Zuid-Amerika: meer landen in geldnood Bisschop wil meer vrouwen in kerkewerk Patiënt weigert gebruik medicijnen onder dwang Lambers wil uitstoot kolenstook beperken FRANKFORT-LONDEN (DPA/ANP) - Niet alleen Mexi co en Cuba, maar ook Argentinië, Brazilië en Honduras blijken grote problemen te hebben met de aflossing van hun buitenlandse schulden. Naar gisteren in bankkringen in Frankfort en Londen is verno men wordt verwacht dat er uit Buenos Aires, Rio de Janeiro en Tegucicalpa verzoeken zullen komen om een nieuwe aflos singsregeling voor een deel van de schulden. De buitenlandse schulden van Ar gentinië worden op 37 miljard dollar geraamd. Het land moet voor het einde van het jaar 15 miljard dollar aan aflossing en rente betalen. Verwacht wordt dat het zijn schuldeisers zal vra gen om omzetting van kortlo pend krediet in langlopende le ningen. Als daarover geen over eenstemming wordt bereikt zit er voor Buenos Aires mets an ders op dan formeel uitstel van betaling te vragen. Wereldcongres joden in S.U. gaat toch door PARIJS (ANP) - In Parys heeft een internationaal organisatieco mité, waarvan de Nederlandse rabbijn Soetendorp deel uit maakt, besloten dat de wereld conferentie voor joden in de Sowjet-Unie defintief van 24 tot 26 oktober in Versailles zal wor den gehouden. De Israëlische premier, Menachem Begin, de Israëlische socialisti sche oppositieleider Shimon Pe res en de Franse premier Fran cois Maurois zullen de conferen tie toespreken. Het motto van de conferentie, "open de poort", is afgestemd op het feit dat de poort naar emigra tie het laatste jaar bijna is dicht geslagen. Vorige maand konden nog maar 150 joden de Sowjet- Unie verlaten. Aan het eind van de conferentie zullen de ongeveer twee miljoen handtekeningen die overal in de wereld zijn verzameld, symbo lisch worden overhandigd aan de vertegenwoordigers van joden in de Sowyet-Unie. Nederlander vrijgelaten in Marokko CAPELLE AAN DE IJSSEL (GPD) - De Nederlander Paul de Kloe, die begin vorige maand in Marokko werd gearresteerd in verband met het verspreiden van christelijke lectuur, is vrij. Hij moet zo snel mogelijk Marokko verlaten, zo heeft zijn advocaat hem meegedeeld. Paul de Kloe heeft inmiddels de gevangenis van de stad Fez verlaten en is in gezelschap van zijn vader naar Tanger gereisd. Morgen hoopt Paul de Kloe op Schiphol aan te komen. Onderscheiding voor Scholten DEN HAAG (ANP) - Het CDA-ka- merlid Jan Nico Scholten, be kend als een der loyalisten uit de CDA-fractie, is een VN-onder- scheiding toegekend wegens zijn bijzondere bijdrage aan de inter nationale beweging voor sanc ties tegen Zuid-Afrika. De onder scheiding wordt hem uitgereikt op 5 november in een plenaire bijeenkomst van de Algemene Vergadering van de VN. De buitenlandse schuld van Brazi lië is een van de grootste ter we reld. De centrale bank van het land heeft onlangs meegedeeld dat de schuld dit jaar de 79,5 mil jard dollar zal bereiken. De banken in het Westen hebben uit de Honduraanse hoofdstad Tegucigalpa bericht gekregen dat het Latijns-Amerikaanse land wil praten over een nieuwe aflossingsregeling voor schulden tot een bedrag van 350 miljoen dollar. Zoals woensdag in Ha vanna werd meegedeeld heeft ook de Cubaanse regering om uitstel van betaling voor een deel van haar schulden gevraagd. De buitenlandse schuld wordt op drie miljard dollar geraamd. Voor welk bedrag Cuba uitstel wil is niet meegedeeld. Mexico spant met zijn buitenland se schulden de kroon. Het land is tachtig miljard dollar schuldig. Met banken in het Westen heeft het al een regeling getroffen voor uitstel van betaling voor kortlo pende leningen tot een bedrag van tien miljard dollar. Meer winst bij Elsevier-NDU AMSTERDAM (ANP) - By Else vier-NDU is het eerste halfjaar van 1982 in grote lynen volgens verwachting verlopen. De vooral door de economische situatie zwakkere bedrijfssectoren kre gen geen uitzicht op herstel, ter wijl de overige activiteiten van het concern zich redelijk konden handhaven. Elsevier-NDU meldt voorts, dat het positieve effect van het afsto ten van verliesgevende onderne mingen en het saneren van mar ginale activiteiten in het alge meen teniet wordt gedaan door de aanmerkelijke kosten, die no dig zyn voor verdere reorganisa ties en voortgaande druk op acti viteiten. die het zwaarst door de huidige conjunctuur worden ge troffen. De omzet lag in dit eerste halfjaar met 650,6 min 2,6 pet onder de omzet van 668,1 min in dezelfde periode van vong jaar. De omzet daling was een gevolg van de verkoop en beëindiging van be drijfsonderdelen in 1981 De winst ter verdeling steeg met 9 pet van 21,9 min tot 23,8 min. Frankrijk en Griekenland: weinig meningsverschillen HOOGEVEEN (ANP) - Werkneemsters van FokkerlHoogeveen houden een zeer lichte kunststof wielklep voor de A310 Airbus omhoog. In een nieuwe produktiehal van 4500 vierkante meter zullen eind '83 zeventig mensen werken. ATHENE (AFP/Reuter) De Fran se president, Francois Mitter rand, heeft na een officieel be zoek van twee dagen aan Athene meegedeeld dat er over bilaterale en internationale kwesties was gesproken en dat men het op bij na alle punten eens was. Volgens kringen uit de omgeving van de president was gesproken over de eventuele verkoop van 100 Franse Mirage-2000-vliegtui- gen en andere Franse wapens ten behoeve van de Gnekse strijd krachten. Griekenland zou in ok tober beslissen over het soort vliegtuigen dat het wenst. Verder kwam een reeks projecten aan de orde die Frankrijk in Griekenland wil ondernemen. Daartoe behoren de aanleg van een ondergrondse in Athene en een nieuw vliegveld in Attica en een spoorweg- en telecommuni- catieproject. Bisschop Bluyssen van Den Bosch wil meer vrouwen in het kerke werk betrekken. Dat heeft hij alle parochie- en kerkbesturen in zijn bisdom laten weten. De gelijk heid van man en vrouw moet meer tot uitdrukking komen in de samenstelling van de paro chiële besturen, vindt de bis schop. "Het moet normaal zijn, dat er evenveel vrouwen als man nen in die besturen zitten". De ideale verhouding van evenveel mannen als vrouwen is, volgens een overzicht, nog maar in twee parochies een feit. "Alle christenen zijn, althans in theorie, te vinden voor liefdadige doeleinden. En ook voor sociale gerechtigheid. Maar dit moet dan wel vaag geformuleerd zijn. Als er consequenties moeten worden getrokken, als er eisen worden geformuleerd die strijdig zijn met de machtsposities, met be langen of met de ideeën van de groep waartoe men behoort, dén wordt het veel moeilijker". Een paar kerkelijke werkgroepen in Noord-Holland (Amsterdam, Beverwijk en Zaanstreek) heb ben een nota geschreven over 'arbeidspastoraat' in die provin cie. In deze nota staat de aange haalde zin. De werkgroepen vra gen aandacht van de kerken voor het vraagstuk van 'arbeid en werkloosheid'. Naar hun mening klinken in de kerken te weinig de stemmen door van hen die onder de indus triële ontwikkelingen lijden. Ook zou er meer aandacht moeten zijn voor mensen die aan deze ontwikkelingen hun r gerechtigheid stellen. De hervormden, gereformeerden en rooms-katholieken in Alk maar gaan samen een kerkelijk centrum bouwen in het noorde lijke stadsdeel. Nog dit jaar gaat de eerste paal de grond in. In 1984 moet het gebouw - een mil- joenenprojekt - klaar zijn. Goe de ervaringen met het samen ge bruiken van een kapel in een an der stadsdeel gaven moed om met dit reuzenplan te beginnen. Ds. Happee Ds. J. Happee, evangelisch-lu- thers predikant in Leiden, zal het beroep dat hij uit Amsterdam kreeg aannemen. De lutherse ge meente in 's lands hoofdstad wordt grondig gereorganiseerd. Aangezien de meeste predikants plaatsen op het ogenblik onbezet zijn, deed de lutherse gemeente op twee predikanten tegelijk (ook ds. Melin te Zaandam) een dringend beroep haar daarbij te helpen. Zestien jaar heeft ds. Happee in Leiden gewerkt. Deze maand is hij 25 jaar predikant. Dat wordt op zondag 19 september gevierd. Hervormde Kerk: beroepen te Schoonrewoerd J. P. Nap Neer- langbroek. De heer J. van Kranenburg (54) te Rhoon is met ingang van 1 okto ber benoemd tot algemeen secre taris van het Nederlands Bijbel genootschap. Hij komt uit het bedrijfsleven. Als vrijwilliger was hij betrokken bij allerlei ker kelijk werk. Zondag wordt in de hervormde kerken de jaarlijkse collecte voor de medische zending gehouden. De opbrengst gaat naar de Raad voor de Zending, de Generale Diakonale Raad en de Gerefor meerde Zendingsbond in de Her vormde Kerk. Jeugdkapel Het gezamenlijke jeugdwerk van de hervormde wijkgemeen- ten Molenwijk en Kooi-Pnièl in Leiden begint zondagmorgen om half 12 met een 'jeugdkapel' voor jongeren van 12 tot 17 jaar. De jeugdkapel is bedoeld als een schakel tussen de zondags school en kinderdienst en de 'gewone' kerk. Voorlopig wordt de kapel gehou den in het gebouw Middelweg 28 (bij de Hooglandse kerk). Jon geren uit andere delen van de stad zijn ook welkom. Nita Edwards is een jonge stu dente in de psychologie uit Sri Lanka (het vroegere eilands Cey lon). Zij vertelt, dat God met dui delijke stem tot haar sprak en haar precies de dag bekend maakte waarop zij zou worden genezen van een totale verlam ming. Nita maakt op het ogenblik, als gast van de Wereldzending van de evangelist Johan Maasbach, een toernee door Nederland om van dit wonder te getuigen. Vol gende week vrijdag, 10 septem ber. komt zij naar Leiden. De bij eenkomst is in de Stadsgehoor zaal en begint om 8 uur. Nog even een herinnering: mor gen is de Hooglandse kerk de hele dag open ter gelegenheid van de 'Franciscus-week'. Overdag is er een rijk gevarieerde 'santen kraam' (met zang en muziek ook van straatmuzikanten en een Chileense zangeres -, tentoon stellingen, een kledingbeurs en nog veel meer) en 's avonds om 9 uur wordt een middeleeuws mys- teriesvel opgevoerd. Boycot Het bestuur van het Hervormd Beraad Vredesvraagstukken heeft alle hervormden opgeroe pen, de collecte die binnenkort voor het vredeswerk van de Her vormde Kerk wordt gehouden te boycotten. Uit die opbrengst krijgt het Interkerkelijk Vredes beraad (IKV) namelyk f. 40 000 voor zyn anti-kemwapencam pagne. IKV-voorzitter Ben ter Veer hield deze week op een conferen tie in Warschau een pleidooi voor de rechten van de verboden vak bond 'Solidariteit'. Ter Veer ver telde na zijn terugkeer, dat verte genwoordigers uit Oosteuropese landen 'ziedend' reageerden. "U bent anti-communist en anti-so cialist", zei een Poolse afgevaar digde. De conferentie ging uit van de or ganisatie 'Pugwash', die geleer den uit Oost en West bijeen brengt om over wereldvraag stukken te praten De huidige opzet van deze organisatie staat geen openlyke kritiek op het gastland toe Wie een nogal optimistisch beeld heeft van een gereformeerde on derlinge, moet Dons G rooien boer van het Algemeen Dagblad maar eens vragen. Vandaag schnjfl hij in zijn krant over de dichteres Nel Benschop, wan wie een mil joen dichtbundels zijn verkocht. Hij beschnjfl haar als een fleung ogende en buitengewoon vrolijke vrouw, die niet het minst op een gereformeerde onderlinge lijkt, u>ai ze óók is". Directeur Sancta Maria voor rechter gedaagd Goed nieuws voor automobilisten in Leiden en omgeving! Als officieel Subaru-dealer is aangesteld B.V. Automobiel Import Hans Maasland, Rooseveltstraat 61, 2321 BL Leiden, tel. 071-766500 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, NOORDWIJKER- HOUT - Een 33-jarige patiënt van het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijker- hout wil niet langer gedwongen worden medicijnen in te nemen. Hij vindt dat hij door het ver plicht toedienen van het middel (psychofarmaca) wordt aange tast in zijn recht op zelfbeschik king van lichaam en geest. Het ziekenhuis peinst er echter niet over de behandeling stop te zetten. Volgens de geneesheer- directeur van Sancta Maria dr. J.J. Verhaegen, zal het dan met zijn patiënt bergafwaarts gaan. "Bovendien is het verhaal over bijwerking van de medicijnen door de patiënt sterk aangedikt". De patiënt is het daar niet mee eens en daagde het ziekenhuis gisteren in een kort geding voor de president van de Haagse rechtbank. Zijn advocaat mr. G.P. Hamer eiste daar van recht bank-president mr. A H. Lyckla- ma dat hij de verplichte behan deling met psychofarmaca zou laten stopzetten. De patiënt kreeg de mogelijkheid zijn zaak bij de rechter aanhan gig te maken omdat leden van een advocatencollectief geregeld op het terrein spreekuur mogen houden. Hij vond tijdens zo'n spreekuur een willig oor bij het advocatencollectief "De Binnen stad". In een lijvig pleidooi zette mr. Ha mer van het collectief gisteren de schadeUjke bijwerking van het medicijn uiteen, dat door de pa tiënt moet worden gebruikt. Het medicijn kan de normale func ties van de hersenen aantasten. De advocaat is van mening dat het gevaar van dit medicijn er onder andere in schuilt dat "gekken nog gekker kunnen worden en mensen die geen afwijking heb ben er een kunnen krijgen". Ook kan een patiënt na langdurig ge bruik de controle over zijn bewe gingen verliezen. Volgens mr. Hamer ziet zijn patiënt meer heil in een behandeling zonder het medicijn. Enige tijd isoleercel zou volgens hem ook resultaten kunnen hebben. Volgens de directeur-geneesheer is het nog zeer de vraag of de pa tiënt in staat zou zijn in deze zaak zijn eigen wil te bepalen. Boven dien zou het stoppen met het preparaat "ontremd gedrag" ver oorzaken. Dr. Verhaegen zei gis teren onder meer dat vast staat dat als met de medicijnen wordt gestopt, dit "zeer ernstige gevol gen voor de patiënt zal hebben". Hij vertelde de president onder meer dat de patiënt enige malen korte tijd ontslagen is geweest. Doordat hij toen geen medicij nen meer gebruikte, raakte hij steeds aan lager wal en vroeg dan uiteindelijk zelf om opname. Volgens dr. Verhaege was zijn gedrag in zo'n periode "uiterst wonderlijk": Hij verwaarloosde zichzelf, was in de waan dat hij helderziende was en mensen vlees at, deed abnormale uitga ven en kwam geregeld met justi tie in aanraking. Volgens dr. Verhaege zou het stop zetten van deze behandeling be tekenen dat een verpleegkundi ge zich geheel aan deze patiënt zal moeten wijden. "Dat is niet verantwoord ten opzichte van de overige patiënten", aldus de raadsman van het ziekenhuis mr. F.B. Kloppenburg. Uitspraak volgende week vrijdag. Nu kunt u dicht bij huis kennismaken met het komplete Subaru programma. Auto's die befaamd zijn om hun veiligheidsdetails, weergaloos weqqedraq en vele praktische plussen. De grafische monitor op het dashboard, voor volledige controle in één oogopslag, is er een fraai voorbeeld van. Voorwiel- en vierwielaandrijving. Subaru startte als eerste Japanner met voorwielaandrijving. En zeven jaar geleden met vierwielaandrijving (4WD). Dat maakt uw keus bij 'n Subarudealer des te interessanter. Ook de modellen met voorwielaandrijving zijn gebouwd op het 4 WDconcept Vandaar dat extra robuuste, dat muurvaste. Tel uit uw winst in een I Subaru. Uw eerste fikse voordeel I is de nieuwprijs. Zo koopt u een Subaru 1800 GLF hardtop als complete 4-persoons coupé met I BSTüSP J 1.8 liter motor en 5 versnellingen, fl voor f 20 999.- incl btw Bovengenoemd dealer kan u alles vertellen over de prestaties van deze ongewone auto. Ga eens een kijkje nemen in z'n showroom. Hij nodigt u graag uit voor een overtuigende proefrit Subiru Hardtop. 0e fraai gelijnde coupé mei royaal ruimle-voor- vier Perlekte kombmatie van sportief én komfortabel rijden De lelie 1800 cm3 motor is goed voor een vlotte acceleratie Prijs vanal I 20 999 - incl BTW Subiru Hatchback Een uiterst wendbare driedeurs auto met ongewoon veel kofferruimte Te leveren met 1300 en 1600 cm' motor, in SRX uitvoering met dubbele carburateurs en m het type 1800 4WD met vierwielaandrijving Prijs vanaf f 15 999 - incl BTW Subiru Stationwagen Bewijst dat ook een stationwagen mooi van Ign kan zgn. en biedt bovendien een zee van ruimte U hebt keus uit de 1600 cm1 versie en de 1800 GL met vierwielaandrijving Prijs vanal 119199 ind BTW eenvoudig uniek Varia LEIDSCHENDAM (ANP) - Staatssecretaris Lambers- Hacqebard (volksgezondheid en milieuhygiëne) heefl giste ren aangekondigd dat binnen enkele dagen in samenwer king van minister Terlouw van economische zaken een rondschrijven naar gemeen telijke en sociale instanties zal uitgaan, waarin aan de elektriciteitscentrales en in dustrie eisen zullen worden gesteld aan de uitworp van kolengestookte installaties. Met de gestelde eisen willen de bewindslieden bereiken dat de luchtverontreiniging in de komende jaren dras tisch wordt beperkt. De nieuwe eisen betekenen volgens de staatssecretaris een verzwaring ten opzichte van het eerste schrijven die de voorganger Lambers. oud-minister Gin jaar, september vong jaar uit gaf. De elektnciteitscentrales die op kolenstook overgaan moeten nu voldoen aan stren gere eisen. De industrie ech ter krygt tot 1990 de tyd zich aan te passen Daarom heefl de staatssecretans toege staan dat per industnelc stookinstallatie tot 1990 een soepeler regeling wordt ge hanteerd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11