Bovenschool: jaar Van Mierlo: beroep op PvdA ■C D Deetman: universiteiten dienen taken te verdelen Van Mierlo: geen werklozen-leger "De besten zijn vertrokken uit Nederland „Partij programma's. Schone beloften?" Minister Deetman geeft toe aan kritiek Mini-school moet dicht Lambers staat toch uitstoot zwavel toe DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1982 DEN HAAG (ANP) - teiten en hogescholen moeten overwegen landelijk de taken te verdelen als voor een studierich ting aan een instelling in 1990 niet meer dan 250 studenten staan ingeschreven. Dit is één van de criteria die minister Deet- man (onderwijs en wetenschap pen) heeft meegegeven aan de commissie van de instellingen voor wetenschappelijk onder wijs en de academische raad, die een plan gaat opstellen voor ver deling en concentratie van taken. Het criterium staat in de beleidsno titie die de bewindsman gisteren de universiteiten en hogescholen heeft gestuurd. Hij had al aange kondigd, dat met zo'n plan een forse besparing moet worden be reikt: 66 miljoen gulden in 1984 Binnenland oplopend tot 258 miljoen gulden per jaar vanaf 1987 Voor ongeveer éénderde komen de besparingen van de studierich ting geneeskunde en de acade mische ziekenhuizen. Driekwart van het geld moet op tafel komen door maatregelen voor de geza menlijke taakverdeling van de instellingen. De rest kan volgens Deetman binnen de afzonderlij ke instellingen worden onderge bracht. De instellingen in de Randstad moeten een grotere stap achteruit doen dan de ande re; de kleinste moet worden ont zien. Bezuinigingen kun je niet evenre dig blijven verdelen over univer siteiten en hogescholen, zonder de kwaliteit van het onderwijs en het onderzoek blijvend aan te tasten. Hierin ziet minister Deet man de beweegreden voor taak verdeling en concentratie, een ingreep waardoor 2500 3000 volledige betrekkingen verloren gaan. Collegegeld De hogeschoolraad van de Techni sche Hogeschool Twente heeft er by de minister van onderwys en wetenschappen en de Tweede Kamer op aangedrongen af te zien van het voornemen de colle gegelden met 37 procent te ver hogen. De raad heeft als eerste protest te gen dit voornemen aangetekend, omdat de verhoging in zou drui sen tegen eerdere plannen om college- en examengelden slechts te verhogen naar aanlei ding van de pnjsstygingen Bo vendien zijn de collegegelden 2 jaar geleden al met 50 procent verhoogd. Als de verhoging zou worden door gevoerd betekent dat voor de be trokken studenten een aanzien lijke verslechtering van hun in komenspositie, aldus de hoge schoolraad DEN HAAG (ANP) - De inschrijvingsduur voor de twee de fase van het vervolgonderwijs, de bovenschool, zal een jaar langer zijn dan de cursusduur. Dit blijkt uit de beleidsnota die staatssecretaris Deetman vandaag heeft uitgebracht. Daarmee is hij tegemoet gekomen aan de kritiek op het eerste plan. Daarin was de inschrijvingsduur gelijk aan de cursusduur, die overigens kan variëren van twee tot vier jaar. Aan de zelfstandige tweejarige stroom voor alge meen voortgezet onderwijs heeft de bewindsman ook geen be hoeft meer. De bovenschool heeft een catego riale opbouw. In enkele school soorten kunnen de leerlingen van dezelfde schoolsoort een be roepsgerichte of een algemeen voortgezette opleiding volgen. Combinaties van schoolsoorten zijn voor de hand liggend, maar afzonderlijke blijven mogelijk, zoals bijvoorbeeld een afzonder lijk gymnasium. De nota 'Verder na de basisschool' over de driejarige middenschool werd in januari uitgebracht. Daarin werd het aansluitende onderwijs al globaal aangegeven, waarover de nu gepresenteerde nota gaat. Voor de tweede fase van het nieuwe stelsel voor voortgezet onderwijs sluit Deet- MUNTENDAM (GPD) - De kleinste school van Neder land, de openbare lagere school in Tripscompagnie (gemeente Muntendam, Gro ningen) die twee leerlingen telt, gaat mogelijk over enke le maanden dicht. De Onder wijsinspectie heeft er bij Muntendam op aangedron gen per 1 januari tot sluiting over te gaan. De inspectie vindt dat er onderwijskundi ge bezwaren zijn. De gemeen te moet nog een beslissing De twee leerlingen. Marten Drent en Sandy van Wieren, zijn na afloop van de zomer vakantie weer naar het schooltje gegaan. Marten zit in de eerste klas en Sandy in de vierde. Ze krijgen beiden les van onderwijzeres Gerda van der Laan. Een jaar geleden had ze nog acht kinderen in. de klas, maar toen er twee van school gingen, besloten de overige ouders hun kinderen in Veendam en Sappemeer naar school te sturen. Ze vonden dit beter voor het sociale con tact WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg licht bew. 17 12 mist 17 12 geheel bew. 18 13 mist 16 8 zwaar bew. 18 14 licht bew. 16 12 half bew. 17 12 geheel bew. 16 12 Mallorca Malta München Oslo Parijs Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis man aan bij wat in het bestaande onderwijs aanwezig is. De bovenschool krijgt evenals de middenschool in de eerder ge lanceerde plannen, een soepele opbouw van het onderwijs. Daar bij worden onderwijs en prak tijkervaring sterker met elkaar verbonden. Van groot belang is het volgens de nota, dat de eind niveaus van de verschillende op leidingen maatschappelijk goed herkenbaar zijn. De opleidingen voor Algemeen Voortgezet en Voorbereidend Wetenschappelijk Onderwijs (AVO/VWO) kennen een driejari ge cursus met twee niveaus. Het ene komt overeen met het be staande Havo en krijgt door stu dieverlenging een verbeterde aansluiting op het hoger be roepsonderwijs (HBO). Het dere geeft aansluiting op het tenschappelijk onderwijs. Het VWO-programma houdt het gelijkbare AVO-programma Wie het programma sneller kan afwerken, mag de tijd gebruiken om voor een aantal vakken het hoogste niveau te bereiken, bij voorbeeld voor Latijn en Grieks. Leerlingen die na de AVO- of VWO-opleiding niet verder wil len studeren, kunnen zich dub bel kwalificeren. Ze kunnen ten hoogste twee beroepsgerichte vakken in het eindexamenpak ket opnemen. Daarbij gaan de gedachten, volgens de nota, in de eerste plaats naar vakken in de economisch-administratieve sec tor. Leerlingen die een beroepsgerich te opleiding willen volgen, kun nen het best direct na de mid- denshcool het beroepsonderwijs instromen. Voor dit onderwijs is in de nota uitgegaan van een in deling in vier sectoren: 'econo mie, commercie en bestuur', techniek, landbouw en maat schappelijke dienstverlening. Binnen deze sectoren komen er drie kwalificatieniveaus, aanko mend beroepsbeoefenaar, ge schoold beroepsbeoefenaar en kaderfunctionaris of zelfstandig beoefenaar van een vakspecialis- UTRECHT (GPD) - Een funda mentele wijziging van het dienst plichtsysteem zit er niet in. Wel zal in de toekomst wat meer re kening worden gehouden met de persoonlijke omstandigheden van de dienstplichtigen. De hui dige vrijstellingsregelingen, zo als die voor broederdienst, gaan op de helling. Minister Van Mierlo (defensie) zei dit gisteren in Utrecht op een bij eenkomst van de Algemene Ver eniging van Nederlandse Militai ren (AVNM) over dienstplicht. Op diezelfde bijeenkomst be ke hoek werd dit idee echter meteen als onrealistisch van de hand gewezen. Van de Nederlandse dienstplichti gen heeft de krijgsmacht er nog geen 40 procent werkelijk nodig. Van Mierlo erkende dat de ver deling van de dienstplichtlast onrechtvaardig is voor degenen die in dienst moeten. Defensie streeft naar een betere spreiding van de last, maar ziet geen funda menteel beter systeem dan het huidige. AMSTERDAM (ANP) - Minister Rood (binnenlandse zakenheeft zich gisteren in Amsterdam op de hoogte gesteld van de problemen die de hoofdstedelijke politie on dervindt bij het uitvoeren van haar taak. Op het bureau Warmoesstraat werd de minister (derde van rechts) ontvangen door hoofdcom missaris Valken (tweede van rechts) en burgemeester Polak (naast Valken). 77 DEN HAAG - „Het programma beloofde", zegt voorzitter mr. J Heusden in een sterk Haags accent (het deftige), „dat Prins Claus vanmiddag ons congres zou afsluiten Helaas heeft hy om gezond heidsredenen moeten afzeg gen" Een collectief kreetje van teleurstelling golft door de zaal in het Haagse Con gresgebouw waar de vereni ging „Nederlanders in den Vreemde" congresseert on der de lokroep „welkom thuis". Prins Claus in hun midden - dat geeft een extra glans aan dit bezoek aan Nederland. Ge lukkig was mr. Pieter van Vollenhoven („u weet, de zwager van prins Claus", ver duidelijkt voor alle zekerheid mr Heusden) bereid gevon den de door Claus geschre ven toespraak uit te spreken. door José Smits De band met het koningshuis is voor de leden van ..Nederlan ders in den Vreemde" erg sterk. Wie in dit gezelschap „leve de republiek" roept wordt door driedelig grijs en vlotte mantelpakken de deur gewezen. Het is ook aan te raden in dit gezelschap voorzichtig te zyn met uitlatingen over moder ne Nederlandse verschynse- len, zoals krakers, actiecomi tés, tutoyeren in het onder wijs, sociale voorzieningen, het beschilderen van stand beelden en muren. Vooral voor de mensen die lang uit Nederland weg zijn geweest is de culturele schok by ieder bezoek aan het moederland weer groter „Weet u. Neder landers zyn zo moralistisch geworden. Ze weten het al- tyd beter, hebben overal een mening over", zegt een vtouw die in de Verenigde Staten woont Heimwee Een beetje heimwee hebben ze allemaal. Bevalt het tegen woordige land beter dan Ne derland? Ach. T^ja. Het ge- beoorteland trekt altijd wel, wordt beaamd. Een zestigja rige man, genaturaliseerd tot Zweed, reageert lankmoedig. „Bevalt het of bevalt het niet7 Op een gegeven mo ment is het gevoel alleen: ik ben hier, niks meer. Ik woon in Stockholm en voel me een Stockholmer maar zeker geen Zweed". Het was het tweede congres van de vereniging Nederlan ders in den Vreemde en was, net als het eerste in 1979, een succes volgens de organisa tie. Hoewel veel lezingen zyn gehouden door bekende Ne derlanders (onder anderen VonhofT. Lubbers. Van Agt. Wim Kok) heeft de bijeen komst vooral ook het karak ter van een reünie gekregen van Nederlanders die het land ooit te kiem vonden, weieens wat anders wilden zien of gewoon van hun inter nationaal opererende baas moesten. Het merendeel is gerecniteerd uit de bovenlaag van de maatschappij. Een man zegt zonder schroom „dat het toch de besten zijn die vanuit Ne derland naar het buitenland gaan" Zoals hy zijn er 600 000 mensen met de Nederlandse nationa liteit die in het buitenland wonen. Veel diplomaten ui teraard, veel werknemers van een EG-instelhng in Brussel, een enkele ontwikkelings werker. missionaris en na tuurlijk werknemers van Shell, Philips of andere grote bedrijven. eshonderdduizend; dat zyn meer mensen dan de provin cies Groningen. Drenthe of Zeeland aan inwoners heb ben. De vereniging Nederlan ders in den Vreemde noemt de groep daarom een verge ten provincie. De vereniging Nederlanders in den Vreemde die het congres in Den Haag organiseerde is bepaald niet representatief voor die 600 000. Er zijn ten slotte maar 1600 leden en het bestuur kon er de laatste da gen slechts vyflig byschry- ven. Invloed heeft het be stuur wel. Ze claimt althans dat ze mede een aanzet heeft gegeven tot het verlenen van actief kiesrecht aan Neder landers die in het buitenland wonen. De aanpassing van de grondwet die dat mogelijk maakt is bijna door de parle mentaire behandeling heen. Volgend jaar kunnen van de 600 000 Nederlanders er naar schatting drie- tot vierhon derdduizend hun stem uit brengen. Dat zyn drie tot vier kamerzetels Wie het gezel schap in het Haagse Congres gebouw aanziet mag veron derstellen dat vooral de grote middenpartijen ervan zullen profiteren. Een man hoort alle discussies lankmoedig aan. Hy is gebo ren in het toenmalig Neder lands Indiè, nog vóór de oor log naar Nederland gegaan en daarna in Zweden gaan werken. Of hy gaat stem men? „Nee. Ik zou niet weten wat ik stemmen kan. Na de oorlog kon ik stemmen in Ne derland maar ik wist niet op wie. Ik wilde voor of tegen het sturen van Nederlandse militairen naar Ncderlands- Indie stemmen. Maar er was geen party tegen". pleitte FNV-bestuurder C. Com- °^^fensMlde wrhoudingdeko- mandeur een verkorting TT>on 'aretn rn,n ~r n- dienstperiode. Vanuit de politie- licht bew. 17 9 0 onbew. 32 22 0 licht bew. 24 16 0 geheel bew. 20 14 0 mist 21 9 0 geheel bew. 19. 14 zwaar bew. 20 13 0 onbew. 19 8 0 licht bew. 18 10 06 zwaar bew. 20 12 0 mist 22 11 0 zwaar bew. 17 0 0 onbew. 33 0 0 onbew. 24 10 0 onbew. 18 10 2 regen 18 11 01 onbew. 28 - - zwaar bew. 28 22 0 zwaar bew. 25 16 11 zwaar bew. 31 26 0 mist 17 9 1 zwaar bew. 24 18 4 zwaar bew. 19 8 02 zwaar bew. 20 15 1 zwaar bew. 22 19 14 half bew. 28 19 0 licht bew. 17 8 5 onbew. 21 13 0 mist 18 9 0 zwaar bew. 26 0 0 mist 30 20 0 zwaar bew. 27 21 0 licht bew. 29 22 0 zwaar bew 31 0 02 DEN HAAG (GPD) - De verplich ting voor de industne rookgas sen bij kolenstookinstallaties te ontdoen van het giftige zwavel dioxide is vervallen. Staatssecre taris Lambers (milieuhygiëne) heeft daartoe besloten op aan drang van minister Terlouw van economische zaken. Schip zinkt na aanvaring NIJMEGEN (ANP) - Door een aanvaring op het Maas-Waalka naal ter hoogte van Nijmegen is gisterochtend een 800-ton me tend motorschip geladen met zout gezonken. Een ruim 1100- ton metende tanker geladen met chemische bezine die bij de aan varing betrokken was, liep wel averij op onder het vooronder, maar het ruim bleek niet lekge slagen te zijn. De rijkspolitie te water in Nijme gen stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de aanvaring. Lambers had de versoepeling van de milieunormen voor de indus trie pas op 8 september, de dag van de verkiezingen, willen pu bliceren. De tekst van de nieuwe circulaire, waarin haar besluit staat, is echter uitgelekt en wordt nu eerder gepubliceerd. Volgens de nieuwe richtlijnen mo gen kolengestookte installaties in de industrie maximaal 600 gram zwaveldioxyde per giga- joule uitstoten. Dat is zoveel dat bedrijven nu geen (dure) ontzwa velingsinstallatie nodig hebben als ze kolen stoken. Het ministe rie van economische zaken heeft als argument gebruikt dat de in dustrie door de strenge milieu normen niet kan overschakelen op goedkopere kolenstook. Volgens de oude norm mocht de uitstoot van zwaveldioxyde ma ximaal 230 gram zijn. Al zijn de strenge normen voor de indus trie overvallen, ze blijven nog wel gelden voor elektriciteits centrales die kolen als brandstof (gaan) gebruiken. Toch maakt mevrouw Lambers ook hier uit zonderingen: de centrale Bugge- num in Limburg mag meer zwa vel uitstoten. mende jaren minder scheef ko men te liggen. Door de bevol- kinsontwikkeling zal een veel groter percentage van de dienst plichtigen ook werkelijk in dienst moeten. Bij de bepaling wie wel en wie niet moet dienen, zijn volgens Van Mierlo de huidi ge vrijstellingsregelingen niet te handhaven. Hij wil meer gaan letten op persoonlijke omstan digheden en voorkeuren. Daarbij gaat de minister echter niet zover, dat hy werklozen wel zal oproepen en mensen met een baan vrijstelling verleent. Dat strookt niet met de gedachte, dat de hele bevolking de landsverde diging moet steunen. FNV-bestuurder Commandeur zag in verkorting van de diensttijd de beste mogelijkheid voor een eerlijker spreiding van de dienst- plichtlasten. „De rotklussen in de samenleving moeten rechtvaardig verdeeld worden", zei hy. Voor zover dat niet moge lijk is zouden degenen die de rotklussen opknappen, een ho gere wedde en betere werkom standigheden moeten krijgen". PvdA-Tweede-Kamerlid Harry van den Bergh, voorzitter van de vas te defensiecommissie, verwierp het plan van Commandeur De diensttyd kan niet korter, zei hij, zonder de opleidingen van de soldaten in de knel te laten ko men. In plaats van praten over andere dienstplichtsystemen, kan beter gestreefd worden naar een hogere wedde, zei Van den Bergh. ADVERTENTIE In hel nieuwe Boek van de Maand „Politiek" wijzen Henk van Hoorn. Fred Ver bakel en T« >n Planken >ns de weq door het politieke doolhof. Op dezelfde heldere en onthullende wijze waarop zi| dat voor Den Haag Vanda.ig hebben gedaan Een amusant en leerzaal boek. 160 pagina's dik Veel meti'aire toi< '«;i.ifie T rn J septemiier f 26 V) Daarna f 4a - Echter zolang de voorraad strekt LEIDEN - De Partij van de Ar beid hoeft niet nu al te zeg gen dat zij bij een eventuele plaatsing van kruisraketten in Nederland in de regering blijft zitten, zoals premier Van Agt van de socialisten eist. Maar zij moet wel een ge loofwaardig buitenlands be leid mogelyk maken, waarin Nederland de vraag of we die wapens wel of niet zullen plaatsen nog volledig open houdt. Dat zei D'66-minister Van Mierlo (defensie) gister avond in het Amsterdamse Krasnapolsky. Van Mierlo verwierp de wens van CDA-leider Van Agt, dat de Partij van de Arbeid zich bij voorbaat zou neerleggen by een meerderheidsbesluit over de raketten. Hij verlangt niet dat de socialisten hun onvoorwaardelijke afwijzing laten varen, maar hy wil niet opnieuw in de NAVO worden uitgelachen, als hij daar zegt dat Nederland zyn beslissing volledig afhankelyk maakt van de onderhandelingen over wapenbeheersing in Ge nève. Kortom: de Party van de Arbeid mag de raketten- kwestie niet bij voorbaat tot breekpunt bestempelen Overigens sprak Van Mierlo een duidelijke voorkeur uit voor hernieuwde samenwer king met de Party van de Ar beid, ondanks de menings verschillen over de kernwa pens. Hy zei er het afgelopen jaar in te zijn geslaagd de Ne derlandse geloofwaardigheid in de NAVO weer op te vffn- len. De aanvaarding van het omstreden NAVO-dubbelbe- sluit over de kruisraketten als een gegeven feit, heeft daartoe bijgedragen. Volgens Van Mierlo hebben de bond genoten niet langer de indruk „dat Nederland in alle stan den en onder alle omstandig heden op zyn achterhoofd is gevallen" Maunce de Hondt heeft zyn wetenschappelyke integriteit te grabbel gegooid door op de dag van de Tweede-Kamer verkiezingen in 1981 overeen nek-aan nek-race te spreken tussen CDA en PvdA, en dat terwyl hij nadien heeft toege geven al rond het middaguur van die dag geweten te heb ben dat het CDA veruit de grootste partij van Nederland zou worden. WD-Tweede Kamerlid Erica Terpstra heeft dat gister avond gezegd op een partij bijeenkomst in Twente Zy meende dat er juist om die re den geen enkele waarde meer gehecht moet worden aan de uitslagen van het bureau In terview van De Hondt „Er moet voor worden gewaakt dat hij niet nu opnieuw een dergelykc stunt uithaalt", al dus mevrouw Terpstra. kiezen "Niet CDA" Als je met wilt kiezen blyf dan niet thuis, maar stem op het CDA Als je wel wilt kiezen stem dan op WD, PvdA of D'66 Dit advies zouden vol gens Jan Glastra van Loon, eerste kamerlid voor D'66, ei gen lyk alle partyen eensge zind aan de kiezers moeten voorleggen Glastra van Loon verklaarde gisteravond op de oprich tingsvergadering van de D'66-afdeling Gendringen dat heel wat kiezers bewust op het CDA stemmen om niet te ktena "Zy weten immers hal CDA blyrt atttyd het komt altyd weer op de re genngsstoclen terug Het maakt voor het CDA niet uit of het met de WD of met PvdA en D'66 regeert". teneinde de plaatse lijke kiezers te bewegen tot een gang naar de stembus op 8 septem ber Het "deurtje-bellen" maakt deel uit van de verkiezingscam pagne van de socialisten Op de foto Den Uyl tn gesprek met een Haagse kapster

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7