c Lambers zoekt 'dlImpgemeente, BERBER KARPETTEN D CDA en D'66 dreigen met nieuwe looningreep Van Agt kritiseert WD Nederlander niet minder tevreden D'66: oorlog met milieubeschermers Van der Stee "onpasselijk" van vakbeweging Opnieuw acties bij ambassades Graskarper maakt sloot niet schoner Bii ons nu goedkoper dan waar dan ook! Je bent gewoon minder kwijt bij 'Tapijt zonder spijt'! Het Tapijtcentrum Binnenland nancièn, zei in Den Haag dat hij „lichtelijk onpasselijk" wordt van de negatieve reacties van de vakbeweging. Volgens de be windsman wil de vakbeweging nog steeds alles tegelijk: volledi ge prijscompensatie, handha ving van de koppeling en hand having van het subsidiebouw werk. „Het is niet anders dan weglopen. Een ander het vuile werk laten opknappen. Wie nog steeds de weg bewandelt van al les tegelijk en ikke-ikke-en-de- rest-kan-stikken, ruineert de sa menleving", aldus Van der Stee. Van der Stee benadrukte dat het kabinet een klemmend beroep zal doen op werkgevers en werk nemers om de lonen in het be drijfsleven ook te matigen. Doen ze dat niet, dan zal het volgende kabinet zijn verantwoordelijk heid moeten nemen en een loon maatregel treffen. Maarten Engwirda, sociaal-econo misch specialist van D'66, be stempelde in Gorinchem de kri tiek van FNV. ambtenarenbon den en PvdA als „goedkope de magogie". Hij noemde het „bui tengewoon eenzijdig en goed koop" om alleen de negatieve as pecten van de kabinetsbesluiten over de begroting 1983 te onder strepen. De D'66-minister Terlouw (econo mische zaken) en Rood (binnen landse zaken) zinspeelden giste ren eveneens op een loonmaatre gel. Terlouw zei dat de regering "haar eigen verantwoordelijk heid" zal moeten nemen, als het particuliere bedrijfsleven achter blijft met het nemen van maatre gelen die straks gelden voor de ambtenaren. Minister Rood be nadrukte dat er geen verschil mag zijn tussen enerzijds ambte naren en anderzijds particuliere werknemers. DEN HAAG (GPD/ANP/UPI/DPA) - Staatssecretaris Ineke Lambers-Hacquebard (mi lieu) zal wellicht gebruik maken van de mogelijkheid om via de wet op de ruimtelijke ordening een gemeente dwingend voor te schrijven een locatie in te richten voor de opslag van laag en middel radioactief afval. NUNSPEET (ANP) Koningin Beatrix heeft gisteren tijdens een officiële plechtigheid m de Generaal Winkel mankazerne in Nunspeet het verzetsherdenkingskruis gehecht aan het vaandel van het regiment stoottroepen. Zij deed dat onder grote belangstelling van meer dan 1500 oud-verzetsstrijders, stoottroepers en oud-stoottroe- pers. Het verzetsherdenkingskruis is op voordracht van de Stichting Samenwerkend Verzet toegekend aan het regi ment stoottroepen als symbool van de dankbaarheid en uit respect voor de moedige daden van verzet tegen de bezetter. WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1982 RIJNSBURG, DEN HAAG, GO RINCHEM (GPD/ANP) - Pre mier en CD A-lijsttrekker Van Agt, CDA-minister Van der Stee en D'66-kamerlid Engwirda heb ben gisteren in de verkiezings campagne felle kritiek geuit op de vakbeweging. Van Agt be stempelde de scherpe reacties van de bonden op de voorgeno men bevriezing van ambtenaren salarissen, uitkeringen en mini mumloon als „ophitsing en bangmakerij". Van Agt zei dat de vakbeweging nog volop de gelegenheid krijgt om over het beleid mee te praten. „Wij doen niets buiten hen om. Hun opvattingen worden zeer ernstig genomen. Al die herrie nu, doet dan ok onwaarachtig aan". Van Agt verweet de FNV overigens niet te zeggen hoe het dan wèl zou moeten. Fons van der Stee, minister van fi- De staatssecretaris voor milieuza ken zei dat gisteren op een bij eenkomst van D'66-bewindslie- den met de parlementaire pers Lambers deelde desgevraagd mee dat het overleg met de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten en met provinciale be sturen tot nu toe nog niet tot re sultaten heeft geleid. Staatssecretaris Lambers heeft de Tweede Kamer dit voorjaar toe gezegd dat de huidige dumping van het radioactief afval in de At lantische Oceaan de laatste zal zijn. Voor 1983 zal naar een loca tie op land worden gezocht, waar het laag en middel radioactief af val kan worden opgeslagen. De staatssecretaris deelde mee dat er „mede door de initiatieven van de gemeente Den Helder een reëel vooruitzicht is op de tot standkoming van opslagruimten op het land". Het aanbod van de gemeente Den Helder is echter niet afdoende om de problema tiek van de opslag van het afval op het land op te lossen. In het overleg met de VNG en het Interprovinciaal overleg heeft „niemand zich erg enthousiast getoond", aldus de D'66-staatsse- cretaris voor milieuzaken. Zij sloot dan ook niet uit dat zij haar toevlucht zal nemen tot „het laat ste middel om via de wet op de ruimtelijke ordening een ge meente aan te wijzen". Geen incidenten 'Het storten van radio-actief afval in de Atlantische Oceaan voor de Spaanse noordwestkust is giste ren zonder incidenten voortge zet, aldus het Energiecentrum Nederland (ECN). Er waren geen acties omdat de daarvoor inge zette "Sirius" van Greenpeace een door motorpech getroffen Spaans actieschip weg moest sle pen. Maar de milieuorganisatie liet weten dat de Sirius op weg terug is naar het dumpschip de "Scheldeborg" met het voorne men de lozing opnieuw te storen. De "Scheldeborg" met aan boord 3.000 ton kernafval raakte zijn drie belagers met milieuactivis ten kwijt toen de "Sirius" het met motorpech kampende Spaanse schip "Arosa I" onder begeleiding van het tweede Spaanse schip, de "Pleamar", de helpende hand bood. De "Arosa I" en de Pleamar" zijn respectie velijk gecharterd door de ge meenten La Coruna en Vigo om bij de dumpingplaats actie te voeren. NIJMEGEN (ANP) - De graskar per, een uit China afkomstige plantenetende vis die door de Or ganisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij (OVB) is geïntro duceerd als reiniger van door wa terplanten en kroos dichtge groeide sloten, is voor dit schoonmaakwerk in feite onge schikt. Het beest eet dagelijks weliswaar aanzienlijk meer dan zijn eigen gewicht aan planten op en is daarbij bovendien geenszins kieskeurig, maar reproduceert zoveel uitwerpselen dat de sloten erdoor vertroebelen en alle werk voor niets blijkt. Door die ver troebeling en door bacteriën, die in de prima voedingsbodem van uitwerpselen hun kans krijgen, kunnen nauwelijks nog planten en dieren in de "gereinigde" sloot leven. RIJNSBURG - CDA-lijsttrek- ker en premier Van Agt vindt dat de WD nog vóór de ver kiezingen duidelijk moet ma ken of zij kiest voor werk of voor inkomen. Hij zei dit gis teravond op een druk be zochte verkiezingsbijeen komst in de Rijnsburgse vei linghal Flora, waar hij opval lend veel kritiek spuide aan het adres van de liberalen. Hij hekelde de door de WD bepleite individualisering van inkomens en zei ook dat de kritiek van deze partij op het bezuinigingsplan van het kabinet niet deugt. Van Agt doelde daarbij op het afwijzende standpunt dat de WD heeft ingenomen ten opzichte van de bevriezing van ambtenarensalarissen, sociale uitkeringen en mini mum-lonen per 1 januari 1983. De liberalen vinden het onaanvaardbaar dat hierdoor het zg. trendbeleid wordt los gelaten waarbij tot nu toe de inkomens in de collectieve sector de loonontwikkelin gen in het particuliere be drijfsleven volgen en niet an dersom. Volgens Van Agt kan dat ech ter niet meer. "De WD heeft altijd gepleit voor vrije on derhandelingen tussen werk- gevers en werknemers. Ook Dat zegt de aan de universiteit van Nijmegen verbonden bioloog Jan Roelofs, die zich als mede werker van de afdeling aquati- sche oecologie onder meer heeft beziggehouden met onderzoek naar het natuurlijke evenwicht in het water. Volgens Roelofs wordt dat natuurlijke evenwicht door de introductie van de gras- karper verstoord. De enorme produktie aan uitwerpselen van heeft zy altijd gepleit voor het beteugelen van de over heidsuitgaven. Maar hoe kun je nu tegelijkertijd pleiten voor vrije onderhandelingen en dan toch zeggen: de over heidsuitgaven moeten om laag? Dat kan niet. Ik denk dat de lijsttrekker van de WD dit verhaal heeft gehou den met het oog op de verkie zingen van 8 september", al dus Van Agt. De CDA-lijsttrekker consta teerde dat de WD aan het veranderen is. "Ik dacht tot* nu toe: dat is een partij van verstandige mensen. Maar ik vind dat ik langzamerhand een dringend beroep moet doen op alle mensen van de WD die ooit KVP, ARP of CHU stemden, terug te keren naar het vaderhuis". De WD van Nijpels, aldus Van Agt, lijkt een andere WD te worden dan die van Hans Wiegel. Volgens Van Agt be dient de WD-lijsttrekker zich van foutieve voorlich ting als hij suggereert dat het CDA het gemunt zou hebben op de aow. Bovendien vindt hij het onjuist dat de libera len in deze tijd "pleiten voor individualisering van inko mens, lees dus, onwille van ieders vrnheid pleiten voor DEN HAAG (GPD) - De Neder lander is er in de laatste jaren, ondanks de terugvallende con junctuur. niet minder tevreden op geworden. Wel beginnen zich rond het inkomen spanningen en zorgen af te tekenen, nu heel langzaam het besef begint door te dringen dat het met de wel vaartsvermindering ernst is. Het Sociaal en Cultureel Planbureau deze vis veroorzaakt volgens hem overvloedige planten-, al gen- en bactenèngroei waardoor onder meer de zuurstof in het water afneemt. De graskarper werd enige tijd gele den door de OVB geïntrodu ceerd omdat door overvloedig gebruik van meststoffen in de landbouw (die ook in sloten te rechtkomen) een forse toene ming van (water-)plantengroei wordt veroorzaakt. Reiniging, met de hand of machinaal, is een kostbare zaak, maar noodzake lijk omdat door dichtgegroeide sloten de waterhuishouding in gevaar komt. De karper is volgens de OVB een prima oplossing omdat het dier een flinke eetlust heeft en zich in ons klimaat niet kan voortplan ten, waardoor zij gemakkelijk onder controle is te houden. meer dubbele inkomens, want daar komt het op neer". Van Agt: "WD, waar bent u. Ik heb u anders gekend". Behalve de WD kreeg trou wens ook de PvdA ervan langs. Van Agt noemde de kritiek van de sociaal-demo craten op het huidige kabinet "vaag gefilosofeer over rechtse krachten" en hekelde vermeende PvdA-beloften zoals "doorgaan met nivelle ren" en "tienduizenden ba nen toveren uit het niets". De PvdA staat voor een dilem ma. meende de CDA-lijst trekker. Hij herinnerde eraan dat de sociaal-democraten, toen zij in de regering zaten, een derde van hun achterban waren kwijtgeraakt. Nu zy uit het kabinet zijn gestapt boeken zij weer stemmen winst. "De PvdA mag van haar kiezers met ons regeren, maar dan linkser en agressie ver dan voorheen. Het dilem ma van de PvdA is dat men niet kan regeren zonder ruzie te krijgen met haar eigen ach terban", aldus Van Agt. "Om die reden voel ik er niets voor om door de PvdA te worden gepaseerd. Het zou niet goed voor Nederland zijn indien die partij het initiatief zou krygen in de kabinetsforma tie". Hij zei "op redelyke termen" bereid te zyn met de PvdA te regeren. "Maar dan niet elke week dopingcontrole door Max van den Berg En niet el ke week byna-crisis. En: alle messen van tafel. En geen en kele voorwaarde vooraf'. De premier had ook kritiek op de vakbeweging, die hij be tichtte van "ophitsing en bangmakerij". Het bezuini gingsplan van het kabinet noemde hy een moedig be sluit De kntiek daarop van de vakbeweging noemde hy "onwaarachtig". Van Agt: "De heer Kok heeft notabene onze besluiten al afgekraakt toen wy ze nog moesten ne men". Kruisraketten CDA'ers kunnen niet meer op het CDA stemmen. Dat zei gisteravond EVP-lysttrekker Cathy Ubels in een tot de gangen toe gevulde Salvato- nkerk in Alphen aan den Ryn. "Onder druk van de concludeert dat in zijn vyfde rap port over de belangrykste ont wikkelingen op diverse maat schappelijke terreinen. Men blijkt in Nederland wat voor zichtiger met geld te worden en het verlangen om veel geld te verdienen lykt wat afgenomen. Men vindt ook veel minder dan zeven jaar geleden dat iedereen er recht op heeft financieel gelijk te blijven. Een goede gezondheid vindt de Nederlander nog steeds van het grootste belang. Het sociale ele ment - een leuk gezin, veel vrien den en kennissen - krijgt blijkens het onderzoek van het SCP wat meer nadruk. Het belang van de vrye tijd neemt wat toe en met is meer ingenomen met zyn wo ning en het onderwys dat men genoten heeft. Steeds minder belangrijk wordt een sterke geloofsovertuiging ge vonden. De ontzuiling (minder gebondenheid aan kerken) zal daarom voortgaan, zo voorspelt het bureau. Dat zal trouwens ook gebeuren met de toenemende vrijzinnigheid op het terrein van huwelijk, gezin en seksualiteit De mensen accepteren echtschei ding steeds meer en worden tole ranter jegens homoseksuelen. Er blykt ook een ruime meerder heid te zijn ontstaan voor gelijke verdeling van betaald en onbe taald werk tussen man en vrouw (onder het onbetaalde werk ook het huishouden te verstaan). Het bureau constateerde onder de Nederlander echter een grotere weerstand tegen mensen van een ander ras als naaste buur. In de voorbije zeven jaar is Neder land niet karig geweest met zyn aankopen. Het SCP somt op: het aantal huishoudens dat over een kleurentelevisie beschikt, steeg van 32 tot 75 procent; het autobe zit nam toe met 12 procent, zodat thans 76 procent van de huishou dens over minstens één auto be schikt. De gezondheidstoestand van de Nederlanders staat op een hoog peil. Aan het eind van de jaren '60 moest weliswaar gevreesd worden dat de gemiddelde leef tijd waarop mannen stierven, la ger werd. maar die daling heeft zich met doorgezet. Meer dan vroeger, zo stelt het SCP, is iemands welzijn gaan afhan gen van een gevarieerder vrije tijdsbesteding In het byzonder geldt dat voor bejaarden. Oven- gens werd voor het eerst vastge steld dat een gevaneerde vrije tijdsbesteding bij werkenden sa mengaat met veel ziekteverzuim „Dit kan verband houden met letsels die in de vrije tyd worden opgelopen, maar het kan ook voortkomen uit een waardenve randering waarbij de afweging tussen werk en vrye tyd anders uitvalt dan vroeger", zo om schrijft het SCP zijn conclusies. massale betoging in Amster dam op 21 november vorig jaar zei CDA-lysttrekker Van Agt op zijn partijraad, dat ini tiatieven zullen worden geno men om tot ontwapening te komen. Het enige wat wy hiervan merken is dat Van Agt toewerkt naar plaatsing van kruisraketten in ons land", aldus Ubels. Zij acht het merkwaardig dat het ver zet uit de bevolking tegen de kernbewapening met door regeringen wordt overgeno men Wachten op resultaten van het ontwapeningsbespre kingen in Genève acht Ubels vergeefse moeite: "Men heeft dne jaar voor die besprekin gen uitgetrokken. De onder handelaars zyn van juni tot oktober met vakantie gegaan. Intussen wordt in de wereld elke dag 11 miljard gulden per dag aan de bewapenings wedloop uitgegeven." Schoolstrijd De strijd over het onderwysbe- leid, zaterdag door de WD ingezet met een claim op de post onderwys in het volgen de kabinet, woedt voort in de verkiezingscampagne Vol gens de WD dreigt het CDA een 'tweede schoolstrijd' te ontketenen. De kamerleden Giryaar-Maas. Evenhuis en Dees noemden het „krenkend voor alle libe ralen en een stoot onder de grodel aan WD-politid", dat minister Deetman WD- s temmers heeft gewaar schuwd dat zy „de sterkste ruggesteun voor het christe lijk onderwys helpen afbre ken" De WD staat juist pal voor keuzevryheid in het on derwys. betoogden zy. Juist vanwege die keuzevry heid wyst de WD de mid denschool als enig schoolty pe af. Het merendeel van de ouders doet dat ook, leidt de WD uit enquêtes af. „Indien het CDA kiest voor een een vormige middenschool, zoals Deetman doel, berydt zy een socialistisch stokpaardje en tast juist zy de keuzevryheid van ouders en leerlingen aan" UTRECHT (GPD/ANP) - Het re geren van ministers uit het mi lieubewuste D'66 is een afknap per geweest. De stichting Natuur en Milieu concludeert dit na een onderzoek naar wat de politieke partijen voor het milieu hebben gedaan sedert mei 1981. Met na me „voormalig milieukampioen" Jan Terlouw heeft er naar de me ning van Natuur en Milieu van alles aan gedaan om de ontwik kelingen in een voor het milieu verkeerde richting te sturen. Terlouw wordt verweten gasborin gen op Ameland te hebben toe gelaten en bovendien de warmte krachtkoppeling voor de opwek king van energie te hebben te gengewerkt. Vooral het laatste is fundamenteel, zegt Natuur en Milieu. De verkeerde structuur die door Terlouws tegenwerking is ontstaan, zal nog tientallen ja ren negatief uitwerken. Staatssecretaris Lambers-Hacque bard van milieuhygiëne had een mooi praatje, stelt de stichting, WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Maliorca Malta München Nice Oslo Parys Stockholm Wenen Zurich Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis licht bew. half bew. half bew. half bew. licht bew. licht bew. onbew. onbew. licht bew. licht bew. half bew. geheel bew. onbew. zwaar bew. onbew. onbew. geheel bew. onbew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. licht bew. half bew. onbew. half bew. maar het radioactief afval en che misch afval van Duphar Amster dam en enkele grote Duitse con cerns ging wel de zee in. Lam bers stopte de afbrokkeling van het statiegeldsysteem niet en liet de milieugevaarlijke spuitbus sen op de markt. Woordvoerster Van 't Verlaat van D'66 gaf gisteren een "woeden de" reactie op de uitspraak, dat geen enkele politieke partij de af gelopen zestien maanden zoveel milieubeloften heeft gebroken als D'66. Het steekt de partij des te meer omdat "de in de publikatie ge noemde voorbeelden voor een deel op onjuiste weergave van feiten en voor een ander deel op blijkbaar bewuste misleiding van de lezer berusten". D'66 ver moedt dat de organisaties er be lang bij hebben D'66 te beschadi gen. Acties Intussen gingen elders gisteren ac ties tegen de stortingen van het kernafval door. In Den Haag hielden leden van de Delftse an- ti-kemenergiebeweging een kor te protestactie bij de ambassade van België tegen het storten van Belgisch kernafval in zee. In Brussel hield een groep van meest Nederlandse activisten een korte bezettingsactie in de Nederlandse ambassade. Ze eis te dat de Nederlandse staatsse cretaris voor milieuzaken, Ineke Lambers, de vergunning voor het storten van Belgisch en Zwit sers kernafval met Nederlandse schepen intrekt. Bij de Neder landse ambassade hadden zich in de ochtend enkele Spaanse ac tivisten aan de hekken vastgeke tend. De Belgische politie maak te ze later los. In Amsterdam hebben honderden mensen gisteravond gedemon streerd tegen het storten van radioactief afval in de Atlanti sche Oceaan door Nederland, België en Zwitserland. Het wa ren vooral jongeren die van het Beursplein door de stad naar het Museumplein hepen. De politie schatte het aantal betogers op ongeveer zeshonderd. ADVERTENTIE 32 21 0 21 16 9 24 13 0 19 7 0 17 10 03 22 13 0 17 12 1 19 10 0 20 9 15 23 12 0 20 12 0 34 23 0 18 11 74 17 9 0 17 9 02 28 12 0 29 22 - 28 17 01 31 22 0 18 10 18 28 17 0 18 12 4 17 8 3 28 20 0 26 19 05 20 13 3 22 15 0 13 10 7 20 0 keuze uit honderden zuiver scheerwollen karpetten van grote merken moderne hoogpolige karpetten schitterende originele marokkaanse berberkarpetten tientallen kleuren of dessins, alle mogelijke maten leverbaar bovendien: een gigantische kollektie kamerbreed tapijt met volop keus voor elke smaak en budget, gordijnen, vitrages, zonweringen en veel goedkope tapijtcoupons! TAPIJT ZONDER SPUT 27 20 - 22 36 25 LEIDEN. Hoge Rijndijk 90. Tel. 071-122450 NOORDWIJKERHOUT, Havenstr. 50. Tel. 02523-3548 De verkiezingsbijeenkomst van het CDA in de Rijnsburgse vei- linghal Flora werd, in de woorden van presentator Eddy Becker, een combinatie van politiek en amusement. Behalve lijsttrekker Van Agt, minister De Koning (landbouw en visserij) en partijvoor zitter Bukman waren er ook de Florashowband uit Rijnsburg. het vrouwenkoor "New City Harmonieert", de zangeres Reinata van Heemskerk, een goochelaar en een vrouwenzangroepje Minister Gardeniers. die eveneens op het programma stond, bleek verhin derd. Zo n 1500 mensen bezochten de bijeenkomst en zongen het refrein van een speciaal gecomponeerd CDA-lied enthousiast mee "Ja, dan zingen wij elkander na. 8 september de dag van 't CDA"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7