Vandaag besluit krediet Eminent C Bouwwerkgevers andere opleiding NCW. geen dwang bij korter werken Beurs Amsterdam 3" hort zahelijh marktberichten Specialisatie nodig voor bloemenwinkel Spoedbijeenkomst kamercommissie Fong Leng gaat door Meneba: meer winst, ondanks tegenvallers arsssr/iis Beursoverzicht WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1982 Economie Verkade Koninklijke Verkade Fabrieken BV heeft in de eerste zes maan den van dit jaar een winst ge boekt van 390.000 tegen 930.000 in dezelfde periode van 1981. De winst voor belasting zakte van 1,7 min tot 0,7 min, zo heeft het bedrijf bekendge maakt. Verkade werd dit jaar na een rede lijk begin geconfronteerd met een vrij plotseling teruglopende vraag in het late voorjaar. De om vang van de daling van de con sumptie verraste de levensmid delenindustrie en -handel. De handel reageerde hierop door in versterkte mate het accent te leg gen op witte en huismerken. Hierdoor werd de druk op het merkartikel verhoudingsgewijs gróter. De geldomzet van Verkade bleef in het eerste halfjaar gelijk, maar de omzet daalde in volume met 3,8 pet. Boeken Uitgevers mogen hun prijzen van boeken in het algemeen met 5,4 procent verhogen. De boekhan del mag de winkelprijs aan de stijging van de uitgeversprijs aanpassen. Staatslening Het bedrag van de 10-procent- staatslening 1982 met aflossing per '88/'92 waarop de inschrij ving volgens het tendersysteem op 31 augustus 1982 openstond, is vastgesteld op 1,1 miljard. De koers van uitgifte van de lening is bepaald op 100,5 procent, wat betekent dat de lening een effec tief rendement van 9,9 procent oplevert. Het is de zevende le ning met storting in 1982. Douwe Egberts Douwe Egberts (koffie, tabak, thee, dranken) heeft in het per 30 juni afgesloten boekjaar 1981-82 een geldomzet behaald van 3019 min wat ruim 11 pet meer is dan in het voorgaande boekjaar. Als gevolg van de economische situatie en de toegenomen con currentie steeg de brutomarge slechts met 3,9 pet. Dit was on voldoende om de kostenstijgin gen op te vangen. Het bedrijfsre sultaat daalde derhalve met 26,8 pet tot 147,7 min. De daling deed zich met name voor in het tweede halfjaar, zo heeft het con cern bekendgemaakt. Vooralsnog verwacht het bestuur dat de druk op de marges als ge volg van de dalende koopkracht en de scherpe prijsconcurrentie zal voortduren. De op verder gaande efficiëntie en verhoging van de produktiviteit gerichte maatregelen zullen de basis moe ten zijn voor verbetering van de rentabiliteit. Het bestuur ver wacht echter niet dat deze maat regelen hun volledig effect in het lopende boekjaar zullen hebben. Voorgesteld wordt weer 45 di vidend. Kinderzegels "Kind en dier" is het thema van de afbeeldingen op de serie kinder postzegels 1982, die 16 november verschijnt. Ontwerper Peter Vos uit Amsterdam laat met zijn te keningen op de zegels zien hoe het kind op speelse wijze met het dier omgaat, aldus een persbe richt van de PTT. De ontwerpen zijn vandaag in het dierenpark in Wassenaar gepre senteerd. Alle zegels zijn uitge voerd in de kleuren oker en grijs. Groenteveiling, woensdag 1 sept. 1982 - aardappelen 0.30-0.74, andijvie 0.27-1.17, pronkbonen 1.60-2.15, snijbonen 3.10- 4.45, stambonen 1.25-1.95, kroten 0.31- 0.33, rode kool 0.18-0.20, spitskool 1.14, postelein 0.60-1.06, prei 0.55-1.25, spina zie 1.44-1.57, spruiten a 1.19-137, sprui ten b 1.65-1.86, spruiten c 1.13, spruiten d 1.10-1.65, uien 0.17-0.55, waspeen 0.27- 0.28, wiotlof 2.90-6.60, meloenen 1.50- 3.30, bloemkool 6 p. bak 1.95-2.90, bloemkool 8 p. bak 1.50-1.80, knolselde rij 0.50-0.65, sla 0.15-0.77. bleekselderij 0.46-1.17, bospeen 0.61-0.68, peterselie 0.18-0.37, selderij 0.29-0.44, paprika st. 0.32-0.67 DEN HAAG (GPD) - De bouw werkgevers hebben plannen om zelf de vakopleiding ter hand te gaan nemen. Als die plannen doorgaan, wordt daarmee voor een groot deel een streep gezet achter de reeds jarenlange be staande samenwerking met de vakbonden in de vakopleiding voor jongeren in de bouw. De oorzaak dat de werkgevers naar een eigen systeem van vakoplei ding kijken, is de betaling van het cao-loon dat iets boven het wettelijk minimumjeugdloon ligt. Bovendien zijn de werkge vers moeilijk meer bereid hy mi nimumloon te betalen aan jonge lui die via hun mts of hts een sta gejaar in een bedrijf moeten doorbrengen ter voltooiing van hun opleiding. Wat de werkgevers nu in grote lij nen willen, is het stichten van re gionale opleidingsinstituten, waar jongelui die hun lts-diplo- ma in de zak hebben terecht kun nen voor een bedrijfsopleiding Deze regionale instituten moeten door de bouwbedrijven in de re gio worden gesticht en onderge bracht in een stichting. De be drijven stellen zich garant dat zi, de beste jongelui van het insti tuut een baan zullen aanbieden. De jongeren die naar deze institu ten gaan, krijgen geen cao-loon of minimumjeugdloon. De eerste twee weken krijgen ze niets. Dan komen ze terecht in een proeftijd van drie maanden en daama zul len de besten de twee-jarige op leiding mogen afmaken. De werkgevers zullen dan bepalen welke stagevergoeding zal wor den uitbetaald. De huidige Stich ting Vakopleiding Bouwbedrijf, waarin werkgevers en werkne mers samenwerken, zal nog blij ven functioneren als instituut voor vervolgopleidingen en op leidingen van volwassenen. Volgens de AVBB, de organisatie van de bouwwerkgevers, is de vakopleiding de laatste jaren een grote zorg geworden, omdat die gekoppeld is aan de steeds ver der inzakkende bouwmarkt. „Te gen de achtergrond van 90.000 werklozen is het voor ons de vraag hoe we de jongeren die van een lts komen toch nog aan werk kunnen helpen", zegt de heer Gommers, secretaris voor vakop leidingen van de AVBB. Hij zegt, dat de vakopleiding nu nog ge beurt met medewerking van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid, maar dat dit probleem niet constant op het bord van de overheid geschoven kan worden. De AVBB meent dat de loonvoor- waarden die nu nog gelden ont zettend negatief werken op de opleidingen. „Dit jaar hebben de bedrijven nog stagiaires van hts'ers lopen tegen het wettelijk minimum jeugdloon. Maar het kan wel eens zo zijn dat we dat volgend jaar niet meer kunnen betalen en dan verliest de stagiai re zijn noodzakelijke praktijk jaar". Dilo van Commenee. de voorzitter van de Hout- en Bouwbond CNV is furieus over de plannen van de werkgevers. „Tijdens de laatste cao-onderhandelingen hebben ze al gekreund over de jeugdlo nen, die ze niet meer konden be talen. We hebben toen gepro beerd daarvoor een uitweg te vinden, maar dat is mislukt", al dus Van Commenee, die zegt dat wat de werkgevers nu willen in strijd is met alle artikelen van de cao. „In die cao staat dat elke leerling die een opleiding wil vol gen daarvoor in de bedrijven de kans moet krijgen en niet via een selectiesysteem zoals de werkge vers die nu willen". Van Commenee verbaast zich er over, dat de plannen zijn opge steld door ir. C. van Slingerland, de voozitter van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. „Ik begrijp daar helemaal niets van. Die man is bezig een poot onder zijn eigen stoel door te zagen". Van Commenee vreest dat de werkgevers bezig zijn de oplei dingen van de jongens met een lts-diploma volledig in eigen hand te krijgen. „Ik heb altijd al gedacht dat de werkgevers op wat voor manier dan ook willen proberen de jeugdlonen via de opleidingen om zeep te helpen", aldus Van Commenee. DEN HAAG (ANP) - Bloemenwinkels leveren in onze tijd onvoldoende rendement op voor een aanvaardbaar ondernemersinkomen. In de toe komst zullen deze winkels het meer nog dan voorheen van een door de bloemist geboden specialisme moeten hebben. Wordt zo'n specialisme goed "ingevuld" en wil de consument ervoor betalen, dan kan het een sterk punt zijn. Dit zijn enkele van de eerte bevindingen van een onderzoek, dat het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf EIM bg zeven tig bloemenwinkels heeft gedaan. Het volledige rapport van het onderzoek zal waarschijnlijk in november verschijnen. Sinds 1981, aldus het EIM. stagneert de omzetontwikkeling in de hele bloemenbranche. Daar komt bij dat de "traditionele" bloemendetail- handel - bloemenwinkels, stalletjes en venters, al vijftien procent van zijn omzet heeft moeten prijsgeven aan "branchevreemde" afzetkana len zoals supermarkten, groentewinkels en benzinestations. Nu snijbloemen door de consumenten steeds vaker bij impuls gekocht worden krijgen vooral de supermarkten een steeds groter aandeel in de verkoop. Dit alles neemt niet weg dat het aantal bloemenwinkels, stalletjes en venters, tussen 1972 en 1981 met bijna een kwart is toegenomen, van 6.790 tot 8.437. Volgens het EIM komt dit doordat de vestigingseisen laag zijn en de vakopleidingen jaarlijks meer geslaagden afleveren dan er bij bestaande vestigingen geplaatst kunnen worden. Resultaat het onvoldoende rendement van de bloemenwinkel. Er zijn volgens het EIM in die winkels ook kansen gemist, zo zijn nieuwe artikelen als hydrocultuur, droogbloemen en zijdebloemen niet of nau welijks in het standaardassortiment van de bloemist opgenomen (Van één onzer verslaggevers) BODEGRAVEN/WADDINXVEEN - Vandaag valt de beslissing over het voortbestaan van de orgelfabriek Eminent met vestigingen in Bodegraven en Waddinxveen. De vaste kamercommissie voor economische zaken heeft vanmiddag een spoedvergadering met minister Terlouw over een overbruggingskrediet van twee miljoen gulden voor een half jaar. Wanneer de minister blijft weige ren dit geld ter beschikking te stellen naast de vijf miljoen gul den die het rijk al heeft toege zegd voor het reddingsplan voor de fabriek, dan rest volgens FNV-bestuurder D. ter Wisscha de bewindvoerders geen andere keuze dan Eminent failliet te la ten verklaren. Eminent is in moeilijkheden geko men door de een mislukte po ging de Amerikaanse markt open te breken, de ontwikkeling van een chip voor electronische orgels en speculaties op de on- roerend-goedmarkt. Dit heeft de onderneming de afgelopen jaren 25 miljoen gulden gekost. De rentelasten van een aantal onver koopbare fabrieks- en kantoor panden in Waddinxveen hebben de op zichzelf winstgevende on derneming in de rode cijfers ge bracht. Het tekort bedraagt op het ogenblik 2,15 miljoen gulden. AMSTERDAM (GPD) - Het drei gend faillissement van de Am sterdamse mode-ontwerpster Fong Leng is afgewend. De Be drijfsvereniging voor het Kle dingbedrijf, die een faillisse mentsaanvraag tegen Fong Leng BV had ingediend bij de Amster damse rechtbank, heeft die nu ingetrokken. De vereniging heeft met de BV een bevredigende re geling kunnen treffen over de be taling van de schulden. De bedrijfsvereniging was tot fail lissementsaanvraag overgegaan omdat Fong Leng haar nog een groot bedrag aan sociale premies moest betalen. De aanvraag werd drie weken geleden opgeschort om Fong Leng tijd te geven als nog een oplossing te vinden. Daarin is zij nu geslaagd volgens de advocaat van de Bedrijfsver eniging, mr. Chr. Wamelink. Om het 375 werknemers tellende bedrijf te redden is in overleg met banken, rijk, directie, perso neel, vakbonden en aandeelhou ders een overlevingsplan opge steld waarmee twintig miljoen gulden is gemoeid. In grove trek ken behelst het plan het onder brengen van Eminent in een nieuwe besloten vennootschap waarbij de onrendabele delen worden afgestoten. De werkgele genheid loopt daarbij geen ge vaar. De financiering van het plan is bij na rond. Het personeel heeft zich bereid verklaard één mfijoen gul den in het "nieuwe" bedrijf te stoppen, de gemeente Bodegra ven heeft aangeboden dit bedrag voor te financieren. Ook de ge meente Waddinxveen is bereid om tijdelijk een half mfijoen gul den in Eminent te stoppen. Alles bij elkaar genomen is er volgens Ter Wisscha nog 2,15 miljoen gulden nodig om het bedrijf te redden. Om dit geld op tafel te krijgen is echter volgens de bon den en de directie nog wat tgd nodig, omdat er bg de geldschie ters "begrijpelijke aarzelingen" zijn om in het nieuwe bedrijf te investeren. Wel heeft één aan deelhouder al toegezegd geld in het bedrijf te willen stoppen op voorwaarde dat hij in de toe komst een meerderheidsaandeel in Eminent kan kopen. De zaak hangt echter op een over bruggingskrediet van het rgk om het bedrijf weer "op de rails te zetten". Minister Terlouw heeft maandag nog laten weten daar voor weinig te voelen omdat het rijk dan naar zijn smaak een te groot aandeel in het bedrijf krijgt. Dat is in strijd met de richtlijnen die hij zelf heeft opge steld. In een laatste poging om Eminent toch nog te redden heeft de FNV een aantal kamerleden van de vaste kamercommissie voor eco nomische zaken benaderd. Die waren volgens Ter Wisscha "wi theet" over de weigering van de minister Eminent nog een kans te geven. Als uitvloeisel daarvan is er vandaag een spoedvergade ring van de commissie waarbij Terlouw aanwezig is. Volgens de FNV-bestuurder hebben de ka merleden Van der Hek (PvdA), Gerritse (CDA) en Braams (WD) al laten weten bij de minister op een overbruggingskrediet van twee miljoen te zullen aandrin gen. Het personeel i de fabriek van Eminent. DEN HAAG (GPD) - Arbeidstijd verkorting met een paar uur per week zet geen zoden aan de dijk; deeltijdarbeid kan dat wel, zo meent de voorzitter van het Ne derlands Christelijk Werkgevers- bond (NCW), Steef van Eijkelen- burg. Echter één voorwaarde: geen gedwongen rantsoenering van de arbeid, zij het dat wellicht een uitzondering moet worden gemaakt voor de jongeren. Van Eijkelenburg is deze week aan het woord in het weekblad van zijn organisatie met het oog op de verkiezingen van volgende week. Zijn collega van het (alge mene) Verbond van Nederlandse Ondernemingen, mr. Chris van Veen, was dat vorige week al in het blad van zijn verbond. „Men moet niemand verbieden meer te werken dan bijvoorbeeld 32 uur. Wel zal op alle mogelijke manieren moeten worden bevor derd dat kortere arbeidstijden in vrijwilligheid tot stand komen", aldus Van Eijkelenburg. Voor de jeugd echter eventueel een uit zondering. „Mensen die aan het begin van hun arbeidzaam leven niet aan de slag kunnen, lijden daardoor grote psychische scha de. In dat geval zou men de be perkte werkgelegenheid kunnen rantsoeneren. NCW-voorzitter Van Eijkelenburg zet in zijn blad trouwens een kanttekening bij het begrip 'recht op arbeid'. „Niet alle rech ten zijn absolute grondrechten. Het toekennen van rechten is voor een groot deel mogelijk ge weest tijdens een periode van grote welvaart. Bij het verdelen van die welvaart moest ieder rechtvaardig worden behandeld. Maar als er niets meer te verde len valt. zal een aantal rechten ter discussie komen te staan". Van Eijkelenburg meent niettemin dat de werkgevers waar mogelijk moeten meewerken aan het te rugdringen van de werkloosheid. Als het mogelijk is om de kosten gelijk te houden zal daarom deel tijdarbeid moeten worden bevor derd „Ik spreek nadrukkelijk over deel tijdarbeid, want zeker bij norma le dagdiensten zie ik geen heil in verkorting van de 40-urige werk week met één of twee uur, zelfs niet met volledige inlevering van loon voor die twee uur. Bg zo'n operatic zal het positief effect op het aantal arbeidsplaatsen te ver waarlozen zijn Maar het zal wel leiden tot verlies van koopkracht over de hele linie, trrwgl die toch al onder druk staat". LEIDEN - Meneba NV heeft de eerste 24 weken van 1982 afgeslo ten met een hogere nettowinst van 1,7 miljoen tegen een winst van 0,4 miljoen in dezelfde pe riode van 1981. Voor geheel 1982 verwacht het bedrijf een iets be ter eindresultaat (1981: 2,6 mil joen), aldus de Raad van Bestuur in het halfjaarbericht. Het bedrijfsresultaat was met 11,3 miljoen lager dan in de eer ste helft van 1981 12,7 miljoen). Daartegenover stonden echter positieve ontwikkelingen van een ruim 2,5 miljoen lagere ren telast van 8,8 miljoen, een da ling van de negatieve overige ba ten minus lasten tot 3/0,6 mil joen (was 1,1 miljoen) en een ruime verdubbeling van het re sultaat deelnemingen tot 0,5 miljoen. Een negatieve werking is uitgegaan van de devaluatie van de Franse en Belgische frank. De omzet in geld steeg met 5,5 pro cent tot 586 miljoen ten opzich te van de eerste helft van 1981 556 miljoen). De kwantitatieve omzet in meei en bloem gaf even eens een stijging te zien, maar voor brood, banket en mengvoe ders was daarentegen van een geringe omzetdaling in volume sprake. Bij Meneba wijkt de gang van za ken sinds 30 juni niet sterk af van die in het eerste halfjaar. Door het warme weer van de afgelo pen maanden was de binnen landse afzet van de meeldivisie iets lager dan gebruikelijk in de zomer, zo zei bestuursvoorzitter mr. F. Martin bg de presentatie van de halfjaarcijfers. Meneba verwacht echter een spoe dige terugkeer naar het normale niveau. De exportportefeuille is thans bevredigend gevuld. Op de lange weg van regionale her structurering van de bakkerij, zijn intussen verschillende stap jes gezet. Daarbij »s van belang, dat de bedrijfs vergunningen wet met anderhalf jaar is verlengd, aldus de topman van Meneba. In Duitsland herstelt Meneba zich verder van de hevige broodoor log van 1980-81. De resultaten be vinden zich in een stijgende lijn, maar hebben nog niet het gewen ste niveau bereikt. "Bij onze oos terburen speelde ook de ontwik keling van de valuta een rol", zo merkte de heer Martin verder op. De Duitse bakkergen exporteren brood naar Frankrijk. De wmst hierop wordt gedrukt, doordat de Duitse markt ten opzichte van de Franse frank veel duurder is geworden. Bij deze export gaat het om enkele miljoenen marken per jaar. Gezien deze en andere negatieve invloeden valt de teruggang van het bedrijfsresultaat in het eerste halfjaar nog alleszins mee, zo vindt de heer Martin Gesprekken met de Nationale In vesteringsbank over een kapi- taalkrediet hebben enige vertra ging opgelopen, doordat eerst overeenstemming moest worden bereikt over de voorwaarden, du- de EG aan dit type kredn t wil verbinden Nu deze voorwaar den bekend zgnen het huiswerk op dit punt is verricht hoopt de Meneba-topman op een spoedige leningsovereenkomst. Het gaat om 25 min, dat een versterking van het lang vreemdvermogen zal betekenen. Wat de broodprijzen betreft leidt Meneba uit de uitlatingen van de Nederlandse Bakkerij Stichting af, dat er op korte termijn - bin nen enkele maanden - geen ver hoging te verwachten valt Dit heeft overigens niets te maken met de huidige kruideniersoor- log. WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1982 ACTIEVE AANDELEN 164,80 164,00 122,50 121,00 18,70 18.80 36,50 212.00 BINNENLANDSE AANDELEN 173.50 173.40 65.00a 62.00a 330,00e 331,00 55,50 55.80 Gamma H id. 5% PW Gel. Dein. Cei 99,00 99.30 151.00 150.50e 151,00 150,50e 59,20 60,00 29,00 28.50 25.00 25.20 65.50 66.50 99,00 99,00 95.50 97.50 208,00 207.00 630,00a 620,00a 300,00 301,00 21.00c 21,00e Ned. Scheepshyp 32.00 31.50 36,00a 126.00 126.00 204.50 204,50 144,00 140.80 31,00 31.00 70.20 72.00 155.00 1 54.00 BELEGGINGS INSTITUTEN 261,00 264.00 78,10 78.00 43.00 43.00 132,00 134,00 188,00 190N00 92.40 92.80 177 00 178,00 328.00 327.00 18.30 18.50 GOUD EN ZILVER 35600-36100. vonfe 34800-35300 BUITENLANDS GELD GrwluwJfSin»! 107,50 107,50 AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs schoot vandaag bijzonder rustig uit de startblokken. Hoewel Wall Street het goede voorbeeld had gege ven met een stijging van de Dow Jones Index met acht punten, zette Amsterdam de handel voor zichtig in. De dollar weck weinig af. Hierbij werd het verzekenngs- fonds Nat Nederlanden flink duurder Het concern maakt van daag nabeurs de halfjaarcijfers bekend. Het fonds schoot 1,70 omhoog op 115.30 Amev werd vgflig cent duurder op 88. ter- wgl collega Ennia 1 moest prijsgeven op 121 De internationale aandelen waren verder in herstel geholpen door Wall Street. Zo klom Kon Olie vgftjg cent op 188 en Unilever 1,30 op 159,30. Akzo was de beleggers twee dubbeltjes meer waard op 25.10 De overige in ternationals weken weinig af Bij de banken boog ABN iets vorder door naar 238,50.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21