c 'Rondom mij is een diepe intensiteit van emoties' MODENIEJJWS uiarnecke Verkiezingsportret (3) Afkopen praktijken kost 1,2 miljard CD A-lij sttrekker en premier Dries van Agt: Modeshow in de Stads-, gehoorzaal te Leiden. Varia De komende dagen zullen de belangrijkste partijen, via hun lijsttrekker, in deze krant aan het woord komen in het kader van de Tweede-Kamerverkiezingen op 8 september. Vandaag een gesprek met CD A-lij sttrekker en premier mr. Dries van Agt. DEN HAAG - Opnieuw drukte hij zich opmerkelijk uit. Aan het begin van de verkiezingscampagne riep CD A-lij sttrekker Van Agt uit dat de PvdA van de kiezer tuchtstraf moest krijgen „wegens haar vlucht uit het kabinet". In de opiniepeilingen her stelt de PvdA zich goed en lijden CDA en D'66 stemmenverlies. De kiezer is kennelijk niet tot tuchtstraf bereid. Van Agt, op het terras van het Catshuis: „Tussen de breuk in mei en de verkiezingen van september is geruime tyd verlopen. De mensen vergeten snel waarom ook weer verkiezingen gehouden moeten worden. Maar twee weken moeten voldoende zijn om het volk van Nederland, dat goed bij de pinken is, terzake de nodige informatie bij te brengen". - De vergeetachtigheid van de Nederlanders kan niet de enige ver klaring zijn voor het dreigende verlies voor het CDA. „Onder meer de zaak van het loyalisme speelt een niet te misken nen rol in de teruggang van het CDA. Dat blijft een ongemak. Maar het CDA zou mij niet dierbaarder zijn, zou me hooguit minder kopzorgen verschaffen, zonder loyalisme. Maar er is - nu er goede afspraken zijn gemaakt - op een redelijke manier mee te leven". „De discussie over de kernwapens heeft ook een zekere invloed op de voorspelde teruggang door het vertekende beeld dat het CDA vóór kernwapens zou zijn. Integendeel. Het CDA is tegen kern wapens, maar wil alles op alles zetten om tot een wederzijdse vermindering te komen. Al dient aan dit alles toegevoegd te worden dat de WD, die terzake toch een ferm standpunt in neemt, tenminste in Navo-ogen, ook stemmen wint". - Heeft het CDA dan gefaald in het duidelijk overbrengen van zijn standpunt over die zaak? „Genuanceerde standpunten zijn altijd moeilijker aan de man te brengen. Inhoudelijk zijn dat soort standpunten de beste, in dit geval zeker, maar zij zijn het moeilijkst te slijten". door Tony van der Meulen en Hans de Bruijn Van Agt: "Den Uyl kan helemaal niet fietsen". DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1982 Voor het eerst in bijna dertig jaar heb ik de doos opengemaakt, die sinds mijn tweede en laatste her halingsoefening op de zolder van mijn moeder stond met de mili taire spullen die ik na mijn af zwaaien mee naar huis heb ge kregen. Het volgende zat er in: 2 linnen vechtpetjes met grote klep; 2 kakigroene onderhemden en 1 wit 'onder hemd; 3 witte onderbroeken, met grote gulp en in de boord 2x2 knoops gaten waarin de 4 ontbrekende knopen zouden moeten passen; 1 kakigroene onderbroek of mis schien zwembroek (want zonder gulp), met korte bermudapijpjes, net als trouwens die witte onder broeken; 2 kakigroene lange onderbroeken, een soort maillots zonder voeten; 3 paar kakigroene wollen sokken, lekker lana: 2 kakigroene overhemden met twee borstzakjes, epauletten op beide schouders, en op beide armen even boven de ellebogen een knoopje; 1 bruine wollen trui; 1 bruine wollen das; 3 kakigroene zakdoeken; 2 paar hoge zwarte schoenen, kist jesmodel, met leren schoenveters en op de zolen ijzerbeslag: op het ene paar 17 ronde „spijkerkop pen" per zool, op het andere 16 ovale ijzertjes per zool, plus nog op alle schoenen een ijzeren teen plaatje, en een ijzeren hakrand. Tot zover de kledij. Ik heb natuur lijk alles aangepast, en toen ont dekte ik iets merkwaardigs. De petjes waren te klein. Het witte onderhemd was te krap, maar de twee kakigroene onderhemden pasten nog. De witte onderbroe ken waren te klein, de kakigroe ne onderbroek of zwembroek pas te nog wel. De lange onderbroe ken pasten nog (schitterend laag kruis), de sokken ook, de over hemden eveneens, maar de trui was veel te krap geworden. De das en de zakdoeken pasten nog perfect, en ook de schoenen pas ten nog. Voor sommige kleding stukken was ik dus te groot of te dik geworden, voor andere niet. Klopt het matenstelsel wel in ons leger? Is het niet verstandiger de dienstplichtigen na het afzwaai en met kledingstukken naar huis te sturen die „op de groei" zijn gekozen, dus 2 maten groter dan ze op dat moment hebben? Graag hierover vragen aan minister Hans van Mierlo in de Tweede Kamer! Behalve genoemde kledingstukken zat er ook nog een lichtbruin gummi cape met knoopsgaten, knopen, een kraag en een lusje in de doos, die je blijkbaar bij hevi ge slagregens dient om te slaan, maar die mij ook goed bruikbaar lijkt als tentzeiltje. En verder wat eetgerei mes, lepel, vork) en veel poetsmiddelen: tandenborstel, insmeerborsteltje, uitsmeerbor- steltje, doosje schoencrême. Ver der een nagelborsteltje en een tandenborstel, en een linnen zak je met 7 kaartjes kakikleurige wol, een lint met het getal 39 er zestien maal op gedrukt (mijn le- gernummer was 30.11.13.139 - dat nummer 39 naaide je in je kleren die naar de wasserij gin gen), en een handjevol voorna- meljk koperen knopen. En twee naalden niet te vergeten! Het fascinerendste is een klein pak je van wit linnen, met daarop in het Engels een gebruiksaanwij zing: First Field Dressing. Toe vallig ken ik wat Engels, en daardoor weet ik dat er verband in zit. Het pakketje is vervaar digd door T. J. Smith Nephew, Ltd., Hull in de maanden Jan.- June, 1943. Bijna veertig jaar oud, en nog altijd ongeopend ge bleven! Ik besloot het nu dan toch eens open te trekken, en ontdekte toen dat er een strook van 2 meter verbandgaas in zat, met op één vijfde van die twee meter een vastgestikt geel dik zakje of tasje dat je blijkens de Engelse aan wijzing op de wond moest druk ken. Is het niet roerend? Ik ren, zonder geweer en zonder helm, zonder uniformbroek maar toch heel de cent in mijn lange onderbroek de straat op, word getroffen door een granaatscherf, en kan mijzelf onmiddellijk verbinden als ik de Engelse taal machtig ben! En ter wijl ik daar zieltogend op het trottoir lig, kan ik met mijn laat ste krachten nog net even mijn schoenen poetsen! Want je wilt er toch graag een beetje knap uit zien op de militaire begrafenis.. Marsmannen - De PvdA maakt een kansje weer de grootste partij te worden. Wat zou dat voor de politiek betekenen? „Als de PvdA de grootste zou worden is de kans reëel dat zij de leiding in de formatie krijgt. En dat vind ik slecht". - Zou u ervan opkijken, op 8 september, 's avonds om een uur of acht? „Ik zou er minder verwonderd over zijn dan over een lan ding van Marsmannen op de aarde, maar onwaarschijnlijk acht ik het nog altijd". - Heeft u een verklaring voor het grote verlies in de opinie peilingen voor D'66? Heeft het feit dat Terlouw als minister nogal is veranderd, te maken met uw invloed op hem? „Over de redenen waarom D'66 het tot dusver in de peilingen niet bijster goed doet, begeef ik mij liever niet in bespiege lingen, omdat ik mijn eigen gedachten daaromtrent niet rijk vind. Dit behoort tot de vele dingen die ik niet weet. En wat uw tweede vraag be treft: ik houd het ervoor dat je in een coalitie elkaar bein- vloedt. Wij zullen ongetwij feld ook verrijkt zijn door het gedachtengoed van D'66". - Bent u ook verrijkt door het ge dachtengoed van de PvdA ge durende het tweede kabinet- Van Agt? „Daarvoor hebben we teveel van onze tijd aan twisten en bekvechten verdaan zolang zij er nog bij waren. Maar het is zeker niet zo dat we op alle onderwerpen van belang van elkaar zouden verschillen, ze ker niet in belangrijke mate zouden verschillen". Jonge belofte - WD-leider Nijpels zei maan dag in Aalten dat het CDA nu maar gewoon voor de WD moet kiezen en dat ook voor de verkiezingen moet zeggen. Dan hoeft u helemaal geen re kening te houden met de PvdA. „Het CDA bepaalt zijn eigen positie en heeft daartoe geen vermaningen van de jonge belofte nodig". - Maar gaat er geen zekere logi ca van die redenering van Nijpels uit? We zijn in het hele land nog niemand tegengeko men die ervan uitgaat dat u na de verkiezingen een bij zondere voorkeur voor de PvdA heeft. „Uitgangspunt blijft dat wij willen samenwerken in een regering met elke partij die met ons een solide beleid van economisch herstel wil uit voeren. Daarvan is geen en kele partij uitgesloten, ook de PvdA niet. Maar gelet op wat zich het afgelopen jaar heeft voorgedaan - we hebben ver- UTRECHT (ANP) - Als alle spe cialisten die daartoe de mogelijk heid hebben hun praktijk nu overdragen, zou er met die ope ratie een bedrag van ruim 1,2 miljard gulden gemoeid zijn. Dit berekent de werkgroep "afschaf fing praktijkoverdracht" in haar rapport inzake "technische mo gelijkheden tot afschaffing van goodwill-betalingen bij medi sche specialisten". De werkgroep, onder voorzitter schap van prof. dr. L.M.J. Groot, is ruim een jaar geleden inge steld door de toenmalige staats secretaris van volksgezondheid, financiën en economische zaken en de Nationale Ziekenhuisraad. Haar rapport is gisteren tegelijk verschenen met het eindrapport van de commissie structuur ho norering medische specialisten. De instelling van de werkgroep kiezingen omdat de samen werking met de PvdA is mis lukt - ligt het minder voor de hand om na die verkiezingen weer met die PvdA verder te gaan als ware er niets ge schied". Uw toon ten opzichte van de PvdA wordt steeds harder. „De campagne komt op gang, ik kom zelf op temperatuur, ik ben een slow-starter..." - ...wordt u nog warmer? „Ja, vast en zeker!" Tweedeling - Denkt u niet dat de mensen zullen zeggen: Van Agt heeft allang gekozen voor de WD? Dreigt de definitieve tweede ling in de Nederlandse poli tiek? „Nee dat geloof ik niet. Natuur lijk is er strijd geleverd met de PvdA omdat die de coali tie heeft opgebroken. Maar hoezeer ik ook heb uitgespro ken dat de kans op een kabi net met de WD groter is te achten dan met de PvdA, dat neemt niet weg dat er ook grote verschillen zijn naar program en mentaliteit met de WD". „Als de PvdA in de formatie werkelijk van gedaante zou kunnen verwisselen, dan zouden wij de mogelijkheid van hernieuwde samenwer king met hen niet mógen uit sluiten. Als de PvdA na 8 sep tember dezelfde wensen en eisen blijft formuleren ten aanzien van het te voeren be leid, dan kan met hen geen beleid worden ontwikkeld dat aan de eisen van vandaag en morgen voldoet". - Dat betekent dat U van de PvdA vraagt na de verkiezin gen een ander verhaal te hou den dan daarvoor? „Ik vraag van de PvdA ons uit zicht te bieden op een ander coalitiegedrag dan dat tussen september 1981 en mei 1982. Het aangepaste verkiezings programma van de PvdA zal het hen minder moeilijk ma ken om medewerking te ver was een uitvloeisel van een "pro tocol" tussen LSV en regering, in 1980 opgesteld na een conflict over de inkomens van de specia listen. In dat protocol stond on der meer, dat op korte termijn een begin zou worden gemaakt met maatregelen om tot afschaf fing van het bestaande systeem van praktijkoverdracht te ko men, waarbij de opbrengst van de afgekochte praktijken zou lenen aan een solide beleid dan met het oude programma Weerwerk". Zou u er dan persoonlijk nog zin in hebben? Af en toe krij gen we de indruk dat u een zekere weerzin tegen het idee niet kunt onderdrukken. „Wat wilt u? Wie zou in verte dering kunnen spreken over een nabije ervaring die in hield een lange kabinetsfor matie, eindelijk een kabinet met de PvdA, een breuk in dat kabinet door toedoen van de PvdA nog vóór het afleg gen van de regeringsverkla ring, een tweede breuk en dan definitief, andermaal door toedoen van die partij binnen één jaar. Wie kan met die herinnering in vertede ring over die coalitiepartner spreken?" - Zou u het kunnen opbrengen? (stellig) „Ja! Het land moet wel geregeerd worden". - Niet alleen als politicus, maar ook persoonlijk? (na enige aarzeling) „Ik neem aan van wel". - Maar u leeft er zo te horen niet naar toe. (na nog langere stilte) „Het is geen dagdroom van me". Ongemakkelijk Krap twee weken vóór de ver kiezingen heeft het kabinet- Van Agt-Terlouw besloten de ambtenarensalarissen, socia le uitkeringen en het mini mumloon te bevriezen. Geen prijscompensatie derhalve voor enkele miljoenen Ne derlanders. Geen maatregel die bij voorkeur geschikt is om stemmen te trekken. Het CNV heeft gezegd dat de kie zer nu duidelijk kan kiezen. Dat lijkt op een anti-CDA-ad- Van Agt: „Dat klinkt allemaal heel interessant Maar het enige waar het uiteindelijk op aankomt is: wie reikt een solide alternatief aan. Hoe moet het dan wel? En ik houd het ervoor dat de kie zers er toch belang aan zullen hechten dat het kabinet een aantal naar hun aard en in- worden gebruikt voor verbete ring van de pensioenvoorzienin gen. De commissie structuur honore ring medische specialisten heeft de ministers van volksgezond heid en van economische zaken gewaarschuwd tegen algemene tariefsverlagingen. De bestaande knelpunten in het huidige hono- houd niet-populaire beslis singen heeft genomen, en dat toch vlak vóór de verkiezin gen heeft aangedurfd. Dat is nogal ongemakkelijk". - Maar heeft bij u ook meege speeld dat u er wellicht zelfs stemmen mee zou kunnen „Nee. Bovendien is dat heel moeilijk te voorspellen. Aan de ene kant weet je dat groe pen van burgers zich door de ze besluiten te kort gedaan voelen. Aan de andere kant zal er zeker ook waardering zijn in het land voor de moed die het kabinet getoond heeft door deze besluiten te ne men, en ze ook niet stil te houden". Tros-formule Hoewel hij voorspelde dat de bui zou overdrijven, blijkt dat Van Agt het in Nederland toch niet helemaal voor het zeggen heeft: het begint te re genen. Binnen in het Cats huis gaan we verder over Van Agts rol binnen het CDA. Want sinds hij aan het bewind is, wordt het CDA sterk met hem vereenzelvigd. Zijn ma nier van politiek bedrijven lijkt die van het CDA te zijn geworden. Kritiek daarop kwam deze week nog van oud-ARP-hoofdbestuurder prof. dr. P. Idenburg, die vindt dat Van Agt en CDA- opnchter Steenkamp de makkelijkste weg hebben ge kozen. „Spelen op sentiment, de oubollige huiselijke sfeer in het CDA. Daar krijg je stemmen mee, zo blijkt wel. De Tros-formule". „Moet ik daar serieus op in gaan?" (Na bevestiging onzerzijds) „Als je al de ontwikkelingen binnen het CDA zou willen herleiden tot enkele perso nen, dan zou ik toch nadruk kelijk in de geschiedschrij ving van het CDA de heer Lubbers willen invoeren. Die vier jaar de Tweede-Kamer fractie heeft aangevoerd voor de partij en daarmee voor het politieke gezicht van de partij renngssysteem zullen daardoor volgens haar worden verstrekt in plaats van verminderd. De in 1978 onder voorzitterschap van dr. J. van Mansvelt ingestel de commissie kiest in haar zo juist gepubliceerde eindrapport voor een systeem van degressie ve tarieven per verrichting min der naarmate een specialist meer verrichtingen declareert Daar mee zullen volgens haar de rest- inkomens per specialisme (het bedrag waarmee de speicalisten gemiddeld boven het voor hen vastgestelde norminkomen zit ten) moeten worden wegge werkt Door tariefsverlagingen die voor alle specialisten gelden zouden, aldus de commissie, artsen die nu met hun inkomen al op of on der de norm zitten even sterk worden getroffen als collega's die aanzienlijk teveel verdienen Delangryker is geweest, want kón zijn, dan de minister-pre sident, immers de voorzitter van een coalitiekabinet". - U heeft toch een groot stempel op het CDA gedrukt? „Dat schrijf ik mijzelf niet toe". - De CDA-top heeft er alles aan gedaan u over te halen weer lijsttrekker te worden, omdat het anders stemmen zou kos ten. (Na weer lang nadenken) „Ik denk dat het waar is dat ik een aantal CDA-stemmen verwerf of behoud die anders niet voor het CDA ter be schikking zouden komen of zouden blijven. Daarin ben ik niet uniek. Hoe was het al thans gesteld met de wer vingskracht van de heer Wie gel, en de heer Den Uyl? En hebt u niet hele kolommen volgeschreven over Terlouw als dé stemmentrekker van D'66?" Fiets Hoewel hij zegt aan een zakelij ke boven een persoonlijke aanpak de voorkeur te geven, gaat Van Agt zelf ook niet louter zakelijk te werk. Het gekoketteer met zijn voorlief de voor het wielrennen bij voorbeeld vloeit nu niet di rect voort uit het CDA-pro- gramma. Zoals in het tv-op- treden met Veronica's Rem mers, waar hij tien minuten lang zijn fiets uitliet zonder er op te gaan zitten. Daarom de vraag: hoe belangrijk is op het moment uw racefiets voor het uitdragen van uw politieke boodschap? Van Agt, onmiddelyk: „Onbe langrijk! Ach. als Remmers het leuk vrndt om met een fiets te lopen, dan wil ik best samen met hem met een fiets lopen. Zo simpel is dat Hij kan natuurlijk niet hard ge noeg fietsen om mij by te houden. Dan moet hij dus lo pen - Bent u niet bang dat veel kie zers zullen zeggen: daar heb je die Van Agt weer met zijn eeuwige fietsDen Uyl zei eens: ik heb ook een fiets, maar ik hoef er niet mee op de tv. „Dat is maar goed ook. want hij kan helemaal niet fietsen Hy kan tafeltennissen en dat kan ik niet". Progressief - Hoe komt het nu dal u door een bepaald deel ixin het volk op handen wordt gedragen en dat een ander deel zich zeer aan u ergertf „Ik merk het wel. De intensiteit van de emoties rond myn persoon is diep. Voor én te gen. Dat zie je overigens bij Den Uyl ook, by my geldt dat, voor Wiegel gold dat in dertijd eigenlijk ook. Alleen Terlouw had geen markante antipathieën tegenover zich, maar die heeft zich ook niet zo hoeven te profileren. Al tijd in de schaduw van de grootste oppositiepartij" - U bent in 1971 als een „pro gressief jurist" in de Haagse politiek terecht gekomen. Ziet u zichzelf nog steeds zo? „U bedoelt natuurlijk te vra gen: wat is er met de man ge beurd. Antwoord: hy ifl zich zelf gebleven, de wereld om hem heen is veranderd. Ju rist ben ik nog altyd. echt econoom ben ik nooit gewor den. En progressief7 Ik ben - zoveel ouder en wyzer gewor den - steeds minder gaan be- grypen wat het woord bete kent". Voorbehoud Vanuit het CDA zelf, ook van aanhangers van Van Agt. is de nodige kritiek gekomen op het voorbehoud dat Van Agt ten aanzien van zyn poli tieke toekomst heeft ge maakt Hij sluit niet uit tus sentijds de landspolitiek te verlaten. In die kritiek zat ook het as pect dat het voorbehoud u de macht geeft om bij een u on welgevallige kwestie te zeg- gen: als ik mijn zm niet knjg ga ik nu al weg. „Die kritiek heb ik ook ge hoord. Die gedachte is my ge heel en al vreemd geweest toen ik besloot te handelen zoals ik heb gedaan. Dat bete kent tevens dat ik er vol strekt niet over denk om met de dreiging tussentijds te ver trekken, bijvoorbeeld vanwe ge myn gezondheid, politieke dwang uit te oefenen in moei lijke situaties". Er wordt ook gezegd dat uw gezondheidstoestand wel eens sneller zou kunnen verslechte ren wanneer u weer met de PvdA zou moeten regeren. „Tsja. Wie zo schrijft dicht my onoprechtheid toe". - Vindt u het politiek zuiver om voortijdig weg te gaan? De mensen die op u stemmen, kiezen u toch voor vier jaar? Hebben die er geen recht op dat u dan ook vier jaar blijft7 „Dat zal ik ook doen als ik dat kan. Maar gaat u wel eens naar de dokter? Trekt u zich iets van hem aan? Ja? Dan mag ik dat ook eventueel". ADVERTENTIE Welkom op hel fccslcli|kc modcgebcumnvan Wameckc. Op dinsdag 7 september a s. ontvangen wij u gaarne in de grote zaal van de Stads- gehoor/aal aan de Brccslraal in Leiden, tv aar wij met een speciale presentatie de nieuwe damesmode en lingenc koliektic lonen Mannequins, in de maten 38 tol en met 46. laten u zien. wat de mode 1982/83 alle maal voor u aan verrassingen -4i ir brengt, in J/ kleuren en Iqnen De aanvang va deze bijzondere Wamccke Modeshow is om 20.00 uur De toegangspas bedraagt 110.-. inclusief koffie complet Plaatskaarlen zijn in onze zaak verkntgbaar Hreeslraal 151-153, Leiden lelc/oon 071 12458b {UOdbOl Specialisten:

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17