PvdA-fractie: toch Peters Steeds 4| "Aan gedrag motorrijders in verkeer schort veel" ri- Gezaidheids- winlel aan Herenstraat Oudfractievoorzitter wordt wethouder van onderwijs Marietje v.d. Molen opvolger Jit Peters Grote schoonmaakactie "Quintus-groentjes" HI-FI CEIlTRUm OUERGRRUUJ WOENSDAC1 SEPTEMBER 1982 wordt zatrdag 4 september begonnermet een spreekuur van de fzondheidswinkel. Deze gezndheidswinkel is opgezet dor een groep waar in wijkvealeegsters, studen ten geneskunde, farmacie en fysiothrapie zitten. De bedoeliif van deze winkel is het vertrekken van infor matie ove&lles wat met ziek te en gezndheid te maken heeft. Maser. kunnen te recht metvragen over voe ding, fysitherapie, alterna tieve gen^swijzen, gezonde leefwijze <j medicijngebruik. Alle informtie wordt gratis verstrekt. Het spreekuur wordt geh|iden op zaterdag morgen tusen tien en twaalf Praktijk-handboek gepresenteerd Uit handen van de vice-voorzitter van het KNMV, Van der Leest ontving Pieter i Praktijkhandboek voor de motorrijder. Vollenhoven gisteren het LEIDEN - De Nederlandse ver keersdeelnemer is uitermate slordig op de weg. Er moeten dan ook hogere eisen worden ge steld aan de weggebruikers. „In het verleden is er teveel overge laten aan de automobilisten en in dit geval de motorrijders zelf om zich de nodige rijvaardigheid ei gen te maken". Dat zei de voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid mr. Pieter van Vollenhoven gisteren in het Leidse Holiday Inn bij de presentatie van het eerste prak tijk-handboek voor de motorrij- der-in-het-verkeer. „Er is duide lijk iets mis met het wegver keer", zei mr. Van Vollenhoven nadat hij het eerste exemplaar had gekregen van de vice-voor- zitter van de Koninklijke Neder- LEIDEN -De PvdA-fractie heeft gistravond vastge houden an haar besluit om Jit Petrs kandidaat te stellen vor het ambt van wethoudevan onderwijs, samenlevigsopbouw, ethnische minderheden en emanoatie. Op aandrang an de PvdA-leden heeft de fratie het besluit op nieuw ovrwogen. Volgens PvdA-woordoerder Tesselaar was de disassie "lang en be hoorlijk", mar heeft het niet ge leid tot een ander besluit. 'De vraag spitste zich toe op wat er onder geschiktheid wordt ver staan. Voor sommigen gaf de po sitieve discriminatie de doorslag; voor de meerderheid wogen an dere factoren zwaarder. Niet al leen bestuurlijke capaciteiten, maar ook politieke factoren, zo als ik ook tijdens de ledenverga dering heb genoemd", aldus Tes selaar. De keuze tussen de kandidaten Pe ters en Van Dongen viel (op nieuw) met zeven tegen zes uit in het voordeel van Peters. Het pas seren van Van Dongen - de vrouwelijke kandidaat en specia liste op het gebied van samenle vingsopbouw en emancipatie was vorige week aanleiding tot een rumoerige ledenvergade ring. De achterban - met name de Rooie Vrouwen - was kwaad over het negeren van de PvdA- stelregel dat geschikte vrouwen bij benoemingen de voorkeur krijgen. Die boosheid werd tij dens de ledenvergadering geven tileerd en de fractie werd ver zocht het besluit te heroverwe gen. Tesselaar heeft inmiddels een brief geschreven waarin hij uiteen zet, waarom de PvdA als eerste met de WD is gaan onderhandelen. Volgens Tesselaar bleken de ver schillen met het CDA over het in standhouden van scholen groter dan het op het eerste gezicht leek. Zowel CDA als WD aanvaardden een wethoudersverdeling van vier-twee en alle programma punten bleken onderhandelbaar. Er moesten daarom nadere keu- ze-normen worden gehanteerd. De continüteit van het beleid en het bestuur bleken daarbij door slaggevend te zijn, aldus Tesse- LEIDEN - Maetje van der Molen (38) is gisteivond gekozen tot voorzitter va de PvdA-fractie in de Leidsegemeenteraad. Zij volgt Jit Pete op, die kandidaat is voor het wthouderschap. Van der Molenitudeerde politico logie in Amaerdam en Leiden. Zij gaf in dit ak enkele jaren les aan het hoge beroepsonderwijs (Stichting Harlem). De politico loge werd inl971 politica: van van de PvdA-statenfractie. Van der Molen omschrijft zichzelf als een typische generalist, die op vele terreinen van de politiek werkzaam is geweest. "De laatste tijd heb ik me in de Staten vooral bezig gehouden met agrarische aangelegenheden. Daar zal ik in Leiden niet ver mee komen". Van der Molen behoort met Corrie Snelders en Anneke Boot tot de nieuwkomers in de PvdA-fractie. laar. Ook het nakomen van af spraken door de WD-fractie zou een rol gespeeld hebben. CDA-leider Walenkamp is niet te vreden met de brief. Sommige passages omschrijft hij als ge schiedvervalsing of een verdraai ing van de feiten. Ook enkele suggestieve opmerkingen zitten hem dwars. "De WD komt af spraken na? Welke afspraak komt het CDA niet na? Dat is een suggestie die ik niet begrijp". 'Tesselaar werpt zich op als verde diger van de WD, die deze be scherming kennelijk nodig heeft", aldus Walenkamp. Met name op het punt van de pro grammatische verschillen vindt hij de brief onvolledig. De ver schillen met de WD worden er niet in genoemd. In de aanvaardbaarheid van een vier-twee verdeling mist het CDA de nuances. "Wij hebben geen andere partijen uitgesloten. Dat was de verantwoordelijk heid van de PvdA. Wij hebben nog D'66 genoemd als coalitie partner". landse Motorrijders Vereniging (KNMV). Het aantal doden en gewonden is in de laatste jaren weliswaar te ruggelopen, maar het aantal on gevallen is toegenomen. Dat aan tal loopt volgens Van Vollenho ven maar liefst tegen het miljoen per jaar. „Misschien zelfs nog wel meer". Daar gaat volgens de voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid een dreiging vanuit. Vooral het grote aantal overtredin gen dat volgens hem steeds meer toeneemt, is te wijten aan „uiter mate slordig handelen van de mensen in het wegverkeer". De Raad heeft nu als belangrijkste taak het terugdringen van het aantal ongevallen, meent Van Vollenhoven. „Je kunt niet tole reren dat de samenleving blijft opgezadeld met zo'n hoog aantal ongevallen". Het boek ,,'n Klasse beter motorrij den", dat de pretentie heeft iets te kunnen doen aan de opleiding en de bijscholing van motorrij ders, is het gezamenlijke werk stuk van onder andere de Ver keersschool van de Rijkspolitie in Bilthoven, de Verkeersschool van de gemeentepolitie in Noord wij kerhout en van de KNMV. Volgens het lid van de KNMV- werkgroep Voortgezette Rij-op- leiding. F. Taalman schort er nogal wat aan de motorople.- ding. de examinator en vooral het gedrag van de gemiddelde motorrijder op de weg. „Een dui delijk voorbeeld hiervan is het nogal in het oog springende on- gevallencijfer waarbij motorrij ders zijn betrokken" Statistieken tonen aan dat bij één van de zes ongevallen een motor rijder is betrokken. „Daar er zo'n honderdduizend motorrijders en zes miljoen automobilisten zijn. zou het getal eigenlijk 1 op 60 moeten zijn", aldus Taalman, die daarmee illustreert dat er aan het rijgedrag van de motorbestuur der het een en ander kan worden verbeterd Kaartniiddag in Meerburg LEIDEN - In clubhuis Matilo, Zaanstraat 126, is er morgen een kaartmiddag voor 55-plussers uit de wijk Meerburg. Deelnemers kunnen kiezen: klaverjassen of bridge. De kaartmiddag duurt van twee uur tot half vijf. Behalve tachtig jetsen werd er onder Rijnwater gevist. barbecue uit het LEIDEN - Zo'n tveehonderd ad- spirantleden van de studenten vereniging Quintis hebben gis teren samen met de reinigings dienst een grootscheepse ADVERTEITIE lallen modellen slaan |3 j 9"-® inde brandkasten - - loon/alen leidedorp I rietschans 67-ceba qebouw 'J bedri|lsterrein le baanden) rj te' (071) 413 i*t4 werkdagen van 9 17 uur tot 15 30 uur schoonmaakactie in de binnen stad gehouden. Verreweg het grootste deel van de eerstejaars heeft zich letterlijk met ontgroenen beziggehouden. Op zes plaatsen in de binnenstad hebben zij onkruid gewied. Iets waar de reinigingsdienst mee is gestopt sinds het verbod om che mische middelen bij de onkruid- bestrijding te gebruiken. De overige 'groentjes' hebben on geveer voor de deur van de Quin- tus-sociëteit, rondom de Mare- brug, in het Rijnwater staan dreggen. Zij haalden zo'n tachtig fietsen boven water en enkele bromfietsen, winkelkarretjes, dranghekken, een steekwagen en een barbecue. Voorwerpen dus die vermoedelijk voor een deel door ouderejaars, die giste ren het bevel voerden, in het Rijnwater zijn gekieperd. Zowel de reinigingsdienst als het Quintus-bestuur toonde zich te vreden over de schoonmaakac tie. De dienst omdat er weer eens wat onkruid tussen de klinkers vandaan is gehaald en de studen ten-bestuurders omdat heel wat van hun pupillen op goedkope wijze aan een fiets zijn gehol pen... Redactie Bart Jungmann Jaap Visser Bijdragen: Wim Brands en Leo Maat Sen mei fcolonib jlcidjceefd PTVerrijzenis Nieuws van het dood geachte tv-piratenfront: "PTV Leiden zet zijn uitzendingen voort". Zo luidt althans een smoeze lig persbericht - oude tijden herleven dat gisteren bij ons werd bezorgd. Vanaf van daag zijn, volgens de schrij vers weer illegale program ma's te verwachten, ditmaal via een zogenaamde rond- straler. Wie nog in het geluk kige bezit is van een an tenne op het dak of wie een kamerantenne heeft, kan via kanaal 3 de PTV weer in zijn huiskamer verwachten. "De uitzendingen zullen bevat ten: speelfilms, pornofilms en tekenfilms, met reclame. Zoals vanouds, dezelfde kwa liteit" (nu was alleen in onze herinnering de kwaliteit niet altijd dezelfde). De programma's worden weer verzorgd vanaf een geheime plaats en via steunzenders doorgezonden naar de hoofd zender op kanaal 3, "die er gens in Leiden op een centra le erg-hoge plaats zal staan". Dat enig gevoel voor drama de PTV-mensen niet vreemd is, bewijst wel het herdenkings- kruis dat langs de omlei- dingsweg bij Zoeterwoude is geplaatst. Precies op die plek werd mei vorig jaar een zen der van de piraten ontdekt. "Dit kruis zal alle duizenden kijkers genoegdoening geven voor de vele maanden zonder PTV-Leiden". J. Pen, die destijds bü de ont maskerde zender in Zoeter woude, werd aangehouden, beweert desgevraagd niets van de nieuwe PTV-plannen te weten. Zoals hij trouwens altijd heeft ontkend iets met de piraten te maken te heb ben Pen destijds: "Ik pro beerde alleen maar de zender op te sporen". Pen nu: "Dit komt voor mij als een don derslag bij heldere hemel. Ik heb hier helemaal niets mee te maken". Wordt (ongetwij feld) vervolgd. B.J. Het PTV-herdenkingskruis "zal alle duizenden kijkers genoeg doening geven voor de vele maanden zonder PTV-Leiden". de blijkbaar nog één keer be nadrukken dat hij een kri tisch volger van het universi taire gebeuren is. Hem was ter ore gekomen dat mr. Cath, voorzitter van het dage lijks bestuur van de universi teit, tegen deelnemers aan een zomercursus Ameri kaans recht had gezegd: "De WUB is te ver doorgescho ten". Waarmee zoveel gezegd wil zijn als: "De democratise ring van de universiteit is in dertijd te ver doorgevoerd". (Lees voor WUB: Wet Univer sitaire Bestuurshervorming, ideetje van oud-minister Ver- inga). Of Cath maar even verantwoor ding wilde afleggen. De be stuurder zei van de prins geen kwaad te weten. Hij had de cursisten inderdaad tij dens een rondleiding kort in het Engels toegesproken. Maar, zo lezen we in het schriftelijke antwoord van de bestuurder, "de heer Cath zou niet eens weten hoe de woorden 'te ver doorgescho ten' in het Engels zouden moeten worden vertaald". W.B Doorgeschoten yan |Qsse luim J. Willems. vertrekkend lid van de Progressieve Party in de Leidse universiteitsraad, wil- Help. de spreeuwen zyn terug! Begin deze maand leken don derbussen en op de band od- genomen 'angstkreten' suc cesvol in de strijd tegen een kolonie spreeuwen en kou wen, die een slaapplaats had den gevonden in bomen aan de Witte Singel (ter hoogte van de Groenhovenstraat). 'Spreeuwenman' A.J. Klein stra concludeerde na de 'schreeuw tegen de spreeuw': "Deze maatregelen zijn voor lopig afdoende geweest". Te vroeg gesproken. Onze ge vleugelde vriendjes zyn - al thans een deel - gewoon een paar honderd meter ver huisd. Gekwetterd, geslapen en gepoept wordt er nu bij de herenhuizen-in-veval even voorbij de nieuwbouw van de universiteit. Caroline de Bouter, wonend in het pand Witte Singel 8. be vestigt dat: "Ze zitten er nu alweer een week of twee". Klijnstra kykt er aanvanke lijk van op: "Hé, ik dacht dat ze zich aardig verspreid had den. Ik kreeg tenminste uit verschillende delen van de stad telefoontjes van mensen die zeiden: ik weet waar uw spreeuwen zitten. Ik zal in elk geval eens aan de Witte Singel gaan kijken". De vol gende dag: "Inderdaad, ze zitten er. Maar ik geloof met dat alles terug is, hoor. En ik' heb bovendien een beetje de hoop dat als het weer zo bly ft, ze over een week of vier wel weer vertrokken zyn. Nog maar even afwachten dus. Voorlopig gaan we niet tot actie over". Caroline de Bouter zit daar per soonlijk ook niet op te wach ten: "Ik heb er geen last van Laat ze maar rustig zitten. Gladde wegen door al die uit werpselen? Dan moeten ze maar een bordje neerzetten met 'slipgevaar' erop. Dat kan toch ook?" Een mooi tolerant geluid, waar onderstaande dichtregels van Rinske Tolman keurig bij aansluiten. De spreeuw is kennelijk de kwaadste niet. "Wie is het, die in zuiverheid De doffe duisternissen mijdt En roert met een klinkend- schoone keel Bij Meitijds zoet en zacht ge- streel Dat is de spreeuw, de brokke- laar De kommervnje tokkel aar Dat is de spreeuw, die bont van pluim. De fluiter is van losse luim..." BJ Gewoon rechts Is dat even schrikken. Kryg je maandag de krant in de bus en wat staat er op de voorpa gina? "We krijgen in Leiden een links college en of u, als WD-lid, daar ook zo tegen bent". Laten wy nou de hele tijd gedacht hebben dal er een WDl^/dA-college komt O. dat wordt ook bedoeld? Nou vooruit, da PvdA fa dm i wel wat links Maar de WD, is die nou ook al links"' Daar zijn wij tegen, net als die verontruste WD-leden De WD moet gewoon goed rechts blyven. om verwarring te voorkomen, want je moet wel weten wat je kiest LM Woning voor invaliden aan Borneostraat LEIDEN - In de Borneostraat heeft wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) gistermid dag een woning geopend, die geheel voor invaliden is aan gepast. De nummers 20 en 22. twee benedenwoningen van twee kamers, zijn samenge voegd en tot één woning die kan worden bewoond door één of twee rolstoelgebrui kers. Om dit te bereiken moesten er aan de woning, die beheerd wordt door woningbouwver eniging De Eendracht, de no dige voorzieningen worden aangebracht. Zo is de keuken voorzien van een verstelbaar aanrecht Alle schakelaars zyn op een hoogte van negen tig centimeter aangebracht. De badkamer heeft een antis lipvoer. een ligbad, een dou che met douchebankje, een aangepast toilet en de nodige beugels. In de verwarmde berging is een oplaadstation voor de accu's van de rolstoelen aange bracht. Alle kamers hebben een installatie met deurtele foon en deuropener. De vier buitendeuren zijn zonder hulp toegankelijk, alle bin nendeuren zyn negentig cen timeter breed en hebben geen dorpels De vernieuwde woning aan de Borneostraat heeft nu een woonkamer, twee slaapka mers, een aangepaste badka mer, een keuken, een toilet voor bezoekers, een berging en een tuin die voorzien is van brede terrassen en pa den Op de foto neemt wethouder Tesselaar (links) bloemen en de sleutels van de rolstoelwo- ning in ontvangst. ADVERTENTIE HAAL DE FIRATO KRANT Boordevol nleuwa bij: ■REESTRAAT V4A.UEIOCM TELEFOON OT1-12*442

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3