Polen demonstreerden toch D ®S1 ave 's Bank Westduitse SPD en FDP ruziën over ombuigingen Partijcongres China kiest nieuwe generatie leiders Slag voor prestige militaire leider 'AljMyV4?! U spaart heel persoonlijk bij de Zakenbank 7-m Moegabe houdt vast aan één partijstelsel "Moskou rekent niet op vredesbeweging WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1982 Het twaalfde congres van de Chi nese communistische partij zal deze week een nieuwe generatie leiders aanwijzen. De nu 78-jari- ge Deng Xiaoping heefl zijn zin nen gezet op een vreedzame machtsoverdracht aan jongere leiders, die zyn politieke erfenis moeten uitdragen. Voor het eerst in de Chinese partij historie is zo'n congres van tevoren open baar gemaakt, een teken dat de Chinese leiders veel vertrouwen hebben in de uitkomst van de ze vendaagse mammoetbijeen komst, die vandaag begint in de Grote Hal van het Volk in Pe king. De 1600 afgevaardigden, die 39 mil joen partijleden vertegenwoordi gen, zullen een nieuw Centraal Comité kiezen, het hoogste par tijorgaan tussen de congressen die gemiddeld eens in de vijfjaar plaatshebben. Als Deng Xiao ping zijn zin krijgt, zal de oude garde uit het centrum van de macht verdwijnen naar een nieuw op te richten adviesraad. Deng zelf zou daarvan de leiding krijgen, een positie van waaruit hij de laatste jaren van zijn actie ve leven het optreden van zijn opvolgers zoals partijvoorzitter Hu Yaobang en premier Zhao Ziyang kan gadeslaan en zo no dig bijsturen. Het machtige politiek bureau zal volgens diplomatieke bronnen in Peking geheel verdwijnen, en de dagelijkse leiding aan het partij- Buitenland werk overlaten aan het partij se cretariaat, waarin de aanhangers van Deng Xiaoping het voor het zeggen hebben. Deze organisato rische manoeuvre heeft kenne lijk tot doel de laatste aanhan gers van Mao uit de hoogste par tijorganen, zoals Hua Guofeng en Ye Jianying, weg te werken. Door Ruud Kreutzer Een zuivering die overigens niet gepaard gaat met de gebruikelij ke ideologische strijd en koppen- snellerij. Hiermee wordt een pe riode van politieke onrust voor komen. De stille aanhangers van de in 1976 gestorven Mao hebben aan de vooravond van het congres nog een duidelijke hint gekregen om zich gedeisd te houden. Acht vol gelingen van de 'Bende van vier' zijn enkele dagen geleden ver oordeeld tot gevangenisstraffen van 14 tot 18 jaar, en de vice-mi nister van chemische industrie Yang Yibang is onlangs ontsla gen wegens corruptie. Hij be hoorde tot de 'zware industrie en olie-fractie' in de partij, een groep critici van het gematigde beleid van Deng, die een zwaar der accent op zware industrie en centrale planning afwees. Het vorige partijcongres werd in augustus 1977 bijeengeroepen, vlak na de verwijdering van de radicale 'Bende van vier' rond Mao's weduwe Jiang Qing. De door Mao zelf aangewezen Hua Guofeng werd tot partijvoorzit ter gekozen. In de daarop volgen de jaren heeft Deng Xiaoping zijn positie stap voor stap ver sterkt, ten koste van onder meer Hua Guofeng die nu wordt ver weten het proces van de-maoise- ring te hebben belemmerd. Op de lagere niveaus zijn al op veel plaatsen pragmatici in de plaats gekomen voor de radicalen, die tijdens de nu verguisde Culture le Revolutie carrière maakten. Dit proces zal na het congres on getwijfeld tot nog meer ontsla gen leiden. In november zal het Nationale Volkscongres, het Chinese parle ment, het laatste maoistische overblijfsel verwijderen door een nieuwe grondwet aan te nemen, die meer gericht zal zijn op het economisch moderniseren van China. Dat is dan de formele be krachtiging en de laatste fase in het lange proces van demaoise- ring. Behalve met het kiezen van de ruim 200 leden van het Centrale Comité zullen de congresgangers zich buigen over nieuwe partij - statuten. Doel hiervan lijkt te zijn om te voorkomen dat nog maals een kleine groep in de par tij alle macht naar zich kan toe trekken, zoals in de jaren zestig. De speciale verering van het 'Denken van Mao Zedong' zal worden geschrapt, en de zware rol die de partij in het dagelijks besturen van landszaken speelt zal, althans op papier, minder worden. Het politieke klimaat in Peking is de laatste maanden gekenmerkt door een verharding in de strijd tegen wat wordt genoemd Wes terse bourgeois-invloeden. Voor al contacten met buitenlanders zijn voor gewone Chinezen taboe geworden De pers verwoordt weer orthodoxe geluiden over communistische idealen, die ja renlang op de achtergrond waren geraakt De optimisten verwachten dat de ze verharding slechts tijdelyk zal zijn, met het oog op het partij congres. Een aantal partijleden zou bezorgd zijn geraakt over ne gatieve ontwikkelingen die het proces van modernisering met zich meebrengt. Jeugdmisdaad. handel via de zwarte markt en corruptie zijn de laatste jaren nogal toegenomen. Door hierte gen op te treden, kan Deng zijn ideologische tegenstanders ver hinderen van deze sentimenten gebruik te maken. In deze rede nering zal het klimaat na het par tijcongres weer terugkeren naar de relatieve vrijheid van enkele maanden geleden. Nu het verzet van radicaal-links goeddeels is gebroken, zou de communistische partij zich ech ter ook weer kunnen gaan wer pen op de stnjd tegen 'rechtse' tendenzen. Dit past wel in de tra ditie van afwisselende strijd te gen links en rechts in de partij. WARSCHAU - De door de ondergrondse vakbewe ging Solidariteit uitgeroe pen „dag van Solidariteit" is gisteren in minstens 9 Poolse steden uitgelopen op confrontaties tussen politie, militairen en dui zenden, veelal jeugdige, demonstranten. De autori teiten stelden de avond klok in en er werden hon derden arrestaties ver richt. Door Anton Koene Maar een regeringswoordvoerder zei gisteravond laat, dat Solidari teit niet het beoogde doel heeft bereikt. „Er deden geen arbei ders aan de betogingen mee en er zijn geen stakingen uitgebroken ondanks de propaganda die bui tenlandse radiostations hebben gevoerd", verklaarde hij. Tot gistermiddag vier uur, de tijd waarop de ondergronds werkende vakbondsleiders had den opgeroepen tot demonstra ties ter herdenking van de twee de veijaardag van de overeen komst van Gdansk, die destijds tot wettelijke erkenning van de vrije vakcentrale leidde, was er geen spoor van demonstraties te bekennen, behalve in Wroclaw, waar rond 3000 jongeren al om drie uur op de been waren. Om kwart over vier brak in talrijke steden tegelijk dé verwachte op stand uit. In de Baltische haven stad Gdansk, de geboorteplaats van Solidariteit, verscheen een mensenmenigte van 20.000 man nen en vrouwen bij het immense monument dat na het sluiten van de overeenkomst van Gdansk is opgericht. Arbeiders die de scheepswerf verlieten, kregen toestemming naar het monu ment te gaan, maar mensen die uit de stad waren gekomen werd de toegang geweigerd. Traangas Toen de menigte bleef opdringen, werd al snel traangas ingezet. De demonstranten lieten zich in vele gevallen echter niet onbetuigd en gooiden de traangasbommen terug naar soldaten en militia. Daarop volgden acties waarbij de samengedromde massa met gummiknuppels uit elkaar werd gedreven en de gevechten zich over de hele havenstand uit breidden. Volgens onbevestigde berichten hebben demonstran ten ook het partijgebouw van de communistische partij in Gdansk in brand gestoken. In Wroclaw vielen alle telefoonver bindingen weg nadat het ook daar tot ernstige gevechten was gekomen. In Warschau kwam het als eerste tot hevige botsingen bij het Cul tuurpaleis. Lang voor de ongere geldheden begonnen, was het ge bied rondom het Cultuurpaleis al afgezet door militairen en op roerpolitie, maar op de naderen de demonstranten maakte dat geen indruk. Binnen met al te lange tijd was de confrontatie volled. Nadat een man was gear resteerd, brak de menigte los met het uitroepen van kreten als „Gestapo, Gestapo!", „Laat Lech Walesa vrij" en „Weg met de Russen". Tijdens de demonstraties voerde de politie ook overvalacties uit op illegale radiozenders en klei ne drukkerijen van Solidariteit. Een tweetal zenders werd uit de lucht gehaald en. naar verluidt, GDANSK - Een wolk traangas drijft boven betogers en een rij oproerpolitie in Gdansk. Ondanks de waarschuwing van generaal Jaruzelski is het gisteren in Polen zeker in 19 steden tot betogingen gekomen. zijn ongeveer 15 leden van de vakbeweging daarbij gearres teerd. Onder hen Zbigniew Ro- maszewski, de man die verant woordelijk is het opzetten van Radio Solidariteit. Slag Hoewel Solidariteit, ook al gelet op deze arrestaties, de dag van giste ren moeilijk als een onverdeeld succes kan beschouwen, moet het doorgaan van de demonstra ties voor generaal Jaruzelski en zijn militaire raad zijn een ernsti ge slag zijn. Met Russische troe pen rondom de Poolse hoofdstad en met verlengde Pools-Russi- sche manoeuvres moet hij zich hoogst ongemakkelijk voelen. De militaire machthebbers heb ben verklaard dat zij zich niet door de demonstraties zullen la ten beinvloeden. Maar de ge beurtenissen hebben geleerd dat als Solidariteit roept, zij de toe stand niet meer onder controle kunnen houden. ADVERTENTIE Renterekening (i) Geldmarktrekening Toprenterekening Opzegtermijn Voor bedragen onder f 5 000,- géén opzeg termijn Bij opname boven f 5.000.-en binnen de termijn van 1 maand, wordt van het opgenomen bedrag aan u berekend Bij opname binnen de opzegtermijn van 1 maand, wordt 1 van het op genomen bedrag aan u berekend Bij opname binnen de op zegtermijn van 3 maanden, wordt 2% van het op genomen bedrag aan u berekend Bij opname binnen de op zegtermijn van 6 maanden, wordt 3% van het opge- genomen bedrag aan u berekend Meer rente dan op de spaarrekening. Vooral - geschikt wanneer u niet al te snel over uw spaargeld wenst te beschikken Tegoed direkt beschikbaar, zij het dat een geringe retour rente wordt berekend. Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geldmarkt Aantrekkelijk als u wel de geldmarkt- schommelingen wilt volgen, maar met wilt vastzitten aan de beperkingen van de partikuliere deposito's vaste bedragen en termijnen, hoger minimum- saldo U kunt direkt over het saldo beschikken, zij het dat er in dit geval een retourrente wordt berekend Toevoeging aan het tegoed altijd mogelijk Prima rekening als u niet op korte termijn over uw tegoed wenst te beschikken Direkt» opname blijft echter mogelijk retourrente in d»t geval 3% Leiden, Kort Rapenburg 20.071-126244 HARARE (Reuter) De Zanu-PF- partij van premier Robert Moe gabe zal bij de algemene verkie zingen van 1985 in Zimbabwe blanke kandidaten in het veld brengen en vervolgens op consti tutionele wijze werken aan een een-partijenstelsel. Dit heeft de eerste-minister in een gisteren gepubliceerd vraaggesprek mee gedeeld. Moegabe zei dat zijn partij by de verkiezingen aan de vooravond van de onafhankelijkheid in 1980 geen blanke kandidaten had ge steld met het oog op een polari satie op raciaal gebied. "Wij zou den vanaf het begin de voorkeur hebben gegeven aan een niet-ra- ciaal electoraat, maar de Britse regering en de Rhodesiérs prefe reerden toen afzonderlijke kie zerslijsten". Hy begroette met instemming het besluit van negen blanke parle mentsleden die zich in mei jl. hadden afgescheiden van de Re- publikeinse-Frontpartij van oud premier Ian Smith. "Daardoor werd de Afrikanen en de regering duidelijk gemaakt dat er in sommige secties van de blanke gemeenschap in feite en kele veranderingen hadden plaatsgevonden Moegabe herhaalde dat zyn party de volgende verkiezingsstrijd zou voeren op een één-partij-pro gram. De Zanu-PF heeft 57 zetels van de 100 leden tellende tweede kamer. De Zapu-oppositie van Joshua Nkomo heeft er 20 Het Kepubli keinse Front heeft 11 van de 20 zetels die volgens de grondwet aan de blanken zyn voorbehou den. en de blanke onafhankely- ken hebben er negen De UANC- party van bisschop Abel Moezo- rewa tenslotte heeft dne zetels. De fundamenten waarop de Westduitse regeringscoalitie van sociaal-democraten en li beralen rust. brokkelen elke dag verder af. Nog geen twee maanden na het met zoveel pijn en moeite bereikte links- liberale begrotingscompro mis voor 1983. liggen SPD en FDP-pohtici alweer in hun eigen stellingen en beschie ten elkaar onophoudelyk. Reden daarvoor is dat het be- grotingsontwerp voor vol gend jaar met circa 10 miljard mark ombuigingen veel te optimistisch is opgesteld. De economische groei is te hoog geschat, de belastinginkom sten te laag en het aantal werklozen zal veel groter zyn dan de 1.78 miljoen waarvan de Bondsregering is uitge gaan Het debacle rond de AEG en andere firma's gaat de Staat waarschynlyk geld kosten, in elk geval kredietgaranties waaraan risico's verbonden zyn De sneUe kweekreactor in Kalkar en de hoge tempe- ratuurreactor hebben finan ciële iryecties nodig, de spoorwegen maken meer ver lies dan begroot. En zo zijn er veel meer tegenvallers, waar bij erop gewezen moet wor den dat velen dit ook al eind juni hadden voorspeld. Tot nu toe weet niemand pre cies hoe groot het „gat" deze keer weer zal zijn. maar het staat vast dat het om vele mil jarden marken gaat. Opposi tieleider Helmut Kohl gelooft dat er een tekort van tien mil jard is. De CDU-minister-pre- sident van de deelstaat Ba den-Württemberg, Spath, spreekt over zeven tot acht miljard. Bondskanselier Hel mut Schmidt en FDP-ehef Genscher, die minister van buitenlandse zaken en tevens vice-kanselier is, zouden vooralsnog uitgaan van vyf tot zes miljard. Maar dergely- ke getallen zijn voorlopig meer ficties dan feiten. Strijd Hoe dan ook. er moet bezui nigd of geleend worden, of een combinatie van beide. En over wat nu gebeuren moet is voor de zoveelste keer een strijd ontbrand tussen de twee regeringspartners. De FDP, althans de groep libera len rond Genscher en minis ter van economische zaken Lambsdorff, wil eigenlijk van niets anders horen dan bezui nigingen. De SPD lijkt echter in toenemende mate niet meer bereid „elke prys te be talen voor het behoud van de regeringsmacht" (aldus de fi nanciële expert van de frac tie. Wolfgang Roth). De grootste regeringsparty in de Bondsrepubliek kan zich tegenover haar „klassieke" partner, de machtige vakbe weging, ook nauwelijks ver oorloven nog meer bezuini gingen in de sociale uitkerin gen goed te keuren. De ver schillende bonden zyn im mers al zo verontrust over het eind juni tot stand gekomen begrotingscompromis, dat zij een „hete herfst" hebben aangekondigd. De ambtena ren gaan binnenkort in Bonn de straat op. Hoewel SPD en FDP al twee keer met veel hangen en wur gen een bezuinigingsoperatie tot stand hebben gebracht en hoewel leidende politici van beide partyen twee maanden geleden verkondigden dat er een grote kans was dat de re gering van sociaal-democra ten en liberalen de nt tot 1984 uit zou zitten, zyn nu, bij het ingaan van de derde ronde, de fronten zo verhard dat een verder compromis welhaast als een wonder moet worden beschouwd. Tactiek Op dit moment wordt nog niet echt over getallen en ver schillende begrotingsposten gesproken, maar gaat het uit sluitend om tactiek. De SPD wil vooral vertragen. Helmut Schmidt wil met het uitvoe ren van een nieuwe operatie wachten tot de nieuwe belas tingschattingen in november bekend zyn. Het gevolg daar van is dat het dan te laat is voor een nieuwe wetgeving en het benodigde extra geld voorlopig moet worden ge leend. Even zag het ernaar uit dat de FDP dit spel mee zou spelen, maar toen kwam mi nister van economische za ken Lambsdorff, en verlang de dat er al ver voor novem ber nieuwe be gro tings beslis singen zouden worden geno- Daarmee heeft de liberale FDP duidelijk gemaakt open te staan voor het argument van de oppositie, die een snelle herziening van de begroting heeft geëist Verder wordt zo het thema bonds begroting in de verkiezingsstrijd voor het nieuwe parlement in de deel- Door Hans Amesz staat Hessen gerukt Dat moet logischerwys gevolgen hebben voor het klimaat tus sen SPD en FDP in Bonn. Zoals bekend hebben de libe ralen in Hessen enige tyd ge leden besloten dat zy na 26 september met de CDU wil len gaan regeren in plaats van het bondgenootschap met de SPD proberen voort te zet ten. Dat heeft kwaad bloed by de sociaal-democraten ge zet. Als daar nog bijkomt dat de begrotingspenkelen ui Bonn gedurende de verkie zingscampagne in Hessen door de FDP daar worden ge bruikt om stemming tegen de Hessische SPD te maken, dan ontaarden de verkiezin gen in Hessen met zekerheid tot een plaatsvervangende oorlog tussen SPD en FDP in Bonn Het bestuur van de SPD heeft inmiddels duidelijkheid ver langd van de FDP De libera len moeten nu zeggen of zy uit de coalitie willen stappen of die voort willen zetten Bondskanselier Helmut Schmidt schynt in elk geval over de eerste mogelykheid te hebben nagedacht uit zyn omgeving verluidde dat hy, ook als het tot een breuk met de FDP komt. in elk geval re geringschef wil blyven, zy het van een SPD-minder heidskabinét „Ik ben niet van plan de zaak erbij neer te gooien". aldus Schmidt Theoretisch moet hy dat wel doen als een tegen hem inge diende constructieve motie van wantrouwen in de Bondsdag wordt aangeno men. Of een meerderheid van de FDP-fractie daartoe bereid zal zyn, is inderdaad de vraag, want er zijn nogal wat liberalen, met als belangryk ste woordvoerder minister van binnenlandse zaken Ger- hart Baum. die zoiets als ..ko ningsmoord" omschrijven. Per slot van rekening spra ken op 5 februari van dit jaar alle afgevaardigden van SPD en FDP demonstratief hun vertrouwen in Helmut Schmidt uit De bondskanse lier kreeg toen na een stem ming over de door hem inge diende vertrouwenskwestie een staande ovatie van SPD en FDP Die tyden zyn al lang voorby. BONN (AFP) - Moskou vestigt geen enkele hoop op de vredesbewegin gen in het Westen of op de meningsverschillen tussen Europa en de Verenigde Staten om zyn positie te verbeteren in donderhandelingen met de VS Dit heeft het sociaal democratische lid van de Westduitse Bondsdag. Horst Ehmke. gezegd by terugkeer van een bezoek aan de Sowjet-Unie. "Het is een vergissing te geloven dat de Russische leiding rekent op de pacifistische beweging in Europa en de VS of op een Europees Ameri kaans meningsverschil", zo zei Ehmke in een interview met de West duitse radio De leden van de Russische pacifistische beweging "voor het vestigen van vertrouwen tussen de Verenigde Staten en de Sowjct Unie" hebben een open bnef gencht aan Sowjet-prcsident en partyleider Leonid Bre^jryev Daarin vragen zy hem tussenbeide tc komen om een eind te maken aan de vervolgingen waarvan zy zich slachtofTers beschouwen Op een perse onferentie verklaarden twee leden dat zy afgelopen zaterdag door agenten van de KGB (geheime dienst) waren gemolesteerd voor het gebouw waar zy een bijeenkomst wilden houden Diezelfde dag moest de Amerikaanse consul, die contact met de groep wilde opne men. onder druk van politiemannen m burger rechtsomkeert maken

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9