De kunst wordt nu echt kopje kleiner gemaakt 1m 3* §r LEZERS SCHRIJVEN JPr Links blok DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1982 Meningen PAGINA 19 Elk democratisch bestuurd land heeft een regering die het verdient. Of het ook de ministers, die teza men deze regering vor men, verdient is niet zo ze ker. Zeker is dat er in deze tijd van sterke economische teruggang op vrijwel alle terreinen van het maat schappelijk leven, dus ook op dat van de kunst, bezuinigd moet worden. Men kan zich echter afvra gen of bij het weer gezond maken van ons door de re cessiekoorts aangestoken land de patient behandeld moet worden met de wat botte amputatiezaag van een inderhaast opgeroe pen arts te velde of met het aanzienlijk scherper geslepen lancet van een bekwaam en algemeen ge respecteerd chirurg. Van deze laatste behandelings methode lijkt de huidige mi nister van CRM, evenals trou wens zijn voorganger Van der Louw, geen warm voor stander te zijn. De manier waarop de laatste tijd wordt ingehakt op de kunsten doet in elk geval twijfelen aan de oordeelkundigheid van de bewindsman, aan wie de cul tuur in ons land (tijdelijk) is toevertrouwd. Een cultuur,1 die mede door het ontbreken van een doelmatig gericht kunstenbeleid bezig is een kwijnend bestaan te leiden. Worden als gevolg van al eerder genomen maatregelen wel licht al op korte termijn tal van Zuidhollandse, dus ook Leidse, koren beroofd van hun vertrouwde begelei dingsorkest, te weten het Ge westelijk Orkest, dat boven dien een educatieve functie vervult, en is onlangs aan twee toneelgezelschappen, die hun nek, notabene op het gebied van het politiserende theater, durfden uit te steken, de wacht aangezegd, nu zijn het weer de grote orkesten in de Randstad, die de dupe dreigen te worden van een fa lend cultuurbeleid. Boze geesten (toebehorend aan de gewezen orkestmusicus Syt- ze Smit en de journalist Hans Onno van den Berg) hebben de minister in elk geval gead viseerd deze gevestigde insti tuten zonder meer een kopje kleiner te maken. Onzorgvuldig geamputeerd zullen, als de jongste beleids plannen van CRM doorgaan, het Concertgebouworkest, het Residentie-Orkest, het Rotterdams Philharmonisch Orkest en het Amsterdams Philharmonisch Orkest hun met grote artistieke inzet op gebouwde internationale re putatie moeten zien te hand haven. De onafhankelijk ope rerende rapporteurs, die hun advies aan de minister heb ben uitgebracht, beseffen on voldoende dat dit een onmo gelijke opgave is. De minister zelf dient hoe dan ook te we ten, dat wanneer hij zijn auto te duur vindt worden, hij niet zomaar een wiel vah zijn wa gen af kan halen. Een diri gent als Bernhard Haitink, die zijn heil overal ter wereld moeiteloos kan zoeken, een zo gehavende kar te laten voorttrekken, is even ondoor dacht als een vleugel van het Rijksmuseum af te breken. Het mag op z'n minst merk waardig worden genoemd, dat in een land, waar een Rembrandt van Rijn en een Vincent van Gogh als cul tuurgoederen van onschatba re waarde in vergulde lijsten worden gekoesterd, de po diumkunsten, met name de traditionele, het op een der gelijke wijze moeten ontgel den. Even rigoureus als enke lejaren geleden een dwaas de Nachtwacht bekraste, dreigt nu op legale w(jze het mes te worden gezet in instellingen, die het culturele visitekaartje van ons land vormen. En van een minister, die onlangs nog heeft voorgesteld de Rijksacademie voor Beelden de Kunst in Amsterdam te doen afslanken tot een insti tuut, waar men zich na een basisopleiding van een jaar Het kunstwereldje in ons land is in rep en roer. Het wordt nu duidelijk menens met de bezuinigingen in de culturele sector. Musea moeten één of meer dagen in de week hun deuren gesloten houden voor het publiek, regionale orkesten moeten fuseren met als gevolg dat het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland geen overlevingskans meer heeft, de toneelgroepen 'Proloog' en 'Nieuwe Komedie' moeten verdwijnen en de grote orkesten moeten fors inkrimpen. Wat betreft het Concertgebouworkest, de klap van een eventuele gedwongen afslanking is daar zo hard aangekomen dat de dirigent Bernard Haitink al heeft aangekondigd ons land te zullen verlaten als de jongste bezuinigingsplannen bij CRM doorgang zullen vinden. Volgens hem betekent het zonder meer het einde van het Concertgebouworkest als daar inderdaad 25 musici af moeten vloeien. Kritiek alom dus nu het spook van de bezuingingen niet alleen zichtbaar maar ook tastbaar begint te worden, zowel in de musea als op de podia. Kritiek, die zich vooral richt op het feit, dat er nogal rigoureus en zonder enig overleg met de betrokkenen van 'hogerhand wordt ingegrepen. Kritiek is er ook op de ondeskundigheid van sommige boze geesten, door wie de minister van cultuur Hans de Boer zich laat omringen. Kortom, de kunst is in gevaar. Reden dus om er een beschouwing aan te wijden. tempel. Tegenstanders van deze tempel beroepen zich onder meer op het feit dat ons land geen operatraditie kent Ze vinden een dergelijk muziektheater bovendien veel te pretentieus en zelfs te elitair Wat het eerste be zwaar betreft groter misver stand bestaat er met Zonder de aanleg van voetbalvelden en de bouw van voetbalsta dions zou ons land evenmin een voet bal traditie hebben gehad. Juist door het gebrek aan faciliteiten heeft de opera hier zo weinig kansen gehad En de klacht dat opera elitair is, dus geen kunst voor het volk, slaat al helemaal ner gens op. Publieksonderzoeken hebben trouwens aangetoond, dat de opera door intellectuelen als kunstvorm het minst wordt gewaardeerd, het is in die knngen zelfs 'bon ton' om op het bel canto neer te zien. Ri chard Wagner en Richard Strauss worden evenals Mo zart wegens hun grote muzi kale waarde nog wel gewaar deerd. maar een Puccini en een Bellini, die stralen naar de mening van de intellectue le bovenlaag te veel primaire emotionaliteit uit En het is juist deze emotionaliteit, die bij grote groepen van de be volking wel aanslaat. Overigens, op het gevaar af dat zulks als een pleidooi vour het profijtbeginsel wordt op gevat, mag men zich voor zichtig afvragen of de toe gangsprijzen voor de schouwburg en de concert zaal niet te 'kunstmatig' op vrijwel hetzelfde peil worden gehouden Als bekend mag toch worden verondersteld dat men in het buitenland voor een cultureel avondje uit aanzienlek meer betaalt dan in ons land Dat het Hol land Festival dit jaar (gemid deld) minder bezoekers heeft getrokken dan in een wat ver der verleden mag met uitslui tend worden toegeschreven aan de economische malaise, maar veeleer aan het feit dat aan kwantiteit voorrang is ge geven boven kwaliteit Be taalde men twintig jaar gele den voor de duurste voorstel lingen al een gulden of twin tig, dit jaar kosten de kaartjes nauwelijks een tientje meer. Autorijden is aanmerkelijk duurder geworden dan kunstgenieten. Toch blijven de autoliefhebbers elkaar hinderen op overvolle wegen Zal dan de ware kunstlief hebber wegblijven uit het theater of de concertzaal, om dat verhoging van de toe gangsprijzen straks noodza kelijk zal blijken? Men mag het nauwelijks geloven. Meer dan in een tijd van hoog conjunctuur zal in een perio de van algehele malaise de behoefte aan creativiteit, aan schoonheidsbeleving, aan het spelen met emoties, kort om aan kunst, groeien En voor die kunst zal men moe ten betalen. Of men haar nu gebruikt als (geestelijk) con sumptie-artikel of als verdo vend middel. (Pieter C. Rosier is kunstre dacteur bij dese krant) Meningen op deze pagina zijn voor re kening van de au teurs -■ Minister Hans de Boer (CRM), die zich met zijn bezuinig ingspolitiek in de kunstwereld niet po pulair heeft gemaakt. elders, uitsluitend kan spe cialiseren in 'studie naar de natuur' - de bewindsman^ou zijn voorstel hebben geba seerd op een ontoelaatbare interpretatie van de wet van 1870, waarbij de academie is ingesteld -, mag men het erg ste vrezen. Het zou zeer te betreuren zijn als de bewindsman niet inziet dat het pas uitgebrachte ad viesrapport te onoordeelkun dig is samengesteld. Het is gewoon onzin te stellen, dat de kwaliteit van bijvoorbeeld het Concertgebouworkest - de orkesten van Den Haag en Rotterdam staan in het bui tenland trouwens ook buiten gewoon hoog aangeschreven - bij een dergelijke bezuini gingsoperatie er niet op achteruit behoeft te gaan. Het is toch wel heel triest te noe men, dat een orkest van we reldklasse lelijk in de knoei komt te zitten als Gustav Mahler weer eens aan bod moet komen. Het idee om voor dit soort gevallen dan maar freelance-musici in te huren, zoals de rapporteurs hebben bedacht, is artistiek gesproken een absurditeit. Het is bovendien een kromme redenering van de twee nota samenstellers dat de Neder landse musici hun werktij den niet volmaken. Hoe kan men artistieke prestaties, en dan van zulk hoog niveau, in manuren uitdrukken? Dat de instandhouding, althans in kwalitatief opzicht, van een cultuurgoed als het Concert gebouworkest, het Residen tie-Orkest en het Rotterdams Philharmonisch Orkest teza- Het Concertgebouworkest: afslanken zonder dirigent Bernard Haitink? men zijn, afhankelijk wordt gesteld van deze 'deskundi gen' is bijzonder jammer. En nu kan de Raad voor de Kunst, het officiële adviesor gaan van de minister van CRM, zich, terecht, gepas seerd voelen, omdat de be trokken bewindsman zijn oor te luisteren heeft gelegd bij een onafhankelijk onder zoeksbureau, een beetje bizar doet deze boosheid wel aan. Is het niet dezelfde Raad voor de Kunst, die er al jarenlang voor pleit om een instituut als de Haagse Comedie, bij grote groepen toneelliefheb bers nog steeds gewaardeerd om zijn geheel eigen, ingeto gen speelstijl, de nek om te draaien. Dat gebeurt dan on der het voorwendsel, dat er bij de Haagse Comedie zo weinig vernieuwend theater wordt gemaakt. Een curieus criterium. Alsof er naast het experimentele toneel, het strijd- en vormingstheater, geen traditioneel repertoire- toneel, geen lijsttheater mag bestaan. Alsof de Haagse Co medie, die in artistiek opzicht niet méér blundert dan me nig brandhoutproducerend en desondanks ook leuk ge- subsideerd experimenteel en/of maatschappijkritisch gezelschap, geen succes mag hebben met prachtige en veelgeprezen produkties als 'Amadeus', 'Kinderen van een mindere god' en 'De Be zetenen'. Trouwens welk Ne derlands gezelschap is beter gespecialiseerd in Shakes peare, Anouilh en het Franse blijspel? Voor menig culture le smaakmaker, die vernieu wing als het toverwoord van deze tijd beschouwt, klinkt vooral dat laatste wel heel erg Kunst is in haar verschijnings vorm zeer verscheiden en complex, maar in elk geval een menselijke bedrijvig heid. De één gelooft in wat Willem Kloos de allerindivi dueelste expressie van de al lerindividueelste emotie noemde, de ander ziet meer Door Pieter C. Rosier in het moderne theatercollec tief, dat zich al of niet op straat of in de fabriek beijvert voor een betere wereld en protesteert tegen machtsmis bruik en manipulatie. Er van uitgaande dat niet alle gevestigde waarden het ver dienen omver gehaald te wor den is het niet onredelijk te stellen, dat gevestigde insti tuten als het Concertgebouw orkest en de Haagse Comedie recht van bestaan hebben naast groepen als bijvoor beeld de zo streng gevonniste Nieuwe Komedie. Artistieke kwaliteit dient altijd de norm te zijn, niet de vernieuwings drift of de behoefte om te ge tuigen alleen. Onverteerbaar is het daarom, dat duur belas tinggeld vaak te achteloos wordt verstrekt aan groepen, die hun voorstelling puur als een politiek pamflet presen teren. Waarmee gezegd wil zijn, dat kunst meer gebaat kan zijn bij verbetering dan bii vernieuwing, de on misbaarheid van een enthou siaste avant-garde ten spijt. Men mag hopen dat het minis teriele adviesorgaan, dat zich Raad voor de Kunst noemt, ooit tot die wijsheid zal ko men. Dit orgaan wekt name lijk meer dan eens de indruk in een cultureel heuvelland schap te rigoureus bezig te zijn met het rooien van stevig in vruchtbare grond veran kerde wortels om vervolgens allerlei soorten boompjes te planten, waarvan nog maar moet worden afgewacht of en hoe ze tot bloei zullen komen. Teveel prioriteit geven aan vernieuwende kunst is een belediging voor al degenen, wier esthetisch genot eerder wordt opgewekt door een modeluitvoering van het Zwanenmeer of Doornroosje dan door een voorstelling van een groep, die zich met mini mal dance bezig houdt. Voor al degenen ook die Beetho ven en Mozart prefereren bo ven welk werk van Peter Schat dan ook en voor de ve len, die liever een ongeschon den Shakespeare zien dan een totaal verminkte Troilus and Cressida'. Maar, het zij nogmaals gezegd, zonder actuele kunst heeft de kunst geen toekomst. Kunst tracht óók, anders dan die waar uitsluitend het Tart pour rart'-principe geldt, een antwoord te vinden op de problematiek, waar mensen mee worstelen. Via de kunst wordt het onbehagen aan de cultuur gedemonstreerd. Maatschappelijke onvrede moet ook in de kunst een uit laatklep kunnen vinden, ook in de marge van de maat schappij blijft de kunst een weerspiegeling van wat de maatschappij is, haar struc tuur, haar positieve en nega tieve eigenschappen. Zij zoekt bovendien te ontsnap pen aan de wals van de tech nologie. Avant-gardes zijn er altijd ge weest en zullen er altijd (moe ten) blijven. Waar het echter om gaat is dat er een eerlijk, een evenwichtig, een door dacht cultuurbeleid moet worden gevoerd. En daar schort het in ons land al jaren aan. In een land als Frankrijk kan een minister van cultuur er prat op gaan tenminste de helft van de wereldliteratuur te kennen. Dat doet dan met een de vraag rijzen of het wat ons land betreft niet tijd be gint te worden dat de C van CRM wordt losgekoppeld van de R en de M Een apart ministerie van cultuur dus. Want cultuur, recreatie en maatschappelijk werk vor men eigenlijk een merkwaar dige combinatie. Het gaat hier namelijk om geheel on gelijke grootheden. De prak tijk is dat de minister van CRM in een moeilijke tijd als deze moet kiezen tussen de toneelspeler, de voetballer en de gehandicapte. En dat is geen eerlijke keuze Was er eerder een ministerie van cultuur geweest dan zou er wellicht ook al eerder een muziektheater, het eerste in ons land, zijn gebouwd. Dan zou er nu geen 'spook van de opera' zyn geweest, althans geen trammelant meer om deze veelomstreden muziek- Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort PPR-fractieleidster Ria Beckers heeft voorgesteld te komen tot een gezamenlijk optreden van de vier linkse partijen in de kabi netsformatie, zo meldt uw dag blad maandag 23 augustus. In het betreffende artikel staat met betrekking tot de kans op succes van het PPR-voorstel een storen de zetfout. Er staat: "de PPR heeft al eerder laten blijken er niets in te zien". In deze zin had i.p.v. PPR juist PSP moeten staat. Enige tijd geleden immers heeft de CPN eveneens een voor stel tot nadere linkse samenwer king gedaan. Helaas heeft de PSP, bij monde van haar lijst trekker Van der Spek, dit afge wezen. Zie hiervoor o.m. deze krant van vrijdag 20 augustus. Kennelijk blijft het voor de PSP belangrijker volstrekt zuiver in de eigen leer te blijven dan een progressief beleid tot stand te brengen. De PSP maakt zo wel haar eigen oppositie tegen rechts erg ongeloofwaardig. Een oppo sitie die ook gevoerd wordt door CPN, PvdA en PPR: tegen de kruisraketten, tegen ontkoppe ling van lonen en uitkeringen. voor arbéidstijdverkorting. Gelukkig kiest de CPN wel voor linkse samenwerking en de hou ding van de PvdA t.o.v. de CPN is duidelijk aan het veranderen. Daarom heeft het voorstel van Ria Beckers wel kans van slagen. Als het niet anders kan dan maar zonder de PSP. Zeer waarschijn lijk zullen de fracties van de drie linkse partijen, PvdA, PPR en CPN, gezamenlijk de grootste fraktie in de Tweede Kamer zijn, groter dan het CDA. Rob van Lint. PPR-lid, Klikspaanwcg 54. Leiden Centrumpartij De Centrumparty heeft by monde van de heren Giesen en Stevens een aanval ingezet op CPN'er Jurjen Jacobs, die de Centrum- party o.m. racistisch en fascis tisch heeft genoemd. Dit is niet de eerste keer dat de Centrum-» party in de tegenaanval gaat. Vorig jaar diende een kort geding dat de Centrumparty tegen de CPN had aangespannen om de zelfde reden. Hr. W.J Borgerhoff Mulder bepaalde toen dat de CPN zich onder de gegeven om standigheden van de gewraakte kwalificaties mocht bedienen. Met andere woorden: de be schuldiging van Jacobs is te recht En dat is natuurlijk ook zo, want als je, zoals Centrumpartij-lijst trekker Janmaat op de partijraad van 25 juni zegt. dat Nederland voor de Nederlanders is en dat het handhaven van ethnische minderheden bloedwraak, stam- menoorlug veelwijverij en kop- pensnellery tot gevolg heeft, ben je ryp voor een dergelyke om schrijving. Maar de Centrumpartij gaat ge woon door Op 25 mei diende al weer een kort geding Nu bepaal de mr B J AltC'her dat de Cen trumpartij 25-duizend gulden boete zal krygen als ze zich niet weet te onthouden van loze be weringen dat 52 procent van de gepleegde misdrijven door bui tenlanders wordt gepleegd Sindsdien wordt de politieke pro paganda van de Centrumparty, vóór het de deur verlaat, gocon troleerd door mr Van Heynin- gen. zodat verdere juridische aanvaringen voorkomen kunnen worden, maar of dat zal lukken betwyfel ik. want de heren Gie sen en Stevens gaan er in hun reactie op Jurjen Jacobs weer eens ouderwets tegenaan, want ze beschuldigen de CPN zonder harde bewyzen achtereenvol gens van laster, geweld en inti midatie. Genoeg reden voor de CPN om hierover een gerechtelijke uit spraak te vragen Maar laten wc ook zelf zorgen dat de Centrum party haar weerzinwekkende propaganda niet verder kan ver spreiden H.J Walburg. Stortemelk 19. Alphen a.d Ryn (Door de redactie ingekort)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19