"Het liefst mét Krol in Oranje" -c Protesten tegen parkoers tijdrit 10,19% Van de Korput: "Hij is een persoonlijkheid" Laurent en Bernaudeau zeggen af Wereldrecord voor Britse hardlopers Hos NMB BANK DINSDAG 31 AUGUSTUS 1982 Sport Gerard, Bakker, tot voor kort de coach van de Nederlandse damestafeltennisploeg, is vo rige week door de tuchtcom- missie van de NTTB voor twee jaar geschorst. In juli had hij tijdens een trainings kamp in Beekbergen ruzie ge kregen met international Ron van Spanje en deze een kop stoot toegediend. Van Spanje heeft aan deze optater, aldus een bericht van het ANP, "blijvend zij het vermoedelijk miniem letsel aan het oog overgehouden". Bakker heeft bitter op de uit spraak van de tuchtcommis- sie gereageerd. "Als je hier in Nederland een moord begaat, krijg je dezelfde straf'. Ver der verwijt hij het bondsbe- stuur dat het geen poging heeft gedaan de kwestie in tern te regelen, "dan had de zaak nooit voor de tuchtcom- missie gekomen". Het bonds- bestuur heeft handenwrij vend de schorsing afgewacht, aldus de man die Bettine Vriesekoop op haar weg naar de Europese top begeleidde. Ik heb een tijdje zitten piekeren over Bakkers reactie. Wat er in ontbreekt, is enigerlei vorm van spijt en zelfkritiek. Iemand oogletsel toebrengen is geen kleinigheid. Als een speler of speelster zich niet kan beheersen is dat een ern stige zaak, als een coach het niet kan is het weinig minder dan een ramp. Want beheer sing is een onvervreemdbaar onderdeel van zijn taakAls hij daarin niet voorgaat, wie dan nog wel? Nu weet ik dat Bakker in het broeierige Nederlandse tafel- tenniswereldje het nodige voor zijn kiezen heeft gekre gen. In dit land leeft nu een maal een aantal mensen dat kwaliteit in anderen hddt. Of Bakker altijd zilverschoon is geweest en de rest roetzwart, laat ik even in het midden. Feit is zeker dat hij onder ui terst ongemakkelijke omstan digheden heeft moeten werken. Dat vreet aan het ge duld. Maar alles heeft zijn grenzen. Dat had een ervaren man als Bakker ook dienen te beseffen. Als er lijfelijke be schadigingen aan te pas ko men, is het eind zoek. Dddr hoor ik de oud-bondscoach he laas in het geheel niet over en dat doet me een beetje twijfe len of hij zijn eigen aandeel in de kwestie wel juist weegt. Het is inderdaad jammer dat de NTTB geen informatief ge sprek heeft gearrangeerd, maar de manier waarop Bakker de kwestie buiten de tuchtcommissie om had wil len regelen getuigt in elk ge val van luchthartigheid en oppervlakkigheid. Zou Bak ker werkelijk denken dat het NTTB-bestuur deze hoogst ernstige zaak met zijn wijde publiciteit even intern kon af handelen? Kom nou toch. Dat zou de tucht commissie degraderen tot een orgaan voor louter flutzaak jes. Zo vaak heeft Bakker geroepen dat hij zoveel mist bij de ta- feltennisbond. Ik mis nu iets bij hem. Hoe nu? Al geruime tijd wordt er op ta melijk hoog niveau gehakke takt tussen de V.S. en China over de jonge tennisspeelster Hoe Na. Ze heeft een tijdje te rug politiek asiel in Amerika aangevraagd. China eist dat ze naar huis wordt gestuurd. Ze zou daar niets te vrezen hebben. De toon tussen beide landen wordt steeds kribbiger. Een beetje vreemd doet het wel aan. China heeft zo ongeveer een miljard inwoners (meer dan genoeg vindt men in Pe king) en van hen is er nu een tje weg. Niet eens een geleer de, geen hoge generaal, even min een ander kopstuk, nee, een tennisspeelster van 19 jaar. Veelbelovend, zeker, maar niet meer dan dat. In China vreest men waar schijnlijk dat als er één speel ster over het net is, anderen op ideeën worden gebracht. In de V.S. zit men er ook een beetje mee. Men herinnert zich daar nog heel goed dat het contact V.S.-China tien jaar geleden op gang kwam met een tafeltenniswedstrijd, op verzoek van China, tussen beide landen (de z.g. pin- pong diplomatie). De vrees be staat nu dat wat met ping pong is begonnen wel eens met tennis kan eindigen. Hoe Na, hoe nu? Billy Jean "Je hebt talent en je zult het wel redden in de tenniswereld. Want je hebt weinig anders, Billy Jean. Je zult goed wor den, omdat je lelijk bent". Billy Jean King, de beroemde Amerikaanse tennisspeelster (twintig Wimbledon titels) kreeg dat op haar 16de jaar te horen van de man die haar ontdekte, coach Frank Bren- nan."Hij zei het midden in mijn gezicht en het kwam niet bij hem op dat dat een stui tende opmerking was". Billy Jean King schrijft dat in haar zojuist verschenen auto biografie "Billy Jean" (Nou ja, autobiografie. Eén der beste Amerikaanse sportjour nalisten, Frank Deford, heeft haar hand vastgehouden). De harteloze opmerking van haar ontdekker was niet de enige schaduw die in het be gin van haar tenniscarrière op haar pad viel. Als dochter van een brandweerman die het verre van'breed had, kon ze zich geen mooie tennistoi- letjes aanschaffen. Ze tennis te in blouse en broek en werd daarom in de jaren vijftig tij dens de jeugdkampioen schappen van Southern Cali fornia buiten de groepsfoto gehouden. Het rddkte haar. Het werd ook nooit vergeten. Maar wat bij anderen tot verbittering of depressies zou leiden, dat voedde bij haar voornamelijk de weerbarstigheid. Een meid met een tijger in de tank, dat werd het. Fysiek deugde ze helemaal niet voor tennis; althans om er iets in te bereiken: ze had zwakke ogen, was aan de dikke kant, had korte benen met zwakke knieën (ze zou er herhaalde lijk aan worden geopereerd) en een ademhalingsprobleem. Genoeg voor iedereen om het racket ijlings weg te werpen. Maar in Billy Jean brandde nu eenmaal het vuur en flitste het staal. En dat doet het nog steeds. Op haar 39ste jaar be hoort ze nog tot de beste tien speelsters ter wereld. Een on gemakkelijke vrouw, ontac tisch vaak, maar een wijf van stavast. Zuur Het toonaangevende sportblad "Sports Illustrated" heeft haar boek nogal zuur ontvan gen. Het herinnert er aan dat Billy Jean acht jaar geleden al een biografie publiceerde, eveneens de titel "Billy Jean" dragend. Het vindt het schro melijk overdreven dat ze nu weer met een levensverhaal op de markt komt. "Staatslieden, militairen en andere hoogwaardigheidsbe kleders beschrijven hun leven slechts eenmaal", schrijft SI stijfjes. Het enige nieuwe dat ze te vertellen heeft, aldus het blad, is het relaas over de les bische relatie die ze met haar kapster/secretaresse Marilyn Barnett onderhield en waar over vorig jaar zoveel te doen is geweest. Dat is geen basis voor een nieuwe biografie, meent het blad, dat er verder op wijst dat mevr. King al- BILLY JEAN KING "Je zult goed worden, omdat je lelijk bent". tijd heeft gezegd dat het hier om een onderdeel van haar privé-leven ging. Waarom brengt ze dat dan in de open baarheid, terwijl het intussen al in het vergeetboek was ge raakt? SI geeft zelf het antwoord: "Om dat ze een persoonlijkheidsge voel heeft ter grootte van een wolkenkrabber". Inderdaad praat Billy Jean tientallen pagina's vol over die verhouding. Het is naar mijn gevoel het moeizaamste en minst belangwekkende deel van het boek, al zullen de pulpbladen daar wel anders over denken ("Hoe meer ik bij Marilyn kwam, des te meer groeide ook de liefde voor mijn man, Larry"). Inde bio grafie van een tennisfenome- ne wil je als lezer, lijkt mij tenminste, alles weten over haar roerselen op de baan; over de wijze waarop ze haar liefdeleven bestuurt behoef je slechts in beperkte mate te worden ingelicht. Sports Illustrated zal in grote trekken wel gelijk hebben. Over het algemeen vind ik het blad toch te hard in zijn oor deel. Billy Jean heeft veel in teressants te vertellen, op ten nisgebied verveelt ze geen mo ment. Je leest het boek in één ruk uit. Dat ze acht jaar gele den met een andere journalist ook al een biografie afscheid de, zegt iets over haar ijdel- heid en geldingsdrang. Meer dan een bijzaak kan ik dat echter niet Borsten Billy Jean is gevat, geladen, verbeten, maar zeker ook hu moristisch. Op pagina 146 geeft ze vrouwen advies hoe je het beste een tegenstandster met grote borsten kunt ver slaan. "Lok haar naar het net en dwing haar daar tot het slaan van een backhandvol ley. Dat is de moeilijkste slag voor vrouwen met een rijke natuur. Zo bestookte ik zelf altijd Ann Jones, de Britse oud-Wimbledon-kampioene, die over een zeer weelderige voorpartij beschikte. Ann mopperde vaak tegen me: "Ik moet over ze heen of onder ze door slaan. Ik kan niet door ze héén slaan". BOSHAM (ANP) - De kans is groot, dat morgen aan de strijd om het wereldkampioenschap 100-kilometer-pIoe- gentijdrit slechts veertien landen meedoen. Veel wieler bonden hebben scherp geprotesteerd tegen het parkoers bij Goodwood aan de Engelse zuidkust. REIJKJAVIK (GPD) Hans van Breukelen en Michel van de Korput zijn de enige twee in buitenlandse dienst spelende Nederlanders van wie bondscoach Kees Rijvers tot nu toe zeker weet dat hij ook na de EK-kwalificatiewedstrijd woensdagavond in het Lau- gardalur-stadion in IJsland een beroep op hen kan doen. Doelman Van Breukelen, die vori ge week een contract tekende bij Nottingham Forest, heeft alleen maar positieve reacties gehad toen hij het Nederlands elftal bij PARIJS (ANP) - De Franse profwielrenners Jean-René Bernaudeau en Michel Lau rent hebben zich gisteren de finitief afgemeld voor de stijd om het wereldkampioen schap op de weg. Bernau deau en Laurent waren het geruzie over de gevolgen van het weigeren van een doping- test door vijf Franse cou reurs, onder wie Bernard Hi- nault, beu en hebben zich te ruggetrokken voor de we reldtitelstrijd van zondag in Goodwood. Volgens de Franse ploegleider Lucien Bailly speelt viervou dig tourwinnaar Bernard Hi- nault ook met de gedachte aan een definitieve afmel ding. Bailly zei dinsdag: "Ik heb Bernard over de telefoon gesproken. Hij leek erg ge desillusioneerd en ik ben erg pessimistisch over zijn deel neming aan de wereldtitel strijd". Afgelopen donderdag besloten de twaalf voor "Goodwood" aangewezen profrenners na een hectische bijeenkomst toch deel te nemen aan de wereldtitelstrijd. Sommige renners dreigden de nationa le Franse wielertrui niet te dragen. de leiding van de Engelse club ter sprake bracht. "Brian Clough, de manager van Notting ham, zei dat hij het een eer vond om de keeper van het Neder lands elftal in zijn ploeg te heb ben. Hij zal me daarom beslist niet tegenhouden als ik voor Ne derland moet spelen. Conse quenties zal het voor mij ook ze ker niet hebben bij Nottingham. Woensdagavond speelt Notting ham thuis tegen Manchester United. Arnold Mühren moet van zijn club meedoen. Ik niet. Dat is het hele verschil. Terwijl het voor Nottingham toch een heel belangrijke wedstrijd is la ten ze mij naar IJsland gaan. Dat zegt genoeg. Wel, als ze zich nu soepel opstellen dan zie ik ook geen problemen in de toe komst", aldus de ex-doelman van FC Utrecht, die zaterdag in de thuiswedstrijd tegen Brigh ton zijn debuut hoopt te maken. Dat Van de Korput over medewer king van zijn vereniging, het Ita liaanse Torino, niet te klagen heeft bleek vooral in september 1980. De oud-Feyenoorder raakte in de interland tegen Ierland in Dublin vlak voor rust zodanig aan de enkel geblesseerd, dat hij een maand niet beschikbaar was voor Torino. Desondanks ston den de Italianen hun verdediger vervolgens zonder verzet af voor de vriendschappelijke interland tegen de Westduitsers, een wed strijd die Van de Korput overi gens vanaf de reservebank volg de. "Men heeft er nooit een punt van gemaakt als ik voor het Neder lands elftal werd opgeroepen. Er is ook nooit over die blessure ge zeurd. Gelukkig niet. Andere Ne derlanders die in het buitenland spelen vinden het nationale team n>isschien niet belangrijk ge noeg. Ik wel. Ook al zou er druk op me worden uitgeoefend door Torino, dan zou ik nog voor het Nederlands elftal uitkomen. Voor mij speelt daarbij een rol dat volgend jaar mijn driejarig contract afloopt. Misschien kom ik dan terug naar Nederland. Nou, dan is het toch belangrijk dat ik voor die tijd regelmatig in het nieuws kom". Terwijl Torino woensdagavond een bekerwedstrijd speelt bij Be- nevento trapt de 25-jarige Van de Korput met een jong Nederlands team tegen IJsland af voor het kwalificatietoernooi voor het Eu ropees kampioenschap. Precies twee jaar geleden vond ook met een sterk verjongd team de valse start plaats voor het WK-kwalifi- catietoernooi tegen Ierland dat destijds met 2-1 won. "Het is toen inderdaad meteen al mis ge gaan. Achteraf is dat wel te ver klaren. In de rust ging ik er uit met verrekte banden en in het begin van de tweede helft raakte Schoenaker geblesseerd. Het werd toen voor de anderen hele maal moeilijk. Er waren maar liefst zes debutanten opgesteld die elkaar nauwelijks kenden. Nu zijn er ook wel veel jongeren gekozen maar die kennen elkaar erg goed. Vooral de kern van Ajax. Die jongens hebben boven dien al eerder ervaring opgedaan in het Nederlands elftal en in Eu ropa Cup-wedstrijden". In eerste instantie was het de be doeling dat Van de Korput in zijn 15e interland in het centrum van de defensie zou spelen met John Metgod. Maar deze speler gaf de voorkeur aan een toernooi met zijn nieuwe club Real Madrid voor eigen publiek. Daarom speelt hij nu samen met Frank Rijkaard. Zelf zou Van de Kor put het liefst de samenwerking hebben voortgezet met Ruud Krol. Rijvers kwam echter tot de conclusie dat Krol niet in zijn systeem past en schreef hem af omdat hij hem te oud achtte voor een omscholingscursus: "Ik wil geen vrije man ver achter mijn achterhoede. Ik wil een libero die ook mee naar voren gaat". Voor Van de Korput die bij Torino afwisselend voorstopper en vleu gelverdediger is en vermoedelijk woensdagavond net als tegen Ierland libero zal zijn, had die in greep echter niet uitgevoerd be hoeven te worden: "Ik zou het liefst willen samenspelen met Krol. Hij is gewoon een persoon lijkheid. Ik heb de nodige keren met hem gespeeld en dat ging goed. Hij brengt ook ervaring mee. Begrijp me goed, ik heb na- tüurlijk best wel vertrouwen in Metgod en Rijkaard. Met iemand als Rijkaard kun je lekker afwis selen. Dan hij naar voren, dan ik. Maar dat "neemt niet weg dat het voor mij in het centrum bij het oude had kunnen blijven, dus met Krol". De opstelling ziet er als volgt uit: Hans van Breukelen, Bennie Wijn stekers, Peter Boeve, Edo Ophof, Michel van de Korput; Michel Valke, Dick Schoenaker, Gerald Vanenburg, Frank Rijkaard; Wim Kieft en Ruud Gullit. Tot de reserves behoren doelman Ed ward Metgod, Willy van de Kerk hof, Jurrie Koolhof en Erwin Koeman, die door het afzeggen van Simon Tahamata (blessure) alsnog aan de A-selectie is toege voegd. De Nederlandse tijdrittrainer Jan Gisbers zei gisteren in het Neder landse trainingskamp in Bosham na een uitgebreide verkenning: "De man, die dit parkoers uitge stippeld heeft, moet waanzinnig zijn. In plaats van de gebruikelij ke autoweg krijgen we woensdag een zwaarder parkoers voorgezet dan de profs en amateurs in hun individuele wegwedstrijd, het parkoers kent veel steile beklim mingen en nog meer bochten". Gisbers vond het ongehoord, dat de UCI (Wereldwielerbond) in de persoon van de Belg Fabbri dit parkoers goedgekeurd heeft. Protesten van de kansrijke lan den, waarbij Nederland en Oost- Duitsland, hielpen niets. Gis bers: "De weg loopt voor een deel door de domeinen van een of andere adellijke figuur. Het is gewoon te gek. De weg is niet al leen zwaar, maar nog vuil ook, met veel scherpe stenen. We heb ben al zestien lekke banden ge had tijdens de training". Voor het eerst op een wereldkam pioenschap gaan de ploegen voor de 100 kilometer de weg od met twee tandwielen bij de peda len. Een grote, met 53 tanden (8,70 meter per pedaalomwente ling) voor de vlakke stukken, een kleine, met 44 tanden (5,87 me ter) voor de beklimmingen. Gis bers: "Op dit parkoers kan een viertal nooit tot een geoliede ma chine gesmeed worden. Op de heuvels kunnen de renners net zo goed naast elkaar rijden in plaats van achter elkaar. Het principe van de 100-kilometer- tijdrit wordt in dit wereldkam pioenschap geweld aangedaan". Gisbers zou op een autoweg met Solleveld, Schipper, Ducrot en Van Bindsbergen weer het beste Westeuropese land zijn gewor den. Vorig jaar werd Nederland in de tijdrit in Praag als vierde geklasseerd."Nu hebben we echter de concurrentie van Bel gië, Italië en Frankrijk erbij, want die landen hebben over het algemeen betere klimmers. Voor ons wordt doorslaggevend of Schipper er op de heuvels niet afgereden wordt. Blijft hij er tot het einde bij dan kunnen we toch weer een eind komen". koM apf RE WEI IN: 2ANIK HU NIE-TO/EF! PIE SHlfTT- PECEAMÊ LONDEN (ANP) - De Britse estafetteploeg heeft gisteren op de baan van Crystal Pala ce het wereldrecord op de 4x800 meter scherper ge steld. Het Britse viertal, Peter Elliott, Garry Cook, Steve Cram en Sebastian Coe, ver wezenlijkte bij de internatio nale atletiekwedstrijden in Londen de recordtijd van 7 minuten en 3,89 seconden. Het wereldrecord op dit on courante estafette-nummer was in handen van een ploeg uit de Sowjet-Unie, die vier jaar geleden in Podlosk 7.08,1 realiseerde. Sebastian Coe was de grote gangmaker in de Britse ploeg. Coe, sinds kort pas vrij van blessures, bewees één week voor de Europese titel strijd in Athene zijn stijgende vorm. De estafette-race op de baan van Crystal Palace werd door de Britse A-ploeg rustig begonnen. Elliott verwezen lijkte als startloper 1.49,14. Garry Cook ging op de twee de 800 meter wel voluit (1.44,54), maar Steye Cram, de atleet met de beste wereld- seizoenprestatie op de 800 meter achter de naam, wen ste zich niet voor honderd procent te geven. Crams tijd van 1.46,20 was matig, maar de tussentijd (na 2400 meter) gaf nog steeds uitzicht op de verbetering van het wereldre cord op dit ongebruikelijke estafette-nummer. ADVERTENTIE NMB Kapitaalmarkt-Renterekening Rente voor de maand september. De NMB Kapitaal markt-Rentereke ning geeft een rente die gebaseerd is op het ge middelde rendement van een groep aflosbare Nederlandse staatsle ningen. Een hoog ren dement dus. -K- *Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Meer informatie? Stuur onderstaande cou pon in of haal de folder bij uw NMB-kantoor. Viditel pagina 484. De NMB denkt met u mee. Coupon 'k SraaS !Peer welen over de NMB Kapitaalmarkt-Renterekening. Stuurt u mij meer informatie. De heer/mevrouw 9 I I I Postcode. I I Woonplaats J In een gesloten envelop zonder postzegel opsturen I I aan de NMB, Afdeling KMR, Antwoordnummer 10.000,1 I 1000 PA Amsterdam. I i i

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9