Actie "De Mast" moet financiële gaten dichten Eminent overleeft derde crisis Ontslagen bij Schokbeton Koudekerk onvermijdelijk Zwierige mode zelf combineren Orgelfabriek bevrijd van molensteen uit het verleden verder Chiliweek Hazerswoude Streek DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1982 **cr.VA 31 NOORDWIJKERHOUT - "De vlag in top", dat is de naam van een weekeinde vol activiteiten in het vor mingscentrum "De Mast" in Noord wij kerhout. Het doel van de actie is het centrum meer bekend heid te geven en het ver garen van ongeveer 5000 tot 6000 gulden om de te korten op de exploitatie van het centrum te kun nen dekken. Een en ander is een gevolg van een toezegging aan de gemeente Noordwijkerhout die eenzelfde bedrag heeft gegeven aan het vormingscentrum, maar daaraan de voorwaarde verbond dat "De Mast" door zelfwerkzaamheid ook ruim 5000 gulden moest ver dienen. De gemeente Noordwijk en de Landelijke Vereniging Vormingswerk Jong-Volwasse nen hebben elk ook 5000 gulden overgemaakt naar het vormings centrum. Met deze bijdragen is het vor mingscentrum voorlopig uit de financiële zorgen. Alleen staan nog bedragen open van de ge meenten Hillegom en Voorhout. Het bestuur van het centrum meent recht te hebben op 6000 gulden uit Hillegom en 2000 gul den uit Noordwijkerhout. Dat is het geld dat door "De Mast" is betaald voor cursussen die door mensen uit die gemeente in Noordwijkerhout zyn gevolgd. Hoewel beide gemeenten in het verleden wel hebben betaald, menen zij nu dat in de eigen ge meenten voldoende faciliteiten zijn voor het volgen van verschil lende cursussen. Discussie be staat tussen "De Mast" en de ge meente Hillegom of het vor mingscentrum tijdig en voldoen de op de hoogte is gesteld dat niet langer op een bijdrage kon worden gerekend. Het bestuur van het vormingscentrum is in beroep gegaan bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State tegen de beslissing van de gemeenten Voorhout en Hille gom geen geld meer te geven. Vrijheid Volgens de voorzitter van het be stuur van "De Mast", Ad Nijhuis, hebben de beide gemeenten ook de vrijheid van onderwijs in ge vaar gebracht. Ieder mag daar een cursus volgen waar hij dat zelf wenst te doen. Ook al biedt de gemeente waar de cursist woonachtig is dezelfde cursus. Deze week is, vooruitlopend op de festiviteiten van het weekeinde, een open week gehouden. Deze combinatie is succesvol geweest, meent Peter Andrik die in het vormingscentrum werkt. Tal van cursisten hebben zich weer aan gemeld. Het lijkt er zelfs op dat verschillende cursussen "te vol raken", zoals Andrik dat uit drukt. De extra activiteiten hebben de on geveer 20 part-timers van het Twee medewerkers van het vormingscentrum "De Mast" met hun voorzitter in de krappe kantoorruimte. V.l.n.r. Hans de Vries, Pieter Andrik en bestuurslid Ad Nijhuis. vormingscentrum een hoop ex tra werk opgeleverd. Hans de Vries schat dat er enkele honder den uren in zijn gaan zitten. De medewerkers van het centrum sluiten niet uit dat voortaan elk jaar een soort feestweek wordt gehouden om geld bijeen te brengen. "Het ligt in de lijn der verwachting dat de overheid nog meer op de uitgaven zal beknib belen", aldus voorzitter Ad Nij huis. De verwachting is dat "De Mast" het komende weekeinde wel wat meer overhoudt dan de geplande 5000 tot 6000 gulden. Maar dat £eld vindt altijd een goed plek. Iet vormingscentrum heeft thans plannen ingediend by de gemeente om ruim 100 vierkante meter aan te bouwen. Dat kost naar schatting 125.000 gulden. Dat geld moet door het centrum zelf worden opgebracht "Onze ruimteproblemen zijn alge meen bekend. Er is dringend be hoefte aan bijvoorbeeld een be ter kantoor. Nu werken er twin tig mensen in een kantoortje van drie bij drie meter. Bovendien is behoefte aan een grote zaal voor bijvoorbeeld film. Dat kan straks in de aanbouw", licht Nijhuis toe. Als de uitbreiding heeft plaatsgehad wordt het vormings centrum verbouwd. Dat wordt door de gemeente Noordwijker hout betaald als verhuurder van het gebouw. De activiteiten beginnen vrijdag avond om 20.00 met een receptie vol verrassingen. Maar daarover willen de medewerkers van het centrum nog niets kwyt. Het feestweekeinde wordt geopend door wethouder C. M. van der Klaauw, want de banden tussen de gemeente en "De Mast" zijn weer prima in orde, meent Ad Nijhuis. Bij het organiseren van de festivi teiten heeft het vormingscen trum veel medewerking gekre gen van inwoners van de ge meente. Ook van winkeliers, die "De Mast" bijna hebben over stelpt met geschenken voor de grote loterij. "Onze populariteit is groter dan we dachten", zegt Peter Andrik. Feest Het zaterdagprogramma ziet er als volgt uit: vanaf 11.00 uur kunstmarkt; kindermarkt vanaf 11.00 uur; schatgraven bij mooi weer om 12.00 uur; songfestival voor kinderen om 12.00 uur; filmvoorstelling om 13.00 uur voor kinderen van 4 tot 6 jaar; film voor oudere kinderen om 14.00 uur; behendigheidswedstrijden voor motoren om 13.30 uur; talentenjacht vanaf 13.30 uur met optredens van Black Out uit Sas- senheim (13.30 uur). The Lodgers uit Voorhout (14.05 uur), No non sens, no sentiment uit Lasse (14.40 uur), Spirit Licence uit Rynsburg (15.15 uur), Parbleu uit Sassenheim (15.50 uur). Rob. Mark. Ton uit Lisse (16.25 uur). Volentiers Fision Band uit Oegstgeest (17.00 uur). Strain uit Noordwijkerhout (17.35 uur), Hurbie and the gang uit Ryns burg (18.10 uur), The Plunts uit Rijnsburg (18.45 uur). Maimi Beach Guls uit Leiden (19.20 uur) Souris Mecanique uit Lasse (19.55 uur), Dechado uit Katwijk (20.30 uur) en Cold Turkey uit Noordwijk (21.05 uur); prijzenlotery om 22.00 uur; optreden winnaar talentenjacht om 22.15 uur. BODEG RA VEN/W ADDINX- VEEN - In de Bodegraafse hoofdvestiging van Eminent heerste gistermiddag een uitge laten stemming. Hoewel dis trictsbestuurder Ter Wisscha de 380 personeelsleden waarschuw de om de huid van de beer niet te verkopen voordat deze gescho ten was (minister Van der Stee moest immers nog twee miljoen tevoorschijn halen), was de stem ming onder het personeel uitge laten en opgelucht. Het zijden draadje waaraan het voorbestaan van de orgelfabriek en hun werk gelegenheid had gehangen had immers plaatsgemaakt voor een stevig touw, nu minister Terlouw van economische zaken overstag was gegaan en zich bereid had verklaard om de nog ontbreken de twee miljoen gulden voor het reddingsplan ter beschikking te stellen. Het optimisme bleek ge rechtvaardigd: Van der Stee stel de gisteravond inderdaad de ont brekende twee miljoen ter be schikking. Het is niet de eerste keer dat Emi nent in moeilijkheden verkeert. Ook in 1980 staken problemen de kop op en begin dit jaar moesten 54 mensen worden ontslagen als gevolg van de (uiteindelijk on draaglijk gebleken) miljoenen- last die het bedrijf als gevolg van tegenslagen in de afgelopen vijf jaar als een molensteen om de nek hing. Chip Die molensteen bestaat uit ver schillende delen. Ten eerste is daar de ontwikkeling van een chip voor electronische orgels. Nadat het Siemens-concern had laten weten deze niet te kunnen maken, werd de electronica-gi- gant ITT aangezocht dit stukje micro-electronica te ontwikke len. ITT kwam na driejaar inder daad met tien exemplaren aan dragen. Grote vreugde bij Emi nent. De domper volgde echter snel: ITT kwam melden dat deze chip zich niet voor massa-pro- duktie leende. Het resulteerde in een miljoenenstrop omdat de or gelfabriek vooruitlopend op de ontwikkelingen het plan had op gevat om met deze chip de Ame rikaanse markt open te breken. Er werd een handelsorganisatie opgezet in de Verenigde Staten. Die moest nu met miljoenenver- lies weer wprden ontmanteld. De andere grote tegenvaller was de bouw van een kantorencomplex in Waddinxveen. In 1976 kwam de toenmalige burgemeester Smallenbroek naar de fabriek met het dringende verzoek de vestiging in de dorpskom te ver plaatsen naar het industriege bied. Eminent kon dan zelfs tien miljoen gulden toekrijgen. In de euforie besloot de directie dertig miljoen gulden te investe ren in een veel te groot complex van 12.000 vierkante meter met de bedoeling om de niet-beno- digde ruimte te verhuren. Daar kwam de tweede grote tegenval ler: de kantoorruimte bleek niet te verhuren, zodat de renteverlie zen enorm opliepen, naar schat ting is over de jaren 1976-1980 in totaal een verlies van 25 miljoen gulden geleden. Het eigen ver mogen van dertig tot veertig mil joen gulden maakte snel plaats voor rode cijfers. De banken zyn nu volgens directeur Van_Mierlo bereid een verlies van 27 miljoen gulden te accepteren. Na een werktijdverkorting in 1980 namen de problemen begin dit jaar zeer dreigende vormen aan, toen 54 man moesten worden ontslagen bij het op zichzelf winstgevende bedrijf met goede vooruitzichten. Het bedrijf heeft eon jaaromzet van vijftig tot zes tig miljoen gulden, waarvan ze ventig procent wordt geëxpor teerd. En, zegt de directie, in die export zit nog steeds groei. Op wat langere termijn kan Euro pa's grootste fabrikant van elec tronische orgels zelfs tachtig pro cent van de produktie gaan ex porteren. Het zou, zegt de direc tie ook "een grote verarming" en "een nationale schande" zijn wanneer het bedrijf zou moeten sluiten. door Sjaak Smakman Toch leek het zover te zullen ko men vanwege de grote schulden last die het bedrijf als gevolg van de mislukkingen in Amerika en de onroerend-goedbranche moest meetorsen. Het gebrek aan financiën werd zo nijpend dat de directie afgelopen maan dag besloot surséance van beta ling aan te vragen. Reddingsplan Wel was inmiddels een twintig mil joen gulden kostend reddings plan op tafel gekomen. Daarin zou het produktiebedrijf van Eminent overgaan naar een nieu we besloten vennootschap, Emi nent Electronics bv, terwijl het verliesgevende gebouw in Wad dinxveen zou worden afgestoten. Een constructie die, zo geeft vak bondsbestuurder Ter Wisscha onmiddellijk toe, "geen schoon heidsprijs verdient". De schuld eisers van Eminent krijgen voor hun vorderingen van naar schat ting enige tientallen miljoenen alleen het kantoorgebouw in Waddinxveen. Dat ze er flink geld bij inschieten zit er dan dik in. "Maar", rechtvaardigt Ter Wisscha het plan. "het is wél de De vakbondsbestuurders v.l.n.r. Van Dorp CNVFrielink (FNV), Ter (HPME) in de Eminent-kantine met de heugelijke tijding. enige mogelijkheid om de werk gelegenheid te redden, en dat heeft de doorslag gegeven". Toch leek ook het reddingsplan in eerste instantie niet te zullen sla gen. Achttien van de twintig mil joen gulden werd bij elkaar ge schraapt, waarbij de overheid er vijf voor zijn rekening zou ne men via een achtergestelde le ning. Het personeel zou door een loonoffer van vijf procent een miljoen gulden in het bedrijf in brengen, de gemeenten Bodegra ven en Waddinsveen toonden zich eveneens bereid een duit in het zakje te doen. Er bleef echter een gat van twee miljoen, dat de zaak leek te doen struikelen: niemand bleek be reid deze laatste miljoenen ter beschikking te stellen. Ook het rijk niet. Minister Terlouw nam het standpunt in dat het rijk de kar niet moet trekken en dus niet de grootste geldschieter mag zijn. Vijf miljoen was daarom zijn "uiterste bod". Even gloorde de hoop, toen ambte naren van economische zaken voor maandagavond - even nadat de Eminent-directie uitstel van betaling had aangevraagd - nog een keer een ronde-tafelgesprek organiseerden. Het bleek echter een dooie mus: ze vertelden dat het standpunt van economische zaken nog onveranderd was. Het was en bleef vijf miljoen. Een de legatie vertrok spoorslags naar Spijkenisse, waar Terlouw maandagavond op verkiezings- toernee was, maar de minister bleek nauwelijks aanspreekbaar. Hij moest, zei hy, de pers ook nog te woord staan. In een allerlaatste poging werden de leden van de vaste kamercom missie van economische zaken benaderd. Het resultaat was een extra commissievergadering gis termorgen. De stemming was en bleef onzeker en zeer nerveus. "Maar de minister kan toch nooit zo stom zyn dat hij een bedrijf als Wisscha (FNV) en Van Overkleeft (Foto Wil! Dijkman) Eminent failliet laat gaan Alles wat we vragen is een overbrug gingskrediet om geldschieters voor die laatste miljoenen te vin den. Die vinden we ook wel, als we maar even de tijd krijgen", al dus adjunct-directeur Buis dins dagmiddag. Finale En gisteren kwam dus de voorlopi ge finale: Terlouw op het laatste moment nog overstag, Van der Stee die zijn college van econo mische zaken niet liet vallen. Eminent krijgt zyn twee miljoen en heeft daarmee zijn derde cri sis in twee jaar overleeft. Drie maal is scheepsrecht, zegt het spreekwoord. Het is voor alle be trokkenen - en vooral voor de 380 werknemers en de vierhonderd die indirect van Eminent afhan kelijk zyn - te hopen dat het spreekwoord ook voor de orgel fabrikant opgaat KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Bij de vestiging van Schokbe ton in Koudekerk zullen eind dit jaar vrijwel zeker 38 mensen moeten verdwijnen, van wie 22 in de produktiesector. Dat is volgens FNV-districtsbestuur- der Gé Vrieling vast komen te staan tijdens een gesprek eerder deze week van het opnieuw in financiële moeilijkheden verke rende Schokbeton. Vakbonden en directie konden toen niet tot overeenstemming over de toe komst van het bedrijf komen. Een vergadering eind deze week zal meer duidelijkheid over de toekomst moeten brengen. Het bedrijf is in de problemen ge komen door de ingezakte bouw markt en de daarmee gepaard gaande afnemende vraag naar de betonprodukten. Vorig jaar werd via een fusie tussen Span beton en Schokbeton gepro beerd de zaak weer op de rails te zetten, maar die poging lijkt mislukt. De directie wil éénder de van de produktiecapaciteit afstoten, wat neerkomt op het ontslaan van 218 mensen. Op grond van kostenberekeningen is de directie tot de conclusie gekomen dat de vestiging in Kampen dan dicht moet, terwijl die in Zwijndrecht en Koude kerk - de hoofdvestiging open kunnen blijven. De plannen hebben in Kampen al tot felle protesten geleid. Begin deze week is tussen directie en bonden opnieuw overleg ge weest over de directieplannen. Daarbij zijn beide partijen op nieuw niet tot overeenstem ming gekomen. Volgens Vrie ling is de FNV er "niet honderd procent van overtuigd dat er geen andere mogelijkheid (dan het sluiten van de vestiging in Kampen, red.) is". Wel is vol gens hem de vakbond volledig overtuigd van de "acute proble men" bij Schokbeton. De bond laat momenteel een on derzoek instellen naar alterna tieven voor het ontslag in Kam pen. In welke richting die gaan wil Vrieling niet zeggen, maar ALPHEN AAN DEN RIJN - De tijd dat de mode werd voorgeschreven door de he ren couturiers is voorbij. De meer geëmancipeerde vrouw draagt wat ze zelf mooi en prettig vindt. Op deze trend haakte de gisteren gehouden modeshow van boutique De Duif in Alphen duidelijk in. Ondanks of miscchien juist vanwege de recessie is de zelfbewuste vrouw deze win ter van plan om weelderig en levenslustig gekleed te gaan. De nieuwe herfst- en winter collectie kenmerkt zich door twee stijlen: de elegante ba- rok- en de wat soberder pio nierstijl. Super-vrouwelijk is daarby het parool. Men combineert zelf. Jasjes, hesjes in combinatie met ge borduurde jumpers worden gedragen op een ruime rok, broekrok of lange pantalon. De fabrikanten maken het combineren aantrekkelijk door de kleuren op elkaar af te stemmen. Geen geloop meer door de stad om de juis te kleur blouse te vinden, de cliënt trekt gerust een combi natie van Pierre Card in met een mooi stuk uit het huis Es- cada of Lucia aan. Plezierig voor de volslanke jon ge vrouw is dat De Duif haar gehele collectie heeft inge kocht tot en met maat 46. Dikkerdjes hoeven in het ver volg geen ouwelijke, afkle- dende japonnen meer te dra gen. En verder wordt, zo is al gemeen gebruik geworden, alle kleding regelmatig ge dragen. De moderne vrouw hangt haar goeie goed niet meer in de kast zoals een mooi servies, dat slechts bij bijzondere gelegenheden wordt gebruikt De cocktailjapon is er helemaal uit Men verschijnt op een feestje in een pak van goede stof. Accessoires zorgen dan voor de feestelijke noot Gold daarbij vroeger in beschaafde kringen het devies "overdaad schaadt", dit jaar is niets te dol. Als het maar vrouwelijk is. Bossen gekleurde snoeren parels naast een gouden ket ting, shawl en hoed. Het hoort er allemaal bij. Romantisch Mooi zijn de taftzyden blouses van Ferre en l'Estelle d'Ore in pionierstijl. Deze blouses met ruime kapmouwtjes. slanke manchetten en strookjes langs de hals doen de roman tiek herleven. De taftzyden blouses in prachtige tinten en leuke ruiten met een Lurex draadje worden gedragen op de zeer ruim vallende broe krokken. De broek blijft helemaal in en wordt dit jaar alleen maar mooier. De ruim vallende pantalons die vanaf de knie nauw toelopen in een man chet dragen erg fijn. Het is mogelijk de manchet ook on der de knie te dragen waar door een kniebroek ontstaat Geen vervelend geprop meer in de laarzen. Wat het schoeisel betreft komt naast de laars en de sport schoen de elegante schoen deze winter weer terug. De pump viert haar come back. net zoals de parelketting, het witte, afneembare kraagje en de hoed. Voor de iets minder uitbundige vrouw waren gisteren prach tige gebreide pakken te zien met het bekende kraagje van de Japanse ontwerper Kenzo. De dikke wintermantel is voorlopig totaal uit het mode beeld verdwenen. Escada en l'Estelle d'Ore ontwierpen voor deze winter lichte, soe pele en toch warme mantels, soms voorzien van een uit- knoopbare voering in een stof van de bijbehorende blouse. De regenmantels zijn zeer elegant, dikwyls met een doorgestikte voering en voor zien van Nappa biesjes De omslagdoeken in de vorm van grote shawls moeten daarby zwierig rond de hals, taille of op het hoofd. Een klein hoedje of de ondeugen de baret is daarbij onmisbaar. ANNEKE VAN VU ET volgens hem zal wel snel be kend zijn of de alternatieven haalbaar zijn. Vrijdag worden de besprekingen met de directie hervat. Inmiddels is vrijwel komen vast te staan dat ook in Koudekerk ontslagen zullen vallen. Vol gens Vrieling moeten 22 pro- duktiemedewerkers en zestien mensen van het centrale kan toor verdwijnen. Net als de ove rige ontslagen sullen deze pas per 1 januari Ingaan. Begin dit jaar heeft de directie de vak bonden een werkgelegenheids- garantie voor 1982 voor 654 werknemers gegeven en daar aan zal deze zich volgens Vrie ling houden. OUDE RIJNDIJK - De Hazerswoudse/Koudekerkse Chili-werkgroep organiseert vanaf zondag 5 september een Chiliweek om solidariteit te betuigen met het verzet in Chili dat zich te weer stelt tegen de militaire junta. Zondag 5 september begint de week met een dienst in Het Anker om 11.15 uur. Het thema is "Onderdrukking door geweld en geld". Het parochiekoor en de Chileense zangeres Nenée verzorgen de dienst Dinsdag 7 september wordt in café De Hoek in Koudekerk de film "Chili na de staatsgreep" vertoond en naar aanleiding daarvan gedis cussieerd. Woensdag 8 september wordt de week voortgezet met een kindermiddag, tussen 14 00 en 16 00 uur in het clubhuis aan de Vondellaan 3. In de soos Pleyn '68 in Hazerswoude wordt vervolgens op vrijdag 10 septem ber een Chileense maaltijd georganiseerd. Maaltijd bonnen zijn in de voorverkoop verkrijgbaar by Anette S na terse, tel 01714-4848, Hetty van Veen. tel. 01714-5048 en Alfons Kroese, tel 01714 2032 Aansluitend volgt een feestavond met een film over de vermoorde Chi leense protestzanger Victor Jara en een optreden van Luis Avarena met zang. gitaar en grappen Zaterdag 11 september nemen de activisten deel aan de landelijke Chili- manifestatie in Amsterdam waarna zondag om 10.00 uur een kerk dienst in de Bernarduskerk met het bovenstaande thema plaats heeft.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21