D "Chinees houdt van juiste juiste woord op plaats Incidenten tussen Israëli's en Syriërs C -c Ook "politiek" op Duitse katholiekendagen Leidse sinoloog gaat in Peking Nederlands doceren y IKV doet mee aan vredesdemonstratie in Diisseldorf Natuur en Milieu wil stop op lozing Duphar Nog deze week standpunt over Amerikaanse boycot jf <fH v v "7i* Lelden WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1982 door Wim Brands LEIDEN - Dertig Chinezen die binnenkort in Peking de Ot en Sien-boekjes moeten doorworstelen om uiteindelijk een baan te kunnen krijgen bij de Buitenlandse Dienst? "Nee, dat beeld is niet helemaal juist", zegt de 26-jarige Leidse sinoloog Peter Peverelli, die het onderwijs aan de Chinezen op zich zal nemen. "Aan de hand van modern lesma teriaal probeer ik die mensen Nederlands te leren. Dat van die buitenlandse dienst klopt wel. Veel andere baantjes zullen er toch niet zijn te vinden voor een Chinees die Nederlands heeft gestudeerd". Peverelli reist binnenkort af in het kader van een uitwisselingspro gramma tussen de universiteit van Leiden en die van Peking. Hij zal les geven aan zo'n dertig mensen die zijn aangewezen om Nederlands te gaan studeren; ja aangewezen, want zelf een studie kiezen is er in China niet bij. "Je mag er dus wel vanuit gaan dat ze niet allemaal even gemoti veerd zijn", zegt hy. "Want uit vrije wil beginnen ze niet aan de ze studie. Ik denk wel dat ze in middels weten waar Nederland ligt; toen ze hoorden dat ze Ne derlands gingen studeren zullen ze zich wel georiënteerd hebben. Maar de namen van de verschil lende provincies zal ik ze nog wel moeten leren". De uitwisseling tussen Nederland en China bestaat al enige tijd. Soms vertrekt er een delegatie studenten Sinologie naar het ver re Oosten en de Nederlandse ho gescholen en universiteiten wor den regelmatig bezocht door Chinezen. Peverelli: "De Chine zen die voor enige tijd naar Ne derland komen studeren meestal een natuurwetenschappelijk vak. Dat wij nu in de gelegenheid worden gesteld om Nederlands te gaan doceren in Peking is denk ik een soort beloning. Want laten we eerlijk zijn: het belang van een studie Nederlands is na tuurlijk niet zo groot". Wie nu Nederlands wil studeren in China kan nog nergens terecht. In de jaren zestig is er weieens een cursus gegeven door radio Peking, maar dat stelde niet zo veel voor volgens Peverelli. "Je komt nu in China nog wel eens iemand tegen die een paar woorcijes Nederlands spreekt; dat is dan klaarblijkelijk iemand die indertijd goed naar die radio- lessen heeft geluisterd". Overigens lopen er in China wel een aantal mensen rond die het Nederlands beheersen. "Er zijn Chinezen die in Indonesië heb ben gewoond en later weer naar China zijn gevlucht. Die mensen spreken nog een ouderwets soort Nederlands. Het zijn veelal hoge ambtenaren". Hoe Peverelli precies les gaat ge ven weet hij nog niet. "Lesmate riaal is er wel. Vooral het boek Levend Nederlands, samenge steld door een aantal Engelsen, is erg handig. Er zitten ook casset tes bij en elke les bevat een dia loog waarin een aspect van het leven in Nederland wordt behan deld. Of ik alles mag zeggen wat ik wil? Kyk, het is natuurlijk niet myn bedoeling om daar propa ganda te gaan zitten maken voor de Nederlandse manier van le ven. Maar ik ga er wel vanuit dat ik veel mag zeggen. Waar je reke ning mee hebt te houden in het begin is dat de Chinese studen ten niet gewend zijn om te dis cussiëren. Begin je daar dus di rect mee, dan weetje zeker dat ze af zullen knappen. Die conclusie heb ik tenminste getrokken uit de ervaringen van een aantal Amerikanen die ik heb gespro ken". Campus Het mag merkwaardig klinken, maar volgens Peverelli doet het Chinese onderwijssysteem uiter lijk nogal Amerikaans aan. De studenten wonen bijvoorbeeld ook op de campus; waardoor je als het ware een stad in een stad krijgt. "Het leven is nogal Spar taans. Je woont met z'n tweëen op een kamer; jongens en meis jes strikt gescheiden. De portier houdt dat allemaal goed in de ga ten. 's Avonds laat wordt het complex ook afgesloten. Wie te laat komt zal dus over het hek moeten klimmen". Niet alleen de studenten wonen bij elkaar; ook de hoogleraren en het andere wetenschappelijk personeel. Peverelli: "Dat was vroeger in China trouwens ook het geval. Toen had je bijvoor beeld al een wijk waarin bijvoor beeld voornamelijk acteurs woonden". Buitenlandse docenten worden on dergebracht in zogenaamde vriendschapshotels, woonkazer nes die in de jaren vijftig werden Trimlopen Peter Peverelli: "Het is niet mijn bedoeling daar propaganda te gaan maken voor de Nederlandse manier van leven". (Foto Holvost) avond een hapje bij ons eten, dan kun je er van op aan dat hij van 's ochtends vroeg af in de weer is geweest om je komst voor te be reiden. Mensen die gedesillusio neerd zijn herken je makkelijk in China. Die komen op je af, verge ten de code en spreken je in het Engels aan. Veel buitenlanders, die geen Chinees spreken, krij gen daardoor een verkeerd beeld van China, want zij spreken al leen deze mensen, die helemaal niets, maar dan ook echt hele maal niets meer van China willen weten". Peverelli is niet van plan om alleen maar in Peking te blijven. "Ik ben van plan veel van het land te zien. Ja, dat kan tegenwoordig ook wel weer. Je moet wel een reisvergunning aanvragen; voor onze begrippen is dat natuurlijk een vreemde zaak. Op die ver gunning staat precies aangege ven welke plaatsen je mag aan doen en wanneer. Daar heb je je aan te houden". gebouwd door Russen met erg weinig fantasie. Peverelli: "Die campus is welbeschouwd nog wel gezellig. Vooral op koude winteravonden. Maar die hotels zijn bepaald niet leuk. Er is wel veel comfort natuurlijk, want de buitenlander mag tenslotte niet gaan klagen". Tijdens de verwelkoming na aan komst wordt er volgens Peverelli een spelletje gespeeld. "Dat gaat volgens een bepaalde code; en je kunt dan ook al snel weten hoe welkom je bent: gewoon of zeer welkom. Je wordt vertroeteld tot ze weten wat voor vlees ze in de kuip hebben". De sinoloog vervolgt: "In contac ten met Chinezen heb je overi gens altijd aan bepaalde regels te houden. De Chinees houdt van het juiste woord op de juiste plaats. En het kan een lange tijd duren voordat je bevriend met hem bent. Zegt hij op een be paald moment: komt u morgen- De Leidse atletiekvereniging Hol land begint vrijdagavond haar trimprogramma voor het seizoen 1982/1983 met een strandloop aan de Wassenaarse Slag. De start is om half acht. Deze strand loop is de eerste uit een serie van 23 trimlopen, verdeeld in strand- lopen, weglopen en boslopen. Zij worden in de weekeinden gehou den. De strandlopen starteji steeds bij de Wasenaarse Slag. De inschrijving hier is op het kleine parkeerterrein bij de strandaf- gang. De boslopen beginnen in het park de Leidse Hout, op de atletiekbaan. Deelnemers ont vangen na afloop van elke loop een herinneringsmedaille; ook kunnen zij 'sparen' voor herinne- ringsprijzen door aan meer lo pen mee te doen. Nadere inlich tingen zijn te krijgen bij Jan Akerboom, Hoge Morsweg 69 in Leiden, tel. 071-766862. Time Time. de jeugdsociëteit van Staal- wijk-Vredeskerk, begint vrijdag met het nieuwe seizoen. Jongeren van dertien jaar en ouder zijn om acht uur welkom in het wijk- gebouw, Herenstraat 45. Hengelsport (1) Viscollege De Ruisvoorn hield zijn vijfde competitiewedstrijd in de Vlietlanden. Uitslag: 1 A. Sinteur 36 stuks-7750 gram; 2 C. Pierens 30-7850. 3 J. Nieuwenburg sr. 19- 4300.4 C. van Deventer 20-3750,5 M. Riemens 13-3100. 6 J. Nieu wenburg jr. 18-2250, 7 W. van Weizen 13-2450. 8 A. Bal 6-2050, 9 J. Brouwer 8-1825,10 J. v.d. Berg 5-1025. Hengelsport (2) DVS hield een viswedstrijd in de Vliet. Uitslag: 1 J. Moenen 53 stuks-6975 gram, 2 J. Helverstein 65-5800, 3 T. Hoppenbrouwer 40- 5075. 4 J. de Os 25-4575. 5 W. van Berkel 41-4525, 6 C. Sinteur 38- 3425. 7 W Teske 24-3175, 8 J. van Rijn 25-2900, 9 P. Teske 29-2600, 10 C. Hoppenbrouwer 29-2575. T'ai Chi T'ai Chi Chu'an wordt omschreven als een combinatie van dans, krijgskunst, oostere meditatie en nog veel meer. In elk geval wor den deze bewegingsoefeningen op grote schaal in China gedaan. De bewegingen zijn veelal ont staan door het observeren van dieren. Voor belangstellenden is er vanavond om zeven uur een introductieles T'ai Chi onder lei ding van Satya Singh in de gym zaal van het Pedologisch Insti tuut, Bloemfonteinstraat 1. Ver dere inlichtingen: tel. 071-170479. Schakelcursus Deze maand beginnen vormings centrum Troef en de Werkgroep Buitenlandse Arbeiders een nieu we technische schakelcursus voor buitenlanders. De reken- en tech nische lessen worden op woens dagavond gegeven. Op maan dagavond is er Nederlandse les, speciaal voor deelnemers aan de technische schakelcurcus. De cur sus is een voorbereiding op de les sen bij het Centrum voor Vakop leidingen voor Volwassenen, een school voor mensen die omge schoold willen worden. Van avond om acht uur wordt er bij Troef, Noordeinde 2a, voorlich ting gegeven over de technische schakelcursus. Daar kan men zich ook aanmelden. Telefoon: 130494. Swingavond In het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, is vrijdag de tra ditionele swingavond met de LVC-discjockeys. De zaal gaat om negen uur open. Cursussen In het Volkshuis begint 6 september een groot aantal cursussen voor volwassenen. Naast diverse ta lencursussen voor beginners en gevorderden zijn er ook op het ge bied van vorming mogelijkhe den: Vos-cursus, open school, we- rekdoriëntatie en een politieke oriëntatiecursus. Speciaal voor vrouwen de klussencursus en le zen en schrijven. Verder staan op het programma: zelfverdediging, dansexpressie, handenarbeid, naailessen en weven op kleine ge touwen. Voor meer informatie: Apothekersdijk 33, tel. 149180. Varia Vandaag zijn in Düsseldorf de Duitse 'katholiekendagen' be gonnen. Ze duren tot zondag en er nemen zo'n 100.000 mensen aan deel. Die kunnen zich laven aan tientallen discussiegroepen, massabijeenkomsten, eucharis- naast het officiële programma nog een vredeskamp en vredes mars georganiseerd. Daar wor den 20 - tot 40.000 deelnemers verwacht. Ontwapent u tievieringen, rozenkransdiensten De organisatie Initiative Kirche enzovoort. Het thema van deze dagen - die nu voor de 87ste keer worden gehouden - is: 'Be keert u en gelooft - vernieuwt de wereld'. In de 'vredesbijeenkomst' van vrij dagavond - in het Rheinstadion - spreken de Westduitse kardi naal Höffner, voorzitter Maier van het Centraal Comité van Duitse Katholieken, bondskan selier Schmidt en oppositieleider Kohl. Vooral de aanwezigheid van de so cialistische Schmidt heeft nogal wat vragen opgeroepen. Maar Maier - in het dagelijks leven minister voor cultuur, recreatie en maatschappelijk werk in de deelstaat Beieren - haastte zich om uit te leggen, dat zowel de theologische als de politieke kanten van het begrip 'vrede' aan de orde komen. "De katholieken dagen zijn in hun 134-jarig be staan altijd een podium geweest voor de dialoog tussen kerk en maatschappij", zei hij. Toch weerstond de leiding van de katholiekendagen de pressie van de 70 000 leden tellende Bond van Duitse Katholieke Jongeren om 'vrede en gerechtigheid' tot het centrale thema te maken. De jongerenbond heeft daarom - overigens met geld van het comi té voor de katholiekendagen - Unten' (IKVU) houdt met de protestantse beweging 'Aktion Sühnezeichen-Friedens- dienste' en het Nederlandse In terkerkelijk Vredesberaad zater dag in Düsseldorf een demon stratie voor vrede, ontwapening en gerechtigheid', onder het mot to: 'Bekeert u en ontwapent'. Dit ook ter gelegenheid van de ka tholiekendagen. Tot de sprekers behoren de theoloog Johann Baptist Metz, de Nicaraguaanse priester Ernesto Cardenal en de Nedelandse omroeppastor Jan ter Laak, de vorige secretaris van het IKV De demonstratie gaat uit van deze eisen: de bondsregering moet het besluit tot modernisering van kernwapens intrekken, een kern wapen vrij Europa en af schaffing van alle 'abc-wapens' (atoom, bacteriologisch en che misch). 'Steeds meer christenen", aldus de organisatoren in een verklaring voor de pers, "erkennen de nood zaak om politieke consequenties te trekken uit de veroordeling van kernwapens door het Vati caanse concilie en de paus". De organisatie 'Initiative Kirche von Unten' is een beweging van kritische katholieken. Ze yvert voor meer veelvormigheid, open heid en tolerantie in de kerk en hamert op maatschappelijke en politieke betrokkenheid van christenen en kerken. Campagne In verscheidene Braziliaanse ste den is gisteren tijdens misvierin gen en demonstraties de vrijla ting geëist van twee Franse pa ters, die precies een jaar geleden werden gearresteerd en kortgele den door een militaire rechtbank tot tien en vijftien jaar gevange nisstraf zijn veroordeeld. Tege lijk protesteerde de Rooms-Ka- tholieke Kerk in dit land tegen de toenemende moeilijkheden en bedreigingen die zy in haar werk ondervindt. Ondanks de liberalisering die het militaire bewind in Brazilië de afgelopen drie jaar heeft doorge voerd, nemen de conflicten tus sen kerk en overheid eerder toe dan af. Begin augustus is er een anonieme campagne begonnen tegen de belangrijkste kerkelijke leiders. In onechte parochiebla den en bisschoppelijke docu menten worden zij belachelijk gemaakt. Brieven van geestelij ken, bestemd voor het buiten land, worden beschadigd of ver valst. Ook buitenlandse geestelijken on dervinden steeds meer proble men. Elf missionarissen wachten al maanden op toestemming om het land binnen te komen. Een generaal verklaarde in verband hiermee, dat buitenlandse paters doorgaan met hun ondergrondse activiteiten in het Amazonege bied. De twee Franse paters worden er van beschuldigd, dat ze landloze boeren tot gewapend verzet heb ben aangezet. Volgens het Brazi liaanse bisschoppencollege zijn ze onschuldig. Ze deden niets an ders dan de sociale leer van de kerk uitdragen, ten bate van de armen. Beroepen Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Nieuwkoop H. C. van der Ent Dordrecht. Evangelisch-Lutherse Kerk: be roepen te Amsterdam J. Happee Leiden en J. Melin Zaandam. De rooms-katholieke vredesbe weging 'Pax Christi Nederland' doet in een brief een beroep op de Poolse regering om de gënter- neerden vrij te laten. Ze vraagt speciale aandacht voor Tadeusz Mazowiecki, eertijds adviseur van Lech Walesa, een man die, volgens de brief, "sinds jaar en dag voorstander is van vreedza me oplossingen voor de proble men in Polen". ADVERTENTIE RIJSWIJK (ANP) - De stichting Natuur en Milieu heeft de overheid gisteren tijdens een hoorzitting van de directie Noordzee van Rijkswa terstaat in Rijswijk gevraagd Duphar in Amsterdam geen nieuwe ont heffing te verlenen voor het lozen van afvalzuren op de Noordzee. Ge zien de aard en de hoeveelheid van de te lozen stoffen acht de milieu organisatie voortzetting van de lozingen niet verantwoord. Duphar heeft voor dit jaar vergunning voor de lozing van 6.000 kilogram afvalzuren op zee. De onderneming wil de lozingen ook volgend jaar voortzetten. Tijdens de hoorzitting deelde een vertegenwoordiger van het bedrijf mee dat het technisch niet mogelyk is de afvalstoffen voor 1 januari volgend jaar op een andere wijze te verwerken. Niettemin zoekt Duphar naar mogelijkheden de stoffen door verbran ding, verwerking of neutralisatie te verwijderen, zodat ze niet meer op het water geloosd hoeven te worden. De stichting Natuur en Milieu is van mening dat de afvalzuren uiterst gevaarlijk zijn en kankerverwekkend genoemd kunnen worden. Het verlenen van een eventuele vergunning is daarom strijdig met de Wet Verontreiniging van het Zeewater en de verdragen van Oslo en Lon den. JERUZALEM - Terwijl de laatste Syrische soldaten door de Israë lische linies heen vanuit Beiroet richting Syrië vertrokken, vond èistermorgen een luchtgevecht plaats tussen Israëlische en Syri sche gevechtsvliegtuigen, waar bij een Syrisch vliegtuig van het type Mig-25 werd neergeschoten. Het vliegtuig stortte neer op een huis in het stadje Jounie, ten noorden van Beiroet. Eén piloot kwam om, de andere werd door de Israëli's krijgsgevangen ge maakt. Het vliegtuig was op een verken ningsmissie toen het door de Is raëli's werd onderschept. Er is voorts nog een aantal incidenten gemeld gisteren in oostelijk Li banon langs de Israëlisch-S>ri- sche bestandslijn. deze incidenten zijn een inlei ding op de komende episode in Libanon, nu vandaag de PLO- uittocht uit Beiroet voltooid moet worden met het wegtrek ken van de laatste stryders. Is- raëls minister van defensie Sha ron heeft het by zijn terugkeer uit Washington in Israël nog eens herhaald: alle Syrische troepen moeten Libanon verlaten. Ge makshalve worden onder die ca tegorie nu ook de links-Libanese Murabitoen gerekend, in de Is raëlische media gemakshalve evenals de PLO „terroristen" ge noemd, om daarmee de rechtvaardiging van deze laatste Israëlische eis te vergroten. Het antwoord van de Libanese re gering is dat het hier gaat om een interne Libanese zaak. Immers, de Murabitoen zyn onmisken- door Jaap van Wesel baar Libanezen, een standpunt dat kennelijk ook door de Ameri kaanse onderhandelaar Habib ondersteund wordt. De Murabi toen hebben een groot aantal van de wapens van de PLO gekregen in westelijk Beiroet, die de Pale- stijnen daar hebben achtergela ten. Daarmee, zo zeggen de Israë li's, dreigt ook na het vertrek van de PLO een voortzetting van de terreur in Beiroet. Intussen is de Amerikaanse minis ter van defensie Weinberger in Beiroet aangekomen, waar hij onder meer de VS-troepen die deel uitmaken van de multinato- nale controlemacht zal inspecte ren. Vandaag reist Weinberger door naar Israël en vrijdag wordt de Amerikaanse minister in Cai ro verwacht, waar hij zal spreken met president Moebarak. DEN HAAG (ANP/GPD) - Staats secretaris Dik van economische zaken zet nog deze week in een brief aan de Tweede Kamer het regeringsstandpunt uiteen over de Amerikaanse boycot van de aanleg van de Russische aard gasleiding. Een woordvoerder van het ministerie heeft dit giste ren desgevraagd meegedeeld. Het Nederlandse standpunt wijkt over het algemeen niet af van het EG-standpunt, aldus de woordvoerder. Het Hengelose bedrijf Cooper-Bes semer is een vrijwel zekere order ten bedrage van circa 50 miljoen gulden misgelopen als gevolg van de Amerikaanse-boycot van leveranties voor de gasleiding van de Sowjet-Unie naar West- EuroDa. Op het moment dat de boycot werd afgekondigd, verkeerde de order weliswaar nog in het offertesta dium, maar volgens marketing manager Tijscholte van Cooper- Bessemer was het vrijwel zeker dat zijn bedrijf de opdracht ge kregen zou hebben omdat de fir ma een paar jaar geleden ook al een soortgelijke opdracht voor de Russen had uitgevoerd. Cooper-Bessemer, waar 50 man werkt, maakt besturingsappara- tuur voor de energiemarkt. De getorpedeerde order zou voor twee tot driejaar aan 150 man ex tra werk hebben geboden. Het Hengelose bedrijf is voor hon derd procent een Amerikaanse dochter. De hoofdvestiging van Cooper is in Houston. 29 DEL1G s, TAFELSERVIES ■k V, blocmendckor in 2 kleuren. a M V Ook los verkrijgbaar. 1 11 O U „O B.v. KOP EN SCHOTEL 1,95 <- Prachtige kleden in vele maten van 100% wol of 100% katoen op sterk jute stramien. Verkrijgbaar in schitterende herfsttinten, pasteltinten, kleurige streepdessins en als veelkleurige poesta- kleden. Speciaal voor Xenos geweven en voor u geprijsd tegen supervoordeelprijzen. Bijv. veelkleurig poestakleed 70x140 cm. 25,- Leiden. Breestraat 142-144. tel. 133511

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4