Nieuwe modellen Ford, Volvo, VW, E*" AUTO Werkgevers klagen over controle GAK Volvo Volkswagen SAAB Let op, uw hand rem staat nog aan FNV akkoord met Shell-cao Grote kans op tv-storingen in oktober poggenpohl WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1982 PAGINA 19 Samengesteld door Koos Post De jaarlijkse embargo problemen zijn ditmaal voor Ford. De Europe se tak van dit wereld concern had het graag tot het eind volgende maand geheim gehou den dat een sterk ge stroomlijnde Sierra de inmiddels befaamde Ford Taunus (in andere landen soms nog Corti na geheten) zou opvol gen. Het is wel leuk als zo'n wagen in elke Ford-showroom staat op het moment dat zoiets we reldkundig wordt gemaakt. Dan kan iedereen de nieuwe ling meteen zien. Maar dan gaat Ford voorbij aan het feit dat er in de loop van de laat ste twintig jaar zo'n 20 mil joen Taunussen en Cortina's zijn gemaakt. Als zo'n beken de verschijning van het tapijt verdwijnt en er wordt iets op vallends voor in de plaats ge zet dan is dat koren op de mo len van de (auto) journalis tieke molens. De komst van de Sierra was op zichzelf al maanden tevoren bekend maar begin deze maand kon het Duitse auto blad "Auto, Motor und Sport" tien pagina's bijzon derheden en foto's geven. "Hoe komen ze eraan?", vraagt men zich dan onwille keurig af. En de volgende dag las Jan Rooderkerk voor de radio gretig voor uit dit Duitse werk. Iedereen kon toen weten dat er acht motoren mogelijk zijn (van 1,3 tot 2,8 liter, inclusief een 2,3 diesel). Dat alle Sier ra's vijf deuren hebben, aan drijving op de achterwielen, onafhankelijke wielophan ging rondom, lekker zuinig V'.; v y. jfy, V1 Wi/m f-. kunnen zijn (1 op 14 is haal baar), goed op de weg ligt. er leuk uitziet en meer van der gelijke bijzonderheden. Men begrijpt het, de bal was stevig in beweging. Van het verzoek om tot eind septem ber niets te publiceren stond niets meer overeind. Het ging toen nog alleen om de prijs. Als men dan weet dat de Tau nus altijd een felle concur rent is geweest van de Opel Ascona, dat de goedkoopste Ascona in de buurt van de 23 mille (inclusief btw) kost en dat Ford daar iets onder wil blijven dan weet de man of vrouw, die een Sierra wil ko pen, wel ongeveer wat hij of zij opzij moet leggen. Voor de diesel (met een door Peugeot geleverde 2,3 liter motor van 71 pk) is het mini maal 27.5 mille. Vroeger heette hij Volkswagen Derby. In Duitsland heet hij nog :o. Hier wordt deze kofferbak-versie van de Polo Classic genoemd. Volvo vraagt vooral aandacht voor het volgende: aan de top van de 300-serie is de 360 GLT verschenen, de grote Volvo 760 (begin van dit jaar geïntroduceerd) is nu ook leverbaar met een zesci linder turbo-dieselmotor van 109 pk, die een topsnelheid van 170 km. per uur kan be reiken. Volgens de fabriek trekt men deze snelle diesel binnen 13 seconden uit stil stand naar 100 km per uur. Dat is maar weinig minder dan het nieuwe topmodel in de 300-serie (de type-aanduiding van de 200 en 300-serie heeft Volvo gewijzigd. De toevoe ging 2,3,4 of 5 voor het aantal deuren vervalt). Deze 360 GTL - waarmee de serie is uitgebreid tot twaalf varian ten - doet er namelijk elf se conden over om van stilstand op 100 km. snelheid te ko men. Dit dankzii de 2-liter motor die is voorzien van een Bosch LE-Jetronic inspuit- systeem. Het interieur is verruimd, de bedieningsorganen zijn beter bereikbaar geworden. De vering is wat verlaagd en er is een achterspoiler toegepast. Bovendien zorgen gasgevul- de schokdempers op de De Dion-achteras er mede dat men de grotere krachten in deze 360 GLT zonder moei te de. baas kan blijven. Volkswagen zegt in het nu be gonnen seizoen met een "ge richter programma" te ko men. Er zijn derhalve wat va rianten geruisloos door de achterdeur afgevoerd. Het as sortiment is gestroomlijnd, heet het. Wat ingekrompen, bedoelen ze. Het onderhoud heeft Volkswa gen ook verder vereenvou digd. Meteen maar rigoureus. De eerste beurt is voortaan pas na 7500 kilometer. En de VW's met benzinemotor be hoeven nog slechts éénmaal per jaar of om de 15.000 km naar de (dure) gerage voor onderhoud en olieverversen. Er is een nieuw model dat ei genlijk ook niet zo nieuw meer is: de Polo Classic. Bij de introductie van de ver nieuwde Polo werd al aange kondigd dat de naam Derby zou komen te vervallen Wie een Polo met kofferbak willen moet naar de Classic vragen. Evenals bij de vroe gere Derby is die kofferruim te van zeer respectabele af metingen: 540 liter inhoud. Motorisch is de Classic gelijk aan de andere Polo's. De "snelle jongen" uit de Golf- serie (de GTI) is nog rapper geworden door een nieuw 1,8 liter viercilinder motor met De Sierra Custom, de meest eenvoudige uitvoering van Fords De twaalfde variatie in de Volvo 300-serie: de 360 GLT inspuiting, die 112 pk kan produceren (was 1,6 liter - 110 pk). Meer vermogen, gro tere trekkracht en hogere topsnelheid: 183 km. En dat bij minder brandstofver bruik. Bovendien zit er in die GTI een elektronisch nieuwtje. Eén drukje op de ruitenwisser- handel is voldoende om de boordcomputer achter elkaar de gegevens over rijtijd, afge legde afstand, gemiddelde snelheid, gemiddeld ver bruik, olietemperatuur en ook buitentemperatuur te la ten opspuiten. Dat laatste is wel gemakkelijk als er vorst wordt verwacht. SAAB Heeft het modellengam- ma wat uitgebreid. Zo zijn er nu twee types 99: een 2-deurs met een vierbak en een 4- deurs met een vijfbak. Eigenlijk is het belangrijkste nieuws van het Zweedse merk dat van de turbomodel len van de 900-serie met het APC-systeem. Dat staat voor Automatische Prestatie Con trole. Natuurlijk wordt zoiets elektronisch gestuurd. Het systeem zorgt ervoor dat de prestaties van de motor on der alle omstandigheden De Audi Quattro - het super de luxe vierwiel aangedre ven paradepaard uit de VAG-stal - is weer verder opgetuigd met elektronisch harnachement. Want als de bestuurder de deur niet goed achter zich dichttrekt dan klinkt er uit een aparte luidspreker een zoetgevooisde stem. die hem waarschuwt dat hü in ge breke is gebleven. En die onzichtbare dame laat ook haar stem weerklinken als de handrem nog aanstaat, het oliepeil te laag is gedaald of er andere sto ringen optreden. De aangename stem vertelt ook dat er moet worden uit gekeken naar een benzine station. Maar die waarschu wing laat ze maar één keer horen. Wie dan niet luiste ren wil moet het maar voe len. Ernstiger storingen dan een lege benzinetank, storingen die blijvende schade aan de wagen kunnen veroorzaken worden wel herhaald. In Duitsland hebben ze een be kend radio-omroepster ge charterd om het "bandje" in te spreken, maar het is nog niet bekend wie er in ons land de Quattro-rijders ge zelschap zal gaan houden. worden aangepast aan het oc taangehalte van de brandstof Wordt er dus brandstof met een te laag octaangehalte ge tankt bijvoorbeeld met vakantie in het buitenland - dat staat het APC er borg voor dat er geen schade aan de motor ontstaat Bijkomstige aantrekkelijkheid de fabriek heeft uitgerekend dat het brandstofverbruik dusdanig gunstig wordt gere geld dat het acht procent la ger uit komt. Natuurlijk, van een wagen die een halve ton kost mag men veel verwachten. Vijftigdui zend gulden is een schep geld en op enkele florijnen na is dat het bedrag dat men voor de meest luxueuze Mitsubis hi moet neertellen. Ik praat nu over de EX-editie van de Starion, een vlot ge lijnde coupé die niet alleen rap oogt maar het ook is. Bin nen acht seconden van stil stand naar 100 km snelheid en een top van tegen de 220 kilometer per uur, er zijn niet zo bijster veel auto's die dat presteren. Ook niet in die prijsklasse. De viercilinder 2 liter turbomo tor die onder de strak gesti leerde en laag aflopende neus schuil gaat is een technisch hoogstandje van Mitsubishi. Er zijn dit ditmaal geen en kelvoudige maar dubbele ba lansassen toegepast, die tril lingen en geluid inderdaad zodanig elimineren dat men een achtcilinder motor aan boord waant. Deze krachtbron wordt gevoed door een elektronisch ge stuurd benzine-inspuitings- systeem, op basis van een Bosch-patent. Turbo en in spuiting tezamen zorgen voor de meest ideale verhouding van lucht en brandstof onder alle mogelijke werkomstan digheden. Zodat het zich gemakkelijk laat begrijpen dat deze motor van 170 paardekrachten uiterst soepel geeft wat wordt ge vraagd. En gezien het vermo gen is dat natuurlijk veel meer dan in een land met een maximum snelheid van 100 kilometer per uur is toege staan. Men kan zo'n glad rea gerende ingespoten turbo wel alleen benutten voor snel inhalen, maar dan blijft er toch een brok vermogen on gebruikt achter. Zonde van die kracht en het daarvoor betaalde geld. Overigens kost het gebruiken van die turbo flink wat brandstof. Een turbo is zoiets als vermogen-op-afroep. Het blijft in reserve tot het mo ment dat de bestuurder er meent een beroep op te moe ten doen. Maar dan moet men voor de mobilisering van die rustende krachten flink beta len in de vorm van een stevi ge slok brandstof. De fabriek zegt dat zonder in schakeling van die turbo een verbruik van 1 op 12 haalbaar is. Maar die turbo zit nu een maal op deze Starion. dus zal iedereen hem zeker af en toe benutten. En dan komt men al snel in de buurt van de 1 op 10. En bij veelvuldig gebruik vanzelfsprekend nog veel la ger Techniek, bouw, vering en op hanging zijn aangepast aan de turbulente krachten die men in de comfortabele kuip- stoelen (aan zes kanten ver stelbaar) gezeten met simpele druk op het gaspedaal kan ontketenen. Vacuüm be krachtigde schijfremmen op vier wielen. Volledig onaf hankelijke wielophanging rondom. Telescopische schokdempers. En in de door mij bereden EX ook nog stuurbekrachtiging. Trouwens, deze super-de-luxe- versie is ook uitgerust met een elektronisch geregeld an- ti-blokkeersysteem op de achterremmen. Het is iets minder dan het ABS zoals dat door Mercedes en BMW bijvoorbeeld op alle vier wie len kan worden toegepast. Maar daar moet men ook be duidend meer voor betalen, terwijl bij het systeem van Mitsubishi wordt bereikt dat slippen door blokkerende achterwielen te allen tijde wordt voorkomen. Maar som migen houden het hart vast, want in principe is het hier door mogelijk dat de voor wielen eerder gaan slippen dan de achterwielen. En wat gebeurt er dan' Mitsubishi heeft het in ons land zoals meer grote Japanse merken - in de eerste helft van dit jaar niet gemakkelijk gehad. Een opvallende terug loop in de verkopen maakte dat er bij de Sassenheimse importeur zelfs ontslagen moesten vallen. Daarom heeft men de vier nieu we turbomodellen met en thousiasme begroet Hoe meer keus hoe meer vreugd. Colt, Galant en Sapporo met turbo en daarnaast de Stanon als het neusje van de zalm Al is een wagen van zo'n prijs en zo'n allure duidelijk meer ge richt op de ruimere Ameri kaanse markt dan op de en keling die er hier voor in aan merking komt. Deze Starion is een echte cou pé. Dat betekent meer beta len voor minder ruimte Want achterin is alleen plaats voor kinderen of slangemensen. Ook de bagageruimte is niet groot, maar die kan men ver ruimen door de achterbank neer te klappen. Het is wel een uiterst exclusie ve en pijlsnelle kar. Leuk aangekleed (alles zit er op en aan. inclusief in de portieren verzonken veiligheidsgor- dels), comfortabel om te zit ten. gemakkelijk om te stu ren en uiterst plezierig om mee te njden. Ik heb mgn testlijd althans graag volge- maakt. DEN HAAG (GPD) - Onder de werkgevers leven nogal wat klachten over de controle door het GAK van zieke werknemers. Met name b(j dikwijls terugke rend, kort ziekteverzuim van personeel zouden werkgevers graag wat meer activiteit van het GAK zien. De bezwaren zijn neergelegd in het rapport dat het Instituut voor Psychologisch Marktonderzoek (IPM) heeft opgesteld na een on derzoek naar het functioneren van het Gemeenschappelijk Ad ministratie Kantoor. Het GAK voert voor 18 van de 26 bedrijfs verenigingen de Werkloosheids wet, de Ziektewet, de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet (AAW) en de Wet op de Arbeids ongeschiktheidsverzekering (WAO) uit. Het bestrijkt daarmee tweederde van alle werknemers in Nederland. Het negatieve beeld van de contro le overheerst in de beoordeling door de werkgevers van de be moeienissen die het GAK met de Ziektewet heeft. Met name bij de grote en middelgrote bedrijven is dat het geval. Zij vinden dat het GAK te weinig controleert en te soepel is. „Er wordt onvoldoende druk op werknemers uitgeoefend om weer te beginnen. Te veel wordt ook het advies gegeven rustig aan te doen en op maandag te be ginnen. Waarom niet op vrijdag of eerder", zo vragen de klagen de werkgevers zich af. Te lauw reageert het GAK volgens deze groep werkgevers ook wan neer om een spoed-controle wordt gevraagd. De president-di recteur van het GAK, mr. H. Boi- telle, meent echter dat het vaak ontbreekt aan behoorlijke, objec tieve informatie wanneer zo'n verzoek wordt gedaan. „We moe ten goede argumenten voor zo'n spoed-controle krijgen. We wil len voorkomen dat we in een soort heksenjacht worden be trokken op bepaalde mensen te gen wie in een bedrijf bezwaren bestaan". Het GAK zal nagaan of eventueel nader onderzoek nodig is naar de opvattingen die er leven over de wijze waarop de Ziektewet wordt uitgevoerd. Algemeen di recteur mr. W. Wentholt liet ech ter al weten dat men geen ver mindering van het ziekteverzuim hoeft te verwachten van een sys teem waarbij meer dokters de huizen langs gaan. Hem lijkt het tegendeel juist het geval, omdat meer mensen de komst van de dokter zullen afwachten. Hij meent dat het huidige systeem waarin (leke-)rapporteurs als een vooruitgeschoven post op con trole eaan. beter werkt. In het algemeen zijn de mensen die met het GAK te maken krijgen redelijk tevreden over de dienst verlening van de organisatie. Zo was tweederde van de mensen die een WW-uitkering hebben aangevraagd, zeer wel te spreken over de manier waarop het GAK hun zaak had behandeld Klachten betroffen vooral de ter mijn waarop de eerste uitkering wordt gedaan. Het GAK streeft ernaar die eerste uitkering bin nen een week bij de betrokkene te hebben. Boitelle: „Maar er hoeft maar iets tegen te zitten en een week is zo voorbij. Een aan vraag moet gecontroleerd wor den; blijkt het formulier te wei nig gegevens te bevatten - en dat komt nogal eens voor - dan moet aanvulling worden ge haald. Dat kost t(jd". Het werkbriefje dat werklozen moeten inleveren - alleen al de plaats waar dat moet gebeuren zint eenderde van de WW'ers niet - werd bij het onderzoek vaak zinloos genoemd. Het inleveren ervan ervaart menigeen als deni- ROTTERDAM (ANP) - Op vier vergaderingen, waarvan de laat ste gisteravond plaatsvond, heb ben de leden van de Industrie bond FNV bij Shell-Pernis en Shell-Moerdijk het principe-ak koord over een nieuwe cao goed gekeurd. Overeengekomen is dat alle werknemers bij Shell behal ve de prijscompensatie een loonsverhoging van een half pro cent krijgen uitbetaald. De vloe ren van de prijscompensatie en van de vakantietoeslag zullen worden verhoogd. De werkne mers tot en met achttien jaar krij gen er twee vakantiedagen bij grerend. Overigens vindt men controle wel een goede zaak. Het GAK zou er zelfs meer aan moe- ten doen, zo kregen de onderzoe kers dikwijls te horen. Echter, men bedoelde dan in het bijzon der de controle van anderen. HILVERSUM (GPD) - De kans is groot dat in de maand oktober opnieuw storingen zullen optre den in de televisieuitzendingen. Dat is een gevolg van de plan nen om televisieprogramma's in de middaguren te herhalen. Daardoor wordt de toch al over belaste zendapparatuur van de NOS nog meer belast. In een brief van NOS-commissaris Kappeync van de Coppcllo aan de ondernemingsaad wordt ge- zegd dat de renovatie van de Bussumse studio Concordia op zijn vroegst in november zo ver zal zijn dat er meer apparatuur kan worden gebruikt. Opnamen van programma's in de middaguren ral vanaf 1 oktober voorlopig op slechts een amprx- band worden vastgelegd. In normale situaties wordt er al tijd een reserveband gemaakt. Verder kunnen geen repetities meer w orden gehouden voor het in beeld brengen van titels. De kans op een foute ondertiteling is dus ook aanmerkelijk groter. ADVERTENTIE Een variabele keuken van Poggenpohl. waarmee u eindeloos kunt spelen. Beugelgrepen, lichtlijsten. onderlijsten. plinten en werkbladen zijn namelijk verkrijgbaar in een heel scala van fraaie kleuren. Zodat u naar hartelust kunt combineren met de twee basiskleuren wit en beige of nog eens kunt veranderen. Ook de vormgeving is l\pisch Poggenpohltijd loos en afgeronde, dus veilige hoeken De prijs van de Poggenpohl Combicolor- keuken zal u beslist mee vallen. Ga maar eens in formeren bij de Poggcnpohl- spcciaJist b.v. Gcbr RolfTs Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder /octcrwoude-R ijndiik Tel (ri-Xüüjnfr inkelcentrum Babvlon Den Haag Tel 070-851308

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19