Toelaten homofiele bejaarden vaak zaak van mede-bewoners 't Waterbos rekent op tekort van zeven ton Onderzoek discriminatie in tehuizen Tarieven Rijnsburgs zwembad weer omhoog Inzameling Polenactie gaat door BZPC 5de in eigen toernooi Duikers zoeken naar vermist tweetal PAGINA 16 ALPHEN/STREEK Homoseksuelen in het bejaarden- of verpleeghuis, het blijft een heet hangijzer. Vooral samenwonen blijkt veel bewoners in het verkeerde keelgat te schieten. Uit een enquête van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland is gebleken dat bejaardentehuizen in Alphen, Leiden en omgeving homoseksuele bejaarden discrimi neren, zowel in het toelatingsbeleid als in de mogelijkheden om samen te wonen. Na men worden niet genoemd. Uit het onderzoek van de provincie blijkt dat het merendeel van de besturen van bejaardenoorden en verpleeghuizen zonder belem meringen homofiele bejaarden, en vooral individuele bejaarden, toelaten. Toch maken de ant woorden duidelijk dat er wel de gelijk beperkingen liggen. Een kleine rondvraag in Alphen en omstreken leert dat met name de bewoners en de bewonerscom missies een stokje voor de opna me van homofielen of homo-stel len steken. Een groot gedeelte was echter nog nimmer gecon fronteerd met een aanvraag tot samenwonen, terwijl bij de meeste instellingen de vraag naar seksuele geaardheid niet wordt gesteld. Indicatie Wil een gegadigde in een bejaar denoord of verpleeghuis worden opgenomen dan wordt hij of zijn "gëndiqeerd". In de gemeente Alphen bepaalt een gemeentelij ke indicatiecommissie, onderge bracht bij de sociale dienst van de gemeente in overleg met me dici en maatschappelijk werkers de noodzaak van opname van de betrokkene. In de dorpen ge beurt dit door de regionale indi catiecommissie, in Gouda of in Leiden. Krijgt een gegadigde een aantal punten toegekend dan pas komt hij op de wachtlijst van een be jaardenoord of verpleeghuis en beslist de opnamecommissie van de instelling wie eerst aan de beurt is. Deze commissie bestaat uit medici, maatschappelijk werkers en bestuursleden van het huis. Hier ligt dan ook de mo gelijkheid voor de instellingen om het toelatingsbeleid mede te bepalen. Over het algemeen wor den bewoners of bewonerscom- hierin betrokken. "Dat homoseksuele bejaarden worden gediscrimineerd is juist", stelt directeur A. Pluut van De Vijverhof (zes tweeper soons- en 58 éénpersoonsappar tementen) in Bodegraven kei hard vast. "Het is te wijten aan de weerstand van andere bewo ners tegen homofielen. De men sen zouden het een rare situatie vinden", verwacht hij, gebaseerd op zijn ervaringen. "Wij hebben de vraag of een ho mostel mag samenwonen nog niet gehad", bevestigt hij de te neur van de provinciale enquête. "Maar als het hier zou vóórko men en ze weten dat ze met de nek worden aangekeken dan zou ik ze adviseren om nog anderhalf jaar te wachten. Ik geloof dat het zich vanzelf oplost". Pluut illustreert zijn relaas met een voorbeeld uit de praktijk. Vol gens hem hadden bejaarden en kele jaren geleden grote moeite met het samenwonen van onge- huwden. "Dat is momenteel ook volkomen geaccepteerd", aldus Pluut Punt "Wat ons betreft is het geen punt", zegt E. Aker, directeur van Huize Sint Jacobus in Roelofarends- veen. "We zullen er met de bewo ners over moeten praten", schuift hij echter wel de verant woording naar de bewoners. Het Veense huis heeft acht twee-en 49 eenpersoonsappartementen. Collega C. van Huisstede, directeur van Driehof in Hazerswoude (74 plaatsen) verwacht helemaal geen oppositie van de bewoners tegen de plaatsing van homofiele bejaarden of stellen. "De moge lijkheid tot samenwonen bestaat voor hen zeer zeker bij ons", meldt hij. "Wij passen geen se lectie toe". Driehof heeft een wachtlijst van honderd mensen, van wie veertig met een indica tie. Rhijndael in Koudekerk (66 plaat sen) is wat de homokwestie tot dusver buiten schot gebleven. "Wij hebben nog geen homostel len, zelfs niet op de wachtlijst", verklaart directeur D. Westen dorp. "Ik geloof niet dat er ie mand bezwaar tegen zou heb ben. Van het personeel wordt te genwoordig ook geaccepteerd dat de meesten samenwonen", wijst ook hij op de vrijere menta liteit van de ouden-van-dagen. RIJNSBURG - De kaartjes en de abonnementen voor het Rijns- burgse zwembad "Het Water- bos" gaan met minstens vier pro cent omhoog. Dit is althans een voorstel van het dagelijks be stuur van het zwembad. Voor volgend jaar wordt een tekort verwacht van ruim zeven ton. Dat is bijna negen procent meer dan het gedachte tekort voor dit jaar. De tariefsverhoging moeten het zwembad een bedrag van onge veer 44.000 gulden opleveren. Het voorstel van het bestuur wordt morgen besproken in de vergadering van het algemeen bestuur van het zwembad. Het verwachte nadelig saldo was aanvankelijk nog hoger. Burge meester en wethouders van Rijnsburg vroegen het bestuur om 70.000 gulden te bezuinigen. Dit vanwege de slechte financië le situatie van de gemeente. De bijdrage van Rijnsburg bedraagt ten hoogste 630.000 gulden. Door de bezuinigingen, onder meer een eenvoudigere uitvoe ring van het abonnementspasje, wordt het publiek wat minder service geboden, meent het be stuur. Zij vindt echter dat er nim mer bezuinigd mag worden op het toezichthoudend personeel. Dit zou ten koste gaan van de veiligheid in het ?wembafi. Isolatie Het zwembad heeft fors bespaard op de energiekosten. Dit jaar wordt bijvoorbeeld rond de 200.000 kubieke meter gas ver stookt in het zwembad. Dat is 100.000 kubieke meter minder dan in 1980. Deze gasbesparin gen zjjn te danken aan het ge bruik van een afdekdeken in het zwembad en de isolatie van de sportzaal. Door de sterk gestegen energiekos ten wordt er niet direct geld be spaard. Maar zonder de bespa rende maatregelen zou Het Wa terbos 55.000 gulden meer heb ben moeten uitgeven. Nu zijn de geraamde energiekosten voor 1983 ongeveer gelijk aan die van 1982. Acht procent van de bejaardenhuizen selecteert volgens een provinciale enquête op seksuele geaardheid van de bewoners. Daartoe hoort overigens niet "Driehof' in Hazerswoude (zie foto), waar volgens de directeur beslist geen selectie wordt toegepast en samenwonen tot de mogelijkheden behoort. "Zelf vind ik niet dat we homosek suelen moeten discrimineren, maar we hebben weinig moge lijkheden om hen te kunnen la ten samenwonen", zegt C.J.M Rozestraten, verpleegkundig ad junct-directrice van het Alphen- se verpleeghuis Oudshoorn. "We hebben veel vierpersoonsslaap- kamers en dan wordt het moei lijk. Maar het is bij ons niet aan de orde". Selectie Directeur H. Wolf van Rijnzate in Alphen erkent onomwonden dat er selectie plaats heeft in het toe latingsbeleid. "Maar dan is het om te voorkomen dat als drie mensen met de hoogste urgentie worden toegelaten dat we drie rolstoelgebruikers op één verdie ping of naast elkaar krijgen. Ge loof en seksuele geaardheid doen by ons niet ter zake. De meeste oude mensen weten trouwens niet wat homofilie is", brengt Wolf het probleem tot minimale proporties terug. Ook bij het verzorgingstehuis Hof van Alfen en de serviceflats Sint Joseph wordt geen onderscheid gemaakt. "Zo hebben we ook geantwoord op de vragen van de enquête", vertelt directeur Pie- terse van beide Alphense instel lingen, waar 105 huisbewoners en 83 flatbewoners onder dak zijn. "We geven alleen katholie ken voorrang, maar daar zit een voorgeschiedenis van honderd jaar aan vast. Bovendien heeft de overheid de beddenverdeling al dus vastgesteld". Een beetje uit de toon valt het ver zorgingstehuis Ruimzicht in Zwammerdam. Dit tehuis, dat veertien bewoners telt, is een particuliere instelling en kent weinig mutaties in de bewoning. Adminstrateur C.P. Kwaker- naak, een broer van de directeur, vertelt dat Ruimzicht liever geen homoseksuelen en athësten op neemt om wrijvingen in de klei ne bewonersgemeenschap te voorkomen. Morgen vergadert de provinciale commissie voor advies en bij stand voor sociale zaken over de discriminatie van homoseksuele bejaarden. Uit de enquête bleek namelijk dat acht procent van de tehuizen selecteert op seksuele geaardheid. Zesenveertig pro cent zei dit te doen op godsdien stige gronden en vijftien procent ook op grond van uitspraken van bewoners. Overigens kwam slechts ongeveer de helft van de enquêteformulieren ingevuld te rug, wellicht een teken aan de wand. LEIMUIDEN Hoewel minder in de publieke belangstelling gaal het inzamelen van hulpgoederen voor Polen nog steeds door. Als alles doorgaat vertrekt op 20 sep tember weer een transport. Deze nieuwe zending is mogelijk ge worden door samenwerking van inzamelaars uit Oude Wetering, Roelofarendsveen, Langeraar, Leimuiden en Wildervank. De zending bestaat voornamelijk uit schoenen, kleding, zeep en medicijnen. De goederen zulllen worden verdeeld onder de inwo ners van de Poolse dorpen La- godzin en Osno, die ongeveer veertig kilometer van elkaar lig gen. Men kan voor deze nieuwe zending nog goederen inleveren bij de fa milie Bax, Dosinstraat 11, Lange raar (tel. 01722-2975), de familie Meijnders, Van Harteveldstraat 22, Roelofarendsveen/Oude We tering (tel. 01713-3931) en de fa milie Van der Pruik, Acacialaan 32, Leimuiden (tel. 01721-8637). BODEGRAVEN - BZPC is het af gelopen weekeinde als vijfde geëindigd op het door de vereni ging zelf georganiseerde interna tionale waterpolotoernooi. De Bodegravers eindigden als laat ste in hun poule door met 3-8 van het Engelse Polytechnic te ver liezen en een gelijkspel (4-4) te gen Krefeld uit Duitsland. In de strijd om de vijfde plaats won BZPC vervolgens de kruiswed- strijd tegen het Duitse Kronau. In totaal namen er zes verenigin gen 'deel aan het geslaagde toer- Genie in actie op Zegerplas ALPHEN AAN DEN RIJN - Ga degeslagen door een groot aantal belangstellenden zijn gisteren acht duikers van de landmacht uit Wezep te water gegaan in de' Zegerplas. Zij gaan twee dagen zoeken naar de lichamen van de waarschijnlijk verdronken Al- phenaren F. van der Meer en H. de Ridder, die nu ruim een week geleden na een boottochtje wer den vermist. Systematisch wordt de bodem van de plas afgezocht langs het tra ject dat de twee vermisten ver moedelijk hebben gevaren: van het haventje aan de Barnsteen- straat naar de verbinding tussen de plas en het Aarkanaal. De kans dat er iets wordt gevonden is minimaal. "Geluk speelt een grote rol", aldus een rechercheur van de Alphense gemeentepoli tie, aanwezig omdat de recher che om assistentie van de dui kers heeft verzocht. Het duiken in de Zegerplas wordt ernstig bemoeilijkt door de bo-' demstructuur. "Die is uiterst grillig", lichtte kapitein H. Neijts, de commandant van de duikende Genie-eenheid uit We zep toe. Ook sergeant S. van der Biezen, die de eerste verkennen de duik uitvoerde, bevestigde dit. "Ik zat in een krater van 27 meter diep en pas op vijftien me ter diepte had ik vaste grond on der de voeten", deelde deze de ervaringen van zijn duik mee. De kraters en sleuven zijn het ge volg van het feit dat de Zegerplas door zandzuigers is leeggezogen. Het zicht beneden was door de al- gengroei en het ontbreken van licht minimaal, hoewel het water voor Nederlandse begrippen erg helder is. Al het zoekwerk moet dan ook op het gevoel gebeuren. De Wezepse genie wordt geregeld voor dergelijke klussen inge schakeld. De zoekacties zijn meestal gericht op in het water gegooide wapens en drenkelin gen. Grotere diepten dan tien meter komen daarbij zelden voor. Daarvoor is dan geen de- compressietijd noodzakelijk. De genie is erg zuinig op zijn dui kers. Het wordt ook altijd aan de mannen zelf overgelaten of ze willen duiken. Een lichte hoofd pijn kan op grotere diepten na melijk al funest zijn. De eerste duiktocht duurde onge veer vijfendertig minuten. Veel langer kan het niet omdat de de- compressietijden, de benodigde periode om weer aan de druk bo ven water te wennen, te lang worden. Elke man die gisteren op zoek ging mocht, om het li chaam niet te overbelasten de zelfde dag ook niet meer onder water. Tot gisteravond 20.00 uur gingen de duikers te water, begeleid door een boot van de rijkspolitie. Aan de hand van het kompas werd de lijn Barnsteenstraat/ Aarkanaal gevolgd. Ook vandaag zijn de duikers de hele dag in de Eén van de acht duikers, te hulp geroepen door de recherche van de weer. Alphense gemeentepolitie, is gereed, voor zijn zoektocht onder water.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 16