Mascarin stapt uit kinder schoentjes. Grens aan vrijheid van meningsuiting" Watford met ruim verschil langs Southampton: 4-1 Wessinghage lost Jazy af RCL herstelt zich tegen Blauw Zwart Koopmans ziet af van titelduel Moeizaam begin Har Meyer King uitgeschakeld op Flushing Meadow Uitslagen Defensie in rechtszaak: V-I onklaar gemaakt bij Spijkenisse Ambtenaar zoekt naar aanpak voetbalvandalen SportJ WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1982 DEN HAAG - De lotto nr. 34 van de afgelopen week kende wel 89.000 win naars, maar niemand is in aanmerking gekomen voor de eerste prijs van ruim 400.000,-. Lotto 34: (89.000 winnaars met een prij- zenbedrag van 1.426.055,-). 2e Prjjs 1 winnaar, die bruto 300.000,- ontvangt; 3e prijs 91 winnaars, die bruto 3.396,60 ontvangen; 4e prijs 4.904 winnaars, die elk 63,- ontvangen; 5e prijs 84.502 winnaars, die elk 5,— ontvangen. Toto nr. 34: (150 winnaars met een pry- zenbedrag van 142.835,—). Ie Prijs: geen winnaar; 2e prijs 6 winnaars, die elk bruto ƒ7.199,70 ontvangen; 3e prijs 142 winnaars, die elk 583,90 ontvan gen. Toto-gelijk nr. 34: (voor de meer dan 700 winnaars was een prijzenbedrag be schikbaar van 13.984,-). Ie Prijs 2 win naars, die elk bruto ƒ2.097,60 ontvan gen; 2e prijs 2 winnaars, die elk 349,60 LONDEN - Europa-cupwinnaar Aston Villa incasseerde gister avond zijn tweede verlies in de Engelse competitie. Everton ver sloeg Villa met 5—0. De ploeg uit Birmingham toonde een zwakke vorm en gaat een moeilijke fase van de competitie tegemoet. Li verpool verspeelde in de uitwed strijd tegen Birmingham een punt: 0-0. Opvallend was verder dat de defensie van Southamp ton ook met de nieuw aangetrok ken doelman Shilton nog weinig betrouwbaar bleek: 1—4 verlies tegen debutant Watford. Ipswich tenslotte moest in eigen huis het hoofd buigen voor Tottenham Hotspur, dat sterk aanvallend speelde en won: 1—2. De uitslagen van de gisteravond voor de Engelse league gespeelde wedstrijden: Arsenal Norwich 1—1 Birmingham - Liverpool 0-0 Everton - Aston Villa 5-0 Ipswich Tottenham 1—2 Luton West Ham United 0—2 Southampton - Watford 1-4 Swansea Coventry 2—1 Duitsland Voor de Bundesliga zijn gister avond gespeeld: Werder Bremen - Borussia Mön- chen Gladbach 2-0, Schalke 04 - Hertha BSC 2-0. Door dit re sultaat heeft Werder Bremen de leiding genomen met 5 punten uit 3 wedstrijden gevolgd door Arminia Bielefeld en Karlsruher SC met elk 4 punten uit 2 wed strijden. Polen Het Poolse voetbalelftal heeft in een vriendschappelijke inter landwedstrijd in Parijs Frankrijk met 4-0 verslagen. De Polen, tij dens het wereldbekertoernooi in Spanje ook al de meerdere (3-2) van Frankrijk, haalden in het met 20.000 toeschouwers mager bezette Pare des Princes vooral na rust fors uit. In de eerste helft had Polen, dat zonder Boniek speelde, door Jalocha de leiding genomen. Na de pauze velden Kupcewicz (2x) en Buncol bin nen zes minuten (van de 62ste tot 68ste minuut) het vonnis over Frankrijk, dat zonder Platini en Giresse volledig vernederd werd. Willem II heeft belangstelling voor Johnny Jacobsen. De 26-jange Deen, die bij Feyenoord meestal op de reservebank zit. traint reeds bij de Tilburgse eredivisie club. Feyenoord en Willem II zijn het eens over een eventuele huur-overeenkomst Jacobsen zelf heeft fenkele dagen bedenk tijd gevraagd. Zwolle De Zwolse gemeenteraad is giste ren akkoord gegaan met een sub sidie-verlening van twee ton per seizoen voor de seizoenen 81 '82 en 82/83 aan de plaatselijke eredi visieclub PEC. In maart was de gemeenteraad al in principe ak koord met de steunverlening, zij het dat destijds de meerderheid gering was. Ditmaal stemde ook het CDA voor. PSP/PPR en GPV bleven tegen. Het CDA zwaaide om als gevolg van het feit dat de nieuwe sponsor van PEC (Embo b.v.) de voetbalclub van de druk kende schuldenlast van zes mil joen gulden heeft bevrijd. PAGINA 15 INGELHEIM (Reuter) - De West- duit.se atleet Thomas Wessingha ge heeft gisteren by internationa le wedstryden in Ingelheim het Europees record op de 2000 me ter scherper gesteld. Wessingha ge verwezenlijkte op deze incou rante afstand de tijd van 4 minu ten en 52,20 seconden. De oude recordverrichting stond op naam van de Fransman Michel Jazy. die zestien jaar geleden 4.56,2 liep. Het wereldrecord op de 2000 meter is in handen van de Nieuwzeelander John Walker met de tijd van 4.51,4. De belang rijkste uitslagen van atletiek wedstrijden in Ingelheim: heren: 100 meter: 1 Steve Riddick (VSt) 10.55 seconden; 200 meter: 1 Bernd Sattler (WD1) 21 24 se conden, 1000 meter: 1. John Wal ker (NZ1) 2 20,11. 2. Klaus-Peter Nabein (WD1) 2 20,22, 3. Craig Masback fVSt) 2.20,71; 2000 me ter: 1. Thomas Wessinghage (WD1) 4.52,20. 2. Steve Scott (VSt) 4.54.71; 3000 meter 1. Mar kus Ryffel (Zwi) 7.40,81; hoog springen: 1. Carlo Thraenhardt (WD1) 2.24 meter Dames: 100 meter 1. Andrea Bersch (WD1) 11.71 seconden; 1500 meter: 1. Brigitte Kraus (WD1) 4.08.02. LEIDEN - RCL herstelde zich gisteravond van de zware neder laag, die de ploeg zaterdag leed tegen de reserves van Feye noord. Dankzij doelpunten van Pierre van Gemerden en Jeffry de Vos won de ploeg van Theo de Waard met 0-2 van de Wasse- naarse tweedeklasser Blauw Zwart. FC Lisse (zat.) ging met 1-2 onderuit tegen het Goudse Olympia. Na een 0-0 ruststand liep Olympia uit naar D-2. Rob Suttorp zorgde hierna voor 1-2. Foreholte draait goed in de voorbereidingsperiode. Ditmaal won nen de Voorhouters van ASC met 2-1. Kees Zwetsloot en Fred Arroyo scoorden. Kees Dreef doelpuntte tegen voor ASC. Randstad Sport versloeg Leidse Boys met 4-2. Voor de formatie van Jan Zoetemelk scoorden Henk van der Zwan (2x), Sjors van der Luit en Gerrit van Loenen. Teylngen versloeg de Ter Aarse afdelingsclub TAW. Na een 1-0 achterstand schoten Ferry Baak en René van der Krogt Teylin- gen naar de overwinning. SJZ kon het niet bolwerken tegen DSO. Dankzij Theo Opdam stond SJZ bij de rust met 1-0 voor. Na de pauze verslapte de Verkuylen-equipe. DSO profiteerde er van. ontvangen; 3e prijs 31 winnaars, die elk ƒ112,70 ontvangen; 4e prijs 667 win naars, die elk 8,30 ontvangen. Cijferspel nr. 34: (voor de bijna 2.5U0 winnaars van dit cijferspel bedraagt het totaal aan prijzen 192.480,-) het win nend nummer was 761489; 6 cijfers goed 1 winnaar, die bruto 100.000,- ont vangt; 5 cijfers goed 2 winnaars, die elk bruto 10.000,- ontvangen; 4 cijfers goed 29 winnaars, die elk 1.000,- ont vangen; 3 cyfers goed 216 winnaars, die elk 100,- ontvangen; 2 cijfers goed -s, die elk 10 - ontvan- MÜNCHEN (GPD/ANP) - Rudy Koopmans, de Euro pese bokskampioen in het halfzwaargewicht, heeft een aanbod van 80.000 Westduitse marken (90.000 gulden) voor een gevecht tegen de Westduitser Man fred Jassmann afgeslagen. Koopmans zou op 26 no vember in Keulen zijn Europese titel vrijwillig op het spel zetten tegen de Westduitse kampioen. Henk Rühling, de manager van Koopmans. had zijn fiat voor het duel reeds gegeven, maar Koopmans (34 jaar) zelf voelde er niet voor. Hij zal aan het einde van dit jaar zijn titel vrijwillig verdedigen tegen Alex Blanchard. Jassmann, die verklaarde dat "Koopmans bang voor hem was en met durfde te boksen", moet nu wachten op een titelgevecht, tot dat hij door de EBU wordt aangewezen als de offi ciële uitdager van de Europese kampioen. Het aanbod van Jassmanns manager Wilfned Sauer- land zou de hoogste gage zijn, die Koopmans ooit voor een gevecht in Europa ontving. Het laatste ti telgevecht, tegen de Italiaan Christano Cavina, le verde hem een bedrag van ongeveer 45.000 gulden op. LEIDEN Tijdens het 30+ ten nistoernooi van OLTC heeft Har Meyer de tweede ronde bereikt. De Leidenaar maak te het zichzelf tegen de C-spe- ler Van Rijn onnodig moei lijk: hij gaf de tweede set bij een 3-0 voorsprong uit han den, om vervolgens in de der de set weer keihard toe te slaan: 6-3, 5-7, 6-0. Rik Hins kUoam ook verder in het enkel spel B: hij hoefde daarvoor niet in actie te komen, de als tweede geplaatste Jaap Tem- minck gaf op. In het herenenkelspel C plaatste "good old" Lodewijk Kallen berg zich voor de kwarteind strijd dankzij winst op Tho mas de Mooy: 6-1, 7-6. Ook Rob Alting Siberg ging ver der dankzij een overwinning op Frans van Mastrigt: 6-4, 6- 4. Bij de dames in C won Doris Knott, vierde geplaatst, van de finaliste van het drie-kla- ver-drie toernooi. Tiny van Velzen: 7-6, 6-2. In de dames- dubbel C kwamen twee ge plaatste koppels op te baan. De favorieten Ans Vink en Riet van Balen hadden zeer weinig moeite met de dames Meurkens en Cleton (6-1, 6-1), terwijl de als derde genoteer den Munnik-speelsters Adriaansen en Zonnevylle veel meer problemen kenden met Sybil Accensi en Corrie Monfils: 6-1, 4-6, 6-4. In het herenenkel D won Mar- tien van Overloop in een inci dentrijke wedstrijd van Jo- han Draulans: 6-1, 6-4. Jan van der Kolk had veel proble men met de in goede vorm verkerende Martin Kallen lijst, verloor tegen Chns Dunk, 208e op diezelfde lijst, de eerste set (6-7) om daarna de relatief on bekende Amerikaan (6-3, 6-4,6-2) te verschalken. Mats Wilander, de jonge Zweedse winnaar op Roland Garros, paste zich won derwel aan het kunststof aan en versloeg de geroutineerde Bill Scanion gedecideerd met 6-4, 6- 3, 6-1 In het Zweedse kamp bestond eni ge onzekerheid over de vraag hoe Wilander zijn gebrek aan er varing op kunststof (decoturf) zou opvangen. De vorige week achttien jaar geworden Wilander deed het uitstekend. Achter zyn sterke forehandslagen kwam hy opvallend vaak naar het net. Vandaar beheerste hij het spel. Nu hij eenmaal langs Scanion is, zal de tweede ronde Wilander naar alle waarschijnlijkheid wei nig moeite opleveren. Hij moet dan tegen de Amerikaan Bruce Manson. De eerste (kleine) verrassing was de uitschakeling van Jay Lapi- dus door Marty Davis (6-3, 6-4, 6- 2). Lapidus werd juist geacht in vorm te zijn na zijn Grand-Prix- zege van veertien dagen geleden in Stowe (Vermont). John McEnroe, eerste geplaatst, begint vandaag de verdediging van de titel met een party tegen Tim Gullikson. Bij de dames heeft titelhoudster Tracy Austin van de organisato ren 24 uur uitstel gekregen voor de match tegen de Frangaise Ca therine Tanvier. De als derde ge plaatste Amerikaanse heeft last van een onwillige schouder. berg, die de tweede set won, maar de wedstrijd toch niet naar z'n hand kon zetten: 6-3, 4-6, 6-2. In het damesenkel B won het Oegstgeestse raads lid Hanneke van Vloten met 6-2, 6-4. In de mixed D werd het als der de geplaatste echtpaar Kunt- ze het toernooi uitgetikt door Wempe en Kleian: 3-6, 1-6. In het herendubbelspel D leed het in ieder geval door henzelf onverslaanbaar geacht kop pel Gert-Jan OnvleelJanco Meyer een even smadelijke als terechte nederlaag tegen Bobby Logger en Van Eisen. In hetzelfde onderdeel won nen ook Sjors Jansen en Har ry Vreedenburgh in de eerste ronde. Het befaamde koppel Pedro Reichert en Piet Gaar keuken speelden een voortref felijke eerste set tegen het Nieuw-Vennepse koppel Chris de Jong en Oudshoorn, maar kwamen er in het ver- volggedeelte niet aan te pas: ARNOLD VAN DER CAPEL- L EN Belangrijkste uitslagen le ronde here nenkelspel om Amerikaans kampioen- Mats Wilander (Zwe) - Bill Scanion (Vst) 6-4, 6-3, 6-1, Brian Teacher (Vst) - John Sadri (Vst) 6-3, 6-2, 6-2, Marty Davis (Vst) - Jay Lapidus (Vst) 6-3, 6-4, 6-2, Ro bert van 't Hof (Vst) - Mike Nyburg (Zaf) 6-1, 6-3, 1-6, 6-2, Bruce Manson (Vst) - Mario Martinez (Bol) 6-1, 6-1, 6-3, Ivan Lendl (Tsl) - Ramesh Krishnan (Ind) 6-4, 7-6, 6-1, Stan Smith (Vst) - Mike Leach (Vst) 4-6, 6-4, 6-3, 7-5, Hans Simonsson (Zwe) - Haroon Ismael (Zim) 7-5, 6-1, 6-1, Brian Gottfried (Vst) - Trey Waltke (Vst) 7-5, 6-0, 6-3, Heinz Günthardt (Zwi) - Pendel Murphy (Vst) 6-4,7-5,6-1, Schalk V van der Merwe (Zaf) - Derek Tarr (Zaf) 6-1, 5-7, 6-3, 3-6, 6-4, Mike Brunnberg (Vst) - Pat Dupre (Vst) 4-6, 6-3, 6-7, 6-2, 6-3, Guillermo Vilas (Arg) - Chris Dunk (Vst) 6-7, 6-3, 6-4, 6-2, Raul Ramirez (Mex) - Eddie Edwards (Zaf) 6-3, 6-3, 6-2, Harold Solomon (Vst) - Lloyd Bourne ,(Vst) 7-5, 6-4, 6-1, Ivan Lendl (Tsj) - Ra mesh Krishnan (Ind) 6-4, 7-6, 6-1. Mark Edmonson (Aus) - Egan Adams (Vst) 7- 6. 6-3, 6-2. Tim Wilkinson (Vst) - Russell Simpson (Nzl) 4-6, 2-6, 7-5, 7-5, 6-1Chris Mayotte (Vst) - Wojtek Fibak (Pol) 6-4, 3-6, 3-6. 7-6. 6-2, Tom Gullikson (Vst) - John Alexander (Aus) 2-6, 4-6, 7-6, 6-4, 7-6, Johan Knek (Zaf) - Dick Stockton (Vst) 6-2, 6-2, 6-2, Yannick Noah (Fra) - Kevin Curren (Zaf) 6-3, 7-6, 6-3 Dames, eerste ronde Chns Evert-Lloyd (Vst) - Pilar Vasquez (Vst) 6-1,6-0, Barbara Potter (Vst) - Kim Sands (Vst) 7-6, 6-4, Pam Shnver (Vst) - Marcella Skuherska (Tsj) 6-0, 6-3. Susan Mascarin (Vst) - Billie Jean King (Vst) 6-3, 6-2. Heather Ludloff (Vst) - Paula Smith (Vst) 6-2, 6-0 Mats Wilander deed in zijn partij tegen Bill Scanion weer enige ervaring in het spelen op kunststof op. De jonge Zweed plaatste zich probleemloos voor de volgende ronde van het open Amerikaanse kampioenschap. NEW YORK (AFP) - Billie Jean King heeft gisteren na vier jaar een bijzonder onfortuinlijke ren tree gemaakt op de open Ameri kaanse tenniskampioenschap pen op Flushing Meadow. De 38- jarige tennis veterane werd ver slagen door haar twintig jaar jon gere landgenote Sue Mascarin (3- 6, 2-6) en was daarmee de eerste geplaatste speelster die uitge schakeld werd. De als 12e ge plaatste King, die op Wimbledon de halve finales haalde, schreef de eerste drie games van de par tij op haar naam. Daarna maakte de wereldkampioene 1980 bij de juniores Mascarin, die nog in de kinderbox stond toen King in 1967 haar eerste van vier Ameri kaanse titels veroverde, in het verdere verloop de dienst uit. De nederlaag van King was de eni ge verrassing op de eerste dag. die met 15.461 toeschouwers een record aantal bezoekers trok. Bij de heren gingen alle geplaatste spelers, die op de kunststof-baan in actie kwamen, over naar de tweede ronde. Ieder op hun ei gen manier. Zo had Ivan Lendl nogal wat aanpassingsproble men tegen de Indiër Ramesh Krishnan (6-4, 7-6, 6-1). De Tsjech, die sedert de vorige Ame rikaanse titelstrijd de impone rende score heeft opgebouwd van 117 overwinningen tegen zes nederlagen, domineerde pas in de derde set. In de eerste twee werd hij door de Indiër, die vorig jaar in de kwartfinales werd geë limineerd door McEnroe, stevig aan de tand gevoeld. Lendl, die in New York lonkt naar zijn eer ste Grand Slam zege, haalde in de tweede set de tiebreak door een dubbele fout van Krishnan. De Indiër raakte daardoor zo aangeslagen, dat hij de party prompt uit handen gaf. Guillermo Vilas, opgerukt naar de vierde plaats op de wereldrang- UTRECHT (GPD) „De vrijheid van meningsuiting kan niet in al le gevallen door de staatsburgers voor honderd procent worden uitgeoefend. Er moeten ten aan zien van de meningsuiting be perkingen worden gesteld, bij voorbeeld wanneer die - afhan kelijk van de lokale situatie - pro vocatief werkt of in strijd is met de wet. Vrijheid van meningsui ting is een relatief begrip en moet ten aanzien van bepaalde staatsburgers, zoals ambtenaren, wat beperkt worden". Dit z ADVERTENTIE teren tijdens de behandeling voor het ambtenarengerecht van het beroep dat de Utrechtse do cente verpleegkunde Ger Ceelen had aangetekend tegen een haar, in mei 1980, opgelegd bevel alle in haar werkkamer in het militair hospitaal aanwezige affiches te verwijderen. Volgens Ger Celeen was reden van dit bevel dat de meeste posters anti-kernwapen en anti-militaris tische teksten bevatten. Zij is van mening dat zij door een der gelijk bevel wordt beperkt in haar vrijheid van meningsuiting. Volgens majoor Kiepe was de aard van de affiches op geen enkele wijze rede geweest voor het be vel tot verwijderen. Hij was het fundamenteel met Ger Ceelen oneens dat iedereen recht heeft op vrije meningsuiting. Hij is van mening dat burgers zich ook aan bepaalde regels dienen te hou den die voor militairen gelden, en zelfs dat die aan hen worden opgelegd, ook ten aanzien van de vrijheid van meningsuiting. Het is volgens Kiepe een kwestie van loyaliteit. „Het zou aanlei ding tot spanningen geven wan neer in dezelfde werksituatie een deel van het personeel zich aan expliciete regels moet houden, terwijl een ander deel vrij zyn gang kan gaan", aldus Kiepe. Be perking van de vrijheid van me ningsuiting is naar zijn mening dan ook functioneel in diensttijd „Er blijft altijd een stuk vrije tijd Volgens het ministerie van defen sie was de rede voor het aan Ger Ceelen opgelegde bevel dat zij met het aantal affiches de „grens" ver overschreden had. Dat Ger Ceelen juist het bevel tot verwijderen had gekregen omdat zij „excessief' buiten de regels was getreden. Dat de aard van de affiches geen rol had ge speeld lichtte hij toe met de op merking: „In kazernes mogen af fiches met 'stop atoomtaken' op geplakt worden. Het is mij niet bekend dat er met het opplakken van anti-kernwapen affiches pro blemen zijn in het leger", aldus majoor Kiepe. Het ambtenarengerecht zal zo spoedig mogelijk uitspraak doen. Sergeant Ane Kuiten (links), sergeant-majoor Jan Fiers (rechts) en kapitein Van Haren aan het werk met de V I. Gedurende de demontage was een vliegverbod van kracht boven Spijkenisse SPIJKENISSE (ANP) - Deskun digen van de Explosieven Oprui- mings Dienst (EOD) hebben gis teren de V I die by Spykenisse tien meter diep in de grond zat. onschadelijk gemaakt. De de montage heeft geen onoverko- melyke problemen opgeleverd, aldus kapitein Van Maren, die sa men met twee teamgenoten het karwie klaarde. Wel moest het projectiel, om een van de dne ontstekingen te bereiken, twin tig graden worden gekanteld, wat niet zonder gevaar was. Het gedemonteerde projectiel wordt vandaag afgevoerd De maatregelen die uit voorzorg waren getrofTen - het projectiel bevatte nog duizend kilo spring stof - werden om dne uur inge trokken. Dat betekende, dat de bewoners van huizen binnen een straal van anderhalve kilometer rond de bom weer buitenshuis mochten en hun ramen konden sluiten. Ook luchtverkeer was vanaf dat tijdstip boven Spyke nisse weer toegestaan. DEN HAAG (ANP) - In kader van het werkgelegenheidsplan kwartaire sector 1982 heeft minister Hans de Boer van CRM de KNVB een beleidsmedewerker Bureau Veiligheid Voetbalbe- zoek toegewezen. De medewerker krijgt tot taak op basis van verzamelde gegevens en ervaringen op het gebied van voetbal vandalisme beleidsaanbevelingen te doen. Voorts dient hy overleg te voeren met de ministeries van binnen landse zaken, justitie en erm en eisen te formuleren waaraan alle accommodaties in het betaalde voetbal precies moeten voldoen op het punt van orde en veiligheid. DEN HAAG (ANP) - Premier Van Agt voert, als minister van bui tenlandse zaken, besprekingen met vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven over de mogelijkheden, en mo gelijke gevolgen, van een olie boycot van Zuid-Afrika. De be sprekingen hebben, aldus een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in I>en Haag, een "zuiver oriënte rend" karakter. Van Agt beeft zijn gesprekspart ners kennelijk (nog) niet ge vraagd mee te werken aan een eventuele olieboycot, noch op Van Agt spreekt bedrijven over boycot Z-Afrika een of andere manier laten blij ken dat het huidige of volgende kabinet minder enthousiast over een, door een meerderheid van de Tweede Kamer gewen ste, olieboycot van Zuid-Afrika zou zijn. De besprekingen zijn nog niet afgerond. ken. Max van der Stoel, het Ne derlandse bedrijfsleven te vra gen vrijwillig economische dwangmaatregelen tegen Zuid- Afrika te nrmt-n. Van der Stoel verzocht hierom, nadat overleg met de Benelux partners en an dere landen van de Europese Gemeenschap had aangetoond dat deze landen niet zouden meewerken aan veranderingen van de verdragen van de Bene lux Economische l'nie en de Eu- INI I I Hn.imiM hr Gemeen schap. Veranderingen die nodig zijn om maatregelen tegen Zuid Afrika .en urttelijke ba sis te geven.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15