Minder bedden aanvaard Hoe maakt u geld over van uw postrekening naar een bankrekening? Strijd rond inkomensplan C D Terlouw corrigeert Van Agt: gasprijs wèl hoger TNO: verbiedt CS-gas Kamer heeft moeite met procedure ziekenhuisplan De gezamenlijke banken en spaarbanken zorgen er graag voordat 't goed gebeurt. Juwelenroof buit 350.000 opgelost DINSDAG 31 AUGUSTUS 1982 Binnenland DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ter-president Van Agt heeft een onjuiste voorstelling van zaken gegeven toen hij zaterdag voor de televisie verklaarde dat de aardgasprijs volgend jaar niet zal stijgen. In het kabinet is afge sproken dat de aardgasprijs op 1 januari drie cent omhoog gaat. Dat zei minister van economische zaken Terlouw gisteravond voor de NOS-radio. Van Agt heeft vol gens hem vermoedelijk bedoeld dat de aardgasprijs „niet méér omhoog gaat" dan de eerder af gesproken aanpassing van de aardgasprijzen. PvdA-fractielei- der Wim Meijer vroeg Van Agt gisteren al schriftelijk om ophel dering over wat er nu wél met de aardgasprijs gaat gebeuren. Overigens is het kabinet nog niet helemaal uit de problemen rond de opstelling van de Miljoenen nota voor 1983. Vandaag zou het kabinet opnieuw bijeenkomen voor wat in Den Haag „het vast knopen van de laatste losse eind jes" wordt genoemd. Ambtenaren van diverse departe menten hebben in het weekein- de de besluiten die het kabinet zaterdag heeft getroffen nog eens doorberekend. De resultaten daarvan zouden vandaag in het kabinet besproken moeten wor den. Daarna kan de rijksbegro ting definitief worden opgesteld. Onduidelijk Een zaak waarover nog geen volle dige duidelijkheid bestaat is of minister Van der Stee zijn zin krijgt in zijn wens dat een fors bedrag - gesproken wordt van twee miljard gulden - uit de so ciale zekerheidsfondsen wordt overgeheveld in de schatkist ten behoeve van de verlaging van het financieringstekort. Nu de sociale uitkeringen in het kabinetsplan worden bevroren komen die fondsen wat ruimer in hun middelen te zitten dan tot nog toe. Van der Stee wilde dat „extraatje" geheel gebruiken, omdat anders het financierings tekort te hoog blijft. Sociale premies CDA-minister De Graaf (sociale za ken) heeft zich daar tot zaterdag tegen verzet. Hij zou juist de rui mere middelen van de fondsen willen gebruiken om eventueel sommige sociale premies te kun nen verlagen. Over de sociale premies en de belastingen is ove rigens nog geen beslissing geval len, omdat het kabinet over de invulling van het dekkingsplan eerst met de sociale partners wil overleggen. Het kabinet heeft zaterdag beide bewindslieden hun zin gegeven. Een deel van de extra-fondsen mag gebruikt worden voor pre mie-doeleinden, de rest gaat naar Van der Stee. Maar de precieze omvang van beide bedragen is nog niet vastgesteld omdat daar de ambtenaren zich eerst nog eens over moesten buigen. "Rampzalig" Konsumenten Kontakt heeft zich gisteren al fel verzet tegen de voorgenomen verhoging van de btw-tarieven met 1 procent. „Dat gaat een gezin op jaarbasis 325 gulden kosten. Tellen we daar de gasprijsverhoging bij, dan zelfs 425 gulden. Voor consumenten met een laag inkomen wordt dat rampzalig", meent Konsumen ten Kontakt De Vereniging van Gasbedrijven (Vegin) wijst verhogingen van de gasprijs zoals die in het kabinet in discussie zijn, vierkant van de hand. Volgens de Vegin zou de prijs hooguit met één twee cent omhoog kunnen. Er is volgens de Vegin geen enkele reden om tot drastische prijsver hogingen over te gaan. De prijs van gas is opgehangen aan die van bepaalde soorten olie. De be wegingen in de olieprijs geven geen aanleiding tot extreme ver hogingen van die voor het gas. Er zou hooguit een verhoging met één twee procent uit kunnen komen. Actief Voor het eerst in de geschiedenis ie. overweegt het bestuur van de Centrale van Middelbare en Ho gere Ambtenaren (CMHA) de le den op de roepen deel te nemen aan acties die de centrales van overheidspersoneel gezamenlijk op touw zouden moeten zetten. Dit zegt secretaris G.A.W. van Dalen naar aanleiding van het kabinetsbesluit de lonen van ambtenaren en trendvolgers per 1 januari 1983 te bevriezen. De CMHA is van mening dat de laat ste jaren zoveel aanslagen op de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel zijn gedaan, dat een nieuwe doorkruising van de gelijke behandeling van amb tenaren en particuliere werkne mers nu onaanvaardbaar is. Evenals de FNV wgst ook het CNV de plannen van het kabinet om de salarissen van ambtenaren en trendvolgers en de uitkeringen te bevriezen af. Door een derge lijke ingreep wordt geweld ge daan aan het principe van gelijke behandeling van deze groepen en werknemers in het bedrijfsle ven, aldus het CNV, dat het bo vendien onjuist vindt dat de overheid het voortouw neemt bij de inkomensontwikkeling. Door zo als trendsetter op te treden zullen behoorlijke cao-onderhan delingen in het bedrijfsleven vrijwel onmogelijk worden, zo vreest de christelijke vakcentra- DEN HAAG Minister Gardeniers (volksgezondheid) zet haar plan tot vermindering van ziekenhuisbedden door. Hoewel ook uit de Tweede Kamer bezwaren werden aan gevoerd tegen de gang van zaken rond dit plan is zij niet voornemens de beddenreductie verder op te schorten. Onder de druk van de bezuinigingen wil zij nog steeds vanaf begin 1983 beslissingen gaan nemen over sluitin gen en inkrimpingen. Dat bleek gisteren in een spoed overleg met de vaste commissie volksgezondheid uit de Tweede Kamer. Daar werd voornamelijk gesproken over de manier van besluitvorming, die vooral in de ogen van de PvdA geen genade kon vinden. Andere fracties had den weinig of geen kritiek. Be sloten werd in de loop van sep tember de gehele zaak in een uit voerig overleg nader te bespre ken. Daarmee wordt gestand gedaan aan de afspraak om het gehele ziekenhuisbeleid in discussie te brengen. "Lijkt nergens op" Volgens mevrouw Muller (PvdA) Ujkt de manier waarop de minis ter per 7 juli haar reductievoor- stel presenteerde, "nergens op", zeker niet omdat een financiële paragraaf ontbreekt. Er zijn vol gens haar veel andere oplossin gen denkbaar zonder zo'n centra le aanpak, terwijl de provincies zelf met ziekenhuisplannen be zig zijn. De termijn van vier maanden, waarin betrokkenen moeten reageren, vond zij wel zeer kort. Volgens de WD had de minister beter eerst met de kamer kunnen overleggen voordat zij met haar voorstel kwam. WD'er Dees vond wel dat het doel van de ope ratie strookt met de motie, die hij op 29 oktober 1980 had inge diend (vraag om een forse bed denreductie) en' waarachter de gehele kamer stond. Lansink (CDA) herinnerde eraan dat mevrouw Gardeniers in het begrotingsdebat 'van januari dit jaar haar beddenreductieplan heeft gemeld. Zij sprak toen al van een concreet overzicht van te sluiten ziekenhuizen of delen daarvan en daaraan heeft ze zich gehouden. De Kamer heeft geen tegenwerpingen gemaakt, de be windsvrouw had de bevoegd heid het plan uit te brengen, zo betoogde hij. Hoogbejaarden Minister Gardeniers stipte de pas sage over het niet verder laten stijgen van de gezondheidszorg- kosten in het regeerakkoord van het kabinet-Van Agt II aan. Zij wees erop vroegtijdig te hebben gezegd de motie-Dees toege spitst te zullen uitvoeren. Er is een herschikking binnen de ge zondheidszorg nodig: de toene ming van het aantal hoogbejaar den en zwakzinnigen speelt daar bij een rol. Er moet geld beschik baar komen voor deze groepen binnen de toegestane ruimte. Daarom ook moet de ziekenhuis sector een stapje terug doen, al dus mevrouw Gardeniers, "Dit beleid was bij de ziekenhuizen en de provinciebesturen be kend". "Men kan nu hoogstens verbaasd zijn over het feit dat ik doe wat ik zeg". Mevrouw Gardeniers wil de ter mijn voor reacties van vier maan den niet "uitschuiven". Men zou dan wel met zeer goede argu menten moeten komen. Zij vond haar reductieplan geen doorkrui sing van de voorgeschreven wet telijke procedure, omdat er toch plannen moeten worden ge maakt. Maar bijvoorbeeld in Noord- en Zuid-Holland zou dan wel drie jaar kunnen duren en daarop kan niet worden ge wacht. DEN HAAG - Voor de Poolse ambassade in Den Haag werd gisteren een korte demonstratie gehouden ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de vakbond Solidariteit. Een bestuurslid van deze verboden vakbond Jozef Szygula, deed daarbij een oproep aan het westen geen krediet meer te verschaffen aan Polen zolang daar sociale en maatschappelijke verzoening uitblijft. DEN HAAG (GPD) - Totdat er door medisch onder zoek meer gegevens beschikbaar zijn over de gevol gen van het gebruik van CS-gas, moet het gebruik van dit traangas door de politie worden opgeschort. Dat schrijft onderzoeker Elskamp van het onder zoeksbureau TNO in zijn advies aan de ministers Rood (binnenlandse zaken) en De Ruiter (justitie). Het rapport is gisteren door de ministers aan de Twee de Kamer gestuurd zonder dat zij er een regerings standpunt bij vermelden. Zij willen op 8 september eerst overleg voeren met de politiebonden over de conclusies van het TNO-rapport. Daarna zullen zij bepalen of de politie in de toekomst gebruik mag blijven maken van het CS-gas. Het is nu de tweede keer dat TNO adviseert het ge bruik van CS-gas op te schorten tot er meer bekend is over de effecten ervan. In het voorjaar schreef Elskamp een brief aan minister Rood met een der gelijk verzoek nadat hem nieuwe gegevens uit Ame rika hadden bereikt. Daar was gebleken dat ratten en muizen die langdurig aan het gas waren blootge steld, aan de gevolgen overleden. Rood volgde toen dat advies niet op. CS-gas is in de jaren vijftig voor het eerst gebruikt door de Engelsen op Cyprus. De Amerikanen ge bruikten het gas in de Vietnamese oorlog om Viet- cong-leden uit de ondergrondse gangenstelsels te verdrijven. In Nederland is het de afgelopen jaren door de politie gebruikt bij grote demonstraties zo als in Dodewaard en bij krakersrellen in Nijmegen en Amsterdam. Bij contact met CS-gas gaan de ogen sterk tranen en krijgt men een brandende pijn. Inademing veroor zaakt niezen, hoesten, brandend gevoel in neus en keel, neusloop, speekselvloed, pijn achter het borst been en een beklemd gevoel, aldus het TNO-rap port. ADVERTENTIE Als u geld wilt overmaken van uw postreke ning naar een bankrekening, denk er dan vooral aan dat u twee nummers invult. Eén; het postrekeningnummer van de be treffende bank. Twee: het bankrekeningnummer van degene voor wie het geld bestemd is. Ontbreekt onder „mededelingen" het bank rekeningnummer (de 9 cijfers dus), dan zal de bank het bedrag naar u doen terugboeken. Let daarom altijd op die twee nummers. Dan is uw geld op tijd waar t zijn moet. Let wel: als u zelf ook een bankrekening hebt, is het raadzaam om het bedrag van uw bankreke ning te laten overboeken. Dan gaat t nog sneller. Postrekeningnummer van de bank van Jan Jansen b.v. Naam en bankrekeningnummer van Jan Jansen b.v. LEIDEN - De PvdA heeft gis teren voluit de aanval ingezet op de bezuinigingsplannen van het kabinet-Van Agt. „Het kabinet drijft de tegen stellingen op de spits, het provoceert tot verzet", riep lijsttrekker Den Uyl uit op een verkiezingsbijeenkomst in Friesland. Ex-minister Van Thijn stelde dat de over heid nog nooit tevoren haar eigen werknemers zo „ordi nair" heeft gediscrimineerd. Het weerwerk tegen deze kri tiek kwam gisteren vrijwel uitsluitend van de zijde van D'66. Minister Rood (binnen landse zaken) verdedigde in Utrecht het besluit van het kabinet om ambtenarensala rissen, sociale uitkeringen en minimumloon te bevriezen als „het begin van het trend settend beleid van de over heid". D'66-lijsttrekker Terlouw zei in Spijkenisse dat het CDA- D'66-kabinet juist probeert „iedereen zo gelijk mogelijk te behandelen". Omdat de CDA-top gisteren niet aan het woord kwam - dat ge beurt vandaag weer - kwam de enige bijval voor het kabi- netbeleid van WD-lijsttrek- ker Ed Nijpels. Min 6 procent Den Uyl zei in een met 700 mensen uitpuilende zaal in Surhuisterveen dat het kabi net de inkomens van ambte naren en uitkeringstrekkers niet bevriest maar achteruit zet met 5 tot 6 procent. Hij verweet het kabinet zijn ei gen verantwoordelijkheid te hebben ontlopen door niet gelijktijdig maatregelen te nemen voor alle werknemers in het bedrijfsleven, maar dit aan werkgevers en werkne mers over te laten. Volgens Den Uyl is aan enige teruggang in koopkracht niet te ontkomen, maar 2 tot 2,5 procent is het maximum. Den Uyl zei dat vier keer mo daal er zelfs door op vooruit dreigt te gaan. „Wij weigeren terug te vallen op de vooroor logse aanpassingspolitiek. Wij aanvaarden bezuinigin gen maar je moet wel je ver stand er bij gebruiken. Je moet voorkomen dat de fa brikant niet meer verkopen kan en dat de winkelier geen klanten meer krijgt". Hij zei ook dat door de maatre gelen van dit tussenkabinet ontkoppeling van lonen en uitkeringen volop in ontwik keling wordt gebracht „Wij staan niet machteloos. Het komt niet van de goden over ons heen. Een van de moge lijkheden is tien procent kor ter werken en tien procent loon laten staan. Dan zou de werkloosheid zijn opgehe ven. Dat Üjkt een utopie, maar er kan wel een begin mee worden gemaakt". Terlouw tevreden Vice-premier Jan Terlouw vindt dat het kabinet waarde ring verdient „omdat het zich inzet om de solidariteit tus sen werkenden en niet- werkenden te handhaven Hij zei dat D'66 .niet voor niets in het kabinet is gebleven", omdat het heeft bereikt dat de netto-netto-koppeling (de koppeling tussen netto-mini mumloon en netto-uitkerin gen) intact blijft. Overigens heeft het kabinet wel beslo ten om het minimumloon en dus ook de uitkeringen, los van de ontwikkelingen in het bedrijfsleven, te bevriezen. Nijpels: trendbeleid WD-fractieleider Ed Ngpels zei over de bevriezing van de ambtenarensalarissen per 1 januari het reèel te vinden die in het bedrijfsleven daaraan aan te passen. Hij wil geen loslating van het trendbeleid. Als het kabinet extra wil bezui nigen op de ambtenarenuit- gaven dan ia volgens de WD-leider de enig juiste op lossing om het aantal ambte naren te verminderen en rijkstaken af te stoten naar het particuliere bedrijfsle ven. Links front De partijbesturen van PPR, PSP, CPN, EVP en PvdA zul len een zogenaamd breed progressief overleg vormen. Dat zei PPR-Ujsttrekker Ria Beckers gisteren op een ver kiezingsbijeenkomst in Hen gelo. Hoe die samenwerking eruit zal gaan zien en welke inhoud eraan wordt gegeven, wilde zij niet bekendmaken. Wel zei ze dat het overleg pas na de verkiezingen van start zal gaan. Dat het vóór de verkiezingen niet tot een breed progressief samenwerkingsverband is gekomen, verklaarde de Igst trekker van de radicalen als volgt. „We moeten het beeld sterk maken van een samen werkend klein links. Dat moeten we steeds blijven be nadrukken. Op die manier maak je het de PvdA echter wel erg gemakkelijk. De PvdA zou eens kunnen den ken dat we door ons vooraf te organiseren, niet meer zou den willen mee regeren In een progressief kabinet wil len we best meedoen. Ik heb nog steeds vertrouwen in een brede samenwerking". Ria Beckers haalde fel uit naar PvdA-lijsttrekker Joop den Uyl („hij is maar op één ding uit: premier worden") en riep de PvdA op nu eens een dui delijke politieke keuze te ma ken. „Wat wil de PvdA nu? Meelopen met de macht, zo dat de huidige machtposities worden versterkt of niet?", vroeg Beckers zich af. D'66-minister Zeevalking (ver keer en waterstaat) verweet in H oogeveen de PvdA in mei, toen zij uit het kabinet stapte, „meer met de voeten dan met het verstand te heb ben gekozen". Maar nu de PvdA kenbaar maakt weer regeringsverantwoordelijk heid te willen dragen „moe ten CDA en D'66 met schro men de verloren zoon weer in hun midden op te nemen" Zeevalking had weinig goede woorden over voor de WD Over de houdmg van de libe ralen ten aanzien van de so ciale uitkeringen en hun voorstel om de maximum snelheid op de rijkswegen te verhogen riep Zeevalking uit ,,WD' Met de WD de uitkeringen én het gaspedaal omlaag". SCHIPHOL (ANP) - De Rijkspoli tie Dienst Luchtvaart heeft met de aanhouding van twee jeugdi ge Engelsen afgelopen woensdag bij toeval een overval op een Oostenrijkse juwelier opgelost. Daarbij werden sieraden ter waarde van 350.000 gulden buit gemaakt. De totale buit is op Schiphol teruggevonden. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie gisteren meegedeeld. Op een toilet had een passagier woensdagmiddag sieraden ge vonden en daarvan melding ge maakt. Verklaringen van getui gen leidden in de richting van een jeugdige reizigster die korte tijd later in het stationsgebouw kon worden aangehouden. Het 17-jarige meigje, uit Manchester, in gezelschap van een 22-jange stadgenoot, die in een paar onder zyn oksels verstopte sokken ook juwelen bg zich bleek te hebben Naspeuringen via Interpol wezen uiteindelijk uit dat de juwelen vonge week dinsdag bg een ju welier in het Oostenrijkse Kuf- stein waren gestolen. De overval was gepleegd door in totaal vgf jongeren uit Manchester, die kort daarna met een huurauto naar Nederland waren gereden om vanaf Schiphol per vliegtuig naar Manchester met buit terug te keren. De dne overige daders, van wie de identiteit bg de politie bekend is. blijken inderdaad van Schiphol naar Manchester te zgn gevlo gen. Wat er met het Engelse duo zal gaan gebeuren is nog niet be kend. ISLAMABAD DEN HAAG (DPA) - Een 24-Jarige Neder landse vrouw Is zondagavond op de luchthaven van het Pakis taanse Karachi gearresteerd wegens smokkel van bijna een kilo heroïne. De vrouw, die sindsdien aan verhoren wordt onderworpen, wilde van Kara chi naar Colombo vliegen, aldus de politie. ZIJ vermoedt dat de vrouw deel uitmaakt van een internationale heroïnelijn. BIJ controle werd 920 gram heroï ne aangetroffen, ondermeer in haar speciaal geconstrueerde bh.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7