PvdA/PPR trekt zich terug c Kinderpostzegelactie gaat weer beginnen eidse agenda Eindelijk opknapbeurt terrein Berkheistraat Buurtbus rijdt binnen maand over Zoeterwouds gebied Lezers schrijven College van WD en CDA verwacht in Voorschoten Laatste succes voor Van Dingstee.. Aan vrijwillige chauffeurs geen gebrek Stad en rand WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1982 Wassenaar onthuld. De postzegels staan i WASSENAAR/LEIDEN - De Leidse universiteit heeft ruim twee ton gekregen van de op brengst van de kinderpostze gelactie van vorig jaar. Het geld is onder andere bestemd voor onderzoek naar het gedrag van kinderen. De actie bracht in to taal vijftien miljoen gulden op. Deze cijfers werden vanochtend in het Dierenpark Wassenaar be kend gemaakt bij de presentatie van de ontwerpen van de serie kinderzegels 1982. Deze vier ze gels staan in het teken van thema "kind en dier" en zijn (op ware grootte) getekend door Peter Vos. Gelijktijdig werden de prijzen uit gereikt van de tekenwedstrijd. In het kader van het nieuwe thema werd afgelopen vooijaar een te kenwedstrijd onder de lagere scholen in Wassenaar en omge ving uitgeschreven. De hoofd prijs, een excursie naar een na tuurreservaat in Nederland, werd gewonnen door de (voor malige) zesde klas van de Sja- loomschool in Katwijk aan den Rijn. Deze leerlingen zitten on dertussen allemaal in het ver volgonderwijs. Tevens werden er tien individuele prijzen uitge reikt aan zes Wassenaarse leer lingen, drie uit Leiderdorp en één uit Leiden. Op woensdag zes oktober zullen leerlingen van zo'n achtduizend scholen bestellingen voor kin derzegels en wensen gaan opne men. Op zestien november den deze afgeleverd. Van de op brengst van vorig jaar ging der bijna vier mihoen naar pro jecten in 39 ontwikkelingslan den. De rest werd in eigen land besteed. Naast de Leidse universiteit, kre gen onder andere ook het kinder centrum in de Merenwijk (25.000 gulden), de Stichting Christelij ke Jeugdhulp (12.437 gulden), de Stichting Practische Thuishulp (38.000 gulden) en de toneel groep Puberus (1000 gulden) geld uit de pot. In Noordwijker- hout en Oegstgeest kregen res pectievelijk het dagverblijf Ho ningraat en de professor doctor Leo Kannerschool ieder 15.000 gulden. De Fentrop Stichting in Lisse kreeg bijna twaalfduizend gulden en het internaat Swetter- hage in Zoeterwoude vijftigdui zend gulden. WOENSDAG Ko- bayashi. 20 en 22.15 uur. The Jam, 2e Binnenvestgracht: optre den groep Ypsillon, 22.30 uur. Jongeren Advies Centrum, Caecilia- straat 67: meisjestelefoon, 16-22 uur, tel. 126052. Architectenwinkel Oude Vest 163: gra tis advies, 17-18 uur. Stadhuis: raadscommissie financiën, 20 DONDERDAG Filmhuis Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66: film Harakiri van Ko- bayashi, 20 een 22.15 uur. De Lakenhal, Oude Singel 28: deelcom- De Lakenhal, 16 VOORSCHOTEN - De PVDA/PPR-fractie heeft zich gis teravond terug getrokken uit de college onderhande lingen in Voorschoten. De PvdA/PPR vond dat er te weinig politieke beleidszaken in de portefeuille van de toekomstige wethouder zaten. Een college van WD-C- DA lijkt nu voorhanden in Voorschoten. Het breekpunt tijdens de onder handelingen van de laatste twee dagen bleek duidelijk de porte feuilleverdeling. De WD was na de laatste verkiezingen de grote overwinnaar en wenste dat dit ook in de taakverdeling tot ui ting zou worden gebracht. De twee 'verliezende' partijen, CDA en PvdA/PPR, moesten dus ta ken inleveren. "Bij de verschillende voorstellen die op tafel kwamen, bleek naar ons oordeel dat wij onevenredig moesten bijdragen in de verta ling van de WD-winst. Het CDA bleef in de luwte", aldus onderhandelaar en fractievoor zitter van de PvdA/PPR Johan Visser. "De portefeuille die wij kregen leek meer het manage ment van de technische winkel, er waren weinig politieke be leidszaken mee te doen. Wij heb ben toen een aantal formules op tafel gelegd. Ook op ons laatste bod hebben WD en CDA nee gezegd". In de afgelopen dagen is nogal ge schoven met de verschillende posten. Zo zou de PvdA/PPR ruimtelijke ordening en grond bedrijf moeten inleveren aan de WD. Daarvoor zouden ze be- plantingsdienst, milieubeleid en energiebeleid en bedrijven als kabeltelevisie en gas, voor terug krijgen. Het CDA zou woning toewijzing aan de burgemeester geven en huisvestingsbeleid aan de WD. Na lange onderhandelingen bleek het CDA woningtoewijzing weer in haar portefeuille te krijgen en daarvoor in de plaats monumen ten en cultuur in te willen leve ren. De PvdA/PPR kreeg toen, als een soort toegift, economi sche zaken van de WD. Afgewezen De PvdA/PPR nam hier uiteraard geen genoegen mee en wilde pro beren om alsnog een 'beleidster rein' binnen haar deuren te krij gen. Een aantal varianten ver scheen op tafel. Het CDA zou sport en recreatie geven aan de WD, en de PvdA/PPR zou dan verkeer en vervoer krijgen. Afge wezen. Een andere variant was dat de PvdA/PPR onderwijs kreeg van het CDA. Afgewezen. Variant drie; de nieuw verkregen taken energie en economische zaken weer terug naar de WD en verkeer en vervoer voor de so cialisten. Afgewezen. Het aller laatste bod wat Visser gister avond op tafel bracht was het be heer van de accommodaties in Voorschoten. Maar ook dit werd afgewezen. "We wilden niet het behoeftebeleid van de accommodaties, maar het beheer van de ruimten. Zaken als die 'ruimte krijg jij als vereni ging' en 'dat verbouwen we t ders en de raadsleden benoemd worden. Een college van WD-CDA lijkt op geen problemen meer te stui ten. Beide partijen zouden twee wethouders kunnen leveren, maar andere combinaties zijn ook nog mogelijk. Zowel WD als CDA heeft wel twee wethou derskandidaten. Voor de WD zouden dat onder meer Van Da len en Van der Kloes-Kamsteeg zijn, bij het CDA Marselis en Val kenburg. Visser (PvdA/PPR): "We moesten onevenredig veel bijdragen in de verkiezingswinst van de WD". jou'", aldus Visser. "We hebben De variant een duidelijke grens gesteld. Op ons laatste voorstel is de WD niet ingegaan". De onderhandelaar van de WD, Van Dalen, die tevens de forma teur is, was vanochtend onbe reikbaar voor commentaar. Nog zes dagen rest hem om het colle ge van burgemeester en wethou ders rond te krijgen. Op zeven september moeten de wethou- dit weekend sprake was, D'66 op een wethou derszetel, lijkt nu definitief naar de achtergrond geschoven te zijn. In die variant zou D'66 de wethoudersplaats van het CDA innemen. Er zou dan een college van WD—PvdA/PPR—D'66 ko men. Nu de PvdA/PPR uit de on derhandelingen is gestapt is deze variant nagenoeg onmogelijk. De WD en het CDA hebben D'66 niet nodig, daar deze twee partij- Architectenwinkel Oude Vest 163: gra tis advies. 18-18 uur. Architectenwinkel Pieterskerkhof 18: gratis advies. 20-21 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Caeciliastraat 18: open avond, 21-1 uur. 't Spoortje, Bernhardkade 40: spreek uur hulp- en adviesbureau wao/wsw, 19- 20-30 uur, tel. 142505. Nee, 19-20 u Voorschoten. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33: spreekuur voor in validen, 19-20 uur, tel. 01717-3309. Wassenaar. Commissie financiën, ge meentehuis, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 27 augustus tot 3 september door de Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, telefoon 123553; Apotheek Van Breest Smalien- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tele foon 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tele foon ten noorden van de Ryn: 134604; telefoon ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, telefoon 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum Florijn 10, tele foon 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tele foon 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum Van der Waalslaan. telefoon 01717-4641. WASSENAAR - Het terrein aan de Berkheistraat in Wassenaar zal nu eindelijk opgeknapt wor den. Het plan werd gisteravond door de commissie technische diensten goedgekeurd. De finan ciële kant van de zaak wordt morgenavond besproken. Zeer merkwaardig verliep gister avond de laatste vergadering van de (oude) commissie technische diensten in Wassenaar. Wethou der Van Dingstee (CDA), met zijn hoofd vol teleurstellingen door de zaak met de 'geheime brief, leek nogmaals een tegen valler voorgeschoteld te krijgen. De omstreden wethouder, die bekend heeft gemaakt niet meer terug te keren, trof een kritische commissie aan over de opknap beurt van het Berkheiveld. Be kend was dat Van Dingstee deze zaak "er door wilde krijgen" tij dens zijn laatste optreden. Het Berkheiveld is al jaren een doorn in het oog van de genieters van het Wassenaars dorpsschoon en omwonenden. Het gedeelte lijk 'beschermd dorpsgebied' wordt geteisterd door grote drukte tijdens de wekelijkse markt, waarbij altijd een par- keerchaos ontstaat. Bovendien zorgen parkeerders van recrea tiepark Duinrell en de Hervorm de Kerk, voor grote problemen op andere dagen. Daarnaast zijn er nog de geparkeerde vrachtwa gens en het snelle autoverkeer over de Berkheistraat. Anderhalf jaar geleden werd in de commissies al een "groot plan" besproken en te duur bevonden; 150.000 gulden. Nu presenteerde Van Dingstee een goedkopere variant van 21.000 gulden. Hij noemde dit voorstel gisteravond wel "een voorlopige gedeeltelij ke oplossing voor een onhoudba re situatie". Het plan omvat in eerste instantie de verbetering van de modderpoel dan wel zandwoestijn die is ontstaan langs de Berkheistraat. Op deze talud worden vaak auto's ge plaatst. Voorts wordt het parkgebied-ge- deelte, de helft van het terrein aan de kant van de Storm van 's Gravenzandeweg, geëgaliseerd en ingezaaid. Tot nu toe lieten ruiters daar hun paarden draven, waardoor een kuil van ongeveer vijftig meter doorsnee is ont staan. Als laatste onderdeel wor den voorzieningen in de omge ving voorgesteld, bevoordeeld om te parkeren Huiswerk Bij de behandeling van deze nieu- goedkopere variant was de eerste instantie on verwacht kritisch. Nieuwszwaag (WD) vroeg om een grotere op zet van het plan om ook de pro blemen in de omgeving erbij te betrekken en niet daar de last naar toe te schuiven. Hij voelde eigenüjk alleen voor een verbete ring van het marktterrein. Van Rij twijfelde enigszins, maar stond in grote lijnen wel achter deze goedkope variant, evenals fractiegenoot Schelhaas. De kleinere fracties van PvdA en Partij Wassenaar waren zeer kri tische en kunnen met de WD een meerderheid in de raad vor men. Greep (PvdA) vond dat de parkeerproblematiek op ruimere schaal niet voldoende tot zijn recht komt in het voorstel. Lod-< der (PW) liet weten voor een "to taal plan" te zijn. "Beter een goed duur plan, dan een slecht goedkoop plan", aldus Lodder. Beide kleine fracties leken nieuw huiswerk voor de wethou der en de ambtenaren voor te stellen. Wethouder Van Dingstee greep in en dreigde het duurdere plan weer uit de ijskast te halen en uitvoering zou daarmee onhaal baar zijn. De wethouder stemde wel in met de kritiek dat bezoe kers van het recreatiepark aldaar hun auto's parkeren. Deze over last is lang niet nodig daar er vaak nog plaats is op de eigen parkeerplaats van Duinrell. Tevreden "Het liefst zouden we ze dwingen met ons een oplossing te zoeken, maar dat kunnen we niet", zei Van Dingstee. Tot nu toe weiger de de eigenaar graaf Van Zuylen geld voor zo'n oplossing uit te trekken. Lodder (PW): "De graaf neemt liever dan dat hij eens geeft". Zoals bekend heeft de ge meente veel werk gemaakt van een bestemmingsplan voor Duinrell en is men de onderne ming op vele punten tegemoet gekomen. Na de dreigende woorden van de wethouder en enige toelichting op de voorstellen door een amb tenaar, sloeg de stemming in de commissie om als een herfst blaadje in een zwoel n^jaars- windje. De verraste wethouder ("ik was zeer gelukkig verrast", zei hij later) mocht ineens erva ren dat er nauwelijks meer kri tiek was op zijn laatste stukje werk. Niet opnieuw een duur totaalplan, Van Dingstee de on haalbaarheid vreesde, geen te rugtrekking van zijn nieuwe va riant, maar uitvoering van zijn voorstel. Slechts Greep maakte nog enig voorbehoud, daar hij de parkeerproblematiek nader be studeerd wilde zien. Een hals zaak wilde hij er echter niet van maken. Zichtbaar tevreden sloot wethou der Van Dingstee zijn agenda punt af. De aanwezige omwonen den waren tevreden over het re sultaat. "Nu gebeurt er tenmin ste iets", zei één van hen. "Overi gens is één opmerking van de wethouder onjuist. Zogenaamd overleg met direct betrokkenen is er niet geweest, maar dat ken nen we onderhand wel hier in Wassenaar". College Het Berkheiveld in Wassenaar wordt na jaren opgeknapt. Vooral tij dens de markt op woensdag is er een grote parkeerchaos. Laat de mensen maar zien hoe wij de onderhandelingen over het college voeren zei Liesbeth Dal- huisen voor de gemeenteraads verkiezingen. En na die verkie zingen gingen CDA en WD met die opmerking van de Progres sief Warmond-lijsttrekker ak koord. Een paar avonden zat ik dus op de tribune, ook de vijfde avond toen er knopen doorgehakt moesten worden. Jammer dat uiteindelijk de WD-fractie afhaakte. Zij zul len de handtekening niet onder het nieuwe collegeprogramma zetten. De liberalen vonden dat er teveel details werden bespro ken, bijvoorbeeld de verplaat sing van Humako. Wat als toe schouwer bij deze onderhande lingen dan wel opvalt is dat ook de WD zich met details bezig houdt. Laat ik voorop stellen dat juist de tails in deze besprekingen be langrijk zijn. Tenslotte probeer je, in het Warmondse geval, met drie partijen een programma sa men te stellen dat als uitgangs punt voor het beleid in de ko mende vier jaren zal dienen. En het bespreken van details maakt dit programma veel duidelijker. De vijfde vergaderavond leek er nog niets aan de hand te zijn. ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse buurtbus kan naar alle waarschijnlijkheid over een maand de eerste rit achter de rug hebben. Een aantal experimen ten zijn zeer goed verlopen. De bedoeling is nu ook dat de afge legen gebieden voor de buurtbus bereikbaar worden. Dit werd gisteren duidelijk ge maakt tijdens een informatie avond over deze nieuwe vorm van openbaar vervoer in Zoeter woude. Naast het al eerder be kend gemaakte traject zullen nu ook de buurtschappen Weipoort, Zuidbuurt en Westeinde aanslui ting krijgen op de lijndiensten van het streekvervoer. De Geer- polder en de Gelderswoude zul len nog niet in het traject worden opgenomen. Met name het op stellen van een sluitende dienst regeling zou dan te problema tisch worden. Wethouder Van der Heijden deed gisteravond nogmaals een oproep aan de aan wezige vertegenwoordigers van de verantwoordelijke instanties om dit punt nog eens te bezien. Aan vrijwilligers om de bus, die acht personen kan vervoeren, te besturen is geen gebrek. Tot nu toe hebben zich zo'n zestig gega digden gemeld om de bus langs de afgelegen gebieden te lood sen. De voorlopige dienstrege ling voorziet in twee ritten per uur. Dagelijks is er ook een rit naar het Eüzabethziekenhuis. Om twee uur is de buurtbus daar, voor het begin van het be zoekuur. Na afloop van het be zoek gaat de bus weer terug en hervat dan de normale route. Deze verbinding naar het Leider- dorpse ziekenhuis is een grote verbetering voor de Zoeterwou- denaars die op het openbaar ver voer zijn aangewezen. Tot dus verre was men uren kwijt, met de buurtbus zal dat in ieder geval geslonken zijn tot veertig minu ten. Voor de bewoners van de Hoge Rijndijk is er ook hoop op een betere verbinding met het ziekenhuis. Op dit moment wordt bekeken of een recht streekse verbinding mogelijk is. De buurtbus krijgt in de bebouwde kom een aantal haltes, maar stopt daar buiten gewoon wan neer iemand een teken geeft. Om de vrijwilligers niet te veel te be lasten, is er gekozen voor een kaartverkoop-systeem dat af wijkt van de strippenkaart. In de buurtbus koopt men gewoon een enkeitje of een vierrittenkaart. Het voortbestaan van de buurtbus hangt af van de vrijwillige—be stuurders, zolang die er zijn gaat het project door. De definitieve route en tijdschema zal binnen kort vastgesteld worden. De gis teravond gedane suggesties zul len zoveel mogelijk meegeno men worden. Goedgemutst gingen de drie fracties aan de slag. Er moesten nog enkele "hete" punten wor den behandeld. Ook de WD fractie deed hieraan mee, alsof er nog niets aan de hand was, ter wijl toch in hun tassen de reeds gekopieerde tekst klaar lag met de boodschap om af te haken bij dit overleg. Toen die avond bleek dat verschillende teksten niet in die details werden geregeld, zo dat zij aanvaardbaar waren voor de WD-fractie, haakte zij af. Er wordt teveel geregeld zodat de commissies van advies en bij stand buiten spel worden gezet, zegt de' WD in haar commen taar. En ik denk dat dat niet waar is. De kiezers hebben naar aan leiding van de verkiezingspro gramma's hun keuze kunnen doen. In die programma's staan allerlei beloftes en deze beloftes zullen verwoord moeten worden in het collegeprogramma. Dan kunnen ze de komende vier jaar worden uitgevoerd. Via de com missie en de gemeenteraad zal er dan uiteindelijk een besluit wor den genomen. Zo wordt nie mand buiten spel gezet. Als toeschouwer kreeg ik een ver haal over Humako. De WD-frac tie had allerlei consequenties van een eventuele verplaatsing van Humako op een rijtje gezet. Veel aandacht voor het land schappelijk karakter van War mond en voor het zelfstandig ka rakter van onze gemeente. Dus geen aansluitende bebouwing met de Merenwijk in plan Zuid (Veerpolder). Heel belangrijk, daar is een ieder het over eens. Maar wat ik mis in het WD-ver- haal is de afweging van argu menten die wel plaats vond bij CDA en Progressief Warmond. Humako is een Warmonds bedrijf. Mocht dit bedrijf in de komende vier jaar willen uitbreiden of een andere plaats binnen Warmond se grenzen willen hebben, dan moet dat kunnen. PW en CDA zeggen dat dat het agrarisch ge deelte in plan Zuid een uitste kende plaats is. Dat wilden deze partijen dus opnemen in het col legeprogramma. Immers wan neer je te laat bent met het plan nen van dergelijke belangrijke zaken, bestaat de kans dat een Warmonds bedrijf zou kunnen verdwijnen. Dat is gezien de werkgelegenheid niet goed. Het uitgebreide verhaal van de WD over Humako rept daar met geen woord over. Een detail? A.G.M. Schavemaker (secretaris PW) Warmundastraat 38 Warmond LEIDSCH -&L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidseh Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Smqei 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 07M23143 tussen 18 00-19 30 uur (nabfzorging na 19 30 uur), zaterdag van 1630-10 00 uui Abonnementsgelden b«| vooruitbetaling te vokJoen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t n v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 57.3 Per post 79,70 Adjunct-hoofdrad acteur Per post f 307.30 Directie G Koopman Rubriekchefs J Kroon (stad) B W T Jungman (plv) H. I J Veldhuizen (reg») H. v d Post (plv) J Ruygrok-Hoogevein W C H Schrama (nieuwsdienst en tedure P C Rosier (radio, televisie, kurtt) S. J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten t>j de Ge meen schappelijke Persdienst met eigen Redactie stad en randgemeenten lel 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2