti mistisch dan de gemiddelde kiezer, wetend dat verliezen de partijen op de dag van de verkiezingen altijd minder verliezen en de winnende partijen minder winnen dan voorspeld. De WD kampt in de campag ne, waar het de mogelijkhe den tot formeren na de ver kiezingen betreft, met een licht dilemma: nieuwe kie zers worden - behalve van D'66 - vooral weggehaald bij het behoudende deel der christen-democraten. Voor het beoogde CDA-WD-kabi- net per saldo dus geen winst, maar het zal de liberalen er vanzelfsprekend niet toe brengen het CDA te veel te ontzien. Nijpels lachend, sprekend over de dissidenten in de partij van Van Agt en de rol van het CDA-kamerlid Scholten: „Teveel stemmen op Dries betekent immers dat de kans groter wordt dat Jan-Nico opnieuw in de Ka mer komt..." Chaos De dagagenda van de lijsttrek ker lijkt op een vorm van georganiseerde chaos. Die woensdag is er tussen tien en elf tijd voor een kort bezoek aan het sociaal werkvoorzie ningschap De Risse-bedrij- ven in Weert. Voordat Ed Nij pels de ontvangstkamer bin nenkomt wordt vlug het boek,je 'Sapristi, Van Agt' van 'n tafel verwijderd. Nij pels luistert naar de opmer kingen van de directeur, die er op neerkomen dat „de po litiek geen bedrijf kan run nen". „Dat is gans zoals ik er over denk", zegt de WD-lei der. Daarna naar Maastricht, waar op het Vrijthof de mobiele TSveede Kamer van de libera len met partijgenoten als Eri ca Verkerk, Loek Hermans en plaatselijk 'back-bencher' mr. Max Tripels staat opge steld. De politieke folklore komt deze keer tot uiting in de bezem die Nijpels van de plaatselijke partij-afdeling ontvangt, bedoeld om in Den Haag „er eens flink de bezem door te halen". Nijpels heeft een uurtje, voor dat hij met de auto naar het vliegveld Beek wordt ver voerd en in een klein, zes per- soons-vliegtuigje richting Den Haag wordt gebracht om in Nieuwspoort, samen met onder anderen Ed van Thijn en Van Agt zelf, het romande buut van NOS-journalist Charl Schwietert in ont vangst te nemen, een politie ke thriller waarin hij zelf figu reert. In het vliegtuig worden de hoofdpunten van de speech voor 's avonds in Swalmen - dus diezelfde dag met de auto terug naar Lim burg - doorgenomen. D'66 pesten: de partij van de drie A's: Amelisweerd, Atoomaf- val en gasboringen op Ame land- Fundamenteler is de vraag hoe te reageren op opmerkingen van Van Agt. De premier heeft, wetend dat zijn CDA kiezers aan de WD verliest, opgemerkt dat de WD onder Nijpels niet meer de WD van Wiegel is. „We wisten dat de aanval zou komen", zeg gen Nijpels en z'n campagne secondanten. 's Middags in Maastricht reageert hij in eer ste instantie: wie er de partij leider is doet er niet veel toe, de koers is duidelijk. Wijzend op de onzekerheid die het CDA per traditie voor de ver kiezingen in stand houdt over de vraag met wie er straks geregeerd gaat wor den, zegt hij dat als iemand verweten mag worden dat zijn partij niet duidelijk is, het „de lijsttrekker van het CDA wel is". Ambtenaren De politieke boodschap die de VVD, net als de meeste ande re partijen overigens, heeft te verkondigen is er een van matiging en mindering. De bevriezing van de ambtena rensalarissen, aangekondigd door het kabinet, is er een voorbeeld van, inclusief de verwachte bevriezing van het minimumloon, waarmee Nij pels niet gelukkig is, ook al heeft het kabinet niet met zo veel woorden gezegd: „En daar waren wij dan op tegen geweest omdat wij vinden dat de uitkeringen losgekop peld moeten worden van het minimumloon". Nijpels is ook niet al te geluk kig met het feit dat de over heid haar eigen ambtenaren géén prijscompensatie meer geeft op 1 januari, los van wat er in het bedrijfsleven op dat gebied wordt besloten. Daar mee lijkt het trendvolgend beleid van de overheid - de lonen van de ambtenaren la ten afhangen van die in de particuliere sector - los te worden gelaten ten gunste van het trend-settend beleid. „In principe blijven wy vast houden aan dat trendvolgend beleid", zegt hij. Die trend moet wel worden 'ge schoond', wat er op neer komt dat - om het simpel te zeggen - het feit dat een ha venwerker méér geld krijgt vanwege z'n zware werk, dat extraatje via de trend niet moet doorwerken in het sala ris van de ambtenaar. Daar om is 'pakketvergelijking' nodig, de taken van werkers in het bedrijfsleven vergelij ken met die van de ambtena ren, en de automatismen die in de salarisaanpassing zitten weghalen. „Daarna moet het parlement maar de principië le discussie aan of we naar een trend-settend beleid gaan dan wel het trendvolgend be leid houden". CRM weg Nijpels, sprekend over het niet- geven van prijscompensatie aan ambtenaren: „We zijn het eens met de totale omvang van de bezuinigingen, maar we vinden dat dat geld voor een deel gehaald zou kunnen worden uit die pakketverge lijking. Die prijscompensatie is in principe een zaak waar over de bonden met de over heid zouden kunnen onder handelen". Dat leidt tot de vraag over de betaalbaarheid van het totaal van de ambtenarensalaris sen, met of zonder compensa tie. De WD is voorstander van budgettering, het aange ven van het totaalbedrag dat aan salarissen mag worden besteed, „en als we met het geld niet uitkomen, dan zul len we toe moeten gaan naar een vermindering van het aantal ambtenaren. Dat past ook in onze visie van het af stoten van een aantal over heidstaken". Aow Nijpels heeft van verschillende kanten forse kritiek te verdu ren gehad om de garantie die hij de aow-trekkers zou heb ben gegeven voor het behoud van hun uitkering. Hoe lang en hoe breed is die garantie? „Wij vinden", zegt hij, „dat als iedereen in het land moet in leveren, dan ook de sociale uitkeringen moeten inleve ren, en daar hoort dus ook de aow by. Het ging ons echter om een extra matiging. Als dat zo is, dan moet de aow daar voor worden uitgezon derd". De garantie geldt voor de ko mende regeerperiode, legt de lijsttrekker uit, met dien ver stande dat er meteen een stu die moet komen naar de vraag in welke vorm de ou derdomsvoorziening op de langere termijn gegoten moet worden, een studie in samen hang met de totale pensioen- problematiek. Nijpels' boodschap is niet op wekkend, „maar die hele operatie is niet bepaald een soort hobby van ons. Wij vin den dat het bedrijfsleven meer ruimte moet krijgen voor rendementsherstel. En ik zeg er heel eerlijk bij dat het geen proces is van maar een paar maanden of een jaar, we hebben er lange tijd voor nodig, maar het houdt in dat je van politici moed moet vra gen". De boodschap is vooral onaan genaam voor die mensen die niet aan de bak kunnen ko men, de vele werklozen. „Maar ik denk dat de bood schap helemaal zuur zou zijn als over vijf jaar blijkt dat we de uitkeringen volstrekt niet kunnen betalen. Dan praten we over ontzettend grote klappen. Die werkloosheid is de tweede kant van het ver haal. We zijn er niet alleen met die plannen voor de lan ge termijn, maar daarnaast gaat het om arbeidstijdver korting met een evenredige loonvermindering. en het doorbreken van die verstar ring op de arbeidsmarkt, die een gevolg is van die vele re geltjes die we in een tijd van luxe hebben gemaakt..." Middenschool Nijpels, en in z'n kielzog de on- derwijsspecialisten van de fractie, zijn de afgelopen tijd nogal tekeer gegaan tegen de middenschoolplannen van minister Deetman van onder wijs. Desondanks hoeft de middenschool niet helemaal de prullenbak in, zolang er maar de garantie is dat deze onderwijsvorm niet de enige alleenzaligmakende zal zijn en experimenten niet ten koste van andere vormen van onderwijs gaan. Het gaat om de vrije keuze van onderwijs, legt hij uit, een keuze die hij in het regeerak koord gegarandeerd wil zien. Bij wijze van compromis wil Nijpels de middenschool ac cepteren, „maar als de WD hier in het land het, wat veel mensen niet willen, het voor het zeggen had, dan zou wat mij betreft die middenschool in de prullenbak verdwij nen...". Hij is niet van plan op andere i onderwijs te be zuinigen om zo de introduc tie van de middenschool mo gelijk te maken „Wat my be treft mag iedereen discussie ren tot we erbij neervallen. Gebleken is dat niemand in dit land behoefte heeft aan deze plannen van Deetman, en daar komt nog eens bij dat ze financieel onhaalbaar zijn". Kort: „Dat houdt in dat ik aanneem dat die midden school er niet komt, en dat vind ik een zegen voor dit land." WD-CDA Rest de coalitievorming na de verkiezingen: veel kaarten worden gezet op het CDA- WD-kabinet met - als belo ning voor de trouw aan Van Agt - D'66. Niet dus de PvdA. „De PvdA heeft met dit ver kiezingsprogram al een be hoorlijke ruk richting cen trum gemaakt", concludeert Nijpels. „Je valt van de ene verbazing in de andere, als je De WD is dus aangewezen op het CDA, maar juist daar brengt de groep loyalisten wellicht de meerderheid van deze coalitie in gevaar, door de mogelijkheid dat zjj stemt tégen een regeerakkoord van de twee partyen, eventueel aangevuld met D'66. Nypels: „Vijf loyalisten hebben zich nu aangesloten by een oproep die niet alleen ging over kernwapens, maar ook over de besteding van gelden die daarmee gemoeid zyn, en waarin werd gesproken van lastenverhoging om dat weer naar de Derde Wereld te brengen. Terecht heeft Lub bers gezegd dat dat in stryd is met het CDA-verkiezingspro- gramma". „Ik constateer dus dat het loya lisme weer volop bestaat en dat men het nu zelfs presteert met alleen op het punt van kernwapens maar ook op een aantal andere fundamentele punten in te gaan tegen het eigen verkiezingsprogram- ,Een kabinetsformatie moet je baseren op de vraag of je met elkaar tot een regeerakkoord kan komen en of dat regeer akkoord door beide fracties in voldoende mate wordt on derschreven Dan zyn er uit zonderingen wat my betreft op bepaalde punten moge lijk, maar géén versehynsel van loyalisme, van tien man die zeggen: eigenlijk willen we niet met de WD, dan moet het CDA maar een an dere keuze maken". Vij pels: „Als dat blykt, als blykt dat een groep my elke keer weer grijze haren be zorgt door de vraag of het ka binet de volgende dag wel haalt, dan doe ik niet met zo'n kabinet mee..." ADVERTENTIE Hoe is dat nou mogelijk denkt u. zo'n komplete wagen kost toch zeker het dubbele' Niet altijd' Zo heeft u een gebruikte Golf al vanaf zo'n f 6 900.- En een gebruikte golf ia heus ook een Golf, net zo betrouwbaar, net zo degelijk, net zo komfortabel enz en uit voorraad leverbaar, in vrijwel alle kleuren Het enige verschil met een meuwe is dat er een aantal kilometers op de teller staan. U krijgt natuurlijk zowieso 3 maan den BOVAG garantie Met enige bijbetaling is het zelfs mogelijk een heel jaar garantie te verkrijgen' Waar vindt je dat alles nou9 Juist' Bij Kamsteeg natuurlijk Waar anders9 Goll diesel1978 153.000 km Goll diesel1979 89.000 km Goll diesel L1980 41.000 km Goll diesel1980 43 000 km Goll diesel1980 64.000 km Goll diesel1980 58 000 km Goll diesel1980 81 000 km Goll S1978 60.000 km GollS1979 Goll S1981 GollS1979 Goll Sprinter1979 Goll MX1981 Goll diesel1980 Goll diesel1980 Goll diesel1980 49.000 km 17.000 km 42.000 km 45 000 km 29 000 km 22 000 km 39 000 km 29 000 kn OCCASION-CENTRUM GeversstrMt 30. Oegitgeest. Tel. 071 173414. Koopavond geopend lot 21 00 uur

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17