Opnieuw ontslagen bij universiteit uiarnedtei! Steeds Woningen in noord klaar, straten nog opgebroken.. Voorlopig geen bouw op hoek Paulus Buysstraat MODENJEIMS Manifestatie agrariërs in Groenoordhal Problemen voor bewoners bij verhuizing 'S L? Elf formatieplaatsen bij subfaculteit scheikunde minder Lameijn volgt Mojet op als medisch directeur bij Endegeest Raad van State keurt vergunning af Let op de vlinder in de Breestraat Leegstaand pand gekraakt Sen ei el tccfofnb biacibkee/d DINSDAG 31 AUGUSTUS 1982 LEIDEN - Voor de 46ste maal wordt aanstaande zaterdag in de Groenoordhallen de Nationale Agrarische Manifestatie van de Vebo gehouden. Ruim 1200 die ren van meer dan driehonderd inzenders uit alle windstreken nemen deel aan de verschillende onderdelen. In totaal is de manifestatie opge bouwd uit zeven tentoonstellin gen: de vetveetentoonstelling (jongvee geschikt voor de meste- rij), de fokveetentoonstelling (met deelname van de Blaarkop en de Roodbont), de zuivelten- toonstelling (met onder meer gei tenkaas en Leidse kaas), de inter provinciale schapenfokdag voor Zuid-Holland en Utrecht en keu ringen Van dwerggeiten, Shet- landpony's en melkgeiten. Wedstrijden voor plattelandsjon geren in onder meer koekslaan en bloemschikken completeren het geheel. De Nationale Agrari sche Manifestatie duurt van ze ven tot twee uur. De keuringen beginnen om kwart over negen. SÜR - - r i - X' St 9 4 v LEIDEN - Burgemeester Goe- koop gaat aanstaande donderdag een kijkje nemen by de nieuwe woningen in de Bronkhorst- straat en de Molenstraat. De bewoners van de nieuwbouw hebben gisteren bij de burge meester hun beklag gedaan over de laksheid van de gemeente met de bestrating voor hun wonin gen. Bij de oplevering van de wo ningen moest met de bestrating nog zo goed als begonnen wor den waardoor de bewoners nau welijks in hun huizen konden komen. De onbereikbaarheid van de woningen heeft, vooral tijdens de verhuizing, voor veel problemen gezorgd. De bewo ners hebben met huisraad, over stapels stenen, en door het zand moeten ploeteren om bij hun huizen te komen. Zo troffen bewoners van de Bronkhorststraat en de Molenstraat de situatie voor hun omdat het niet de eerste keer is in nieuwe woningen aan. Ploeterend over het zand moesten ze hun huisraad naar binnen Noorderkwartier dat dit soort SJOWWen. problemen zich voordoen heeft de bewonerscommissie zich tot burgemeester Goekoop gewend. Zy hebben er op gewezen dat om problemen te voorkomen tijdig afspraken zyn gemaakt met de gemeente over uitvoering van de werkzaamheden. De bewoners menen dat de gemeente zich niet aan die afspraken heeft gehou den. Zij voelen zich bovendien in de maling genomen omdat de in spraak als oorzaak van de vertra ging wordt aangewezen. De re den van de opgetreden vertra ging is de bewoners niet bekend. "Bij navraag worden wy steeds met een kluitje m het riet ge stuurd". aldus de bewonerscom missie. "Wij hebben er alles aan gedaan om problemen te voorko men". De beschuldiging dat de inspraak van bewoners voor ver traging zou hebben gezorgd ligt de bewonerscommissie dan ook zwaar op de maag. LEIDEN - Aan de subfa culteit scheikunde van de Leidse universiteit wor den negentien functies opgeheven. Tenminste, dat is de bedoeling van het faculteitsbestuur. Door interne veranderin gen kunnen na de reorga nisatie weer acht mensen een baan krijgen. Vyf personen zullen door natuur lijk verloop verdwijnen, zodat er uiteindelijk hoogstwaarschijn lijk zes mensen zullen worden ontslagen. In tegenstelling tot de reorganisa tie bij biologie zijn de verande ringen bij scheikunde niet voor bereid door het subfaculteitsbe stuur, maar door het bestuur van de faculteit. "Onze voorstellen zijn natuurlijk wel goed doorge sproken", aldus de voorzitter van dat bestuur, prof.dr. Van Zwet. "We kunnen rekenen op een be hoorlijk draagvlak binnen de subfaculteit". Het doel van deze ingreep is niet alleen dat de bezuinigingen goed worden opgevangen, maar ook dat de subfaculteit er zo sterk mogelijk uit tevoorschijn komt. "We proberen de bezuinigingen structureel te verwerken", drukt voornoemde voorzitter het uit. Aan het begin van de operatie heeft het faculteitsbestuur aller eerst een aantal uitgangspunten en criteria geformuleerd. Daarna heeft men per vakgroep - de subfaculteit scheikunde heeft vier vakgroepen - bekeken waar de koppen moesten vallen. Het zwaarst getroffen is de vakgroep organische chemie. De taken van twaalf leden van het weten schappelijk personeel van deze Openbaarheid Op de vraag of het plan niet eerder in de openbaarheid had moeten worden gebracht, zodat het per soneel eerder op de hoogte was geweest, antwoordt het lid van het dagelijks bestuur van de Leidse universiteit, Van der Meer: "Dat lijkt mij niet reëel. Hoe je er ook over denkt: het ma ken van een plan als dit gaat niet in een volstrekt open overleg, omdat de beraadslagingen dan door teveel factoren worden ben vloed". Waaraan de voorzitter van het sub faculteitsbestuur, dr. A. van der Gen, toevoegt: "Het personeel dat eind vorige week op de hoog te werd gesteld van onze plannen krijgt natuurlijk nog gelegenheid genoeg tot reageren. Bovendien zullen ook de raden van de sub faculteit, faculteit en universiteit zich natuurlijk nog over het plan buigen". Onlangs heeft de minister weer nieuwe bezuinigingen aangekon digd. Maar Van der Meer zegt dat de subfaculteit scheikunde hier door niet zal worden getroffen. "Scheikunde wordt ontzien. Na tuurlijk niet tot in alle eeuwig heid. Is het plan uitgevoerd, dan zal deze subfaculteit ook een deel van de bezuinigingen moe ten dragen". De voorzitter van de vakgroep or ganische chemie, prof. dr. J.J.C. Mulder, heeft inmiddels al gerea geerd op de plannen. Hij wijst er in de eerste plaats op dat er on voldoende tijd is om normaal te kunnen reageren op de voor zyn vakgroep onheilspellende plan- In de tweede plaats vindt hij het een gevaarlijke tendens dat het faculteitsbestuur concentratie voorstaat: het verder verzwak ken of opheffen van zwakke pro jecten en het versterken van pro jecten die al te boek staan als goed. "Dat is gevaarhjk, omdat daardoor de diversiteit in het ge drang komt. Volgens mij zijn wij daarom ook zwaar aangevallen. Wij hebben die diversiteit altijd voorgestaan". Op de vraag of het faculteitsbe stuur eerst heeft gekeken wat er opgeheven moest worden en daarna criteria heeft bedacht, antwoordde prof. Mulder: "Dat acht ik niet onmogelijk". Ook dr. Roorda, beheerder van het Gorlaeus laboratorim, heeft in zyn hoedanigheid van lid van de universiteitsraad kritiek gele verd op de plannen voor de her profilering van scheikunde. Er wordt met twee maten gemeten volgens hem. Een slecht project, geleid door een kroondocent. dient evenals een project onder leiding van een wetenschappe lijk medewerker opgeheven te worden, aldus Roorda. Verder laat Roorda weten dat er si tuaties worden geschapen die de kiem van toekomstige conflicten in zich dragen. "Wat te zeggen van wetenschappelyke mede werkers van zo n jaar of vijftig die jaar in jaar uit naar ieders me ning en niet in de laatste plaats naar de mening van de studenten op uitstekende wijze het onder wijs hebben verzorgd en die nu op budgettaire gronden op de transferüjst worden gezet. Zy hebben geen keus. Zy moeten zich, willen zy een baan behou den, voor andersoortig onder zoek, dat hun liefde met heeft aanmelden. Denkt u, meneer de voorzitter, dat daarmede een ver sterking van het onderzoek in dat project gepaard gaat? Ver geet het maar". De bewoners hebben burgemees ter Goekoop om opheldering ge vraagd en willen een snelle voortgang van de bestrating De burgemeester heeft toegezegd de kwestie te zullen uitzoeken en donderdag zelf een kijkje te ko men nemen by de stadsvernieu- wingsactiviteiten in Noorder kwartier. LEIDEN - A.J. Lameijn is giste ren door de Leidse gemeente raad benoemd als Directeur Me dische Zaken van het Psychia trisch Ziekenhuis Endegeest. Lameijn volgt Mojet op die in ja nuari vorig jaar ontslag nam na een geruchtmakende reorganisa tie by het psychiatrisch zieken huis. De reorganisatie splitste de functie van geneesheer-directeur in tweeën. Naast een medisch di recteur werd de functie van alge meen-directeur gecreëerd. Mojet had de nodige twyfels over deze constructie en trok daaruit zyn conclusies. De functie van Directeur Algeme ne Zaken is sedertdien waarge nomen door J.A. Loose. Lameijn heeft sedert maart 1976 de func tie waargenomen van Directeur Medische Zaken. Hy was daar voor al, sinds 1 juni 1976, plaats vervangend geneesheer-direc teur. Het college van B en W acht het gewenst thans definitief in de functie van Directeur Medisch Zaken te voorzien om de conti- nuteit in de leiding van het zie kenhuis te waarborgen. De Leid se gemeenteraad ging gister avond met de benoeming van Lameijn akkoord. LEIDEN, DEN HAAG - Er komen voorlopig geen nieuwe wonin gen op de hoek van de Rijnsbur- gerweg/Paulus Buysstraat in Leiden. De Raad van State in Den Haag vindt de bouwveror dening van de gemeente Leiden te vaag en heeft de verklaring van geen bezwaar van de provin cie voor de bouw vernietigd. Het is de bedoeling dat er 32 twee kamerwoningen met 29 bergin gen voor de Stichting Huisves ting Werkende Jongeren worden gebouwd. Twee omwonenden van het nieuwbouwproject had den tegen de goedkeuring hier voor van de provincie bezwaar aangetekend bij de Raad van State. Naast het feit dat ze vinden dat de bouwverordening van de ge meente hen geen enkel houvast geeft, menen zij dat na de restau ratie van de atletiekbaan in de Leidse Hout, er een nijpend ge brek aan parkeerruimte in de buurt is ontstaan. "De bouw van Ze zeggen onder meer dat de nu gevolgde procedure onjuist is. Volgens de twee omwonenden is de "enige juiste" procedure een "normale bestemmingsplan-pro cedure". Daarin kunnen volgens hen de verschillende plannen en belangen tegen elkaar worden af gewogen. De provincie geeft toe dat er op het moment dat de bouwaanvrage binnenkwam er nog geen voor- bereidingsbesluit gold voor het gebied. Aan een van de voor waarden die in de bouwverorde ning is opgenomen werd toen niet voldaan. De provincie vindt het evenals de gemeente Leiden echter te ver gaan om de bouw vergunning op grond daarvan te moeten weigeren. "Bij deze weigering had immers moeten worden gezegd dat een nieuwe bouwaanvrage, inge diend nadat een voorbereidings- AD VERTENTIE Wamecke Mode heefl een nieuw symbool ge kregen: een fraaie vlinder, die voortaan hel her kenningsbeeld zal zijn. Let u eens op die vlinder in de Brcestraal, als u houdt van mooie mode. Wamecke brengt namelijk een kollektie bijzondere damesmode, van uitstekende kwaliteit en van de beste merken. Het is de moeite waard om eens te ko- men kijken, naar al het nieuws dat Wamecke te bieden heeft. Sportief, gekleed, 'klassiek, het iseralle- 'maal, in diverse prijs klassen. Voor alle typen vrouwen Wamecke heeft dus ook iets voor u, als u van mooie mode houdt. Breestraat 151-153, Leiden. Telefoon 071 -124586 130960 besluit zou zijn genomen, wel kans van slagen zou hebben. Dit zou", aldus de provincie en de gemeente, "een voor de bouw- aanvrager onbegrijpelijke koers hebben betekend". De Raad van State zegt er niet aan voorbij te kunnen gaan dat er vaagheden in de bouwverorde ning van de gemeente Leiden staan. Volgens de bouwverorde ning zijn b en w bevoegd van voorschriften vrijstelling te ver lenen. In dit geval gaat het om vrijstelling van rooilijnvoorschriften waarbij de belangen van derden in hoge mate betrokken kunnen zijn. Volgens de Raad van State moet in de verordening duidelijk staan op grond waarvan die vrijstelling wordt gegeven. Dat is hier niet het geval, meent het hoogste beroepscollege van het land. "In de bewuste artikelen van de bouwverordening van de gemeente Leiden ontbreken der gelijke regels". LEIDEN - De leegstaande woning Oude Varkenmarkt 2a is zater dag gekraakt. De nieuwe bewo ner heeft dit zelf by de politie ge meld en gezegd contact te zullen zoeken met de in Schiedam wo nende eigenaar van het pand. LEIDEN - Bij een diefstal uit een garagebox in de Verdistraat is in de nacht van zondag op maandag voor ongeveer 3500 gulden aan goederen buitgemaakt. Er werd een racefiets, elektrisch gereed schap en hengelsport-benodigd heden ontvreemd. De toegang tot de garagebox is mogelijk met een valse sleutel verschaft. LEIDEN - 'De uitmuntende uni versiteit', zo luidt de titel van de rede waarmee de voorzitter van het Leids universiteitsbestuur, mr. K.J. Cath maandag het aca demisch jaar zal openen. In de Pieterskerk voert ook prof. H.G. van Bueren het woord (voorzitter van de Raad van Advies voor we tenschapsbeleid) onder het mot to 'Ivoren toren of Pharos'. Het geheel begint maandag om vier uur. Redactie: Sart Jungmann Jaap Visser De terugkeer van Steeds Steeds is terug. Terug van nau welijks weggeweest. Op vrij dag 11 juni schreven we nog dat we er mee zouden stop pen. Niet omdat we er geen zin meer in hadden maar om dat René van der Velden te rugkeerde naar het zuiden des lands en Jaap Visser er weinig voor voelde om in z'n eentje verder te gaan. Maar niets is zo veranderlijk als een mens en aangezien jour nalisten ook maar doodgewo ne mensen zijn is Steeds dus tweeëneenhalve maand later alweer terug. Waarom? Omdat zowel de le zers als wijzelf maar moeilijk zonder een stadsrubriek kun nen. Uit de reacties die wij kregen, blijkt dat zij het wel prettig vinden om vier keer in de week een rubriek te le zen waarin op luchtige en soms cynische wijze tegen al ledaagse en politieke zaken wordt aangekeken. Daarom is Steeds terug. Zij het in een wat andere vorm. Al lereerst wijkt het vignet van 'de nieuwe Steeds' af van dat van 'de oude Steeds' en is de breedte vastgesteld op vier kolommen. De 'oude Steeds' was meestal vyf kolom breed maar wilde nog wel eens tot zes en soms zeven kolommen uitdyen. De complete stadsredactie heeft zich bereid getoond om geregeld bijdragen te leveren aan het 'vierkoloms stads beeld' dat vier keer in de week op deze plaats ver schijnt Bart Jungmann en Jaap Visser gaan de redactie van de 'nieuwe Steeds' vor men. Over de 'oude Steeds' gespro ken: in beperkte mate zyn er nog Steeds-boeken verkrijg baar. Dit lijvige boek (for maat: 32 bij 23 centimeter, tweehonderd pagina's dik en meer dan honderd foto's rijk) bevat een uitgelezen selectie van artikelen die tussen zes februari '80 en mei '82 in Steeds hebben gestaan. De ruim duizend uitgebrachte boeken zijn werkelijk de deur uitgevlogen. Op dit mo ment zijn er nog enkele tien tallen exemplaren over en die doen wy nu in de aanbieding. Van boven naar beneden Frans, Ronald en mark Nye: Op handen en voeten naar Noordwij k. Abonnees van het LD die nog graag een exemplaar willen hebben, moeten een tientje overmaken op gironummer 28884 van het Leidsch Dag blad. Witte Singel 1. 2311 BG Leiden met de vermelding: Steeds. Zodra onze boekhou ding de giro-overschrijving binnen heeft, wordt het Steeds-boek mét de krant thuisbezorgd. Verzend- of be- zorgingskosten worden dan niet in rekening gebracht. J.V. Op de knieën Leiden is drie landskampioe nen rijker. Maar een ont vangst op het stadhuis van de kersverse nationale titelhou ders Frans, Ronald en Mark Nye zit er niet in. Daar zullen burgemeester Goekoop en' sportwethouder Tesselaar de tak van sport die de gebroe ders Nye beoefenen te laag by de gronds voor vinden. Het drietal is zaterdagmiddag op de Noordwykse koningin Wilhelmina boulevard name lijk Nederlands kampioen kruipen geworden. Frans, Ronald en Mark over brugden op hun knieën een afstand van twintig kilometer en tweehonderd meter. In to taal hebben zy achttien uur gekropen met elk uur vyf mi nuten 'behandel-pauze'. Om kwart over acht vrijdag avond loste ene Irene van der Maas. die Leidens mooiste in woner van vrouwelijke kun ne schijnt te zijn. op de Hooi gracht een startschot waarna de gebroeders Nye het op een kruipen zetten. De eerste 75 meter legden zy af over een tapyt dat Fer van Duuren, be ter bekend als Leidens lang zaamste tapytlegger, voor hun had uitgelegd. Via Oegst- geest en Rynsburg arriveer den de kruipers zaterdagoch tend rond elf uur op de Noordwykse boulevard. Zij hadden er toen welgeteld 15 kilometer opzitten. Na dne uur heen en weer ge- kruip over de boulevard was het naar schatting veertien jaar oude Nederlands record royaal gebroken. Manager Harry Nelisscn kon de cham pagne ontkurken. Omdat hij zo verstandig was geweest om twee onafhankelijke waarnemers mee te slepen zal de recordverbetering in de Nederlandse editie van het Guiness Book of Records worden opgenomen. Het we reldrecord. dat met maar liefst veertig kilometer op naam van de Australiër Mi chael Speed staat, is voorlo pig buiten beschouwing ge bleven. Gingen de gebroeders Nye zelf redelijk gezond over de fi nish, hun gekruip had op sommige voorbijgangers een minder gezonde uitwerking. Al tijdens een van de trai- ningstochten over de Bree straat was een automobilist zo gefascineerd geraakt door deze meest trage tak van de wandelsport dat hy pardoes achterop een auto klapte die by V D voor het stoplicht stond te wachten. Dit tot gro te hilariteit van het Nye-dne- tal. Manager Nelissen maan de zijn pupillen echter zo snel mogclyk door te kruipen. De man zou eens uitstappen en om een schadevergoeding komen... Tydens de tocht van het afgelo pen weekeinde deden zich nog twee van dergelyke on gevallen voor. In Noordwyk zelf trokken de kruipers en hun karavaan enorm bckyks. De succesvolle recordjacht was aangekleed met snel- kruipwedstryden voor men sen uit het publiek en met een heuse miss- en mister- boulevard verkiezing. Harry Nelissen heeft de smaak flink te pakken gekregen. Hij wil nu elk jaar een dwaze re cordjacht organiseren In ge dachten stoeit hij al met het verbeteren van het wereldre cord 'haasje over' en het ves tigen van een wereldrecord Guiness-boeken stapelen. Maar eerst wil hij twee maan den bykomen van de ver moeienissen rond het organi seren van het kruipfestyn. In die tyd moet hy ook nog een oude belofte inlossen: een goudvis verorberen. Misschien dat hij daarna nog wat langer nodig heeft om by te komen... J.V.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3