"De WD vond ons aanbod hard genoeg" Gemeenteraad stelt plannen voor drie wijken vast Toekomst bepaald van Leeuwenhoek, Schuttersveld en Vreewijk Joop Walenkamp en de geheime onderhandelingen over een 9rechts99 college PAGINA 4 Leiden DINSDAG 31 AUGUSTUS 1982 LEIDEN - De helft van het aantal WD-kandi- daten voor het wet houderschap is van het vrouwelijk ge slacht, dus daar zal het niet aan liggen. Toch wijzen de voortekenen erop dat het sommigen in de achterban van de partij van Wiegel, Nij- pels en Kuijers vreemd te moede is. Waarom toch prefe reerde de fractie het samen met de PvdA in het college van B en W te gaan zitten en daar in genoegen te nemen met twee wethouders zetels, terwijl de VVD drie wethouders had kunnen krijgen in een coalitie met CDA en D'66 en daarmee, dank zij de politieke kleur van burgemeester Goekoop, de meerder heid in het dagelijks bestuur van de stad. De storm die hierover in liberale kring dreigt los te breken zal de op winding in de PvdA over het masculine ge drag van haar fractie die verzuimde een vrouw als wethouders kandidaat aan te wij zen - wellicht reduce ren tot een briesje windkracht drie. Of dat inderdaad het ge val zal zijn, is bij voor baat moeilijk te con troleren. Morgen avond wordt er een speciale ledenvergade ring door de VVD ge houden, maar bij lasti ge kwesties werpt deze volkspartij voor vrij heid en democratie de deur bij voorkeur voor des buitenstaanders neus in het slot. Met andere woorden: de vergadering is niet openbaar, al wil het li berale huis wel eens kieren vertonen. Het bondgenootschap dat de fracties van PvdA en WD net als in 1978 hebben geslo ten zal, alle roerselen in liberale achterban ten spijt, wel overeind blijven. Tenslotte is de ledenvergadering van D'66 inmiddels weinig enthousiast gebleken voor een plaatselijke variant van een kabi net Van Agt/Van Aar- denne/Terlouw en zon der die partij is er geen 'rechtse' meerderheid voor een alternatief college te vormen. Ook Joop Walenkamp, onderhandelaar na mens het CDA bij de collegebesprekingen van de afgelopen maanden, heeft zich verzoend met ander maal een periode van vier jaar oppositie voeren of, om het ge nuanceerder te stellen: niet in het college van B en W vertegenwoor digd te zijn. Toch le vert een gesprek met hem een aantal opmer kelijke gegevens op. Zoals: Het aanbod van CDA en D'66 om met de WD een college te vormen is op initiatief van D'66 eerder gedaan dan tot nu toe bekend was en in elk geval nog voordat de PvdA had laten weten met welke partij zij verder wen ste te onderhandelen. De onderhandelingsde legatie van de WD heeft zelf de inhoud mogen bepalen van het officiële aanbod dat CDA en D'66 haar deden. Het waren de vingers van WD-frac- tieleider Kuijers die de typemachine be roerden bij het formu leren van de exacte tekst, waarna Walen kamp en Hoekema (D'66) er hun handteke ning onder plaatsten. LEIDEN - De Leidse gemeente raad heeft gisteravond de be stemmingsplannen vastgesteld voor het Schuttersveld, de Leeu wenhoek en de binnenstadswjjk Vreewijk. Vooral het plan voor de Leeuwen hoek, het gebied tussen het sta tion, de Plesmanlaan en de Was- senaarseweg, is jarenlang zeer omstreden geweest. Het plan be helst onder meer de bouw van ongeveer 2200 woningen, enkele winkels en scholen en een uit breiding van de universiteitsla boratoria. De discussie ging de afgelopen jaren vooral over de gevaren voor de volksgezond heid voor de toekomstige bewo ners van de nieuwe woonwijk. Met hame de laboratoria in het gebied en het LPG-station vor- De gemeente is uiteindelijk met de universiteit tot overeenstem ming gekomen dat de woningen op een afstand van 150 meter van de laboratoria komen. Voorts zal een groot aantal maatregelen ge troffen moeten worden om de ri sico's tot een minimum te beper ken. Het LPG-station moet vol gens een meerderheid in de raad naar een andere plek worden verplaatst. Wethouder Waal (ruimtelijke ordening) zei er van uit te gaan dat, in overleg met de eigenaar van het LPG-station, een andere plaats gevonden kan worden. Volgens Waal kunnen ook de problemen die er nog zijn met de universiteit en het Acade misch Ziekenhuis in gemeen schappelijk overleg worden op gelost. De CDA-fractie in de Leidse raad, die jarenlang bezwaren koester de tegen de woningbouwplan nen, ging gisteravond in meer derheid akkoord met het be stemmingsplan voor de Leeu wenhoek. De instemming van de rijksuniversiteit en van de in spectie voor de volksgezondheid is voor de CDA-fractie aanlei ding om zich niet langer te ver zetten tegen de plannen. Alleen mevrouw Kokxhoorn en me vrouw Kramp (beide CDA) heb ben nog onoverkomenlyke be zwaren en stemden uiteindelijk tegen het plan. Volgens PvdA- fractievoorzitter Peters is de hele kwastie de afgelopen jaren onno dig opgeblazen en is het straks goed wonen in de Leeuwenhoek. Schuttersveld Het plan voor de bebouwing van het Schuttersveld (woningen en kantoren) werd gisteravond una niem door de raad aanvaard. Wel vroegen verscheidene raadsle den zich af of het wel spoedig tot uitvoering van de plannen zal ko men. Ook een oplossing voor het toekomstig parkeerprobleem riep de nodige vraagtekens op. Volgens Van Oosten (PPR) is de feitelijke ontwikkeling van het Schuttersveld nog gehuld in een dikke mist. "Over concrete plan nen voor woningen, kantoren en parkeren is nog niets bekend", aldus Van Oosten. niet somber te zijn over de invul ling van het Schuttersveld voor wat betreft de kantoren. Volgens de wethouder is de belangstel ling zeer hoopgevend. De kleine linkse partijen zeiden te ver wachten dat de bouw van kanto ren zeer weinig effect zal hebben op de werkgelegenheid in Lei den. Het PvdA-raadslid Roes maakte zich zorgen over de mas saliteit van de bebouwing dicht bij de Maredijkbuurt en vroeg, met het raadslid Brands (CPN), om maatregelen om de verkeers overlast in de wijk tegen te gaan. De gemeentelijke woningbouw plannen duiden er op dat op z'n vroegst in 1984 begonnen zal worden met de bouw van wonin gen op het Schuttersveld. Wet houder Waal zei zich sterk te zul len maken voor de woningbouw in dit gebied in de eerstvolgende jaren. Hij wees er op dat bouwen op het Schuttersveld moeilijker is dan in de Stevenshofjespolder wanneer 'de trein daar eenmaal op gang is gekomen'. Vreewijk Het plan voor Vreewijk gaf slechts aanleiding tot enkele kantteke ningen. Zo zal een buslijn moge lijk worden over de Witte Singel en zullen de sloop- en bouwplan nen voor Huize Vreewijk, in de Vreewijkstraat, nog besproken worden in een commissieverga dering. Een bouwvergunning voor dit plan kan volgens wet houder Waal niet geweigerd wor den. De panden Haagweg 7 en 7a (naast de spoorlijn), die kelijk werden wegbestemd, gen blijven staan. Van Oosten diende een motie in om op het bedrijfsterrein van Perquin, aan de Haagweg, een onderzoek in te stellen naar de bodemverontreiniging. Het ter rein is door de gemeente aange kocht en bestemd voor woning bouw. Volgens Waal is in het koopcontract een clausule opge nomen om direct na het vertrek van het Zweeds ML-station een onderzoek in te stellen naar de mogelijke bodemverontreini ging. Een meerderheid van de raad ging met dit onderzoek ak koord. Een voorstel van het CDA om de aanleg van een pad langs de Rijnoever, achter de rooms katholieke Leonardus kerk aan de Haagweg, te schrappen werd door een meerderheid in de raad verworpen. Geheel in de gèest van hun nationale leiders hadden ze afgesproken in een Haags restaurant. Misschien ook wel, omdat ze alle drie in de residentie werkzaam zijn. Maar in elk geval verzamelden zich die maandag de negende au gustus in het etablissement De Posthoorn de Leidse poli tici Jan Hoekema, Fred Kuijers en Joop Walenkamp, al len nauw betrokken bij de onderhandelingen voor de vorming van een nieuw college van B en W. Respectieve lijk waren zy de eerste woordvoerders van D'66, WD en CDA. ten treden, voordat het breuk punt op tafel ligt". Walenkamp: "Voor mij was be langrijk dat het een aanbod was dat mooier was dan de PvdA ons ooit zou kunnen doen. Het was te mooi om niet serieus in overwe ging te nemen. Dus sprak het drietal in De Post hoorn af de mogelijkheid van een 'rechts' college aan hun frac ties voor te leggen. Intussen werd er nog wat gefilosofeerd over de toekomst van een VVD/ CDA/D'66-college. Walenkamp: "Ik heb toen nog gezegd dat we genomen raadsbesluiten zouden respecteren, dat wij er niet voor waren om het erfpachtsbesluit terug te draaien en dat soort din gen. Ze wilden vooral weten hoe het CDA met de portefeuille on derwijs zou omgaan. Ik heb ge zegd: met de instandhoudings nota (aan de hand waarvan wordt bekeken welke scholen in Lei den moeten verdwijnen-red.) zul len we misschien wat minder streng in de leer zijn dan de PvdA". Ook werd er al voorzichtigjes ge sleuteld aan een portefeuillever deling. "Het lag voor de hand", zegt Walenkamp, "dat D'66 volkshuisvesting zou krijgen. Hoekema heeft als raadslid in het verleden op dat terrein nuttig werk gedaan. Kuyers' interesse concentreerde zich op financiën. Hij liet wel weten zelf om per soonlijke redenen geen kandi daat te willen zijn. De naam Zon- nevylle is toen genoemd". "Het was toch een historisch aan- j bod. Op geen enkel eerder mo ment had Hoekema zo'n college tot dan toe mogelijk willen ma ken. Hij kreeg kennelijk in de ga ten dat er anders in het college voor hem geen plaats zou zyn". Voorzichtig troef. Elke partij had zo haar re den om nog te hopen op een coa litie met de PvdA, de grootste partij in Leiden, die enkele da gen later, vrijdag 13 augustus, haar keuze bekend zou maken. De geringste kans in deze was in feite weggelegd voor D'66, de tweemansfractie die bij een col lege met ook de PvdA daarin ge talsmatig overbodig zou zijn. Het was dan ook D'66, met name fractieleider Hoekema, die het initiatief had genomen tot de Haagse bijeenkomst. Joop Walenkamp, geregeld blade rend door het archief dat hij van de college-onderhandelingen heeft gemaakt, zegt nu: "Tien da gen voordat de PvdA een besluit zou nemen, ging er een ferme schok van verrassing door me heen. De onderhandelaar van D'66, Jan Hoekema, zei me dat hij een serieuze poging zou doen om de mogelijkheid van een 3-2- 1 college van WD, CDA en D'66 te onderzoeken. Hij ging er toen vanuit dat er tussen zijn partij en de PvdA wel een breukpunt zou komen. Het aanbod was zo sterk, dat het CDA maar hoefde uit te zoeken welke wethoudersposten het wilde. Mijn reactie was: Jan, wij zijn op een spoor richting PvdA gaan zitten. We vertrou wen erop dat we daarvoor vol doende te bieden hebben. Maar als jij nu zegt dat wij ruimtelijke ordening én onderwijs kunnen krijgen, dan is dat een aanbod dat we niet zomaar mogen af slaan". "Dus vroeg ik: hoe reèel is dit aan bod? Hoekema verzekerde me dat Kuijers er ook wel voor voel de. Dat leek me wel waarschijn lijk, gezien de onrust bij de VVD, die bang was uit de boot te val len. Maar omdat wij nog in ge sprek met de PvdA waren, wilde ik niet het initiatief nemen voor het contact tussen ons, WD en D'66. Dat zou dubbelhartig zijn. Dus zei ik: als D'66 het CDA zou uitnodigen om met de WD te praten, zal ik er zitten". Officieel "Die maandag erop zaten we met zijn drieën aan één tafel in Den Haag. Bij die bijeenkomst bleek dat Jan het initiatief daarvoor wat richting CDA had gescho ven. Dat heb ik ontkend, want het zou zich niet verhouden met onze politieke keuze voor dat moment. Dus daar zaten we. De bijeenkomst spitste zich toe op de vraag: hoe reëel is dat aanbod van D'66. Kuijers zat met hetzelf de probleem. Ook hij wilde het initiatief niet nemen". "Jan zei toen: ja, dit is een officieel aanbod. Het is alleen afhankelijk van de vraag of er een breukpunt komt met de PvdA. En, zei Jan, ik kan er nog niet mee naar bui- Joop Walenkamp (CDA): "D'66 heeft de onderhandelingen verprutst". Bang De volgende avond bracht Walen kamp het geheime aanbod van D'66 in zijn fractie ter sprake. "Nog steeds ervan uitgaande dat we in feite de aangewezen coali tiepartner voor de PvdA zouden zijn, zag de fractie in dat het een aanbod was dat we niet zo maar naast ons neer konden leggen". Het groene licht van zijn eigen fractie was voor Walenkamp het sein om contact met Hoekema te zoeken. "Ik vroeg hem: weet je hoe het met de WD zit? Hy zei: de WD vertrouwt het CDA niet zo. Die waren bang dat wij stie kem met de PvdA in zee zouden gaan. Later bleek dat Hoekema het aanbod in zijn eigen fractie niet eens aan de orde had ge steld. Daar was ik wel gepikeerd over. Als een aanbod in feite offi cieel is, ga ik er vanuit dat het een serieuze zaak is en dat je je daarvoor verantwoordelijk voelt". Het werd woensdag. Die dag zou de PvdA als afsluiting van de zo genaamde informatieve ronde nog eens met alle partijen praten om daarna haar keuze te bepa len. Dus kwam er ook een ge sprek met het CDA. Walenkamp: "Ik heb geen klacht over de ma nier waarop de PvdA dat heeft aangepakt. Ze stelden ons vra gen waaruit bleek dat ze zich goed in de materie hadden ver diept. We kwamen niet om de schijn. Alleen is ons niet ge vraagd: is alles bespreekbaar? Mijn fractie had bijvoorbeeld te gen me gezegd: 'je hebt je wel al tijd druk gemaakt om de drank en horecaproblematiek, maar op dat punt mag het niet tot een breuk met de PvdA komen'. Dat geeft precies de bespreekbaar heid weer van wat we belangrijk vonden. Maar de WD moet die avond al tegen de PvdA hebben gezegd: alles is bespreekbaar. Breukpunt Vrijdag maakte de PvdA-fractie bekend andermaal een college met de WD te verkiezen. CDA en D'66 vielen buiten de boot evenals, niet verrassend, 'klein links'. Tesselaar, de PvdA-onder- handelaar is het Walenkamp per soonlijk komen zeggen. Walen kamp: "Ik heb hem toen laten weten dat ik me nu ook het recht op eigen initiatieven voorbe hield". Dus zocht de CDA-fractieleider an dermaal contact met Hoekema met de constatering: het breuk punt is er. "Ja dat was hij, Hoe kema, wel met me eens. Dus zei ik: ik ga officieel op je aanbod in. Toen sputterde hij wat: hij had het nog niet zo besproken met zijn fractie en wat daar bij hoort, steunfractie, bestuur en dergelij ke. Ik zei: Jan, dat moet dan wel snel rond zijn, anders zijn we te laat. Ik heb ook Kuijers gebeld en gezegd: Fred, ik ga op het offi ciële aanbod van D'66 in. Kuijers hield zich op de vlakte. Hij wilde eerst weten hoe hard dat aanbod Vanaf dat moment fungeerde Wa lenkamp als een soort interme diair tussen Hoekema en Kuij ers. Liet Hoekema weten dat hij contact met Kuijers moest zoe ken. Telefonisch wenste Kuijers een exacte formulering van het aanbod te horen. De D'66-er liet weten dat hij zich aansloot bij initiatieven om alternatieven voor een PvdA-WD college te onderzoeken. Walenkamp: 'Toen zei Kuijers: 'dat is geen aanbod, dat is te zwak'. Nou vraag ik je. Dat vind ik het creë ren van een twijfelpunt waar er voldoende hardheid was". Waarop Walenkamp en Hoekema besloten het aanbod op schrift te zetten. Het was laat en de inlei ding tot een nachtelijke tocht door de Merenwijk. Walenkamp: "Ik zal toch eens een motie indie nen de bewegwijzering in de Me renwijk te verbeteren". In elk ge val kostte het veel moeite om het huis van Kuijers te vinden, waar het schriftelijk aanbod moest worden bezorgd nog voordat de ze aan de onderhandelingen met de PvdA zou beginnen. Eenmaal teruggekeerd in de binnenstad ontdekte Walenkamp de uitnodi ging in Kuijers' vorige woning te hebben bezorgd, zodat ook een willekeurige Meren wij ker onge vraagd bij de college-onderhan delingen werd betrokken. Enfin, de nachtelijke puzzeltocht door Leidens moderne doolhof kon opnieuw, en met succes, begin nen. Ook door de brievenbus van huize-Tesselaar in de Raadshe- renbuurt gleed die nacht een brief waarin het CDA/D'66-initia- tief werd gemeld. Walenkamp: "Dat vond ik niet meer dan netjes, hij heeft de onderhande lingen met ons ook netjes ge daan". Engiszins uitgeput zocht de CDA-onderhandelaar tegen zessen 's ochtends zijn bed op. Pijnbank Zaterdag liet Kuijers Walenkamp weten dat de WD-onderhande- lingsdelegatie met de PvdA een akkoord had gesloten, zowel over het programma als over de zetelverdeling. Niettemin werd er een afspraak gemaakt dat de delegaties van CDA, WD en D'66 elkaar zondagmiddag op het stadhuis zouden ontmoeten ter bespreking van het aanbod dat Walenkamp en Hoekema hadden gedaan. Walenkamp: "Ik wilde in elk geval dat Kuijers het aanbod serieus zou nemen en in zijn fractie zou bespreken. Dus kwam die bij eenkomst er, op ons initiatief. Wat de WD vooral deed was Hoekema op de pijnbank leg- "Hoe hard was zijn aandeel in het aanbod? Zonnevylle (WD- raadslid) zei op een gegeven mo ment met de nodige overdrij ving: Ben je bereid het bij je le den te verdedigen tot de dood er op volgt? Hoekema zei toen: Nou ja, de dood. Tot het uiterste". Er werd de D'66-afgevaardigden ook nog gevraagd of ze zich aan een uitspraak van de ledenverga dering moesten houden. "Dat wisten ze niet zo, maar ik wist het wel: Een uitspraak van de le denvergadering geldt alleen als een belangrijk advies". "Enfin, Kuyers ging het gesprek op papier samenvatten, automa tisch grijpt iedereen dan naar zijn pen om mee te formuleren. Kuijers vroeg nog: stel dat de PvdA het CDA nu een aanbod doet. Ik zei: Fred, ik voel me door die vraag bijna beledigd. Dit is een serieus aanbod. Ik zou het politiek niet netjes vinden om dan nu nog met de PvdA te gaan praten. Ik verbind hier mijn eigen politieke integriteit aan". "We kwamen tot een gemeen schappelijke formulering van het aanbod en ik heb de WD toen nadrukkelijk gevraagd: Is het zo hard genoeg? Ja, was het antwoord. Kuijers ging de uitein delijke formulering uittikken, waarna Hoekema en ik onze handtekening eronder zetten. Dus de WD kan nu onmogelijk zeggen dat het aanbod niet hard "Ik dacht die zondagmiddag nog: Dat zullen ze toch niet afslaan, drie wethouders... Maar de WD- fractie heeft op een of andere ma nier het aanbod niet als hard ge waardeerd. Dat begrijp ik niét. Het was een formulering van hun eigen onderhandelingsdele gatie". Afstand "Ook voordat de onderhandelin gen begonnen heb ik meerdere gesprekken gevoerd met Kuijers en hem ervoor gewaarschuwd dat we tegen elkaar zouden wor den uitgespeeld door de PvdA. Maar Kuijers heeft in zijn leden vergadering een samen-uit, sa- men-thuis resolutie afgehouden. De WD heeft niet de stap willen zetten naar het CDA, maar altijd de afstand gezocht". "In de periode '70 - '74 zaten WD en CDA samen in het college. In '74 - '78 samen in de oppositie. En in *78 heeft de WD ons in de steek gelaten. Ik was niet in de positie om de WD een samen- uit, samen'thuis-resolutie aan te bieden. We waren bij de verkie zingen kleiner geworden en we zaten al acht jaar in de oppositie. Ik heb in die gesprekken duide lijk gemaakt dat de WD maar haar hand naar ons hoefde uit te reiken, het CDA zou erop zijn in gegaan". "Maar de WD wilde niet. Dus de conclusie was dat ieder voor zich vocht. Ik snap het gewoon niet. Het is voor mij onverklaarbaar dat de WD niet op het aanbod is ingegaan. Misschien was men bang voor een koekje van eigen deeg, omdat men ons in '78 in de steek had gelaten". Walenkamp zegt achteraf geen ka ter te hebben overgehouden aan deze collegevorming. "Er is ei genlijk niet veel veranderd en bovendien: de andere partijen zitten allemaal met brokken. De PvdA, waar een zekere verstar ring is te bespeuren". - "Het programma is ondergeschikt gemaakt aan de bestuurlijke ar gumenten. Vroeger was men meer gënteresseerd in de inhou delijke zaak, lijkt het wel. De be stuurlijke vleugel heeft de over hand gekregen in de PvdA-frac tie. En dan is er natuurlijk nog de interne kwestie met de wethou derskeuze". "De WD heeft grote schade opge lopen aan de geloofwaardigheid. Het heeft niets van haar verkie zingswinst gerealiseerd. Het gro te demasqué is daar. De rekening van '78 is vereffend. Het CDA heeft zijn middenpositie in het politieke krachtenveld heroverd. Dat is onze grote winst. PvdA en WD hebben dat beide vastge steld. De WD heeft alleen maar meer consessies gedaan". "D'66 heeft in feite de.pnderhande- lingen verprutst. Men had de centrum-rechtse variant veel eer der moeten proberen. De eigen betrouwbaarheid en geloofwaar digheid heeft schade geleden. Kijk bijvoorbeeld ook eens naar de raadsvergadering vorige week: Hoekema ondertekent een motie van de PPR, maar toen het op stemmen aankwam was D'66 tegen!" Officieel heeft de WD nog altijd niet gereageerd op het CDA D'66-aanbod. Walenkamp ver nam via de krant hoe de partij met de PvdA tót definitieve over eenstemming kwam. "Ik heb se dertdien niets meer van ze ge hoord. Dat steekt me wel. Zoals Tesselaar me ook had beloofd dat hij op papier zou zetten waar om de PvdA het CDA afwees. Dat heb ik ook nog niet gekre- JOHN KROON LEO MAAT

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4