Lucht voor Eminent mmm i Gedingen rond Ogem stapelen zich verder op Amsterdam hort zakelijk -C Plan voor nieuwe onderneming vrijwel rond Plan garantiefonds valt goed bij ANVR Hypotheken goedkoper DINSDAG 31 AUGUSTUS 1982 In en export De Nederlandse in- en uitvoer is in de eerste helft van dit jaar (janua- ri-juni) gestegen ten opzichte van de vergelijkbare perjode vorig jaar. Volgens becijferingen van het Cen- traal bureau voor de Statistiek werd in het eerste halfjaar voor 1 82,1 miljard gulden ingevoerd. Dit was het vorig jaar 80,8 mil- 1 jard gulden. In de eerste zes maanden van dit jaar werd voor 90,4 miljard gul- 1 den uitgevoerd, in de vergeUjk- 1 bare periode vorig jaar bedroeg deze 82,7 miljard gulden. In de maand juni 1982 werd voor 14,9 miljard gulden ingevoerd. In juni vorig jaar voor 15,3 miljard gulden. De uitvoer bedroeg in ju ni van dit jaar 15,0 miljard gul den, in juni 1981 bedroeg deze 14,9 miljard gulden. Rente Frankrijk De Franse centrale bank heeft haar disconto maandag met een kwart punt verlaagd. Deze rente die banken moeten betalen als ze le ningen opnemen bij de centrale bank stond sinds 9 augustus op 14,5 procent. Van het disconto worden de andere rentetarieven in Frankrijk afgeleid. Verscheidene Europese landen hebben vorige week hun discon to verlaagd, onder andere Neder land, West-Duitsland en Zwitser land. De verlaging was mogelijk geworden door de daling van de rentetarieven in de Verenigde Staten. De Franse minister van financiën, Jacques Delors, had zondag in de raad van ministers van financiën van de EG in Hel- t singoer (Denemarken) al aange kondigd dat zijn land het voor beeld zou volgen. AEG AEG-Telefunken Nederland heeft de zekerheid gekregen dat zij Te- lefunken (beeld en geluid) in Ne derland kan blijven vertegen woordigen. Dat houdt in dat de maatschappij ook in de toekomst de televisies, video- en audio-ap- paratuur van Telefunken zal ver kopen, zo heeft het bedrijf be kendgemaakt. Een meerderheid van de aandelen van Telefunken Femseh und Rundfunk GMBH is, al voordat AEG surséance van betaling werd verleend, overgenomen door een holding van de banken en Grundig. In deze holding heeft Grundig een meerder heidsbelang. Nu heeft Grundig meegedeeld dat Telefunken een zelfstandig opererende onderne ming zal blijven, evenals de Ne derlandse verkoopmaatschappij. AEG-Telefunken Nederland is een zelfstandige dochteronderne ming, waar ca. 500 mensen werken. Het bedrijf houdt zich bezig met verkoop, onderhoud en reparatie van de produkten van het Duitse moederbedrijf. Van de jaaromzet van ca. 240 min is ongeveer de helft afkom stig van consumentenprodukten (televisies, wasmachines, enz.) en het andere deel van kapitaal goederen (o.m. telecommunica tiesystemen). Het afgelopen jaar werd een winst geboekt van 0,9 min. Voor dit jaar wordt een nog beter resultaat verwacht. LEIDEN - De totale weekaanvoer op de Leidse veemarkt bedraagt 5497 die ren. Vandaag 4085. Slachtrunderen: 100; gebruiksvee: 266; graskalveren: 27; nuchtere kalveren: 1499; varkens: 892; biggen: 62; schapen. 1095; geiten; 144. Prijsnoteringen voor slachtrunderen hetzelfde. Nuchtere slachtkalveren: ƒ1,25 tot ƒ2,00; slachtzeugen: ƒ320 tot ƒ330; melk- en kalfkoeien: ƒ2250 tot ƒ3050; varekoeien: ƒ1850 tot ƒ2550; pin ken: ƒ1150 tot ƒ1650; graskalveren: ƒ750 tot ƒ1250; nuka's rood: ƒ350 tot ƒ620; nu ka's zwart: '275 tot ƒ500; biggen: ƒ130 tot ƒ135; schapen: ƒ180 tot ƒ215; lammeren: ƒ200 tot ƒ230; geiten: ƒ20 tot ƒ90. Toelichting: slachtrunderen: meer (aan voer). redelijk (handel) en stabiel (prij zen. stieren iets hoger), kalf- en melk koeien: matig, redelijk en stabiel, vare koeien: idem. vaarzen: idem, graskalve ren: idem, nuka's: redelijk, rustig en sta biel, varekens: redelijk, matig en lager, biggen: matig, matig en stabiel, scha pen: meer, redelijk en stabiel, geiten: meer, rustig en lager. Minder winst VNU-bedrijven HAARLEM (ANP) - De resultaten van Verenigde Nederlandsche Uitgeversbedrijven VNU zijn door de verder teruglopende conjunctuur onder druk gezet. De nettowinst is in de eerste helft van dit jaar met 7 pet ge daald van 15,1 min tot 14,1 min. Het bedrijfsresultaat zakte met ruim 13 pet van 26,8 min tot 23,2 min. De omzet nam iets toe van 603 min tot 605,7 min. Voor het tweede halfjaar zijn er nog geen tekenen van econo misch herstel, aldus de VNU. Economie MANILLA (Reuter) - Afgevaar digden uit 25 landen zijn gisteren tiendaagse besprekingen in het kader van de Verenigde Naties (VN) begonnen over een ge dragscode voor multinationale ondernemingen. De VN-com- missie voor multinationals is in 1976 begonnen met het voorbe reiden van een code en deze werkzaamheden zullen naar ver wachting worden voltooid op de bijeenkomst in de Filippijnse hoofdstad Manilla. Het is de bedoeling dat de in de co de opgenomen regels voor het zakelijk handelen van multina tionale ondernemingen over de gehele wereld toepassing zullen vinden. Het gaat daarbij onder VN wil code multinationals meer om richtlijnen voor con tracten, eigendom, belasting en voorwaarden voor nationalise ring. Multinationale onderne mingen zullen zich volgens de code moeten onthouden van cor rupte praktijken en bemoeienis met de interne aangelegenheden van gastlanden en zullen volledi ge openbaarheid moeten be trachten over hun activiteiten. De directeur van de VN-commis- sie, Klaus Sahlgreen, verklaarde gisteren dat nog moet worden beslist of de code al dan niet bin dend zal zijn. Volgens hem zal eventeueel ook een niet-binden- de code "met tanden" worden aanvaard om de VN in staat te stellen druk uit te oefenen op pn- dememingen die over de schreef gaan. De westerse landen en de commu nistische staten zijn het tot nu toe niet eens geworden over een definitie van een multinationale onderneming, aldus Sahlgreen. De communistische landen vin den dat hun staatsondernemin gen niet op één lijn kunnen wor den gesteld met westerse con cerns omdat zij geen winstmotief hebben en niet uit zijn op exploi tatie. BODEGRAVEN (ANP) - De orgelfabriek Eminent heeft gisteren uitstel van betaling aangevraagd en dit is inmiddels voorlopig verleend. De directie zegt tot deze stap te zijn over gegaan om de tijd te krij gen om de plannen tot een volledige herstructuering van het bedrijf te kunnen voltooien. De kern van de reorganisatie is dat de produktie ontwikkeling en verkoop van elektronische or gels los wordt gemaakt uit de structuur van het bedrijf en wordt voortgezet binnen een onderneming. UTRECHT (ANP) - De Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) heeft zich gisteren in Utrecht tijdens een al gemene ledenvergadering in principe akkoord verklaard met de voorstellen van acht partijen in de reiswereld om tot een bran chegericht garantiefonds te ko men, dat de toerist moet bescher men tegen de gevolgen van fail lissement van een reisbureau. Dit nieuwe fonds zal de plaats gaan innemen van het garantiefonds van de ANVR, waarvan op en kele uitzonderingen na - het lid maatschap alleen openstond voor leden van de ANVR. Aan het nieuwe fonds, dat een eigen bureau zou moeten krijgen, kan iedereen in de reiswereld deelne- Een tweederde meerderheid (er was slechts een enkelvoudige meerderheid nodig) stelde zich achter de voorstellen die een aantal reisorganisatoren, reisver- kopende banken en spaarban ken en de ANVR hadden opge steld. Wel werden er een aantal uitvoeringsproblemen bespro ken die in het vervolgoverleg van de acht aan orde zullen komen, maar die volgens het algemeen bestuur van de ANVR niet als onoplosbaar moeten worden be schouwd. Zou in dit vervolgoverleg blijken, dat de leden van de ANVR zich hier niet achter kunnen stellen, dan gaat het algemeen bestuur opnieuw met de leden in con claaf, maar daar ziet er het voor alsnog niet naar uit, aldus voor zitter Blok van de ANVR. Staatssecretaris Van Zeil van eco nomische zaken, die vorig jaar december de acht partijen ge vraagd had de mogelijkheden te bekijken om tot een zelfstandig branchefonds te komen, heeft in middels van de acht partijen een positeve intentieverklaring daar toe ontvangen. De acht nemen aan dat de staatssecretaris het met hun opstelling eens is en dat aan zijn vraag door de reiswereld is voldaan. NEW YORK (ANP) - Het varen de dokschip Docklift 1 uit Amster dam arriveerde dezer dagen in New York met een bijzondere la ding; de 86-jaar oude Mississippi showboat Mark Twain, één van de laatste drie van dit type. Het schip, dat vanuit Toronto naar New York werd overgebracht, krijgt daar een plaatsje vlak naast de aanlegstei ger van de Holland Amerika Lijn waar het als restaurant dienst zal gaan doen. Winstdaling Van Ommeren ROTTERDAM (ANP) De netto winst van het scheepvaartcon cern Phs van Ommeren is in de eerste helft van dit jaar ten op zichte van dezelfde periode van 1981 gedaald van 52,8 min tot 22,2 min. Het interimdividend zal worden gehalveerd tot 0,50 per aandeel van 10 monimaal. In het eerste halfjaar heeft de door de economische recessie teruglo pende bedrijvigheid in een aan tal voor van Ommeren belangrij ke markten tot een teruggang van de resultaten geleid. De bete re uitkomsten van zowel agentu ren en transport als van binnen vaart hebben dit totaalbeeld niet kunnen veranderen. Een herstel van de vrachtenmarkt, waarvoor nog geen indicaties aanwezig zijn, is voorwaarde voor verbetering van de netto winst. Voor het tweede halfjaar verwacht van Ommeren daarom geen verbetering, mogelijk zelfs enige daling. Deze nieuwe onderneming zal wor den gefinancieerd door nieuw aandelenkapitaal en door lening van de overheid en banken. De financiering is nog niet geheel rond, maar de directie heeft goe de hoop, dat een oplossing voor de nog ontbrekende slechts 3 miljoen gulden binnen enkele dagen gevonden zal worden. Met de nieuwe onderneming zal de werkgelegenheid van de 380 werknemers van Eminent wor den veiliggesteld, alsmede de voortzetting van de produktie van Eminent-orgels. In de jaren 1975-80 heeft Eminent het eigen vermogen zien aantas ten doordat verschillende projec ten mislukten, namelijk het zelf ontwikkelen van een chip voor een orgel, het veroveren van een positie op de Amerikaanse markt en investeringen in onroerend goed. In totaal kostten deze pro jecten de ondermening 25 min. Veel maatregelen werden het afge lopen jaar reeds genomen, maar bleken onvoldoende omdat met name het afstoten van het teveel aan onroerend goed mislukte. Hierdoor raakte Eminent de laat ste maanden steeds sterker in geldnood. AMSTERDAM (ANP) - Enkele grote banken hebben voor deze week verlagingen van de hypo theekrente met een half pet. aan gekondigd. Verwacht wordt dat andere banken alsmede hypo theekbanken spoedig zullen vol gen. De Rijkspostspaarbank verlaagt de hypotheekrente per 1 september met 0,5 pet. en hanteert dan tarie ven variërend van 10,2 tot 10,6 pet. Per 31 augustus gaan de ren tetarieven bij de Rabobank ook met een half pet. omlaag. Eveneens per 31 augustus gaat de ABN de hypotheektarieven ver lagen. Met gemeentegarantie voor 1 jaar vast komt het tarief dan uit op 9,3, zonder garantie op 9,5 pet. De overige tarieven varië ren van 10.3 tot 10,7 pet. De Amro Bank is maandag al be gonnen met verlagingen. Afhan kelijk van looptijden e.d. varieert het tarief hier van 9,5 (variabel met gemeentegarantie) tot 11 pet. Het aantal juridische procedu res rond het ter ziele gegane bouw- en aannemingscon cern Ogem uit Rotterdam sta pelt zich op. Behalve de "stromannen-affiare", de on derzoekscommissie versus Ogem. Soetekouw tegen Ogem Holding en oud Ogem- bestuurder Bartels tegen Boersma heeft de Stichting Onderzoek Bednjfs Informa tie SOBI nu een nieuwe zaak op touw gezet SOBI heeft de officier van justi tie in Den Haag. mr. J.C.M. Couzyn. verzocht een straf rechterlijk onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop dr J Bartels de balansen van de handelspoot van Ogem in het verleden heeft opgezet Drs. J. Boersma, voormalig bestuurslid van Ogem, heeft indertijd in een geruchtmakend vraagge sprek in "Vrij Nederland" ge zegd, dat de heer Bartels de biteuren die reeds jarenlang niet betaald hadden, nog in de balans opnam en boven dien voorraden voor een te hoog bedrag in de balans zet te. Naar aanleiding van o.m. deze aantijgingen diende Bartels een strafklacht in wegens be lediging door de heer Boers ma. Mr. Couzyn heeft deze onderdelen van de strafklacht laten vervallen. SOBI zegt nu te vermoeden, dat de onderdelen omtrent de balansvervalsing zijn verval len, omdat zij juist zijn geble ken en heeft daarom strafver volging verzocht. Gehandhaafd in de strafklacht van de heer Bartels tegen Boersma is een aantal andere opmerkingen van de heer Boersma in het vraaggesprek over "geldwolverij" van de kant van de heer Bartels Drs. J Boersma Met de nieuwe actie van SOBI wordt het juridische steek spel rond Ogem steeds uitge breider en ingewikkelder. In Amsterdam diende gisteren een andere zaak. In een kort geding heeft de onderzoeks commissie Ogem toegang to de administratie van het be drijf geëist. De commissaris sen van Ogem willen de boe ken voor deze commissie opendoen en betwisten bo vendien de rechtsgeldigheid van het besluit tot oprichting van deze commissie Het gecompliceerde is hierbij, dat in Rotterdam over ditzelf de onderwerp een civiele pro cedure aangespannen is Beide zaken betreffen de laat ste in mei gehouden aandeel houdersvergadering van Ogem. dat overigens al gerui me tijd in surséance verkeert In deze geëmotioneerde ver gadering besloten de aan deelhouders om een commis sie in te stellen om de gang van zaken by Ogem in de af gelopen jaren te laten onder zoeken. Al in de vergadering bleken de commissarissen gekant tegen een dergelijke onderzoeks commissie. De commissaris sen weigerden daarna dan ook hun medewerking te ver lenen aan het onderzoek. Twee dingen gebeurden toen. Een oud topman van Ogem en tevens aandeelhouder drs. J Soetekouw. spande een procedure aan voor de recht bank in Rotterdam, waarin hij nietigverklaring eist van het besluit tot oprichting van de onderzoekscommissie Hij eist dit op grond van een wetsartikel, dat bepaalt, dat belanghebbenden besluiten over zaken, die niet op de agenda staan, nietig kunnen laten verklaren Aan de andere kant stapte dus ook de onderzoekscommissie zelf naar de rechter en wel in Amsterdam. Ook in dit kort geding werd het besluit tot oprichting onwettig ge noemd en wel door mr. P.N. Wakkie, die als advocaat op treedt namens de gedaagde' commissarissen. Volgens de heer Wakkie was op de be treffende aandeelhouders vergadering minder dan 1 pet van het aandelenkapitaal ver tegenwoordigd. Bovendien hebben de aandeelhouders geen bevoegdheid om een dergelijk uitgebreid onder zoek te doen zoals in de admi nistratie van Ogem, aldus de raadsman. De commissarissen van Ogem stellen voor om een nieuwe vergadering in oktober een commissie te laten kiezen, die zelf geen onderzoek mag doen. maar als verbinding fungeert tussen de aandeel houders en de commissaris sen alsmede bewindvoer ders, die zelf de gang van za ken onder de loep zullen leg- gn Tijdens het kort geding in Am sterdam kwam nog eens de gecompliceerdheid van het juridische geharrewar aan het licht, toen de president van de rechtbank, mr. B.J Asscher, de advocaat van Ogem vroeg om het vonnis van de rechter in Rotterdam uit te laten stellen. De beide rechtszaken zouden anders te veel door elkaar gaan lopen De advocaat stemde hierin toe, zodat in de procedure van de heer Soetekouw op woens dag 1 september geen uit spraak komt De president van de rechtbank in Amster dam zal op 9 september uit spraak doen. 101.00 99.00 150,50 151.00 150.50 151.00 12.70e 13.00b DINSDAG 31 AUGUSTUS 1982 ACTIEVE AANDELEN Elsevier NDU BINNENLANDSE AANDELEN 295.50 295.50 21,00 21,00 63,00 63.00 34,30 32,50 24,80 26,00e 23.50 24.50 Tokyo PH Viking Concentre Chemical F. Col Growth Japan Fund Technologie F Beursoverzicht J 25.70 26.50 Ned Scheepshyp. GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD 113.60 113.80 101.00 100.00 106.20 107.20 Blydenst.ct Boer Druk. Borsumij 315.00b 315,00b 70,00 70,50 550,00 560.00 62,00 61,50 24,60e 24.60 108.00 106,00 765,00 750.00a 106,00 105,00 107.00 107.00 17.70 17.90 53,50 53,öo 54,00d 53.20 53.80 52.50 61.50 61.50 340.00b 349.00 340.00b 349.00 BELEGGINGS INSTITUTEN Al( fondaenl 168 SO 171.00 ioioo 14170 !*1°° 135 00 22°^° 990 00 107.50 107.50 544.00 544.00 7. werd se kroon 100) Spaanse px-vtai 100> 45 50 42.00 32.75 AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs deed het vandaag opnieuw kalmpjes aan De koersverschillen waren door de bank genomen dan ook niet erg groot. De koers van Van Ommeren kreeg een flinke knauw en daalde 2.60 op 18,70. De beurs was dan ook flink geschrokken van het "de bacle" in het eerste halfjaar, waarbij de winst van 52.8 min naar 22.2 min zakte Ook Nedlloyd werd meegetrokken naar een 2,70 lagere koers op 99.30. De internationals lieten een voorzichtig herstel zien Dit hield verband met Wall Street, waar de Dow Jones-tndex bijna 10 punten hoger was gesloten Kon. Olie was zodoende vriende lijk met een vooruitgang van 1,10 op 87.30 KLM trok bijna 2 op 89.60. Unilever boekte een winstje van 50 cent op 157 De overige internationals waren nagenoeg onveranderd

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17